*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!  (Αναγνώστηκε 38381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:30:40 πμ »
σιγά μη βγάλει και 2η εγκύκλιο...εξάλλου με την χθεσινή καλύπτεται ο αριθμός που είχαν αρχικά ανακοινώσει ως σύνολο διορισμών για φέτος...έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:36:50 πμ »
πως θα καλυψει τοσα κενα? στην περιοχη που ειμαι διορισμενη(δωδεκανησα) υπαρχουν πολλα οργανικα στην α θμια......τα 800 πιλοτικα πως θα λειτουργησουν??ποιος θα δεχθει να παει αναπληρωτης σε τετοιες περιοχες τη στιμη που η προυπηρεσια εχασε την αξια της????

κατανοω απολυτα την οργη των συναδελφων μου....

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:43:19 πμ »
Και να το παράκανα,που δε νομίζω γιατί και μαθητές έχω και ξαδέρφια έχω που τα σκάνε πολυ χοντρά στους ξενόγλωσσους,αριθμητικά το πλήθος των μαθητών που κάνουν ξένες γλώσσες,δε συκγρίνεται με όσους απεθύνονται στις ειδικότητες που προανέφερες. Και φοιτητές πάνε για προφίσενσι χώρια που πλέον όλοι πάνε για προφίσενσι,στα δικά μας τα χρόνια ένα λόουερ και πολύ μας ήταν. Σκέψου επίσης ότι όλοι οι μαθητές πάνε αγγλικά. Πόσοι από αυτούς πάνε φροντιστήριο φυσική πχ...
Για να καταλάβω τώρα... Εσένα το πρόβλημά σου ποιο είναι;
Ότι αριθμητικά οι υποψήφιοι μαθητές Αγγλικών κ.ά. είναι περισσότεροι απ'τους δικούς σας;
Ή ότι βγάζουν περισσότερα από σας ανά ώρα;!   ???

Κι έτσι να'ταν δηλαδή (που δεν είναι), ΤΩΡΑ βρήκες να το πεις;  ???
Βάλαμε δα το δάχτυλο στην πληγή του άλλου, το στρίβουμε και το 'φχαριστιόμαστε κιόλας! Τι πάθατε εναντίον μας; Απωθημένα έχετε;
Και για ποιον ακριβώς λόγο; Μη χειρότερα...  >:( >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 11:45:47 πμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:47:29 πμ »
πως θα καλυψει τοσα κενα? στην περιοχη που ειμαι διορισμενη(δωδεκανησα) υπαρχουν πολλα οργανικα στην α θμια......τα 800 πιλοτικα πως θα λειτουργησουν??ποιος θα δεχθει να παει αναπληρωτης σε τετοιες περιοχες τη στιμη που η προυπηρεσια εχασε την αξια της????

κατανοω απολυτα την οργη των συναδελφων μου....


αυτή είναι και η απορία όλων μας με τους 13 που διορίζει φέτος...εκτώς και αν έχει σκοπό να γεμίσει τα σχολεία με αμω
με τις υπερωρίες που είπε οτι θα δώσει στους μόνιμους τι γίνεται? θα είναι υποχρεωτικες? ξέρει κανείς πως θα λειτουργίσει? πχ σε ενα απο τα 800 12θέσια έχει 2 αγγλικούς και με το νεο πρόγραμμα θα θέλει άλλες 16 ώρες αγγλικά. Θα δώσει τις 10 (από 5 υπερωρίες στους μόνιμους) και θα πάρει και αμω για τις 6?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:51 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:54:31 πμ »
Το μόνο που θέλω να πω ρε μεγάλε είναι ότι βαρέθηκα να σας βλέπω από τη μια να κλαίγεστε και από την άλλη να μαζεύετε διπλές προυπηρεσίες.
Σίγουρα τα πράγματα είναι πολύ άσχημα,αλλά ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που έμειναν απ'έξω?
Και δεν είναι ξενόγλωσσοι να τους ψάχνουν όλοι για μάθημα.
Χαλαρώστε λοιπόν λιγάκι και προσγειωθείτε,δεν είστε εσείς ο μεγάλος χαμένος.
Ο πραγματικά μεγάλος χαμένος είναι η παιδεία και συνεπώς τα νιάτα αυτής της χώρας.
Αχααα! Όσο διαβάζω, τόσο καταλαβαίνω... ΑΥΤΟ είναι λοιπόν το απωθημένο σας, ότι μαζεύουμε διπλές προυπηρεσίες... Και τώρα είναι η πιο κατάλληλη στιγμή για να βγει το δηλητήριο... Μάλιστα...

Σ'ενημερώνω λοιπόν, φίλτατε, ότι έχω δει κάτι ποσά που παίρνουν οι Φυσικοί στα ιδιαίτερά τους και φρίττω!
Εγώ δεν κάνω ιδιαίτερα και ας μου το ζητούν, γιατί υπογράφω μια σύμβαση την οποία και τιμώ, παρ'όλο που αυτή καθόλου δεν με ...τιμά!
Και μη νομίζεις ότι έχω την οικονομική άνεση, ο Θεός το ξέρει... Αλλά αν ήταν να κάνουμε το σωστό μόνο όταν μας βολεύει, δεν θα'χε αξία, νομίζω...
Και φυσικά, δεν θα'μουν αισχροκερδής να ζητώ παραπάνω απ'ό,τι πρέπει, το ότι το κάνουν άλλοι, δεν πάει να πει ότι το κάνουμε κι όλοι! Και στον κλάδο μας και στον κλάδο σας! Ναι, μόνο οι ξενόγλωσσοι βαράνε, οι άλλοι οι καημένοι για την ψυχή της μάνας τους δουλεύουν και μάλιστα μαύρα, οι περισσότεροι...

Δηλαδή τα φροντιστήρια μόνο ξένες γλώσσες διδάσκουν, ε; Ναι, γι'αυτό μια οικογένεια δίνει 500άρες κάθε μήνα στην καλύτερη περίπτωση, για να κάνει το παιδί της Μαθηματικά, Φυσική, Αρχαία, Έκθεση και διάφορα άλλα... Οι ...κακοί οι ξένόγλωσσοι φταίνε!  ??? ??? ???
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:57:37 πμ »
παιδια, παντως στην δικη μου περιοχη υπήρχαν παντα υπεραριθμοι αγγλικοι που τους εκανε πασα η δευ/θμια στην πρωτο/θμια και παλι δεν μπορουσε να τους τοποθετησει καπου. Υπήρχαν/Υπαρχουν 3-4 αγγλικοι σε γραφεια της δευτ/ θμιας της περιοχης και καθονται και μαλίστα περυσι εσταλησαν ακομα και στη δημ βιβλιοθηκη για να καλυψουν ωραριο. επισης να θυμησω - το εχω ξαναγραψει - ο διευθυντης της δευ/θμις της περιοχης μας , εβγαζε κενα αγγλικων χωρις να υπαρχουν για να εξυπηρετησει το κομμα!!! αν εχει γινει αυτο γενικως......, και αν εχει συμμαζεψει - λεω τωρα εγω- αυτα που τοσα χρονια , ηταν ασυμαζευτα, τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα για μας!!!

Τι μου θυμιζεις κατγουμαν!!!
Νεοδιοριστη το 2007 στο νησι σου με 15 (!!!) ωρες στην πρωτοβαθμια (ενω είμαι δευτεροβαθμια βεβαίως βεβαίως), οι περισσότερες ώρες στο ολοήμερο (σαν ωρομίσθια). Εγώ ήμουν από τις τυχερές. Από τα 22 άτομα (!!!) αγγλικής, 2 κοπέλες σφάχτηκαν στην κυριολεξία στο γραφείο δευτεροβάθμιας κ πήραν ώρες σε γυμνάσια, 5-6 κάναμε βόλτα στην πρωτοβάθμια κ ουσιαστικά τρώγαμε τα λεφτά του ελληνικού κράτους (γιατι με 15 ώρες διακοπές λέγεται, όχι εργασία κ μάλιστα νεοδιόριστου!). Όλες οι υπόλοιπες ξεσκόνιζαν τα ράφια της θρυλικής βιβλιοθήκης! Και φυσικά κ τις επόμενες 2 χρονίες που κοίταζα διορισμούς στο νετ εβγαζε σωρηδον θέσεις το γραφείο δευτεροβάθμιας! Σημειωτέον ότι συναδέλφισσες 6 χρόνια στο νησί δεν είχαν πάρει οργανική, κ πολλές μάλιστα δεν είχαν μπει σε τάξη! Από ξεσκόνισμα πάντως, τα πήγαιναν περίφημα!
Αυτό μια μικρή παράθεση για να δείτε ότι κ μετά το διορισμό, βγαίνουν άλλα στη φόρα! Πάντως την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια ευτυχώς πήρα με μετάθεση γιατι θα είχα σαλέψει! Και με την κατάσταση στο γραφείο (που ο προιστάμενος το έπαιζε θεός) και με την αναδουλειά!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 04, 2010, 11:57:46 πμ »
πραγματικα ολα τα σεναρια beth ειναι πιθανα...οι ανθρωποι ειναι αδιστακτοι πλεον...οφειλουμε να αντιδρασουμε ολοι....διορισμενοι και μη (και κυριως οι διορισμενοι αρνουμενοι να εξυπηρετησουν ενα καθεστως που πεταει εξω με τετοιο τροπο τους συναδελφους τους)...ολων των ειδικοτητων.....δεν ειναι ωρα τωρα να τα βαζουμε μεταξυ μας αλλα να συσπειρωθουμε και να διεκδικησουμε μια λυση απο κοινου...

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:05:45 μμ »
πως περιμένεις ακριβώς οι διορισμένοι να βοηθήσουν τους αδιόριστους ? ? ? βάζοντας ναι στο να δουλέψουν απο β/θμια σε α/θμια ? ? ? γιατί στις αποσπάσεις της β'θμιας είχε πολλά αστεράκια...

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:09:56 μμ »
τελικα και 24 μηνο που εχουμε, ουτε τα χαρτια δε μπορουμε να κανουμε για διορισμο. Ας ελπίσουμε με την αγωγή που γίνεται από το σωματείο του 24 μηνου να πετύχουμε κάτι. Αλλιώς δύσκολα τα πράγματα για εμάς

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:10:28 μμ »
με απεργιες και με αρνηση υπερωριων
το να κατεβουν δευτεροβαθμιιοι υπεραραριθμοι στην αθμια ηταν αναμενομενο και θεμιτο προκειμενου να καλυφθουν αναγκες...
η μετακινηση ομως αυτη δεν ειναι αρκετη για να καλυψει τα κενα της ειδικοτητας μας...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:14:28 μμ »
παιδια, παντως στην δικη μου περιοχη υπήρχαν παντα υπεραριθμοι αγγλικοι που τους εκανε πασα η δευ/θμια στην πρωτο/θμια και παλι δεν μπορουσε να τους τοποθετησει καπου. Υπήρχαν/Υπαρχουν 3-4 αγγλικοι σε γραφεια της δευτ/ θμιας της περιοχης και καθονται και μαλίστα περυσι εσταλησαν ακομα και στη δημ βιβλιοθηκη για να καλυψουν ωραριο. επισης να θυμησω - το εχω ξαναγραψει - ο διευθυντης της δευ/θμις της περιοχης μας , εβγαζε κενα αγγλικων χωρις να υπαρχουν για να εξυπηρετησει το κομμα!!! αν εχει γινει αυτο γενικως......, και αν εχει συμμαζεψει - λεω τωρα εγω- αυτα που τοσα χρονια , ηταν ασυμαζευτα, τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα για μας!!!

Τι μου θυμιζεις κατγουμαν!!!
Νεοδιοριστη το 2007 στο νησι σου με 15 (!!!) ωρες στην πρωτοβαθμια (ενω είμαι δευτεροβαθμια βεβαίως βεβαίως), οι περισσότερες ώρες στο ολοήμερο (σαν ωρομίσθια). Εγώ ήμουν από τις τυχερές. Από τα 22 άτομα (!!!) αγγλικής, 2 κοπέλες σφάχτηκαν στην κυριολεξία στο γραφείο δευτεροβάθμιας κ πήραν ώρες σε γυμνάσια, 5-6 κάναμε βόλτα στην πρωτοβάθμια κ ουσιαστικά τρώγαμε τα λεφτά του ελληνικού κράτους (γιατι με 15 ώρες διακοπές λέγεται, όχι εργασία κ μάλιστα νεοδιόριστου!). Όλες οι υπόλοιπες ξεσκόνιζαν τα ράφια της θρυλικής βιβλιοθήκης! Και φυσικά κ τις επόμενες 2 χρονίες που κοίταζα διορισμούς στο νετ εβγαζε σωρηδον θέσεις το γραφείο δευτεροβάθμιας! Σημειωτέον ότι συναδέλφισσες 6 χρόνια στο νησί δεν είχαν πάρει οργανική, κ πολλές μάλιστα δεν είχαν μπει σε τάξη! Από ξεσκόνισμα πάντως, τα πήγαιναν περίφημα!
Αυτό μια μικρή παράθεση για να δείτε ότι κ μετά το διορισμό, βγαίνουν άλλα στη φόρα! Πάντως την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια ευτυχώς πήρα με μετάθεση γιατι θα είχα σαλέψει! Και με την κατάσταση στο γραφείο (που ο προιστάμενος το έπαιζε θεός) και με την αναδουλειά!
Τι να πω, ρε παιδιά, εγώ πάντως αυτά δεν τα έχω ζήσει, ειδικά με άτομα της ειδικότητάς μας...
Και τι δηλαδή, στις άλλες ειδικότητες δεν συμβαίνουν;
Έχω δει λουφαδόρους άλλων ειδικοτήτων πάντως, απίστευτους! Που μπαίνουν μεν μέσα σε τάξη, αλλά και τι πως μπαίνουν... Μου'λεγε φέτος ένας μαθητής μου σε ΓΕΛ ότι η φιλόλογός τους αρνιόταν να κάνει μάθημα μέσα στην τάξη. Καλά, του λέω, και τι έκανε; Ε, λέει, μίλαγε με τους μαθητές... Κι όταν της είπε ότι εκείνος ήθελε να μάθει Αρχαία, του απαντά εκείνη, ε, μα ξέρεις, δεν μπορώ να προχωρήσω μόνο εσένα, τι θα κάνω με τους άλλους μετά κ.τ.λ.!!!
Ακούτε, μωρέέέέέέέέ;! Ακούτε πώς έχουμε καταντήσει την παιδεία μας, την εκπαίδευσή μας;
Αλλά τι λέω, οι ξενόγλωσσοι τα φταίνε, ειδικά αυτοί της Αγγλικής! Βρε, δεν πάμε καλάάά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2010, 12:17:55 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:15:51 μμ »
πως περιμένεις ακριβώς οι διορισμένοι να βοηθήσουν τους αδιόριστους ? ? ? βάζοντας ναι στο να δουλέψουν απο β/θμια σε α/θμια ? ? ? γιατί στις αποσπάσεις της β'θμιας είχε πολλά αστεράκια...


περα απο τα 'αστερακια' που υπαρχουν κ δυστυχως θα υπαρχουν γιατι ελλαδισταν χωρις βυσματιες δεν νοειται, οι διορισμενοι ηταν αυτοι που ολοι τη χρονια χαναν το μεροκαματο για καλυτερες συνθηκες εργασιας, για να ανατραπουν γελιοτητες του τυπου αναπληρωτης μειωμενου ωραριου κλπ. εμεις στερηθηκαμε για να δειξουμε την εναντιωση μας στα 'νεα μετρα' κ στο μη διορισμο της β φουρνιας! αποσο ξερω, οι ωρομισθιοι κ οι αναπληρωτες στο σχολειο που ημουν εδειχναν τουλαχιστον αδιαφορια...

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:17:50 μμ »
μακάρι να είναι έτσι...αλλά σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς ποιός θα χάσει λεφτά με απεργίες? μόνο αν τους αναγκάσει να κάνουν υπερωρίες θα υπάρχει αντίδραση (κρατάω και μια μικρή επιφύλαξη και γι αυτό...) γιατί και πέρυσι που ακούγονταν όλα αυτά περί μείωσης και υπερωριών, στο σχολείο που δούλευα κανείς δεν έκανε απεργία, μόνο φωνές στο γραφείο...

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 04, 2010, 12:19:01 μμ »
δυστυχώς, υπάρχουν μόνιμοι, που λένε πως αφού είναι υποχρεωμένοι στα δημοτικά να μένουν ως τις 2, και όχι να φεύγουν από τις 1230, θα δεχτούν τις υπερωρίες για τα χρήματα! ποιος πιστεύετε ότι θα μας συμπαρασταθεί?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.