*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!  (Αναγνώστηκε 38410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mardz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #238 στις: Αύγουστος 06, 2010, 06:34:25 μμ »
εγω υποπτευομαι οτι οι διορισμοι θα μειωνονται συνεχεια,
μπειτε στη φιλοσοφια του νομοσχεδιου , μπορει καποιος να ειναι αναπληρωτης μια ζωη

παει να μετατραπει το επαγγελμα (λειτουργημα κατα τα άλλα ) σε εποχιακο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #239 στις: Αύγουστος 06, 2010, 07:23:22 μμ »
Ένα χρόνο τώρα μιλάμε για συμμετοχή στην ένσταση κατά των ΟΑΕΔΙΤΩΝ,αλλά έπρεπε να ρθει η ώρα να την πάθουν όλοι για να θυμηθούν τι αδικία ήταν αυτή που έγινε....τώρα τι να πω....;;; ΄Την αδικία έχουμε υποχρέωση να την αντιμαχόμαστε όλοι και ανα πάσα στιγμή,όχι μόνο όταν πληττόμαστε άμεσα!!Πάντως στην ένσταση μπορούν να συμμετάσχουν ακόμη άτομα!!
Και ποιος σου είπε ότι έναν χρόνο πριν εμείς δεν είχαμε ψαχτεί σχετικά με τους ΟΑΕΔίτες;
Δεν το θυμηθήκαμε τώρα που την πάθαμε, κάνεις μεγάλο λάθος!
Το αν πήραμε ή όχι μέρος στην ένσταση δε, είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο,
εγώ προσωπικά είχα (και έχω) τεράστιο οικονομικό πρόβλημα.
Παρ'όλ'αυτά είχα μιλήσει σχετικά και συμβουλεύτηκα άτομα που έλαβαν μέρος για το τι να κάνω...

Λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, για να δημιουργεί εντυπώσεις και να κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα...
Το θέμα είναι ΤΩΡΑ τι γίνεται!
Αυτό με τους ΟΑΕΔίτες δεν είναι τίποτα μπροστά στα νέα δεδομένα!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος tzountzouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:30:06 μμ »
Να τελικά γιατί τα κενα ήταν 14.Διορίζονται 13 και άλλοι 3 σήμερα από ειδικές κατηγορίες.Δηλαδή θα έχουμε και 2 υπεράριθμους φέτος!Μη χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 06, 2010, 10:51:14 μμ »
Να τελικά γιατί τα κενα ήταν 14.Διορίζονται 13 και άλλοι 3 σήμερα από ειδικές κατηγορίες.Δηλαδή θα έχουμε και 2 υπεράριθμους φέτος!Μη χειρότερα!

Τα κενά της Α/θμιας στις ειδικές κατηγορίες τα είδατε...;  Δηλαδή για ειδικές κατηγορίες υπήρχαν κενά σε όλη την Ελλάδα, ενω για εμάς όχι; ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 06, 2010, 11:28:23 μμ »
3 στην Αθμια και 3 στη Β θμια, και οχι απαραιτητα ειδικη αγωγή αλλά και από ιδιωτικά...που τυχαία φέτος έγινε ρεκόρ καταγγελίας συμβάσεων σε πολλές ειδικότητες

Αποσυνδεδεμένος tzountzouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 07, 2010, 12:33:01 πμ »
Συγγνώμη,για 6 άτομα έβγαλε όλα αυτά τα κενά?Τι πάθανε?Μπερδεύτηκαν?Επίσης,οι έχοντες ιδιωτική προυπηρεσία εμπίπτουν σε ειδικές κατηγορίες?

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 07, 2010, 12:09:12 μμ »
Δε νομίζω! Ειδικές κατηγορίες δεν είναι οι πολύτεκνοι ή όσοι έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, π.χ. σκλήρυνση κατά πλάκας;

Αποσυνδεδεμένος valeriaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 07, 2010, 06:08:16 μμ »
στην εγκυκλιο της Αθμιας αναφερει και οσους απολύθηκαν από ιδιωτικό , νομίζω και στη Β θμια...

Αποσυνδεδεμένος evigiannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:43:34 πμ »
Λογικά θα βγει συμπηρωματική εγκύκλιος. Δε μπορεί! 13 άτομα; ΜΟΝΟ;
Όχι μόνο 13... θα πάρει και 3 ακόμα ειδικών κατηγοριών... (67% αναπηρία κτλ)...
τον προσέχει τον  κλάδο η Αννούλα...

Αποσυνδεδεμένος evigiannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #247 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:50:15 πμ »
Είδατε τις περιοχές που θα τους διορίσει ; Στις βραχονησίδες του Αιγαίου , εκεί που οι δουλέμποροι αφήνουν την πραμάτεια τους . Μάλλον για διερμηνείς του παίρνει....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #248 στις: Αύγουστος 10, 2010, 04:50:17 μμ »
Στην καλύτερη περίπτωση ναι, 2 επιπλέον χρόνια μεταβατικής. Μετά... ο "ανανεωμένος" ΑΣΕΠ το 2012-13...

Ο νέος ασεπ δεν γίνεται να καθυστερήσει τόσο. Κάποιες ειδικότητες θα εξαντληθούν το 2010-2011.
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να κάνει ασεπ το 2011 για τους φιλολόγους και να μην συμπεριλάβει στο διαγωνισμό πχ τους ξενόγλωσσους? Δε νομίζω.
Ναι...είναι λογικό στον επόμενο ΑΣΕΠ να μην συμπεριλάβει τους ξενόγλωσσους γιατί το έχει ανακοινώσει κιόλας πως δεν θα βγαίνουν θέσεις για όλους τους κλαδους,αλλά ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες και επίσης γιατί έτσι θα έχει το περιθώριο να διορίσει τα επόμενα χρόνια σταδιακά όλους αυτούς τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ξενόγλωσσους που ίσως να μην προλάβουν ούτε του χρόνου διορισμό....και έτσι η Αννούλα θα είναι καλυμμένη απέναντι στους ΑΣΕΠΙΤΕΣ και θα εξοικονομεί και προσλήψεις.....!!! Δυστυχώς αυτά μας περιμένουν από δω και πέρα........
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #249 στις: Αύγουστος 10, 2010, 11:44:58 μμ »
Είδατε τις περιοχές που θα τους διορίσει ; Στις βραχονησίδες του Αιγαίου , εκεί που οι δουλέμποροι αφήνουν την πραμάτεια τους . Μάλλον για διερμηνείς του παίρνει....

Κατανοώ πλήρως την απογοήτευση όλων που δεν διορίζονται φέτος ενώ θα έπρεπε....Μήπως όμως  οι .....βραχονησίδες του Αιγαίου έχουν και αυτές καποια παιδιά που μας χρειάζονται???Μήπως λέω....και δεν είμαι ούτε από βραχονησίδα ,ούτε από ακριτικό μέρος, "πρωτευουσιάνα" είμαι, αλλά υπηρετώντας 3 χρόνια στα σύνορα κατάλαβα πως αυτή η  άποψη περί  βραχονησίδας, φανταρικού κλπ περνάει στα παιδιά των απομακρυσμένων επαρχιών και με πολύ αρνητικό τρόπο...Δεν είναι μόνο παιδιά τα παιδιά της Αθήνας που μεγαλώσαμε με όλα τα καλά του Θεού, υπάρχουν και στις "βραχονησίδες" παιδιά που μας χρειάζονται, όχι για όλη μας τη ζωή, για ένα δυο, τρία χρόνια αν θες....
Και όσο και αν το ξεχνάμε, είναι και αυτές κομάτι της πατρίδας μας...ίσως πιο σημαντικό από ότι νομίζουμε μερικοί.....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #250 στις: Αύγουστος 11, 2010, 01:42:27 πμ »
Είδατε τις περιοχές που θα τους διορίσει ; Στις βραχονησίδες του Αιγαίου , εκεί που οι δουλέμποροι αφήνουν την πραμάτεια τους . Μάλλον για διερμηνείς του παίρνει....

Κατανοώ πλήρως την απογοήτευση όλων που δεν διορίζονται φέτος ενώ θα έπρεπε....Μήπως όμως  οι .....βραχονησίδες του Αιγαίου έχουν και αυτές καποια παιδιά που μας χρειάζονται???Μήπως λέω....και δεν είμαι ούτε από βραχονησίδα ,ούτε από ακριτικό μέρος, "πρωτευουσιάνα" είμαι, αλλά υπηρετώντας 3 χρόνια στα σύνορα κατάλαβα πως αυτή η  άποψη περί  βραχονησίδας, φανταρικού κλπ περνάει στα παιδιά των απομακρυσμένων επαρχιών και με πολύ αρνητικό τρόπο...Δεν είναι μόνο παιδιά τα παιδιά της Αθήνας που μεγαλώσαμε με όλα τα καλά του Θεού, υπάρχουν και στις "βραχονησίδες" παιδιά που μας χρειάζονται, όχι για όλη μας τη ζωή, για ένα δυο, τρία χρόνια αν θες....
Και όσο και αν το ξεχνάμε, είναι και αυτές κομάτι της πατρίδας μας...ίσως πιο σημαντικό από ότι νομίζουμε μερικοί.....
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος solil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικοί ! Ο μεγάλος χαμένος!!!!
« Απάντηση #251 στις: Αύγουστος 11, 2010, 02:33:54 πμ »
Είδατε τις περιοχές που θα τους διορίσει ; Στις βραχονησίδες του Αιγαίου , εκεί που οι δουλέμποροι αφήνουν την πραμάτεια τους . Μάλλον για διερμηνείς του παίρνει....

Κατανοώ πλήρως την απογοήτευση όλων που δεν διορίζονται φέτος ενώ θα έπρεπε....Μήπως όμως  οι .....βραχονησίδες του Αιγαίου έχουν και αυτές καποια παιδιά που μας χρειάζονται???Μήπως λέω....και δεν είμαι ούτε από βραχονησίδα ,ούτε από ακριτικό μέρος, "πρωτευουσιάνα" είμαι, αλλά υπηρετώντας 3 χρόνια στα σύνορα κατάλαβα πως αυτή η  άποψη περί  βραχονησίδας, φανταρικού κλπ περνάει στα παιδιά των απομακρυσμένων επαρχιών και με πολύ αρνητικό τρόπο...Δεν είναι μόνο παιδιά τα παιδιά της Αθήνας που μεγαλώσαμε με όλα τα καλά του Θεού, υπάρχουν και στις "βραχονησίδες" παιδιά που μας χρειάζονται, όχι για όλη μας τη ζωή, για ένα δυο, τρία χρόνια αν θες....
Και όσο και αν το ξεχνάμε, είναι και αυτές κομάτι της πατρίδας μας...ίσως πιο σημαντικό από ότι νομίζουμε μερικοί.....

Δε νομίζω να το εννοούσε έτσι η συνάδελφος. Προσωπικά, μετά από 2 χρόνια αναπλήρωσης σε νησιά της παραμεθορίου (όπου πέρασα καλά), ακόμα και στα Ίμια να με διορίζανε, ευχαρίστως θα πήγαινα και θα έκανα και το σταυρό μου.

Αλλά μη μου πει κανείς ότι ποτέ του δεν παραπονέθηκε για τον τόπο που τον στείλανε, είτε σε ωρομισθία, είτε σε αναπλήρωση, είτε σε διορισμό (παρ' ό,τι φυσικά για καλό του ήταν) γιατί θα το θεωρήσω μεγάλη υποκρισία. Και ναι, σε μερικές περιπτώσεις μοιάζει ή είναι αχαριστία, αλλά όλοι κατά καιρούς το έχουμε κάνει λίγο πολύ. Εδώ έχω ακούσει και φιλολόγους και μαθηματικούς και ξενόγλωσσους και άλλους να παραπονιούνται επειδή το σχολείο τους είναι 3 τέταρτα από το σπίτι τους με την κίνηση της Κηφισίας ή της Κατεχάκη το πρωί... τι να λέμε τώρα... Τα "Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα" και τα συναφή, λοιπόν, να τα ακούμε και να τα θυμόμαστε όλοι μας, μηδενός εξαιρουμένου. Και κάποιοι τα θυμόμαστε.

Το γεγονός ότι γκρινιάζουμε για το (μη) διορισμό μας δε σημαίνει, αγαπητοί συνάδελφοι, ότι παύουμε να αγαπάμε τη δουλειά μας και να είμαστε καλοί σε αυτή. Επειδή εγώ φέτος δε διορίστηκα, παρ' ό,τι έπρεπε, δε σημαίνει ότι, στο νησί της παραμεθορίου που θα με στείλουν πάλι αναπληρώτρια (ΑΝ με στείλουν), θα βγάλω το "άχτι" μου στο σχολείο ή στην τοπική κοινωνία. Και, φυσικά, δε σημαίνει ότι θα αντιμετωπίζω τους μαθητές μου ως "παιδιά ενός κατώτερου θεού" επειδή το δικό μου σπίτι είναι 500 χλμ μακριά. Όπως, όμως, φαντάζομαι, θα ξέρετε κι εσείς οι ίδιοι αν έχετε περάσει τα ίδια, μες στην πίκρα μας, μεταξύ μας πολλά μπορούμε να πούμε. Συνάδελφοι είμαστε, τον ίδιο καημό έχουμε, καταλαβαινόμαστε. Έτσι δεν είναι; 
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.