*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση  (Αναγνώστηκε 325850 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαφαλντα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #546 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:58:30 μμ »
Δίκαιο έχεις Μαφάλντα, ας πάμε καμιά βόλτα γιατί δε μας βλέπω καλά. Τα laptop μην ξεχάσουμε όμως!!! ;D ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:09 »

Αποσυνδεδεμένος Hra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #547 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:02:23 μμ »
να τα ξεχασουμε καλυτερα να λες....

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #548 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:04:20 μμ »
χαχαχα ετσι και παρουν χαμπαρι οι διαχειριστες τι γινεται εδω μεσα σε αυτο το θεμα θα το κλεισουν
οτι θελει γραφει ο καθενας !!!

ηρεμηστε παιδια ! χαλαρωστε
θετικη ενεργεια χαμογελαστε την υγεια μας να εχουμε πρωτα !!!! ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #549 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:07:10 μμ »
Ας μην απογοητεύομαστε. Εξάλλου, τι καλύτερο θα είχαμε να κάνουμε απ΄το να ξεροσταλιάζουμε πάνω από το pc; Εδώ θα μας βγουν τα μάτια, για να μην πω ότι θα αφήσουμε και τα κόκκαλά μας!
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:09 »

Αποσυνδεδεμένος efterpi2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #550 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:25:46 μμ »
νομιζω εχει ξεφυγει λιγο η κατασσταση εδω μεσα..και επισης πιστευω οτι οι ελπιδες που μας εδωσαν την προηγουμενη εβδομαδα με τισ δηλωσεις τους εξανεμιζονται..κριμα ομως γτ δεν σκεφτονται οτι εχουν να κανουν με ανθρωπους και λενε οτι θελουν νομιζουν οτι ειμαστε ζωα .ας μας πει καποιος τουλαχιστον οτι δεν μας περνουν μηπως βρουμε σε ιδιωτικα δουλεια με 300 ευρω και οχι να μας κραταν εγκλοβισμενουσ ετσι ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #551 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:29:05 μμ »
«Δεν θα υπάρξουν τμήματα με 40 μαθητές»: Μια δήλωση-δέσμευση που θυμίζει παρελθόν, του Χρήστου Κυργιάκη

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8286

μου φαίνεται τόσο αστεία η δήλωση....σαν να μας λέει "αν σας έρθουν 39 μην διαμαρτυρηθείτε!!!!"


το θέμα συνάδελφισσες δυστυχώς είναι ότι τα 27 νήπια στα τμήματα είναι πια πραγματικότητα. Συνάδελφος βγήκε υπεράριθμη σε σχολείο με δηλωμένα 2 πρωινά τμήματα και 27 παιδιά εγγεγραμμένα. Άρα αφού η μία βγαίνει υπεράριθμη και φεύγει από το σχολείο,η νηπιαγωγός που θα παραμείνει τί θα έχει; Τμήμα 27 παιδιών!!

Όσο για τα κενά που έδωσε ο αιρετός και σας φαίνονται λίγα, και εμένα λίγα μου φαινότανε, μέχρι που συνειδητοποίησα τα εξής:
Η περιοχή μου έχει 38 λειτουργικά κενά, που προέκυψαν από μεταθέσεις, άδειες, συνταξιοδοτήσεις κτλ. 38 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΕΝΑ.  
Το ΠΥΣΠΕ τον Μάιο είχε από ότι θυμάμαι 2-3 εκπαιδευτικούς ΠΕ60 στη διάθεση.
Άρα 38 λειτουργικά κενά -2(για να πάρουν θέση οι εκπαιδευτικοί από διάθεση) = 36.
Από αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ νομίζω ότι ήρθανε λίγα άτομα, περίπου 7-10. Άς πούμε 10, χοντρικά.
Άρα 36κενά-10αποσπασμένοι=26 κενά.
Μετά τις συγχωνεύσεις σχολείων και τα 27άρια τμήματα, ξέρετε πόσες υπεραριθμίες προέκυψαν;;20!!
20 υπεραρθμίες!!!!!
Οπότε, τί μας μένει; 26 κενά - 20 υπεράριθμοι νηπιαγωγοί = ..... 6 κενά!!  
Αυτά δεν είναι μαθηματικά δικά μου,είναι του Υπουργείου και δεν αφορούν μόνο την δική μου περιοχή, αλλά πολλές περιοχές. Και με αυτά τα μαθηματικά είναι φυσικό το Υπουργείο να σφυράει κλέφτικα και να μην ανησυχεί τόσο για το τυπικό θέμα των κενών θέσεων των εκπαιδευτικών. Πολύ απλά, αντικαθιστά όπως πάντα την ποιότητα με την ποσότητα. Λιγότεροι νηπιαγωγοί σε μεγαλύτερα τμήματα για να φαίνεται ότι όλοι είναισ τη θέση τους, και όσο απο ποιότητα εκπαίδευσης, ....δε βαριέσαι.. >:( >:( >:( >:(

Λυπάμαι που σας τα λέω με τόση απογοήτευση και απαισιοδοξία, αλλά μόνο που σκέφτομαι ότι φέτος πρέπει να στοιβάξω και εγώ η ίδια 23 παιδιά σε μια τάξη τόση δα και να καταφέρω να τους προσφέρω και όλα όσα θέλω από ποιότητα εκπαίδευσης, προβληματίζομαι..  :-\

Και επειδή παρακολούθησα κλεφτά τη συζήτησή σας πιο πριν,αν και καλό είναι να κλείσει το θέμα, έχω και εγώ να δηλώσω πολλά πτυχία, είμαι 5 χρόνια μόνιμη τώρα και συνειδητοπόιησα ένα πράγμα. Στην πραγματική ζωή και τη Δημόσια εκπαίδευση  χρειάζεσαι όχι μόνο πτυχία (καλά είναι και αυτά, έχω ένα τσουβάλι πτυχία, αριστεία, σεμινάρια, προσόντα, αλλά δεν είναι ώρα να μετρήσουμε τώρα ποια την έχει μεγαλύτερη...την ποιότητα εκπαίδευσης  annoula ;D ;D ;D ;D), αλλά χρειάζεσαι απέραντη υπομονή, αγάπη, συνεργασία  και αντοχή, ΑΝΤΟΧΗ, ΑΝΤΟΧΗ ...

Παρόλα αυτά παρακολουθώ και σας εύχομαι τα καλύτερα. Απλά να έχετε υπόψιν σας και αυτό το δεδομένο των μεγάλων πια τμημάτων. Για να καταλαβαίνετε και προς τί οι τόσες λίγες κενές θέσεις..
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #552 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:38:21 μμ »
«Δεν θα υπάρξουν τμήματα με 40 μαθητές»: Μια δήλωση-δέσμευση που θυμίζει παρελθόν, του Χρήστου Κυργιάκη

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8286

μου φαίνεται τόσο αστεία η δήλωση....σαν να μας λέει "αν σας έρθουν 39 μην διαμαρτυρηθείτε!!!!"


το θέμα συνάδελφισσες δυστυχώς είναι ότι τα 27 νήπια στα τμήματα είναι πια πραγματικότητα. Συνάδελφος βγήκε υπεράριθμη σε σχολείο με δηλωμένα 2 πρωινά τμήματα και 27 παιδιά εγγεγραμμένα. Άρα αφού η μία βγαίνει υπεράριθμη και φεύγει από το σχολείο,η νηπιαγωγός που θα παραμείνει τί θα έχει; Τμήμα 27 παιδιών!!

Όσο για τα κενά που έδωσε ο αιρετός και σας φαίνονται λίγα, και εμένα λίγα μου φαινότανε, μέχρι που συνειδητοποίησα τα εξής:
Η περιοχή μου έχει 38 λειτουργικά κενά, που προέκυψαν από μεταθέσεις, άδειες, συνταξιοδοτήσεις κτλ. 38 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΕΝΑ.  
Το ΠΥΣΠΕ τον Μάιο είχε από ότι θυμάμαι 2-3 εκπαιδευτικούς ΠΕ60 στη διάθεση.
Άρα 38 λειτουργικά κενά -2(για να πάρουν θέση οι εκπαιδευτικοί από διάθεση) = 36.
Από αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ νομίζω ότι ήρθανε λίγα άτομα, περίπου 7-10. Άς πούμε 10, χοντρικά.
Άρα 36κενά-10αποσπασμένοι=26 κενά.
Μετά τις συγχωνεύσεις σχολείων και τα 27άρια τμήματα, ξέρετε πόσες υπεραριθμίες προέκυψαν;;20!!
20 υπεραρθμίες!!!!!
Οπότε, τί μας μένει; 26 κενά - 20 υπεράριθμοι νηπιαγωγοί = ..... 6 κενά!!  
Αυτά δεν είναι μαθηματικά δικά μου,είναι του Υπουργείου και δεν αφορούν μόνο την δική μου περιοχή, αλλά πολλές περιοχές. Και με αυτά τα μαθηματικά είναι φυσικό το Υπουργείο να σφυράει κλέφτικα και να μην ανησυχεί τόσο για το τυπικό θέμα των κενών θέσεων των εκπαιδευτικών. Πολύ απλά, αντικαθιστά όπως πάντα την ποιότητα με την ποσότητα. Λιγότεροι νηπιαγωγοί σε μεγαλύτερα τμήματα για να φαίνεται ότι όλοι είναισ τη θέση τους, και όσο απο ποιότητα εκπαίδευσης, ....δε βαριέσαι.. >:( >:( >:( >:(

Λυπάμαι που σας τα λέω με τόση απογοήτευση και απαισιοδοξία, αλλά μόνο που σκέφτομαι ότι φέτος πρέπει να στοιβάξω και εγώ η ίδια 23 παιδιά σε μια τάξη τόση δα και να καταφέρω να τους προσφέρω και όλα όσα θέλω από ποιότητα εκπαίδευσης, προβληματίζομαι..  :-\

Και επειδή παρακολούθησα κλεφτά τη συζήτησή σας πιο πριν,αν και καλό είναι να κλείσει το θέμα, έχω και εγώ να δηλώσω πολλά πτυχία, είμαι 5 χρόνια μόνιμη τώρα και συνειδητοπόιησα ένα πράγμα. Στην πραγματική ζωή και τη Δημόσια εκπαίδευση  χρειάζεσαι όχι μόνο πτυχία (καλά είναι και αυτά, έχω ένα τσουβάλι πτυχία, αριστεία, σεμινάρια, προσόντα, αλλά δεν είναι ώρα να μετρήσουμε τώρα ποια την έχει μεγαλύτερη...την ποιότητα εκπαίδευσης  annoula ;D ;D ;D ;D), αλλά χρειάζεσαι απέραντη υπομονή, αγάπη, συνεργασία  και αντοχή, ΑΝΤΟΧΗ, ΑΝΤΟΧΗ ...

Παρόλα αυτά παρακολουθώ και σας εύχομαι τα καλύτερα. Απλά να έχετε υπόψιν σας και αυτό το δεδομένο των μεγάλων πια τμημάτων. Για να καταλαβαίνετε και προς τί οι τόσες λίγες κενές θέσεις..

Ας δεχτούμε τα 27 παιδιά ανα τάξη! Αλλά σε ολοήμερα που θα ξαπλώνουν?Εδώ με 20 παιδιά και δε χωρούσανε..Περσυ ήμουν σε κλασικό και τα τραπεζάκια με τις καρεκλίτσε φτάναν ίσα ίσα για 20 παιδιά! Επιπλέον δεν είχε για δείγμα..Τα 27 ή και τα 25..πώς θα εξυπηρετπυνται?Θα φέρνουν από το σπίτι τους? Και πόσες ακόμα τέτοιες περιπτώσεις θα υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #553 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:45:06 μμ »
Όταν με το καλό δουλέψετε θα δείτε πως το πανεπιστήμιο δεν μας προετοίμασε για αυτά που θα ζήσουμε στο ελληνικό δημόσιο σχολείο.

Νομίζω ότι αυτοαναιρείσαι λίγο.
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ!
Όσες γνώσεις και να έχεις αν δε μπεις μέσα στην τάξη, αν δεν αποκτήσεις εμπειρία...
Πιστεύω ότι είναι λίγο αλληλένδετα.
Αποκτάς γνώσεις για να έχεις τις βάσεις και να μπεις στην τάξη, αλλά από κει και πέρα σε βοηθάει η εμπειρία.
Στην αρχή κάνεις λάθη, αρκετά λάθη μπορώ να πω, και σιγά σιγά συνειδητοποιείς κάποια πράγματα,το ψάχνεις και βρίσκεις τις λύσεις.
Επομένως, καλώς ειπώθηκε ότι πρέπει να μοριοδοτείται το ίδιο η εμπειρία με τις γνώσεις. ;)
Και δε το συζητώ ότι θα πρέπει να ισχύει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος".

Συγνώμη κορίτσια για την απάντηση...δε ξαναμιλώ για το ζήτημα...όποιος θέλει με π.μ...

Όσον αφορά το θέμα μας τώρα...
Αισθάνομαι ότι μου βάζουν συνεχώς μπροστά μου το γλυκό και μου το παίρνουν.
Βασανιστήριο η κατάσταση.
Τη μια θα μειώσουν τους αναπληρωτές στο 70%, την άλλη έκαναν πόσες χιλιάδες πιστώσεις, την άλλη μας λένε:
"Κούκου! Σας την έσκασα! Δε θα πάρω τόσους αναπληρωτές όσους λένε οι πιστώσεις"
Έλεος!

Έτσι όπως πάει το πράγμα...κι εγώ για Παρασκευή το κόβω πάντως...
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος *infinity*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #554 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:41:32 μμ »
Με τέτοιες συναδέλφισσες θα πάει πολύ μπροστά ο κλάδος μας...να τις χαιρόμαστε λοιπόν εμείς οι ταπεινές του απλού πανεπιστημίου όλες τις μορφωμένες Αννούλες που ειρωνεύονται το τι έχει περάσει κάθε άνθρωπος για να μπει κ να τελειώσει ένα ριμαδοπανεπιστήμιο κ το τι γνώσεις έχει (μόνο που τις αξίες κ την ηθική δεν τις διδάσκεσαι σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου,τις κουβαλάς απο το περιβάλλον σου) ο νοών νοείτω...Καλή τοποθέτηση σε όλες μας!

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #555 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:44:34 μμ »
Με τέτοιες συναδέλφισσες θα πάει πολύ μπροστά ο κλάδος μας...να τις χαιρόμαστε λοιπόν εμείς οι ταπεινές του απλού πανεπιστημίου όλες τις μορφωμένες Αννούλες που ειρωνεύονται το τι έχει περάσει κάθε άνθρωπος για να μπει κ να τελειώσει ένα ριμαδοπανεπιστήμιο κ το τι γνώσεις έχει (μόνο που τις αξίες κ την ηθική δεν τις διδάσκεσαι σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου,τις κουβαλάς απο το περιβάλλον σου) ο νοών νοείτω...Καλή τοποθέτηση σε όλες μας!

καλά να πάθουμε λοιπόν...
τέτοιοι είμαστε τέτοια μας κάνουνε...
γιατι δεν είναι μόνο οι Αννούλες...

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #556 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:58:20 μμ »
Με τέτοιες συναδέλφισσες θα πάει πολύ μπροστά ο κλάδος μας...να τις χαιρόμαστε λοιπόν εμείς οι ταπεινές του απλού πανεπιστημίου όλες τις μορφωμένες Αννούλες που ειρωνεύονται το τι έχει περάσει κάθε άνθρωπος για να μπει κ να τελειώσει ένα ριμαδοπανεπιστήμιο κ το τι γνώσεις έχει (μόνο που τις αξίες κ την ηθική δεν τις διδάσκεσαι σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου,τις κουβαλάς απο το περιβάλλον σου) ο νοών νοείτω...Καλή τοποθέτηση σε όλες μας!

καλά να πάθουμε λοιπόν...
τέτοιοι είμαστε τέτοια μας κάνουνε...
γιατι δεν είναι μόνο οι Αννούλες...

Δυστυχώς !!! :(
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #557 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:07:17 μμ »
Βρε κορίτσια, μπας και η εν λόγω Αννούλα είναι η γνωστή μας Αννούλα ;) και μπαίνει στο forum?Απορώ δηλαδή με τέτοια σύμπνοια απόψεων... ;D
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #558 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:07:55 μμ »
Βρε κορίτσια, μπας και η εν λόγω Αννούλα είναι η γνωστή μας Αννούλα ;) και μπαίνει στο forum?Απορώ δηλαδή με τέτοια σύμπνοια απόψεων... ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - Και τώρα Α' φάση
« Απάντηση #559 στις: Αύγουστος 31, 2010, 07:30:44 μμ »
Συγνώμη βρε παιδιά γιατί έχω πάθει αμνησία με όλα αυτά που έγιναν φέτος. Θυμάται κανείς τι πρέπει να προσκομίσουμε όταν με το καλό μας φωνάξουν αναπληρωτές; To έχω κάνει 3 φορές αλλά...τώρα κόλλησα!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.