*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 444136 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 20, 2010, 03:53:30 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που λογικά θα απασχολεί αρκετούς από εμάς; Συγνώμη αν έχει συζητηθεί ξανά, απλά δεν το διάβασα κάπου.
Αν αρνηθείς Θέση ΑΜΩ ισχύει ό,τι ισχύει για τους ΑΚΩ; Αν δηλαδή σε στείλουν ΑΜΩ για 8 ώρες στην Κωλοπετινίτσα και αρνηθείς διαγράφεσαι από τους πίνακες αναπληρωτών για το τρέχον έτος;

Αν κάποιος από εσάς έχει ήδη ρωτήσει στο υπουργείο νοίζω ότι θα μας διαφώτιζε όλους!
ελπιζω να διαβασαμε σωστα την εγκυκλιο πριν κανουμε αιτηση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:23 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 20, 2010, 03:56:52 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι θέλετε να σπείρετε τον πανικό.Στην αρχή δεν θα υπάρχει θέμα με αναπληρωτές κανονικού και μειωμένου ωραρίου , γιατί στις διάφορες περιοχές πρώτα θα καλύψουν τα κενά των 21 ωρών και θα τα πάρουν όσοι είναι ψηλά στον πίνακα.Οι ώρες στις 2-3 πρώτες φάσεις των αναπληρωτών θα είναι 21 όπως ήταν μέχρι τώρα.Αυτό λεει η λογική .Προβλήματα θα προκύψουν μετά την γ φάση που θα προκύψουν  λιγ'ότερες ώρες και ίσως εκεί θα παίζει ρόλο ποιες περιοχές έχεις δηλώσει.Όποιοι ξέρουν πού υπάρχουν κενά΄ή βρίσκονται σε ευνοϊκές περιοχές με πολλά κενά θα επωφεληθούν και θα πάρουν περισσότερες ώρες σε σχέση με άλλους που δηλώσανε κάποιε ςμόνο περιοχές.Αυτοί που είναι όμως ψηλά στον πίνακα και πηγαίνανε τόσα χρόνια αναπληρωτές δεν πρόκειται νααδικηθούν΄.Ακόμα και αν αρχικά τους δωθούν 16 ώρες στην περιοχή ,μπορούν να δικεδικήσουν και άλλες 5 όταν θα προκύψουν.Θα πρέπει απλά να έχουν το νου τους.Ούτε στις δευτεροβάθμιες συμφέρει να έχουν υπερβολικά  πολλά  άτομα και να σπάνε τις ώρες που προκύπτουν σε ένα σχολείο.Στη δευτεροβάθμια που βρίσκομαι τόσα χρόνια λειτουργούν με αυτή τη λογική και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τώρα.Ίσως προσπαθήσουν να γίνουν κάποιε ςαδικίες από κάποιους που έχουν γνωστούς αλλά είναι στο χέρι μα ς να βρισκόμαστε σε εγρήγορση,να κοιτάμε τη θέση μας και να ρωτάμε για τα κενά στα διάφορα σχολεία.Όλα θα πάνε καλά,ας μην είμαστε τόσο καχύποπτοι.Στη δική αμ ςειδικότητα τα κενά θα είναι άλλωστε πολλά.

Όχι απλά δεν σπέρνουμε πανικό αλλα ειμαστε σε αυτούς που ανησυχούν.
Αν μια διευθυνση δηλώσει κενό 14 ωρων στις 25 Αυγούστου εσυ πιστεύεις οτι το υπεπθ θα στείλει ΑΚΩ στην Α΄φάση;
Μηπως έχεις ακουστά για ωρομισθιους που εργάζονταν τα προηγούμενα χρόνια απο 15 Σεπτέμβρη; Η μήπως κι αυτοί θα γίνουν ΑΚΩ. Απάντησε εσύ που είσαι περισσότερο ψυχραιμη και δεν σπέρνεις τον πανικό.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 20, 2010, 03:57:07 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι θέλετε να σπείρετε τον πανικό.Στην αρχή δεν θα υπάρχει θέμα με αναπληρωτές κανονικού και μειωμένου ωραρίου , γιατί στις διάφορες περιοχές πρώτα θα καλύψουν τα κενά των 21 ωρών και θα τα πάρουν όσοι είναι ψηλά στον πίνακα.Οι ώρες στις 2-3 πρώτες φάσεις των αναπληρωτών θα είναι 21 όπως ήταν μέχρι τώρα.Αυτό λεει η λογική .Προβλήματα θα προκύψουν μετά την γ φάση που θα προκύψουν  λιγ'ότερες ώρες και ίσως εκεί θα παίζει ρόλο ποιες περιοχές έχεις δηλώσει.Όποιοι ξέρουν πού υπάρχουν κενά΄ή βρίσκονται σε ευνοϊκές περιοχές με πολλά κενά θα επωφεληθούν και θα πάρουν περισσότερες ώρες σε σχέση με άλλους που δηλώσανε κάποιε ςμόνο περιοχές.Αυτοί που είναι όμως ψηλά στον πίνακα και πηγαίνανε τόσα χρόνια αναπληρωτές δεν πρόκειται νααδικηθούν΄.Ακόμα και αν αρχικά τους δωθούν 16 ώρες στην περιοχή ,μπορούν να δικεδικήσουν και άλλες 5 όταν θα προκύψουν.Θα πρέπει απλά να έχουν το νου τους.Ούτε στις δευτεροβάθμιες συμφέρει να έχουν υπερβολικά  πολλά  άτομα και να σπάνε τις ώρες που προκύπτουν σε ένα σχολείο.Στη δευτεροβάθμια που βρίσκομαι τόσα χρόνια λειτουργούν με αυτή τη λογική και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τώρα.Ίσως προσπαθήσουν να γίνουν κάποιε ςαδικίες από κάποιους που έχουν γνωστούς αλλά είναι στο χέρι μα ς να βρισκόμαστε σε εγρήγορση,να κοιτάμε τη θέση μας και να ρωτάμε για τα κενά στα διάφορα σχολεία.Όλα θα πάνε καλά,ας μην είμαστε τόσο καχύποπτοι.Στη δική αμ ςειδικότητα τα κενά θα είναι άλλωστε πολλά.

Pandoraki, όπως πολύ σωστά είπες..."αυτό λέει η λογική" και προφανώς κι εσύ , που φαίνεται ότι έχεις λογική! Δυστυχώς δεν τα λέει και το υπουργείο, που όπως αποδεικνύει καθημερινά...δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με τη λογική! Μας διαβεβαίωσε για το αντίθετο, για ταυτόχρονη δηλ. πρόσληψη ακω και αμω! Εγώ έχω δηλώσει μόνο ακω, γιατί είμαι πολύ ψηλά στον πίνακα και είμαι (σχετικά) ήρεμη αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος των συναδέλφων μας που έκαναν το λάθος και από φόβο δήλωσαν και αμω. Και ναι...φοβάμαι πως θα γίνουν πολλές αδικίες. Μακάρι να διαψευστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2010, 03:59:29 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:03:02 μμ »
Εγώ που με 100+ δήλωσα και ΑΜΩ τρέμω .Έχω και μια απορία .Αν ο Α κληθεί ΑΜΩ πχ Α Αθήνας και μετά υπάρξει Α Αθήνας ΑΚΩ , σε περίπτωση που ο Α είναι πρώτος στη λίστα αλλά το χει βάλει το Α Αθήνας στο ναι σε όλα καλείται αυτός ή ο Β που το έχει ονομαστικά ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:23 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:04:23 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:05:43 μμ »
ο σκοπός σε καμμία περίπτωση δεν είναι ο πανικός ούτε η κινδυνολογία, αλλά από το υπουργείο μου το τόνισαν ξεκάθαρα ότι αν κάποιος είναι αμω για 14 ώρες και προκύψουν άλλες 6-7 θα πάρουν άλλον αμω... μόνο αν προκύψει κενό πλήρους ωραρίου περίπου 20 ώρες) θα πάρουν ακω...

Αυτό μου απάντησαν όταν τους ρώτησα ότι αν ειμαι αμω και προκύπτει θέση ακω στην περιοχή και προηγείται κάποιος άλλος θα απολυθώ και θα μείνω χωρίς δουλειά χάνοντας ίσως φάση αναπλήρωσης?


Εγώ που με 100+ δήλωσα και ΑΜΩ τρέμω .Έχω και μια απορία .Αν ο Α κληθεί ΑΜΩ πχ Α Αθήνας και μετά υπάρξει Α Αθήνας ΑΚΩ , σε περίπτωση που ο Α είναι πρώτος στη λίστα αλλά το χει βάλει το Α Αθήνας στο ναι σε όλα καλείται αυτός ή ο Β που το έχει ονομαστικά ;

αυτός που προηγείται στον πίνακα (Α)....
Together we stand!!! Divided we fall...

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:07:01 μμ »
Εγώ που με 100+ δήλωσα και ΑΜΩ τρέμω .Έχω και μια απορία .Αν ο Α κληθεί ΑΜΩ πχ Α Αθήνας και μετά υπάρξει Α Αθήνας ΑΚΩ , σε περίπτωση που ο Α είναι πρώτος στη λίστα αλλά το χει βάλει το Α Αθήνας στο ναι σε όλα καλείται αυτός ή ο Β που το έχει ονομαστικά ;

Θα παει ο Α

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:13:26 μμ »
Εγώ που με 100+ δήλωσα και ΑΜΩ τρέμω .Έχω και μια απορία .Αν ο Α κληθεί ΑΜΩ πχ Α Αθήνας και μετά υπάρξει Α Αθήνας ΑΚΩ , σε περίπτωση που ο Α είναι πρώτος στη λίστα αλλά το χει βάλει το Α Αθήνας στο ναι σε όλα καλείται αυτός ή ο Β που το έχει ονομαστικά ;

Θα παει ο Α
Ευχαριστώ πολύ , απλά τα χω κάνει θάλασσα στην αίτηση έβαλα 20 ΑΚΩ δυσπρόσιτα με τη λογική ότι φέτος δε θα είναι από άλλους δημοφιλή λογω ότι δε διπλασιάζονται ,ναι σε όλα μετά Ακω ΚΑΙ 5 αμω Αττική λόγω εντοπιότητας.Θέωρώ μεγάλο λάθος που έβαλα και ΑΜΩ με σειρά 100+

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:18:34 μμ »
Εγώ που με 100+ δήλωσα και ΑΜΩ τρέμω .Έχω και μια απορία .Αν ο Α κληθεί ΑΜΩ πχ Α Αθήνας και μετά υπάρξει Α Αθήνας ΑΚΩ , σε περίπτωση που ο Α είναι πρώτος στη λίστα αλλά το χει βάλει το Α Αθήνας στο ναι σε όλα καλείται αυτός ή ο Β που το έχει ονομαστικά ;

Θα παει ο Α
Ευχαριστώ πολύ , απλά τα χω κάνει θάλασσα στην αίτηση έβαλα 20 ΑΚΩ δυσπρόσιτα με τη λογική ότι φέτος δε θα είναι από άλλους δημοφιλή λογω ότι δε διπλασιάζονται ,ναι σε όλα μετά Ακω ΚΑΙ 5 αμω Αττική λόγω εντοπιότητας.Θέωρώ μεγάλο λάθος που έβαλα και ΑΜΩ με σειρά 100+

...τετοια "λαθη" περιμενουμε κι εμεις οι των 500+ , μπας και φυγουμε σε κανενα ξεροβουνι...!!!
καλη τυχη

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:19:24 μμ »
Με 100+ πιθανότατα δεν θα καείς, απλά θα τρέμεις....Καλή τυχη!

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:24:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:48:21 μμ »
Εχω νεα!!!!! Απο πηγη μεσα στο υπουργειο εμαθα οτι εχουν σιγουρα παρει πιστωσεις για 500 πληρους ωραριου, αλλα το προσπαθουν για 700 πληρους γιατι δεν τους βγαινουν τα κενα... Αν ειναι 500, η βαση για πληρους θα ειναι περιπου τα 34 μορια!!!! Επισης, ειπαν οτι αμεσως μετα τις τοποθετησεις των μονιμων, μεσα στην αλλη βδομαδα, θα βγει η πρωτη φαση η δικη μας!!!!!!!! Αυτα τα νεα μου!!!! αυτο το εγραψε ο χρηστης KVNSTANTNIA

αν η πληροφορία ειναι σωστή επιβεβαιώνομαι για ακόμη μιαφορα είπα ότι θα πάρει 400-500 ΑκΩ και στην καλύτερη των περιπτώσεων η βαση θα φθάσει στα 30 ειπα..αυτο θα συμβει αν πάρει 700 ΑΚΩ....

τώρα ΑΜΩ υπολογίζω γύρω στα 700 ατομα έως 1000 (εξαρταται ποσους ΑΚΩ θα παρει..)..... συνολικα ΑΚΩ - ΑΜΩ γυρω στους 1400...

ΕΝΝΟΕΙΣ 500 για τη ά φάση ή γενικά για όλη τη χρονια;οι συνταξιοδοτήσεις του κλάδου μας ήταν γύρω στις 2200+ αν θυμάμαι καλά

Αποσυνδεδεμένος PANDORAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 20, 2010, 04:56:49 μμ »
Θεωρώ πως το υπουργείο απλά θα βγάζει τη θέση πρόσληψης αναπλήρωσης π.χ στην Α Ξάνθης όπως γινότανε μέ'χρι τώρα και μετά θα πηγαίνεις στη δευτεροβάθμια  και εκεί θα σου λένε πόσες ώρες υπάρχουν στην περιοχή.Δεν θα ξέρεις αν είσαι ΑΚΩ η ΑΜΩ.Στην αρχήόμως  δεν θα ξεκινούν από τις 14 ώρες αλλά από τις 21 και θα σου δίνουν τις περισσότερες.Ακόμα και αν έχει μόνο 14 ώρες σε ένα σχολείο θα προσπαθούν να σου δώσουν και σε άλλο σχολείο κάποιε ςώρες για να φτάσεις στις 21 .Τουλάχιστον θα τις απαιτείς εφόσον προηγείσαι.Ειδικά αν είσαι στις πρώτες 2-3 φάσεις πρόσληψης..Μετά τον Οκτώβρη θα δυσκολέψουν τα πράγματα γιατί θα μειώνονται οι ώρες αλλά και πάλι θεωρώ πως τα πράγματα δεν θα είναι τόσο τραγικά.Ας δούμε πρώτα πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και μετά βλέπουμε.Το υπουργείο δεν νομίζω πως μπορεί να δώσει σαφές απαντήσεις για το ζήτημα αναπληρωτών .όλα θα εξαρτηθούν απο τις δευτεροβάθμιες και πώς θα χειριστούν το θέμα.Αυτό που πρέπει να ρωτάμε τώρα στο υπουργείο είναι πότε αναμένεται η α φάση και πόσα άτομα θα καλέσουν.

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 20, 2010, 05:02:27 μμ »
Θεωρώ πως το υπουργείο απλά θα βγάζει τη θέση πρόσληψης αναπλήρωσης π.χ στην Α Ξάνθης όπως γινότανε μέ'χρι τώρα και μετά θα πηγαίνεις στη δευτεροβάθμια  και εκεί θα σου λένε πόσες ώρες υπάρχουν στην περιοχή.Δεν θα ξέρεις αν είσαι ΑΚΩ η ΑΜΩ.Στην αρχήόμως  δεν θα ξεκινούν από τις 14 ώρες αλλά από τις 21 και θα σου δίνουν τις περισσότερες.Ακόμα και αν έχει μόνο 14 ώρες σε ένα σχολείο θα προσπαθούν να σου δώσουν και σε άλλο σχολείο κάποιε ςώρες για να φτάσεις στις 21 .Τουλάχιστον θα τις απαιτείς εφόσον προηγείσαι.Ειδικά αν είσαι στις πρώτες 2-3 φάσεις πρόσληψης..Μετά τον Οκτώβρη θα δυσκολέψουν τα πράγματα γιατί θα μειώνονται οι ώρες αλλά και πάλι θεωρώ πως τα πράγματα δεν θα είναι τόσο τραγικά.Ας δούμε πρώτα πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και μετά βλέπουμε.Το υπουργείο δεν νομίζω πως μπορεί να δώσει σαφές απαντήσεις για το ζήτημα αναπληρωτών .όλα θα εξαρτηθούν απο τις δευτεροβάθμιες και πώς θα χειριστούν το θέμα.Αυτό που πρέπει να ρωτάμε τώρα στο υπουργείο είναι πότε αναμένεται η α φάση και πόσα άτομα θα καλέσουν.
Νομίζω ότι θα γράφεται αν είσαι ΑΜΩ ή ΑΚΩ αφού και στην αίτηση το δήλωνες .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161382
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.