*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 444271 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1316 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:02:55 μμ »
ασχετο με την α φαση,αλλα τωρα μολις ελαβα απο το υπουργειο απαντηση, στην αιτηση διορισμου που καταθεσαμε στα πλαισια της διεκδικησης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:03 »

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1317 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:06:39 μμ »
η οποία απάντηση έλεγε τί?

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1318 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:09:11 μμ »
Σας παρακαλώ πείτε μου αν το'χω καταλάβει καλά: το 600 και 600 που λέτε για ΑΚΩ και ΑΜΩ είναι μόνο για την πρώτη φάση?Κι αν ναι, τότε μέχρι ποιό νούμερο στον πίνακα πιστεύετε ότι θα φτάσουν στις επόμενες φάσεις? Εγώ που είμαι στον πίνακα γύρω στο 1800 να ελπίζω? όχι τίποτε άλλο αλλά έχω προετοιμάσει τον εαυτό μου να μην περιμένει κάτι.. :)

Αν λάβουμε υπόψη μας τις προσλήψεις των περασμένων ετών, θεωρώ ότι είσαι αρκετά πίσω. Αλλά πάλι, επειδή εφέτος λογικά και βάσει του αριθμού που έχει ανακοινώσει ήδη το Υπουργείο, οι προσλήψεις αναμένεται να αυξηθούν, ποτέ δεν ξέρεις. Θεωρώ ότι η πρώτη φάση θα μας δώσει μια πρόγευση για το τι θα ακολουθήσει στη συνέχεια. Μακάρι να προσληφθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1319 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:14:17 μμ »
ποσες ημερες προυπηρεσιας θεωρειται ενας μηνας; (για να υπολογισω τα μορια που εχω με βαση το νεο συστημα μοριοδοτησης της προυπηρεσιας). 30 μερες; εγω εχω 26 μερες προυπηρεσια.... παιρνω κανενα μοριο για τον επομενο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:54:03 »

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1320 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:15:11 μμ »
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος mother29

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1321 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:15:19 μμ »
καλησπερα και καλο κουραγιο στην αγωνια μας..μου χει δημο\ιουργηθει η εντυπωση οτι οσο πιο μετα σε φασεις σε καλουν τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σαι στις πρωτες σου επιλογες.κανω λαθος?ξερει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1322 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:19:33 μμ »
ποσες ημερες προυπηρεσιας θεωρειται ενας μηνας; (για να υπολογισω τα μορια που εχω με βαση το νεο συστημα μοριοδοτησης της προυπηρεσιας). 30 μερες; εγω εχω 26 μερες προυπηρεσια.... παιρνω κανενα μοριο για τον επομενο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1323 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:22:00 μμ »
Αυτο ειναι σχετικο,εγω για παραδειγμα περισυ ημουν απο τους τελευταιους της α φασης και πηγα στη β επιλογη μου κατι που δεν περιμενα με τιποτα.Βεβαια ειμαι απο επαρχια και ειχα δηλωσει μονο επαρχια.Δε νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις ευκολα συμπερασμα με αυτα,ειναι και θεμα τυχης.

Αποσυνδεδεμένος MANAXOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1324 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:28:33 μμ »
Ανοιξαν τηλεσχολείο στην Ψέριμο
Μέσω Ιντερνετ εκπαιδευτικοί από την Κάλυμνο θα παραδίδουν μαθήματα σε μαθητές Γυμνασίου
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Γιώργος Ζαχαριάδης
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 8 Ιουνίου 2010


«Το πρωί βόσκω τα κατσίκια και τα πρόβατα, αλλά το απόγευμα θα πηγαίνω στο σχολείο για να μπορέσω να συνεχίσω τα μαθήματά μου», λέει ο 14χρονος βοσκός Παντελής Μαύρος που ζει στην Ψέριμο μαζί με τους άλλους 30 κατοίκους του νησιού.

Μόνο που στο σχολείο δεν θα υπάρχουν καθηγητές αλλά ηλεκτρονικοί υπολογιστές, όπου μέσω Ιντερνετ εκπαιδευτικοί από την Κάλυμνο θα παραδίδουν μαθήματα όχι μόνο στον Παντελή αλλά και στις αδελφές του, τη 15χρονη Σεβαστή και τη 13χρονη Αννα, και σε άλλους κατοίκους!... Ηδη ομάδα καθηγητών του Πανεπιστημίου Αιγαίου βρέθηκε στην Ψέριμο και εγκατέστησε το σύστημα των ηλεκτρονικών υπολογιστών στο σχολείο. Παράλληλα έκανε τα πρώτα μαθήματα για τον χειρισμό τους στα τρία αδέλφια, στην Κατερίνα Λαζαρή, 24 χρονών, στην ιδιοκτήτρια ταβέρνας Αννα Σαρούκου-Τηλιακού, 30 χρονών, στη μαγείρισσα Ειρήνη Κατσίνη, 33 χρονών, και στη 10χρονη Καλλιόπη Τηλιακού που είναι το μικρότερο παιδί στην Ψέριμο.

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης που διοργανώνεται από τη Νομαρχία Δωδεκανήσου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου και όπως τονίζει ο καθηγητής Πληροφορικής Κώστας Τσολακίδης, «όλοι στην Ψέριμο έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουν πώς να χειρίζονται τους υπολογιστές ώστε να μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα».

«Δυσκολεύομαι, αλλά θα τα καταφέρω», είπε στα «ΝΕΑ» ο Παντελής Μαύρος που τελείωσε το δημοτικό στην Ψέριμο, αλλά δεν πήγε στην Κάλυμνο για να συνεχίσει τις σπουδές του αφού «έπρεπε να παραμείνω στο νησί για να βλέπω τα κατσίκια και τα πρόβατα της οικογένειας». Το ίδιο και η μικρότερη αδελφή του Αννα που ήταν και η τελευταία μαθήτρια του δημοτικού, το οποίο έκλεισε πέρυσι.

Η κ. Σαρούκου-Τηλιακού παρακολούθησε με μεγάλη προθυμία τα πρώτα μαθήματα, «γιατί θέλω να μπορώ να επικοινωνώ με τους πελάτες μου στο εξωτερικό και να διαφημίζω το μαγαζί μου», όπως και η κ. Κατσίνη η οποία λέει ότι «δεν χάνω την ευκαιρία να μάθω πέντε πράγματα παραπάνω που θα είναι χρήσιμα και στη δουλειά μου, ακόμη κι αν εργάζομαι σε ένα μικρό νησί».

Σε εξέλιξη βρίσκεται τώρα η προσπάθεια για να δώσει τη σχετική έγκριση το υπουργείο Παιδείας και να λειτουργήσει το τηλεσχολείο. «Ο σχεδιασμός είναι να λειτουργήσει σε συνεργασία με το Νυχτερινό Γυμνάσιο Καλύμνου. Οι μαθητές στην Ψέριμο θα παρακολουθούν μέσω τηλεματικής τα μαθήματα που θα διδάσκονται εκεί και κατά διαστήματα θα μεταβαίνουν στο νησί καθηγητές για να παρακολουθούν την πορεία της εκπαίδευσης των μαθητών», μας εξήγησε ο καθηγητής κ. Τσολακίδης.

«Το όνειρό μου ήταν να συνεχίσω τις σπουδές μου στο γυμνάσιο, αλλά δυστυχώς οι ανάγκες της οικογένειάς μου δεν μου επέτρεψαν να πάω στην Κάλυμνο», λέει η τελευταία μαθήτρια του δημοτικού σχολείου στην Ψέριμο Αννα Μαύρου, που τώρα είναι ευτυχισμένη καθώς θυμάται τα λόγια της τελευταίας δασκάλας της, Χαράς Αγγελέτου, η οποία πριν φύγει έλεγε ότι «με την Αννα προσπαθούσαμε να ονειρευόμαστε, να ταξιδεύουμε νοερά. Δεν αποζητούσαμε εξωτικούς προορισμούς ή παραδεισένιες διαδρομές. Το μόνο που αποζητούσαμε στα φανταστικά μας ταξίδια ήταν η παρέα»! Ισως τώρα η Αννα, μαζί με τα αδέλφια της και τους λιγοστούς κατοίκους της Ψερίμου να μπορέσουν με τη νέα τεχνολογία να αποκτήσουν φίλους σε όλο τον κόσμο, που θα τους κάνουν παρέα τις ατέλειωτες ώρες μοναξιάς στο νησάκι τους.
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4578435



Στην Ψέριμο γιατί δεν υπάρχει σχολείο? Αρχίζει πειραματικά να εφαρμόζεται η τηλεκπαίδευση(πιο συμφέρον, αφού δε χρειάζονται καθηγητές) ή μήπως δεν θεωρούν την Ψέριμο ως ανήκουσα στην ελληνική επικράτεια? Υπάρχουν κι άλλα κενά κα Διαμαντοπούλου...

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1325 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:38:48 μμ »
ποσες ημερες προυπηρεσιας θεωρειται ενας μηνας; (για να υπολογισω τα μορια που εχω με βαση το νεο συστημα μοριοδοτησης της προυπηρεσιας). 30 μερες; εγω εχω 26 μερες προυπηρεσια.... παιρνω κανενα μοριο για τον επομενο ΑΣΕΠ;

−Η προϋπηρεσία από 0 έως και 8 μήνες: 0,10 μονάδες για κάθε μήνα
−Η προϋπηρεσία από 8 έως και 16 μήνες: 0,15 μονάδες για κάθε μήνα
−Η προϋπηρεσία από 16 έως και 24 μήνες: 0,20 μονάδες για κάθε μήνα
−Η προϋπηρεσία από 24 έως και 32 μήνες: 0,30 μονάδες για κάθε μήνα
−Η προϋπηρεσία από 32 έως και 40 μήνες: 0,35 μονάδες για κάθε μήνα
−Η προϋπηρεσία από 40 έως και 60 μήνες: 0,40 μονάδες για κάθε μήνα
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1326 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:50:41 μμ »
ελπίδα εγώ ξέρω για ώρες τον υπολογισμό. διαιρείς με το 87,5. π.χ. για 200 ώρες:
200: 87,5= 2,285 μήνες

μπορείς να δεις όμως τους μήνες σου και στο πίνακα των αναπληρωτών

για 2,5 μήνες κάποιος παίρνει με το νέο σύστημα 0,25 μόρια (αφού πολλαπλασιάζουμε με το 0,10)

Αποσυνδεδεμένος elpida81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1327 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:53:50 μμ »
σας ευχαριστω πολυ παιδια!

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1328 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:54:13 μμ »
Σας παρακαλώ πείτε μου αν το'χω καταλάβει καλά: το 600 και 600 που λέτε για ΑΚΩ και ΑΜΩ είναι μόνο για την πρώτη φάση?Κι αν ναι, τότε μέχρι ποιό νούμερο στον πίνακα πιστεύετε ότι θα φτάσουν στις επόμενες φάσεις? Εγώ που είμαι στον πίνακα γύρω στο 1800 να ελπίζω? όχι τίποτε άλλο αλλά έχω προετοιμάσει τον εαυτό μου να μην περιμένει κάτι.. :)

Καλώς τον έχεις προετοιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1329 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 03:55:56 μμ »
Αkis71, η απάντησή σου μου θύμησε το ανέκδοτο με τον Καραμήτρο! Πού πας ρε Καραμήτρο;;;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.