*

Αποστολέας Θέμα: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010  (Αναγνώστηκε 441556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1218 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 12:22:51 πμ »
έλεος ....................μια Τρίτη, μια Τετάρτη..............Έχασα τον ύπνο μου.....λυπάμαι τη Φώφη είναι η μόνη στην Κυβέρνηση που δεν έχει την αλαζονική έπαρση του κάθε ξερόλα Υπουργού.Γι΄αυτό τη βλέπω να παίρνει πόδι σύντομα......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος Elianna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1219 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 12:23:19 πμ »
εγώ ξέρω πως όποτε κι αν μας καλέσουν..ΑΚΩ,ΑΜΩ..θα πρέπει να συνεχίσουμε τις πιέσεις προς το υπουργείο και τα ΜΜΕ ,γιατί αν δεν καταφέρουμε κάτι προεκλογικά - που όλοι παλεύουν για την εικόνα τους και την ψήφο μας - το παιχνίδι,δηλ. τα αιτήματά μας και οι κόποι μας θα πάνε χαμένα!!!!
Μια μέρα χωρίς χαμόγελο, είναι μια χαμένη μέρα!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1220 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 12:31:07 πμ »
έλεος ....................μια Τρίτη, μια Τετάρτη..............Έχασα τον ύπνο μου.....λυπάμαι τη Φώφη είναι η μόνη στην Κυβέρνηση που δεν έχει την αλαζονική έπαρση του κάθε ξερόλα Υπουργού.Γι΄αυτό τη βλέπω να παίρνει πόδι σύντομα......

Εμένα πάντως ατη β/θμια που ρώτησα σήμερα μου είπαν ότι Τετάρτη θα ανακοινωθούν τελικά οι αναπληρωτές. Αλήθεια, ψέματα, δεν ξέρω, έτσι μου είπαν πάντως. Άντε... μας έπρηξαν...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1221 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 12:38:58 πμ »
Ο αιρετός Καψαλάκης έγραψε πριν μια ώρα στο facebook ότι 2500 είναι δάσκαλοι και 1000 νηπιαγωγοί ,ενώ αύριο θα γίνουν οι προσλήψεις .Άρα δεν μένουν 3500 για τη δευτεροβάθμια ;Μήπως μας δουλεύουν τελικά ή η άτιμη η κοινωνία μας έκανε επιφυλακτικούς και αγνοούμε τις καλές προθέσεις της γλυκιάς μας υπουργού ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1222 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 12:41:04 πμ »
Ας ευχηθούμε αύριο να τελειώσει η αγωνία μας. Καληνύχτα και καλό κουράγιο σε όλους μας.

Ο αιρετός Καψαλάκης έγραψε πριν μια ώρα στο facebook ότι 2500 είναι δάσκαλοι και 1000 νηπιαγωγοί ,ενώ αύριο θα γίνουν οι προσλήψεις .Άρα δεν μένουν 3500 για τη δευτεροβάθμια ;Μήπως μας δουλεύουν τελικά ή η άτιμη η κοινωνία μας έκανε επιφυλακτικούς και αγνοούμε τις καλές προθέσεις της γλυκιάς μας υπουργού ;

μακάρι να συμβαίνει το 2ο.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1223 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:00:45 πμ »
Στο mega ανακοινώθηκε ότι η ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ - ΑΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗ παραμένει στη θέση της!
Δε θα πλήξουμε το χειμώνα!!!

Π'αντως τους υφυπουργούς τους σούταρε!!!!!!!!!!!

Καθόλου!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1224 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:29:07 πμ »
Toυς σουταρε.Δες λιγο στο υπουργειο παιδειας  http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_07.html

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1225 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:36:43 πμ »
Toυς σουταρε.Δες λιγο στο υπουργειο παιδειας  http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_07.html

Είναι παράλειψη του blog. Το είχα δει σε απ`ευθείας μετάδοση.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=40952&catid=9
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1226 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 09:45:03 πμ »
Toυς σουταρε.Δες λιγο στο υπουργειο παιδειας  http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/09/blog-post_07.html

Είναι παράλειψη του blog. Το είχα δει σε απ`ευθείας μετάδοση.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=40952&catid=9






Έχεις δίκιο αλλά μεταμεσονύχτιο ανασχηματισμό ούτε στον ύπνο μας!!!!!Τώρα με την ΦΦ. το υπουργείο θα μετονομαστεί σε ΦΦουτων!Τυχαίιο; Δε νομίζω!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1227 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:05:59 πμ »
 Μόλις τηλεφώνησα στη Δευτεροβάθμια του Πειραιά... Ο συνάδελφος με τον οποίο επικοινώνησα ήταν ιδιαίτερα ευγενικός και πρόθυμος να μου εξηγήσει το οτιδήποτε... Στην ερώτησή μου πόσα είναι τα κενά των αναπληρωτών στον Πειραιά μου απάντησε ότι αυτό το γνωρίζει η ΠΥΣΔΕ... αλλά ακόμη δεν τα έχουν δηλώσει για τους ακόλουθους λόγους
1) Νέοι διευθυντές.
2) Όσοι έκαναν αίτηση συνταξιοδότησης ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.. δηλαδή πρέπει να γίνει και μία 2η αίτηση... Μου έδωσε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα... Στον Πειραιά οι μαθηματικοί που υπέβαλαν αίτηση για συνταξιοδότηση είναι 41 αλλά κανείς μέχρι τώρα δεν έχει υποβάλει και τη 2η αίτηση.. που είναι μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου
3) Ο ίδιος (ειδικότητα Μαθηματικός) είναι διορισμένος, προσωρινά τοποθετημένος στη Δευτεροβάθμια του Πειραιά, αυτή τη στιγμή η δουλειά του είναι να σηκώνει τηλέφωνα… και περιμένει να τοποθετηθεί κάπου οριστικά….
Στην ερώτησή μου μα το Υπουργείο χθες μας έλεγε ότι θα αναρτηθούν τα ονόματα των αναπληρωτών την Τετάρτη, μου επιβεβαίωσε ότι μόλις μίλησε με το υπουργείο και του ανέφεραν την  Παρασκευή ως ημέρα ανάρτησης των ονομάτων (Μου φαίνεται λογικό…. είναι η αγαπημένη ημέρα του Υπουργείου).
 Επανέρχομαι στους φιλολόγους και τον ρώτησα για τα τεράστια κενά των φιλολόγων… Μου είπε ότι και εκείνος έχει ακούσει το ίδιο… και μάλιστα για 2500 συνταξιοτήσεις φιλολόγων… Όμως έχει τους ενδοιασμούς του σχετικά με την υποβολή της 2ης αίτησης για συνταξιοδότηση…Ύστερα μού είπε ότι αν θέλω να μάθω τα ακριβή κενά στους φιλολόγους στον Πειραιά θα πρέπει να τηλεφωνήσω στην ΠΥΣΔΕ, αν και κατά την προσωπική του εκτίμηση ακόμη δεν ξέρουν αφού δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμη οι μόνιμοι και αφού δεν ξέρουν πόσοι τελικά συνταξιοδοτήθηκαν….
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:08:37 πμ από GERMANOS »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1228 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:06:21 πμ »
και στο σχολειο που ημουν εγω την ιστορια την ειχε παρει η γαλλικος, ενω ο φιλολογος που ειχαμε ειχε τελειωσει το ιστορικο!!! το αποτελεσμα ηταν τα παιδια να μισησουν το συγκεκριμενο μαθημα και την καθηγητρια μαζι. να ρωτησω, μπορουμε να αρνηθουμε η ειμαστε υποχρεωμενοι να το αναλαβουμε? γιατι κι εγω των αγγλικων ειμαι και σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα ν'αναλαβω να διδαξω ενα μαθημα το οποιο δεν ειναι ο τομεας μου.
Όλες οι ειδικότητες έχουν δεύτερες αναθέσεις και δεν είναι για κανέναν νομίζω ευχάριστο. Και οι φιλόλογοι όταν χρειάζεται κάνουν κοινωνιολογία και Δίκαιο κ.α Υπάρχει όμως μια υπερβολή στην κουβέντα π.χ τα παιδιά μίσησαν την ιστορία επειδή την έκανε η γαλλικών. Αυτά είναι αστειότητες. Εξάλλου νομίζω πως το θέμα που καίει αυτή τη στιγμή δεν είναι το ότι δεν διδάσκεται σωστά η ιστορία, αλλά οι ώρες της που ανατίθενται στη β' ανάθεση και δεν προσλαμβάνονται παραπάνω αναπληρωτές.

Πολυ σωστα... αντιγραφη απο μια εγκυκλιο με οδηγιες για τις δευτερες αναθεσεις...

4.   Σε καμιά περίπτωση δεν προσλαμβάνεται αναπληρωτής ή ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, όταν υπάρχουν στο σχολείο ή σχολεία του ίδιου ΠΥΣΔΕ μόνιμοι εκπαιδευτικοί συναφών προς το μάθημα ειδικοτήτων ή εκπαιδευτικοί που μπορούν ή επιβάλλεται για τη λειτουργία του σχολείου να διδάξουν το μάθημα και δεν συμπληρώνουν ωράριο, ανεξάρτητα από το αν αυτό το μάθημα συμπεριλαμβάνεται ή όχι στην ομάδα μαθημάτων δεύτερης (Β΄) ανάθεσης της ειδικότητάς τους.


οι δευτερες αναθεσεις ειναι νομοθετημενες και συμφωνα και με το νεο νομο για την παιδεια εκτος απο τις δευτερες αναθεσεις μαθηματων θα υπολογιζονται και τα δευτερα πτυχια των εκπαιδευτικων. Μιλαμε παντα γι' αυτους που δε συμπληρωνουν ωραριο..  Καλα να λετε στα φορουμ "Εγω δε διδασκω μαθημα δευτερης αναθεσης ή γιατι διδασκουν οι αλλοι" αλλα οταν και αν σας κοινοποιησουν εγγραφως τη δευτερη αναθεση γιατι δε συμπληρωνεται ωραριο, τι θα κανετε?

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1229 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:07:39 πμ »
Παιδιά πήρες κανείς ΥΠΕΠΘ τηλέφωνο?


για να δούμε οι φήμες για 2000 βθμια και

900-1000 βάση στατιστικής για φιλολόγους ΑΚΩ και ΑΜΩ μαζί αληθεύουν????????????????/


όποιος πάρει τηλέφωνο ας προσπαθήσει να εκμαιεύσει πληροφορίες...

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1230 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:11:18 πμ »
καλά πάμε για Παρασκευή?????????????????????/ αν είναι δύνατόν....

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: A΄ Φάση Αναπληρωτών φιλολογων 2010
« Απάντηση #1231 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 10:12:38 πμ »
Παιδιά πήρες κανείς ΥΠΕΠΘ τηλέφωνο?


για να δούμε οι φήμες για 2000 βθμια και

900-1000 βάση στατιστικής για φιλολόγους ΑΚΩ και ΑΜΩ μαζί αληθεύουν????????????????/


όποιος πάρει τηλέφωνο ας προσπαθήσει να εκμαιεύσει πληροφορίες...

τηλεφωνησα. στο 210 3443426 μου είπαν το γνωστό σημερα ή αυριο!!!! στο 210 3443887 μου είπαν είχαν ενημερωση για σημερα αλλά τωρα η υπαλληλος έχει καποιους ενδοισμούς λόγω ανασχηματισμου. φοβάται μηπως πανε 1-2 μερες πίσω. αλλα αυτό είναι δικη της εικασια και όχι ενημερωση ανωθεν. για αριθμό τιποτα, αλλα γενικα μου είπε πως οι φιλολογοι θα είναι πολλοι και κυριως ακω. αυτά..........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.