*

Αποστολέας Θέμα: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?  (Αναγνώστηκε 29444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melissathi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 05:16:26 μμ »
Λωρα, Πανος

Το επίσημο κράτος θα συμφωνήσετε οτι δεν μπορεί να εγκλωβίζει τουτς πολιτες του.
Πρέπει να δινει λυσεις και διεξόδους στα προβλήματα που αναφύονται, πολλώ δε μαλλον σε αυτα που εχει δημιουργήσει το ιδιο.

Για να γινω κατανοητός αναλογιστειτε ποσο μπορει να ειναι αποδεκτό για τον κοινο νου, εαν μετα απο 2 η 22 χρονια αλλάξει το συστημα που τωρα θεωρειτε αξιοκρατικωτερο του προηγουμένου , ΒΙΑΙΑ, έχοντας εγκλωβίσει ομως εκπαιδευτικους που προγραμμάτισαν τις προσπάθειες τους συμφωνα με τα ισχυοντα. (οπως αλλωστε συνεβη με το προυπαρχον συστημα).

Επίσης δεν μπορεί, είναι αδιανόητο να ζητειται απο εκπαιδευτικο ν α ασπασθει και να συμφωνησει στην αδιαλλαξια και βιαιοτητα που επιχειρειται στην κατ επιφαση αναβαθμιση της Παιδειας.
Ειναι εξωφρενικό σε διαφορες περιπτωσεις πχ χρεων να διδεται χρονος στους πολίτες προκειμένου να συμμορφωθούν και στη δική μας την περίπτωση να εξαντλειται η αυταρχικότητα ισως και η αλαζονεία του νομοθέτη.Είναι απαραδεκτο στα Υπουργεία να δινεται πολιτικος χρόνος ωστε στο τελος να αποφασισουν τον αιφνιδιασμό του Πολίτη.
ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΗΣΑΝ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΜΕΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ..
Ειναι σαν να ομολογουν οτο τοσο καιρο δεν εκαναν τιποτε απολυτως. Εχουν και το θρασσος να αυτοαναγορευονται οψιμα σε ΣΩΤΗΡΕΣ της εκπαιδευσης, της οικονομιας κλπ.


Ολοι γνωρίζουμε ότι κάθε αλλαγή προκειμένου να υπάρχει προσαρμογή στα δεδομένα των καιρών, απαιτείται να ειναι ομαλή και προγραμματισμένη.
Επίσης καθε αλλαγη πρέπει να ξερουμε ότι σημαινει κόστος .Αλλαγη χωρις κοστος σε χρημα δεν υφισταται στον πλανητη. Αφηστε το αποκαλουμενο ως πολιτικό, αυτο ειναι για ωτα μη εχοντων..

Στα καθ΄ημάς, πως ειναι δυνατον ενας εκπαιδευτικος σε λανθανουσα κατασταση διορισμου να κοπτεται για την εκπαιδευση?
πριν τα ιδιαιτερα η μετα?
Και στη συνεχεια αν διορισθεί θα μπει στην ταξη να διδαξει , να κανει τους μαθητες να μαθουν ή θ α περιμένει να μαθουν οτι επρεπε το πρωι, να το κανουν στα εσπερινά και επι πληρωμή φροντιστήρια????
Πως αισθάνεται αλήθεια ενας εκπαιδευτικός οταν παραδίδει μαθημα, αλλα ταυτόχρονα γνωρίζει ότι τα παιδιά που βλέπει μπροστα του το απόγευμα θα συνεχίζουν στα φροντιστηρια, σε αναζήτηση της γνώσης, σε βαρος του προυπολογισμού του εργατη πατερα?
Η φαιδρή άποψη μιας από εδω ότι "..εκεί που τα δίνουν οι μαμαδες στα κομμωτηρια, να τα δωσουν καλυτερα στα ιδιαιτερα" νομιζω οτι δεν πρεπει να χαρακτηριζει τουλαχιστον την εκπαιδευση.
Πως να πείσει ο καθηγητής σήμερα όντας υπέρμαχος του φροντιστηρίου??
Με ποιον τρόπο μπορεί να πείσει τον Ελληνα φορολογούμενο να πληρώνει καθηγητές και σχολεία, από τα οποία ο μαθητής δεν μαθαίνει τίποτα??

Σαν γονέας να πληρώνω καθηγητές και σχολεία, αλλά εχω την απαίτηση τα παιδιά μου να μαθουν από αυτά, στο βαθμό που τους επιτρέπει το μυαλό τους και οχι στο βαθμό που τους επιτρεπει η τσεπη μου , παντως οχι σαν αποτελεσμα αδιαφορίας του εκπειδευτικου.

Και όχι να εχω τον καθε βολεμενο διορισμένο καθηγητάκο ή τον αδιόριστο ή το "συστημα" να μου επιβάλει απογευματινα φροντιστηρια βιάζοντας την ξεγνοιασιά, την νιότη, την ανεμελιά, την εφηβεία των παιδιών μας.

Για αυτο σας λεω τα φροντιστηρια να κηρυχθούν παρανομα και οχι μονο για τον ΑΣΕΠ.
Βεβαια θα ειναι κατι βιαιο, παντως ειναι απο τα καιρια σημεια που θα πρεπει να χτυπηθούν.
Με αυτο τον τροπο ο καθε καθηγητης θα αισθανεται και θ α ειναι πιο υπευθυνος αφου οτι γνωσεις περασθουν στα παιδια θα ειναι αποκλειστικα και μονον δικο του αποτελεσμα.










Συμφωνώ απόλυτα με μία προυπόθεση:να αντιμετωπιστεί πρώτα το θέμα των αποσπάσεων σε πάσης φύσεως α-β/θμιες ,κρατικές υπηρεσίες,αρχεία,βιβλιοθήκες..Αυτό δηλ.δε μας ενοχλεί;Συμφωνούμε να υπάρχει έστω και ένας εκπαιδευτικός έξω από την τάξη;ΑΝ ναι ,τότε δεκτά και τα πάσης φύσεως φροντιστήρια!Δεν απαξιώνεται δηλ. οκλάδος μας όταν δεν διαμαρτυρόμαστε για την πρώτη περίπτωση αλλά μας ενοχλεί μόνο η δεύτερη; Να απαιτήσουν τώρα οι καρεκλοκένταυροι της ΔΟΕ-ΟΛΜΕ να φύγουν όλοι από τα γραφεία,τώρα όμως!!!!!!!!! ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 10:25:45 μμ »
Ας "ενωθούμε"  λοιπον και θα δειτε ποσα πιο πολλά θα καταφέρουμε..
Αρίστο οι αντεκλησεις ειναι αναποφευκτες, αλλα καλυτερα ας καταλαβει ο καθενας αν υπαρχει κοινος σκοπος η οχι. Ακτός και αν αυτο το φορουμ ειναι για να πει ο καθενας τον πονο του, οποτε ολα δικαιολογουνται..








nickitol, μιας και απευθύνεσαι σε μένα, σέβομαι τα επιχειρήματα του οπουδήποτε κι, επιτέλους, σε τούτο το θέμα διαβάσαμε θέσεις, επιχειρήματα, προτάσεις και από εσένα και από τον Πάνο, τη Λώρα, τη Melissathi ...

Αν ανατρέξεις τις προηγούμενες σελίδες, επειδή τόλμησα να πω τη γνώμη μου για το νέο σύστημα συγκριτικά με το προηγούμενο - μια γνώμη, προφανώς, και βιωματική, ως επιτυχών του ΑΣΕΠ του 2007 με μόρια προϋπηρεσίας εξασφαλισμένα από αυτή την επιτυχία και μόνο - αντιμετώπισα περίσσευμα χλεύης κι επιθετικότητας. Ανθρώπινο - μιας και δεν είμαι το αρτιότερο δείγμα χριστιανού - στις επιθέσεις ν' απαντήσω αναλόγως.

Ως προς το θέμα, το προηγούμενο σύστημα ήταν, πια, αδιέξοδο ..., ήμουν για π.χ. απ' τους λίγους που προσυπέγραψαν την παραπάνω αναφερθείσα - από τη Λώρα - ένσταση κατά της παράνομης, καθ' όλα, τοποθέτησης νεότατων σε ηλικία φιλολόγων, με καταγωγή από τη Β. Ήπειρο, στη δυσπρόσιτη σχολή Βελλά των Ιωαννίνων, στην οποία καν δεν εμφανίζονταν ...! Ένα π.χ. από τις πάμπολλες και τεράστιες αδικίες που εμένα, σήμερα, δεν μου επιτρέπουν, παντελώς άδικα, να υλοποιήσω τον προγραμματισμό μου: να διοριστώ δηλ. ως 24μηνίτης το 2011 ή και νωρίτερα.
Το νέο σύστημα, με όλες του τις ατέλειες, προτάσσει τον ΑΣΕΠ και κλείνει - θα το δούμε και στην πράξη -τα παράθυρα.
Οι ελαστικές μορφές εργασίας πρέπει να περιοριστούν, ναι.
Ο ΑΣΕΠ, ως διαγωνισμός, πρέπει ν' αλλάξει, ναι.
Το νέο σύστημα διορισμών πρέπει να βελτιωθεί, ναι.
Η παιδεία, συνολικά, πρέπει ν' αναβαπτιστεί, ναι.

42 ετών πια, με πολλά χρόνια στην πρώτη γραμμή του φροντιστηριακού χώρου και 3 χρόνια στην ωρομισθία / αναπλήρωση, είμαι ιδιαιτέρως αμήχανος εμπρός σε μια κατάσταση που μοιάζει παγιωμένη: ανεπαρκές πολιτικό προσωπικό χωρίς όραμα, κράτος χωρίς συνέχεια που, διαρκώς, οδηγεί στην αχρηστία οποιοδήποτε προγραμματισμό και πολίτες που, στην πλειονότητά τους, υπηρετούν το δόγμα "τα καλά και συμφέροντα" ...

Μια απλή ερώτηση ως προς το τελευταίο: ποιος απ' όσους ενοχλούνται που το νέο σύστημα πριμοδοτεί τον ΑΣΕΠ σε σχέση με την προϋπηρεσία θα ενοχλούνταν ανάλογα, αν ο ΑΣΕΠ τους ήταν τέτοιος, που δύσκολα ο νέος ΑΣΕΠ θα τους άφηνε απέξω από τους διορισμούς του νέου συστήματος (όσο λίγοι ή πολλοί θα είναι).

Φίλε nickitol, και στο φόρουμ αυτό και στην εκπαίδευση και στη ζωή συνολικά, δυστυχώς, περισσεύει το συμφέρον … κι εγώ έχω κουραστεί, αναμένοντας το διορισμό που δικαιούμαι, κάθε φορά που τολμώ να πω τη γνώμη μου – που, μάλιστα, παραμένει σταθερή και ξεκάθαρη - να πρέπει ν' αμύνομαι έναντι εκείνων που θεωρούν πως ό,τι τους ξεβολεύει δεν επιτρέπεται καν να διατυπώνεται ως, έστω, άποψη ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2010, 07:52:55 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:13:13 μμ »
Εγώ επίσης δεν καταλαβαίνω πως όταν πετύχαινε κάποιος στον ασεπ η προυπηρεσία του πριμοδοτούνταν ελάχιστα (0.5 μόριο το εξάμηνο) και όταν ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕ επαρκούσε να τον διορίσει!!!Με το σκεπτικό οτι "αφού εσύ πέτυχες στο ασεπ,μην τα θες κι όλα δικά σου!"Τότε δηλαδή γιατί κανείς δεν πίεζε να μετράει η προυπηρεσία περισσότερο;;
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:24:05 μμ »
Παράθεση
Τότε δηλαδή γιατί κανείς δεν πίεζε να μετράει η προυπηρεσία περισσότερο;;

Επειδή με το 40% δεν απαξιωνόταν . Σωστότερο- κατα τη γνώμη μου- θα ήταν να προστίθεται  πλήρως στα μόρια του ΑΣΕΠ
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 11:53:43 μμ »
Σωστά με το 40 τοις εκατό,δεν απαξιωνόταν αλλά αυτό γινόταν άμα ξεσκιζόσουν στο διάβασμα και ήσουν διοριστέος!Ωραία λογική.Μ΄αυτό το σκεπτικό αδικήθηκαν πολλοί ασεπίτες μέχρι τώρα,ας "αδικήθούν" και οι υπόλοιποι...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:05:05 πμ »
Σωστά με το 40 τοις εκατό,δεν απαξιωνόταν αλλά αυτό γινόταν άμα ξεσκιζόσουν στο διάβασμα και ήσουν διοριστέος!Ωραία λογική.Μ΄αυτό το σκεπτικό αδικήθηκαν πολλοί ασεπίτες μέχρι τώρα,ας "αδικήθούν" και οι υπόλοιποι...

Aς μη χωριζόμαστε αυτή τη στιγμή μ αυτό τον τρόπο.Προσωπικά είμαι και επιτυχων του ΑΣΕΠ ( Χ 3) αλλά έχω και 18 μόρια προυπηρεσία και γνωρίζω απο πρώτο χέρι τι απαιτείται και για τα δύο.
Αν είναι να τα βάλω με κάποιους αυτοί είναι οι συνάδελφοι που έχοντας βύσμα κατάφερναν (και δυστυχώς η υπουργός τους επιβράβευσε με διορισμό)και τον ΑΣΕΠ να αγνοούν και τις τοποθετήσεις "φιλέτα"να έχουν
Αυτοί ναι. Είναι υπόλογοι γιατί εκχυδάισαν το σύστημα.
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:22:02 πμ »
Σωστά με το 40 τοις εκατό,δεν απαξιωνόταν αλλά αυτό γινόταν άμα ξεσκιζόσουν στο διάβασμα και ήσουν διοριστέος!Ωραία λογική.Μ΄αυτό το σκεπτικό αδικήθηκαν πολλοί ασεπίτες μέχρι τώρα,ας "αδικήθούν" και οι υπόλοιποι...

Aς μη χωριζόμαστε αυτή τη στιγμή μ αυτό τον τρόπο.Προσωπικά είμαι και επιτυχων του ΑΣΕΠ ( Χ 3) αλλά έχω και 18 μόρια προυπηρεσία και γνωρίζω απο πρώτο χέρι τι απαιτείται και για τα δύο.
Αν είναι να τα βάλω με κάποιους αυτοί είναι οι συνάδελφοι που έχοντας βύσμα κατάφερναν (και δυστυχώς η υπουργός τους επιβράβευσε με διορισμό)και τον ΑΣΕΠ να αγνοούν και τις τοποθετήσεις "φιλέτα"να έχουν
Αυτοί ναι. Είναι υπόλογοι γιατί εκχυδάισαν το σύστημα.
Επειδή όμως che δεν μπορούμε να ψάχνουμε ψύλλο στ'αχυρα (αν και δεν είναι ψύλλος) για να βρούμε ποιοι ήταν τα χοντρά βύσματα.....καλύτερα 100% ΑΣΕΠ.....χωρίς να κατακρεουργηθούν βέβαια οι άνθρωποι με μεγάλη προυπηρεσία και ΑΣΕΠ...αυτό θα ήταν το πιο αρμονικό και σωστό στην προκειμένη μέχρι να έρθουμε στο 100% ΑΣΕΠ....΄
Έπρεπε το κλείδωμα των πινάκων να γίνει από το 1998...και το 40% να αφορά τους τελευταίους της επετηρίδας...όλα τα άλλα είναι μπαρούφες...μπλέξαμε τα μπούτια μας λόγω κακού προγραμματισμού και λόγω 100 τρόπων διορισμού....ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΕΛΟΣ και όχι να γυρνάμε πίσω.......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:26:38 πμ »
Σωστά με το 40 τοις εκατό,δεν απαξιωνόταν αλλά αυτό γινόταν άμα ξεσκιζόσουν στο διάβασμα και ήσουν διοριστέος!Ωραία λογική.Μ΄αυτό το σκεπτικό αδικήθηκαν πολλοί ασεπίτες μέχρι τώρα,ας "αδικήθούν" και οι υπόλοιποι...

Aς μη χωριζόμαστε αυτή τη στιγμή μ αυτό τον τρόπο.Προσωπικά είμαι και επιτυχων του ΑΣΕΠ ( Χ 3) αλλά έχω και 18 μόρια προυπηρεσία και γνωρίζω απο πρώτο χέρι τι απαιτείται και για τα δύο.
Αν είναι να τα βάλω με κάποιους αυτοί είναι οι συνάδελφοι που έχοντας βύσμα κατάφερναν (και δυστυχώς η υπουργός τους επιβράβευσε με διορισμό)και τον ΑΣΕΠ να αγνοούν και τις τοποθετήσεις "φιλέτα"να έχουν
Αυτοί ναι. Είναι υπόλογοι γιατί εκχυδάισαν το σύστημα.

Σωστά!

Σου παραθέτω ένα απόσπασμά σου, που με προβλημάτισε πολύ:

"Και για να μη παρεξηγηθώ:Δοκίμασα τη χαρά τριών επιτυχιών στον ΑΣΕΠ !! , την πίκρα της τρίχρονης ωρομισθίας , την αγανάκτηση να εργάζομαι σε ΠΔΣ οχι επειδή είχα δυο επιτυχίες στον ΑΣΕΠ αλλά επειδή "μου κανε τη χάρη ο προιστάμενος",την ελπίδα της αναπλήρωσης έστω και 400 χιλμ απο το σπίτι μου, και τώρα αγωνιώ για το αν θα βιώσω την εκμετάλλευση των ΑΜΩ. "

Αν δεν υπήρχε το 40% με την αναβαθμισμένη προυπηρεσία και οι διάφορες ειδικές κατηγορίες, θα ήσουν μάλλον ήδη διορισμένος. Οι πίκρες και κυρίως η αγανάκτηση που βίωσες, δεν θα υπήρχαν, αν η προυπηρεσία είχε το βάρος που θα έχει στο μέλλον...
Και προτείνεις την επαναφορά του 40%, για να βιώσουν και οι επόμενες γενιές, αυτά που βίωσες εσύ. Αυτό δεν το καταλαβαίνω...

Οφείλουμε και στις γενιές που έρχονται να προτείνουμε κάτι που δεν θα τις αναγκάσει να βρεθούν σε ομηρίες.

Εγώ προτείνω για το νέο σύστημα, οπότε και διασφαλίζεται η επιτυχία στον ΑΣΕΠ:

2 χρονιές ΑΚΩ ή 3 χρονιές ΑΜΩ= μόνιμος διορισμός.

Ούτε 24μηνα, ούτε 30μηνα ή 40μηνα και ότι άλλο οδηγεί στην ταπεινωτική ωρομισθία.

Αυτά για το μέλλον.
Καταλαβαίνω και τους αδικημένους του παρελθόντος, αλλά έχουν την εμπειρία πια να ανταπεξέλθουν στις νέες απαιτήσεις. Κατανοώ και το θέμα της κόπωσης... Την ηλικία... Ίσως να υπάρξουν και κάποιες ρυθμίσεις.
Πρέπει όμως στις προτάσεις μας, να λαμβάνουμε υπόψη και τους νεότερους...

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:29:26 πμ »
ΛΩΡΑ και panos2

Αυτό υιοθετώ κι εγώ .Κλείσιμο στα παράθυρα, ολοι στον ΑΣΕΠ, Αλλά (αν πρόκειται να συνεχιστει ο θεσμός του αναπληρωτή) και κανονική προσμέτρηση της προυπηρεσίας κατω απο τα μορια του ΑΣΕΠ
ΟΧΙ στο 40% που δεν προυπέθετε ΑΣΕΠ

Αυτά για το μέλλον .......

Για τώρα όμως πρέπει να λάβουμε υπόψη οσους εγκλωβίστηκαν λόγω του νέου νόμου . Κι όπως σωστά λες ΛΩΡΑ αυτοί δεν πρέπει να κατακρεουργηθούν

Οσο για το 40% panos2 , δεν έφτεξε η αναβαθμισμένη προυπηρεσία ,αλλά το οτι δεν προυπεθετε τον ΑΣΕΠ για να φρενάρει τα βύσματα απο ΠΔΣ κ.α
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:38:31 πμ από che »
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:44:10 πμ »
Παράθεση
Οι πίκρες και κυρίως η αγανάκτηση που βίωσες, δεν θα υπήρχαν, αν η προυπηρεσία είχε το βάρος που θα έχει στο μέλλον..

Στο μέλλον 2 χρόνια αναπλήρωσης ( δηλ 2 μόρια ) θα ισοδυναμούν με αγγλικά και Η/Υ.
Δεν ξέρω αν έκανες αναπλήρωση μακρυά ,αλλά σε βεβαιώ οτι είναι ελάχιστη αυτη μοριοδότηση για να αντισταθμίσει την περιπέτεια που βιώνει κανείς
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος maira 230

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν αντέχω τη μιζέρια!!
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:44:48 πμ »
Μια ερώτηση έχω: πόσο μπορώ να ελπίζω - αν υπάρξει συντονισμένη δράση απ' όλους- πως μπορεί ένας αριθμός επιτυχόντων - πιθανότατα απ' τον τελευταίο διαγων.ΑΣΕΠ 2009 που είναι κάτω απ' τους επιλαχόντες (για παράδειγμα 500 άτομα, αν και εγώ κοντά στο 200 βρίσκομαι) να κατοχυρώσει μια προτεραιότητα να το πω ;;!!! στον πίνακα που θα υποδεχτεί τους επιτυχόντες του επόμενου διαγωνισμού;;; είναι κρίμα και άδικο τόση φθορά, τόσο άγχος και τέτοιος άθλος να διαγράφεται, να ακυρώνεται και να σου ζητάνε να μαζέψεις τα κομμάτια σου, να βρεις κίνητρα (που;;) και ψυχή για να ξανασυμμετάσχεις για 3η, 4η φορά στην κούρσα του ΓΙΓ-ΑΣΕΠ;;; Ας έρθουν στη θέση μου ομοιοπαθόντες και μη και ας πάρει θέση στους προβληματισμούς μου κάποιος... :( :(
Ξαγρύπνησα....υπάρχει κανείς;;; :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:53:58 πμ »
Παράθεση
Οι πίκρες και κυρίως η αγανάκτηση που βίωσες, δεν θα υπήρχαν, αν η προυπηρεσία είχε το βάρος που θα έχει στο μέλλον..

Στο μέλλον 2 χρόνια αναπλήρωσης ( δηλ 2 μόρια ) θα ισοδυναμούν με αγγλικά και Η/Υ.
Δεν ξέρω αν έκανες αναπλήρωση μακρυά ,αλλά σε βεβαιώ οτι είναι ελάχιστη αυτη μοριοδότηση για να αντισταθμίσει την περιπέτεια που βιώνει κανείς

Και ωρομισθία έκανα κοντά  και αναπλήρωση μακριά με οικογένεια και παιδί.
Και λέω ότι τα πιο δύσκολα μόρια, ήταν αυτά που απέκτησα με πολύ κόπο από τον ΑΣΕΠ!!

Παρ' όλα αυτά δεν διάβασες την πρότασή μου... ???

Η αναβαθμισμένη προυπηρεσία με ή χωρίς ΑΣΕΠ οδηγεί στην ωρομισθία και στην ομηρία!!!
Είναι απλό... Γι' αυτό στην πρότασή μους μιλάω για έτη αναπλήρωσης ΑΚΩ ή ΑΜΩ!

ΥΓ. Έχω θέμα με τα βύσματα και με την εξευτελιστική ωρομισθία, που εγκλωβίζει  κάποιον χρόνια, χωρίς κανένα όφελος! Είναι εμμονές αυτές... Να το ψάξω...



Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:59:16 πμ »
Παράθεση
ΥΓ. Έχω θέμα με τα βύσματα και με την εξευτελιστική ωρομισθία, που εγκλωβίζει  κάποιον χρόνια, χωρίς κανένα όφελος! Είναι εμμονές αυτές... Να το ψάξω...
:) Μη το ψαχνεις καθόλου.......και ποιός δεν έχει εμμονές με τα βυσματα..

Οσο για την προτασή σου : 2 χρονια ΑΚΩ =πρόσληψη . Μου φαίνεται ονειρική!!!!! γιαυτό και δε μπορώ παρα να συμφωνήσω
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Kανείς δεν αναφέρεται στους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. ΓΙΑΤΙ?
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 01:03:27 πμ »
Παράθεση
Οι πίκρες και κυρίως η αγανάκτηση που βίωσες, δεν θα υπήρχαν, αν η προυπηρεσία είχε το βάρος που θα έχει στο μέλλον..

Στο μέλλον 2 χρόνια αναπλήρωσης ( δηλ 2 μόρια ) θα ισοδυναμούν με αγγλικά και Η/Υ.
Δεν ξέρω αν έκανες αναπλήρωση μακρυά ,αλλά σε βεβαιώ οτι είναι ελάχιστη αυτη μοριοδότηση για να αντισταθμίσει την περιπέτεια που βιώνει κανείς

Και ωρομισθία έκανα κοντά  και αναπλήρωση μακριά με οικογένεια και παιδί.
Και λέω ότι τα πιο δύσκολα μόρια, ήταν αυτά που απέκτησα με πολύ κόπο από τον ΑΣΕΠ!!

Παρ' όλα αυτά δεν διάβασες την πρότασή μου... ???

Η αναβαθμισμένη προυπηρεσία με ή χωρίς ΑΣΕΠ οδηγεί στην ωρομισθία και στην ομηρία!!!
Είναι απλό... Γι' αυτό στην πρότασή μους μιλάω για έτη αναπλήρωσης ΑΚΩ ή ΑΜΩ!

ΥΓ. Έχω θέμα με τα βύσματα και με την εξευτελιστική ωρομισθία, που εγκλωβίζει  κάποιον χρόνια, χωρίς κανένα όφελος! Είναι εμμονές αυτές... Να το ψάξω...



Όχι Πάνο...δεν είναι εμμονές...αίσθημα δικαίου είναι που κάποιοι πάνε να το βαφτίσουν εμπάθεια και μη συναδελφικότητα (στο θέμα των βυσμάτων π.χ) όσο για την ομηρία στην ωρομισθία...ούτε αυτό είναι εμμονή...σε μια εποχή που έχουμε μάθει να δεχόμαστε με ανοιχτό το στόμα τα ψίχουλα που μας πετάνε...είναι καιρός να αρχίσουμε να τα καταδεικνύουμε και στην συνέχεια να τα ξερνάμε αυτά τα ψίχουλα...αλλά θέλει ομαδικότητα και λίγη οξυδέρκεια και διορατικότητα από όλους μας.....πουν'τα όμως....;;;;;  ??? ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.