*

Ψηφοφορία

Γιατί πιστεύετε ΚΥΡΙΩΣ οι μαθητές πάνε φροντιστήριο-ιδιαίτερο;

1. Φταίνε κυρίως οι καθηγητές στο δημόσιο. Αρκετοί δεν κάνουν καλό μάθημα. Αν ήταν όλοι ποιοτικοί, κανείς ή ελάχιστοι θα πήγαιναν φροντιστήριο
2. Φταίει κυρίως το σύστημα: πολυπληθή τμήματα, χάσιμο ωρών (εκδρομές, συνελεύσεις, εκδηλώσεις, καταλήψεις, απεργίες, ελλείψεις καθηγητών) αργεί έτσι να καλυφθεί σωστά και έγκαιρα η ύλη, όσο ποιοτικός και αν είναι ο καθηγητής

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 28121 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 28, 2011, 11:29:21 πμ »
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4624299
άλλο ένα βήμα ....κατά των φροντιστηρίων!!!! και υπέρ της δημόσιας ΔΩΡΕΑΝ ..... παιδείας!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 28, 2011, 11:48:27 πμ »
Πανο2 να σου πω και γω την αποψη μου στο ερωτημα σου, γιατι τα παιδια γραφουν στις πανελληνιες κατω απο τη βαση.
εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν ειναι και η επιφαση που δινουν οι καθηγητες μεσω του "υψηλου" βαθμου που βαζουν στους μαθητες τους.
παραδειγμα΅
εκανα μαθημα σε ΄μαθητρια Γ'Γυμνασου. Δεν ηξερε να κλινει σωστα οχι μονο ενα ουσιαστικο α΄κλισης αλλα ουτε καν τις πτωσεις, τα αρθρα!!!! Ονομαστικη "ο", Γενικη "την"....καπως ετσι.
Φοιτα στη Ραλλειο. Ξερεις τι βαθμο μου εφερε ? Αρχαια 17 !!!
Αυτο το παιδι, οπως και το καθε παιδι και καθε γονιος, υπολογιζει το βαθμο που παιρνει στο σχολειο και οχι στο ιδιαιτερο ή στο φροντιστηριο. εκτιμα λαθος τις δυνατοτητες του, παει στις αργοτερα πανελληνιες και βλεπει τα χάλια του!

Το ωραίο είναι ότι υπολογίζει όπως λες το βαθμό που παίρνει στο σχολείο αλλά δεν υπολογίζει το σχολείο, το θεωρεί χάσιμο χρόνου.
Για την ακρίβεια σε κάποιους όταν βάζεις στο σχολείο βαθμό που τους αρέσει τον αποδέχονται, όπως και οι γονείς τους.
Αν τους βάλεις βαθμό που δεν τους αρέσει πρέπει να είσαι έτοιμος για δράματα... μα στο φροντιστήριο είναι άριστος, μα στο φροντιστήριο γράφει άριστα, μα..., μα..., μα..., και άλλες μα...@@ιες.
Μα μέχρι χτες και εγώ σε φροντιστήρια δούλευα, αυτή είναι η ατάκα που τους κάνει να μένουν με το στόμα ανοιχτό... και να αναρωτιούνται

Οι βαθμολογία στο σχολείο, μεγάλη ζαλάδα. Όταν βάζεις το 09 θεωρείσαι σκληρός , τη στιγμή που το 02 θα ήταν ο κατάλληλος βαθμός.

Και ρωτώ: πόσοι έχετε δει σε έλεγχο βαθμό κάτω από 08; Θα δίνατε δυνατότητα να "απολογηθεί" ο δύσμοιρος καθηγητής που θα έβαζε 05 ή θα τον χαρακτηρίζατε αντιπαιδαγωγικό κτήνος;;;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 28, 2011, 11:48:47 πμ »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 28, 2011, 01:01:06 μμ »
Όσον αφορά το θέμα του βαθμού, θεωρώ τραγικό το γεγονός στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ο βαθμός του απολυτηρίου (όχι ο πρόσβασης) να εξαρτάται κατά 50% από τον γραπτό των πανελληνίων και κατά 50% από τον προφορικό των προφορικών των δύο τετραμήνων.

Έχω για παράδειγμα έναν μαθητή του άσσου! αυτουνού επειδή είναι και καλό παιδί, θα "φρόντιζα" να του βγει τελικός βαθμός στο μάθημα 10, (βάζοντας του 10 στα τετράμηνα και ένα 10 στα γραπτά φροντίζοντας να γράψει κάτι στο τέλος πχ λέγοντας στην τάξη τι θέμα να προσέξουν, καποια θεωρία που θα βαλω πιθανόν και έτσι. τουλάχιστον να μην δώσει λευκή κόλα.)

Από τη στιγμή όμως που τον έλεγχο δεν τον έχω εγώ για αυτόν τον μαθητή του άσσου, και ξέρω ότι στις πανελλήνιες θα γράψει το πολύ 0, θα πρέπει για να του βγει αυτό το ρημάδι το 10 να του βάλω 20 και στα δύο τετράμηνα ώστε να έχι προφορικό βαθμό 20, γραπτό 0 (γιατί παραπάνω αποκλείεται να γράψει) , άρα τελικός βαθμός για απολυτήριο στο μάθημα μου 10 !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:22 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 09, 2011, 03:13:39 μμ »
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/04/10-0.html

Τα βλέπετε; πάλι εμείς οι δημόσιοι εκπαιδευτικοί φταίμε.
Αναρωτιέται στο άρθρο γιατί οι μαθητές εγκαταλείπουν το δημόσιο σχολείο τις τελευταίες μέρες!

Εγώ έχω ρωτήσει ευθέως τους μαθητές:

γιατί συνέχεια μου λέτε να μην κάνουμε μάθημα σήμερα; στο φροντιστήριο έτσι λέτε;

γιατί κάνετε κοπάνες; στο φροντιστήριο έτσι κάνετε;

γιατί αν σας πω να έρθετε Σάββατο να γράψουμε διαγώνισμα θα με γιουχάρετε, ενώ στο φροντιστήριο πηγαίνετε τις Κυριακές για να μην χαθούν ώρες διδασκαλίας από το διαγώνισμα;

γιατί διαμαρτύρεστε και θέλετε να πάτε εκδρομή, ενώ στο φροντιστήριο ποτέ δεν το ζητάτε να μην γίνει μάθημα και να πάτε εκδρομή;

γιατί ζητάτε από τις ώρες διδακαλίας να βάψετε την αίθουσα ενώ στο φροντιστήριο όχι;

γιατί θα καεί η Αθήνα αν ένας υπουργός πει ότι η Γ τάξη θα ξεκινάει μαθήματα από τον Ιούλιο μήνα και επίσης δεν θα κλείνουν τα σχολεία 15 μέρες Χριστούγεννα και 15 μέρες Πάσχα, ενώ αν αυτό το κάνει ένα φροντιστήριο τότε θα έρθουν οι γονείς σας και θα διαμαρτυρηθούν έντονα;

Η απάντηση που έχω πάρει είναι μία: Α, κύριε εκεί πληρώνουμε!

Βλέπετε; ο Έλληνας μόνο αν πληρώσει κάτι θα το σεβαστεί και οι μαθητές θα τηρήσουν κατά γράμμα τις οδηγίες των καθηγητών, όπως λέει και το άρθρο που αναρωτιέται το γιατί! Γιατί είμαστε άξιοι της μοίρας μας! γιαυτό οι μαθητές δεν υπολογίζουν το δημόσιο σχολείο. Γιατί είμαστε μαζόχες. Γιατί μας αρέσει να πληρώνουμε! Καλά να πάθουμε. Μας αξίζει!

Εμένα το παραπάνω άρθρο με προσβάλλει. Δίνω όλο μου τον εαυτό στο σχολείο. Σημειώσεις. Παρουσιάσεις με βιντεοπροβολέα. Μέχρι και επικοινωνία μέσω ιντερνετ για επίλυση αποριών.
Όμως τα παιδιά είναι αυτά που δεν θέλουν αναδειχθεί το δημόσιο σχολείο. Αυτά είναι που θα σου παρεμποδίσουν το έργο. Γιατί; μα γιατί είναι τσάμπα! βλέπεις παιδιά που κάνουν φασαρία στο σχολείο και είναι Παναγίες στο φροντιστήριο. Η λύση είναι μια Δίδακτρα εδώ και τώρα στα δημόσια σχολεία! μπας και σεβαστεί ο Ελληνάρας τίποτα. Ε αμαν πια. Εκεί φτάσαμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2011, 03:16:54 μμ από killbill »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.