*

Ψηφοφορία

Γιατί πιστεύετε ΚΥΡΙΩΣ οι μαθητές πάνε φροντιστήριο-ιδιαίτερο;

1. Φταίνε κυρίως οι καθηγητές στο δημόσιο. Αρκετοί δεν κάνουν καλό μάθημα. Αν ήταν όλοι ποιοτικοί, κανείς ή ελάχιστοι θα πήγαιναν φροντιστήριο
2. Φταίει κυρίως το σύστημα: πολυπληθή τμήματα, χάσιμο ωρών (εκδρομές, συνελεύσεις, εκδηλώσεις, καταλήψεις, απεργίες, ελλείψεις καθηγητών) αργεί έτσι να καλυφθεί σωστά και έγκαιρα η ύλη, όσο ποιοτικός και αν είναι ο καθηγητής

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια  (Αναγνώστηκε 27891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 27, 2011, 08:47:13 μμ »
Panos2 χωρίς να διαφωνώ σε αυτά που λες, θα προσθέσω μερικά σημεία ακόμα:
1. σε πόσα απο τα σχολεία που έχουν εργαστήρια, γίνονται πειράματα και εργαστηριακές ασκήσεις ώστε να βοηθηθούν πράγματι οι μαθητές;

2. το δεύτερο επιχείρημά σου, που αφορά στις επιδόσεις των μαθητών στις πανελλαδικές, σωστό βεβαίως είναι, αλλά δεν αποδεικνύει και το αντίθετο - ότι το σχολειο δηλ.κάνει τόσο σωστά τη δουλειά του ώστε τα παιδιά να γράφουν καλά στις εξετάσεις. Αντίθετα, τα  αποτελέσματα των Πανελλαδικών αποδεικνύουν περίτρανα ότι κανένα απο τα δύο δεν κάνει αυτό που πρέπει, όπως πρέπει...

Η δική μου άποψη πάντως εκφράζεται απόλυτα στο εξής λινκ- ειδικά στο σημείο που λέει : teachers make a god damn difference - what about YOU?  http://www.youtube.com/watch?v=RxsOVK4syxU&NR=1
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2011, 08:54:57 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:57 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:08:53 μμ »
1. Για να μάθει κάποιος σωστά Φυσική, Χημεία και Βιολογία πρέπει να περισσότερα μαθήματα να γίνονται στο εργαστήριο. Σωστά;
    Ερώτηση: Τα φροντιστήρια έχουν εργαστήρια;   ::) ::)
Με κάλυψε η bitch παραπάνω. Και σε μας στο σχολείο άντε 1-2 φορές τον χρόνο να τους δείξουν κάτι. Έτσι κι αλλιώς δεν εξετάζονται σε εργαστηριακές ικανότητες ούτε ενδοσχολικά ούτε πανελλαδικά

2. Τα τελευταία 3 χρόνια του Λυκείου σχεδόν όλοι οι μαθητές κάνουν φροντιστήρια. Σωστά;
    Ερώτηση: Γιατί πάνω από τους μισούς γράφουν λοιπόν κάτω από την βάση στις πανελλήνιες;  ::) ::)
Γιατί η πλειοψηφία (μαθητών και γονέων) νομίζει ότι αν πάει φροντιστήριο τότε θα τα μάθουν δια μαγείας όλα!
Βλέπεις μαθητές του άσσου, να πηγαίνουν φροντιστήριο νομίζοντας ότι εκει θα τα μάθουν. Οι μαθητές αυτοί είναι οι λεγόμενοι "συνδρομητές" του φροντιστηρίου. Απλά πληρώνουν την συνδρομή τους!!
Υπάρχει και ένας λόγος ακόμα. Γονείς που έχω ρωτήσει και τους έχω πει ότι απλά πετάνε τα λεφτά τους, μου απαντάνε "το ξέρουμε. όμως θα το κάνουμε για να μην μας πει αύριο το παιδι μας ότι δεν με στειλατε φροντιστήριο να σπουδάσω και εγώ!" ταλαίπωροι γονείς.... Λες και αν πετύχουν σε μια σχολή λύσανε το πρόβλημά τους.

Ειλικρινά ζηλεύω κατι παιδιά στο σχολείο που είναι ρέμπελα τελείως, ούτε διαβάζουν, ούτε φροντιστήριο πάνε, είναι μεσα στην τρελή χαρά, ούτε άγχος για πανελλήνιες και διαβάσματα, και έχουν και τις καλύτερες γκομενες!!!  :P  :P  :P  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2011, 09:14:06 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος sirea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:11:38 μμ »

Στο ηλίθιο στερεότυπο: "Οι μαθητές μαθαίνουν μόνο στο φροντιστήριο" απαντώ εγώ με τα εξης 2 επιχειρήματα:

1. Για να μάθει κάποιος σωστά Φυσική, Χημεία και Βιολογία πρέπει να περισσότερα μαθήματα να γίνονται στο εργαστήριο. Σωστά;
    Ερώτηση: Τα φροντιστήρια έχουν εργαστήρια;   ::) ::)

2. Τα τελευταία 3 χρόνια του Λυκείου σχεδόν όλοι οι μαθητές κάνουν φροντιστήρια. Σωστά;
    Ερώτηση: Γιατί πάνω από τους μισούς γράφουν λοιπόν κάτω από την βάση στις πανελλήνιες;  ::) ::)

Έτσι αποδεικνύω την εξης θέση:

Το φροντιστήριο μαθαίνει στους καλούς μαθητές τον τρόπο να γράψουν καλά στις πανελλήνιες και δεν προσφέρει ουσιαστική γνώση. Αν αυτοί οι μαθητές είχαν μάθει να οργανώνουν το διάβασμά τους δεν θα είχαν ανάγκη το φροντιστήριο. Για το τελευταίο έχει μεγάλη ευθύνη το δημόσιο σχολείο και ιδιαίτερα το Δημοτικό και το Γυμνάσιο.

ΥΓ. Τελικά έπρεπε να γίνω μαθηματικός...    Μπα, είμαι ήδη...  :)

Πολύ σωστός! Με λίγα λόγια τα είπες όλα σχεδόν. Να γιατί κι οι φιλόλογοι πρέπει να μάθουν μαθηματικά!
Έχω μόνο να προσθέσω το εξής:
Δύο πράγματα φταίνε που το σχολείο δε μπορεί να οργανώσει σωστά τους μαθητές.
Το τρέξιμο για την κάλυψη της ύλης που ποτέ δε βγαίνει αφού οι στόχοι που θέτει το υπουργείο είναι μαξιμαλιστικοί
και
η έλλειψη αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:14:44 μμ »
πάντως killbill δε μας έχεις πει είσαι υπέρ ή κατά της ύπαρξης φροντιστηρίων ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2011, 09:16:38 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:15:57 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:16:13 μμ »
Panos2 χωρίς να διαφωνώ σε αυτά που λες, θα προσθέσω μερικά σημεία ακόμα:
1. σε πόσα απο τα σχολεία που έχουν εργαστήρια, γίνονται πειράματα και εργαστηριακές ασκήσεις ώστε να βοηθηθούν πράγματι οι μαθητές;

2. το δεύτερο επιχείρημά σου, που αφορά στις επιδόσεις των μαθητών στις πανελλαδικές, σωστό βεβαίως είναι, αλλά δεν αποδεικνύει και το αντίθετο - ότι το σχολειο δηλ.κάνει τόσο σωστά τη δουλειά του ώστε τα παιδιά να γράφουν καλά στις εξετάσεις. Αντίθετα, τα  αποτελέσματα των Πανελλαδικών αποδεικνύουν περίτρανα ότι κανένα απο τα δύο δεν κάνει αυτό που πρέπει, όπως πρέπει...

Η δική μου άποψη πάντως εκφράζεται απόλυτα στο εξής λινκ- ειδικά στο σημείο που λέει : teachers make a god damn difference - what about YOU?  http://www.youtube.com/watch?v=RxsOVK4syxU&NR=1
bitch, χωρίς να διαφωνώ με αυτά λες, θέλω να προσθέσω και το εξης.  ;D

Οι πανελληνιες εξετάσεις, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί μέσα από το πέρασμα των τελευταίων δεκαετιών, έχουν τέτοια δομή, τέτοια ύλη και τα θέματα είναι δοσμένα με τέτοιο τρόπο, ώστε μα μην μπορεί να ανταποκριθεί το σχολείο και να τα καταφέρνει  υπο συνθήκες το φροντιστήριο. Είναι κομμένες και ραμένες στην φροντιστηριακή "παιδεία".
Ένα παράδειγμα: Ποτέ η επιτροπή θεμάτων της Φυσικής δεν έχει τολμήσει να βάλει θέμα που άπτεται μιας υποχρεωτικής εργαστηριακής άσκησης, για να ξεβρακώσει τόσο τον εκπαιδευτικό του σχολείου που βαριέται να κάνει το υποχρεωτικό πείραμα, αλλά και τον εκπαιδευτικό του φροντιστηρίου που προσφέρει στείρα γνώση...

Με έμφαση σ' αυτό το σημείο, θα επιμείνω πως οι αριστεύσαντες στις πανελλήνιες δεν έχουν αποκτήσει κατά πλειοψηφία ουσιαστική γνώση. Και το κυριότερο: Η "τροφή" που έχουν πάρει από τα φροντιστήρια τους έχει "βγεί από την μύτη" και έτσι πολλοί από αυτούς έχουν χάσει την χαρά για την ανακάλυψη της γνώσης...
Και αυτό είναι μεγάλη ζημιά...  :(

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:24:08 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D   μ΄αρέσεις γιατί έχεις χιούμορ....τουτου λεχθέντος, θα συμφωνήσω μαζί σου. Η δομή των πανελλαδικών είναι πράγματι κομμένη και ραμένη για τα φροντιστήρια...

πάντως, προσωπικά συμφωνώ με την μαγκιά της Κ.Ε.Ε Φυσικής να ξεβρακώσει τους πάντες. Το θέμα είναι ότι πέραν των εκπ/κών που ειναι μέσα στα πράγματα και γνωρίζουν ας πούμε ποιο πείραμα ειναι υποχρεωτικό και ποιό όχι, όλοι οι υπόλοιποι - γονείς, μαθητές, δημοσιογράφοι κτλ-  βρήκαν ευκαιρία να κράξουν τους εκπ/κούς ( και ως ένα σημείο σωστά έκαναν γιατί αν ήταν υποχρεωτικό το πείραμα κακώς δεν έγινε..). Όπως ειδες ομως τα φροντιστήρια βγηκαν λάδι από όλο αυτό...

όσον αφορά τα εργαστήρια, είναι μια πολυ πικρή ιστορία. εμεις κάποτε είχαμε έναν εξαιρετικό φυσικό που το έφτιαξε το εργαστήριο τέλεια. Μέχρι και τηλεόραση πλάσμα 42 ίντσες έβαλε μέσα που τη συνέδεε με τον υπολογιστή και τα παιδιά έκαναν μάθημα απο κει... μιλάμε για ποιότητα ο άνθρωπος. Μετά πήρε βελτίωση θέσης, ήρθε άλλος στη θέση του και έκτοτε μαθαίνω από τα παιδιά, το εργαστηριο δεν άνοιξε - ούτε καν για να σφουγγαρίσει η καθαρίστρια....
Γι αυτό λέμε χρειάζεται ένα ξεσκαρτάρισμα γενικότερο.  8)
Το σχολείο μπορεί να προσφέρει απείρως περισσότερα πράγματα απο το φροντιστήριο - το θέμα ειναι ότι το έμψυχο υλικό του πολλές φορές δεν ανταποκρίνεται όπως πρέπει στον ρόλο του. :-\ :-\
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:37:30 μμ »
Πανο2 να σου πω και γω την αποψη μου στο ερωτημα σου, γιατι τα παιδια γραφουν στις πανελληνιες κατω απο τη βαση.
εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν ειναι και η επιφαση που δινουν οι καθηγητες μεσω του "υψηλου" βαθμου που βαζουν στους μαθητες τους.
παραδειγμα΅
εκανα μαθημα σε ΄μαθητρια Γ'Γυμνασου. Δεν ηξερε να κλινει σωστα οχι μονο ενα ουσιαστικο α΄κλισης αλλα ουτε καν τις πτωσεις, τα αρθρα!!!! Ονομαστικη "ο", Γενικη "την"....καπως ετσι.
Φοιτα στη Ραλλειο. Ξερεις τι βαθμο μου εφερε ? Αρχαια 17 !!!
Αυτο το παιδι, οπως και το καθε παιδι και καθε γονιος, υπολογιζει το βαθμο που παιρνει στο σχολειο και οχι στο ιδιαιτερο ή στο φροντιστηριο. εκτιμα λαθος τις δυνατοτητες του, παει στις αργοτερα πανελληνιες και βλεπει τα χάλια του!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 27, 2011, 09:54:51 μμ »
πάντως killbill δε μας έχεις πει είσαι υπέρ ή κατά της ύπαρξης φροντιστηρίων ;;

αναγκαίο κακό είναι!
αν με ρωτουσε μαθητης να μην παει φροντιστήριο και να βασιστεί στο σχολειο του, δεν θα του το συνιστούσα!

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 27, 2011, 10:00:06 μμ »
κατά την γνώμη μου μέχρι και το γυμνάσιο ένας καλός καθηγητής σε συνδιασμό πάντα με έναν επιμελή μαθητή , όχι απαραίτητα έξυπνο,(απλά να μην χρειάζεται κυνήγι....) καθιστούν το φροντιστήριο υπερβολή. Αν παρ΄όλα αυτά αυτό συμβαίνει τότε :
1. ή ο καθηγητής δεν κάνει σωστά την δουλειά του
2. ή ο μαθητής βαριέται γενικά να διαβάσει και φυσικά σε μια τάξη 25+ μαθητών είναι αδύνατον να τους κυνηγάς έναν έναν συνέχεια.....

στο λύκειο και ειδικά στην τρίτη η ύλη ΔΕΝ μπορεί να καλυφθεί στο........ βάθος που την εξετάζει αργότερα το υπουργείο  με τις πανελλήνιες.....
π.χ. για να λύσει ο μαθητής άσκηση σε φυσική, μαθηματικά κ.λ.π. δεν αρκούν οι 2,3,4, ασκήσεις που προλαβαίνουμε να λύσουμε και να εξηγήσουμε σε μια διδακτική ώρα, πότε να προλάβεις
1. να εξετάσεις- να λυσεις τις ασκήσεις που έβαλες για το σπίτι;
2. να παραδώσεις άσκηση....;
3. να πεις απορίες ;
4. να κάνεις το πείραμα ;
5. να πεις "μην κάνεις βλακείες παιδί μου τώρα....";
και στο Λύκειο ΔΕΝ αρκούν 2 ασκήσεις για εμπέδωση και 2 για παράδοση......

επειδή λοιπόν δεν έχει επιτευχθεί ακόμα η....διαστολή του χρόνου τα παιδιά δικαίως καταφεύγουν σε φροντιστήρια ακόμα κι αν κατέβη ο Θεός ο ίδιος για μάθημα......

όσο για την αποτυχία στις πανελλήνιες .... τα παιδιά ΔΕΝ διαβάζουν ΟΥΤΕ στο σχολείο ΟΥΤΕ στο φροντιστήριο ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝ κάθε χρόνο και περισσότερο πες από εξάρτηση από ταχέως εναλλασσόμενα γεγονότα (βαριούνται να στρωθούν μόνο ΗΥ και tv ) αρχίζουν τους έρωτες από νωρίς (ασυγκράτητο τεμπεραμέντο...) και πες μου και να σπουδάσουν πια τι θα πετύχουν έτσι σκ@τ@ που τα κάναμε;;; δεν έχουν στόχους ζωής δεν μπορούν να έχουν.........τα παιδιά δεν είναι ηλίθια είναι ενημερα περισσότερο από εμάς στην ηλικία τους......

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 27, 2011, 10:10:32 μμ »
Πανο2 να σου πω και γω την αποψη μου στο ερωτημα σου, γιατι τα παιδια γραφουν στις πανελληνιες κατω απο τη βαση.
εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν ειναι και η επιφαση που δινουν οι καθηγητες μεσω του "υψηλου" βαθμου που βαζουν στους μαθητες τους.
παραδειγμα΅
εκανα μαθημα σε ΄μαθητρια Γ'Γυμνασου. Δεν ηξερε να κλινει σωστα οχι μονο ενα ουσιαστικο α΄κλισης αλλα ουτε καν τις πτωσεις, τα αρθρα!!!! Ονομαστικη "ο", Γενικη "την"....καπως ετσι.
Φοιτα στη Ραλλειο. Ξερεις τι βαθμο μου εφερε ? Αρχαια 17 !!!
Αυτο το παιδι, οπως και το καθε παιδι και καθε γονιος, υπολογιζει το βαθμο που παιρνει στο σχολειο και οχι στο ιδιαιτερο ή στο φροντιστηριο. εκτιμα λαθος τις δυνατοτητες του, παει στις αργοτερα πανελληνιες και βλεπει τα χάλια του!

Έθιξες ένα πολύ σημαντικό και δύσκολο στην επίλυσή του θέμα. Το θέμα της υψηλής βαθμολογίας στο Γυμνάσιο... Είναι που και το Γυμνάσιο ανήκει στην υποχρεωτική εκπαίδευση... Φέτος είδα πως είναι πολύ δύκολο να στέκεσαι κόντρα στο ρεύμα. Έφτασα σε σημείο (με μεγάλη δόση ειρωνείας φυσικά) να απολογούμαι σε συνάδελφο (!!) γιατί έβαλα στι παιδί της 19 και όχι 20. Η γυναίκα βέβαια ήταν ειλικρινής. Αφού ήξερε πως μπαίνουν οι βαθμοί κατάλαβε πως κάτι δεν πήγαινε καλά με τον γιό της...  ;D
Θα μπορούσε να υπάρξει κάποια λύση για πιο αντικειμενικούς βαθμούς, αν υπάρξει εκ' των προτέρων συνενόηση στον σύλλογο διδασκόντων. Διαφορετικά, αν η βαθμολογία μόνο ενός εκπαιδευτικού είναι αυστηρή θα αντιμετωπίσει το μένος των μαθητών...

ΥΓ. Εγώ αναγκάστηκα να βάλω υψηλούς βαθμούς,  γιατί είμαι πολύ καλός σαν δάσκαλος και πετυχαίνω πάντα τους διδακτικούς μου στόχους κατά 95%.  ;D ;D ;D ;D Με τους διδακτικούς σκοπούς έχω ακόμη ένα μικρό θεματάκι...  8)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 27, 2011, 10:30:26 μμ »
οι βαθμοί είναι ένα ακόμα μεγάλο μπάχαλο της εκπ/σης. Έχω ακούσει τα εξής οσον αφορά τους βαθμούς:(και τους υψηλούς και τους χαμηλούς)
- βάζουμε ψηλούς βαθμούς γιατί η χ έχει ιδιαιτερο τα μισά παιδια και θα χαντακώσει τα άλλα μισά που δεν τα έχει,οποτε βάζουμε εμείς υψηλους βαθμούς για να έρθει στα ίσα της η βαθμολογία
- το χει τάμα ο άλλος να μη βάζει πάνω απο πέντε
- το είκοσι είναι του Θεού και άρα δεν ανήκει στους μαθητές
- το υπουργείο υποβαθμίζει το μάθημα - αφού το έχει ως μονόωρο- οπότε δεν έχει νόημα να βάλω χαμηλούς βαθμούς, βάζω σε όλους είκοσι
- το μάθημα ειναι επιλεγόμενο οπότε θα βάλω εικοσάρια σε όλους για να το επιλέξουν και την επομενη φορά ώστε να έχω ώρες στο σχολείο...


αν μετά από αυτά βρείτε εσείς λύση, τι να πω....πάντως όποιος βρει απάντηση στον παραπάνω γρίφο, ας το πει και στους υπόλοιπους .. :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 27, 2011, 11:09:53 μμ »
Έχω λύση για την αντικειμενοποιήση των βαθμών του Γυμνασίου, αλλά και του Λυκείου.

Τα διαγωνίσματα του Ιουνίου θα επιλέγονται από μια τράπεζα διαγωνισμάτων (όχι θεμάτων για να καλύπτεται και ένα ευρύ μέρος της ύλης). Την ευθύνη της επιλογής των διαγωνισμάτων θα την έχει ο διευθυντής και η διόρθωση των γραπτών θα γίνεται από καθηγητές γειτονικών σχολείων. Έτσι:
Ο κάθε καθηγητής θα μεριμνά για την διδασκαλία και όχι διεκπεραίωση της όποιας διδακτέας ύλης και θα βρίσκει χρόνο να αναπληρώσει τις όποιες χαμένες ώρες.
Με αρκετά τεστ και διαγωνίσματα θα νοιάζεται για την σωστή προφορική αξιολόγηση των μαθητών του επειδή  θα ισχύουν τα εξής:

Αν υπάρξει για 2 χρονιές απόκλιση κατά 3 βαθμούς στον γενικό μέσο όρο του τμήματος ανάμεσα στον προφορικό και στον γραπτό βαθμό ο εκπαιδευτικός θα μετατάσσεται σε νοσοκομεία και οίκους ευγηρίας αν είναι υπερβολικά επιεικής στην βαθμολογία του και στο υπουργείο άμυνας και δημόσιας τάξης αν είναι υπερβολικά αυστηρός. Η "τιμωρία" του θα είναι να διατηρεί τον μισθό του εκπαιδευτικού...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 27, 2011, 11:24:48 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

η βαθμολόγηση των εξετάσεων του Ιουνιου απο άλλους καθηγητές δε λύνει το πρόβλημα της βαθμολογίας των τριμήνων  / τετραμήνων όμως. Άσε που άμα την ευθύνη θα την έχει ο διευθυντής εκεί να δεις πάρε -δώσε που έχει να πέσει.... και όχι μόνο μεταξύ διευθυντή -μαθητών αλλά και μεταξύ διευθυντή - καθηγητών.... έχετε ακούσει ας πούμε σαραντάρα και καθηγήτρια να λέει επί λέξει στον διευθυντή :
κύριε διευθυντούκο μου, εσείς που ειστε τόσο καλός και ιδιαίτερα όμορφος σήμερα, τι λέτε, να τους πω τα θέματα από πριν γιατί ειναι κρίμα τα μαυρόπαιδα  να πατώσουν; ε κύριε διευθυντούκο; "  παιδιά,αυτο το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά και έφριξα. και το πιο περίεργο ήταν η απάντηση του διευθυντή "δεν ξέρω, κάνε ό,τι θες!!"  χαχαχαχαχαχαααα άστα σου λέω, ζούμε σε σουρεάλ σκηνικά.

έπειτα αν η διόθρωση των εξετάσεων του ιουνίου γινεται απο άλλους, τότε πώς θα έχει χρόνο ο καθηγητής να αξιολογηθεί και να αναπληρώσεις τις χαμένες ωρες όπως λες;

πάντως η προτασή σου για μετάταξη αναλόγως προσόντων και τιμωρία τον μισθό του εκπ/κού με βρισκει απολυτως σύμφωνη!!!! αυτό ναι - θα μπορούσε να διορθώσει πολλά κακώς κείμενα!! ;) ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Δημόσιο σχολείο vs Φροντιστήρια
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 27, 2011, 11:35:03 μμ »
Η "τιμωρία" του θα είναι να διατηρεί τον μισθό του εκπαιδευτικού...  ;D ;D
;D ;D ;D ;Dαυτο απο μονο του ειναι κίνητρο... ;D ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.