*

Αποστολέας Θέμα: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)  (Αναγνώστηκε 17380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:08:39 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Στους αναπληρωτές τι ισχύει; Δηλ στις τοποθετήσεις στα σχολεία πάλι προηγείται ο/η πολύτεκνος;
Εμένα αυτό που με ενοχλεί και αν θέλετε με εξοργίζει είναι το γεγονός πως κάποιοι άνθρωποι προτάσσουν, άλλοι χρησιμοποιούν τα παιδιά τους για να έχουν προτεραιότητα σε κάτι που δε θα είχαν ποτέ, αν υπήρχε αξιοκρατία και λογική.
Ας μη λησμονούμε τους τρίτεκνους των τελευταίων χρόνων, ειδικά στους εκπαιδευτικούς. Έχω ακούσει δια στόματος να μου λένε πως έκαναν τρίτο παιδί για να πάρουν θέση σε σχολείο, μάλιστα πολλοί σκέφτονται και ένα τέταρτο για να διοριστεί μαι και καλή (αυτές οι σκέψεις με όσα ίσχυαν μέχρι τώρα, όχι ό,τι θα αλλάξει κάτι ριζικά). Είμαστε άνθρωποι παιδείας και του πνεύματος , όταν έχουμε τέτοιο σκεπτικό;Και πιστέψτε με, είναι πολλοί αυτοί που καλούνται εκπαιδευτικοί και σκέφτονται με έναν τόσο παράλογο τρόπο. Ναι, θα αντιδρούμε σε τέτοιου είδους κοινωνικές αντιλήψεις.
Αν δηλαδη κάποιος δεν μπιορεί να κάνει παιδί ή δε θέλει εν τέλει είναι καταδικασμένος να είναι στο περιθώριο; Αυτός είναι κοινωνικός ρατσισμός για εμένα. Η άλλη κατηγορία θεωρείται "κοινωνικά αποδεκτή", όσοι όμως έχουν γνώσεις, αφοσιώνονται σε αυτό που σπουδάζουν και προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι, δεν θεωρούνται "κοινωνικά αποδεκτοί" Αυτή είναι η κοινωνία μας άλλωστε,ας μην το ξεχνάμε.
Είπες μια μεγάλη αλήθεια....είναι ΠΟΟΟΟΟΛΟΙ  αυτοί που κάναν το τρίτο και το τέταρτο παιδί γι αυτούς τους λόγους....ΠΟΟΟΛΛΟΙ....όχι απλά κάποιοι....
Και τελικά καμιά φορά αναρωτιέμαι ποιος είναι τελικά η ευπαθής κοινωνικά ομάδα...γιατί στην Ελλάδα έχει καταντήσει αυτός που είναι νέος,γερός,ανύπαντρος ή με ένα και δύο παιδιά και με όρεξη για δουλειά να περνάει από χίλια μύρια κύματα (βλέπε απανωτούς ΑΣΕΠ) για να αποδείξει πως είναι ικανός να μπει στην τάξη.....ποιος καταντάει τελικά κοινωνικά ευπαθή ομάδα μετά από όλα αυτά  και την στιγμή που κάποιοι γεννάν παιδιά για να διοριστούν.......δεν είμαι σίγουρη..... ??? ??? ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:14:53 μμ »
Και δεν θέλω να ακούσω ξανά πόσο δύσκολο είναι να μεγαλώνεις παιδιά...αυτό είναι σεβαστό από όλους μας...αλλά μιλάω για την διαφορά στις προθέσεις ανθρώπων...κάποιοι έχουν πρόθεση να παλέψουν για μια δουλειά χωρίς να μετατρέπουν τον εαυτό τους σε ευπαθή κοινωνική όμάδα και κάποιο άλλοι (όχι όλοι ΦΥΣΙΚΑ) προτιμούν να μετονομάζονται "ευπαθής κοινωνικά ομάδα" για να πετύχουν το ίδιο....
Δεν θα πω τίποτε άλλο....πιστεύω η ποιοτική διαφορά είναι εμφανής χωρίς περαιτέρω σχόλια......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:17:34 μμ »
παντου θα υπάρχει καποιος που θα π..@ει μια κουβεντα.Αν δεν εχεις να προσθέσεις κατι στην κουβεντα αστην για τους άλλους

στη κουβεντα συναδελφε, οχι απλως εχω πει πολλα, αλλα εχω πει τα παντα. μαθε να διαβαζεις κατω απο τις λεξεις σε καθε υφος και στυλ συναδελφου.
και οταν κανετε μια συζητηση να δεχεστε καθε αποψη.

συμφωνω απολυτα με syrrahm
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:23:56 μμ »
Επειδή όλοι μπορούν να έχουν ένα θετικό ή ένα αρνητικό παράδειγμα να ολοκληρώσω την τοποθέτησή μου με τα εξής:
Δικαίως καταργούνται τα προνόμιο απευθείας διορισμού (αναπληρωτών και μονίμων) για τρίτεκνους και πολύτεκνους. Αδίκως δεν δίνονται μόρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς με παιδιά (κλιμακωτά έστω).
Εφόσον η εργασία στα σχολεία δεν περιορίζεται απλώς στο μάθημα στην τάξη (αν και ακόμα και οι γιορτές που αναφέρθηκαν είναι κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας, όπως και οι εκδρομές, οι εφημερίες κλπ) θα έπρεπε όλοι οι συνάδελφοι να αναλαμβάνουν ανάλογη υπηρεσία.
Ξαναλέω όμως να μην υπερβάλουμε.
Κατακριτέος είναι ο μαιευτήρας (δημόσιου μεγάλου νοσοκομείου) που αγόρασε αυτοκίνητο πολυτελείας χωρίς τέλος ταξινόμησης γιατί είναι τρίτεκνος (με εκατομμύρια μαύρα χρήματα σε καταθέσεις).
Αλλά είναι και λάθος να φτάσουμε στο άλλο άκρο . . .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:29:23 μμ »
να ρωτησω κατι εγω,.... ο ανυποψιαστος! Οταν βλεπετε τετοια φαινομενα, τί κανετε? τα αναφερετε /διαμαρτυρεστε στο δ/ντη? δηλαδη ειμαι σε ενα σχολειο. βλεπω τετοιες αδικιες. τί κανω? υπαρχει νομος που τους καλυπτει?
γιατι αν τους καλυπτει, τοτε γιατι τα βαζω με τους πολυτεκνους?
αν παλι δεν τους καλυπτει τοτε γιατι δεν διαμαρτυρεστε, ολοι οι υπολοιποι στο δ/ντη ή εν αναγκη και στον ανωτερο.

αυτα τα ερωτηματα ειναι που πρεπει να απαντηθουν και οχι οι φλυαριες ...αν θελετε να παει μπροστα η συζητηση.
εκτος και αν δεν μπορουμε να τα βαλουμε με το γαιδαρο και τα βαζουμε με το σαμαρι!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:32:14 μμ »
να ρωτησω κατι εγω,.... ο ανυποψιαστος!
τώρα θα τ' ακούσεις ;D ;D ;D ;D ;D ;D
(άντε και με τη νίκη αύριο!)

Αποσυνδεδεμένος efi1771970

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:35:34 μμ »
καλησπέρα.ειμαι πολυτεκνη νεοδιοριστη και μπαινω στη συζητηση για να μην μπαινουν όλοι οι πολυτεκνοι στο ίδιο τσουβάλι.χρησιμοποιησα το νόμο για να διοριστω ύστερα απο τρεις ασεπ και αφου δεν έβλεπα φως στον κλαδο μου.ειμαι θεολόγος.στο σχολειο ομως δεν έχω αρνηθει τίποτα και πάντοτε προσφερομαι για όποια δουλεια υπάρχει σε αντιθεση με τους υπολοιπους συναδέλφους που τον έχουν τον διευθυντη γραμμένο στα παλιά τους τα παπουτσια.να σας πω όμως κάτι.δε με νοιαζει τι κάνουν οι άλλοι.το μεράκι μου ήταν να μπω στην εκπαιδευση για να προσφερω και αυτο κάνω και δε με νοιαζει κανενας άλλος νομος που δινει προνομια στους πολυτεκνους.δεν χρησιμοποιω κανεναν απο αυτους,και πολλους,έχετε δίκιο,τους θεωρω άδικους για τους υπολοιπους συναδέλφους.σας παρακαλω μη μας βάζετε όλους στην ίδια κατηγορια και διατιθεστε αρνητικά μολις ακουτε''πολυτεκνος''και το μεταφράζετε λουφαδόρος.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:39:19 μμ »
Αν δεν ήταν οι περισσότεροι φιλόλογοι efi1771970 θα μπορούσαν να σου πουν αυτό που λέμε οι μαθηματικοί,  ότι είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. ;)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:40:08 μμ »
να ρωτησω κατι εγω,.... ο ανυποψιαστος!
τώρα θα τ' ακούσεις ;D ;D ;D ;D ;D ;D
(άντε και με τη νίκη αύριο!)

 Μακαρι και το ελπιζω, (αυριο 21:45 ).....πλην ομως για να ειμαι ειλικρινης .....εχω αμφιβολιες!
πιτσες, μπυρες και καλη παρεα ..... τεκές παλι το σπιτι....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:49:24 μμ »
αυτός που έκανε τρίτο ή τέταρτο παιδί για να μετατεθεί ή να διοριστεί ή να πάρει απαλλαγεί από τέλη και να πάρει μεγαλύτερο αυτοκίνητο (κι όμως το άκουσα κι αυτό) σημαίνει πάνω απ' όλα ότι βλέπει τα δικά του παιδιά σα μέσο κι όχι σκοπό της ζωής του. πώς είναι δυνατόν να είμαστε τέτοιοι γονείς κι όμως να δούμε και των άλλων τα παιδιά σα δικά μας? όταν έμεινα έγκυος στο τρίτο μου παιδί όλοι με ρωτούσαν αν το έκανα για να διοριστώ. τώρα που το τρίτο μου χρονίζει ακούω: ένα ακόμη και διορίστηκες. και ρωτώ: γιατί να απολογούμαι εξηγώντας ότι η απόφασή μου να κάνω τρία ή τέσσερα παιδιά δεν έχει να κάνει με τη δουλειά.
όταν δούλευα σς φροντιστήριο καθόμουν μια ώρα επιπλέον για να ετοιμάσω το υλικό για την επόμενη μέρα, πήγαινα σάββατα ή πρωινά επειδή αγαπώ αυτό που διδάσκω. ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι διεκπεραιώνω κάτι. με παιδικές ψυχούλες είχα να κάνω και τότε και τώρα. και καταλήγω: ίσως να δυσκολεύομουν να συνοδεύσω σε μια ημερήσια εκδρομή, όμως δε βλέπω το λόγο να αποφύγω τις εφημερίες, τις γιορτές, τις εξωσχολικές δραστηριότητες... θέλω όμως οι συνάδελφοι να σεβαστούν την αγωνία μου όταν το παιδί μου είναι άρρωστο (και δεν εννοώ ότι θα το χρησιμοποιήσω για να λείψω από τη δουλεια), την ανάγκη να είμαι δίπλα του όταν είναι στο νοσοκομείο.. εκείνες τις κα΄ταστάσεις που όλοι μας οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε με συμπάθεια και όχι με εμπάθεια.
τα παιδιά μας δεν τα κάναμε 'συνεταιρικά' με τους συναδέλφους μας για να τα μεγαλώσουμε μαζί, εμείς έχουμε την ευθύνη και οι συνάδελφοι δεν πρέπει να θίγονται σε καμμία περίπτωση. σας παρακαλώ μη μας βάζετε όλους στο ίδιο καζάνι!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 13, 2010, 11:50:02 μμ »
παντου θα υπάρχει καποιος που θα π..@ει μια κουβεντα.Αν δεν εχεις να προσθέσεις κατι στην κουβεντα αστην για τους άλλους

στη κουβεντα συναδελφε, οχι απλως εχω πει πολλα, αλλα εχω πει τα παντα. μαθε να διαβαζεις κατω απο τις λεξεις σε καθε υφος και στυλ συναδελφου.
και οταν κανετε μια συζητηση να δεχεστε καθε αποψη.

συμφωνω απολυτα με syrrahm

Δεν εχω καμια ορεξη να διαβασω κατω  πισω και διαγωνίως απο τις λέξεις.Μιλαμε σοβαρα και ξεκαθαρα.Αν εχεις ορεξη για πλάκα, καλα κανεις.
Δεν ανοιξα κουβεντα όμως για "πως να κανετε πλάκα με τους πολυτεκνους".
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 12:33:01 πμ »
Επειδή όλοι μπορούν να έχουν ένα θετικό ή ένα αρνητικό παράδειγμα να ολοκληρώσω την τοποθέτησή μου με τα εξής:
Δικαίως καταργούνται τα προνόμιο απευθείας διορισμού (αναπληρωτών και μονίμων) για τρίτεκνους και πολύτεκνους. Αδίκως δεν δίνονται μόρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς με παιδιά (κλιμακωτά έστω).
Εφόσον η εργασία στα σχολεία δεν περιορίζεται απλώς στο μάθημα στην τάξη (αν και ακόμα και οι γιορτές που αναφέρθηκαν είναι κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας, όπως και οι εκδρομές, οι εφημερίες κλπ) θα έπρεπε όλοι οι συνάδελφοι να αναλαμβάνουν ανάλογη υπηρεσία.
Ξαναλέω όμως να μην υπερβάλουμε.
Κατακριτέος είναι ο μαιευτήρας (δημόσιου μεγάλου νοσοκομείου) που αγόρασε αυτοκίνητο πολυτελείας χωρίς τέλος ταξινόμησης γιατί είναι τρίτεκνος (με εκατομμύρια μαύρα χρήματα σε καταθέσεις).
Αλλά είναι και λάθος να φτάσουμε στο άλλο άκρο . . .

TO MEΓΑΛΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ
-----------------------------------

Για τους τρίτεκνους ΠΟΤΕ δεν ίσχυσε το "προνόμιο" του απευθείας διορισμού σε μόνιμες θέσεις, όπως για τους πολύτεκνους (τετράτεκνους και άνω). Ισχυσε ένα μικρό προνόμιο, για τις θέσεις αναπληρωτών, όπου τους δόθηκε το 20% ως ειδικό ποσοστό. Και σ' αυτή τη περίπτωση, όμως, υπήρξε σαφής διάκριση με τους πολύτεκνους καθώς, π.χ. ειδικά για τις τεχνικές ειδικότητες, π.χ. οικονομολόγων, πολιτικών μηχανικών, μηχανολόγων, γεωπόνων, κλπ για να μπεί κάποιος τρίτεκνος στο 20% των θέσεων που δόθηκε θα έπρεπε να κατέχει παιδαγωγικό πτυχίο (ΑΣΠΑΙΤΕ), όπως προβλέπει ο ν. 1566/85, (προϋπόθεση που καθιστά το "προνόμιο" δώρο - άδωρο για τους τρίτεκνους, καθώς αν έχει κάποιος (και ο άγαμος) παιδαγωγικό πτυχίο, ούτως ή άλλως προτάσσεται στους σχετικους πίνακες), ενώ για τους πολύτεκνους ΔΕΝ ζητείται παιδαγωγικό πτυχίο (φαίνεται αυτοί θα έχουν παιδαγωγική επιφώτιση).  Π.χ. για τον τρίτεκνο οικονομολόγο ζητείται παιδαγωγικό πτυχίο (ΑΣΠΑΙΤΕ, ή πτυχίο καθηγητικής σχολής), ενώ για τον τετράτεκνο λογιστή των ΤΕΙ η πόρτα του διορισμού στην εκπαίδευση είναι ανοικτή ΧΩΡΙΣ (!!!) παιδαγωγικό πτυχίο.

Ο καθείς ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 12:49:20 πμ »
Εντάξει παιδιά. Αρκετά από τα ακραία προνόμια, των τρίτεκνων (τα λίγα) και των πολύτεκνων (τα πολλά) κόβονται με τον καινούργιο νόμο. Τώρα τι θέλετε; Μείωση της μεταβατικής περιόδου;;  :o
Γιατί όχι;
Εγώ πιστεύω, πως το ποσοστό των πολυτέκνων που αποδεικνύει ήθος και προσφέρει περισσότερα, από αυτά που ορίζει ο νόμος δεν διαφέρει από όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους. Θα είναι γύρω στο  5%!! :(
Αυτή η συζήτηση θα μπορούσε να θίξει για λιγο το φιλότιμο μερικών... Τίποτα περισσότερο...

ΥΓ. Θα ήθελα να ψηφιστεί νόμος, που για να διοριστείς πρέπει να έχεις πάνω από 10 παιδιά!
      Είμαι περίεργος για το πόσοι θα το επιχειρούσαν...

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πολυτέκνοι και λούφα (εκεινη η ρυθμιση γιατι αργεί)
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 02:25:30 μμ »
 Θεωρώ πως η αλλαγή του νόμου κινείται προς τη σωστή κτεύθυνση. Επίσης, θα έπρεπε και οι πολύτεκνοι να διορίζονται ακριβώς, όπως οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί, γιατί η εισαγωγή στο σχολείο πρέπει να εξαρτάται από τις ικανότητες και τη θέληση του καθενός και όχι από τον αριθμό των παιδιών του.
 Ωστόσο, αν κάποιος πολύτεκνος διοριστεί με αυτές τις προδιαγραφές, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάγεται σε ευνοϊκές ρυθμίσεις όσον αφορά στις εξωδιδακτικές και τις εφημερίες. Αυτά τα δύο είναι επιπλέον δουλειά που πολλές φορές σε συνδυασμό με ένα "βαρύ" διδακτικό ωράριο μάς οδηγούν σε πονοκέφαλο. Άλλο, όμως, είναι μετά το σχολείο να γυρίζεις σε ένα σπίτι με λίγες υποχρεώσεις, όπου μπορείς και να ξεκουραστείς, και άλλο να σε περιμένουν 4 και άνω παιδιά που χρειάζονται τη φροντίδα σου! Και ανθρώπινα να το δούμε, θα έπρεπε να απαλλάσσουμε μόνοι μας τους πολύτεκνους και όσους έχουν πραγματικά ανάγκη, από τις εξωδιδακτικές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 364
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.