*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:22:47 μμ »
Γεια σου συναδελφε και καλη αρχη...
Ο συγκεκριμενος απλα προσπαθει να σου παρει τον αερα σα καινουρια που εισαι και μαλλον τα χει καταφερει.
ΜΗ ΨΑΡΩΝΕΙΣ...
Δε μπορει να σου κανει τιποτα αμα εισαι ενταξει στο μαθημα σου και στα καθηκοντα σου. Σιγουρα και στη Δ/νση που εισαι θα τον ξερουν τι κομπλεξικος ειναι και οτι και να κανει κανεις δε θα σε κατηγορησει.
Αν σου μιλησει ασχημα ή με περιπαικτικο τροπο ή οτιδηποτε αλλο απλα απαιτησε να σου μιλαει οπως κι εσυ σε αυτον γιατι εισαστε συναδελφοι.
Απλα τυχαινει κι ειναι δ/ντης κι εσυ νεοδιοριστη. Καντου κι εσυ σπασιμο νευρων αμα σου μιλαει ασχημα απλα γυρνα του τη πλατη και φυγε!
Σιγουρα θα τρελλαθει. Εχω τυχει κι εγω σε συλλογο με συναδελφους μεγαλους σε ηλικια και να μη του μιλαει κανεις του δ/ντη οτι κι αν εκανε.
Γραφτον στα παλια σου τα παπουτσια και μη τρελλαινεσαι δεν αξιζει το κοπο.Στην τελικη πες του οτι θα ζητησεις να αλλαξεις σχολειο εξαιτιας του αμα τα βλεπεις πολυ σκουρα. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μη δειχνεις νευριασμενη απλα δειξε περιφρονηση και γραψιμο.
Εγω προσωπικα οταν ημουν νεοδιοριστος ειχα κανει το ιδιο σε δ/ντη προβληματικο και εξουσιομανη μεχρι που λογοφεραμε.Απειλησε με αναφορες και τετοια αλλα δεν εγινε τιποτα γιατι πολυ απλα δεν ειναι καλυμενος να κανει κατι τετοιο.Αποτελεσμα; δε μιλησαμε ξανα παρα μονο για τυπικα και δε με ξαναενοχλησε.
Με αξιολογηση που λεει ειναι ανοησιες οπως σου απαντησαν αλλοι ηδη
Χαλαρωσε και ασχολησου με το μαθημα σου και μονο.
Ελπιζω να σου πανε ολα καλα
Φαντάσου εγώ, που πέρσι, μετά από γύρα σε 16 σχολεία, έπεσα σ'έναν Διευθυντή Λυκείου παύλα ...Χίτλερ, που μου έκανε τη ζωή πατίνι!

Άλλο να τα λέω κι άλλο να τα ζει κανείς!

Ε, κάποια στιγμή έφτασε ο κόμπος στο χτένι και ωρομίσθια-ξεωρομίσθια, ρίξαμε ένα καβγαδάκι στο τέλος της χρονιάς, τρικούβερτο!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Οι άλλοι, μόνιμοι ως επί το πλείστον, δεν έβγαλαν άχνα, παρά γύρισαν στα γραφεία τους και άκουγαν πολύ προσεκτικά, ...ακίνητοι!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Του λέω: "Όπως σας σέβομαι, να με σέβεστε, άνθρωπος και συνάδελφος είμαι και γω! Μου κάνετε τη ζωή πατίνι, τρέχω εγώ να φταίτε εσείς και θέλετε να'μαι κι ευχαριστημένη δηλαδή;"...

Αυτός έπαθε σοκ... Δεν περίμενε να του αντιμιλήσει, φαίνεται, ποτέ κανείς και τα πήρε με το "θράσος" μου!
Μετά από το ...πατιρντί, άρχισαν να εκδηλώνονται και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που τον ήξεραν χρόνια και τον είχαν φάει στη μάπα απ'όσα μου έδωσαν να καταλάβω!
Είμαι σίγουρη ότι θα λέγανε: "Ν'αγιάσει το στόμα σου!"!!!

Παρ'όλ'αυτά, στους αποχαιρετισμούς, πήγα εγώ να τον χαιρετήσω, αυτός με χαιρέτησε με το στανιό, μου είπε ότι κάποτε θα καταλάβω ( ???) και μόνο που δεν φιληθήκαμε!
Γυρίζοντας δε να φύγω, τον αποτελειώνω με την εξής ατάκα: "Άντε και του χρόνου πολύ πιθανό να ξαναείμαι εδώ!"!
Είμαι σίγουρη ότι θα είχε κακή βραδιά!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Υ.Γ.: Ξέχασα να πω, ότι την ώρα του καβγά, έκανε ο συγκεκριμένος δύο πολύ πρόστυχες χειρονομίες, που άφησαν μ'ανοιχτό το στόμα τούς συναδέλφους, μαζί και μένα! "Α", λέω, "εγώ τέτοια πράματα δεν κάνω!"... Πιστεύω πως ντράπηκε, αλλά είχε εκτεθεί πια... Ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ να το χρησιμοποιήσω αυτό... Φυσικά θ'αποφύγω να ξαναπάω σ'αυτό το σχολείο, εκτός κι αν δεν έχω άλλη επιλογή.
Την επομένη του καβγά δε, ο θεατρίνος, παρουσιάστηκε με ...νάρθηκα στο γραφείο!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:41:49 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:35 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:29:10 μμ »
εχω τυχει κι εγω σε παρομοια περιπτωση με γυναικα διευθυντρια. ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ!!! δεν ηξερα απο που να την πιασω!!

το μονο εχω να πω ειναι υπομονη και να εχεις αρκετη ευγενια....δεν θα βγει ευκολα η χρονια!!!αλλα απο εκει και μετα θα σου φαινονται ολα ευκολα

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 09:55:18 μμ »
Κατ' αρχάς "καλή θητεία" και καλή δύναμη! Το πιο σημαντικό επαγγελματικό σου βήμα - ο πολυπόθητος διορισμός - έγινε. Μια πρώτη καλή συμβουλή είναι να μην επιτρέψεις σε κανένα να στο επισκιάσει! Φέρε στο νου την αγωνία, τον κόπο και την ανασφάλεια πριν το διορισμό. Αρκούν να σε οπλίσουν με την απαραίτητη απάθεια απέναντι στη βλακεία και τα κόμπλεξ του καθενός. Όπως πολύ σωστά είπαν και οι προηγούμενοι, σε τέτοια άτομα να μη δώσεις κανένα τυπικό πάτημα - να κάνεις τη δουλειά σου άψογα και να μην περιφέρεσαι σα δορυφόρος γύρω του. Έτσι, και δε θα σου σπάει τα νεύρα και θα σε "ξεχάσει" σύντομα, αφού δε θα απασχολείς το μυαλό και το χρόνο του. Βρες κανένα έμπειρο και αξιόλογο συνάδελφο στο σύλλογο για να απευθύνεις τις απορίες που λογικά θα έχεις άφθονες, αλλά καλό θα είναι να μην πολυξανοίγεσαι κρίνοντας το διευθυντή σε τρίτο άτομο, γιατί στην επαρχία ειδικά "παίζουν" υποχθόνιες σχέσεις. Καλύτερα αν ξεχυλίσει το ποτήρι να τον βρίσεις κατάμουτρα που είναι ειλικρινής στάση, παρά να σε κουτσομπολεύουν, να βάζουν λόγια και να σε εντάσσουν σε στρατόπεδα που πιθανώς προϋπάρχουν της παρουσίας σου. Νομίζω πως όταν θα σε δει να κάνεις σωστά και θαρραλέα τη δουλειά σου, θα πάψει να ασχολείται με σένα και θα βρει άλλα θύματα - πιθανότατα τα μόνιμα, δηλαδή τους μαθητές. Γι' αυτό, λοιπόν, τα παιδιά σε έχουν διπλή ανάγκη. Χωρίς να χαρακτηρίσεις κανέναν μπροστά τους, δώσε τους να καταλάβουν με το καθημερινό σου παράδειγμα ότι μπορούν να υπολογίζουν στο δικό σου ενδιαφέρον και στήριξη, ότι υπάρχει εντέλει κάποιος που τα νοιάζεται και τα ενθαρρύνει. Σε ό,τι έχει να κάνει με τη Δευτεροβάθμια, σίγουρα δε θα αξίζει να απευθυνθείς εκεί. Αυτός ο "κύριος" είναι πολύ καιρό πριν από σένα εκεί και πιθανότατα θα δείχνει άλλο (αξιαγάπητο) προσωπο προς τους προϊστάμενούς του. Άσε που αυτοί τον έβαλαν στη θέση που κάθεται. Το πιθανότερο είναι να στηλιτεύσουν όσα καταγγείλεις. Αν φτάσεις σε σημείο που πραγματικά δεν "την παλεύεις" και υπάρχει συγκεκριμένο συμβάν να καταγγείλεις (όχι γενικά κι αόριστα), βρες την τοπική ΕΛΜΕ - και πάλι όμως θέλει προσοχή, γιατί λογικά ο διευθυντής σου θα έχει κομματική υποστήριξη, οπότε η σύνθεση της ΕΛΜΕ σας θα έχει μεγάλη σημασία για το αν θα σε στηρίξει. Δυστυχώς, πολλές ΕΛΜΕ δε λειτουργούν με κριτήριο τη στήριξη στο συνάδελφο, αλλά τη στήριξη των μεγαλοκομματικών αδελφών. Είναι κακό σημάδι, πάντως, αν στην ΕΛΜΕ που ανήκεις δεν έχει συζητηθεί ποτέ το πρόβλημα πριν καλά καλά διοριστείς, εκτός πια κι αν ο νομός είναι τεράστιος οπότε δεν "κυκλοφορούν" τα νέα!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 05:02:07 μμ »
Μια χρονιά που έκανα στη Νάυπακτο και είχα πρόβλημα με έναν διευθυντή (μας εξέθετα παρουσία των μαθητών.... όποτε έκανα παρατήρηση σε μαθητή ή τον έβγαζα έξω, πάντα έβγαινα χαμένη), έτυχε και το ανέφερα σε έναν της ΔΟΕ (υψηλά ιστάμενο πάντως, να'ναι καλά ο άνθρωπος όπου είναι). Η συζήτηση αυτή έτυχε και συνέπεσε με ένα ανάλογο συμβάν σε άλλο σχολείο και την επόμενη μέρα έστειλαν (πολύ δηκτική) ανακοίνωση οι τοπικοί της ΔΟΕ προς όλους τους διευθυντές να προσέχουν τη συμπεριφορά τους.   ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:35 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΤΑΛΙΝΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 05:27:29 μμ »
kαλησπερα σας!
ειμαι νεοδιοριστη και απο οτι καταλαβα αυτες τις λιγες μερες στο σχολειο που ειμαι ..θα εχω αρκετες αρμοδιοτητες παρα το γεγονος πως ειμαι σε  3 σχολεια.....στην περιπτωση που με βαλουν εφημερια και μου αναθεσουν απουσιες τμηματος τι κανω??προβλεπεται κατι τετοιο απο τον νομο οταν ο εκπαιδευτικος συμπληρωνει σε 3 σχολεια??να διαμαρτυρηθω  στον διευθυντη ή να το δεχτω και ας μη προβλεπεται??

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 09:39:32 μμ »
Μια χρονιά που έκανα στη Νάυπακτο και είχα πρόβλημα με έναν διευθυντή (μας εξέθετα παρουσία των μαθητών.... όποτε έκανα παρατήρηση σε μαθητή ή τον έβγαζα έξω, πάντα έβγαινα χαμένη), έτυχε και το ανέφερα σε έναν της ΔΟΕ (υψηλά ιστάμενο πάντως, να'ναι καλά ο άνθρωπος όπου είναι). Η συζήτηση αυτή έτυχε και συνέπεσε με ένα ανάλογο συμβάν σε άλλο σχολείο και την επόμενη μέρα έστειλαν (πολύ δηκτική) ανακοίνωση οι τοπικοί της ΔΟΕ προς όλους τους διευθυντές να προσέχουν τη συμπεριφορά τους.   ;D ;D ;D

στο δημοτικό δεν βγάζουν τα παιδιά ΠΟΤΕ έξω, έτσι μου έχει πει σύμβουλος Α/θμιας

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:12:07 μμ »
Εντάξει, οι περισσότεροι διευθυντές σχολείων έχουν γίνει διευθυντές με κριτήριο την προϋπηρεσία.  :o :o :o Γενικά, στην πλειοψηφία τους, λίγοι είναι φωτισμένα μυαλά, στο πλάι των συναδέλφων που έχουν όρεξη να δημιουργήσουν. Με άλλα λόγια, είναι περισσότερο γραφειοκράτες και λιγότερο παιδαγωγοί. Αν συγκρουστείς μαζί τους, τότε κανείς δε θα πάρεις το μέρος σου και θα είσαι και στην κακιά μεριά όλη τη χρονιά. Για μένα, η πιο δοκισμένη μέθοδος είναι να τους δουλεύεις για να δουλεύουν, δηλαδή ρίχνε και κανένα "κύριε διευθυντά" που και που, όπως σ' εκείνη την ελληνική ταινία, δε βλάπει.  ;D ;D ;D

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:15:10 μμ »
Εντάξει, οι περισσότεροι διευθυντές σχολείων έχουν γίνει διευθυντές με κριτήριο την προϋπηρεσία.  :o :o :o Γενικά, στην πλειοψηφία τους, λίγοι είναι φωτισμένα μυαλά, στο πλάι των συναδέλφων που έχουν όρεξη να δημιουργήσουν. Με άλλα λόγια, είναι περισσότερο γραφειοκράτες και λιγότερο παιδαγωγοί. Αν συγκρουστείς μαζί τους, τότε κανείς δε θα πάρεις το μέρος σου και θα είσαι και στην κακιά μεριά όλη τη χρονιά. Για μένα, η πιο δοκισμένη μέθοδος είναι να τους δουλεύεις για να δουλεύουν, δηλαδή ρίχνε και κανένα "κύριε διευθυντά" που και που, όπως σ' εκείνη την ελληνική ταινία, δε βλάπει.  ;D ;D ;D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2010, 10:18:41 μμ »
Μια χρονιά που έκανα στη Νάυπακτο και είχα πρόβλημα με έναν διευθυντή (μας εξέθετα παρουσία των μαθητών.... όποτε έκανα παρατήρηση σε μαθητή ή τον έβγαζα έξω, πάντα έβγαινα χαμένη), έτυχε και το ανέφερα σε έναν της ΔΟΕ (υψηλά ιστάμενο πάντως, να'ναι καλά ο άνθρωπος όπου είναι). Η συζήτηση αυτή έτυχε και συνέπεσε με ένα ανάλογο συμβάν σε άλλο σχολείο και την επόμενη μέρα έστειλαν (πολύ δηκτική) ανακοίνωση οι τοπικοί της ΔΟΕ προς όλους τους διευθυντές να προσέχουν τη συμπεριφορά τους.   ;D ;D ;D

στο δημοτικό δεν βγάζουν τα παιδιά ΠΟΤΕ έξω, έτσι μου έχει πει σύμβουλος Α/θμιας

Ισχύει βάσει νόμου.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 01:04:56 πμ »
kαλησπερα σας!
ειμαι νεοδιοριστη και απο οτι καταλαβα αυτες τις λιγες μερες στο σχολειο που ειμαι ..θα εχω αρκετες αρμοδιοτητες παρα το γεγονος πως ειμαι σε  3 σχολεια.....στην περιπτωση που με βαλουν εφημερια και μου αναθεσουν απουσιες τμηματος τι κανω??προβλεπεται κατι τετοιο απο τον νομο οταν ο εκπαιδευτικος συμπληρωνει σε 3 σχολεια??να διαμαρτυρηθω  στον διευθυντη ή να το δεχτω και ας μη προβλεπεται??


Στο σύλλογο που θα γίνει για την ανάθεση εργασιών πρέπει να αναλάβεις κάποια εργασία (π.χ. υπεύθυνη τμήματος) σε ένα σχολειό - στο σχολείο, δηλαδή, που πας τις περισσότερες ώρες. Εφημερία ΔΕΝ κάνεις σε καμία περίπτωση αν έστω ένα από τα σχολεία δε συστεγάζεται. Όλοι ξέρουμε ότι ισχύει αυτό. Τώρα αν σου παίζουν τους ανήξερους, κατέβασε το νόμο να τους τον πας. Αν χρειαστείς βοήθεια σε αυτό στείλε μήνυμα - φαντάσου ότι στο σχολείο που πάω εγώ έχουν τοιχοκολλήσει το νόμο για τις εφημερίες στον πίνακα ανακοινώσεων του γραφείου των καθηγητών!
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 03:17:09 μμ »
Μια χρονιά που έκανα στη Νάυπακτο και είχα πρόβλημα με έναν διευθυντή (μας εξέθετα παρουσία των μαθητών.... όποτε έκανα παρατήρηση σε μαθητή ή τον έβγαζα έξω, πάντα έβγαινα χαμένη), έτυχε και το ανέφερα σε έναν της ΔΟΕ (υψηλά ιστάμενο πάντως, να'ναι καλά ο άνθρωπος όπου είναι). Η συζήτηση αυτή έτυχε και συνέπεσε με ένα ανάλογο συμβάν σε άλλο σχολείο και την επόμενη μέρα έστειλαν (πολύ δηκτική) ανακοίνωση οι τοπικοί της ΔΟΕ προς όλους τους διευθυντές να προσέχουν τη συμπεριφορά τους.   ;D ;D ;D

στο δημοτικό δεν βγάζουν τα παιδιά ΠΟΤΕ έξω, έτσι μου έχει πει σύμβουλος Α/θμιας

Ναι, παιδιά, το ξέρω αυτό, δεν τα έβγαζα έξω και τα άφηνα στην τύχη τους, τα πήγαινα στον διευθυντή κατευθείαν. Αλλά τι να το κάνεις, όλοι εκεί γνωστοί είναι, οπότε πάντα εγώ έφταιγα. (Το ίδιο πάντως ίσχυε με όλους τους συναδέλφους).

Αποσυνδεδεμένος kouva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 04:09:18 μμ »
Από ότι διαβάζω παρηγορία στον άρρωστο μέχρι να βγει η ψυχή του... είναι η αποψη όλων. Τους νόμους τους ξέρουμε λίγο πολύ όλοι και αν όχι μπορούμε να τους βρούμε. Απο εκεί και ύστερα τι γίνεται. Πώς τους βάζεις σε εφαρμογή όταν διευθυντές πυσδε ελμε και σια ανήκουν στην ίδια συνομοταξία;;;; υπάρχει τρόπος ή απλα ανεχόμαστε στωικά τους όποιους υπεράνω νόμου διευθυντάδες;; Γιατί αφού απο ότι κατάλαβα η συμβουλή σας είναι υπομονή και κουράγιο τότε μάλλον πολύ καλα κάνουν όσοι μπορούν και τα στέλνουν σε ιδιωτικα σχόλεια τα παιδιά τους και αλίμονο σε μας που δεν το σηκώνει το βαλάντιο μας οπότε λεμε στο καμάρι μας πήγαινε παιδι μου και κάνε υπομονή όπως κι εγώ...
«διαφωνώ με την άποψή σου, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να την εκφράζεις ελεύθερα»

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:19:49 μμ »
Εγω συμφωνώ απόλυτα με μια άποψη που εξέφρασε συνάδερφος σε ένα απο τα πρώτα posts. Αν είσαι απόλυτα τυπικός δεν μπορεί να σου πει κανείς κουβέντα. Οτι στην αρχή θα σε "εκμεταλλευτούν" ισχύει δυστυχώς σε οποιαδήποτε δουλειά (έτσι και στο δημόσιο σχολείο). Με τον τρόπο μας όμως μπορούμε σταδιακά να βάζουμε τα όρια μας (παράλληλα με γνώση και χρήση της νομοθεσίας) και πέρα απο αυτό εγώ το θεωρώ απόλυτα υγιές να διαφωνείς και να εκφράζεις την διαφορετική σου άποψη, ακόμα και αν αυτό ενοχλεί. Πάντως για να μπορείς να πηγαίνεις σπίτι σου και να κοιμάσαι θα πρέπει να εξασφαλίσεις στον εαυτό σου ένα αξιοπρεπές περιβάλλον εργασίας...με όποιον τρόπο και αν γίνεται αυτό.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 12:38:16 πμ »

Εγώ σου προτείνω να κάνεις υπομονή να φύγεις από αυτό το σχολείο, δεν θα τον αλλάξεις εσύ αυτόν.
Μέχρι τότε τουμπεκί και κάνε την δουλειά σου όπως ξέρεις εσύ, με ελάχιστη επαφή μαζί.
Δεν αξίζει να χαλάσεις την ψυχολογία σου για ένα βλάκα.


Έλα όμως που κάποιες ειδικότητες δεν μπορούν να έχουν ελάχιστη επαφή με το δ/ντή!!! Γιατί απλούστατα δεν μπορεί να λειτουργήσει το σχολείο.
αναφέρομαι  στην ειδικότητά μου-Πληροφορική-.  Εκεί τι κάνεις; Εγώ πάντως ζήτησα απόσπαση γιατί θα έσπαγαν σίγουρα τα νεύρα μου. Παλιότερα ανεχόμουν τον κάθε ...... ή καθόμουν και έβγαζα δουλειά για τη δ/νση και μέχρι το απόγευμα γιατί το γούσταρα, αλλά και γιατί καθόταν μαζί μου και ο Δ/ντής, ο οποίος ήταν "ξηγημένος" με όσους νοιάζονταν για το σχολείο, αλλά και δούλευε ρε παιδιά ο άνθρωπος. Όταν λοιπόν παρουσιάστηκα σε σχολείο όπου τον δ/ντή τον κορόϊδευαν και του συμπεριφέρονταν με άσχημο τρόπο (οι μόνιμοι και ντόπιοι), όταν είδα 2 αίθουσες καθηγητών γιατί ήταν χωρισμένοι σε στρατόπεδα, όταν ο δ/ντής μου είπε ότι θα ήθελε να έχει τον προηγούμενο συνάδελφο και άλλα πολλά --------εκεί λοιπόν μου έφυγε κάθε όρεξη για δουλειά, ευγένεια, και άλλα τέτοια ωραία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 306
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.