*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:08:06 πμ »
συναδελφοι επανερχομαι για τον ιδιο δευθντη...γνωριζει κανεισ για τα χρηματα και τις σχολικες επιτροπες?
- υπαρχει ενα λαπτοπ στο σχολειο και ο διευθυντης λεει οτι ειναι δικο του,και οι αποψεις διιστανται ενω εμεις χρειαζομαστε υπολογιστη οπωσδηποτε και μας λεει να μη ν ζητησουμε γιατι δεν θα μας δωσουν.
- δεν θελει να κανουμε συλλογους
- κανει παρετυπιες και μας εκθετει στους μαθητες
- δεν μας αφηνει να βγαζουμε φωτοτυπιες ....και αχρηστα χαρτια εκτυπωνει και πεταει συνεχεια
- δεν θελει να περασουμε τις απουσιες εως ενα χρονικο περιθωριο γιατι εχει πει σε καποιους μαθητες οτι δεν θα τις περασει και εκεινοι δεν ερχονταν καν εκεινη την περιοδο
- δεν μας κοινοποιει εγγραφα και τα κοινοποιει αργοτερα οταν εχουν ληξει ημερομηνιες
- δεν θελει να εχουμε καμια επαφη με δυτεροβαθμια πυσδε κτλ
- προσωπικα μου λεει συνεχει να παρω δικο μοου εκτυπωτη και μελανια και χαρτια σπιτι μου αν θελω να εκτυπωσνω και σχολια του στυλ "για τσιγαρα δινεις λεφτα ομως..."
- δεν μας αφηνει καν κανουμε την τελεθταια ωρα ποτε και μας διωχνει γιατι εχει αγωνα...γιατι βιαζεται...γιατι.....οτιδηποτε.....
- παμε εκδρομες δευτερες ή παρασκευες....γιατι εχει δουλειες και δεν ερχεται καν στις εκδρομες
...και πολλα αλλα...
εμεις θελουμε να οργανωσουμε το σχολειο σαν συλλογος με αποφασεις συλλογου και να τον αφησουμε να κανει τα δικα του αφου δεν συμμορφωνεται και νομιζει οτι τα θεμετα του συλλογου τα βαζουμε για να του την φερουμε...με καποιο τροπο....ολοι οι καθηγητες θελουν να φυγουν απο το σχολειο και κανουν χαρτια μεταθεσης...βελτιωσης...αποσπασης...λογω μονο της καταστασης...
για τις σχολικες επιτροπες ξερετε εαν ισχυει οτι μεχρι τελη δεκμεβρη μονο οτι παρουμε για το σχολειο?
τι μπορουμε να κανουμε??
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:14 »

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:13:46 πμ »
Σκέψου να πάρει κι άλλες αρμοδιότητες εξουσίες στο νέο σχολείο που ευαγγελίζεται η κα Α.
Μάλλον είσαι άτυχος.
Ο δικός μου διευθυντής τρέχει σαν το άλογο, δίνει το παράδειγμα, είναι συζητήσιμος και προσπαθεί να βρεί λύσεις παντού.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:15:02 πμ »
Να του κάνετε γραπτή αναφορά ως σύλλογος στη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:16:23 πμ »
ετσι πρεπει να ειναι οι διευθυντες.....εμας δημιουργει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν....θα ηταν η ιδανικη κατασταση αν δεν ηταν αυτος....βασικα το μονο προβλημα ειναι αυτος....εχουμε καταληξει οτι η κατασταση του ειναι κλινικη ...αλλα κι εμεις τι φταιμε?
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:50:14 »

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:17:34 πμ »
Να του κάνετε γραπτή αναφορά ως σύλλογος στη διεύθυνση.

δεν το θελει αυτο κανεις....μονο εγω θα τολμουσα....δεν ακολουθει κανεις....απλα θα φυγουν.....για το θεμα του λαπτοπ πως μπορουμε ναμαθουμε εαν ειναι του σχολειου ή οχι?
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 07:19:15 πμ »
Για το θέμα του λαπτοπ. Κάθε χρόνο νομίζω πως γίνεται καταγραφή του υλικού του σχολείου. Π.χ. έχουμε τόσα λάπτοπ, τόσα desktop, κλπ. Κάπου θα βρίσκονται τα στοιχεία... Αυτός που κάνει την καταγραφή ξέρει πολύ καλά. Φαντάζομαι πως θα είναι κάποιος κολλητός του ή ο ίδιος; Πάντως παντού τα ίδια γίνονται. Σε καταγραφή σχολείου που ήμουν παλιότερα, δεν μπορούσαν να βρουν ένα υπολογιστή γιατί ήταν στο σπίτι του διευθυντή!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 10:44:40 πμ »
Να του κάνετε γραπτή αναφορά ως σύλλογος στη διεύθυνση.

δεν το θελει αυτο κανεις....μονο εγω θα τολμουσα....δεν ακολουθει κανεις....απλα θα φυγουν.....για το θεμα του λαπτοπ πως μπορουμε ναμαθουμε εαν ειναι του σχολειου ή οχι?
Για ποιο λόγο; έχει κονέ στην διεύθυνση;
Για τους συλλόγους: συνεδρίαση γίνεται εάν μαζευτεί ένας αριθμός υπογραφών από μέλη του συλλόγου (2/3 νομίζω). Εάν ο διευθυντής απουσιάζει στον σύλλογο, τον ρόλο που παίρνει ο υποδιευθυντής.
Για τις απουσίες: γιατί δεν μπορείτε να τις περάσετε; έχει κλειδώσει τα βιβλία φοίτησης; δεν χρειάζεται η συμμετοχή του διευθυντή στο να περαστούν οι απουσίες
Για τις φωτοτυπίες: γιατί δεν μπορείτε να βγάλετε; έχει κλειδώσει τα χαρτιά; άμα πας στο φωτοτυπικό και αρχίσεις να βγάζεις θα πιαστείτε στα χέρια;
Για την κοινοποίηση εγγράφων: αυτό σίγουρα σηκώνει καταγγελία και με αποδείξεις. Μέχρι τότε μπορείτε να περνάτε προσωπικά από το γραφείο ΔΔΕ, να εξηγήσετε προφορικά το πρόβλημα και να ζητάτε να σας βγάλουν ένα αντίγραφο.
Για τις εκδρομές: έγκριση από την ΔΔΕ πως παίρνει; εγώ ξέρω πως για τους περιπάτους αποστέλεται ενημέρωση στο γραφείο. Εάν υπάρχει παρατυπία θα υπήρχε αντίδραση από το γραφείο. Μήπως τον καλύπτουν από την υπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 12:20:14 μμ »
έχει κονέ στην διεύθυνση; - ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΟΥΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑΛΛ
συνεδρίαση γίνεται εάν μαζευτεί ένας αριθμός υπογραφών από μέλη του συλλόγου (2/3 νομίζω). Εάν ο διευθυντής απουσιάζει στον σύλλογο, τον ρόλο που παίρνει ο υποδιευθυντής - ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΠΡΩΤΑ...
Για τις απουσίες - ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΧΘΕΣ ΚΑΘΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΑΓΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΝΑΩ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΠΕΡΙΟΔΟ...
άμα πας στο φωτοτυπικό και αρχίσεις να βγάζεις θα πιαστείτε στα χέρια; - ..ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ......Κ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΩ..
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:08:32 μμ »
Γράψε τον στα από τέτοια σου και άστον να τσιρίζει εκεί πέρα!
Όσο περισσότερο θα αδιαφορείς για το τι λέει, τόσο περισσότερο θα νευριάζει και ίσως πάθει κανένα κλονισμό υγείας και πάρει καμία αναρρωτική να γλυτώσετε για λίγο ;D
Που τους βρίσκουν τέτοιους μ...κες....!!!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 01:10:55 μμ »
Αφού η υπηρεσία δεν τον καλύπτει, γιατί φοβούνται οι συνάδελφοι μία ομαδική καταγγελία; έλεος με την ευθυνοφοβία! πιθανόν και η υπηρεσία να περιμένει κάποια καταγγελια για να βρει αφορμή να τον απομακρύνει. έχει πάει κανείς να μιλήσει στον προϊστάμενο του γραφείου σας; μία προσωπική κουβέντα πριν την κατάθεση οποιασδήποτε καταγγελίας θα αποκαλύψει και τις προθέσεις του σε περίπτωση που κάποιος την κάνει τελικά.

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 02:29:13 μμ »
δεν ειναι οτι φοβουνται απλα λενε μην φτανουμε στα ακρα....προτιμανε να ξεροκαταπινουν παρα να το τραβηξουν....γενικοτερα αυτο το θεωρω αδικο για τα παιδια ....για τη ν ιδια την παιδεια........τι να πω....αφου το βλεπω το προβλημα μπροστα μου να μην το αναδειξω?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2010, 04:00:56 μμ από trelenioum »
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 10:58:33 μμ »
Την ΕΛΜΕ σας για ομορφιά την έχετε; Αν γινόταν σε μας κάτι τέτοιο σε τόσο μεγάλη ένταση, ο τύπος θα είχε βρει απλά το μπελά του. Ακόμα και ΕΔΕ σηκώνει...
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 08, 2010, 11:01:38 μμ »
δεν ειναι οτι φοβουνται απλα λενε μην φτανουμε στα ακρα....προτιμανε να ξεροκαταπινουν παρα να το τραβηξουν....γενικοτερα αυτο το θεωρω αδικο για τα παιδια ....για τη ν ιδια την παιδεια...με λενε ρομαντικη.....τι να πω....αφου το βλεπω το προβλημα μπροστα μου να μην το αναδειξω?
trelenioum η δική μου συμβουλή είναι να πας από τον προϊστάμενο του γραφείου σας. Ξεκίνα μία χαλαρή κουβέντα (όχι επιθετικά) αναφέροντας τα προβλήματα και τελείωσέ την με μία κεκαλημένη απειλή του στυλ "κάντε κάτι κ. προϊστάμενε γιατί δεν θα είναι ωραίο να επισημοποιηθεί το θέμα και να μείνει η λαδιά στον φάκελο του κ. διευθυντή"
Ανάλογα με την διάθεση του προϊστάμενου θα μπορέσεις να αποφασίσεις εάν αξίζει τον κόπο να το τραβήξεις.

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 12:36:50 πμ »
η κατασταση ειναι τραγικη..... λεω να κανω καποιες συζητησεις....θα δουμε τωρα....σημερα εδειξε οτι τα εχει βαλει μαζι μου και μου ειπε μπροστα σε ολους οτι εχουν ερθει εγγραφα για μενα και δεν μου τα χει δειξει.....τον ρωτησα με ποιο δικαιωμα και μου ειπε: δεν ξερεις εσυ...ασε δεν καταλαβαινεις....νομιζω οτι αυτο απο μονο του ειναι αρκετο....
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.