*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trelenioum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 09, 2010, 04:04:09 μμ »
συναδελφοι το εχω παρει πολυ προσωπικα το θεμα....θα το τραβηξω με οσο πιο κομψο τροπο γινεται...αλλα οσο μπορω περισσοτερο
τι να πει κανεις για το υπουργειο της αλληνης....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 08:34:33 πμ »
trelenium τι έγινε τελικά με την περίπτωσή σας?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:00:32 μμ »
Επαναφέρω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση. Πώς θα ενεργούσατε σε περίπτωση απαράδεκτης συμπεριφοράς διευθυντή απέναντί σας; Δηλαδή πρώτα θα απευθυνόσασταν στην ΕΛΜΕ, στον διευθυντή δευτεροβάθμιας ή κάτι άλλο; Ποια είναι η πλέον ενδεδειγμένη ενέργεια;

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:08:45 μμ »
Επαναφέρω το θέμα για να κάνω μια ερώτηση. Πώς θα ενεργούσατε σε περίπτωση απαράδεκτης συμπεριφοράς διευθυντή απέναντί σας; Δηλαδή πρώτα θα απευθυνόσασταν στην ΕΛΜΕ, στον διευθυντή δευτεροβάθμιας ή κάτι άλλο; Ποια είναι η πλέον ενδεδειγμένη ενέργεια;
Εάν βγάλεις άκρη με τις απαράδεκτες συμπεριφορές διευθυντών, να μου το πεις κι εμένα. Δυστυχώς πιστεύω ότι δεν καλυπτόμαστε με τίποτα και εάν απευθυνθεις ειδικά στην ΔΕ εκεί είναι που δεν θα βγάλεις άκρη. Συνήθως, οι διευθυντές με απαράδεκτες συμπεριφορές καλύπτονται από τις ΔΕ. Αν τώρα κρίνεις ότι η ΕΛΜΕ θα του τραβήξει το αυτί αυτό είναι δική σου ευθύνη καθαρά. Υπάρχει πάντως η παροιμία: "όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρώνε οι κότες". Στην περίπτωσή σου εγώ θα κοίταζα εάν ήταν δυνατόν να αλλάξω σχολείο. Εάν αυτό είναι δύσκολο, θα προσπαθούσα να έχω όσο λιγότερες κόντρες μαζί του. Οι περισσότεροι δ/ντές το παίζουν ιδιοκτήτες εργοστασίου και θεωρούν ότι οι εκπαιδευτικοί είναι "υπήκοι" ή "δούλοι" τους....Γνώμη μου είναι ότι με προβληματικούς δ/ντές δεν βγάζεις ποτέ άκρη. Η μοναδική περίπτωση είναι η ομοφωνία όλων των συναδέλφων και η απολύτως κοινή στάση, για να αλλάξει κάτι και να γίνει κοινή καταγγελία......κάτι που δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:18:43 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου. Όμως, κι άλλοι συνάδερφοι έχουν υποστεί τα πάνδεινα και σκύβουν ταπεινωμένοι το κεφάλι. Δυστυχώς.       Να φανταστείτε ότι απευθύνθηκα και στη Γενική Γραμματεία Ισότητας τηλεφωνικά, άκουσαν την περίπτωση και μου είπαν πρώτα να ξεκαθαρίσω στον ίδιο ότι δεν είναι σωστή η συμπεριφορά του! και μετά να κινηθώ νομικά. Δεν ξέρουν όμως τι γίνεται στην εκπαίδευση και πόσο σύνθετα είναι τα πράγματα. Όσο για την ΕΛΜΕ, δεν εμφανίζεται πια σε αυτό το σχολείο... Επειδή όμως τίθεται και θέμα υγείας, δεν ξέρω αν χρειάζεται μια ενημέρωση στον διευθυντή δευτεροβάθμιας ώστε να είμαι καλυμμένη, αν μου συμβεί κάτι...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:25:52 μμ »
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη στο τι εννοείς απαράδεκτη συμπεριφορά και τι εννοείς θέμα υγείας ( δεν εννοώ να μας πεις το θέμα, εννοώ πχ πρόκειται για εγκυμοσύνη και επηρεάζεσαι ή σου κοστίζει ψυχολογικά το όλο σκηνικό ; )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Roxanne

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 08:31:57 μμ »
Δεν είναι λογικό όμως κιόλας να μη μιλάει κανείς και να μην αντιδράει! Αν δεν τους βάλει κάποιος στη θέση τους, πώς θα καταλάβουν ότι η συμπεριφορά τους δεν είναι σωστή; Το ίδιο θα κάνει και θα ξανακάνει στο μέλλον. Μόνο στους μόνιμους θα στέκονται σούζα; Αυτοί δηλαδή είναι εργαζόμενοι α' κατηγορίας κι εμείς δ' κατηγορίας;;;  >:(
Θα σου έλεγα αν δεν κάνεις κάτι τελικά τώρα, έστω τουλάχιστον στο τέλος της χρονιάς. Τελευταία μέρα βγάζεις όλα τα απωθημένα και τα λες όλα με το νι και με το σίγμα!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:03:26 μμ »
Bitch, έχεις δίκιο, για εγκυμοσύνη μιλάω και από τη στιγμή που τον ενημέρωσα έχει αρχίσει επιθετική συμπεριφορά. Ειδικά τώρα που μου προέκυψε θέμα υγείας  και από προχτές είμαι με αναρρωτική στο κρεβάτι.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:18:08 μμ »
Πόσο κομπλεξικός μπορει να ειναι ο τύπος δηλαδή;

Λοιπόν, στην περίπτωσή του ό,τι μλκ σου λέει τον βάζεις να στην δώσει εγγράφως. ( προφανώς δεν θα το κάνει αλλά το σχέδιο ειναι το εξής : )
κάθε φορά που σου λέει μια βλακεία του δίνεις χαρτάκι με πρωτόκολλο και τα σχετικά που αναγράφει " παρακαλώ παραθέστε μου τον Νόμο βάσει του οποίου καλούμαι να εκτελέσω την προφορική εντολή που μου δώσατε την τάδε του μήνα και με την οποία εγώ πρέπει να..... "


Αυτό το κάνεις μόνο και μόνο για να έχεις ένα κάπως πιο επίσημο αρχειο για ό,τι συμβαίνει, μη φανταστείς οτι θα βγει κάτι άλλο με αυτό. Απλά το παίζεις κι εσύ τρελίτσα για να χεις να πορεύεσαι.

από εκεί και πέρα αν δεν στανιάρει με τούτα και με κείνα πάρε μια επαπειλούμενη να ρθεις να ηρεμήσεις.

Θα σου έλεγα να προχωρήσεις σε αναφορά αλλά η εγκυμοσύνη ειναι δύσκολη περίοδος και δεν ειναι να παίζεις με την ψυχολογία σου.

 Μπορείς όμως να ενημερώσεις προφορικά τον Δ/ντή Δ.Ε και εγγράφως το ΠΥΣΔΕ και να ζητήσεις να του γίνει έγγραφη επίπληξη. Το "έγγραφη" πονάει λίγο παραπάνω, γιατί μενει στον φάκελό του και του χρόνου που έχουμε κρίσεις διευθυντών , μάντεψεεεεεε, δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει λόγω αυτού!!!  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:37:41 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:30:25 μμ »
Bitch, ευχαριστώ, όπως πάντα εύστοχη. Πήρα ήδη άδεια από προχτές, όπως είπα, αλλά ο γιατρός μου θεωρεί ότι θα μπορέσω να επανέλθω στη δουλειά. Αλλά ομολογώ ότι πλέον έχω πάθει φοβία για το τι άλλο θα μου ξεφουρνίσει, κάτι που ο γιατρός δεν μπορεί να το καταλάβει φυσικά... Όσο για τις επαπειλούμενες, αυτό είναι άλλο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:42:31 μμ »
ρε πού εμπλεξες η γυναικα !! ρε τι περιπτωσάρες υπάρχουν στον κόσμο....

Ξεκίνα με ενημέρωση του Δ/ντή Δ.Ε. αυτό ειναι κάτι που πρέπιε να κάνεις οπωσδήποτε! Θα σε βοηθήσει να υποστηρίξεις τις θέσεις σου αργότερα και να αποδείξεις΄οτι ενημέρωσες τους ανωτέρους σου. Να ενημερώσεις εγγράφως και να ζητήσεις πρωτόκολλο. ί
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 09:53:49 μμ »
Bitch, και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 11:06:03 μμ »
erietta κουράγιο, φρόντισε να είσαι ήρεμη για το καλό του παιδιού σου! Παρόμοια περίπτωση έχω ζήσει κι εγώ με διευθυντή ο οποίος αμφισβήτησε ακόμα και την εγκυμοσύνη μου (ήμουν στη αρχή και δε φαινόμουν) και μου έκανε τη ζωή πατίνι ειδικά όταν πήρα επαπειλούμενη. Δύο φορές τηλεφώνησα στον διευθυντή δευτεροβάθμιας ο οποίος έλεγε ότι δε μπορεί να παρέμβει, να τα βρω εγώ μαζί του και στο τέλος μου είπε να κάνω αναφορά στο υπουργείο. Δεν το έκανα, απλά έβαλα τον άντρα μου να μιλάει μαζί του κι εγώ δεν απαντούσα στα τηλέφωνα! Όχι ότι άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά του αλλά εγώ βρήκα την ηρεμία μου. Έτσι πέρασε όλη εκείνη η χρονιά. Ο χειρότερος διευθυντής που είχα μέχρι τώρα!

Και μετά σου λέει ο υφυπουργός για τις επαπειλούμενες! Και η προπαγάνδα καλά κρατεί στην κοινωνία! Αν πάθεις εσύ και το παιδί σου τίποτα που θα το βρεις το δίκιο σου; Πουθενά! Και σαν μέσο πίεσης για να μην παίρνουμε επαπειλούμενες μας κόβουν και την προϋπηρεσία στις αναπληρώτριες! Πόσο πίσω θα πάει αυτή η κοινωνία τελικά;
 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 11:10:08 μμ »
May16, έχεις χίλια δίκια. Αυτός ο υφυπουργός τυχαίνει μάλιστα να είναι και γιατρός, απ' ό,τι θυμάμαι. Και αν μας συμβεί κάτι, άντε μετά να αποδείξεις ότι φταίει η δουλειά γι' αυτό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 222
Σύνολο: 224

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.