*

Αποστολέας Θέμα: Συμπεριφορά Διευθυντών  (Αναγνώστηκε 40166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 11:25:04 μμ »
Κι εμένα ο διευθυντής μου τότε ήταν θεολόγος και είχε και 3 παιδιά! Τι να πεις, η αναλγησία σε όλο της το μεγαλείο! Κοίταξε να πάρεις επαπειλούμενη και ρώτα μήπως μπορείς να πάρεις και την προϋπηρεσία κι αν τα καταφέρεις γίνε Λούης και μη σε νοιάζει τίποτα. Δε θα σώσουμε εμείς τα σχολεία ούτε τη δημόσια εκπαίδευση με κίνδυνο της υγείας μας, μήπως θα μας πει κανένας μπράβο; Πρώτα να σκεφτείς τι είναι καλύτερο για το παιδί σου και για σένα και μετά όλα τα άλλα.
Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά και κάποτε να τα θυμάσαι όπως τα θυμήθηκα κι εγώ απόψε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:42 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 11:27:02 μμ »
Μια σημείωση, είμαι μόνιμη. Sorry, may16, για την αναστάτωση που σου προκάλεσα...δεν ήθελα να σου τα θυμίσω...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 12:51:34 πμ »
Αφού είσαι μόνιμη ένας λόγος παραπάνω να μη στενοχωριέσαι. Παίρνεις την άδειά σου, που τη δικαιούσαι αφού έχεις και λόγο σοβαρό, και όλα καλά.
Μην ανησυχείς δε με αναστάτωσες, τα έχω αφήσει πίσω μου αν και δεν είναι πολλά χρόνια πριν απλά με αφορμή την ιστορία σου τα θυμήθηκα.
Και πάλι εύχομαι να πάνε όλα καλά, με ένα γερό μωράκι!

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 06:01:12 μμ »
Μου έχει τύχει σχολείο που ο καθηγητής έκανε έγγραφη αναφορά στον Προϊστάμενο γιατί ο δ/ντης Λυκείου χτύπησε το χέρι του στο γραφείο με έμφαση και εξαγριωμένος φώναξε 'θα κάνεις αυτό που σου λέω εγώ'. Η υπόθεση πήγαινε για ΕΔΕ (για μείωση προσωπικότητας νομίζω), μέχρις ότου τα βρήκανε όταν ο Προϊστάμενος ήρθε στο Σύλλογο και μετά από μια μαραθώνια συνεδρίαση έκλαψε ο διευθυντής και 2 καθηγητές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:42 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 08:19:49 μμ »
Μου έχει τύχει σχολείο που ο καθηγητής έκανε έγγραφη αναφορά στον Προϊστάμενο γιατί ο δ/ντης Λυκείου χτύπησε το χέρι του στο γραφείο με έμφαση και εξαγριωμένος φώναξε 'θα κάνεις αυτό που σου λέω εγώ'. Η υπόθεση πήγαινε για ΕΔΕ (για μείωση προσωπικότητας νομίζω), μέχρις ότου τα βρήκανε όταν ο Προϊστάμενος ήρθε στο Σύλλογο και μετά από μια μαραθώνια συνεδρίαση έκλαψε ο διευθυντής και 2 καθηγητές...

ανοησία του Δ/ντη που μάλλον δεν το κατέχει το άθλημα
το μόνο που είχε να κάνει παρουσία τρίτου ή και τέταρτου ατόμου, ήταν ευγενικά και με χαμόγελο να δώσει την εντολή στο εκπαιδευτικό να κάνει αυτό που θέλει. Αν ο εκπαιδευτικός έδινε αρνητική απάντηση ο Δ/ντης να του υπενθυμίσει το καθηκοντολόγιο και τι αυτό προβλέπει όταν ο υφιστάμενος αρνείται εντολή προϊσταμένου. Αν ο εκπαιδευτικός συνεχίζει να αρνείται και εφόσον θεωρεί την εντολή "προδήλως αντισυνταγματική ή παράνομη" πρέπει να το αναφέρει αμέσως παραπάνω και να μην εκτελέσει.... Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να εκτελέσει την εντολή ακόμα και αν διαφωνεί (πριν όμως πρέπει να εκφράσει εγγράφως την διαφωνία του όσο αφορά την νομιμότητα της ).

Αν δεν κάνει λοιπόν τα προβλεπόμενα, και θέλει ο δ/ντης, αυτός που θα κλαίει είναι ο "απείθαρχος" εκπαιδευτικός.
Τα λέω αυτά γιατί μπορεί κάποιος συνάδελφος να νομίζει ότι το προηγούμενο μήνυμα του συνάδελφου είναι κανόνας.
Αυτό που πρέπει να ξέρει ο κάθε εκπαιδευτικός είναι τα δικαιώματα του και τις υποχρεώσεις του, να είναι ευγενικός και να έχει κατανόηση, δηλαδή να είναι επαγγελματίας με συνείδηση. Όμοια και ο Δ/ντης και σε μεγαλύτερο βαθμό, ώστε να μπορεί να προστατεύσει και τον "απείθαρχο" εκπαιδευτικό από τον ίδιο του τον κακό εαυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2014, 08:24:25 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 08:33:38 μμ »
May16, έχεις χίλια δίκια. Αυτός ο υφυπουργός τυχαίνει μάλιστα να είναι και γιατρός, απ' ό,τι θυμάμαι. Και αν μας συμβεί κάτι, άντε μετά να αποδείξεις ότι φταίει η δουλειά γι' αυτό...
+++++++++++++++++++++++
για αυτό το λόγο, μήπως να απαιτούσαμε να μας δώσουν χαρτί που να υπογράφουν πως ΔΕΝ θα πάθουμε τπτ πηγαίνοντας στη δουλειά;;;
Τι σημαίνει "δε σου δίνω άδεια". Υπογραψέ μου λοιπόν πως αποκλείεται να πάθω κάτι που να οφείλεται στην εργασία μου... Η ψυχική ηρεμία που είναι μεσα στην τάξη; και μέσα στις ιώσεις...
Μετά τις αποβολές που πέρασα  :(, άντε στον κόρακα  >:(

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 10:32:16 μμ »
Είναι πάντως πολύ άσχημο όταν υπάρχουν κόντρες και αντιζηλίες μεταξύ διεύθυνσης κα υποδιεύθυνσης.Είχα διευθύντρια πολύ καλή με τα παιδιά και με πολλά πτυχία, αλλά που δεν κατείχε το σπορ της διοίκησης του σχολείου τόσο καλά.Της εβαζαν τρικλοποδιές η υποδιευθύντρια μαζί με άλλες παλιές του σχολείου  κ βεβαίως τακτικότατα η κόντρα αυτή ξεσπούσε πάνω μου, όταν δε γινόταν το δικό τους.Κι απορώ γιατί ζητάνε από τους αναπληρωτές, μόνο, γνωμάτευση ψυχιάτρου.Μιλάμε για γυναικεία ζήλεια πέραν των επιτρεπόμενων ορίων
Και μία περιπτωσάρα διευθυντή  που για να ζητήσω άδεια για πρόβα γιορτής του σχολείου ή χαρτί φωτοτυπικού έπρεπε να πέσω να γλείψω το πάτωμα...όταν δεν το έκανα έπεφταν οι εξευτελιστικές εκφράσεις πάνω μου σα χαστούκι η μία πίσω απ' την άλλη.Και μία φορά που είχα τη....φαεινή ιδέα να ζητήσω χαρτί κι είχε μέσα στο γραφείο το δεκαπενταμελές μου είπε επί λέξει: "όχι τώρα κυρία....δε βλέπετε ότι έχω συνάντηση με το δεκαπενταμελές;"
Αλήθεια, ποιος θα αξιολογήσει τέτοια απαράδεκτη στάση διευθυντών;

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 11, 2014, 10:34:46 μμ »
Πως μπορεί να αμυνθεί κανείς σε τέτοιες απαράδεκτες συμπεριφορές; Δεν μπορεί να μην υπάρχει ένας τρόπος. Για παράδειγμα: Ήρθε κάποια στιγμή για "επίσκεψη" η σχολική σύμβουλος στο σχολείο μας. Είπε μυστικά στη διευθύντρια ότι "της φάνηκε ότι είδε μια χοντρούλα κυρία να μιλάει στο κινητό της μέσα στην τάξη". Όταν έφυγε η σύμβουλος, η διευθύντρια μας ενημέρωσε και άρχισε να ρωτάει όλες τις....γκουχου γκουχου κάπως πιο γεματούλες συναδέλφους αν ήταν αυτές που μιλούσαν στο κινητό. Έφτασε και σε μένα. Της απάντησα χαμογελώντας ότι κατ' αρχήν δεν αποδέχομαι τον χαρακτηρισμό, αλλά ότι τέλος πάντων δεν ήμουν εγώ. Μετά από δύο μήνες ξαναήρθε η σχολική σύμβουλος στο σχολείο. Δεν είπε κάτι νεώτερο για το θέμα στο σύλλογο. Όταν όμως έφυγε, με κάλεσε η διευθύντρια στο γραφείο της και μου είπε ότι η σχολική σύμβουλος είπε ότι "της φάνηκε ότι ίσως ήμουν εγώ τότε που μιλούσα στο τηλέφωνο". Έγινα έξαλλη. 1ον ΠΟΤΕ δεν έχω μιλήσει στο κινητό στο σχολείο (πόσο μάλλον μέσα σε τάξη) 2ον είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της σχολικής συμβούλου, γιατί ο ρόλος της δεν είναι να κουτσομπολεύει με τους διευθυντές τους εκπαιδευτικούς πίσω από κλειστές πόρτες. Αν είχε δει κάτι τέτοιο, θα έπρεπε εκείνη την ώρα να επέμβει. 3ον είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά της διευθύντριας γιατί με άφησε ακάλυπτη και με εξέθεσε. θα έπρεπε εκείνη την ώρα να με καλέσει, μπροστά στη σύμβουλο. Και αν μεν ήμουν ένοχη, να υποστώ όλες τις νόμιμες κυρώσεις, αν όμως όχι να δικαιωθώ. Ένιωσα εκτεθειμένη απέναντι στον υπόλοιπο σύλλογο, απέναντι στους ανωτέρους μου... Είπα στη διευθύντρια ότι θέλω να μιλήσω η ίδια με τη σύμβουλο. Η διευθύντρια άρχισε να ουρλιάζει κυριολεκτικά και να με απειλεί με καταγγελία επειδή, έλεγε, ότι παραβιάζω την ιεραρχία. Ούρλιαζε μπροστά στους συναδέλφους μου, μπροστά σε μαθητές μου... Πρόσφατα η διευθύντρια αρνήθηκε στο σύλλογο των διδασκόντων να ψηφίσουν για την ποινή ενός μαθητή. Έγραψε στο πρακτικό άλλα αντί άλλων και της είπαμε ότι δεν υπογράφουμε. Αλλά αυτό από ότι ξέρω είναι παράνομο. Τι μπορώ να κάνω; Έχει το δικαίωμα να αρνηθεί την ψηφοφορία; Μπορώ να μην υπογράψω το πρακτικό; Μπορώ να γράψω ένα συμπληρωματικό κειμενάκι στο πρακτικό με τις διαφωνίες μου; (είπε βέβαια ότι μου το απαγορεύει και αυτό). Οι πιο πάνω προφανώς την υποστηρίζουν. Να απευθυνθώ σε δικηγόρο; Όποιος ξέρει κάτι, παρακαλώ ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 11, 2014, 10:56:16 μμ »
Προσωπικά, θα πήγαινα να βρω τη σύμβουλο να της μιλήσω...άκου κι αυτό: μπορεί η διευθύντρια να παραποίησε κατά το δοκούν τα λόγια της συμβούλου...το ότι μιλά για παραβίαση της ιεραρχίας, αυτό είναι ζήτημα ηθικό όχι νομικό, κι όταν υπάρχει προσβολή της προσωπικότητάς σου και της αξιοπιστίας σου, αυτό είναι φλερτ με πλημμέλημα...ξεκίνα από επικοινωνία με τη σύμβουλο πρώτα και τόνισέ της το ότι θα ανακατέψεις και δικηγόρο...να ζητήσεις να αποκαταστήσει την αλήθεια και την αξιοπρέπειά σου...Προσωπικά, εκπλήσσομαι, γιατί έχω μόνο καλά παραδείγματα-προς το παρόν-από συμβούλους που με έσωσαν από το γδάρσιμο και την μικροψυχία ορισμένων διευθυντών....προσπάθησε να διακρίνεις τις προθέσεις της συμβούλου κι αν όντως έτσι έγιναν τα γεγονότα, όπως σου τα μετέφερε η διευθύντρια

Αποσυνδεδεμένος melenios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 11, 2014, 11:20:38 μμ »
στο πρακτικό καταγράφονται υποχρεωτικά όλες οι απόψεις του συλλόγου όπως αυτές διατυπώθηκαν κατά τη συνεδρίαση του. Ακόμα και αν έχει διαφωνήσει έστω και ένας για οποιοδήποτε θέμα, πρέπει η άποψη του να καταγράφεται ρητά.
Επειδή όμως φαντάζομαι, όπως τα γράφεις, ότι πρόκειται για τιμωρία που έριξε η διευθύντρια χωρίς να ρωτήσει το σύλλογο (ο διευθυντής έχει τέτοιο δικαίωμα για τις ποινές των μαθητών), τότε αν διαφωνείς μπορείς να κάνεις το εξής: υπογράφεις το συγκεκριμένο πρακτικό και σημειώνεις δίπλα στην υπογραφή σου "ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ"

έτσι και η διαφωνία σου φαίνεται και υπογράφεις το πρακτικό και δεν έχεις το βραχνά της μη υπογραφής     

Αποσυνδεδεμένος helengeo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 12, 2014, 12:15:47 πμ »
Αυτό με το πρακτικό το έχω ξανασυναντήσει σε σχολείο. Δεν θυμάμαι τι έκαναν οι συνάδερφοι που είχαν αρνηθεί να το υπογράψουν ή τελικά υπέγραψαν στο πλάι και η διευθύντρια ζήτησε ΕΔΕ, γιατί θεωρείται παραποίηση εγγράφου. Το αποτέλεσμα ήταν να μπλεχτούν σε μια σειρά ανακρίσεων, γιατί και η διευθύντρια φυσικά θεωρήθηκε υπεύθυνη και το μόνο που έγινε ήταν να χαλάσει το κλίμα του σχολείου. Θα πρέπει να βρίσκονται λύσεις συμβιβαστικές,  γιατί οι ακρότητες δεν οδηγούν πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 12, 2014, 12:23:48 μμ »
Σε όσα σχολεία έχω δουλέψει ως τώρα, όταν είχαμε συνεδρίαση, στα πρακτικά οι διευθυντές κατέγραφαν και τις διαφορετικές απόψεις (π.χ. "ο τάδε δε συμφώνησε και το αιτιολόγησε με αυτόν τον τρόπο").

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 13, 2014, 01:09:19 πμ »
@failedbetter

δεν βγαίνει εύκολα νόημα σε αυτό που περιγράφεις

λες ότι έγινε σύλλογος και πρακτικό για ποινή που έδωσε ο Δ/ντης σε μαθητή

όπως σου είπε ο melenios ο Δ/ντης μπορεί να δώσει ποινή από μόνος του. Για την ακρίβεια έως 3 μέρες νομίζω.
Κάποιες φορές όμως συμβαίνει το εξής, αντί να δώσει ο Δ/ντης και επειδή το θέμα μπορεί να είναι σοβαρό το πάει στο σύλλογο για να αποφασίσει αυτός. Υπάρχει λοιπόν περίπτωση που ενώ ο Δ/ντης ήταν να δώσει 3 μέρες ποινή, το πήγε στον σύλλογο και ο σύλλογος έδωσε λιγότερο, σε αυτή την περίπτωση ο Δ/ντης δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Φυσικά δεν μπορεί να δώσει ποινή για το ίδιο αδίκημα.
Αυτό που περιγράφεις είναι σαν να έδωσε ποινή ο δ/ντης μόνος του αλλά το χαλάς λέγοντας ότι έγραψε πρακτικό, στο οποίο δεν ψήφισε κάποιος. Αν δεν ψήφισε κάποιος τότε το θέμα του πρακτικού δεν μπορεί να ήταν η πειθαρχική εξέταση κάποιου μαθητή, αφού θα υπήρχαν προτάσεις η οποίες θα έμπαιναν σε ψηφοφορία. Αν θες να πεις ακριβώς τι έγινε για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος failedbetter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπεριφορά Διευθυντών
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 14, 2014, 08:37:50 μμ »
adigoni   Φυσικά και επικοινώνησα με τη σύμβουλο τηλεφωνικά (παραβιάζοντας ή όχι την ιεραρχία) και φυσικά της ζήτησα να με αποκαταστήσει. Αλλά η απάντηση που πήρα δεν ήταν ικανοποιητική. Δεν αναγνώρισε την ευθύνη της, λέγοντας ότι είπε ότι δεν ήταν σίγουρη, ότι "νόμιζε ότι ήμουν εγώ".


Το θέμα με το πρακτικό ακόμα δεν έχει λήξει.... Αλλά μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Λοιπόν: Ο σύλλογος έφερε το θέμα της ποινής ενός μαθητή στην παιδαγωγική συνεδρίαση. Αλλά η διευθύντρια αρνήθηκε να το βάλει σε ψηφοφορία. Αρνήθηκε την ποινή του μαθητή και αρνήθηκε να γραφτεί καν το θέμα στο πρακτικό. Ο σύλλογος είπαμε ότι έπρεπε να γραφτεί στο πρακτικό, αλλά ακόμα και τώρα (ήδη μια εβδομάδα μετά) δεν έχουμε βγάλει άκρη. Το κλίμα όλο και χειροτερεύει. Και εκτοξεύονται όλο και πιο συχνά απειλές... "Η διαθεσιμότητα σας χτυπάει την πόρτα, κύριε ...." , "Δεν σας χρειαζόμαστε κυρία... τόσοι άνεργοι είναι εκεί έξω."

Η ερώτησή μου είναι: Πως μπορούμε να πιέσουμε ώστε να γραφτούν οι παρατηρήσεις του συλλόγου στο πρακτικό; Αφού το έχει η διευθύντρια και δεν επιτρέπει να γράψουμε από κάτω τις παρατηρήσεις μας. Τι λέει ο νόμος; Επιτρέπεται να μην υπογράφουμε;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.