*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη στήριξη  (Αναγνώστηκε 101981 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 10:04:13 πμ »
Καλημέρα!
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί το νόμο σύμφωνα με τον οποίο ΠΛΕΟΝ η παράλληλη δεν πάει ονομαστικά στο παιδί αλλά στο σχολείο??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:52 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:10:59 μμ »
Καλημέρα!
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί το νόμο σύμφωνα με τον οποίο ΠΛΕΟΝ η παράλληλη δεν πάει ονομαστικά στο παιδί αλλά στο σχολείο??

ποτέ δεν γινόταν αυτό.
Η έγκριση έρχεται για συγκεκριμένο παιδί που φοιτά στο Χ σχολείο. Όταν έρθουν οι πιστώσεις, γίνουν δηλαδή οι προσλήψεις, μπαίνουν κάτω όλα τα παιδιά που έχουν εγκεκριμένη ΠΣ, ιεραρχούνται και παίρνουν τις ΠΣ.
Πολλές φορές, επειδή οι ΠΣ είναι λιγότερες από της εγκρίσεις, τα παιδιά μοιράζονται τους εκπαιδευτικούς προκειμένου να καλυφθούν όσο το δυνατον περισσότερα παιδιά, έστω και  με μισή ΠΣ ενόσω αναμένονται νέοι διορισμοί.... Παράδειγμα, αν στην Αθήνα χρειάζονται 50 ΠΣ (αναφέρω τυχαία ένα νούμερο) και σταλούν 20 εκπαιδευτικοί, όπως γίνεται αντιληπτό δενμπορούν να καλυφθούν όλα τα παιδιά. Αν, λοιπόν, στο 25ο Δημοτικό υπάρχουν 2 παιδιά που χρήζουν ΠΣ και έχουν έγκριση και τα 2, τότε ο εκπαιδευτικός θα πάει μισό ωράριο στο ένα παιδί και μισό στο άλλο. Πασαλείματα;  Ναι. Αλλά από το να μην υπάρχει καθόλου βοήθεια στα παιδια΄.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2014, 12:13:51 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 12:30:08 μμ »
ναι οκ, γινεται αυτό
τι γίνεται όμως όταν ο ένας γονέας, που είχε το παιδί του και πιο παλιά παράλληλη, τη θεωρεί "κεκτημένη" και δε θέλει να τη "μοιραστεί" με άλλο παιδακι;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 01:12:55 μμ »
ναι οκ, γινεται αυτό
τι γίνεται όμως όταν ο ένας γονέας, που είχε το παιδί του και πιο παλιά παράλληλη, τη θεωρεί "κεκτημένη" και δε θέλει να τη "μοιραστεί" με άλλο παιδακι;;

Από εκεί και πέρα είναι θέμα του σχολείου και της διεύθυνσης το πώς θα το χειριστούν.

Σαφώς και δεν είναι θέμα του εκπαιδευτικού να έρθει σε αντιπαράθεση με το γονέα.

(Καλά στο ΚΕΔΔΥ που είμαι μας είπαν ότι θα έρθουν με καραμπίνα αν το παιδί δεν έπαιρνε ολόκληρη ΠΣ..... Ούτε το παιδί πήρε ολόκληρη, ούτε με καραμπίνα ήρθαν)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:03:52 »

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 07:54:15 μμ »
Στις σημερινες προσληψεις νηπιαγωγών η κοπελα με νουμερο πινακα 66,(πρωτη προσληφθης ) στους οριστικους πινακες ειχε σειρα 103. Στους σημερινους πινακες ξαφνικα ανεβηκε στην 66. Ατομα κατω απο αυτην θα χασουν περιοχες πιο κοντα στο σπιτι τους και θα συνεχισουν να ζημιώνονται και του χρονου κοκ. παρακαλω κοιταξτε το κι εσεις και αναφερετε το λαθος κι εσεισ στο υπουργειο

Αποσυνδεδεμένος syriana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 22, 2014, 09:39:33 μμ »
Καλησπερα!!! Αυριο το παιδι που κανω παραλληλη θα γραψει διαγωνισμα και θα εξεταστει προφορικα. Γνωριζει καποιος αν μπορω να ειμαι κι εγω παρουσα κατα τη διαρκεια της προφορικης εξετασης;

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 01:46:03 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν είναι φυσιολογικό να καθυστερούν τόσο να ανακοινώσουν τα σχολεία στα οποια τοποθετούμαστε για παράλληλη στήριξη? Αναφέρομαι στους εκπαιδευτικούς που είναι να παρουσιαστούν στα σχολεία της ΑΘήνας την προσεχή Δευτέρα. Από ότι είδα στο ιντερνετ μόνο η Β Διεύθυνση Αθήνας έχει ανακοινώσει που πρέπει να παρουσιαστούν οι εκπαιδευτικοί τι γίνεται με τους υπόλοιπους και γιατί τόση καθυστέρηση?

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 01:55:51 μμ »
ενδεχομένως επειδή η τοποθέτηση της παράλληλης στήριξης πρέπει να γινεται κατόπιν συνενόησης του εκάστοτε Διευθυντή Εκπαίδευσης με τον εκάστοτε σύμβουλο ειδικής αγωγής και τον εκάστοτε υπεύθυνο ΚΕΔΔΥ μπορεί το ζήτημα να είναι διαδικαστικό τελικά. Ειδικά με την τεράστια περιοχή ευθυ΄νης που έχουν οι σύμβουλοι ειδικής αγωγής στην Α Αθήνας μπορεί αυτό να ειναι  θέμα από μόνο του...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 02, 2014, 12:41:22 μμ »
Τα κενά είναι πολλά και οι εκπαιδευτικοί λίγοι. Συνεδριάζουν για να δουν τι θα κάνουν. Ποια παιδιά είναι βαριάς μορφής αναπηρίας και χρειάζονται άμεσα παράλληλη. Ή ποια παιδιά είναι ελαφριάς και συνήθως μένουν χωρίς παράλληλη ή τα βάζουν 2 μαζί ή και 3 μαζί με έναν εκπαιδευτικό παράλληλης.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος s0n1a

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 03:33:29 μμ »
Καλησπέρα, μπορεί ένα παιδί νηπιαγωγείου που έχει παράλληλη στήριξη να μετακινηθεί από ένα τμήμα σε άλλο, πχ από ολοήμερο σε κλασσικό ΧΩΡΙΣ την εγκριση του γονέα και μόνο με την έγκριση της διευθυνσης?
Που υπάρχει ο νόμος?

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 25, 2015, 11:24:18 μμ »
Καλησπέρα, η ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής: εκπαιδευτικός παράλληλης με πλήρες ωράριο που σχολάει κανονικά την 5η (ας πούμε) ώρα, έχει την υποχρέωση να μείνει στο σχολείο και για τα υπόλοιπα διαλείμματα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 12:16:27 μμ »
καλημερα μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος τον νομο.ειμαι στην παραλληλη στηριξη σε 3 σχολεια.το ενα παιδι θα παει ημερησια εκδρομη με το ενα σχολειο.την ημερα εκεινη εχω κ στα αλλα σχολεια μαθημα.ειμαι υποχρεωμενος να  παω στην εκδρομη;ο μαθητης δεν εχει προβλημα αυτοεξυπηρετησης

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 04:07:38 μμ »
καλημερα μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος τον νομο.ειμαι στην παραλληλη στηριξη σε 3 σχολεια.το ενα παιδι θα παει ημερησια εκδρομη με το ενα σχολειο.την ημερα εκεινη εχω κ στα αλλα σχολεια μαθημα.ειμαι υποχρεωμενος να  παω στην εκδρομη;ο μαθητης δεν εχει προβλημα αυτοεξυπηρετησης

Δεν υπαρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτη την περίπτωση. Είτε ακολουθείς το πρόγραμμά σου ως έχει είτε συνεννοόυνται οι διευθντλες μεταξύ τους για να συνοδευσεις το μαθητή και να εισαι free απο αλλα σχολεια.Αρκεί να γραφτεί πρακτικό, ωστε να εισαι καλυμμένος αν γινει οτιδηποτε.Παντως αν δεν συνοδευσεις το μαθητη στην εκδρομη οφειλεις να βρισκεσαι στο σχολείο τις ωρες που τον ειχες, για να εισαι τυπικος και κυρίως καλυμμενος.Η στραβη μια φορα γινεται και παντα εμεις την πληρωνουμε.Προφορικές εντολές διευθυντων τυπου..."ενταξει μωρε μην ερθεις", μπορεί να μας εξυπηρετουν με την ταλαιπωρια που τραβαμε καθημερινά αλλα δυστυχως δε μας καλυπτουν, οσο καλοπροαιρετες κι αν ειναι.Εχει τυχει στραβη σε συναδελφο παραλληλης και επειδη ηθελαν να το τραβηξουν απο τη διδε προς παραδειγματισμό και καλα, τον ταλαιπωρησαν αρκετα δυστυχώς. Το θεμα εληξε με παρεμβαση σχολικου συμβουλου χωρις κυρωσεις ευτυχως. Στηριχτηκε σε προφορικη εντολη διευθυντριας, η οποια μετα φυσικα τον αδειασε
καθως εκτιθετο και η ιδια.Αυτα...
Καλες γιορτες συναδελφοι

Αποσυνδεδεμένος dimkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη στήριξη
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 22, 2015, 05:02:07 μμ »
αρα ειναι δικη μου επιλογη το τι θα κανω.σωστα;δεν μπορουν με το ετσι θελω να μου πουν να παω εκδρομη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.