*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65780 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 01:57:23 μμ »
Υγ.2 killbill, τα έχεις ξαναγράψει πολλές φορές και έχεις πάρει την απάντηση ότι όλα αυτά γίνονται για τους μαθητές και όχι για να περνάνε καλά οι καθηγητές.

Ακριβώς! αλλά δίπλα στον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα!


Για να μη ξεφεύγουμε κάτι άλλο που θα μπορούσες (ίσως) να γίνει, είναι την ημέρα που θα έχει επιλεχθεί για να γίνει η συνεδρίαση να δούμε ποιά τμήματα σχολάνε στο 6ωρο & 7ωρο και οι ώρες αυτές να γίνουν τις μέρες που τα τμήματα αυτά έχουν 5ωρο ή 6ωρο. Κάτι σαν αναπλήρωση ωρών. Έτσι την ημέρα αυτή ναι μεν ο σύλλογος θα διαρκέσει την 6η & 7η ώρα, χωρίς να έχουν χαθεί αυτές οι ώρες αφού θα έχουν αναπληρωθεί άλλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 03:03:19 μμ »
Σίγουρα όχι καλε μου φιλε jak_13

Και να προσθεσω πως  δεν θα αναγάγουμε την εργασια των εκπαιδευτικών ως τη μονη που "δεινοπαθεί"ή τη μόνη δύσκολη δουλειά. Ειναι επιλογή μας να είμαστε, αν δεν μπορουμε να ειμαστε κατι αλλο.
Το επιχείρημα "λαμβάνω λιγα" δεν ισχυει, γιατι αν γυρισουμε 4 χρονια πριν θα δουμε ακριβως τα ιδια πραγματα.

Φίλε Μάρκο, επειδή με ξέρεις καλά θα ξέρεις ότι ποτέ δεν έχω παραπονεθεί για κάτι που επέλεξα να κάνω. Ούτε είπα ποτέ ότι το επάγγελμα του εκπαιδευτικού είναι το δυσκολότερο, δεν είναι και το ευκολότερο όμως, έστω κι αν είμαστε γλάστρες όπως λέει ο killbill ;) .
Για το θέμα που συζητάμε, η σύμπτυξη των ωρών είναι κάτι που εφαρμόζεται σε πολλά σχολεία και για άλλους λόγους και μάλλον είναι η καλύτερη λύση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 04:39:48 μμ »
bitch το "οι σύλλογοι πραγματοποιούνται εκτός ωρών διδασκαλίας που σημαίνει ότι οι ώρες συμπτίσσονται ώστε να τελειώσει το πρόγραμμα νωρίτερα" είναι ότι πιο λογικό έχω ακούσει πάνω στο θέμα, και απορώ που δεν το είχα σκεφτεί μόνη μου  ;D Δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο, αλλά σίγουρα την επόμενη φορά θα το προτείνω. 5' άμα μειωθεί κάθε ώρα, έχουμε αμέσως αμέσως 35' για τον σύλλογο. Ε... άντε να κάτσουμε και άλλα 30' εκτός ωραρίου. Κι άμα τα θέματα είναι πολλά ή τραβάει σε ώρα η συζήτηση, γίνεται και επαναληπτικός. Στην Αθμια όμως εξακολουθεί να είναι λίγο δύσκολο το να τελειώσει το σχολείο πριν το κανονικό του ωράριο.
Εμείς αυτό ακριβώς κάνουμε. 10' από κάθε ώρα, έχεις κερδίσει 70'. 'Ετσι τα παιδιά σχολάνε 1.00 και αρχίζει η συνεδρίαση. Αυτό όμως έχει και τα αρνητικά του σημεία. Για φανταστείτε συναδέλφους που συμπληρώνουν ωράριο σε 2 σχολεία και ξαφνικά συμπίπτουν οι ώρες τους? 'Η να έχεις προγραμματισμένο διαγώνισμα και να μη φτάνει η ώρα? Και μη βιαστείτε να πείτε: έλα μωρέ κάθε πότε γίνεται αυτό? Επαναλαμβάνω: τουλάχιστον 2 φορές το μήνα και στην καλύτερη των περιπτώσεων φεύγουμε 3.30.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 08:01:37 μμ »
οταν ημουν νυχτερινο στις συνεδριάσεις γυριζα σπίτι μετα τις 1 τα μεσάνυχτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 08:51:51 μμ »
1000 φορές να γίνετε σύλλογος και να τελειώνει και αργά παρά αυτό που σχεδιάζουν να μην έχουμε καμία ουσιαστική λειτουργία και να τα πάρει όλα ο Δ/ντης και το σχολικό συμβούλιο.


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:28:42 μμ »
bitch το "οι σύλλογοι πραγματοποιούνται εκτός ωρών διδασκαλίας που σημαίνει ότι οι ώρες συμπτίσσονται ώστε να τελειώσει το πρόγραμμα νωρίτερα" είναι ότι πιο λογικό έχω ακούσει πάνω στο θέμα, και απορώ που δεν το είχα σκεφτεί μόνη μου  ;D Δεν το έχω συναντήσει σε κανένα σχολείο, αλλά σίγουρα την επόμενη φορά θα το προτείνω. 5' άμα μειωθεί κάθε ώρα, έχουμε αμέσως αμέσως 35' για τον σύλλογο. Ε... άντε να κάτσουμε και άλλα 30' εκτός ωραρίου. Κι άμα τα θέματα είναι πολλά ή τραβάει σε ώρα η συζήτηση, γίνεται και επαναληπτικός. Στην Αθμια όμως εξακολουθεί να είναι λίγο δύσκολο το να τελειώσει το σχολείο πριν το κανονικό του ωράριο.
Εμείς αυτό ακριβώς κάνουμε. 10' από κάθε ώρα, έχεις κερδίσει 70'. 'Ετσι τα παιδιά σχολάνε 1.00 και αρχίζει η συνεδρίαση. Αυτό όμως έχει και τα αρνητικά του σημεία. Για φανταστείτε συναδέλφους που συμπληρώνουν ωράριο σε 2 σχολεία και ξαφνικά συμπίπτουν οι ώρες τους? 'Η να έχεις προγραμματισμένο διαγώνισμα και να μη φτάνει η ώρα? Και μη βιαστείτε να πείτε: έλα μωρέ κάθε πότε γίνεται αυτό? Επαναλαμβάνω: τουλάχιστον 2 φορές το μήνα και στην καλύτερη των περιπτώσεων φεύγουμε 3.30.

οι συνεδριάσεις του Συλλόγου είναι σε κάθε περίπτωση προειδοποιημένες τουλάχιστον δύο ημέρες πριν. Αυτο σημαίνει ότι υπάρχει άφθονος χρόνος και οι γονείς των παιδιών του δημοτικού να φροντίσουν για την έγκαιρη παραλαβή των παιδιών τους και τα προγραμματισμένα διαγωνίσματα να επαναπρογραμματιστούν, και αυτοί που συμπληρώνουν ωράριο να αναδιαμορφώσουν κατόπιν σχετικού αιτήματος το πρόγραμμά τους κτλ κτλ κτλ....

Bottom line είναι πως άμα υπάρχει θέληση όλα γίνονται...το ερώτημα που αδυσώπητα πλανάται είναι.....υπάρχει;  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:44:41 μμ »
Στην τελική.. στις περισσότερες συνεδριάσεις (που είχε τύχει να βρεθώ κι εγώ τουλάχιστον) τα περισσότερα θέματα ήταν τόσο επουσιώδη, που θα μπορούσαν να λυθούν μέσα σε ένα μισάωρο (αν δεν αμπελοφιλοσοφούσαν και δεν τσακωνόντουσαν επί μία ώρα διάφοροι). Κάποια πράγματα πρέπει να διεκπαιρεώνονται πιο γρήγορα, αλλά που....
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:02:02 μμ »
Στην τελική.. στις περισσότερες συνεδριάσεις (που είχε τύχει να βρεθώ κι εγώ τουλάχιστον) τα περισσότερα θέματα ήταν τόσο επουσιώδη, που θα μπορούσαν να λυθούν μέσα σε ένα μισάωρο (αν δεν αμπελοφιλοσοφούσαν και δεν τσακωνόντουσαν επί μία ώρα διάφοροι). Κάποια πράγματα πρέπει να διεκπαιρεώνονται πιο γρήγορα, αλλά που....
Ντάξει. Αυτό Landau είναι κάτι που δυστυχώς δεν μπορεί (και δεν πρέπει) να απαγορευτεί ή να ρυθμιστεί. Μπορεί να περιοριστεί κάπως εάν απαιτήσεις να τηρούνται διαδικασίες. After all συνεδρίαση ΣΥΛΛΟΓΟΥ είναι. Διαδικασίες σημαίνει ότι ορίζεται συγκεκριμένος χρόνος ανά ομιλητή, όσοι θέλουν να μιλήσουν το δηλώνουν και γράφονται τα ονόματά τους σε λίστα, ορίζονται δευτερολογίες κτλ κτλ Αμφιβάλω βέβαια εάν κάποιος σύλλογος διδασκόντων συμφωνήσει να λειτουργεί τόσο αυστηρά, ίσως όμως μία "απειλή" εκ μέρους σου περιόριζε κάπως τα πράματα :)

@bitch
+1

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:02:32 μμ »
ρε παιδιά τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους πάμε στο σχολείο για το διδακτικό μας ωράριο και φεύγουμε. Έχω 3 ώρες μάθημα πάω για 3 ώρες και φεύγω. Συνήθως αυτό γίνεται.

Γιατί το κάνουμε θέμα αν θα χρειαστεί 5-6 φορές τον χρόνο να κάτσουμε και μέχρι τις 4 το απόγευμα; Δείτε το σαν αντιστάθμισμα των υπολοίπων ημερών του χρόνου!

Θα σας πω ένα πραγματικό περιστατικό: Ως γνωστόν στην αρχή της χρονιάς το πρόγραμμα ξεκινάει κάπως πρόχειρα με 2ωρα και 3ωρα για 1-2 βδομάδες και μετά μπαίνουμε στα 6ωρα και 7ωρα. Όταν βγήκε το κανονικό πρόγραμμα έπρεπε να γίνει μια αλλαγή μεσοβδόμαδα γιατί προέκυψε μια μετακίνηση συναδέλφου. Έξαιτίας της αλλαγής μια συνάδελφος θα έκανε ξανά 1 ώρα σε ένα τμήμα που είχε κάνει ας πουμε και την Δευτέρα μέσα στην βδομάδα.
Δηλαδή η συνάδελφος εξαιτίας της αλλαγής βγήκε να έχει διδάξει 22 ώρες αντί των 21 του υποχρεωτικού της ωραρίου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χαμός έγινε! Φώναζε ότι έκανε υπερωρία που δεν θα την πληρωθεί.
Όταν όμως στην αρχή μετά τον αγιασμό κάνει 2ωρα & 3ωρα για να μπούμε με το μαλακό στο πρόγραμμα, εκεί της άρεσε!

Λοιπόν να μην γκρινιάζουμε ξαναλέω, Είμαστε οι καλύτεροι εργαζόμενοι με τις καλύτερες συνθήκες! Αν δεν με πιστεύετε πηγαίνετε δοκιμαστικά να δουλέψετε σε μια τράπεζα. Αν τα καταφέρετε να αντέξετε 1 βδομάδα εγώ θα πάρω πίσω όλα όσα έχω κατά καιρους γράψει εδώ μέσα!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 03:04:32 πμ »
ρε παιδιά τις περισσότερες μέρες της εβδομάδας κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους πάμε στο σχολείο για το διδακτικό μας ωράριο και φεύγουμε. Έχω 3 ώρες μάθημα πάω για 3 ώρες και φεύγω. Συνήθως αυτό γίνεται.

Γιατί το κάνουμε θέμα αν θα χρειαστεί 5-6 φορές τον χρόνο να κάτσουμε και μέχρι τις 4 το απόγευμα; Δείτε το σαν αντιστάθμισμα των υπολοίπων ημερών του χρόνου!

Δεν ξέρω σε ποιους απευθύνεσαι αλλά το θέμα θαρρώ εσύ το έφερες στην επιφάνεια, μετά από ενάμισι χρόνο. Προφανώς θα είχες τους λόγους σου.

Λοιπόν να μην γκρινιάζουμε ξαναλέω, Είμαστε οι καλύτεροι εργαζόμενοι με τις καλύτερες συνθήκες! Αν δεν με πιστεύετε πηγαίνετε δοκιμαστικά να δουλέψετε σε μια τράπεζα. Αν τα καταφέρετε να αντέξετε 1 βδομάδα εγώ θα πάρω πίσω όλα όσα έχω κατά καιρους γράψει εδώ μέσα!

Σίγουρα κάποιοι δεν θα μπορέσουν να σε πιστέψουν γιατί έχουν δουλέψει αρκετά χρόνια, με συνθήκες χειρότερες και από αυτές που επικρατούν στις τράπεζες και όχι δοκιμαστικά βέβαια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:24:15 πμ »
ναι εγώ την επανέφερα και είχα φυσικά τους λόγους μου!!

Αφήστε με να ζω στον κόσμο μου όπου στην εκπαίδευση μου φαίνονται όλα τέλεια!
Δεν την αλλάζω με τίποτα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:54:48 πμ »

Μα κανείς δεν υποστήριξε ότι στην εκπαίδευση είναι/φαίνονται όλα τέλεια κι εγώ θα ήμουν ο τελευταίος που θα το έκανα.
Άλλο όμως αυτό και άλλο να δημιουργώ θέμα για να νουθετώ τους άλλους να μην το κάνουν θέμα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος miska

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:35:52 πμ »
Σε ποιο σχολείο είσαι να ρθω κι εγώ Kil bill, (σοβαρά τώρα).
Ούτε συμπλήρωση ωραρίου σε 2ο ή και 3ο σχολείο (όχι συστεγαζόμενο), ούτε διοικητικά καθήκοντα, ούτε εφημερίες, ούτε "τρέξε να δώσεις αυτό στη ββάθμια", ούτε 2 ώρες την εβδομάδα + στο ωράριο για ενημέρωση γονιών...

Πες μας πού βρίσκεσαι, ναρθουμε κι εμείς, απίθανα περνάτε εκεί κάτω!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 01:46:34 μμ »
το θέμα δεν είναι σε πιο σχολείο είμαι αλλά που ήμουν πριν!
Πριν εργαζόμενος σε ιδιωτική εταιρία πριν τις 8 το βράδυ δεν γύριζα ποτέ σπίτι. Και όλα αυτά για 900€.
Και είχα 21 εργάσιμες μέρες τον χρόνο άδεια συνολικά. Ενώ τώρα 21 μέρες καθισιό τις έχεις για πλάκα (Χριστούγεα-Πάσχα).
Ιούλιο Αύγουστο έλιωνα στην εταιρία. Τώρα λιώνω στην παραλία!!!

Αλλά ας σταματήσω την σύγκριση γιατί δεν θα τελειώσω άλλο!

Ούτε συμπλήρωση ωραρίου σε 2ο ή και 3ο σχολείο (όχι συστεγαζόμενο), ούτε διοικητικά καθήκοντα, ούτε εφημερίες, ούτε "τρέξε να δώσεις αυτό στη ββάθμια", ούτε 2 ώρες την εβδομάδα + στο ωράριο για ενημέρωση γονιών...

Ποιός σου είπε ότι δεν τά έχουμε όλα αυτά. Τα έχω και τα κάνω με ευχαρίστηση.
Ο κόσμος να χαλάσει το αργότερο 13:30 ή 14:00 είμαι σπίτι μου.
Αυτό δεν το βρίσκεις πουθενά!

Ζήτω η εκπαίδευση!  ;D  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.