*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65427 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 04, 2014, 10:49:21 μμ »
Φυσικά και είναι καθαρά προσωπική σου εμπειρία. Δε μπορείς να ξέρεις τι συμβαίνει βεβαίως σε κάθε σχολείο της Ελλάδας και ασφαλώς δεν είσαι ο μόνος που δεν επαναστατείς σε τέτοιες περιπτώσεις. Απλά είναι ένας τρόπος σκέψης και έκφρασης, χρόνια τώρα.

Χαίρομαι που στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός από το σχολείο μου, οι συνάδελφοι δουλεύουν ακριβώς το 30ωρο όλη την εβδομάδα και είναι στο σχολείο 8-2 κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το πότε ξεκινάει και πότε τελειώνει η διδασκαλία τους.  Έχουν επομένως κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται για την υπέρβαση του 30ωρου για να γίνει σύλλογος!

Απότι φαίνεται όντως τα παραπάνω που έγραψα ήταν προσωπική μου άποψη από τα λίγα σχολεία που έχω γυρίσει μέχρι τώρα. Τι να πω. Φαίνεται ότι έπεσα σε ειδικές περιπτώσεις. Τα σχολεία που γύρισα φαίνεται είναι η εξαίρεση στον κανόνα!

Αλλά καλό θα ήταν να κάνουμε μια ψηφοφορία στο forum να δούμε πόσοι πάνε 8-2 κάθε μέρα....... ανεξάρτητα από το ποια ώρα αρχίζουν και ποια ώρα τελειώνουν το μάθημά τους, απλά για να βεβαιωθώ και εγώ ρε παιδί μου ότι όλα αυτά που γράφω συμβαίνουν μόνο στο σχολείο μου και είναι μόνο προσωπικές μου εμπειρίες!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2014, 10:52:40 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:05:52 μμ »
Killbill, δεν είναι δική μου δουλειά να υποδείξω πότε θα γίνουν οι συνεδριάσεις. Είμαι Διευθυντής στο Σχολείο και οφείλω να εφαρμόζω νόμους. Εγώ δεν μπορώ να τους αλλάξω. Ας τους αλλάξουν οι υπεύθυνοι. Επαναλαμβάνω πως κάθε απόφαση μετά τις 14:00 είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και πέφτει σε κάθε προσφυγή. Μπορεί να ζητηθούν υπερωρίες αλλά ποιος θα τις εγκρίνει; Κανείς Διευθυντής Εκπαιδευσης δεν υπογράφει παράταση του χρόνου για υλοποίηση συνεδριάσεων. Τυχαίο;
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:13:59 μμ »
Χαίρομαι που στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός από το σχολείο μου, οι συνάδελφοι δουλεύουν ακριβώς το 30ωρο όλη την εβδομάδα και είναι στο σχολείο 8-2 κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το πότε ξεκινάει και πότε τελειώνει η διδασκαλία τους.  Έχουν επομένως κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται για την υπέρβαση του 30ωρου για να γίνει σύλλογος!

Απότι φαίνεται όντως τα παραπάνω που έγραψα ήταν προσωπική μου άποψη από τα λίγα σχολεία που έχω γυρίσει μέχρι τώρα. Τι να πω. Φαίνεται ότι έπεσα σε ειδικές περιπτώσεις. Τα σχολεία που γύρισα φαίνεται είναι η εξαίρεση στον κανόνα!

Αλλά καλό θα ήταν να κάνουμε μια ψηφοφορία στο forum να δούμε πόσοι πάνε 8-2 κάθε μέρα....... ανεξάρτητα από το ποια ώρα αρχίζουν και ποια ώρα τελειώνουν το μάθημά τους, απλά για να βεβαιωθώ και εγώ ρε παιδί μου ότι όλα αυτά που γράφω συμβαίνουν μόνο στο σχολείο μου και είναι μόνο προσωπικές μου εμπειρίες!!

To 90% δεν είναι στο σχολείο 8-2. Είτε αρχίζουν 2η ώρα και τελειώνουν 6η. Όλοι όταν τελειώσουν φεύγουν εκτός από κάτι κορόιδα που τους βάζουν κενά για να είναι επίτηδες σχεδόν 8-2 καθημερινά. Οι σύλλογοι γίνονται κατά κανόνα την τελευταία ώρα η οποία συνήθως χάνεται. Αυτή ήταν η πρακτική ακόμη κι όταν εγώ πήγαινα σχολείο τη δεκαετία του '80. Έλεος! Να λέμε την αλήθεια συνάδελφοι.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:26:53 μμ »

Τι εννοείς συνάδελφε; Ποιος λέει ψέμματα;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 04, 2014, 11:58:13 μμ »
Δεν είπα ότι λέει κάποιος ψέμματα επί προσωπικού. Εννοώ να είμαστε ειλικρινείς για το τι συμβαίνει με το θέμα. Δηλαδή πώς γίνεται και να μην χάνεται μάθημα και να γίνονται σύλλογοι στο 8-2;
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:20:50 πμ »

Ο καθένας έχει τις προσωπικές του εμπειρίες. Κάποιοι από τη θέση που βρίσκονται πιθανόν να γνωρίζουν τι γίνεται σε περισσότερα σχολεία. Εγώ δε μίλησα για ποσοστά ούτε για ωράρια ούτε για σύνολο ωρών παραμονής στο σχολείο, ωστόσο το σίγουρο είναι ότι αυτό...
...όπου κάνουμε την πάπια όταν το 95% των ημερών που πάμε σχολείο ΔΕΝ κάνουμε 6ωρο, αλλά όταν πρόκειται για σύλλογο που γίνεται μία στο τόσο επαναστατούμε αν καθίσουμε 1 ώρα παραπάνω. Το δημόσιο δεν θα φτιάξει ποτέ!
...δε συμβαίνει σε όλα τα σχολεία και αυτό ήθελα να δείξω παραθέτοντας και αυτό το μήνυμα στην απάντηση μου.
Για παράδειγμα, στο σχολείο που είμαι φέτος έχουν γίνει γύρω στις 6-7 συνεδριάσεις που τελείωσαν μεταξύ 15.00 και 16.30, χωρίς να διαμαρτυρηθεί κανένας. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτό συμβαίνει και σε άλλα σχολεία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:24:16 πμ »
Εξαρτάται βέβαια και από το αν υπάρχουν κάποιοι που μετακινούνται σχετικά μακριά!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:30:45 πμ »
Χαίρομαι που στην υπόλοιπη Ελλάδα, εκτός από το σχολείο μου, οι συνάδελφοι δουλεύουν ακριβώς το 30ωρο όλη την εβδομάδα και είναι στο σχολείο 8-2 κάθε μέρα, ανεξάρτητα από το πότε ξεκινάει και πότε τελειώνει η διδασκαλία τους.  Έχουν επομένως κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται για την υπέρβαση του 30ωρου για να γίνει σύλλογος!

Απότι φαίνεται όντως τα παραπάνω που έγραψα ήταν προσωπική μου άποψη από τα λίγα σχολεία που έχω γυρίσει μέχρι τώρα. Τι να πω. Φαίνεται ότι έπεσα σε ειδικές περιπτώσεις. Τα σχολεία που γύρισα φαίνεται είναι η εξαίρεση στον κανόνα!

Αλλά καλό θα ήταν να κάνουμε μια ψηφοφορία στο forum να δούμε πόσοι πάνε 8-2 κάθε μέρα....... ανεξάρτητα από το ποια ώρα αρχίζουν και ποια ώρα τελειώνουν το μάθημά τους, απλά για να βεβαιωθώ και εγώ ρε παιδί μου ότι όλα αυτά που γράφω συμβαίνουν μόνο στο σχολείο μου και είναι μόνο προσωπικές μου εμπειρίες!!

Πάλι δε με κατανόησες! Και χωρίς να ανταποδίδω την ειρωνεία ελπίζω να μη γίνεται σκοπίμως.
Το σημείο που απαντώ το παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 05, 2014, 12:37:44 πμ »
Εξαρτάται βέβαια και από το αν υπάρχουν κάποιοι που μετακινούνται σχετικά μακριά!  ;)

Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν και τέτοιοι και μάλιστα σε όχι εύκολα προσβάσιμο μέρος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 05, 2014, 07:42:37 πμ »
Killbill, δεν είναι δική μου δουλειά να υποδείξω πότε θα γίνουν οι συνεδριάσεις. Είμαι Διευθυντής στο Σχολείο και οφείλω να εφαρμόζω νόμους. Εγώ δεν μπορώ να τους αλλάξω. Ας τους αλλάξουν οι υπεύθυνοι. Επαναλαμβάνω πως κάθε απόφαση μετά τις 14:00 είναι ΠΑΡΑΝΟΜΗ και πέφτει σε κάθε προσφυγή. Μπορεί να ζητηθούν υπερωρίες αλλά ποιος θα τις εγκρίνει; Κανείς Διευθυντής Εκπαιδευσης δεν υπογράφει παράταση του χρόνου για υλοποίηση συνεδριάσεων. Τυχαίο;

Συμφωνώ. Στην ουσία του θέματος όμως. Πείτε όμως πότε πρέπει να γίνονται οι σύλλογοι λοιπόν, ώστε να μην είναι εις βάρος διδακτικών ωρών και ταυτόχρονα να μην υπερβαίνουν το ωράριό μας δηλαδή στις 2.

Γιατί μέχρι τώρα το μόνο που έχω ακούσει εδώ είναι το πότε ΔΕΝ πρέπει να γίνονται οι σύλλογοι!!!!

Γιατί δεν απαντάει κανείς για το πότε πρέπει να γίνονται οι σύλλογοι; Τυχαίο;

Εγώ θα επαναλάβω την άποψή μου που ουσιαστικά την εκφράζει με τον καλύτερο τρόπο το μέλος my8os παραπάνω (σελίδα 10) και την παραθέτω:
Εστιάζοντας λοιπόν στην ουσία του μηνύματος του killbill, πιστεύω ότι εφόσον ο διευθυντής δείχνει ελαστικότητα ως προς την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ παρουσία των εκπαιδευτικών, έτσι και οι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να δείχνουν ελαστικότητα ως προς την παρουσία τους σε συνεδριάσεις που γίνονται μια στο τόσο για λόγους συναδελφικότητας και καλής λειτουργίας του σχολείου.

Και θα προσθέσω κάτι ακόμα: Συνάδελφοι οι σύλλογοι είναι κάτι το πολύ σοβαρό. Δεν κάνουμε σύλλογο για πλάκα. Εντάξει υπάρχουν και κάποιοι σύλλογοι ρουτίνας που ίσως βαριόμαστε, αλλά σε έναν σύλλογο συζητούνται πολύ σημαντικά πράγματα που αφορούν τον χώρο εργασίας μας, τη δουλειά μας, τα παιδιά μας. Γνωρίζω σχολεία που κινδυνεύουν με κλείσιμο από το Υπουργείο και οι συνάδελφοι να βρεθούν σε διαθεσιμότητα-απόλυση. Όπως γνωρίζω και σχολεία με μαθητές με οικογενειακά προβλήματα που ξεσπούν στο σχολείο και τους καθηγητές τους.
Ακούγεται λοιπόν πολύ άσχημο να λέμε δεν κάθομαι μετά τις 2 για να συζητήσω τα προβλήματα του σχολείου μου γιατί έληξε το ωράριό μου. Που είναι η ανθρωπιά; η ευαισθησία; Εκπαιδευτικοί είμαστε στο κάτω κάτω.
Και εξάλλου πόσο συχνά κάνετε σύλλογο βρε παιδιά; κάθε μέρα; δεν νομίζω. Όλο τον χρόνο δεν κάνετε 6ωρο κάθε μέρα. Βάλτε λίγο νερό στο κρασί σας και όταν είναι σύλλογος δείξτε και εσείς ελαστικότητα όπως δείχνει ο διευθυντής που δεν σου λέει να είσαι 8-2 κάθε μέρα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 05, 2014, 09:05:18 μμ »
killbill η "τσατίλα" που έχεις μαζέψει σχετικά με το θέμα σε εμποδίζει από το κατανοείς πλήρως τις απαντήσεις των άλλων μελών στην συζήτηση.

Η σύγκρουση μεταξύ των δύο αυτών νόμων (περί συνεδριάσεων εντός ωραρίου και περί απαγόρευσης παραμονής εκπαιδευτικού για πάνω από 6 συνεχόμενες ώρες) ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ!!! Αυτόν τον γρίφο που σε ταλανίζει και σένα, προσπαθούμε να λύσουμε όλοι. Η διαφορά είναι ότι εσύ προσπαθείς να πείσεις (εμάς και τον εαυτό σου; ) ότι η συνεδρίαση μετά τις 14:00 έχει νομικό "πάτημα", με διάφορες σοφιστίες περί μεταφοράς ωραρίου από μέρα σε μέρα (δεν δούλεψα 3 ώρες την Δευτέρα,  άρα να δουλέψω 3 ώρες εκτός ωραρίου την Τρίτη) ενώ οι υπόλοιποι σου εξηγούμε πως όχι μόνο δεν έχει, αλλά είναι και σαφώς παράνομη.

Επί του πρακτέου όμως, διότι όλοι αυτό ψάχνουμε, οι προτάσεις που υπάρχουν είναι οι εξής 3:
1. Μείωση της διάρκειας του σχολικού προγράμματος: Δεν φαίνεται να είναι σαφώς παράνομο διότι νομίζω ο νόμος δεν λέει "εις βάρος των διδακτικών ωρών" αλλά "όχι σε διδακτικές ώρες", αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Άλλωστε όπως είπα δεν την έβαλα πρώτη εγώ αυτή την πρόταση και προσωπικά δεν την έχω συναντήσει να εφαρμόζεται σε κάποιο από τα σχολεία που υπηρέτησα.
2. Περικοπή των τελευταίων διδακτικών ωρών: σαφώς παράνομο αλλά συνήθως δεν δημιουργεί συγκρούσεις στον σύλλογο.
3. Συνεδρίαση εκτός ωραρίου: σαφώς παράνομο και στηρίζεται στο good old fashioned φιλότιμο του Έλληνα δημοσίου υπαλλήλου (που μπορεί από το σχολείο σου να απουσιάζει παντελώς, αλλά υπάρχει ακόμα σε σημαντικές ποσότητες σε πολλά άλλα σχολεία της επικράτειας).

Το 2 και 3 (ή και ο συνδιασμός τους) είναι απ' ότι φαίνεται οι συνηθισμένες επιλογές των σχολείων, παρόλο που είναι παράνομες. Το γιατί κάποιος συνάδελφος επιλέγει να επιδεικνύει λιγότερο ή περισσότερο φιλότιμο ή διάθεση για παρανομία, ΔΕΝ είναι το θέμα αυτής της συζήτησης.
Από εκεί και πέρα, εάν σε προβληματίζει τόσο το θέμα στην εργασιακή σου καθημερινότητα, κάνε μία έγγραφη ερώτηση προς την οικεία διεύθυνση και απαίτησε έγγραφη απάντηση (δεν είναι απαραίτητο να είσαι διευθυντής για να το κάνεις αυτό).

Αυτά και αποχωρώ γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να συζητηθεί πάνω σε αυτό το θέμα που είναι ήδη πολλάκις συζητημένο διαχρονικά σε αυτό το φόρουμ (και πάντα καταλήγει στο ίδιο "πουθενά"). Τσάααο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2014, 09:06:54 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:02:51 πμ »
Μην λές ότι δεν καταλαβαίνω την γνώμη "των άλλων μελών" να λες "ορισμένων μελών" γιατί υπάρχουν και μέλη που συμφωνούν μαζί μου. Μην τα ισοπεδώνεις, ή μάλλον μη με ισοπεδώνεις και μην με παρουσιάζεις ως το προβληματικό μέλος του forum που δεν καταλαβαίνει. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις με εσένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνουμε τι μας γίνεται.

Κατανοώ πλήρως τις απαντήσεις των άλλων μελών, δεν θέλει και πολύ σκέψη εξάλλου, που βασίζονται στην πάγια λογική του "όπως με συμφέρει":
Κάνω 3-4 ώρες μάθημα και φεύγω από το σχολείο, είναι μια χαρά.
Δεν πάω από την 1η ώρα σχολείο γιατί δεν έχω 1η ώρα μάθημα, είναι μια χαρά.
Μου ζητάει ο διευθυντής να καθίσω 1 ώρα παραπάνω από τις 2 για να συζητήσω τα προβλήματα του χώρου εργασίας μου, επαναστατώ.

Εγώ θα καθίσω και μέχρι τις 5 το απόγευμα και μέχρι το βράδυ για να συζητήσω τα προβλήματα του σχολείου μου όταν αυτό κινδυνεύει να κλείσει, ή να συζητήσω προβλήματα μαθητών για παραβατικές συμπεριφορές και το πως πρέπει να κινηθούμε για να βοηθήσουμε τα παιδιά και για άλλα εξίσου σημαντικά θέματα, γιατί έτσι νιώθω. Δεν είμαι με το ρολόι στο χέρι. Τι να κάνουμε. Έτσι λειτουργώ. Το βλέπω πιο ανθρώπινα το σχολείο και πιο συναισθηματικά. Μπορείς εσύ να λειτουργείς με το ρολόι του χεριού σου. Σεβαστό. Σεβάσου και εσύ εμένα.

Αντε καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:10:56 πμ »
Κατανοώ πλήρως τις απαντήσεις των άλλων μελών, δεν θέλει και πολύ σκέψη εξάλλου, που βασίζονται στην πάγια λογική του "όπως με συμφέρει":

είσαι άκυρος και άδικος, κανείς δεν είπε αυτά που λες. Έχεις φάει τρελό κόλλημα αλλά σε συγχωρώ γιατί είσαι καλός συνάδελφος. ;D

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων 6η-7η ώρα
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 06, 2014, 12:26:49 πμ »
Συνάδελφοι αν μία συνεδρίαση έχει κανονιστεί για 6η-7η ώρα, κρατάς τους μαθητές ή τους διώχνεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159442
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.