*

Αποστολέας Θέμα: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 65793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 26, 2014, 01:38:56 μμ »
Έχω δει συνάδελφο να επιπλήττεται άσχημα από διευθύντρια και να απειλείται με καταγγελίες από γονείς για το βαθμό που έβαλε επειδή ο μαθητής δε θα έμπαινε στην κλήρωση για τη σημαία. Όταν ο καθένας έχει να αντιμετωπίσει τα διάφορα προσωπικά-οικογενειακά-οικονομικά του προβλήματα, ίσως δεν αντέχει τέτοιου τύπου πίεση και υποχωρεί. Δε λέω ότι είναι το σωστό. Το καταλαβαίνω όμως ως ένα βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 26, 2014, 02:48:00 μμ »
Υπάρχουν πολλών ειδών τρόποι. Σε τι διαφέρει η δωροδοκία από την εκβίαση του εκπαιδευτικού; Ο Θεολόγος του σχολείου μας ''απειλήθηκε'' από συνάδελφο εκπαιδευτικό πως του χρόνου το παιδί του δεν θα πάρει το μάθημα των θρησκευτικών αν δεν του βάλει πιο μεγάλο βαθμό. Αυτό από εκπαιδευτικό γονέα-υποτίθεται συνάδελφό του στο ίδιο σχολείο. Μιλάμε για τρομερή αλληλεγγύη....με γνώμονα τον βαθμό

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 26, 2014, 03:05:49 μμ »
Αν το μετράς έτσι, είμαστε όλοι παράνομοι, και εξηγώ το γιατί;
έχει βάλει ποτε κανείς προφορικό βαθμό στο τετράμηνο, μονάδα; Μάλλον όχι. Μα γιατί; αφού ο μαθητής αξίζει για μονάδα. Όμως τους βάζεις 9, άντε 8.
Και γιατί βάζεις στο γραπτό μονάδα τότε;
Αν την βάση σου στα προφορικά την ξεκινάς από το 9, τότε να το κάνεις και στα γραπτά αυτό.

Παράνομος βαθμός δεν υπάρχει. Όλοι οι βαθμοί είναι νόμιμοι. Παράλογος, ίσως, παράνομος όχι. "Παράνομο" μπορείς να πεις έναν βαθμό σε ένα γραπτό (πχ εξετάσεις), ο οποίος απέχει από την εικόνα του γραπτού και έχει γίνει αυτό συνειδητά. Μία διαφορά ανάμεσα στον προφορικό και το γραπτό είναι συνηθισμένη και λογική. Εξ' άλλου και όλες οι κατευθύνσεις από συμβούλους κλπ αναφέρουν ότι ο μαθητής δεν πρέπει να καταδικάζεται εξ' αρχής από το βαθμό (πχ αν πάρει κάποιος μονάδα στον προφορικό βαθμό, είναι σχεδόν αδύνατο να περάσει ακόμα και αν στη διάρκεια της χρονιάς ο μαθητής βελτιωθεί και προσεγγίσει το 12-13.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 26, 2014, 03:08:44 μμ »
illie μου, δεν  υπάρχει δικαιολογία για όποιο λόγο κι αν το κανουν, ετσι δεν είναι?

Συμφωνώ απόλυτα με το Μάρκο. Εμείς διαμορφώνουμε το κλίμα. Απλά κάποιοι βάζουν τις δημόσιες σχέσεις τους με γείτονες, συγχωριανούς ή και απλά την ησυχία τους και το να κάνουν τους καλούς, πάνω από το πραγματικό καθήκον. Η πλειοψηφία των παιδιών που τελειώνουν το λύκειο είναι λειτουργικά αναλφάβητα. Δεν έχουν την ικανότητα να διεκπεραιώσουν βασικές εργασίες τους στην κοινωνική τους ζωή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:01:45 μμ »
Ξερετε τι σκέπτομαι; πως η τραπεζα θεματων λύνει καποια προβληματα τετοιου τύπου. Εγω, να βαλω κύριε δ/ντα 18 και 19 και 20, μη σας χαλασω το χατηρι. Οταν ομως ο μαθητης που αξιζει 12 ή 13 γραψει 9 ή 10 λογω των τραπεζικών θεμάτων ή "μείνει" μετεξεταστεος, ισως αλλάζει σιγα σιγα η νοοτροπια δ/ντων και γονεων...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:06:37 μμ »
Ξερετε τι σκέπτομαι; πως η τραπεζα θεματων λύνει καποια προβληματα τετοιου τύπου. Εγω, να βαλω κύριε δ/ντα 18 και 19 και 20, μη σας χαλασω το χατηρι. Οταν ομως ο μαθητης που αξιζει 12 ή 13 γραψει 9 ή 10 λογω των τραπεζικών θεμάτων ή "μείνει" μετεξεταστεος, ισως αλλάζει σιγα σιγα η νοοτροπια δ/ντων και γονεων...

δεν τα λύνει έτσι.
Γιατί άμα βάλεις 18ή 19 ή 20 στο τετράμηνο τότε αν γράψει 8 ή 9 θα πάει για αναβαθμολόγηση ή θα υποστηριξει μέσω δικηγόρου ότι τα θέματα του εκπαιδευτικού (όχι βέβαια της τράπεζας) είχαν ασάφειες ή δεν τα είχε διδάξει σωστά...

ΥΓ. Και φυσικά τράπεζα θεμάτων στο Γυμνάσιο που πάει σιγά σιγά να γίνει Δημοτικό... (ξέρεις το φαινόμενο της Ελλάδας ότι όλοι έχουμε άποψη για όλα και ας μην είμαστε γνώστες) απλά δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:48:23 μμ »
Δεν τα λύνει, αλλά δεν τα επιτεινει ή τα παρατείνει.
Και αποψη νομιζω πως μπορει να εχει ο καθενας απο μας, ακομα και η καθαριστρια. Τί θα πει "γνώστης"? Ακομα και ο γνωστης, δεν ειναι παντογνώστης  :) και επειτα οφειλει να εξηγησει ο "γνωστης" γιατι είναι ετσι ή μόνον ετσι, στον "μη γνωστη" που διδασκει το παιδι του  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 04:53:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 26, 2014, 04:54:07 μμ »
Δεν τα λύνει, αλλά δεν τα επιτεινει ή τα παρατείνει.
Και αποψη νομιζω πως μπορει να εχει ο καθενας απο μας, ακομα και η καθαριστρια. Τί θα πει "γνώστης"? Ακομα και ο γνωστης, δεν ειναι παντογνώστης  :) και επειτα οφειλει να εξηγησει ο "γνωστης" γιατι είναι ετσι ή μόνον ετσι, στον "μη γνωστη" που διδασκει το παιδι του.

τότε και εγώ αν πάω να χειρουργηθώ να έχω άποψη για τον τρόπο που θα με χειρουργήσει ο γιατρός... αφού όλοι έχουμε άποψη για όλα στην Ελλάδα... όλοι γιναμε εκπαιδευτικοί σε μια νύχτα και κρίνουμε... 

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 26, 2014, 06:10:09 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με το Μάρκο. Εμείς διαμορφώνουμε το κλίμα. Απλά κάποιοι βάζουν τις δημόσιες σχέσεις τους με γείτονες, συγχωριανούς ή και απλά την ησυχία τους και το να κάνουν τους καλούς, πάνω από το πραγματικό καθήκον. Η πλειοψηφία των παιδιών που τελειώνουν το λύκειο είναι λειτουργικά αναλφάβητα. Δεν έχουν την ικανότητα να διεκπεραιώσουν βασικές εργασίες τους στην κοινωνική τους ζωή.

Δηλαδή όταν σε βρίζουν και σε απειλούν ότι θα καταγγελθείς γιατί ο βαθμός σου δημιούργησε ψυχολογικά προβλήματα σε μαθητή, του οποίου οι γονείς ισχυρίζονται ότι κλαίει νυχθημερόν, γιατί τυχαίνει να έχει βαθμό 9 και όχι 10, είσαι σίγουρος ότι θα έχεις την ψυχραιμία να κάνεις το καθήκον σου? Όταν μάλιστα δε σε στηρίζει η διευθύντρια, αλλά απεναντίας σου υπενθυμίζει ότι είναι πολύ εύκολο πλέον να τεθείς σε αργία? Εδώ δε μιλάμε για ανάγκη διατήρησης δημοσίων σχέσεων, εδώ μιλάμε για τρομοκρατία ότι θα απολυθείς. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η πλειοψηφία των μαθητών αποφοιτούν λειτουργικά αναλφάβητοι, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν ξέρω πόσοι μπορούμε να κάνουμε το καθήκον μας. Εγώ πραγματικά δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα υποχωρούσα σε τέτοιες πιέσεις.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 26, 2014, 07:21:25 μμ »
 Να λάβουμε και υπόψιν τις περιπτώσεις πραγματικά καλών μαθητών με προφορικό βαθμό 18, 19, 20 που έρχονται στα γραπτά και γράφουν κάτω από τη βάση, γιατί πολύ απλά"περνάνε". Στα ΕΠΑΛ είναι συνηθισμένο, κυρίως αν οι μαθητές εξασφαλίσουν μεγάλους βαθμούς στα μαθήματα ειδικότητας, οπότε στα τελευταία μαθήματα έρχονται αδιάβαστοι και γράφουν πολύ κάτω από τη βάση.
 Αυτή την συμπεριφορά τη γνωρίζουν και οι σύμβουλοι και δεν σου ρίχνουν ευθύνη επειδή ο x μαθητής είχε προφορικά 19 - 20 και έγραψε στο τέλος για 5.
  

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 26, 2014, 07:29:59 μμ »
Δηλαδή όταν σε βρίζουν και σε απειλούν ότι θα καταγγελθείς γιατί ο βαθμός σου δημιούργησε ψυχολογικά προβλήματα σε μαθητή, του οποίου οι γονείς ισχυρίζονται ότι κλαίει νυχθημερόν, γιατί τυχαίνει να έχει βαθμό 9 και όχι 10, είσαι σίγουρος ότι θα έχεις την ψυχραιμία να κάνεις το καθήκον σου? Όταν μάλιστα δε σε στηρίζει η διευθύντρια, αλλά απεναντίας σου υπενθυμίζει ότι είναι πολύ εύκολο πλέον να τεθείς σε αργία? Εδώ δε μιλάμε για ανάγκη διατήρησης δημοσίων σχέσεων, εδώ μιλάμε για τρομοκρατία ότι θα απολυθείς. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι η πλειοψηφία των μαθητών αποφοιτούν λειτουργικά αναλφάβητοι, αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν ξέρω πόσοι μπορούμε να κάνουμε το καθήκον μας. Εγώ πραγματικά δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα υποχωρούσα σε τέτοιες πιέσεις.

Ο Διευθυντής και οι υπόλοιποι συνάδελφοι περιλαμβάνονται στο εμείς. Αν σε ένα σχολείο η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων τηρήσει την πρέπουσα στάση, κανένας συνάδελφος δεν θα βρεθεί στη θέση που αναφέρεις. Αυτή είναι η ευθύνη μας.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 26, 2014, 07:42:05 μμ »
Αυτή την συμπεριφορά τη γνωρίζουν και οι σύμβουλοι και δεν σου ρίχνουν ευθύνη επειδή ο x μαθητής είχε προφορικά 19 - 20 και έγραψε στο τέλος για 5.

έχω πιάσει άσκηση Γεωμετρίας βαρβάτη και την λύνω.... πάω να πιάσω την ίδια άσκηση μετά από 3 μέρες και κολλάω, μου έχει συμβεί, μας συμβαίνει, όσο και αν μπορούμε όσο και αν θέλουμε κάθε μέρα δεν είναι η ίδια

Θεωρώ λοιπόν γελοίο εκπαιδευτικός πόσο μάλλον σύμβουλος να δώσει ευθύνες σε εκπαιδευτικό γιατί κάποιος μαθητής έγραψε τον οποιοδήποτε βαθμό. Ο μαθητής γράφει ή δεν γράφει αυτό που νομίζουμε ότι έπρεπε να γράψει για άπειρους λόγους. Η δουλειά του συμβούλου είναι να ελέγξει τον εκπαιδευτικό αν έχει διδάξει την απαιτούμενη ύλη, αν έχεις βάλει σύμφωνα με την νομοθεσία τα θέματα των εξετάσεων. Για το πως κάνει το μάθημα στην τάξη, πρέπει να έρθει στην τάξη να το δει σύμφωνα με την νομοθεσία για την αξιολόγηση και όταν το κάνει θα έχει άποψη. Αλλά να σου επιρρίψει ευθύνη γιατί ο μαθητής έγραψε Χ και όχι Ψ δεν προβλέπεται, θα ήταν γελοίο άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 26, 2014, 08:45:09 μμ »
τότε και εγώ αν πάω να χειρουργηθώ να έχω άποψη για τον τρόπο που θα με χειρουργήσει ο γιατρός... αφού όλοι έχουμε άποψη για όλα στην Ελλάδα... όλοι γιναμε εκπαιδευτικοί σε μια νύχτα και κρίνουμε...

ακομα και ο γιατρος θα σε ρωτησει, αφου πρωτα σου εξηγησει. Που ειναι το παράδοξο? Δηλ. ο εκπαιδευτικος θα πει στον γονιο "σωπα εσυ, δεν ξερεις" ? ή "εσυ, δεν πρεπει να εχεις άποψη"?
Ο εκπαιδευτικος οφειλει να ακουει τον μαθητη και τον γονιο.  Τωρα, αν υπαρχουν προβλήματα μεταξυ δ/ντη -εκπαιδευτικου αυτό να λυθει  :)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Συνεδρίαση συλλόγου διδασκόντων - υπέρβαση ωραρίου
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 26, 2014, 09:05:39 μμ »
ακομα και ο γιατρος θα σε ρωτησει, αφου πρωτα σου εξηγησει. Που ειναι το παράδοξο? Δηλ. ο εκπαιδευτικος θα πει στον γονιο "σωπα εσυ, δεν ξερεις" ? ή "εσυ, δεν πρεπει να εχεις άποψη"?
Ο εκπαιδευτικος οφειλει να ακουει τον μαθητη και τον γονιο.  Τωρα, αν υπαρχουν προβλήματα μεταξυ δ/ντη -εκπαιδευτικου αυτό να λυθει  :)

Νομίζω Μάρκο ότι επιμελώς αποφεύγεις την ουσία του άποψη για όλα... ίσως και εγώ δεν είμαι συγκεκριμένος...

Τό ότι κάποιοι εκπαιδευτικοί έχουν δώσει το δικαίωμα σε κάποιους γονείς να τους βλέπουν ως υπαλληλους τους δεν σημαίνει ότι το σύνολο των εκπαιδευτικών τους έχουμε δώσει αυτό το δικαίωμα... άλλο λοιπόν συνεννοούμε με τον καθηγητή και λέω την άποψη μου και άλλο προσπαθώ να επιβάλω στον καθηγητή πως θα κάνει το μάθημα και πως θα ευνοήσει το παιδί μου... διότι και εμείς είμασταν μαθητές χωρίς να είμαστε μαμόθρεφτα και μαμάκηδες... και εμάς έμεναν στην ίδια τάξη αλλά δεν απειλούσαμε με αυτοκτονίες και ψυχολογικά προβλήματα ίσως γιατί οι γονείς μας δεν ήταν ποτέ νεοβλαχόπλουτοι... που έπιασαν λεφτά και σε συνδυασμόμε την αμορφωσιά τους νομίζουν ότι όλος ο κόσμος γεννήθηκε για να τους υπηρετεί και να τους κάνει τα χατήρια... αν θέλουν έτσι υπάρχουν και τα ιδιωτικά γιατί εγώ προσωπικά απλά δεν ανέχομαι συμπεριφορές μεγαλείου ούτε έχω ανάγκη τα λεφτά τους...

ΥΓ. Ελπίζω να εγινα απολύτως αντιληπτός τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2014, 09:07:19 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.