*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133914 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Η ανάθεση της λογοτεχνίας σε ξενόγλωσσους πού προβλέπεται και αν δεν προβλέπεται πότε θα περάσει;

Οι αναθέσεις μαθημάτων ρυθμίζονται με εγκύκλιο που εκδίδει το υπουργείο παιδείας.
Προς το παρόν δεν προβλέπεται.

Εγκύκλιος Α και Β αναθέσεων μαθημάτων Δευτεροβάθμιας
http://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=item331

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο διαχωρισμός σχολείων σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα επιβλήθηκε για να μην προσληφθούν άλλοι ξενόγλωσσοι αναπηρωτές. Και ως  β' ανάθεση η λογοτεχνία θα δοθεί -με μία υπουργική απόφαση είναι πολύ εύκολο να συμβεί- για να μην προσληφθούν αναπληρωτές φιλόλογοι. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Συνάδερφοι, δεν πάει άλλο, οι φιλόλογοι πρέπει να αντιδράσουμε, αλλιώς ας καθίσουμε να βλέπουμε να μας παίρνουν την δουλειά μέσα από τα χέρια........ Όσο για την ανάθεση της λογοτεχνίας, αρκεί μια ωραία εγκύκλιος, εκεί κατά τις 30/7, που όλοι θα κάνουμε μπάνια.......

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι δυνατόν...Ενός κακού μύρια έπονται...Αν δεν αντιδράσουμε τώρα,ας αποχαιρετήσουμε ωράριο,μεταθέσεις,αποσπάσεις,διορισμούς,αναπλήρωση,ωρομισθία,ας αλλάξουμε και δουλειά...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:19:28 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: sos - Συρρίκνωση των θέσεων των φιλολογων
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 11, 2011, 11:06:06 πμ »
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35746[url]]http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35746http://
Αν δεν αντιδράσουμε τώρα έχουμε τελειώσει ως κλάδος...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Και για να μην δοθεί η εντύπωση ότι έχουμε κάτι με τους ξενόγλωσσους: θέλετε και άλλα φιλολογικά μαθήματα; Βεβαίως, αν έχετε και δεύτερη ειδικότητα, φιλολόγου, να τα πάρετε. Αλλιώς, όχι.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και για να μην δοθεί η εντύπωση ότι έχουμε κάτι με τους ξενόγλωσσους: θέλετε και άλλα φιλολογικά μαθήματα; Βεβαίως, αν έχετε και δεύτερη ειδικότητα, φιλολόγου, να τα πάρετε. Αλλιώς, όχι.
+1000
Πρέπει όμως τώρα κι εμείς να πιέσουμε...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Και για να μην δοθεί η εντύπωση ότι έχουμε κάτι με τους ξενόγλωσσους: θέλετε και άλλα φιλολογικά μαθήματα; Βεβαίως, αν έχετε και δεύτερη ειδικότητα, φιλολόγου, να τα πάρετε. Αλλιώς, όχι.

Και αυτο παλι  δεν ειναι σωστο. Αν εχουν 2η ειδικοτητα ως φιλολογοι θα επρεπε να ειχαν δωσει ΑΣΕΠ και ως ΠΕ02. Και γω εχω και αλλη ειδικοτητα. Και λοιπον? θα πρεπει να μπω στο σχολειο και να παιρνω σβέρνα ολα τα μαθηματα?
 Η ιδια η λεξη το λεει : " Ει-δι-κο-τη-τα" 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ

Τώρα και τη λογοτεχνία...

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=35746

 >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(

δεν πάμε καθόλου καλά.......................... :-X

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Αλλου ο παπάς, αλλού τα ράσα του!   για να μη το πω ακομα πιο λαικά ( εχουν μπερδεψει τη βούρτσα με τη.... :-[)

Η καταστση αρχίζει και ξεφευγει, οσο εμεις ΔΕΝ αντιδρουμε δυναμικα. Εχει γινει "ντόμινο" απο τους ξενολωσσους οσο αφορα τη β΄ξενη γλωσσα στους φιλολογους.

"και στα ιμάτια τους έβαλον κλήρον"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
μπροστα στην εξοικονόμηση θέσεων τι πειράζει ποιος θα διδασκει τα φιλολογικά ;
νομίζω οτι και η εκθεση μπορεί να διδαχθεί απο ξενόγλωσσους και άλλες ειδικότητες ισως 
δεν πανε καλά οι ανθρωποι.....τεχνοκράτες  >:( >:(
εξάλλου αυτό σημαίνει οτι τόσοι οι μόνιμοι όσο και οσοι προσδοκουν διορισμο θα βγουν χαμένοι
οι μεν γιατί δε θα συμπληρώνουν ωράριο οι δε γιατί απλά δε θα κληθούν να καλύψουν θέσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2011, 12:09:20 μμ από Dorea »

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι είναι προφανές ότι οι εξελίξεις σχετικά με την β ξένη γλώσσα δεν αφορούν μόνο εμάς τους ξενόγλωσσους. Σκόπιμο είναι να μην εξαντλούμαστε σε άγονες αντιπαραθέσεις σχετικά με το ποιός θα κάνει το μάθημα της Ιστορίας και της Λογοτεχνίας και κατά πόσο νομιμοποιείται. Η κάθε ειδικότητα θα πρέπει να κάνει το μάθημα της ειδικότητάς της, είναι αυτονόητο.
Χρειάζεται αλληλλεγγύη, συμπαρασταθείτε στον αγώνα που κάνουμε για άμεση ανάκληση των υπουργικών αποφάσεων που καταργούν το δικαίωμα επιλογής στη β ξένη γλώσσα, τον άδικο διαχωρισμό σε γαλλόφωνα και γερμανόφωνα δημοτικά και γυμνάσια με ότι συνεπάγεται αυτό ως προς τη χωροταξική κατανομή των σχολείων, τη διαφοροποίηση των προσφερόμενων σχολικών προγραμμάτων, την κατάργηση οργανικών κτλ.
Στηρίξτε μας στο αίτημά μας για επαναφορά της 3ωρης διδασκαλίας της ξένης γλώσσας που εκρεμμεί στα δικαστήρια και την άμεση σύνδεση της διδασκαλίας με το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας.
Ας μην παραμείνουμε στη συντεχνιακή διεκδίκηση κι ας καταλάβουμε επιτέλους ότι είμαστε συγκοινωνούντα δοχεία.
Χρησιμοποιούν εμάς τους ξενόγλωσσους αυτή τη στιγμή ως Δούρρειο Ίππο, μην τους κάνουμε τη χάρη να διασπαστούμε μεταξύ μας.
Όλοι διεκδικούμε το δικαίωμα στην εργασία και τη θέση μας στην εκπαίδευση.
Καλό θα είναι να το καταλάβουμε επιτέλους αυτό και να δράσουμε μαζί.

Αποσυνδεδεμένος somebody

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Για να καταλάβω γιατί είμαι άσχετος (δεν είμαι Φιλόλογος Ελληνικών ή Ξένων Γλωσσών).
 
Ο πτυχιούχος του Ιστορικού για παράδειγμα (ή και αυτός της Κλασσικής Φιλολογίας), έχει μεγαλύτερη σχέση με τη Λογοτεχνία από τους Φιλόλογους Ξένων Γλωσσών;

Δηλαδή στο πρόγραμμα σπουδών των Ξενόγλωσσων, δεν υπάρχει Λογοτεχνία; Στους Ιστορικούς υπάρχει;
Ή υπάρχει και στους δύο, αλλά είναι διαφορετική Λογοτεχνία;

Συνάδελφοι ομόνοια. Η ισχύς εν τη ενώσει.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Οι απόφοιτοι Αγγλικής, Γαλλικής, κλπ. φιλολογίας διδάσκονται αγγλική, γαλλική, κλπ. λογοτεχνία. Οι απόφοιτοι ελληνικής φιλολογίας διδάσκονται ελληνική λογοτεχνία σε όλες τις φάσεις της. Στο σχολείο διδάσκεται ελληνική λογοτεχνία και κατ΄επιλογήν ένα μάθημα ευρωπαϊκής λογοτεχνίας (που μάλλον δεν το παίρνει κανείς μαθητής). Στο Γυμνάσιο η νεοελληνική λογοτεχνία είναι κλαδικό μάθημα, δηλαδή μαζί με την νεοελληνική γλώσσα διαμορφώνει τελικά έναν βαθμό. Π.χ. αν ο μαθητής πάρει 5 στην γλώσσα και 7 στη λογοτεχνία, θα έχει μέσο όρο 6 και θα μείνει στο μάθημα. Αν λοιπόν ο ξενόγλωσσος μπορεί να διδάξει λογοτεχνία, προτείνω στην υφυπουργό μας να τους αναθέσει την Νεοελληνική Λογοτεχνία Θεωρητικής Κατεύθυνσης της Γ΄Λυκείου. Φαντάζομαι ότι άνετα ο ξενόγλωσσος θα διδάξει τον Κρητικό του Σολωμού, αλλά και το Αμάρτημα της μητρός μου. Αφού τα είχε κάνει όταν έδινε και πανελλήνιες!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.