*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση φιλολογικών μαθημάτων σε άλλες ειδικότητες  (Αναγνώστηκε 133839 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
joanna bear όλα καλά !!!!
;) ;)   :) :) :)

Πάντως εγώ γνωρίζω συναδέλφους ξενόγλωσσους, οι οποίοι αρνούνται να αναλάβουν τη διδασκαλία της Ιστορίας και (με τη στήριξη του Συμβούλου τους) διαμαρτύρονται και τελικά δεν την αναλαμβάνουν.

Τι γίνεται όμως, όταν δεν υπάρχει συμπαράσταση ή ενδιαφέρον από τους Συμβούλους;
Δεν είναι πάντα τόσο εύκολα τα πράγματα...

Σε μένα προσωπικά δεν έχει τύχει, εξάλλου δεν είμαι καν μόνιμη και δεν ξέρω αν και στους αναπληρωτές ισχύει η β'ανάθεση...
Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, εάν μου τύχει και παρά τις διαμαρτυρίες μου δεν έχω από αλλού στήριξη, πολύ φοβάμαι ότι θα ενδώσω, γιατί καλώς ή κακώς μπορούν να με αναγκάσουν, μια και το προβλέπει ο νόμος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2011, 07:58:25 μμ από Joanna Bear »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπόν είμαι μαθηματικός και δεν ξέρω καλή ορθογραφία.
Άρα είμαι αγράμματος και αμόρφωτος.  ;)
Στο θέμα μας τώεα.
Ας κάνουν μία ομάδα οι φιλόλογοι.
Μία οι των αγγλικών
Μία οι των γερμανικών
Μία οι των γαλλικών
Μία η κάθε ειδικότητα και μήπως ρε αδερφέ ήταν καλύτερο να πολεμήσουμε την αννούλα και την κάθε αννούλα και όχι μεταξύ μας;;;
Λέω εγω τωρα.

Αυτό προσπαθώ να δώσω να καταλάβουν, αλλά η συζήτηση έχει εκτραπεί. Οχι ότι δεν συμβαίνουν όλα αυτά που αναφέρουν οι συνάδελφοι, αλλά δεν θα αναλύσουμε εδώ την κάθε μια περίπτωση ξεχωριστά!

Τα προβλήματα της εκπαίδευσης πρέπει να καταγραφούν. Βασικό πρόβλημα είναι και οι β' αναθέσεις, το οποίο θα πάρει μεγάλη έκταση αν κάποιες ειδικότητες βρεθούν χωρίς αντικείμενο διδασκαλίας στα σχολεία που έχουν οργανική. Αναγκαστικά για να παραμείνουν στο σχολείο θα πάρουν πολλές ώρες - για να μη πω όλες τις ώρες όπως συμβαίνει ήδη σε μερικά σχολεία - κυρίως από φιλολογικά μαθήματα.

Αυτό πρέπει να το λύσει το υπουργείο αν θέλει πραγματικά να υπάρχει ποιότητα στην παρεχόμενη εκπαίδευση. Δεν είναι δικό μας ζήτημα! Να επιδοθεί φάκελος στο Υπουργείο με όλα αυτά τα προβλήματα και να το λύσουν. Οπως ακριβώς το δημιούργησαν το πρόβλημα να το λύσουν κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Λοιπόν είμαι μαθηματικός και δεν ξέρω καλή ορθογραφία.
Άρα είμαι αγράμματος και αμόρφωτος.  ;)
Στο θέμα μας τώεα.
Ας κάνουν μία ομάδα οι φιλόλογοι.
Μία οι των αγγλικών
Μία οι των γερμανικών
Μία οι των γαλλικών
Μία η κάθε ειδικότητα και μήπως ρε αδερφέ ήταν καλύτερο να πολεμήσουμε την αννούλα και την κάθε αννούλα και όχι μεταξύ μας;;;
Λέω εγω τωρα.

βρε εσυ μια χαρα τα λες...το θεμα ειναι ποιος σ'ακουει!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
joanna bear όλα καλά !!!!
;) ;)   :) :) :)

Πάντως εγώ γνωρίζω συναδέλφους ξενόγλωσσους, οι οποίοι αρνούνται να αναλάβουν τη διδασκαλία της Ιστορίας και (με τη στήριξη του Συμβούλου τους) διαμαρτύρονται και τελικά δεν την αναλαμβάνουν.

Τι γίνεται όμως, όταν δεν υπάρχει συμπαράσταση ή ενδιαφέρον από τους Συμβούλους;
Δεν είναι πάντα τόσο εύκολα τα πράγματα...

Σε μένα προσωπικά δεν έχει τύχει, εξάλλου δεν είμαι καν μόνιμη και δεν ξέρω αν και στους αναπληρωτές ισχύει η β'ανάθεση...
Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, εάν μου τύχει και παρά τις διαμαρτυρίες μου δεν έχω από αλλού στήριξη, πολύ φοβάμαι ότι θα ενδώσω, γιατί καλώς ή κακώς μπορούν να με αναγκάσουν, μια και το προβλέπει ο νόμος...

Πολύ σωστά τα λες! Το προβλέπει ο νόμος! Ο νόμος πρέπει να αλλάξει! Είναι θέμα του Υπουργείου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
joanna bear όλα καλά !!!!
;) ;)   :) :) :)

Πάντως εγώ γνωρίζω συναδέλφους ξενόγλωσσους, οι οποίοι αρνούνται να αναλάβουν τη διδασκαλία της Ιστορίας και (με τη στήριξη του Συμβούλου τους) διαμαρτύρονται και τελικά δεν την αναλαμβάνουν.

Τι γίνεται όμως, όταν δεν υπάρχει συμπαράσταση ή ενδιαφέρον από τους Συμβούλους;
Δεν είναι πάντα τόσο εύκολα τα πράγματα...

Σε μένα προσωπικά δεν έχει τύχει, εξάλλου δεν είμαι καν μόνιμη και δεν ξέρω αν και στους αναπληρωτές ισχύει η β'ανάθεση...
Αλλά, για να είμαι ειλικρινής, εάν μου τύχει και παρά τις διαμαρτυρίες μου δεν έχω από αλλού στήριξη, πολύ φοβάμαι ότι θα ενδώσω, γιατί καλώς ή κακώς μπορούν να με αναγκάσουν, μια και το προβλέπει ο νόμος...

Πολύ σωστά τα λες! Το προβλέπει ο νόμος! Ο νόμος πρέπει να αλλάξει! Είναι θέμα του Υπουργείου!

Ακριβώς...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
΄100 τηλεφωνήματα πήρα στην ΠΕΦ για τις αναθέσεις και έστειλα άλλα τόσα mail στην ΠΕΦ και ΟΛΜΕ.Τουλάχιστον εδέησε  κι έκανε μια ανακοίνωση.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
΄100 τηλεφωνήματα πήρα στην ΠΕΦ για τις αναθέσεις και έστειλα άλλα τόσα mail στην ΠΕΦ και ΟΛΜΕ.Τουλάχιστον εδέησε  κι έκανε μια ανακοίνωση.

Μπράβο, σωστά έπραξες! Εμείς εδώ έχουμε αναλωθεί σε συζητήσεις, που ναι μεν μας βοηθάνε να καταλάβουμε τι έχει συμβεί, αλλά δεν δίνουν λύση στο πρόβλημα. Στο πρόβλημα θα δοθεί λύση μόνο με αλλαγή του νόμου! Και βέβαια πρέπει και εμείς να μην είμαστε ενδοτικοί σε ό,τι μας ζητάνε! Αυτό πρέπει να το εφαρμόζουμε σε όλους τους τομείς της ζωής μας αν θέλουμε εμείς να οδηγούμε τη ζωή μας και όχι άλλοι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Εκείνη η ριμάδα η ΕΛΜΕ κοιμάται όρθια τόσα χρόνια. Μόνο κάνα κόκκαλο αύξηση ζήταγε τίποτα άλλο δεν την ενδιαφέρει ;

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Ας γράψει κάποιος εδώ στο forum τα e-mail  των ΠΕΦ, ΟΛΜΕ, ΥΠΔΒΘ κ.λπ. να στείλουμε κι εμείς τη διαμαρτυρία μας (ατομικά ή και συλλογικά). ΑΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
περιμένετε ρε παιδια αντιδράσεις είστε σοβαροί??

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,μην αναλώνεστε σε μια προσπάθεια που δεν βγάζει πουθενά.Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και μόνο.Τα χρήματα για πρόσληψη αναπληρωτών,ιδιαίτερα φιλολόγων και μαθηματικών που υπάρχουν ανάγκες,είναι λίγα και θα γίνουν μειωμένες προσλήψεις αναπληρωτών σε σχέση με πέρυσι,μην αυταπατάσθε!Οι δρόμοι για το υπουργείο είναι δύο:ή θα μειώση τις ώρες των φιλολόγων ή θα αναθέση ώρες φιλολογών σε άλλες ειδικότητες.Στην πρώτη περίπτωση χάνονται οργανικές, ενώ στην δεύτερη όχι.Γι αυτό ξανασκεφτήτε τις αντιδράσεις σας,Αν το υπουργείο αλλάξει τακτική,δεν θα χαθούν μόνο οι θέσεις αναπληρωτών,οι οποίες είναι σίγουρα χαμένες,αλλά θα χαθούν και οργανικές, καθώς και διορισμοί ως μονίμων αρκετών αναπληρωτών.Είναι κατανοητό πως πολλοί συνάδελφοι αναπληρωτές θα μείνουν χωρίς δουλεία,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν καλές επιλογές,ισχύει το μη χείρον βέλτιστον!

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Εννοώ να στείλουμε e-mail διαμαρτυρίας ότι δεν δεχόμαστε τις β΄ αναθέσεις ούτε και την κατάργηση της β΄ξένης γλώσσας.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκείνη η ριμάδα η ΕΛΜΕ κοιμάται όρθια τόσα χρόνια. Μόνο κάνα κόκκαλο αύξηση ζήταγε τίποτα άλλο δεν την ενδιαφέρει ;

Δυστυχώς η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων έχει φέρει πολλά δεινά σε αυτόν τον τόπο (αν και εγώ διαφωνώ  με την άρση της μονιμότητας - θα δημιουργηθούν πολλά παρατράγουδα). Σε κανει να επαναπαύεσαι, να ξεχνάς τον κύριο λόγο για τον οποίο βρίσκεσαι σε έναν εργασιακό χώρο, να φορτώνεις εργασία που σου αναλογεί στον συμβασιούχο υπάλληλο και παράλληλα να τον υποτιμάς (σε πολλές περιπτώσεις μπορεί ο συμβασιούχος να είναι και ανώτερό σου!).

Και βέβαια η ΟΛΜΕ και ΕΛΜΕ της χώρας δεν τους ενδιαφέρει κανένα από τα εκπαιδευτικά θέματα που μαστίζουν τα σχολεία παρά μόνο ένα: η αύξηση, η οποία έχει καταντήσει μείωση και δεν ξέρουμε που θα φτάσουμε με όλες αυτές τις περικοπές!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,μην αναλώνεστε σε μια προσπάθεια που δεν βγάζει πουθενά.Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό και μόνο.Τα χρήματα για πρόσληψη αναπληρωτών,ιδιαίτερα φιλολόγων και μαθηματικών που υπάρχουν ανάγκες,είναι λίγα και θα γίνουν μειωμένες προσλήψεις αναπληρωτών σε σχέση με πέρυσι,μην αυταπατάσθε!Οι δρόμοι για το υπουργείο είναι δύο:ή θα μειώση τις ώρες των φιλολόγων ή θα αναθέση ώρες φιλολογών σε άλλες ειδικότητες.Στην πρώτη περίπτωση χάνονται οργανικές, ενώ στην δεύτερη όχι.Γι αυτό ξανασκεφτήτε τις αντιδράσεις σας,Αν το υπουργείο αλλάξει τακτική,δεν θα χαθούν μόνο οι θέσεις αναπληρωτών,οι οποίες είναι σίγουρα χαμένες,αλλά θα χαθούν και οργανικές, καθώς και διορισμοί ως μονίμων αρκετών αναπληρωτών.Είναι κατανοητό πως πολλοί συνάδελφοι αναπληρωτές θα μείνουν χωρίς δουλεία,αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν καλές επιλογές,ισχύει το μη χείρον βέλτιστον!

και περσι έλεγε μειωση

και πηρε 20567 αναπληρωτές...ευτυχώς τα σχολεία δεν είναι γραφεία που μπορουν να λειτουργήσουν και με 1 υπάλληλο αντι για 3..

με το νεο λύκειο ευνοουνται οι φιλολογοι ...και σκεφτειτε 480 διορισε περσι και πηρε 1400 περίπου αναπληρωτές...με 100-200 διορισμους και με 1200 συνταξιοδοτήσεις μπορεί να πάρει λιγότερους...θα κοψει αναπληρωτές απο δασκάλους και ξενόγλωσσους....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.