*

Αποστολέας Θέμα: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς  (Αναγνώστηκε 15243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:41:56 μμ »
Όταν έκανα μάθημα σε μια μικρή (α' δημοτικού) ήξερε πιο πολλά από εμένα όταν ήμουν 18!!
Εγώ στα 6 μου έπαιζα με κούκλες και playmobil, ενώ αυτή ήξερε ΠΟΛΛΑ πιστέψτε με πάαααρα πολλά !!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:53 »

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 07:45:41 μμ »
Το τραγικότερο για μένα είναι ότι, εντάξει, στο διάβολο τα γράμματα και οι επιστήμες, αλλά ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ; Με τα ψέματα;

Αποσυνδεδεμένος ericPaker

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:01:47 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2012, 12:01:50 μμ από ericPaker »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:08:32 μμ »
Το τραγικότερο για μένα είναι ότι, εντάξει, στο διάβολο τα γράμματα και οι επιστήμες, αλλά ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΕΙΑ ΑΠΟΚΤΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ; Με τα ψέματα;

Συμφωνώ μαζί σου, και σ' αυτό πρέπει να επιμένουμε περισσότερο πλέον!!!
Το να μη γίνουν επιστήμονες δεν με ενοχλεί τόσο(υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπόρεσαν να σπουδασουν αλλά έγιναν εκπληκτικοι άνθρωποι), το να μη γίνουν ΄΄ΑΝΘΡΩΠΟΙ΄΄ όχι μόνο με ενοχλει αλλά και με προσβάλλει ως άνθρωπο και ως παιδαγωγο...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:53 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 09:05:42 μμ »
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Κάποτε προσπάθησα σε ιδιωτικό ΙΕΚ να μάθω σε 20αχρονα κορίτσια τί εστί περίοδος και γιατί μένει έγκυος μια γυναίκα (με επιστημο νικούς όρους) και επειδή μία σπουδάστρια είχε κακές επιδόσεις στα μαθήματά μου και όπως μου χε πει "ο μπαμπάς της δεν θα της αγόραζε παπούτσια αν έβγαζε χαμηλό μ.ό", με "τιμώρησε", λέγοντας στον υπεύθυνο σπουδών άλλα αντ άλλων.
Αυτός κάλεσε όλες στο γραφείο του και μετά ήρθε η σειρά μου... δε φαντάζεστε πόσο ηλίθια ένιωσα.

Σε τι ειδικότητα στα ΙΕΚ? Νοσηλευτικής? Κ είσαι ΠΕ 02 ?

Τα 20χρονα κορίτσια Χρύσα μου ήθελαν απλά να χάσουν μάθημα!
Μετά πήγαν το κουτσομπόλεψαν στο γραφείο κ την πάτησες.


Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 01:33:21 πμ »
Όταν έκανα μάθημα σε μια μικρή (α' δημοτικού) ήξερε πιο πολλά από εμένα όταν ήμουν 18!!
Εγώ στα 6 μου έπαιζα με κούκλες και playmobil, ενώ αυτή ήξερε ΠΟΛΛΑ πιστέψτε με πάαααρα πολλά !!!!
Ουουουουου! Τα ίδια έχω ζήσει και γω, για να μην πω χειρότερα!
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:17:27 πμ »
Δυστυχώς ανάλογες συμπεριφορές σημερινών γονιων πληθαίνουν, πολλαπλασιάζονται :-\ :-\ :-\
Οι γονεις ευθύνονται για τα ΄΄καμαρια΄΄ που βγάζουν και επιπλέον μας έχουν απαξιώσει και δε διστάζουν να μας εξευτελίζουν μπροστά στα παιδια τους
Τι άλλο θα δούμε ??? ??? ???
Το μόνο που μας σώζει είναι να έχουμε δίπλα μας Δ/ντες που να μας υποστηρίζουν και να μη μας ΄΄κρεμάνε΄΄ μπροστά σε τέτοιους αξιοθρήνητους γονείς...

Ας μην ξεχνάμε ότι αξιολόγηση θα έχουμε και από τους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 08:55:36 πμ »
Θα μιλησω ως μητερα κι ως εκπαιδευτικος ...θεωρω οτι το θεμα θα πρεπει να το ξεκαθαρισεις γιατι δειχνει οτι υπαρχει παθογενεια κα θα σου γυρισει διπλασιο  αργοτερα..
γενικα θεωρω οτι  οι δασκαλοι στην Α' /θμια δεν γνωριζουν να χειριζοντα  σωστα τετοια θεματα, με αποτελεσμα οι γονεις να εχουν αναπτυξει μια διαφορετικη προσεγγιση για τα πραγματα.. σιγουρα συμφωνω οτι προτεραιοτητα του σχολειου ειναι να γινουμε οπως ελεγαν οι παλιοτεροι καλοι ανθρωποι..εννοωντας στο σημερα να δειχνουν σεβασμο, να μιλανε ευγενικα και γενικα να διεκδικουν με ενα κοσμιο τροπο συμπεριφορας . Αν εσυ orchid δεν αντιδρασεις κανεις δεν θα παρει το μηνυμα .Εφοσον εχεις και την υποστηριξη του διευθυντη καλο ειναι να το πραξεις ,, θα κανεις καλο και στα παιδια .. και θα δωσεις στην μητερα να καταλαβει οτι πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες των οσων ξεστομιζει με τοση ελαφροτητα.
καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:09:51 πμ »
Θα μιλησω ως μητερα κι ως εκπαιδευτικος ...θεωρω οτι το θεμα θα πρεπει να το ξεκαθαρισεις γιατι δειχνει οτι υπαρχει παθογενεια κα θα σου γυρισει διπλασιο  αργοτερα..γενικα θεωρω οτι  οι δασκαλοι στην Α' /θμια δεν γνωριζουν να χειριζοντα  σωστα τετοια θεματα, με αποτελεσμα οι γονεις να εχουν αναπτυξει μια διαφορετικη προσεγγιση για τα πραγματα.. σιγουρα συμφωνω οτι προτεραιοτητα του σχολειου ειναι να γινουμε οπως ελεγαν οι παλιοτεροι καλοι ανθρωποι..εννοωντας στο σημερα να δειχνουν σεβασμο, να μιλανε ευγενικα και γενικα να διεκδικουν με ενα κοσμιο τροπο συμπεριφορας . Αν εσυ orchid δεν αντιδρασεις κανεις δεν θα παρει το μηνυμα .Εφοσον εχεις και την υποστηριξη του διευθυντη καλο ειναι να το πραξεις ,, θα κανεις καλο και στα παιδια .. και θα δωσεις στην μητερα να καταλαβει οτι πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες των οσων ξεστομιζει με τοση ελαφροτητα.
καλη συνεχεια
++++++++++++++++++++++++
Μην το αφήσεις έτσι! Θα σουν κάνουν τη ζωή πατίνι τα μκρά αν δουν ότι δεν αντέδρασες! Και φοβάμαι μην πουν και χειρότερα την επόμενη φορά που θα ζοριστούν στο μάθημά σου. Άσε, που μπορεί να το διαδώσουν στους συμμαθητές τους (ή ακόμα και η μαμά στις υπόλοιπες μαμάδες)!
Όσον αφορά την διαφορά Α/μιας - Β/μιας ............ είναι τεράστια!!! Στα Δημοτικά υπάρχει μιζέρια πολλή! Στην Β/μια τα πράγματα είναι αλλιώς. Πέρασα κι απ'τις 2 βαθμίδες. Ίσως να έφταιγε το ότι ήμουν σε χωριά και όχι σε αστικά κέντρα. Δεν ξέρω......

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:50:52 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Θα το συζητήσω σήμερα με το διευθυντή.

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:18:58 πμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Θα το συζητήσω σήμερα με το διευθυντή.


Ειναι καποιοι ανθρωποι που δεν ειναι καθολου ευχαριστημενοι με τη ζωη τους και το μονο που κανουν ειναι να ασχολουνται με ανοησιες.. Εμενα μου εκανε εντυπωση ο τροπος με τον οποιο πηρε τηλεφωνο και σου ειπε αρχικα οτι ηθελε να ζητησει συγγνωμη και μετα ειπε και το παραμυθακι , το οποιο πιστευω οτι το σκαρφιστηκε η ιδια η μαμα εχοντας βεβαια πατησει και στην φανταστικη ιστορια των παιδιων της!! Εχεις κανει πολλες παρατηρησεις στα παιδια της? Μην το αφησεις ετσι! Ενημερωσε το διευθυντη και καλεσε την στο σχολειο να της μιλησεις μπροστα του. Πρεπει να εχεις μαρτυρα γιατι ολο και κατι θα σκαρφιστει παλι. Να της πεις οτι θιχτηκες απο αυτο που ειπες, οτι δεν συνεβει κατι τετοιο ποτε και να χρησιμοποιησεις και τους μαρτυρες σου!! Αν τη δεις ανενδοτη και ειρωνικη να της πεις οτι σε περιπτωση που συνεχιστει η γινει κατι παρομοιο στο μελλον , οτι θα λαβεις τα μετρα σου....

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:30:25 πμ »
Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους συναδέλφους, δεν πρέπει να το αφήσεις έτσι, γιατί η κατάσταση αυτή θα συνεχιστεί και θα σε χαλάνε συνεχώς με τις πράξεις και τα λόγια τους.  Καλή τύχη!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:58:31 πμ »
Αναφορικά με τη διαφορά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας στην αντιμετώπιση των ειδικοτήτων, να πω ότι πάντως είναι γεγονός ότι η συμπεριφορά κάποιων δασκάλων στα δημοτικά δεν είναι και η καλύτερη απέναντί μας και ειδικά σε αυτούς που δουλεύουνε σε ολοήμερο. Το πρόβλημα, δε, γίνεται μεγαλύτερο εαν είσαι γυναίκα και μικρή σε ηλικία. Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι διορισμένοι οι δάσκαλοι, νομίζουνε ότι έχουνε κάποια ανωτερότητα. Βέβαια υπάρχουνε και οι εξαιρέσεις και εγώ ευτυχώς έχω δουλέψει περισσότερο με αυτές τις εξαιρέσεις (να είναι καλά οι άνθρωποι). Στην δευτεροβάθμια νομίζω ότι μας εκτιμούν λίγο περισσότερο. Και πάλι βέβαια εξαρτάται από τους ανθρώπους.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Συκοφαντία από παιδιά στους γονείς
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:58:29 πμ »
Αναφορικά με τη διαφορά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας στην αντιμετώπιση των ειδικοτήτων, να πω ότι πάντως είναι γεγονός ότι η συμπεριφορά κάποιων δασκάλων στα δημοτικά δεν είναι και η καλύτερη απέναντί μας και ειδικά σε αυτούς που δουλεύουνε σε ολοήμερο. Το πρόβλημα, δε, γίνεται μεγαλύτερο εαν είσαι γυναίκα και μικρή σε ηλικία. Έχω την εντύπωση ότι επειδή είναι διορισμένοι οι δάσκαλοι, νομίζουνε ότι έχουνε κάποια ανωτερότητα. Βέβαια υπάρχουνε και οι εξαιρέσεις και εγώ ευτυχώς έχω δουλέψει περισσότερο με αυτές τις εξαιρέσεις (να είναι καλά οι άνθρωποι). Στην δευτεροβάθμια νομίζω ότι μας εκτιμούν λίγο περισσότερο. Και πάλι βέβαια εξαρτάται από τους ανθρώπους.
Συμφωνώ μ'όσα λέτε για τη Δευτεροβάθμια και την Πρωτοβάθμια για άλλη μια φορά...
Κι έχω δουλέψει και σε χωριά και σε αστικά κέντρα, η διαφορά στο σχολικό περιβάλλον, στους συναδέλφους, στην αντιμετώπιση των ζητημάτων που προκύπτουν, οι γονείς οι ίδιοι, η οργάνωση, η τυπικότητα, σε όλα έχω βρει διαφορές...

Ένας απ'τους λόγους, που αν και όποτε διοριστώ, θα επέλεγα Δευτεροβάθμια...
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.