*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια κυήσεως  (Αναγνώστηκε 73933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 30, 2009, 11:41:34 μμ »
  56 μέρες πριν από την ΠΗΤ όπως την δηλώσεις στο γιατρό του ΙΚΑ και 63 μέρες μετά τον τοκετό.Ό,τι περισσέψει,προστίθεται.Τα γνωρίζω από πρώτο χέρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 31, 2009, 07:31:56 πμ »
Ειχα δηλωσει νωριτερα ΠΗΤ γιατι δεν αντεχα αλλο και ηθελα να ξεκινησει η αδεια μου, και γεννησα 4 μερες μετα απο την ΠΗΤ που ειχα δηλωσει. Ειχα παρει το ενα επιδομα πριν και οταν πηγα να παρω το μετα, μου προσεθεσαν μερες αδειας (στην αποφαση που ελεγε ποτε θα γυρισω στη δουλεια) ωστε να μην ειναι λιγοτερες οι μερες μετα τον τοκετο, αλλα μου αφαιρεσαν και ενα ποσο απο τα χρηματα που ειχα παρει πριν...

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 01, 2009, 07:17:56 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Οράτιε  τι εννοείς ότι περισσέψει προστίθεται? Πχ εγώ έχω ΠΗΤ 28 /08 εάν γεννήσω για παράδειγμα 10 / 8 (λέω τώρα...) τι γίνεται? Η αδεια των 63 ημερών μετράει από την ΠΗΤ δηλαδή 28/8 ή από την ημερομηνία τοκετού 10/8? Διευκρινησέ το αν σου είναι εύκολο

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Rixardos7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:49:41 πμ »
Παιδια, μηπως γνωριζετε αν μια ωρομισθια που παιρνει την αδεια εγκυμοσυνης αν λαμβανει κανονικα τα μορια για τους μηνες αυτους που απουσιαζει?

Και κατι αλλο: αν υπαρχει προβλημα με την εγκυμοσυνη (επαπειλουμενη κυηση), η ωρομισθια παιρνει κανονικα τα μορια και σε αυτη την περιπτωση για ολους τους μηνες που θα απουσιαζει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια κυήσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος xenia73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 03, 2009, 11:27:47 πμ »
Εγώ πήρα άδεια 15 ημερών  επαπειλούμενης κύησης και τα μόρια προυπηρεσίας κανονικά, δουλεύοντας ως ωρομίσθια φέτος. Σίγουρα τα μόρια δεν τα χάνεις, όσες μέρες άδεια και αν πάρεις. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα χρήματα και τα επιδόματα.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 03, 2009, 01:16:04 μμ »
Παιδια, μηπως γνωριζετε αν μια ωρομισθια που παιρνει την αδεια εγκυμοσυνης αν λαμβανει κανονικα τα μορια για τους μηνες αυτους που απουσιαζει?

Και κατι αλλο: αν υπαρχει προβλημα με την εγκυμοσυνη (επαπειλουμενη κυηση), η ωρομισθια παιρνει κανονικα τα μορια και σε αυτη την περιπτωση για ολους τους μηνες που θα απουσιαζει?

Δεν ξερω αν δικαιουσαι απεριοριστη αδεια για επαπειλουμενη κυηση. Σιγουρα μπορεις να παρεις 15 ημερες (αρα 3 εβδομαδες) αναρρωτικη, κατα τη διαρκεια της οποιας παιρνεις μορια κανονικα, αλλα δεν πληρωνεσαι ολο το ποσο απο το ΙΚΑ.

Στη διαρκεια της αδειας εγκυμοσυνης/λοχειας παιρνεις κανονικα μορια, παιρνεις επιδοματα απο ΙΚΑ αλλα οχι χρηματα απο το σχολειο (γιατι εχεις παρει αποζημιωση απο το ΙΚΑ).

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Υπαρχει περιπτωση στο τελος της χρονιας να μην εχουν περαστει τα μορια κατα τη διαρκεια της αδειας, σε αυτην την περιπτωση κινεισαι γρηγορα και...αποφασιστικα!! Χρειαζεται τσεκαρισμα γιατι δεν περνανε ωρες και μπορει να πρεπει να τους το θυμησει κανεις οτι πρεπει να περασουν κι αυτες τις ωρες σαν να εχουν δουλευτει...

Αποσυνδεδεμένος xenia73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 03, 2009, 01:51:53 μμ »
Μπορείς να πάρεις και άλλες αναρρωτικές άδειες για επαπειλούμενη κύηση, απλά περνάς από επιτροππή και προσκομίζεις εξετάσεις. Δεν σε απολύουν. Εμένα προσωπικά, όταν πήρα την άδεια με ρώτησαν από τη Δ/νση Α/βάθμιας αν μετά θα συνεχίσω κανονικά την εργασία μου ή θα πάρω και άλλη άδεια, ώστε στη δεύτερη περίπτωση να καλέσουν άλλον ωρομίσθιο για να με αντικαταστήσει.
Απ' ότι κατάλαβα όμως , το αν δικαιούσαι κανονικά τα χρήματα και τα επιδόματα , εξαρτάται από τον αριθμό των ενσήμων που συγκεντρώνεις.(επειδή οι ωρομίσθιοι δεν μαζεύουν αρκετά ένσημα). Αν εργάζεσαι όμως και αλλού με ασφάλιση , συγκεντρώνεις τα ένσημα και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εμένα αυτό που με εκνευρίζει , είναι ότι κανείς δεν ξέρει με σαφήνεια να σου απαντήσει. Ένα είναι το σίγουρο. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κανείς δεν μπορεί να σε απολύσει και τα μόρια τα παίρνεις κανονικά. Αυτό άλλωστε δεν είναι και το ζητούμενο; Γιατί τα χρήματα είτε όλα είτε μισά, είναι τόσο λίγα.........

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 03, 2009, 02:32:36 μμ »
Απ' ότι κατάλαβα όμως , το αν δικαιούσαι κανονικά τα χρήματα και τα επιδόματα , εξαρτάται από τον αριθμό των ενσήμων που συγκεντρώνεις.(επειδή οι ωρομίσθιοι δεν μαζεύουν αρκετά ένσημα).

Δεν ξερω ακριβως τι ισχυει, νομιζω παιρνεις τα επιδοματα αν εχεις κανονικα βιβλιαριο, δηλαδη να εχεις ηδη συμπληρωσει καποιο αριθμο η να δουλευες αλλου πριν.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κανείς δεν μπορεί να σε απολύσει και τα μόρια τα παίρνεις κανονικά. Αυτό άλλωστε δεν είναι και το ζητούμενο; Γιατί τα χρήματα είτε όλα είτε μισά, είναι τόσο λίγα.........

Ειναι πραγματι αυτο το ζητουμενο, αλλα δυστυχως καποιες κοπελες στο φορουμ μου εχουν πει οτι τις απελυσαν στην ουσια, γιατι υποτιθεται οτι δεν δικαιουνταν αδεια περα απο 15 μερες αναρρωτικη...

Αποσυνδεδεμένος xenia73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 04, 2009, 01:29:53 μμ »
Σίγουρα μπορείς να πάρεις και άλλες μέρες άδεια. Δεν μπορούν να αρνηθούν άδεια που έχει γράψει γιατρός. Εγώ πήρα και δεύτρερη 15/νθήμερη, απλά δεν την "χρησιμοποίησα", με την έννοια ότι συννενοήθηκα με τους Δ/ντές των σχολείων , μου έγραψαν τις ώρες αλλά δεν εμφάνισα τα χαρτιά στο ΙΚΑ,  διότι μετά το πρώτο 15/νθήμεο άδειας δεν πληρωνόμαστε από πουθενά, ούτε από το ΙΚΑ΄, ούτε από τον εργοδότη.
Δεν νομίζω να έχει απολυθεί ποτέ εγκυμονούσα, θα είχε γίνει σάλος.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 24, 2009, 07:05:59 μμ »
Συνάδελφοι, η περικοπή στο μισθό ισχύει και για την άδεια κύησης ή μόνο για την επαπειλούμενη όταν προσκομίζεις γνωμάτευση από ιδιώτη; Επίσης
ο γιατρός μου είναι στο Αρεταίειο (δημόσιο). Πρέπει να υπογράψει τη γνωμάτευση για την ΠΗΤ και ο διευθυτής της κλινικής ή αρκεί το έγγραφο του Αρεταίειου και η υπογραφή και η σφραγίδα του γιατρού μου;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 24, 2009, 09:56:24 μμ »
αδεια κυησης εννοεις τους 2 τελευταιους μηνες; δε νοιζω να κοβουν , εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο. για το χαρτι που λες , εγω επαιρνα απο τον γιατρο στο αττικο και μετα πηγαινα μονο για σφραγιδα κ αριθμο πρωτοκολλου, οχι στον διευθυντη ομως

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 24, 2009, 10:27:50 μμ »
Ναι για τους 2 τελευταίους λέω. Ευχαριστώ. :-* :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 24, 2009, 11:16:39 μμ »
hapiness, θεωρώ ότι κάθε εγκυμοσύνη πρέπει να αντιμετωπίζεται με μεγάλη φροντίδα και σοβαρότητα. Δεν καταλαβαινω λοιπόν γιατί θα πρέπει μια έγκυος γυναίκα, όσο καλή εγκυμοσύνη κι αν έχει, να τρέχει στα κατσάβραχα που πολύ πιθανόν να την στείλουν !! Δηλαδή θα νοιαστεί κανείς αν η κοπέλα από το πήγαινε- έλα θα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη της ; ή πιστεύεις ότι με το που θα πει ότι είναι έγκυος θα την  στείλουν αμέσως σε γραφείο ! Σιγά να μην την στείλουν. Καλύτερη η πρόληψη παρά η αντιμετώπιση. ( ετσι δεν συνηθίζουμε να λέμε; ). Από τη στιγμή λοιπόν που μια γυναίκα έχει την τύχη να μείνει έγκυος, τίποτα και κανένας δεν πρέπει να τη θέτει σε κίνδυνο. Επομένως αν μπορεί η κοπέλα, βεβαίως να κάνει χρήση της επαπειλούμενης ( ακόμη κι αν δεν είναι  επαπειιλούμενη και μακάρι να μη γίνει ποτέ. ) .

 φιλικά

Αποσυνδεδεμένος marioullita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Άδεια κυήσεως
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 25, 2009, 06:57:31 μμ »
Μπορώ να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με την άδεια επαπειλούμενης κύησης?Κάθε φορά που θα προσκομίζω χαρτί από το γιατρό μου μέχρι να κλείσω και τον έκτο μήνα θα πρέπει να εγκρίνεται από υγειονομική επιτροπή?Και που θα πρέπει να το στέλνω στο σχολείο ή στη ΔΔΕ που κατέθεσα και το πρώτο όταν ορκίστηκα?Κι όταν με το καλό με τοποθετήσουν σε σχολείο υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να πάω για ανάληψη υπηρεσίας?Νόμιζα ότι με το διορισμό τα βάσανα τελειώνουν αλλά νιώθω πιο αγχωμένη από ποτέ... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162153
  • Σύνολο θεμάτων: 19241
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.