*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας στον ΟΑΕΔ εκπαιδευτικών γενικής παιδείας  (Αναγνώστηκε 184512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τόσο καιρό υπάρχει το συγκεκριμένο καυτό θέμα και εγώ μόλις χτες και μετά βίας το πήρα χαμπάρι!  >:(

Ό, τι και να κάνουμε οι ωρομίσθιοι
                                αναπληρωτές
                                επιτυχόντες αλλά μη διοριστέοι ΑΣΕΠ
προκειμένου να εμποδίσουμε την άδικη
                                             εντελώς παράνομη
                                             πλήρως ανατρεπτική
είσοδο των οαεδ-ιτών στους με κόπο
                                           έξοδα
                                           ατέλειωτο διάβασμα
                                           πολλά-πολλά χιλιόμετρα μακριά
πίνακες, αναπληρωτών ή ενιαίο, να ξέρετε ότι είμαι μαζί σας, θα παλέψω κι εγώ.

Υπογραφή: Η 2 φορές επιτυχούσα ΑΣΕΠ (2005, 2007) και η εν αναμονή των αποτελεσμάτων του 3ου ΑΣΕΠ (2009)...


Και ποιος σου είπε εσένα ότι εμείς δεν κοπιάζουμε 10-12-15 χρόνια τώρα στον οαεδ;

Και ποιος σου είπε εσένα ότι πολλοί από εμάς δεν έχουμε ρίξει ατελείωτο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ;

Και ποιος σου είπε εσένα ότι και εμείς στα τόσα χρόνια δεν έχουμε διανύσει πολλά-πολλά χιλιόμετρα για να δουλέψουμε  σε ΟΑΕΔ άλλων νομών;

Και ποιος σου είπε εσένα ότι με 10-12-15 χρόνια ωρομισθία ζούμε πλουσιοπάροχα και ότι δεν αναγκαζόμαστε να δουλέψουμε σε οικοδομές , πατσατζίδικα, μανάβικα και άλλα πολλά.........για να σταθούμε οικονομικά ή μήπως και γιαυτό φταίνε πάλι οι οαεδίτες;

Και τι νομίζεις τέλος πάντων, ότι έξοδα έχεις κάνει μόνο εσύ; Μάλλον δεν έχεις καλές πληροφορίες και ίσως είσαι αρκετά μικρή σε ηλικία για να γνωρίζεις ότι ο ΑΣΕΠ έχει "φάει" τον διορισμό κάποιων εκπαιδευτικών- τώρα του ΟΑΕΔ-που ήταν στην επετηρίδα και δίδασκαν σε σχολεία ενώ ίσως εσύ και κάποιοι άλλοι που φωνάζουν για εμάς δεν είχατε ξεκινήσει τις σπουδές σας.

Μάλλον είναι άδικη και ανατρεπτική η σκέψη σου για να παλέψεις ενάντια στους συναδέλφους σου του ΟΑΕΔ. Εκεί που εσύ μοριοδοτήσαι στους πίνακες του ΟΑΕΔ ενώ εγώ αποκλείομαι από τους αντίστοιχους του ΥΠΕΠΘ.

Και επειδή όπως λες εχθές το πήρες χαμπάρι, αυτή η ιστορία με το ΥΠΕΠΘ και τον ΟΑΕΔ δεν είναι τωρινή αλλά υπάρχει από το 2001

Γι’ αυτό πάλεψε καλύτερα για ένα καλύτερο σχολείο για τα παιδιά μας και άσε να αποφασίσει η πολιτεία με την εφαρμογή των νόμων.

Υ.Γ. Ελπίζω να δοθεί λύση που να μην αδικεί κανέναν μας
Υ.Γ2 Συγνώμη για το επιθετικό ύφος.




Επιτέθηκες στον -στην bikini γιατί νομίζεις πως είναι νέος-α.Σε εμένα που είμαι γραμμένη και στην επετηρίδα τι έχεις να πεις ;Εννοείται πως δεν είμαι με το μέρος σας γιατί η αδικία όσον αφορά εμένα έχει πάρει απίστευτες διαστάσεις..Παρόλα αυτά ποτέ δεν κλάφτηκα και έδωσα ΑΣΕΠ ξανά και ξανά.Κάντε και εσείς το ίδιο...Πίστεψέ με είναι η μόνη λύση για όσους δεν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη..   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
 σε μας ομως δυστυχως,δεν μας εδοθη η δυνατοτητα να κοπιασουμε οπως λες 10,15 χρονια.για να μπορεσουμε οι περισσοτεροι να δουλεψουμε 3 χρονακια ωρομισθιοι( οι περισσοτεροι πανηγυριζουμε για αυτη την μεγαλη! επιτυχια)διανυσαμε μεγαααααααααλη αποσταση και φτυσαμε μαυρο αιμα,για 4 μηνες προυπηρεσια....και κατι αλλο,δεν ειμαστε κι εμεις λυκοπουλα,απο 35 και πανω οι περισσοτεροι..

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή κάποιοι συνάδελφοι ζήτησαν το email του υπουργού, επαναλαμβάνω ορθά:

Συνάδελφοι καλησπέρα,
θα επαναλάβω αυτά που έχω αναφέρει σε προηγούμενα μηνύματα. Εδώ υπάρχει ένας πόλεμος συμφερόντων. Πρέπει απλά να δώσουμε να καταλάβει ο υπουργός και η κυβέρνηση τι σημαίνει αυτό που σκέφτονται να κάνουν και πόσο μπορεί να τους κοστίσει.
Αναφορικά με τις προηγούμενες επιστολές παραπέμφθηκαν όλες στο Γραφείο διορισμών και απαντήθηκαν στερεότυπα, με απλή αναφορά της κατάστασης και της πρόθεσης της προηγούμενης ηγεσίας του υπουργείου να αναγνωρίσει την προϋπηρεσία των ΟΑΕΔιτών.
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το αντίστοιχο τμήμα του υπουργείου, μου ανέφεραν εμμέσως πλην σαφώς ότι είναι θέμα υπουργού η εξέλιξη αυτής της υπόθεσης.
Μετά από τα παραπάνω έχω προσαρμόσει την επιστολή-καταγγελία, ώστε να αναφέρεται αποκλειστικά στον υπουργό.
Παρακαλώ πολύ όλους τους συναδέλφους που τους εκφράζει να την αναπαράγουν και να την στείλουν είτε με Φαξ είτε ηλεκτρονικά στο τηλέφωνο που αναφέρεται.

Γραφείο Υπουργού Παιδείας: ΦΑΞ:2103442887 emai: minister@ypepth.gr

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος polixeni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Φτάνει πια!Έχω κουραστεί να ακούω πόσο άδικο είναι να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία στα πρώην ΤΕΕ του ΟΑΕΔ.Γιατί σε όλες τις αδικίες(ΠΔΣ,ΣΔΕ,εκπαιδευτικούς από Ιδιωτικά Σχολεία,Σιβιτανίδειο,εκπαιδευτικούς με προϋπηρεσία χωρών ΕΕ,ΣΜΕΑ κ.λ.π) κάνετε όλοι τα στραβά μάτια;Οι πίνακες του ΥΠΕΠΘ μπάζουν από παντού,το ποιος και πού δουλεύει δύσκολα ελέγχεται,η επιτυχία στον ΑΣΕΠ και η κατάταξη στους πίνακες βάσει αυτής δύσκολα θα ελέγχεται, αφού με το καινούριο σύστημα οι πίνακες επιτυχόντων και μη δε θα δημοσιοποιούνται.Τα μαγειρέματα γίνονται και θα γίνονται.Κι εμείς θα τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, ας εναντιωνόμαστε σε κάθε αδικία, όχι να κλείνουμε το στόμα σε χοντρές αδικίες, γιατί μας συμφέρει!Περιμένω μάταια δυο χρόνια τώρα να δουλέψω σε σχολείο του ΥΠΕΠΘ(έχω δηλώσει ΝΑΙ σε όλα κι ας έχω οικογένεια, κι ας έχω προβλήματα), έχω φιλήσει κατουρημένες ποδιές για λίγες ώρες στην ΠΔΣ αλλά πάντα έρχομαι δεύτερη, τρίτη κ.ο.κ.,γιατί πάντα προηγούνται παιδιά "ημετέρων". Γνωρίζω πολύ καλά ότι, όσοι χάσαμε τη δουλειά μας λόγω της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης που αλλαξε τα πράγματα στον ΟΑΕΔ, είμαστε λίγοι και ότι υπάρχουν προτάσεις που επιτρέπουν την είσοδό μας στους πίνακες του ΥΠΕΠΘ χωρίς τις ανατροπές για τις οποίες όλοι φωνάζετε.Οι Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι Εκθέσεις του Συνηγόρου του Πολίτη,το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο που αναγνωρίζουν το ΔΙΚΑΙΟ του αιτήματος της Αναγνώρισης, αποτελουν κάποια από τα επιχειρήματα για να πειστούν επιτέλους εκπαιδευτική κοινότητα και ΥΠΕΠΘ  γι' αυτό το ΔΙΚΙΟ και να το αποδώσουν!Δεν είμαστε ούτε τεμπέληδες(κι εμείς δουλέψαμε,κι εμείς διαβάσαμε και διαβάζουμε όχι πάντα με τις καλύτερες συνθήκες) ούτε βίσματα και όλα όσα καιρό τώρα μας αποδίδονται

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Οταν λες ρε Ζαγορακη οτι οι θεσεις σας μεταφερθηκαν στο ΥΠΕΠΘ μπορεις να μου το εξηγησεις. Μιλας νομιζω για μεταφορα και οχι καταργηση. Περιμενω.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Φτάνει πια ο ένας, φτάνει πια κι ο άλλος. Λες και δεν βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι.

Το δικό μου φτάνει πια είναι το εξής: Από τότε που ήμουνα φοιτήτρια, τρέχω και διαμαρτύρομαι για το χάλι των διορισμών. Χρόνια τώρα διαμαρτύρομαι -και όχι μόνο εγώ- για την αδικία που γίνεται με την ΠΔΣ, τη Σιβιτανίδειο, τα Ναυτικά, τα Εκκλησιαστικά και όλες αυτές τις τρύπες που δίνουν μόρια στον πίνακα αναπληρωτών. Δεν σχολιάζω τους πόσους ΑΣΕΠ έχω δώσει και αν έχω υπάρξει ή όχι επιτυχούσα, γιατί αυτό είναι θέμα ατομικό και όχι συλλογικό. Τρελαίνομαι όμως όταν έρχονται οι ΟΑΕΔίτες να μου λένε ότι κάνω τα στραβά μάτια στις άλλες αδικίες. Πραγματικά όμως τρελαίνομαι. Χρόνια τώρα τρέχουμε, πολύς κόσμος, στους συλλόγους αδιορίστων και διαμαρτυρόμαστε για τις αδικίες που συμβαίνουν. Είναι από τα κεντρικά αιτήματα των συλλόγων αυτών να αναγνωρίζεται στους πίνακες η προϋπηρεσία ΜΟΝΟ από τις θέσεις οι οποίες καλύπτονται από τους πίνακες και καμία άλλη. Και τώρα έρχεται μια ομάδα ανθρώπων, η οποία έχει ως βασικό επιχείρημα: Τόσες αδικίες γίνονται, ας γίνει κι άλλη μία.
Καλοί μου ΟΑΕΔίτες, στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Ελάτε στους σύλλογους αδιορίστων και παλέψτε μαζί μας για να καταργηθούν ΟΛΕΣ οι αδικίες και να διοριστούμε ΟΛΟΙ. Μην βγαίνετε όμως ΤΟΣΟ ξεδιάντροπα με το υφάκι: "Τόσες αδικίες και παρανομίες έχετε καταπιεί, και τι έγινε για μια παραπάνω;"

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
polixeni  έχεις σκεφτεί πόσοι έφαγαν πόρτα στον οαεδ γιατί και εκεί υπήρχαν "τα δικα μας παιδιά";μη μου λές λοιπόν ότι τώρα ανακάλυψες την Αμερική! νομίζω οτι η erlana έτει το ζήτημα σε απόλυτα λογική βάση.θα μου πεις ειμαστε μεγαλοι, υποστήκαμε την αδικία με την επετηρίδα.Ναι, αλλά οπως και κάποιος άλλος έγραψε και εμείς δεν είμαστε λυκόπουλα.

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Φτάνει πια!Έχω κουραστεί να ακούω πόσο άδικο είναι να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία στα πρώην ΤΕΕ του ΟΑΕΔ.Γιατί σε όλες τις αδικίες(ΠΔΣ,ΣΔΕ,εκπαιδευτικούς από Ιδιωτικά Σχολεία,Σιβιτανίδειο,εκπαιδευτικούς με προϋπηρεσία χωρών ΕΕ,ΣΜΕΑ κ.λ.π) κάνετε όλοι τα στραβά μάτια;Οι πίνακες του ΥΠΕΠΘ μπάζουν από παντού,το ποιος και πού δουλεύει δύσκολα ελέγχεται,η επιτυχία στον ΑΣΕΠ και η κατάταξη στους πίνακες βάσει αυτής δύσκολα θα ελέγχεται, αφού με το καινούριο σύστημα οι πίνακες επιτυχόντων και μη δε θα δημοσιοποιούνται.Τα μαγειρέματα γίνονται και θα γίνονται.Κι εμείς θα τρωγόμαστε μεταξύ μας. Αν θέλουμε να είμαστε δίκαιοι, ας εναντιωνόμαστε σε κάθε αδικία, όχι να κλείνουμε το στόμα σε χοντρές αδικίες, γιατί μας συμφέρει!Περιμένω μάταια δυο χρόνια τώρα να δουλέψω σε σχολείο του ΥΠΕΠΘ(έχω δηλώσει ΝΑΙ σε όλα κι ας έχω οικογένεια, κι ας έχω προβλήματα), έχω φιλήσει κατουρημένες ποδιές για λίγες ώρες στην ΠΔΣ αλλά πάντα έρχομαι δεύτερη, τρίτη κ.ο.κ.,γιατί πάντα προηγούνται παιδιά "ημετέρων". Γνωρίζω πολύ καλά ότι, όσοι χάσαμε τη δουλειά μας λόγω της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης που αλλαξε τα πράγματα στον ΟΑΕΔ, είμαστε λίγοι και ότι υπάρχουν προτάσεις που επιτρέπουν την είσοδό μας στους πίνακες του ΥΠΕΠΘ χωρίς τις ανατροπές για τις οποίες όλοι φωνάζετε.Οι Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι Εκθέσεις του Συνηγόρου του Πολίτη,το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο που αναγνωρίζουν το ΔΙΚΑΙΟ του αιτήματος της Αναγνώρισης, αποτελουν κάποια από τα επιχειρήματα για να πειστούν επιτέλους εκπαιδευτική κοινότητα και ΥΠΕΠΘ  γι' αυτό το ΔΙΚΙΟ και να το αποδώσουν!Δεν είμαστε ούτε τεμπέληδες(κι εμείς δουλέψαμε,κι εμείς διαβάσαμε και διαβάζουμε όχι πάντα με τις καλύτερες συνθήκες) ούτε βίσματα και όλα όσα καιρό τώρα μας αποδίδονται
προσωπικα ουτε κατουρημενες ποδιες φιλησα ουτε παιδια ημετερων βρεθηκαν εμποδια μπροστα μου.8 χρονια αγωνας ΑΣΕΠ και σκληρου διαβασματος κατω απο αντιξοες συνθηκες με εφεραν φετος αναπληρωτρια και πολυ κοντα στο διορισμο.Τη θεση μου λοιπον στον πινακα καταλαβαινεις οτι θα αγωνιστω για να την κατοχυρωσω γιατι την απεκτησα με σκληρη προσπαθεια.Την αγανακτηση σου λοιπον κοιτα να στρεψεις προς αλλη κατευθυνση...Θα ξεσηκωθουμε ολοι οι αναπληρωτες εναντιον αυτης της αδικιας..για τις ανατροπες που ολοι φωναζουμε οπως λες και συ..τι να πω...εγκαταλειψτε την αυτιστικη νοοτροπια σας και φτανει δημιουργειτε εντασεις.

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Όταν τα μέτωπα είναι πολλά.. χάνεται ο πόλεμος. Πρώτα από όλα θα προστατέψουμε την οικογένεια μας, μετά τους φίλους και τους γνωστούς μας και αν γίνουμε αρκετά δυνατοί ίσως μπορέσουμε να γίνουμε και αντικειμενικά δίκαιοι. Μέχρι τότε η δικαιοσύνη θα είναι υποκειμενική υπόθεση. Μέχρι τότε δεν πρόκειται να συμφωνήσουν όσοι έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα. Ποιος θα είχε ανάγκη από ρουσφέτια και από μικροαλλαγές για να βολευτεί αν τα πράγματα δεν ήταν τόσο δύσκολα στον εργασιακό τομέα; Κατηγορούμε κάποιον που με "μη δίκαια μέσα" θα προσπαθήσει να κάνει κάτι καλύτερο για την δύσκολη ζωή του.  Αν οι μεν ήταν στην θέση των δε, θα είχαν τις ίδιες απόψεις και αντίστροφα. Διαφωνείτε; Ζούμε σε μια χώρα που ο μικρός μας μισθός, έχει μικρότερη αγοραστική αξία, λόγω των "καρτέλ", των τραπεζών και όλων αυτών που μας πίνουν το αίμα. Αλλά τίποτα από αυτά δεν θα αλλάξει, μιας και γ' αυτό φταίμε όλοι μας.. και οι πολιτικοί και οι πολίτες. Μας αξίζουν τα χάλια που έχει η παιδεία, η υγεία, η ποιότητα ζωής μας, η ζωή μας. Οπότε ας συνεχίσουμε να μαλώνουμε, μιας και δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε κάτι καλύτερο.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160920
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 668
Σύνολο: 680

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.