*

Αποστολέας Θέμα: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!  (Αναγνώστηκε 40031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 09:36:44 μμ »
Συνάδελφε το έθεσες πολύ όμορφα το θέμα, δυστυχώς όμως οι παιδαγωγικές αρχές του μαθήματος παραμένουν ανεφάρμοστες στην πράξη, τουλάχιτον σε όσα σχολεία έχω υπηρετήσει.
Μακάρι στα σχολεία να υπήρχαν συνάδερφοι που εφαρμόζουν όσα λες, δυστυχώς όμως οι νέοι συνάδερφοι άλλης νοοτροπίας είναι ελάχιστοι, και επειδή κατά τη γνώμη μου σε όλα τα μαθήματα το σημαντικότερο ρόλο τον παίζουν οι διδάσκοντες το μάθημα παραμένει όπως είχε σε παλαιότερες περιόδους. Συμφωνώ μαζί σου ότι η κατήχηση δεν ειναι δουλειά του σχολείου αλλά της εκκλησίας, και είναι θέμα ελευθερης επιλογής το να τη δεχτεί κάποιος, στα σχολεία που υπηρέτησα όμως το μάθημα ήταν κατηχητικό.
Όπως είπα έχω ζήσει αναχρονιστικά σκηνικά απείρου κάλλους, τα οποία να θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε με π.μ. να μου πεις τη γνώμη σου.
Απ' ότι ξέρω τα εγχειρίδια δεν έχουν αλλάξει απ'όταν ήμασταν εμείς στο λύκειο (93-96) και το περιεχόμενό τους μου φαίνεται ότι επιχειρεί να μεταδώσει συγκεκριμένες ιδέες, και όχι να προκαλέσει φιλοσοφικούς στοχασμούς και διερευνήσεις όπως είπε ο Μάρκος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:41 »

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:39:29 μμ »
Εμενα μου αρεσει και ο κατηχητικος ρολος του! Μου αρεσει πολυ η παραβολή του ασώτου, των 10 μωρων παρθενων (κυριως αυτο γιατι μας παει γαντι... και αλλες....

Ξερεις ποσοι ΟΛΟΙ απο αυτους που περιμενουν αναπληρωση κανουν το σταυρο τους ολημερις και οληνυχτις?!!
ξερεις ποσοι ΟΛΟΙ στα δυσκολα λεμε "βοηθα Παναγια"?.....
ξερεις ποσοι ΟΛΟΙ οταν δεν φτανει ο μισθος λεμε " Τί θα κανω θεέ μου?!!!..."

και η πρωινη προσευχη στο σχολειο, ενδυναμωση ειναι , οπως η Μουσα ζητα τη θεια δυναμη για να ξεκινησει την Οδυσσεια!

Πολύ καλή η προσέγγιση σου! :) :)
Συμφωνώ απόλυτα!
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:43:04 μμ »
δυστυχως το μαθημα  ττων θρησκευτικων εξακολουθει να ειναι παρεξηγημενο και μαλιστα απο συναδελφους κρινοντας απο μεμονωμενα περιστατικα.τα θρησκευτικα ομως οταν διδαχθουν οπως πρεπει μπορουν να προσφερουν στην τρυφερη ηλικια των εφηβων αξιες που θα τιςκρατησουν σε ολη τους τη ζωη. θυμαμαι χαρακτηριστικα την χρονια 2008-2009 στην γ λυκειου συζητουσαμε γιατι η Εκκλησια ειναι αντιθετη με τις αμβλωσεις. τα παιδια ειδαν ενα ολοκληρο βιντεακι με το πως γινεται μια αμβλωση!με εντυπωσιασε το γεγονος οτι στο τελος ολοι εξεφρασαν τον αποτροπιασμο τους για αυτη την πραξη καιειπαν πως δεν θα ηθελαν ποτε να κανουν κατι τετοιο!επιτρεψτε μου λοιπον να υποστηριζω πως το μαθημα τωνθρησκευτικων ειναι απολυτα ανθρωπιστικο!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:56:40 μμ »
Δυστυχώς οι μεμονωμένες περιπτώσεις δεν είναι και τόσο μεμονωμένες....
Και ακριβώς το παράδειγμα που φέρνεις δείχνει ότι πρόκειται για μάθημα που προπαγανδίζει συγκεκριμένες ιδέες!
Και χαίρομαι που το ανέφερες, γιατί μπορώ να πω και την εμπειρία μου, την οποία ήθελα να πω αλλά δεν ήθελα να προκαλέσω. Τον Ιούνιο όταν επιτηρούσα τα θρησκευτικά της Β'Λ. και είδα ερώτημα για το ποια είναι η μοναδική περίπτωση που η εκκλησία επιτρέπει την άμβλωση ήθελα να αυτοχαστουκιστώ!
Το ανθρωπιστικό σ' αυτήν την περίπτωση είναι να αφήσεις έναν έφηβο -και έναν άνθρωπο εν γένει- να αποφασίσει για τη ζωή του και να του τονίσεις την αξία της ελεύθερης επιλογής του και της συνειδητοποίησης των ευθυνών που φέρει με την κάθε επιλογή του! Όχι να τον αναγκάζεις να κατευθυνθεί προς μια επιλογή φορτώνοντάς τον τύψεις! Αυτό είναι προπαγάνδα! Και προέρχεται από συγκεκριμένη ιδεολογία, την οποία το μάθημα προωθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:41 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 11:59:39 μμ »
Συνάδελφε το έθεσες πολύ όμορφα το θέμα, δυστυχώς όμως οι παιδαγωγικές αρχές του μαθήματος παραμένουν ανεφάρμοστες στην πράξη, τουλάχιτον σε όσα σχολεία έχω υπηρετήσει.
Μακάρι στα σχολεία να υπήρχαν συνάδερφοι που εφαρμόζουν όσα λες, δυστυχώς όμως οι νέοι συνάδερφοι άλλης νοοτροπίας είναι ελάχιστοι, και επειδή κατά τη γνώμη μου σε όλα τα μαθήματα το σημαντικότερο ρόλο τον παίζουν οι διδάσκοντες το μάθημα παραμένει όπως είχε σε παλαιότερες περιόδους. Συμφωνώ μαζί σου ότι η κατήχηση δεν ειναι δουλειά του σχολείου αλλά της εκκλησίας, και είναι θέμα ελευθερης επιλογής το να τη δεχτεί κάποιος, στα σχολεία που υπηρέτησα όμως το μάθημα ήταν κατηχητικό.
Όπως είπα έχω ζήσει αναχρονιστικά σκηνικά απείρου κάλλους, τα οποία να θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε με π.μ. να μου πεις τη γνώμη σου.
Απ' ότι ξέρω τα εγχειρίδια δεν έχουν αλλάξει απ'όταν ήμασταν εμείς στο λύκειο (93-96) και το περιεχόμενό τους μου φαίνεται ότι επιχειρεί να μεταδώσει συγκεκριμένες ιδέες, και όχι να προκαλέσει φιλοσοφικούς στοχασμούς και διερευνήσεις όπως είπε ο Μάρκος.

Tα εγχειρίδια του Γυμνασίου έχουν αλλάξει το 2003 και εντός της επόμενης τριετίας θά ξαναλλάξουν για να προσαρμοσθούν στα νέα προγράμματα σπουδών που έχει συντάξει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Επίσης θ΄ αλλάξουν και τα εγχειρίδα του Λυκείου. Δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν θεολόγοι με αναχρονιστικές εκπαιδευτικές αντιλήψεις, αλλά αν θέλετε να σας αναφέρω και παραδείγματα με ..."στόκους" εκ των π.χ. φιλολόγων έχω ούκ ολίγα. Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σας ότι αξία και (κυρίως) νόημα στο μάθημα (των Θρησκευτικών και στ΄ άλλα ανθρωπιστικού  περιεχομένου) δίνει o δάσκαλος...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:03:59 πμ »


αλλά αν θέλετε να σας αναφέρω και παραδείγματα με ..."στόκους" εκ των π.χ. φιλολόγων έχω ούκ ολίγα. Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σας ότι αξία και (κυρίως) νόημα στο μάθημα (των Θρησκευτικών και στ΄ άλλα ανθρωπιστικού  περιεχομένου) δίνει o δάσκαλος...

Παραδείγματα με τα οποία φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσω απόλυτα, μόνο που κανένας φιλόλογος δεν ισχυρίστηκε ότι διδάσκει τα μοναδικά μαθήματα που κάνουν τους μαθητές ανθρώπους με πνεύμα και ψυχή.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:08:14 πμ »


αλλά αν θέλετε να σας αναφέρω και παραδείγματα με ..."στόκους" εκ των π.χ. φιλολόγων έχω ούκ ολίγα. Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σας ότι αξία και (κυρίως) νόημα στο μάθημα (των Θρησκευτικών και στ΄ άλλα ανθρωπιστικού  περιεχομένου) δίνει o δάσκαλος...

Παραδείγματα με τα οποία φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσω απόλυτα, μόνο που κανένας φιλόλογος δεν ισχυρίστηκε ότι διδάσκει τα μοναδικά μαθήματα που κάνουν τους μαθητές ανθρώπους με πνεύμα και ψυχή.

Φυσικά...Ούτε κάποιος σοβαρός θεολόγος μπορεί να ισχυρισθεί κάτι ανάλογο... (Για τ΄΄όνομα... )

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:08:51 πμ »

Απ' ότι ξέρω τα εγχειρίδια δεν έχουν αλλάξει απ'όταν ήμασταν εμείς στο λύκειο (93-96) και το περιεχόμενό τους μου φαίνεται ότι επιχειρεί να μεταδώσει συγκεκριμένες ιδέες, και όχι να προκαλέσει φιλοσοφικούς στοχασμούς και διερευνήσεις όπως είπε ο Μάρκος.
Και γιατί αυτο να ειναι εξ ορισμού κακό;Παραδεχομαι οτι τα σχετικά βιβλία της δευτεροβάθμιας ηταν γραμμένα ως επί το πλειστον σε δύσκολη γλώσσα ,αλλά εφοσον η πίστη των πατέρων μας είναι χριστιανορθόδοξη προσωπικά αισθανομαι ευγνωμοσυνη στο Δημοτικό κυριως σχολείο που μου έμαθε τα θεία γράμματα.Αν αυτά δεν μου άρεσαν τιποτε δεν με εμπόδιζε να γινω κάτι άλλο στη συνέχεια.Ομως τι θα έβγαινε λχ αν γινόμουν ( ! ) μουσουλμάνος μετεπειτα;Αν και κάποιοι εκ των υστερων εξελίσσονται σε αθέους...συγγενείς μου λχ.
  Πρεπει να ομολογησω όμως πως στο μακρινο παρελθον είχα υποστεί "λάιτ" θρησκευτικούς διωγμούς...που μου αφησαν ψυχικό τραυμα διότι με μεταχειρίστηκαν σαν τον ίππο που του φορούν παρωπίδες.Τα περί προπαγάνδας δεν τα θεωρώ σωστά.Προπαγάνδα κανουν τα ιδεολογικά μετερίζια.Ντάξει μπορεί να κρύβονται δαύτα πισω από κατηχησεις... δε λέω.Εδώ μιλαω ομως για το ατομό μου..τι νίλα ενδεχομένως επαθαν αλλοι δεν μπορώ να το ξέρω.Προσωπικά εχω περάσει από ολες σχεδόν τις πολιτικές ιδεολογίες καθως και από 2-3 αιρέσεις!!Αλλά σίγουρα δεν μπορείτε να με κατηγορησετε οτι έμαθα την Ορθοδοξία υπό τη βερσιον της ταξικής εκμετάλλευσης!!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 12:26:05 πμ »
"Eπιλεγόμενο το μάθημα των Θρησκευτικών!!!"....

Kαλά αυτός ο ...χριστιανός που έβαλε αυτόν τον ψευδεπίγραφο και παραπλανητικό τίτλο στο topic, δεν σκοπεύει να τον αποκαταστήσει επί το ορθόν; Το ότι σχεδιάζεται να εξελιχθεί σε επιλεγόμενο στη Γ΄ Λυκείου του Νέου Λυκείου, παραμένοντας (δόξα τω Θεώ!) υποχρεωτικό από την Γ΄ Δημοτικού μέχρι και την Β΄ Λυκείου (παλαιού και νέου Λυκείου), όχι μόνο δεν δικαιολογεί τον τίτλο, αλλά, δημιουργώντας τεχνηέντως αρνητικούς συνειρμούς για το μάθημα, τον καθιστά προκλητικό... (Θεός φυλάξοι...)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:40:49 μμ »
Τους διδάσκουμε και πώς να διαμορφώνουν ιδέες, στάσεις ζωής και αξίες που κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο να διδαχθούν με τα θρησκευτικά.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλο λάθος κάνεις σε αυτό το σημείο!!Δεν σε παρεξηγώ φυσικά :)
Το συγκεκριμένο μάθημα είναι το κατεξοχήν αρμόδιο για τη δια-μόρφωση στάσεων και για την καλλιέργεια ανθρωπιστικής παιδείας.
Παράδειγμα:αν πεις στο παιδί ότι δεν πρέπει να εμφανίζει ρατσιστική συμπεριφορά,θα πρέπει να το αιτιολογήσεις κάνοντας προηγουμένως ανθρωπο-λογία.Πώς,δηλαδή,μπορεί ο χριστιανός να παρουσιάζει ρατσιστική συμπεριφορά,αφού θεωρούμε ότι όλοι είμαστε αδέλφια από κοινό πατέρα και όλοι διαθέτουμε το κατ΄εικόνα;Αλλιώς του κάνεις κήρυγμα,ηθικισμό.

Τώρα ως προς το ότι πολλά εξαρτώνται απο τον καθηγητή,αυτό ισχύει σε όλες τις ειδικότητες.
Μπορεί για παράδειγμα ένας να πιστεύει ότι σε πολλά παιδιά "δεν τους κόβει",λόγω κληρονομικότητας και να ασχολείται μόνο με τους "έξυπνους".Μην μου πεις ότι δεν έχεις συναντήσει τέτοιες αντιλήψεις...

Θυμάμαι μια συνάδελφο φιλόλογο,που έμπαινε μετά από εμένα σε μια τάξη και μιλούσε στα παιδιά για τη ροκ μουσική και τους σατανικούς στίχους που αυτή κρύβει!
Πιστεύεις ότι αν φύγει το μάθημα των θρησκευτικών θα είναι καλύτερα,ειδικά με την επιστροφή των ανθρώπων σε παραθρησκευτικά φαινόμενα (αποκρυφισμός,μαγεία κτλ.) σε εποχές κρίσεων;Δεν χρειάζεται κάποιος καταρισμένος επιστήμονας να τους μιλήσει γι΄αυτά;

Ως προς το ότι τα βιβλία είναι τα ίδια εδώ και πολλά χρόνια,εμένα ένα πράγμα μου λέει.
Οτι επιχειρείται συστηματικά η υποβάθμιση του μαθήματος,όπως και σε αυτό της ιστορίας.Δεν αρέσουν στις σημερινές εξουσίες.

"Eπιλεγόμενο το μάθημα των Θρησκευτικών!!!"....

Kαλά αυτός ο ...χριστιανός που έβαλε αυτόν τον ψευδεπίγραφο και παραπλανητικό τίτλο στο topic, δεν σκοπεύει να τον αποκαταστήσει επί το ορθόν; Το ότι σχεδιάζεται να εξελιχθεί σε επιλεγόμενο στη Γ΄ Λυκείου του Νέου Λυκείου, παραμένοντας (δόξα τω Θεώ!) υποχρεωτικό από την Γ΄ Δημοτικού μέχρι και την Β΄ Λυκείου (παλαιού και νέου Λυκείου), όχι μόνο δεν δικαιολογεί τον τίτλο, αλλά, δημιουργώντας τεχνηέντως αρνητικούς συνειρμούς για το μάθημα, τον καθιστά προκλητικό... (Θεός φυλάξοι...)
Θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι κανένας θεολόγος ικανοποιημένος από τη νέα υποβάθμιση του μαθήματος στο γενικό λύκειο (όπως και στα ΕΠΑΛ).Στη Β΄Λυκείου είναι το μόνο μονόωρο και αυτό λες και μας έκαναν χάρη!Εκτός και αν μένουμε ταμπουρωμένοι πίσω από νομικισμούς και τη συνταγματική κατοχύρωση της θρησκευτικής εκπ/σης.
Κάτι τέτοιο όμως,προσωπικά,το θεωρώ κατάντια για έναν θεολόγο.Μας κάνουν και πέφτουμε στην παγίδα τους.
Υποβαθμίζεται συνεχώς το μάθημα,εμείς μένουμε ικανοποιημένοι γιατί το "μη χείρον,βέλτιστον" και,όταν στη συνταγματική αναθεώρηση,το μάθημα καταργηθεί,τότε θα έχουμε απογυμνωθεί από επιχειρήματα,γιατί πλέον θα έχει απαξιωθεί εντελώς.

Κάποιοι συνάδελφοι μου έλεγαν ότι ένα σχολείο πρέπει να ξεκινά από τις ειδικότητες του ψυχολόγου και του θεολόγου!Την αξία του μαθήματος πρέπει να αναδείξουμε.Και γι΄αυτό το πράγμα,δεν είπε κανείς ότι δεν χρειάζεται διαρκής και κουραστικός αγώνας.Κάθε μέρα.Στην τάξη,αλλά και έξω από αυτήν.Εχουμε παράδειγμα για κάτι τέτοιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 03:53:21 μμ από rublev »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 08:50:13 μμ »
Τους διδάσκουμε και πώς να διαμορφώνουν ιδέες, στάσεις ζωής και αξίες που κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο να διδαχθούν με τα θρησκευτικά.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο μεγάλο λάθος κάνεις σε αυτό το σημείο!!Δεν σε παρεξηγώ φυσικά :)
Το συγκεκριμένο μάθημα είναι το κατεξοχήν αρμόδιο για τη δια-μόρφωση στάσεων και για την καλλιέργεια ανθρωπιστικής παιδείας.
Παράδειγμα:αν πεις στο παιδί ότι δεν πρέπει να εμφανίζει ρατσιστική συμπεριφορά,θα πρέπει να το αιτιολογήσεις κάνοντας προηγουμένως ανθρωπο-λογία.Πώς,δηλαδή,μπορεί ο χριστιανός να παρουσιάζει ρατσιστική συμπεριφορά,αφού θεωρούμε ότι όλοι είμαστε αδέλφια από κοινό πατέρα και όλοι διαθέτουμε το κατ΄εικόνα;Αλλιώς του κάνεις κήρυγμα,ηθικισμό.

Τώρα ως προς το ότι πολλά εξαρτώνται απο τον καθηγητή,αυτό ισχύει σε όλες τις ειδικότητες.
Μπορεί για παράδειγμα ένας να πιστεύει ότι σε πολλά παιδιά "δεν τους κόβει",λόγω κληρονομικότητας και να ασχολείται μόνο με τους "έξυπνους".Μην μου πεις ότι δεν έχεις συναντήσει τέτοιες αντιλήψεις...

Θυμάμαι μια συνάδελφο φιλόλογο,που έμπαινε μετά από εμένα σε μια τάξη και μιλούσε στα παιδιά για τη ροκ μουσική και τους σατανικούς στίχους που αυτή κρύβει!
Πιστεύεις ότι αν φύγει το μάθημα των θρησκευτικών θα είναι καλύτερα,ειδικά με την επιστροφή των ανθρώπων σε παραθρησκευτικά φαινόμενα (αποκρυφισμός,μαγεία κτλ.) σε εποχές κρίσεων;Δεν χρειάζεται κάποιος καταρισμένος επιστήμονας να τους μιλήσει γι΄αυτά;

Ως προς το ότι τα βιβλία είναι τα ίδια εδώ και πολλά χρόνια,εμένα ένα πράγμα μου λέει.
Οτι επιχειρείται συστηματικά η υποβάθμιση του μαθήματος,όπως και σε αυτό της ιστορίας.Δεν αρέσουν στις σημερινές εξουσίες.

"Eπιλεγόμενο το μάθημα των Θρησκευτικών!!!"....

Kαλά αυτός ο ...χριστιανός που έβαλε αυτόν τον ψευδεπίγραφο και παραπλανητικό τίτλο στο topic, δεν σκοπεύει να τον αποκαταστήσει επί το ορθόν; Το ότι σχεδιάζεται να εξελιχθεί σε επιλεγόμενο στη Γ΄ Λυκείου του Νέου Λυκείου, παραμένοντας (δόξα τω Θεώ!) υποχρεωτικό από την Γ΄ Δημοτικού μέχρι και την Β΄ Λυκείου (παλαιού και νέου Λυκείου), όχι μόνο δεν δικαιολογεί τον τίτλο, αλλά, δημιουργώντας τεχνηέντως αρνητικούς συνειρμούς για το μάθημα, τον καθιστά προκλητικό... (Θεός φυλάξοι...)
Θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι κανένας θεολόγος ικανοποιημένος από τη νέα υποβάθμιση του μαθήματος στο γενικό λύκειο (όπως και στα ΕΠΑΛ).Στη Β΄Λυκείου είναι το μόνο μονόωρο και αυτό λες και μας έκαναν χάρη!Εκτός και αν μένουμε ταμπουρωμένοι πίσω από νομικισμούς και τη συνταγματική κατοχύρωση της θρησκευτικής εκπ/σης.
Κάτι τέτοιο όμως,προσωπικά,το θεωρώ κατάντια για έναν θεολόγο.Μας κάνουν και πέφτουμε στην παγίδα τους.
Υποβαθμίζεται συνεχώς το μάθημα,εμείς μένουμε ικανοποιημένοι γιατί το "μη χείρον,βέλτιστον" και,όταν στη συνταγματική αναθεώρηση,το μάθημα καταργηθεί,τότε θα έχουμε απογυμνωθεί από επιχειρήματα,γιατί πλέον θα έχει απαξιωθεί εντελώς.

Κάποιοι συνάδελφοι μου έλεγαν ότι ένα σχολείο πρέπει να ξεκινά από τις ειδικότητες του ψυχολόγου και του θεολόγου!Την αξία του μαθήματος πρέπει να αναδείξουμε.Και γι΄αυτό το πράγμα,δεν είπε κανείς ότι δεν χρειάζεται διαρκής και κουραστικός αγώνας.Κάθε μέρα.Στην τάξη,αλλά και έξω από αυτήν.Εχουμε παράδειγμα για κάτι τέτοιο...
Ας τα πάρουμε ένα - ένα:

1) Τα βιβλία του Γυμνασίου που διδάσκουμε σήμερα στα Θρησκετικά εκδόθηκαν το 2003, μέσω του Γ΄ ΚΠΣ, όπως και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα βιβλία του Γυμνασίου. Παλιά (εκδοθέντα πριν το 2000) θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε μόνο τα βιβλία του Λυκείου, από τα οποία πάντως και αυτό της Β΄ και αυτό της Γ΄ έχουν χαρακτηρισθεί θετικά ως προς το περιεχόμενό τους. Κριτική έχει διατυπωθεί για το βιβλίο της Α΄ Λυκείου λόγω του καθαρώς ομολογιακού περιεχομένου του. Οσον αφορά το μέλλον έχουν ήδη εκδοθεί τα νέα Προγράμματα Σπουδών (και) για τα Θρησκευτικά του Γυμνασίου και αναμένεται οσονούπω η εκκίνηση της διαδικασίας έκδοσης των νέων βιβλίων.  Σε εξέλιξη ευρίσκεται και η διαδικασία για τα βιβλία του Λυκείου. Αναφορικά με την υποβάθμιση του μαθήματος στη τεχνική εκπαίδευση, συμφωνώ απολύτως μαζί σας, αλλά γιατί δεν λέτε τα πράγματα με τ΄ όνομά τους για τις ευθύνες της απραξίας που βαρύνουν την συνδικαλιστική ηγεσία των θεολόγων για το εν λόγω θέμα; Πότε ασχολήθηκε σοβαρά η ηγεσία των θεολόγων με το θρησκευτικό μάθημα στα τέως ΤΕΕ, στα ΕΠΑΛ και στο Τεχνολογικό Λύκειο; Εχετε υπ΄όψιν σας κάποια μελέτη της (κεντρικής) ΠΕΘ; Aν ναί, πείτε το και σε μας.

2) Για το θέμα του ψευδεπίγραφου τίτλου του topic "Επιλεγόμενο το μάθημα των Θρησκευτικών", άλλο είναι τό εάν είμαστε ή όχι ευχαριστημένοι για το γεγονός ότι το ΜτΘ είναι το μοναδικό μονόωρο στη Β΄Λυκείου και εάν είμαστε ευχαριστημένοι για την απόφαση να εξελιχθεί σε προαιρετικό στη Γ' Λυκείου, και άλλο να υιοθετούμε τίτλους που δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα, ότι τάχα "το μάθημα έγινε επιλεγόμενο". Διαβάζοντας κάποιος αυτόν τον τίτλο σχηματίζει την εντύπωση ότι τα Θρησκευτικά έγιναν επιλεγόμενο παντού, σε Γυμνάσιο και Λύκειο. Ειν΄ αυτό αλήθεια;... Υιοθετείτε εσείς κ. συνάδελφε το ψευδεπίγραφο περιεχόμενο αυτού του τίτλου που δημιουργεί αρνητικούς συνειρμούς για το μάθημα και το υποβαθμίζει στη συνείδηση του ανυποψίαστου αναγνώστη;

3) Aπό που προκύπτει ότι το "σε επικείμενη συνταγματική αναθεώρηση το ΜτΘ κινδυνεύει να καταργηθεί";  Επειδή δημιουργείτε (ανεπιγνώτως, υποθέτω) έντονη ανησυχία και προβληματισμούς σ΄ εμένα και σε αρκετούς συναδέλφους μου του κλ. ΠΕ01, σας παρακαλούμε θερμά ενημερώστε μας υπεύθυνα για τις πηγές των συγκεκριμένων πληροφοριών σας.




Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 09:49:15 μμ »
Δεν θέλω να ανοίξω ένα διάλογο αγαπητέ συνάδελφε περί όνου σκιάς.Ελπίζω να μην εξέλαβες την χρήση του μηνύματός σου ως προσωπική μομφή,γιατί σε διαβεβαιώνω ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Κάποιες λοιπόν σύντομες διευκρινίσεις,που είμαι σίγουρος ότι κι εσύ γνωρίζεις (γι΄αυτό και τα περί όνου σκιάς...)
1)Το βιβλίο της Β΄Λυκείου για εσένα και για εμένα ίσως είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.Γεγονός είναι όμως ότι και η ύλη είναι μεγάλη και ο τρόπος γραφής του δεν είναι και ο πιο εύκολος για το σημερινό μαθητή.Και πώς θα μπορούσε να είναι άλλωστε;Τα τελευταία 15 χρόνια έχουν επέλθει μεγάλες αλλαγές στο εκπ/κό σύστημα.Είναι δυνατόν να διδάσκονται οι μαθητές βιβλίο που γράφτηκε προ 15ετίας,τη στιγμή που η εποχή μας είναι η εποχή της ταχύτητας;
(Και φυσικά δεν ισχυρίζομαι πως πρέπει να ρίξουμε κι εμείς τον πήχυ.Δεν λέω αυτό και πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις)

2)Ο τίτλος του παρόντος θέματος είναι το τελευταίο που με απασχολεί με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μου.Ο συνάδελφος ξεκίνησε το τόπικ,πριν καταλήξει η διαβούλευση για το νέο Λύκειο και δεν το έχει επικαιροποιήσει,γιατί απλούστατα το συγκεκριμένο θέμα,εάν έχεις παρατηρήσει,ήταν ανενεργό εδώ και πολύ καιρό.Επανήλθε στη συζήτηση,λόγω κάποιων διαφορών που είχαν συνάδελφοι άλλης ειδικότητας με έναν θεολόγο και γιατί το θέμα του μαθήματος είναι εκ των πραγμάτων τόσο λεπτό,που προκαλεί πάντα το ενδιαφέρον.Ασε που η μετατροπή του σε προαιρετικό κατά την Γ΄Λυκείου ή η δυνατότητα απαλλαγής χωρίς δήλωση της αιτίας,είναι πολύ σοβαρές αποφάσεις,ενδεικτικές των προθέσεων της πολιτικής ηγεσίας.

3)Τέλος,ως προς το ζήτημα της συνταγματικής αναθεώρησης και του τί θα γίνει σε περίπτωση πλήρους χωρισμού Κράτους-Εκκλησίας (όσο εμείς κρυβόμαστε πίσω από τη συνταγματική κατοχύρωση ή την υποστήριξη της διοικούσας Εκκλησίας),ζητώ συγνώμη,ανακαλώ!Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας,ούτε έχω ακούσει τίποτα!Πρόκειται για δημιουργήματα της φαντασίας μου!Εντάξει; :)

Υ.Γ.Για την αδράνεια των συλλόγων των θεολόγων δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Θα προσθέσω και την αναχρονιστική αντίληψη του θεολόγου,που δεν αγωνίζεται για τα του κόσμου αυτού και δεν βγαίνει υπεύθυνα και δυναμικά να μιλήσει για θέματα για τα οποία μιλά ο κάθε ένας,εξαιτίας μιας φαρισαικής νοοτροπίας περί ταπεινότητας.Την αναγκαιότητα του μαθήματος πρέπει συνεχώς να επισημαίνουμε.Και μάλιστα την περίοδο που ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος ανακαλύπτει εκ νέου τις πολιτισμικές του ρίζες και ενισχύει πάλι τη θρησκευτική εκπ/ση,ανεξαρτήτως σχέσεων Κράτους-Εκκλησίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 10:16:08 μμ από rublev »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Επιλεγόμενο το μάθημα των θρησκευτικών!!!
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 03:20:48 πμ »
Δεν θέλω να ανοίξω ένα διάλογο αγαπητέ συνάδελφε περί όνου σκιάς.Ελπίζω να μην εξέλαβες την χρήση του μηνύματός σου ως προσωπική μομφή,γιατί σε διαβεβαιώνω ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Κάποιες λοιπόν σύντομες διευκρινίσεις,που είμαι σίγουρος ότι κι εσύ γνωρίζεις (γι΄αυτό και τα περί όνου σκιάς...)
1)Το βιβλίο της Β΄Λυκείου για εσένα και για εμένα ίσως είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν.Γεγονός είναι όμως ότι και η ύλη είναι μεγάλη και ο τρόπος γραφής του δεν είναι και ο πιο εύκολος για το σημερινό μαθητή.Και πώς θα μπορούσε να είναι άλλωστε;Τα τελευταία 15 χρόνια έχουν επέλθει μεγάλες αλλαγές στο εκπ/κό σύστημα.Είναι δυνατόν να διδάσκονται οι μαθητές βιβλίο που γράφτηκε προ 15ετίας,τη στιγμή που η εποχή μας είναι η εποχή της ταχύτητας;
(Και φυσικά δεν ισχυρίζομαι πως πρέπει να ρίξουμε κι εμείς τον πήχυ.Δεν λέω αυτό και πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις)

2)Ο τίτλος του παρόντος θέματος είναι το τελευταίο που με απασχολεί με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μου.Ο συνάδελφος ξεκίνησε το τόπικ,πριν καταλήξει η διαβούλευση για το νέο Λύκειο και δεν το έχει επικαιροποιήσει,γιατί απλούστατα το συγκεκριμένο θέμα,εάν έχεις παρατηρήσει,ήταν ανενεργό εδώ και πολύ καιρό.Επανήλθε στη συζήτηση,λόγω κάποιων διαφορών που είχαν συνάδελφοι άλλης ειδικότητας με έναν θεολόγο και γιατί το θέμα του μαθήματος είναι εκ των πραγμάτων τόσο λεπτό,που προκαλεί πάντα το ενδιαφέρον.Ασε που η μετατροπή του σε προαιρετικό κατά την Γ΄Λυκείου ή η δυνατότητα απαλλαγής χωρίς δήλωση της αιτίας,είναι πολύ σοβαρές αποφάσεις,ενδεικτικές των προθέσεων της πολιτικής ηγεσίας.

3)Τέλος,ως προς το ζήτημα της συνταγματικής αναθεώρησης και του τί θα γίνει σε περίπτωση πλήρους χωρισμού Κράτους-Εκκλησίας (όσο εμείς κρυβόμαστε πίσω από τη συνταγματική κατοχύρωση ή την υποστήριξη της διοικούσας Εκκλησίας),ζητώ συγνώμη,ανακαλώ!Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας,ούτε έχω ακούσει τίποτα!Πρόκειται για δημιουργήματα της φαντασίας μου!Εντάξει; :)

Υ.Γ.Για την αδράνεια των συλλόγων των θεολόγων δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.
Θα προσθέσω και την αναχρονιστική αντίληψη του θεολόγου,που δεν αγωνίζεται για τα του κόσμου αυτού και δεν βγαίνει υπεύθυνα και δυναμικά να μιλήσει για θέματα για τα οποία μιλά ο κάθε ένας,εξαιτίας μιας φαρισαικής νοοτροπίας περί ταπεινότητας.Την αναγκαιότητα του μαθήματος πρέπει συνεχώς να επισημαίνουμε.Και μάλιστα την περίοδο που ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος ανακαλύπτει εκ νέου τις πολιτισμικές του ρίζες και ενισχύει πάλι τη θρησκευτική εκπ/ση,ανεξαρτήτως σχέσεων Κράτους-Εκκλησίας.

Αγαπητέ συνάδελφε στη παρ. 3 μου τα χαλάς λιγάκι (γιατί να φοβόμαστε για το μάθημά μας αν χωρίσουν Πολιτεία - Εκκλησία; Oσο τα Θρησκευτικά παραμένουν μάθημα (και όχι κατήχηση, την οποία σέβομαι απολύτως, αλλά είναι άλλο πράγμα και, φυσικά, δεν αφορά κατ΄ ανάγκην τους θεολόγους - ή έστω μόνο τους θεολόγους), δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα! Το ΥΓ το συνυπογράφω!!!

Ερρωσο!

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μείωση ωρών μαθήματος θρησκευτικών
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:25:31 πμ »
Ιωάννης Τάτσης, Λέμε ΟΧΙ στη μείωση των ωρών των Θρησκευτικών στο Λύκειο
Λέμε ΟΧΙ στη μείωση των ωρών των Θρησκευτικών στο Λύκειο
του Ιωάννη Τάτση, Θεολόγου

Το Νέο Λύκειο τέθηκε σε εφαρμογή με την έναρξη του νέου σχολικού έτους. Οι προβλεπόμενες αλλαγές στα διδασκόμενα μαθήματα αφορούν προς το παρόν μόνο την Α΄ τάξη Λυκείου και θα ολοκληρωθούν εντός των δύο επόμενων ετών με την αποφοίτηση των μαθητών της φετινής Α΄ Λυκείου.
Το σχέδιο του Νέου Λυκείου που εφαρμόζει η κυβέρνηση προβλέπει ως γνωστόν μείωση των ωρών διδασκαλίας των Θρησκευτικών στη Β΄ τάξη από δύο (2) σε μία (1), αλλαγή που θα φανεί στην πράξη την επόμενη σχολική χρονιά, αν στο μεταξύ δεν ανατραπεί η σχετική πρόβλεψη με τις κατάλληλες παρεμβάσεις από πλευράς των Θεολόγων. Για δε την μεθεπόμενη χρονιά στην Γ΄ Λυκείου το μάθημα των Θρησκευτικών μετατρέπεται σε επιλογής από υποχρεωτικό που είναι σήμερα, μέσα σε ένα πλαίσιο που καθιστά μάλλον απίθανη την επιλογή του από ικανό αριθμό μαθητών ώστε να διδάσκεται, με αποτέλεσμα να μιλάμε για κατάργηση στην πράξη του μαθήματος στην τάξη αυτή...


Τα παραπάνω είναι λίγο πολύ γνωστά. Φήμες που έλεγαν ότι τελικά το Υπουργείο θα διατηρήσει δίωρο μάθημα Θρησκευτικών στη Β΄ τάξη διαψεύστηκαν.


Ατυχώς Ενώσεις Θεολόγων και καθηγητές Θεολογικών Σχολών τηρούν σιγήν ιχθύος για το θέμα. Ομοίως και η Ιεραρχία που μόλις πριν λίγες μέρες ολοκλήρωσε τις εργασίες της ούτε καν ασχολήθηκε με το ζήτημα αυτό. Οι Θεολόγοι των σχολείων διαφωνούν ριζικά με τις κυβερνητικές μεθοδεύσεις πλήρους υποβάθμισης του μαθήματός τους στο Λύκειο αλλά οι περισσότεροι μένουν παθητικοί παρατηρητές όσων συμβαίνουν.


Είναι άμεση η ανάγκη να εγκαταλείψουμε όλοι μας την στάση σιωπής και να απαιτήσουμε με κάθε τρόπο τη διατήρηση των ωρών διδασκαλίας του μαθήματος των Θρησκευτικών στο Λύκειο. Αν η κυβερνητική απόφαση για το Νέο Λύκειο εφαρμοστεί ως έχει, τα δύο επόμενα χρόνια, η θρησκευτική εκπαίδευση των εφήβων της Ελλάδος θα έχει υποστεί ανεπανόρθωτο πλήγμα.


Δεν πρέπει να επιτρέψουμε στην κυβέρνηση των οικονομικών περικοπών να προχωρήσει και σε πνευματικές περικοπές στον ευαίσθητο χώρο της παιδείας. Αν εκείνοι δεν το αντιλαμβάνονται, εμείς ως παιδαγωγοί οφείλουμε να τους υπενθυμίσουμε ότι η οικονομική κρίση έχει την αιτία της πρωτίστως στην πνευματική κρίση. Σημερινοί μαθητές και αυριανοί πολίτες χωρίς στοιχειώδη πνευματική μόρφωση μέσα από ένα ζωντανό μάθημα Θρησκευτικών δεν θα μπορέσουν όχι μόνο να ξεπεράσουν την ποικιλόμορφη κρίση αλλά ούτε να αντέξουν τις φοβερές συνέπειές της σε όλα τα επίπεδα της ζωής.


Πίεση στην κυβέρνηση για διατήρηση των ωρών διδασκαλίας των Θρησκευτικών στο Λύκειο, όπως τουλάχιστον είναι μέχρι σήμερα, και διάλογος με τα κόμματα της αντιπολίτευσης ώστε να εξασφαλιστεί σχετική δέσμευσή τους σε περίπτωση που συμμετέχουν στην επόμενη κυβέρνηση, είναι το λιγότερο που οφείλουν να πράξουν σε πολιτικό επίπεδο οι Ενώσεις Θεολόγων. Στον αγώνα για τη διάσωση των Θρησκευτικών στο Λύκειο οφείλουν να προεξάρχουν και όσοι Ιεράρχες διατηρούν ακόμη ζωντανή την αγωνία για τους νέους της πατρίδας μας.


Τέλος, όλοι οι συνάδελφοι Θεολόγοι οφείλουμε να εργαστούμε με κάθε τρόπο υπέρ του μαθήματός μας. Κι αν κάποιοι δεν συγκινούνται και τόσο πολύ από την πνευματική φτώχεια που φέρνει στους μαθητές μας η διαρκής υποβάθμιση των Θρησκευτικών, ας αναλογιστούν ότι η πλήρης εφαρμογή του Νέου Λυκείου ως έχει στην πράξη θα σημάνει σημαντική μείωση ωρών εργασίας, απώλεια οργανικών θέσεων Θεολόγων σε μικρά Λύκεια, αύξηση της δυσκολίας μετάθεσης προς μεγάλες πόλεις και παύση στους διορισμούς νέων Θεολόγων.
Αναρτήθηκε από ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ στις 8.10.11 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161447
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.