*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!  (Αναγνώστηκε 34482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« στις: Οκτώβριος 26, 2010, 11:10:31 μμ »
Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!

* Να εξελιχθεί σ’ ένα μάθημα γενικής παιδείας με γνωσιολογικό χαρακτήρα που θ’ απευθύνεται σ’ όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκευτικής προέλευσης

http://www.amen.gr/index.php?mod=news&op=article&aid=3773

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 11:57:21 μμ »
Για μένα θα πρεπε να διδάσκεται μόνο μια θρησκειολογία (όπως αυτή της Β λυκείου) σε μία τάξη μόνο (δεν ξέρω αν είναι ακόμη στην Β λυκείου,όταν πήγαινα εγώ σχολείο ήταν στη Β'λυκείου...και είναι καλή τάξη γιατί τα παιδιά έχουν αναπτύξει ήδη κάποια κρίση) και ως εκεί...τίποτε άλλο...η πίστη είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και αναζήτηση και οποιαδήποτε "καθοδήγηση" παραβαίνει τις πνευματικές ελευθερίες του ανθρώπου!!
Κανένας δεν μπορεί να έρχεται και να μιλάει ως φορέας της υπέρτατης αλήθειας έναντι των άλλων...γιατί απλά αυτή η αλήθεια μας υπερβαίνει....είναι ασύλληπτη από πεπερασμένα όντα σαν εμάς!!!
Ελεος πια...αφήστε τα παιδιά να βρουν την πίστη ή την μη πίστη μόνα τους...είναι ξένα χωράφια αυτά και τελείως προσωπικά!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:02:09 πμ »
υπαρχει ηδη θεμα με το ιδιο περιεχομενο. Ας συνεχισουμε εκει τη συζητηση. δειτε εδω:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21605.msg394907#msg394907
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:10:35 πμ »
Μάρκο...απ'το άλλο μας παρέπεμψαν εδώ....οπότε μάλλον εδώ συζητιέται....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:38:55 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:31:35 πμ »
Για μένα θα πρεπε να διδάσκεται μόνο μια θρησκειολογία (όπως αυτή της Β λυκείου) σε μία τάξη μόνο (δεν ξέρω αν είναι ακόμη στην Β λυκείου,όταν πήγαινα εγώ σχολείο ήταν στη Β'λυκείου...και είναι καλή τάξη γιατί τα παιδιά έχουν αναπτύξει ήδη κάποια κρίση) και ως εκεί...τίποτε άλλο...η πίστη είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και αναζήτηση και οποιαδήποτε "καθοδήγηση" παραβαίνει τις πνευματικές ελευθερίες του ανθρώπου!!
Κανένας δεν μπορεί να έρχεται και να μιλάει ως φορέας της υπέρτατης αλήθειας έναντι των άλλων...γιατί απλά αυτή η αλήθεια μας υπερβαίνει....είναι ασύλληπτη από πεπερασμένα όντα σαν εμάς!!!
Ελεος πια...αφήστε τα παιδιά να βρουν την πίστη ή την μη πίστη μόνα τους...είναι ξένα χωράφια αυτά και τελείως προσωπικά!!!

Στο άρθρο ουδεμία αναφορά γίνεται σε θέματα "πίστης", κλπ. τα οποία σείς αναφέρετε. Αντιθέτως γίνεται λόγος για τα Θρησκευτικά ως ένα "μάθημα γενικής παιδείας με γνωσιολογικό χαρακτήρα που θ’ απευθύνεται σ’ όλους τους μαθητές, ανεξαρτήτως θρησκευτικής προέλευσης" - άρα μη ομολογιακό.

Αλήθεια σε τι διαφωνείτε; (;)


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:36:45 πμ »
Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα το άρθρο...το παραδέχομαι.... ???...η λέξη "υποχρεωτικά" μου ξένισε και απάντησα...έτσι όπως τα λέει το άρθρο συμφωνώ...αλλά επισημαίνω το σημείο της θρησκειολογίας...να διδάσκονται δηλαδή για όλες τις θρησκείες....!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Dimpas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19 Δ.Τ.Ψ.Σ Ετος εισόδου 1999
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 03:07:44 πμ »
Τα θρησκευτικά που "διδάχτηκα" στο σχολείο Καμια ΣΧΕΣΗ δεν έχουν με τα Θρησκευτικά Που προτείνονται στο πρώτο μήνυμα ....

ΟΤΑΝ αλλάξουν ΟΛΑ τα βιβλία , ΌΤΑΝ Το σχολείο ΑΠΟΒΑΛΕΙ την Θρηκευτική του καθοδήγηση , τότε ΝΑΙ να γίνει η  θρησκειολογία  ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μάθημα , για να δούνε τα παιδιά ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ είναι η θρησκεία ( Θεοί-δαίμονες , μπάλα-καλάθια , κόμματα-χρώματα , αμάξια-μοτοσυκλέτες  κτλ ...)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 09:15:17 πμ »
εμενα πολυ μου αρεσουν τα Θρησκευτικα ετσι οπως γινονται! Ολα τα εχουν. Ποια Θρησκειολογια και φουμαρα.....Ναι, να διδασκονται, αλλα η εμφαση να ειναι στη δικη μας θρησκεια. Με αυτη μεγαλωσαμε και ειναι μερος  της παραδοσης μας.

Μοντερνοι μου καθηγηταραδες.
Εγω θελω να αρχιζουν "απο κτισεως κοσμου" οπως εκαναν οι "χρονογραφοι". "Στην αρχη ηταν το σκοταδι (ερεβος για τους πιο προχωρημενους μαθητες).Ο Θεος σε 6 μερες δημιουργησε το συμπαν με την εξης σειρα....1ον....2ον... στο τελος εκανε και τη γυναικα ( μαυρη η ωρα. γιατι δεν ειναι μονο οτι εφυγαν κακην κακως απ τον παραδεισο, αλλα  τη φορτωθηκαμε για μια ζωη)....

θελω να ξερω ολες τις παραβολες του Κυριου και ολα τα θαυματα Του.
θελω να μαθω τη Χριστιανικη Ηθικη.....

Τί ; Βραχμανισμος, Κομφουκισμος, Βουδισμος ....;;; Μηπως να κανουμε και ....γιόγκα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2010, 09:18:03 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Moderator
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:28:01 μμ »
Όλα θα πρέπει να ειπωθούν στο μάθημα των θρησκευτικών... Νομίζω πως το πρόβλημα των περισσοτέρων είναι στο πως θα διδαχθεί...
Αν διδάξεις το μάθημα μέσα από ένα πνεύμα ελευθερίας και σεβασμού της προσωπικότητας και των πιστεύω του άλλου τότε μπορεί να γίνει πολύ αγαπητό μαθημα... Προσωπικά τα καλύτερα και πιο παραγωγικά μαθήματα έχουν γίνει σε τάξεις που έχουν μεταφυσικές ανησυχίες, αναζητήσεις, αντιρρήσεις και διαφορετικές απόψεις...

Και για να ξεκαθαρίσω κάτι πολλοί από εμάς δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως εμείς οι θεολόγοι δεν είμαστε οι μπαμπούλες του παρελθόντος, αλλά είμαστε και εμείς καθηγητές που αγαπούμε το αντικείμενο μας και προσπαθούμε να το διδάξουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πως πολλές φορές ξεφεύγουμε από την προκαθορισμένη ύλη του υπουργείου για να κάνουμε το μάθημα πιο κατανοητό, πιο ενδιαφέρον, πιο προσιτό.

Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:38:20 μμ »
εμενα πολυ μου αρεσουν τα Θρησκευτικα ετσι οπως γινονται! Ολα τα εχουν. Ποια Θρησκειολογια και φουμαρα.....Ναι, να διδασκονται, αλλα η εμφαση να ειναι στη δικη μας θρησκεια. Με αυτη μεγαλωσαμε και ειναι μερος  της παραδοσης μας.

Μοντερνοι μου καθηγηταραδες.
Εγω θελω να αρχιζουν "απο κτισεως κοσμου" οπως εκαναν οι "χρονογραφοι". "Στην αρχη ηταν το σκοταδι (ερεβος για τους πιο προχωρημενους μαθητες).Ο Θεος σε 6 μερες δημιουργησε το συμπαν με την εξης σειρα....1ον....2ον... στο τελος εκανε και τη γυναικα ( μαυρη η ωρα. γιατι δεν ειναι μονο οτι εφυγαν κακην κακως απ τον παραδεισο, αλλα  τη φορτωθηκαμε για μια ζωη)....

θελω να ξερω ολες τις παραβολες του Κυριου και ολα τα θαυματα Του.
θελω να μαθω τη Χριστιανικη Ηθικη.....

Τί ; Βραχμανισμος, Κομφουκισμος, Βουδισμος ....;;; Μηπως να κανουμε και ....γιόγκα?

Μάρκο καλά κάνεις και τα θέλεις όλα αυτά! Όπως και όλοι όσοι τα θέλουν. Όπως ακριβώς και όσοι θέλουν τα ακριβώς αντίθετα. Και το καλύτερο είναι όλα όσα θέλουν όλοι να τα μαθαίνουν και να τα κρατάνε στο σπίτι τους! Έτσι μπορεί να υπάρξει ελευθερία και σεβασμός στις απόψεις του άλλου και στην ετερότητά του!

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:41:39 μμ »

Ελεος πια...αφήστε τα παιδιά να βρουν την πίστη ή την μη πίστη μόνα τους...είναι ξένα χωράφια αυτά και τελείως προσωπικά!!!


ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 12:46:52 μμ »
Συγνώμη αλλά ο προσυλητισμός είναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ.
Το πιστεύει ο καθένας είναι σαφώς προσωπική του υπόθεση.
Αν κάποιος έχει την θρησκεία του για μέσα στο σπίτι του με γεια του με χαρά του.
Η θρησκεία δεν είναι ταμπού και ένα μάθημα θρησκευτικών για να γνωρίσουν οι μαθητές τα βασικά γνωρίσματα των μεγάλων θρησκειών είναι απαραίτητο.
Εγώ θα πήγαινα και πιο πέρα αλλά όχι τώρα και εδώ.
Άλλωστε δεν μπορεί κάποιος μαθητής να πάρει απαλλαγή από τα Θρησκευτικά...;;;;

Αποσυνδεδεμένος xrysadim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:01:38 μμ »
εμενα πολυ μου αρεσουν τα Θρησκευτικα ετσι οπως γινονται! Ολα τα εχουν. Ποια Θρησκειολογια και φουμαρα.....Ναι, να διδασκονται, αλλα η εμφαση να ειναι στη δικη μας θρησκεια. Με αυτη μεγαλωσαμε και ειναι μερος  της παραδοσης μας.

Μοντερνοι μου καθηγηταραδες.
Εγω θελω να αρχιζουν "απο κτισεως κοσμου" οπως εκαναν οι "χρονογραφοι". "Στην αρχη ηταν το σκοταδι (ερεβος για τους πιο προχωρημενους μαθητες).Ο Θεος σε 6 μερες δημιουργησε το συμπαν με την εξης σειρα....1ον....2ον... στο τελος εκανε και τη γυναικα ( μαυρη η ωρα. γιατι δεν ειναι μονο οτι εφυγαν κακην κακως απ τον παραδεισο, αλλα  τη φορτωθηκαμε για μια ζωη)....

θελω να ξερω ολες τις παραβολες του Κυριου και ολα τα θαυματα Του.
θελω να μαθω τη Χριστιανικη Ηθικη.....

Τί ; Βραχμανισμος, Κομφουκισμος, Βουδισμος ....;;; Μηπως να κανουμε και ....γιόγκα?

Μάρκο καλά κάνεις και τα θέλεις όλα αυτά! Όπως και όλοι όσοι τα θέλουν. Όπως ακριβώς και όσοι θέλουν τα ακριβώς αντίθετα. Και το καλύτερο είναι όλα όσα θέλουν όλοι να τα μαθαίνουν και να τα κρατάνε στο σπίτι τους! Έτσι μπορεί να υπάρξει ελευθερία και σεβασμός στις απόψεις του άλλου και στην ετερότητά του!
Συγνώμη για να καταλάβω!υπάρχει κάποιος που ντρέπεται που είναι χριστιανός έτσι ώστε να το κρατήσει για το σπίτι του?αυτή η επιλεκτική αθεία έχει γίνει εκνευριστική.Όταν είναι να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα είμαστε όλοι μέσα και ανταλλασουμε και ευχές χωρίς νόημα (δηλ. "'οπου γάμος και χαρά η βασίλω πρώτη",κατά τηνπαροιμία. Όταν όμως μας καλούν να μάθουμε τα στοιχειώδη για την πίστη μας ξαφνικά γίνεται  προσωπική υπόθεση!πολύ λογική άποψη ενήλικων ανθρώπων και δη εκπαιδευτικών, δεν το συζητώ!

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:12:50 μμ »
εμενα πολυ μου αρεσουν τα Θρησκευτικα ετσι οπως γινονται! Ολα τα εχουν. Ποια Θρησκειολογια και φουμαρα.....Ναι, να διδασκονται, αλλα η εμφαση να ειναι στη δικη μας θρησκεια. Με αυτη μεγαλωσαμε και ειναι μερος  της παραδοσης μας.

Μοντερνοι μου καθηγηταραδες.
Εγω θελω να αρχιζουν "απο κτισεως κοσμου" οπως εκαναν οι "χρονογραφοι". "Στην αρχη ηταν το σκοταδι (ερεβος για τους πιο προχωρημενους μαθητες).Ο Θεος σε 6 μερες δημιουργησε το συμπαν με την εξης σειρα....1ον....2ον... στο τελος εκανε και τη γυναικα ( μαυρη η ωρα. γιατι δεν ειναι μονο οτι εφυγαν κακην κακως απ τον παραδεισο, αλλα  τη φορτωθηκαμε για μια ζωη)....

θελω να ξερω ολες τις παραβολες του Κυριου και ολα τα θαυματα Του.
θελω να μαθω τη Χριστιανικη Ηθικη.....

Τί ; Βραχμανισμος, Κομφουκισμος, Βουδισμος ....;;; Μηπως να κανουμε και ....γιόγκα?


+++++++++++++++++++++++++
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.