*

Αποστολέας Θέμα: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!  (Αναγνώστηκε 34740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 04:49:10 μμ »
rublev ντρέπεσαι να μας πεις ότι και εσύ πιστεύεις στη ύπαρξη δαιμόνων σατανάδων και αγγελουδών και άλλα τέτοια; Αυτά δεν είναι υπερφυσικά; Μόνον η μαγεία είναι; Τη μαγεία και τη μαγγανεία τη θέλει η εκκλησία γιατί συντηρεί το υπερφυσικό και το παράλογο. Η εκκλησία είναι αυτή που πολέμησε τον ορθό λόγο και είναι και ο λόγος που δεν έχουμε ακόμη βιώσει τον Ευρωπαϊκό Διαφωτισμό.

Μάλλον εσύ θα πρέπει να μελετήσεις το πηδάλιο της εκκλησίας και να πεις την αλήθεια στον κόσμο για τον τι πραγματικά πρεσβεύει η ορθοδοξία και οι εντολοδόχοι της  :)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 04:52:22 μμ από loukritios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:36 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 04:54:42 μμ »
Έλειψα 2 μέρες και γύρισα και βλέπω τα γνωστά......Συγγνώμη...με ρώτησαν εμένα όταν με βάφτισαν αν ήθελα να είμαι χριστιανή...;!! Αν ήθελα να είμαι βραχμανίστρια ή βουδίστρια ή ό,τιδήποτε άλλο...; ??? ??? 
Εχει κανένα βρέφος την επιλογή για το θρήσκευμα που του φοράνε....;;!!! Τι παραδεδομένες αξίες και αντιλήψεις είναι αυτές....;; Η προσωπική μας κρίση πού πήγε; Και "μας καλούν να μάθουμε τα στοιχειώδη για την πίστη μας";;;;;; Τι βλακείες είναι αυτές...;; Ποιος ορίζει πως είναι αυτή η συγκεκριμένη η πίστη μας...; Οι παπάδες που μας βάφτισαν όταν ακόμα δεν ξέραμε από πού βγαίνει ο ήλιος...;!! Ήθελα να ξερα....μερικοί δεν σκέφτονται καθόλου...; Και αν δεν σκέφτονται...γιατί δεν αφήνουν τους άλλους που θέλουν να σκέφτονται ΕΛΕΥΘΕΡΑ!!!
Και εγώ προσωπικά ούτε θρησκευτικό θα κάνω τον γάμο μου,ούτε στην εκκλησία πηγαίνω Πάσχα και Χριστούγεννα και δεν ντρέπομαι ΚΑΘΟΛΟΥ γι αυτό...γιατί απλά δεν είμαι υποκρίτρια!! Ούτε πολύ το "Χριστός Ανέστη" χρησιμοποιώ...ακριβώς επειδή δεν θέλω να λέω μερικά πράγματα ελαφρά τη καρδία...ίσως και από σεβασμό προς αυτά ακόμη κι αν δεν τα πιστεύω...!
Λοιπόν...καιρός να δώσουμε την ελευθερία στην επιλογή της πίστης ή της μη πίστης στους ανθρώπους ΓΙΑΤΙ ΝΑΙ!! ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ!!

Σε βλέπω στη πυρά αγαπητή μου!  ;D
Ό,τι είπα για την ελευθερία επιλογής το υποστηρίζω έντονα...!! Αυτό δυστυχώς λείπει απ'την  κοινωνία μας! Τουλάχιστον ως ενήλικη αφού δεν είχα την επιλογή τότε που με βάφτισαν,τώρα επιλέγω εγώ αν θα συμμετάσχω σε διάφορες θρησκευτικές εκφάνσεις που μας επιβάλλονται...!!
Η ελευθερία της επιλογής εν έτει 2010 θα πρεπε να είναι αυτονόητη...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:00:50 μμ »
Elranna,φυσικά και υπάρχει καθολική θεολογία,ισλαμική θεολογία κτλ.Υπάρχουν και έδρες ορθόδοξης θεολογίας σε χώρες του εξωτερικού.Τί σημαίνουν οι διαφορετικές θρησκευτικές παραδόσεις για τη διαφορετικότητα των λαών και των πολιτισμών;
Loukritios,εγώ το έχω διαβάσει το Πηδάλιο και ξέρω τη θέση του στην ορθόδοξη θεολογία,αλλά και τις ανάγκες που εξυπηρετούσε τη δεδομένη ιστορική περίοδο.Εσύ, απορώ,έχεις διαβάσει κάτι άλλο από ορθόδοξη θεολογία;Τους Καππαδόκες;Τον Ιωάννη τον Δαμασκηνό; Τον Μάξιμο τον Ομολογητή;Τον Γρηγόριο τον Παλαμά;Λυπάμαι,αλλά εκτίθεσαι...
ΛΩΡΑ,το μάθημα δεν έχει ως σκοπό να πείσει κανένα.Είπαμε ότι η πίστη είναι πάνω από όλα βιωματικό γεγονός.Αλλά τί να κάνουμε,αυτή είναι η πολιτιστική μας παράδοση.Να μην πληροφορηθούν τα παιδιά γι΄αυτήν;Ακόμα και αυτός που δηλώνει σήμερα άθεος ή αθρησκος έχει επηρεαστεί από αυτήν.Είναι λοιπόν κυρίως θέμα αυτογνωσίας. 

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:03:45 μμ »
Τουλάχιστον ως ενήλικη αφού δεν είχα την επιλογή τότε που με βάφτισαν,τώρα επιλέγω εγώ αν θα συμμετάσχω σε διάφορες θρησκευτικές εκφάνσεις που μας επιβάλλονται...!!

Λώρα, η βάφτιση έτσι όπως την βλέπουμε όλοι μας δεν είναι καθόλου αυτό που φαίνεται. Πέραν από τα λουλούδια, τους κουμπάρους, τις μπομπονιέρες τα όμορφα ρουχαλάκια κρύβεται μια μυσταγωγική τελετή η οποία έχει ως στόχο να αποβάλει από το βρέφος όλο το δαιμονικό ελληνικό προχριστιανικό του παρελθόν. Αν κάτσεις και ακούσεις προσεκτικά τα λόγια του παπά, τις κινήσεις του τα φτυσίματα που επιβάλει στη κουμπάρα και όλο το τελετουργικό θα καταλάβεις πολλά για το είναι όλο αυτό το σκηνικό. Και η πλάκα είναι ότι δεν είναι απαραίτητο διότι το όνομα το παιδί το λαμβάνει από το ληξιαρχείο με μια απλή αίτηση των γονέων. Η τελετή είναι μόνο για να μυηθεί στη θρησκεία του χριστιανισμού. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:36 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:05:19 μμ »
Λυπάμαι,αλλά εκτίθεσαι...

Το ποιος εκτίθεται άσε να το κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν αγαπητέ! :)

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:10:06 μμ »
ΛΩΡΑ,το μάθημα δεν έχει ως σκοπό να πείσει κανένα.Είπαμε ότι η πίστη είναι πάνω από όλα βιωματικό γεγονός.. 
Δηλαδή ρε φίλε επειδή εσύ βιώνεις τη παρουσία φαντασμάτων δαιμόνων και άλλων χριστιανικών ξωτικών πρέπει να μου τα επιβάλεις στα πλαίσια της εκπαίδευσης; Αυτά στα κατηχητικά και στις εκκλησιές σας.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:14:11 μμ »
Δεν έχω σκοπό να πείσω κανέναν για τις απόψεις μου, απλά τις εκφράζω...



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 05:21:43 μμ από loukritios »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:23:14 μμ »
Επαναλαμβάνω:σκοπός του μαθήματος δεν είναι να πείσει κανένα.Και επειδή αισθάνομαι ότι είπα ήδη πολλά,καθώς προφανώς δεν έχουμε τις ίδιες προσλαμβάνουσες,σας χαιρετώ με τα λόγια του Ζήσιμου Λορεντζάτου:

¨Η ποίηση είναι όπως η θρησκεία.Το νόημα καθενός ποιήματος δεν τελειώνει με τον καθένα,αλλά συνεχίζεται για τον καθένα.Απαράλλαχτα με τη θρησκεία,το νόημα της ποίησης βεβαιώνεται με κάθε διαδοχικό ποίημα από κάθε διαδοχικό αναγνώστη...Ετσι και το κάθε ποίημα κρατιέται ζωντανό,επειδή για τον καθένα γίνεται καινούριο και επειδή καθένας το κάνει καινούριο για τη ζωή τη δικιά του.Ποίηση και θρησκεία,λοιπόν,συνεχίζονται,δεν τελειώνουν ποτέ.Και τις δύο,κανένας δεν μπορεί να τις ορίσει με κανένα τρόπο.Και οι δύο απομένουν ανεξήγητες,όπως όλα τα άλλα στη ζωή,όσα κατεβαίνουν ή προχωρούν παραμέσα από το μυαλό και μας κατακυριεύουν ακέριους (ψυχή,σωθικά,σπλάχνα,μεδούλια,αίμα,χέρια,ποδάρια,κοιλιά-σύγκορμους).Ετσι κάνουν και η ποίηση και η θρησκεία.Οπως ο κεραυνός του Ηράκλειτου,τιμονεύουν τα έγκατά μας.Εκεί όποιος ξέρει δε μιλάει και όποιος μιλάει δεν ξέρει¨.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:23:25 μμ »
Rublev, ευχαριστώ για την απάντηση, είχα να αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας ψύχραιμος σε αυτή τη συζήτηση. Οπότε θα θέσω άλλη μια απορία. Ως ιστορικός, αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τον κοινωνικό ρόλο που έχει επιτελέσει η εκάστοτε θρησκεία σε μια δεδομένη κοινωνία, είτε ως επικρατούσα θρησκεία είτε με τη μορφή της αντίστασης. Το ερώτημα μου είναι το εξής: το αντικείμενο αυτό αφορά την θεολογία ή τις ανθρωπιστικές επιστήμες, δηλαδή ιστορία και κοινωνιολογία; Και δεύτερο ερώτημα. Οι ιστορικοί για παράδειγμα, μπορούμε να διδάξουμε τις επιπτώσεις της γαλλικής επανάστασης, αν και δεν έχουμε σπουδάσει αμιγώς γαλλική ιστορία, καθώς η ιστορία είναι ένα ενιαίο επιστημονικό πεδίο. Γιατί δεν μπορεί να διδάξει την επίδραση της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης στην ελληνική κοινωνία κάποιος που έχει σπουδάσει θεολογία, αλλά όχι απαραίτητα την ορθόδοξη; Δεν αποτελεί η θεολογία ένα ενιαίο επιστημονικό πεδίο, με ειδικεύσεις; Συγγώμη για τις απορίες, μπορεί να φαίνονται απλοϊκές, αλλά έχω ένα κόλλημα με την επιστημολογία. Δεν είναι ο στόχος μου να προκαλέσω, απλώς προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τα όρια της θεολογίας ως επιστήμης.

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:31:47 μμ »
Rublev, ευχαριστώ για την απάντηση, είχα να αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας ψύχραιμος σε αυτή τη συζήτηση.
Ξέχασες το "βολικός"  :D

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 05:34:23 μμ »
προφανώς δεν έχουμε τις ίδιες προσλαμβάνουσες,σας χαιρετώ με τα λόγια του Ζήσιμου Λορεντζάτου:
Συμφωνούμε λοιπόν και εγώ σας χαιρετώ με τα λόγια του Νίτσε:

"...Αν ο χριστιανισμός είχε δίκιο με τα δόγματά του για ένα φιλέκδικο θεό για τη γενική αμαρτωλότητα για την επιλογή από τη θεία χάρη και για τον κίνδυνο μιας καταδίκης σε αιώνια τιμωρία, θα ήταν σημάδι ηλιθιότητας και έλλειψης χαρακτήρα το να μή γίνεις ιερέας, απόστολος ή ερημίτης, και να εργάζεσαι με φόβο και τρεμούλα αποκλειστικά για τη σωτηρία σου.
Θα ήταν ανόητο να παρατάς το αιώνιο όφελος για την προσωρινή άνεση. Αν υποθέσουμε ότι αυτά είναι εν γένει πιστευτά απ΄όλους, τότε ο συνηθισμένος χριστιανός είναι μια αξιολύπητη μορφή, ένας άνθρωπος που πραγματικά δεν μπορεί να μετρήσει ως τα τρία, και που δεν αξίζει την τόσο σκληρή τιμωρία που υπόσχεται ο χριστιανισμός, ακριβώς λόγω της πνευματικής ανεπάρκειάς του."

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 06:04:37 μμ »
Ορισμένοι βρίσκουν αφορμή να επιτεθούν στην πίστη των άλλων, κάτι που φαίνεται από τέτοια μηνύματα.
Ακριβώς αυτό γίνεται ορισμένες φορές και με το μάθημα των θρησκευτικών που οδηγεί σε ανώφελη  αντιπαράθεση. Οι προσωπικές πεποιθήσεις ποικίλουν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Εγώ για παράδειγμα θεωρώ τον ισλαμισμό αποκρουστικό γιατί αντιλαμβάνομαι ότι υποθάλπει την τρομοκρατία. Επίσης θεωρώ ότι ο χριστιανισμός υπήρξε εχθρός του έρωτα ή προσπάθησε να υποτάξει την σεξουαλική επιθυμία και αυτό με κάνει να τον απεχθάνομαι.
Και στην μια και στην άλλη περίπτωση δεν θα ήθελα να υποχρεωθώ να ακούσω τις απόψεις των θρησκειών, για πράγματα που έχουν αποδειχθεί, να κάνουν λογοπαίγνια με τα «δόγματα» και ταχυδακτυλουργικά κόλπα με την «αλήθεια».
Υποτίθεται ότι είμαι ελεύθερος να επιλέξω ποια θρησκεία πρέπει να ακολουθήσω. Οκ. Αλλά το σχολείο δεν είναι δυνατόν να μου διδάξει τις δεκάδες θρησκείες που υπάρχουν. Τουλάχιστον ας επιμείνει στην απόκτηση θεμελιωδών γνώσεων που θα μου είναι χρήσιμες αργότερα να αξιολογήσω καλύτερα. Και το σημαντικότερο, οι γνώσεις αυτές να αποτελούν κοινό τόπο για όλους τους ανθρώπους. Η επιστήμη, η αντικειμενική πραγματικότητα που αναφέρεται, η φιλοσοφία, η ψυχολογία, η παγκόσμια λογοτεχνία κλπ είναι πάρα πολύ χρήσιμες για να αποκτήσω ένα υπόβαθρο.
Όταν ήμουν εγώ μαθητής δεν διδάχθηκα ποτέ, κάτι εντελώς στοιχειώδες, την σχέση αιτίου- αιτιατού. Τέλειωσα το σχολείο και στο πανεπιστήμιο, έκπληκτος ανακάλυψα την αιτιοκρατία…
Δεν είχα καταλάβει ως μαθητής το νόημα της επιστημονικής προσπάθειας. Γιατί; πολύ απλά στο μάθημα των θρησκευτικών ή στην έκθεση ιδεών γινόταν συνεχώς λόγος για την ελευθερία επιλογής του ατόμου...  Μετά ανακάλυψα ότι το ζήτημα δεν είναι να κάνει ο άνθρωπος ότι θέλει αλλά να θέλει όπως θέλει…

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 06:05:08 μμ »
Αντιπαθώ ιδιαιτέρως τους ανθρώπους που προσπαθούν να με πείσουν ότι αυτό που πιστεύω (γιατί έχω την ταπεινή άποψη ότι όλοι πιστεύουν σε μια ανώτερη δύναμη-θεό) είναι λάθος και ότι είμαι "ηλίθιος" που το πιστεύω. Είτε λέγεται Νίτσε είτε έχει νόμπελ είτε έχει το μεγαλύτερο IQ στο σύμπαν.

Αντιπαθώ ιδιαίτερα τους ανθρώπους που βρίζουν τα θεία του άλλου όποιο όνομα και αν έχουν αυτά.

Όποιος θέλει να λέγεται άνθρωπος (πρώτον) και δημοκράτης (δεύτερον) δεν μπορεί να επιτίθεται σε κανέναν για τα πιστεύω του παρά μόνο αν παραβιάζει τους νόμους και το σύνταγμα.

ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΥΦΤΗΔΕΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΕΞΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ..

Θέλετε να μάθετε τι σημαίνει θρησκευτική και πολιτική εξουσίαση "ιερέων" στους πιστούς τους: παρακολουθήστε τι γίνεται στην Ξάνθη και στην Κομοτηνή.

Σαν πολλοί εθνοσωτήρες μαζευτήκατε εδώ μέσα... όλοι οι ανώνυμοι εδώ μέσα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 06:13:12 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θρησκευτικά υποχρεωτικά και για όλους!!!
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 06:39:19 μμ »
Ας με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι θεολόγοι, αλλά και γω πιστεύω πως τα θρησκευτικά δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό μάθημα, στο λύκειο τουλάχιστον. Τα παιδιά έχουν διδαχτεί τα απαραίτητα για το χριστιανισμό στο δημοτικό και το γυμνάσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.