*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ  (Αναγνώστηκε 263844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #742 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 05:25:20 μμ »
http://www.musicologia.gr/p=172.html
Οι ωρομίσθιοι εκπ/κοί, για όσο χρόνο διαρκεί η σύμβαση τους, δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές, με την προϋπόθεση ότι απασχολήθηκαν επί δεκαήμερο τουλάχιστον από της πρόσληψης τους (άρθρα 657 και 658 του Α.Κ.).
Οι αποδοχές που δικαιούνται για το χρονικό διάστημα της ασθένειας τους είναι αυτές που θα ελάμβαναν για τις ώρες απασχόλησης που θα πραγματοποιούσαν στο χρονικό αυτό διάστημα.
Από τις παραπάνω αποδοχές ο εργοδότης (η υπηρεσία σας) δικαιούται να αφαιρέσει το ποσό που έχει καταβληθεί στον ασθενούντα από τον ασφαλιστικό φορέα (Ι.Κ.Α.) και να πληρώσει το υπόλοιπο ποσόν με το οποίο συμπληρώνονται οι αποδοχές για το χρονικό αυτό διάστημα της ασθένειας.
Σε περίπτωση που δε δικαιούται αποδοχές από το Ι.Κ.Α. λόγω στέρησης βιβλιαρίου ενσήμων όχι από υπαιτιότητα του ωρομισθίου, ο εργοδότης καταβάλλει το σύνολο των αποδοχών.
Οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί δικαιούνται μόνον άδεια κύησης και λοχείας, όπως οι αναπληρωτές, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν. 2874/2000 (ΦΕΚ 286/ 29-12-2000 τεύχος Α`).
Η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε εκατό δεκαεννιά (119) ημέρες συνολικά, δηλαδή 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού και εξήντα τρεις (63) ημέρες μετά.
Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ


Εδώ λέει ξεκάθαρα για 15 μέρες αλλά αυτό με το ΙΚΑ δεν το καταλαβαίνω... εννοεί ότι αφαιρούνται τα νοσήλεια που πληρώνει το ΙΚΑ;;  :-\
Προφανώς αναφέρεται στη διάταξη που λέει ότι για τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας πληρώνει μόνο το ΙΚΑ κι όχι ο εργοδότης. Από την 4η μέρα ασθένειας πληρώνει κια ο εργοδότης. Αν όμως δε διαθέτεις βιβλιάριο, όχι από δική σου υπαιτιότητα, τότε δεν αφαιρεί τίποτα ο εργοδότης και σου καταβάλει όλες τις αποδοχές για όλες τις μέρες τις ασθένειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #743 στις: Ιανουάριος 03, 2011, 08:49:38 μμ »
Οι δευτεροβάθμιες δουλεύουν τώρα τις διακοπές των Χριστουγέννων ή είναι κλειστά όπως τα σχολεία;;;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #744 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:07:59 πμ »
Προφανώς αναφέρεται στη διάταξη που λέει ότι για τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας πληρώνει μόνο το ΙΚΑ κι όχι ο εργοδότης. Από την 4η μέρα ασθένειας πληρώνει κια ο εργοδότης. Αν όμως δε διαθέτεις βιβλιάριο, όχι από δική σου υπαιτιότητα, τότε δεν αφαιρεί τίποτα ο εργοδότης και σου καταβάλει όλες τις αποδοχές για όλες τις μέρες τις ασθένειας.

Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη. Το ΙΚΑ τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας δεν πληρώνει τίποτα. Αντίθετα, αρχίζει να πληρώνει από την 4η μέρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #745 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:15:22 πμ »
http://www.musicologia.gr/p=172.html
Οι ωρομίσθιοι εκπ/κοί, για όσο χρόνο διαρκεί η σύμβαση τους, δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές, με την προϋπόθεση ότι απασχολήθηκαν επί δεκαήμερο τουλάχιστον από της πρόσληψης τους (άρθρα 657 και 658 του Α.Κ.).
Οι αποδοχές που δικαιούνται για το χρονικό διάστημα της ασθένειας τους είναι αυτές που θα ελάμβαναν για τις ώρες απασχόλησης που θα πραγματοποιούσαν στο χρονικό αυτό διάστημα.
Από τις παραπάνω αποδοχές ο εργοδότης (η υπηρεσία σας) δικαιούται να αφαιρέσει το ποσό που έχει καταβληθεί στον ασθενούντα από τον ασφαλιστικό φορέα (Ι.Κ.Α.) και να πληρώσει το υπόλοιπο ποσόν με το οποίο συμπληρώνονται οι αποδοχές για το χρονικό αυτό διάστημα της ασθένειας.
Σε περίπτωση που δε δικαιούται αποδοχές από το Ι.Κ.Α. λόγω στέρησης βιβλιαρίου ενσήμων όχι από υπαιτιότητα του ωρομισθίου, ο εργοδότης καταβάλλει το σύνολο των αποδοχών.
Οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί δικαιούνται μόνον άδεια κύησης και λοχείας, όπως οι αναπληρωτές, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Ν. 2874/2000 (ΦΕΚ 286/ 29-12-2000 τεύχος Α`).
Η συνολική διάρκεια της άδειας μητρότητας ορίζεται σε εκατό δεκαεννιά (119) ημέρες συνολικά, δηλαδή 56 ημέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού και εξήντα τρεις (63) ημέρες μετά.
Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ


Εδώ λέει ξεκάθαρα για 15 μέρες αλλά αυτό με το ΙΚΑ δεν το καταλαβαίνω... εννοεί ότι αφαιρούνται τα νοσήλεια που πληρώνει το ΙΚΑ;;  :-\

Για τις 15 μέρες δεν υπάρχει αμφιβολία. Για τις 3 πρώτες μέρες ο εργοδότης έχει υποχρέωση να πληρώσει το 1/2 των αποδοχών και από την 4η μέρα να συμπληρώνει αυτό που καταβάλλει το ΙΚΑ, ώστε να συμπληρωθεί το ημερομίσθιο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:41 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #746 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:47:53 πμ »
Προφανώς αναφέρεται στη διάταξη που λέει ότι για τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας πληρώνει μόνο το ΙΚΑ κι όχι ο εργοδότης. Από την 4η μέρα ασθένειας πληρώνει κια ο εργοδότης. Αν όμως δε διαθέτεις βιβλιάριο, όχι από δική σου υπαιτιότητα, τότε δεν αφαιρεί τίποτα ο εργοδότης και σου καταβάλει όλες τις αποδοχές για όλες τις μέρες τις ασθένειας.

Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη. Το ΙΚΑ τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας δεν πληρώνει τίποτα. Αντίθετα, αρχίζει να πληρώνει από την 4η μέρα.
Καλά βρε jak13 μη βαράς...έχεις δίκιο
Μεσημέρι ήταν και τα μπέρδεψα λίγο...νύσταζα!  :P

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #747 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 03:02:29 πμ »
Οι δευτεροβάθμιες δουλεύουν τώρα τις διακοπές των Χριστουγέννων ή είναι κλειστά όπως τα σχολεία;;;;;

Δουλεύουν ολόχρονα...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #748 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 03:10:28 πμ »
Προφανώς αναφέρεται στη διάταξη που λέει ότι για τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας πληρώνει μόνο το ΙΚΑ κι όχι ο εργοδότης. Από την 4η μέρα ασθένειας πληρώνει κια ο εργοδότης. Αν όμως δε διαθέτεις βιβλιάριο, όχι από δική σου υπαιτιότητα, τότε δεν αφαιρεί τίποτα ο εργοδότης και σου καταβάλει όλες τις αποδοχές για όλες τις μέρες τις ασθένειας.

Δεν υπάρχει τέτοια διάταξη. Το ΙΚΑ τις 3 πρώτες μέρες της ασθένειας δεν πληρώνει τίποτα. Αντίθετα, αρχίζει να πληρώνει από την 4η μέρα.
Καλά βρε jak13 μη βαράς...έχεις δίκιο
Μεσημέρι ήταν και τα μπέρδεψα λίγο...νύσταζα!  :P

Μην ανησυχείς συνάδελφε, δεν έχω τόσο μακρύ χέρι.  ;D
Ό,τι έγραψα το έγραψα για τη σωστή πληροφόρηση των συναδέλφων, τίποτε άλλο.
Άντε νυστάζω, πάω για ύπνο.  :P
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #749 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 11:51:55 μμ »
Αφού έχουμε τις ίδιες άδεις με τους κανονικούς αναπληρωτες τότε γιατί αναρωτιώμαστε για την αναρρωτική?

δεν ξέρω βέβαια αν το είπατε πριν αλλά κάπου θα υπάρχει αναλυτικά το πόσες μέρες άδειας και πως πληρώνονται οι αναπληρωτές.

Όταν εγω ήθελα να λείψω απο το σχολείο και πήρα την Α αθηνας να ρωτήσω αν δικαιούμαι και πόσες κανονικες άδειες. (είμαι ΑΜΩ -ΕΣΠΑ)
μου είπαν ότι οι ΟΛΕΣ άδειες είναι ίδιες και ίσχύει ότι υχύει για τους ΑΚΩ. .

Και μάλιστα δεν ήξεραν να μου πούν έκεινη τη στιγμή και μου έιπαν να ξαναπαρω για να ρωτήσουν το υπουργείο, και τελικά μου έπαν τα παραπάνω.




Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #750 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 10:08:29 πμ »
έχουν πάρει ήδη ΑΜΩ μέσω ΕΣΠΑ?  memma σε ποιόν κλάδο ανήκεις??

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #751 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 10:55:28 πμ »
ΑΔΕΙΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

 

 

            Σύμφωνα με τη Δ2/3807/2.3.94 εγκύκλιο του ΥΠ.Ε.Π.Θ. στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς μπορούν να χορηγηθούν οι παρακάτω άδειες: κανονικές, αναρρωτικές, μητρότητας, ειδικές.

 

 

            Διευκρινίσεις:

Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί δικαιούνται κανονική άδεια απουσίας με αποδοχές μέχρι επτά (7) εργάσιμες ημέρες κατά έτος, για λόγους εξαιρετικής ανάγκης. Τονίζεται ότι δεν απαιτείται προϋπηρεσία.
Όσον αφορά τις αναρρωτικές άδειες, οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, για όλο το χρονικό διάστημα της σύμβασής τους (διδακτικό έτος), δικαιούνται δεκαπέντε (15) ημέρες αναρρωτική άδεια με αποδοχές.
Οι αναπληρώτριες έχουν το δικαίωμα άδειας μητρότητας, η συνολική διάρκεια της οποίας ορίζεται σε δεκαέξι (16) εβδομάδες (8 εβδομάδες πριν τον τοκετό και 9 μετά). Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί νωρίτερα, ο χρόνος για τη συμπλήρωση δεκαέξι (16) εβδομάδων μεταφέρεται μετά τον τοκετό.
Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί δικαιούνται μόνο δεκαπέντε (15) ημέρες αποδοχές για το σύνολο των κανονικών αδειών αλλά και της άδειας μητρότητας από το Γραφείο Εκπαίδευσης. Για τις υπόλοιπες ημέρες παίρνουν την επιδότηση του ΙΚΑ.
Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, εφόσον χρειάζονται αναρρωτική άδεια, πρέπει να απευθύνονται στο ΙΚΑ της περιοχής τους και όχι στις κατά τόπους Υγειονομικές Επιτροπές, οι οποίες έχουν αρμοδιότητα μόνο για τους μόνιμους δημόσιους υπαλλήλους.
Σε περίπτωση αποχής του αναπληρωτή από την εργασία του λόγω ασθένειας ισχύουν τα εξής: από μία (1) μέχρι τρεις (3) ημέρες οι αποδοχές του περικόπτονται κατά το ήμισυ και από τέσσερις (4) έως και δεκαπέντε (15) ημέρες περικόπτεται το ποσό της επιδότησης από το Ι.Κ.Α.
 

Συνοψίζοντας: Ο ΑΜΩ δικαιούται 15 μέρες αναρρωτικής κανονικά, με τις αποδοχές του, και από εκεί και πέρα για επιπλέον μέρες περικόπτονται οι αποδοχές του ή ειπσράττει το επίδομα του ΙΚΑ...σωστά;

O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #752 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 09:08:04 μμ »
έχουν πάρει ήδη ΑΜΩ μέσω ΕΣΠΑ?  memma σε ποιόν κλάδο ανήκεις??

έχουν πάρει πολλούς  ΑΜΩ μεσω ΕΣΠΑ εδώ και καιρό!

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #753 στις: Ιανουάριος 06, 2011, 09:30:50 μμ »
Έχουν πάρει ΑΜΩ ΕΣΠΑ στην πρωτοβάθμια απ'όσο ξέρω. Στη δευτεροβάθμια όχι ακόμα, εκτός νομίζω από ξενόγλωσσους που και πάλι όμως προορίζονταν για τα ολοήμερα!

Αποσυνδεδεμένος linda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #754 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 07:10:50 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα παρουσιολόγια, μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη αλλά ας κάνει κάποιος τον κόπο να μου απαντήσει γιατί έχει προκύψει θέμα στο σχολείο που είμαι. Λαμβάνοντας υπόψη τα λεγόμενα της ΔΟΕ για μη υπογραφή των παρουσιολογίων, όλοι οι αναπληρωτές του ΕΣΠΑ στο σχολείο που είμαι δεν υπογράφουμε τα παρουσιολόγια. Όμως σήμερα μας είπε ο διευθυντής ότι αν δεν τα υπογράψουμε, του είπε ο εκκαθαριστής οτι δεν θα πληρωθούμε για τους επόμενους μήνες. Σημειωτέον εγώ έχω πληρωθεί μόνο νοέμβρη. Τι γίνεται στα υπόλοιπα σχολεία; Τα υπογράφετε τα παρουσιολόγια;

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μέσω ΕΣΠΑ
« Απάντηση #755 στις: Ιανουάριος 14, 2011, 08:20:09 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα παρουσιολόγια, μπορεί να έχει αναφερθεί ήδη αλλά ας κάνει κάποιος τον κόπο να μου απαντήσει γιατί έχει προκύψει θέμα στο σχολείο που είμαι. Λαμβάνοντας υπόψη τα λεγόμενα της ΔΟΕ για μη υπογραφή των παρουσιολογίων, όλοι οι αναπληρωτές του ΕΣΠΑ στο σχολείο που είμαι δεν υπογράφουμε τα παρουσιολόγια. Όμως σήμερα μας είπε ο διευθυντής ότι αν δεν τα υπογράψουμε, του είπε ο εκκαθαριστής οτι δεν θα πληρωθούμε για τους επόμενους μήνες. Σημειωτέον εγώ έχω πληρωθεί μόνο νοέμβρη. Τι γίνεται στα υπόλοιπα σχολεία; Τα υπογράφετε τα παρουσιολόγια;

Στα σχολεία που ειμαι εγω, αν και αγχωνομασταν και προβληματιζομασταν πολυ στην αρχη, παρ'ολα αυτα τα συμπληρώσαμε και υπογραψαμε. Αν κρινω απο το γεγονος οτι πληρωθηκαμε κανονικά, όπως και απο το οτι πληρωθηκατε εσεις κανονικα, παρα το οτι δεν στειλατε παρουσιολογια, τοτε πραγματι τα παρουσιολογια δεν παιζουν ρολο (για κανα 2 ατομα απο εμας οι ωρες εβγαιναν λιγοτερες απο 21 τον Οκτωβρη, αλλα δεν υπηρχε προβλημα στο μισθο).
Εχει συμπληρωσει κανεις παρουσιολογιο Δεκεμβριου? Οι ωρες μπαινουν μεχρι 24 Δεκεμβριου ή μεχρι 31? Γνωριζει κάποιος?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.