*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς  (Αναγνώστηκε 52643 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:21:50 μμ »
Δεν νομίζω κανένας απ'αυτούς τους φοιτητές αυτού του τμήματος να έχει κάνει πρακτική άσκηση ούτε μικροδιδασκαλίες (μάθημα από φοιτητές σε φοιτητές με κάμερα να καταγράφει την διδασκαλία σου) ....ε...αμα μάθετε τι είναι η παιδαγωγική κατάρτιση κάποιοι μετά να μιλήσουμε!!
Πάντως είναι αδικία τώρα να το ζητάν αυτό και η ΑΣΠΑΙΤΕ να δέχεται ελάχιστους....

Καλά συνέχισε να εκφέρεις απόψεις....νομίζοντας. Καλό απόγευμα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:24:25 μμ »
Λογικό είναι ο καθένας να υποστηρίζει αυτά που τον συμφέρουν...αλλά η αλήθεια είναι αλλού μερικές φορές!! Και αυτή την στιγμή είναι αδικία για τους άλλους απόφοιτους ΠΕ19-20 να τους περνάνε άτομα που στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 04:51:28 μμ »
Λογικό είναι ο καθένας να υποστηρίζει αυτά που τον συμφέρουν...αλλά η αλήθεια είναι αλλού μερικές φορές!! Και αυτή την στιγμή είναι αδικία για τους άλλους απόφοιτους ΠΕ19-20 να τους περνάνε άτομα που στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ!!

Και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα προσπαθήσω όμως μιας και επιμένεις να σου πω επιγραμματικά τι έχει γίνει (και ας με διορθώσει όποιος συνάδερφος διαφωνεί). Οι φοιτητές του τμήματος ΔΤΨΣ μέχρι να μετονομαστεί το τμήμα σε Ψηφιακών Συστημάτων, διδάσκονταν 14 Παιδαγωγικά μαθήματα, τα οποία περιείχαν όλη την ύλη της ΑΣΠΑΙΤΕ. Ο σύλλογος λοιπόν αποφοίτων του τμήματος καθώς και όλοι οι φοιτητές θεωρούσαν αυτονόητο πως θα έχουν Παιδαγωγική Κατάρτιση. Βγαίνοντας στην αγορά οι πρώτοι απόφοιτοι και βλέποντας πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ο σύλλογος αιτήθηκε  την απόκτηση Παιδαγωγικής Επάρκειας για τους φοιτητές της περιόδου εκείνης. Πράγματι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο συγκρίνοντας την ύλη των μαθημάτων αυτών και της ΑΣΠΑΙΤΕ εισηγήθηκαν θετικά και αναγνωρίσε στο τμήμα Παιδαγωγική Επάρκεια . Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή η αναγνώριση αυτή έγινε ξαφνικά αλλά και για όλους τους απόφοιτους του τμήματος (ακόμα και γι αυτούς που τελειώνουν μέχρι και σήμερα που δεν διδάσκονται τόσα μαθήματα). Αυτά όμως τα δυο είναι πράγματα για τα οποία δεν ευθύνεται ο σύλλογος αποφοίτων του τμήματος (πόσο μάλλον οι ίδιοι οι απόφοιτοι που ασχολούνται με την εκπαίδευση), επειδή 1ον) το αίτημα είναι παλιό και 2ον) είχε αιτηθεί επάρκεια μόνο για τους παλιούς απόφοιτους που είχαν διδαχθεί τα πολλά παιδαγωγικά μαθήματα. Παράλληλα ο σύλλογος του ΔΤΨΣ έχει δηλώσει ανοιχτά πως επιθυμεί και οι άλλοι συνάδερφοι ΠΕ19-20 να αναγνωριστούν ως Παιδαγωγικά Επαρκείς.
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε εξέλιξη μια δικαστική διαμάχη που θα καθορίσει το αν ο νόμος θα ακυρωθεί ή όχι (ουσιαστικά θα κριθεί το αν είναι αντισυνταγματικός). Η προσωρινή αίτηση αναστολής του νόμου έχει απορριφθεί εδω και κάποιον καιρό.

Αυτή είναι η ιστορία περιληπτικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2010, 05:36:52 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 06:56:58 μμ »
 Το όλο θέμα απ'ό,τι ήξερα και απ'ό,τι βρήκα και έμαθα περιγράφεται και στο παρακάτω φόρουμ...γα να λέγεται η αλήθεια και το τι ρόλο πάιζουν οι βρωμιές των πολιτικών....


http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=53&t=166076
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 07:03:17 μμ »
Λώρα, τι ασχολείσαι με τον κλάδο πληροφορικής και σπαταλάς  χρόνο άδικα; Αυτούς αφορά, ας το λύσουν μόνοι τους.. Έχουμε τόσα άλλα θέματα που αφορούν όλους τους κλάδους, με τα εξειδικευμένα προβλήματα ας ασχοληθεί ο καθένας με τα του οίκου του.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 07:07:49 μμ »
Στέλιο...ασχολούμαι με την κάθε είδους κοροιδία...με την ίδια ευκολία που έκαναν αυτό το καραγκιοζιλίκι μπορούν να κάνουν το οποιοδήποτε ανά πάσα στιγμή σε όλους μας αν τους αφήνουμε ανεξέλεγκτους...δεν μπορεί ο κάθε πολιτικός να χορεύει στις πλάτες μας!!
Αυτοί λειτουργούν έτσι και αυτό θα έπρεπε να μας αφορά όλους...το ότι βλέπουμε τα πράγματα στενά συντεχνιακά μας έφαγε τόσα χρόνια...!!

Και αυτός ο οδηγός σπουδών που βρήκα του τμήματος δεν είναι σε καμία περίπτωση ισάξιος της ΑΣΠΑΙΤΕ....

http://www.ds.unipi.gr/category/courses/1st-semester/
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:22:27 μμ »
Στέλιο...ασχολούμαι με την κάθε είδους κοροιδία...με την ίδια ευκολία που έκαναν αυτό το καραγκιοζιλίκι μπορούν να κάνουν το οποιοδήποτε ανά πάσα στιγμή σε όλους μας αν τους αφήνουμε ανεξέλεγκτους...δεν μπορεί ο κάθε πολιτικός να χορεύει στις πλάτες μας!!
Αυτοί λειτουργούν έτσι και αυτό θα έπρεπε να μας αφορά όλους...το ότι βλέπουμε τα πράγματα στενά συντεχνιακά μας έφαγε τόσα χρόνια...!!

Και αυτός ο οδηγός σπουδών που βρήκα του τμήματος δεν είναι σε καμία περίπτωση ισάξιος της ΑΣΠΑΙΤΕ....

http://www.ds.unipi.gr/category/courses/1st-semester/

Είναι ο νέος οδηγός σπουδών και φυσικά δεν είναι ισάξιος της ΑΣΠΑΙΤΕ. Νομίζω οτι τα είπα καθαρά στο μήνυμα μου. Το παλαιό πρόγραμμα σπουδών ήταν ισάξιο της ΑΣΠΑΙΤΕ το οποίο δεν υφίσταται πια. Για τους παλαιούς απόφοιτους είχε αιτηθεί ο σύλλογος αποφοίτων ΔΤΨΣ Επάρκεια και πήραν πέρυσι όλοι (ακόμα και οι νέοι απόφοιτοι). Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο....

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:04:49 μμ »
Το ίδιο πράγμα λέτε...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:08:58 μμ »
Το ίδιο πράγμα λέτε...
Το θέμα είναι όμως το τι ισχύει φίλε...δεν ξέρω τι ειδικότητα είσαι...αλλά αν π.χ είσαι φυσικός και αύριο το Φυσικό Ιωαννίνων για παράδειγμα βάλει 2 μαθήματα Παιδαγωγικής στο πρόγραμμά του και βρεθούν μπροστά σου ξαφνικά ένα σωρό άτομα ακόμη και με μηδενική προυπηρεσία...πίστεψέ με θα είναι πάρα πολύ άσχημο...
Πρέπει επιτέλους να επικρατήσουν διαφανείς και νόμιμες διαδικασίες...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος g!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:33:22 μμ »
αν και εχω μηδενικη προυπηρεσια η Λωρα εχει δικαιο....

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 11:35:39 μμ »
Και όταν πρόκειται για ΑΣΠΑΙΤΕ (στους κλάδους που απαιτείται) είναι λογικό...όχι όμως αυτή η κοροιδία που βγάζει μάτι γιατί έγινε... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 09:16:50 πμ »
Και τώρα που διάβασα καλύτερα το τόπικ και βεβαιώθηκα πως αυτό το τμήμα έχει κανα δυο μαθήματα παιδαγωγικής...ναι...σας δουλεύουν κανονικά στα μούτρα σας!!! Με τα 2 μαθήματα είναι για τα πανηγύρια το τμήμα όσον αφορά στην παιδαγωγική καταρτιση!!
Εγώ αυτό που ξέρω γι αυτό το τμήμα είναι πως ήταν η κορούλα κάποιου Υπουργού εκεί και γι αυτό τους χώσαν 2 μαθήματα παιδαγωγικής και του αναγνώρισαν επάρκεια για να βολέψουν το κοριτσάκι όπως γίνεται ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα...
Ξυπνήστε και αντιδράστε...επισημάνετε την αδικία στην Διαμαντοπούλου που τόσο λυσσάει και χτυπιέται με την παιδαγωγική επάρκεια για να δει πως αυτό το τμήμα παρανόμως την έχει...η ίδια έθεσε το πλαφόν των 8-10 μαθημάτων σε κάθε τμήμα για να έχει επάρκεια!!
Δεν θα το κάνεις για σας...αντιδράστε!!!
Πολύ πονεμένη ιστορία Λώρα ... ο Λυκουρέντζος έδωσε επάρκεια στο τμήμα αυτό για να βολέψει την κορούλα του και η Διαμαντοπούλου δεν την πήρε πίσω, αν και ενημερώθηκε από την αρχή για το πρόβλημα, επειδή το τμήμα αυτό είναι πολύ καλά δικτυωμένο και στο ΠΑΣΟΚ (ενδεικτικά, ο Γιάννης Μανιάτης, νυν υφυπουργός περιβάλλοντος, είναι καθηγητής σε αυτό το τμήμα). Παίζουν με τις ζωές μας οι β$%$&%ς και οι απόφοιτοι του τμήματος που βολεύτηκαν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (το "δίκαιο" αίτημα τους που δικαιώθηκε με ξαφνικές τροπολογίες μες στον Ιούλη).
Αντιδράσαμε κάποιοι από εμάς, όσο μπορούσαμε δηλαδή αφού δεν είχαμε ουσιαστική υποστήριξη από πουθενά. Τώρα απλά περιμένουμε το δικαστήριο.... βλέπεις η πλειοψηφία του κλάδου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, περιμένει ακόμα ότι κάποια στιγμή θα βρέξει χιλιάδες διορισμούς και θα βολευτούμε όλοι, δεν συνειδητοποιεί ότι η τροπολογία Λυκουρέντζου ήταν η ταφόπλακα για όλα τα υπόλοιπα τμήματα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 01:31:32 μμ »
Και τώρα που διάβασα καλύτερα το τόπικ και βεβαιώθηκα πως αυτό το τμήμα έχει κανα δυο μαθήματα παιδαγωγικής...ναι...σας δουλεύουν κανονικά στα μούτρα σας!!! Με τα 2 μαθήματα είναι για τα πανηγύρια το τμήμα όσον αφορά στην παιδαγωγική καταρτιση!!
Εγώ αυτό που ξέρω γι αυτό το τμήμα είναι πως ήταν η κορούλα κάποιου Υπουργού εκεί και γι αυτό τους χώσαν 2 μαθήματα παιδαγωγικής και του αναγνώρισαν επάρκεια για να βολέψουν το κοριτσάκι όπως γίνεται ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα...
Ξυπνήστε και αντιδράστε...επισημάνετε την αδικία στην Διαμαντοπούλου που τόσο λυσσάει και χτυπιέται με την παιδαγωγική επάρκεια για να δει πως αυτό το τμήμα παρανόμως την έχει...η ίδια έθεσε το πλαφόν των 8-10 μαθημάτων σε κάθε τμήμα για να έχει επάρκεια!!
Δεν θα το κάνεις για σας...αντιδράστε!!!
Πολύ πονεμένη ιστορία Λώρα ... ο Λυκουρέντζος έδωσε επάρκεια στο τμήμα αυτό για να βολέψει την κορούλα του και η Διαμαντοπούλου δεν την πήρε πίσω, αν και ενημερώθηκε από την αρχή για το πρόβλημα, επειδή το τμήμα αυτό είναι πολύ καλά δικτυωμένο και στο ΠΑΣΟΚ (ενδεικτικά, ο Γιάννης Μανιάτης, νυν υφυπουργός περιβάλλοντος, είναι καθηγητής σε αυτό το τμήμα). Παίζουν με τις ζωές μας οι β$%$&%ς και οι απόφοιτοι του τμήματος που βολεύτηκαν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (το "δίκαιο" αίτημα τους που δικαιώθηκε με ξαφνικές τροπολογίες μες στον Ιούλη).
Αντιδράσαμε κάποιοι από εμάς, όσο μπορούσαμε δηλαδή αφού δεν είχαμε ουσιαστική υποστήριξη από πουθενά. Τώρα απλά περιμένουμε το δικαστήριο.... βλέπεις η πλειοψηφία του κλάδου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, περιμένει ακόμα ότι κάποια στιγμή θα βρέξει χιλιάδες διορισμούς και θα βολευτούμε όλοι, δεν συνειδητοποιεί ότι η τροπολογία Λυκουρέντζου ήταν η ταφόπλακα για όλα τα υπόλοιπα τμήματα.

Δυστυχώς οι περισσότεροι από μας κάποια κατάσταση άδικη βιώνουμε ή βιώσαμε...τουλάχιστον το άδικο όταν το βλέπουμε ας μην το αφήνουμε να αυτοαποκαλείται και "νόμιμο"!! Σ'εσάς που θίγεστε άμεσα οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος μπορούν να πούνε πως απ'την πίκρα σας λέτε υπερβολές και πως τους επιτίθεστε...σ'εμάς τους υπόλοιπους που βλέπουμε την κοροιδία τι έχουν να πουν....;;  ??? ???
Το πρόβλημα στην προκειμένη είναι πως και η Διαναντοπούλου το δέχτηκε...δεν ντρέπεται η βρωμιάρα...; Που απ'την μία διατείνεται πως το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας απαιτεί αριθμό μαθημάτων ισάξιο με της ΑΣΠΑΙΤΕ και απ'την άλλη αναγνωρίζει τα καραγκιοζιλίκια....;;
 Να πάτε ξανά σ'αυτήν την ίδια και να της πείτε..."ποιον συμβουλεύτηκες για το πιστοποιητικό παιδαγωγικής που θες να θεσπίσεις ως προυπόθεση για τον ΑΣΕΠ...;;; Ε..συμβουλέψου τον ίδιο φορέα για να δεις αν αυτοί έχουν ή όχι επάρκεια"! Και μια μούτζα χρειάζεται βέβαια μετά....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 03:21:02 μμ »
Και τώρα που διάβασα καλύτερα το τόπικ και βεβαιώθηκα πως αυτό το τμήμα έχει κανα δυο μαθήματα παιδαγωγικής...ναι...σας δουλεύουν κανονικά στα μούτρα σας!!! Με τα 2 μαθήματα είναι για τα πανηγύρια το τμήμα όσον αφορά στην παιδαγωγική καταρτιση!!
Εγώ αυτό που ξέρω γι αυτό το τμήμα είναι πως ήταν η κορούλα κάποιου Υπουργού εκεί και γι αυτό τους χώσαν 2 μαθήματα παιδαγωγικής και του αναγνώρισαν επάρκεια για να βολέψουν το κοριτσάκι όπως γίνεται ουκ ολίγες φορές στην Ελλάδα...
Ξυπνήστε και αντιδράστε...επισημάνετε την αδικία στην Διαμαντοπούλου που τόσο λυσσάει και χτυπιέται με την παιδαγωγική επάρκεια για να δει πως αυτό το τμήμα παρανόμως την έχει...η ίδια έθεσε το πλαφόν των 8-10 μαθημάτων σε κάθε τμήμα για να έχει επάρκεια!!
Δεν θα το κάνεις για σας...αντιδράστε!!!
Πολύ πονεμένη ιστορία Λώρα ... ο Λυκουρέντζος έδωσε επάρκεια στο τμήμα αυτό για να βολέψει την κορούλα του και η Διαμαντοπούλου δεν την πήρε πίσω, αν και ενημερώθηκε από την αρχή για το πρόβλημα, επειδή το τμήμα αυτό είναι πολύ καλά δικτυωμένο και στο ΠΑΣΟΚ (ενδεικτικά, ο Γιάννης Μανιάτης, νυν υφυπουργός περιβάλλοντος, είναι καθηγητής σε αυτό το τμήμα). Παίζουν με τις ζωές μας οι β$%$&%ς και οι απόφοιτοι του τμήματος που βολεύτηκαν προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (το "δίκαιο" αίτημα τους που δικαιώθηκε με ξαφνικές τροπολογίες μες στον Ιούλη).
Αντιδράσαμε κάποιοι από εμάς, όσο μπορούσαμε δηλαδή αφού δεν είχαμε ουσιαστική υποστήριξη από πουθενά. Τώρα απλά περιμένουμε το δικαστήριο.... βλέπεις η πλειοψηφία του κλάδου κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, περιμένει ακόμα ότι κάποια στιγμή θα βρέξει χιλιάδες διορισμούς και θα βολευτούμε όλοι, δεν συνειδητοποιεί ότι η τροπολογία Λυκουρέντζου ήταν η ταφόπλακα για όλα τα υπόλοιπα τμήματα.

elia  τοποθετούμαι μια τελευταία φορά και απευθύνομαι σε εσένα επειδή τα έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Προσωπικά σαν Χριστίνα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Ούτε μέσον έβαλα, ούτε ο πατέρας μου είναι ο Λυκουρέντζος αλλά και ούτε έκανα κάτι παράνομο για να βολευτώ. Εξηγώ απο την μεριά μου (σαν ωρομίσθια τόσα χρόνια) τι συνέβη στην δικιά μας περίπτωση. Τώρα το αν ""βολεύτηκα"" άδικα κατά την γνώμη σου (δίκαια κατά την δική μου ως παλιά απόφοιτη που θα έπρεπε να έχω Επάρκεια απο όταν αποφοίτησα) τότε ας το κρίνει το δικαστήριο. Προσωπικά δεν εκμεταλλεύτηκα και δεν προσπέρασα κανέναν με δικές μου πράξεις. Αν είναι δυνατόν αν την είχαμε αυτή τη δύναμη εμείς οι απόφοιτοι θα ήμασταν ωρομισθιοι με 5 δουλειές;;

Έχω μια ερώτηση όμως..... Οι υπόλοιποι θα αποποιούσασταν την Επάρκεια έχοντας κάνει Παιδαγωγικά;;; Ή θα μαχόσασταν να αποκτήσουν και όλοι οι άλλοι για να είναι ισάξιοι;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 776
Σύνολο: 790

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.