*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς  (Αναγνώστηκε 52407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 03:34:33 μμ »
Εγώ προσωπικά (αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα) θα κοιτούσα να προωθήσω την παιδαγωγκή επάρκεια για όλους...αλλά με κάποια κριτήρια που δεν θα ποδοπατούνταν...Χριστίνα εαν είσαι απόφοιτος του παλιού προγράμματος με τα πολλά μαθήματα θα καταλαβαίνεις πως είναι κοροιδία να λέμε πως με μια "σχολική ψυχολογία" και μια διδακτική αποκτας επάρκεια...
Επίσης εδώ δεν θίξαμε το θέμα εκσυγχρονισμού που όντως απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια απ'τους εκπαιδευτικούς και που εγώ ως απόφοιτος τέτοιου τμήματος το υποστηρίζω γιατί είδα πόσο βοήθησε κι εμένα...αλλά το θέμα του άδικου...γιατί είναι άδικο κατά γενική ομολογία...
Αυτά....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 03:46:12 μμ »
Εγώ προσωπικά (αν και δεν απευθύνεσαι σε μένα) θα κοιτούσα να προωθήσω την παιδαγωγκή επάρκεια για όλους...αλλά με κάποια κριτήρια που δεν θα ποδοπατούνταν...Χριστίνα εαν είσαι απόφοιτος του παλιού προγράμματος με τα πολλά μαθήματα θα καταλαβαίνεις πως είναι κοροιδία να λέμε πως με μια "σχολική ψυχολογία" και μια διδακτική αποκτας επάρκεια...
Επίσης εδώ δεν θίξαμε το θέμα εκσυγχρονισμού που όντως απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια απ'τους εκπαιδευτικούς και που εγώ ως απόφοιτος τέτοιου τμήματος το υποστηρίζω γιατί είδα πόσο βοήθησε κι εμένα...αλλά το θέμα του άδικου...γιατί είναι άδικο κατά γενική ομολογία...
Αυτά....

ΛΩΡΑ έχεις δικιο σε κάποια πράγματα απ αυτά που λές. Όμως και οι συνάδερφοι που είχαν πάει στην εκπομπή Ζούγκλα, είχαν διαχωρίσει προς τιμήν τους, τους παλαιούς με τους νέους απόφοιτους τονίζοντας το γεγονός οτι το πρόβλημα ξεκίνησε επειδή δεν μπήκε χρονικό όριο στα άτομα που απέκτησαν επάρκεια μέσω της τροπολογίας. Εγώ αυτό προσπαθώ να υποστηρίξω εδώ και ένα χρόνο εδω μέσα. Ποιό είναι το δίκαιο και ποιο το άδικο που έγινε. Άδικό είναι και το οτι δεν ενοχλεί κανέναν που διδάσκαμε τόσα χρόνια στο ολοήμερο όντας "ανεπαρκείς". Αλλά αυτά είναι θέματα που θέλουν πολύ κουβέντα. Εγω σαν προσωπική ευχή, αν και όλα είναι πολύ δύσκολα πλέον, θα είχα να διατηρηθεί η Πληροφορική στο Λύκειο και μελλοντικά να ανοίξουν οργανικές στα Δημοτικά σχολεία. Έτσι να μπορέσει ο κλάδος να ξεμπλοκαριστεί και να εργαστούμε όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα που έχουμε φάει αρκετά χρόνια της ζωής μας σε αυτή την ταλαιπωρία αλλά και νέοι συνάδερφοι που πραγματικά θα το θέλουν όμως, επειδή όπως θα γίνουν τα πράγματα θα θέλει πολύ μεράκι και υπομονή!!

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:09:55 μμ »
Χριστίνα...εγώ το χω πει ξανά πως πρέπει να μην βγάλουν τον κλάδο σας απ'το λύκειο και γενικά πως πρέπει να ανοίξουν θέσεις στην Α'θμια και όχι να σας χρησιμοποιούν μόνο για την αναπλήρωση και τα χαμαλίκια στην Α'θμια μια και οι περισσότερς προσλήψεις σας είναι εκεί!
Τέλοσπάντων...αυτά θέλουν συμπνοια και διεκδίκηση....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 04:58:01 μμ »
Αλήθεια η πάλαι ποτέ κραταιά ΕΠΥ που βρίσκεται;
Η' εξακολουθεί να είναι "γεμάτη" με Μαθηματικούς, Φυσικούς, Μηχανικούς κλπ και τη νοιάζει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:32:27 μμ »
elia  τοποθετούμαι μια τελευταία φορά και απευθύνομαι σε εσένα επειδή τα έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Προσωπικά σαν Χριστίνα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Ούτε μέσον έβαλα, ούτε ο πατέρας μου είναι ο Λυκουρέντζος αλλά και ούτε έκανα κάτι παράνομο για να βολευτώ. Εξηγώ απο την μεριά μου (σαν ωρομίσθια τόσα χρόνια) τι συνέβη στην δικιά μας περίπτωση. Τώρα το αν ""βολεύτηκα"" άδικα κατά την γνώμη σου (δίκαια κατά την δική μου ως παλιά απόφοιτη που θα έπρεπε να έχω Επάρκεια απο όταν αποφοίτησα) τότε ας το κρίνει το δικαστήριο. Προσωπικά δεν εκμεταλλεύτηκα και δεν προσπέρασα κανέναν με δικές μου πράξεις. Αν είναι δυνατόν αν την είχαμε αυτή τη δύναμη εμείς οι απόφοιτοι θα ήμασταν ωρομισθιοι με 5 δουλειές;;
Χριστίνα, κατ' αρχάς η απάντηση δεν απευθυνόταν προσωπικά σε εσένα, αλλά στο σύνολο των αποφοίτων της σχολής σου.
Για μία ακόμα φορά όμως θα σου απαντήσω : και τα υπόλοιπα τμήματα, σχεδόν όλα τουλάχιστον, δικαιούνται να δίνουν επάρκεια όσο δικαιούνται και οι πλειοψηφία των καθηγητικών σχολών. Το δικό μου τουλάχιστον σίγουρα δικαιούται. Εσείς τώρα ως τι θέλετε να προτάσεστε; Ως υπερεπαρκείς; Να δημιουργήσουμε δηλαδή μία τρίτη κατηγορία εκπαιδευτικών : έχουμε τους ανεπαρκείς, τους επαρκείς και τους υπερεπαρκείς; Η επάρκεια είναι απλά ένα παιχνίδι του υπουργείου για να ελέγχει τις προσλήψεις. Αν μας θεωρεί ανεπαρκείς θα έπρεπε να δίνει σε όλους μας τη δυνατότητα να καταρτιστούμε! (καταντήσαμε να ανυπομονούμε να γίνουν σεμινάρια επί πληρωμή)
Είτε σας αρέσει να το συνειδητοποιείτε είτε όχι, η αναγνώριση σας ως καθηγητική σχολή συνεπάγεται την απόλυτη πρόταξη σας, η οποία δημιουργεί μία ανυπέρβλητη αδικία για όλο τον κλάδο ΠΕ19 και πετά στα σκουπίδια κόπους και θυσίες χρόνων των υπόλοιπων συναδέρφων σας.
Έχω μια ερώτηση όμως..... Οι υπόλοιποι θα αποποιούσασταν την Επάρκεια έχοντας κάνει Παιδαγωγικά;;; Ή θα μαχόσασταν να αποκτήσουν και όλοι οι άλλοι για να είναι ισάξιοι;;
Δεν είδα καμία μάχη...
Ναι, θα έπρεπε να αποποιηθείτε την επάρκεια για όσο καιρό δεν την έχουν και τα υπόλοιπα τμήματα!

Υ.Σ.1: τα ίδια ακριβώς είπαμε και στην τηλεόραση.
Υ.Σ.2: στα ΠΕΚ που περάσαμε πρόσφατα οι πιο πολλοί συνάδερφοι ήταν από το τμήμα σας (λογικό, αφού εσείς προσληφθήκατε πρώτοι). Δεν διαπίστωσα καμία "υπερεπάρκεια". Αντιθέτως άκουσα πάρα πάρα πολύ γκρίνια ... όχι μόνο για την έλλειψη βιβλίων (στο οποίο συμφωνώ βέβαια), αλλά κυρίως για τα παιδιά και τη φασαρία που κάνουν και για την επιμορφώτρια που δε μας πρότεινε μαγικές λύσεις για τη διαχείριση της τάξης. Επίσης διαπίστωσα ένα γενικό μπουρδούκλωμα βασικών διδακτικών μεθόδων και απόλυτη άγνοια κάποιων άλλων πολύ χρήσιμων για την ειδικότητα μας. Το highlight ήταν η πρόταση συναδέρφου για χρήση των ramkid, η οποία εμφανέστατα εκνεύρισε πολύ την επιμορφώτρια αφού πιο πριν είχε μαλλιάσει η γλώσσα της να μας λέει ότι φέτος πρέπει να ξεχάσουμε τα παιχνίδια. Δεν θέλω ασφαλώς να πω ότι όλοι οι απόφοιτοι της σχολής σας είναι άσχετοι (αντιθέτως υπήρχε και συνάδερφος που μου φάνηκε πολύ έμπειρη και καταρτισμένη) .. απλά δεν υπάρχει τίποτα που να δικαιολογεί την πρόταξη σας!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 05:52:19 μμ »
Λοιπόν όσο για τα ΠΕΚ εγώ ήμουν η μόνη αναπληρώτρια μέσα σε αρκετούς διορισμένους συναδέρφους. Το τι άκουσα εγώ.....ούτε που μπορώ να σου περιγράψω. Επομένως δεν αποτελεί για μένα κριτήριο το πως αποδίδουν ορισμένα άτομα. Εξάλλου θα το ξέρεις και εσύ....υπάρχουν πολλοί γιατροί (καλοί και κακοί) έχουν όμως όλοι το πτυχίο της Ιατρικής. Σχετικά με το αν υπερέχουμε απο άλλους.....απο κάποιους ίσως,  απο κάποιους άλλους σίγουρα όχι. Έχει να κάνει με πολλά. Με το πόσο ψάχνεται και προσπαθεί κάθε άνθρωπος. Αλλά και στην ΑΣΠΑΙΤΕ όσοι έχουν πάει έισαι σίγουρη πως υπερέχουν απο εσένα;; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Θέλω να πω πως καλώς ή κακώς κάποια άτομα είχαμε διδαχθεί τα ίδια μαθήματα με την σχολή που κρίνει αν κάποιος είναι Παιδαγωγικά Επαρκής (ΑΣΠΑΙΤΕ) . Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Όσο για το αν θα αποποιούσουν την επάρκεια....επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. όχι λόγω βολέματος...μπορεί αυτό να μην σε ένοιαζε. Αλλά αν είχες αποφοιτήσει απο ένα τμήμα απο το οποίο το θεωρούσες δεδομένο αυτό, με το που θα αναγνωριζόταν δεν θα το απέρριπτες. Τέλος για μένα μάχη είναι αυτό που κάνει ο καθένας μας καθημερινά για να διεκδικεί τα δικαιώματα τα δικά του και του κλάδου σε όποια ευκαιρία του δίνεται (απεργία, στάση, συμμετοχή κλπ). Το να κάνω αίτηση εκ μέρους άλλων συλλόγων για Επάρκεια δεν είναι στο χέρι μου.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:08:37 μμ »
Λοιπόν όσο για τα ΠΕΚ εγώ ήμουν η μόνη αναπληρώτρια μέσα σε αρκετούς διορισμένους συναδέρφους. Το τι άκουσα εγώ.....ούτε που μπορώ να σου περιγράψω. Επομένως δεν αποτελεί για μένα κριτήριο το πως αποδίδουν ορισμένα άτομα. Εξάλλου θα το ξέρεις και εσύ....υπάρχουν πολλοί γιατροί (καλοί και κακοί) έχουν όμως όλοι το πτυχίο της Ιατρικής. Σχετικά με το αν υπερέχουμε απο άλλους.....απο κάποιους ίσως,  απο κάποιους άλλους σίγουρα όχι. Έχει να κάνει με πολλά. Με το πόσο ψάχνεται και προσπαθεί κάθε άνθρωπος. Αλλά και στην ΑΣΠΑΙΤΕ όσοι έχουν πάει έισαι σίγουρη πως υπερέχουν απο εσένα;; Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή. Θέλω να πω πως καλώς ή κακώς κάποια άτομα είχαμε διδαχθεί τα ίδια μαθήματα με την σχολή που κρίνει αν κάποιος είναι Παιδαγωγικά Επαρκής (ΑΣΠΑΙΤΕ) . Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Όσο για το αν θα αποποιούσουν την επάρκεια....επέτρεψε μου να αμφιβάλλω. όχι λόγω βολέματος...μπορεί αυτό να μην σε ένοιαζε. Αλλά αν είχες αποφοιτήσει απο ένα τμήμα απο το οποίο το θεωρούσες δεδομένο αυτό, με το που θα αναγνωριζόταν δεν θα το απέρριπτες. Τέλος για μένα μάχη είναι αυτό που κάνει ο καθένας μας καθημερινά για να διεκδικεί τα δικαιώματα τα δικά του και του κλάδου σε όποια ευκαιρία του δίνεται (απεργία, στάση, συμμετοχή κλπ). Το να κάνω αίτηση εκ μέρους άλλων συλλόγων για Επάρκεια δεν είναι στο χέρι μου.
Καλά, και από τους απόφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια ακούστηκαν... και ούτε είμαι υπέρ του να συνεχιστεί η κατάσταση με την ΑΣΠΑΙΤΕ, πάντα το ξεκαθάριζα αυτό! Η αδικία της παιδαγωγικής επάρκειας πρέπει γενικώς να αρθεί! Αν το υπουργείο μας θεωρεί ανεπαρκείς ας μας εκπαιδεύσει όλους, είναι απαράδεκτο να μας έχει επί χρόνια να κάνουμε τις ελαστικές χαμαλοδουλειές του, αλλά να μας κλείνει την πόρτα στο διορισμό, με πρόσχημα την επάρκεια!
Για τους μόνιμους είναι αναμενόμενο, οι πιο πολλοί αποφοίτησαν σε εποχές που όντως δεν υπήρχαν παιδαγωγικά μαθήματα στις σχολές και βρέθηκαν από σπόντα πολύ εύκολα στην εκπαίδευση.

Την επάρκεια δεν θα έπρεπε ο καθένας σας ατομικά να την αποποιηθεί, αλλά ο σύλλογος σας! Και αυτό έχει ξανασυμβεί παλαιότερα, δεν θυμάμαι όμως από ποια σχολή (το είχα ακούσει στη σχετική συνάντηση της ΕΠΕ). Γενικά στο παρελθόν διάφορες σχολές του κλάδου είχαν πάρει επάρκεια - μεταξύ των οποίων και η δική μου - και μετά τους την πήραν πίσω για να μην υπάρχει αδικία στον κλάδο. Μόνο με τη δική σας σχολή διατηρήθηκε αυτή η κατάσταση για τους γνωστούς λόγους. Και από ότι ξέρω έχουν γίνει στο παρελθόν αιτήματα και από άλλες σχολές τα οποία όμως δεν είχαν γίνει δεκτά, όπως δεν είχε γίνει δεκτό και το δικό σας ... ώσπου ο Λυκουρέντζος, όταν ήξερε ότι σύντομα έτσι και αλλιώς θα έχανε τη θέση του, αποφάσισε να εξασφαλίσει την κόρη του.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 07:15:51 μμ »
Καλά, και από τους απόφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ τα ίδια ακούστηκαν... και ούτε είμαι υπέρ του να συνεχιστεί η κατάσταση με την ΑΣΠΑΙΤΕ, πάντα το ξεκαθάριζα αυτό! Η αδικία της παιδαγωγικής επάρκειας πρέπει γενικώς να αρθεί! Αν το υπουργείο μας θεωρεί ανεπαρκείς ας μας εκπαιδεύσει όλους, είναι απαράδεκτο να μας έχει επί χρόνια να κάνουμε τις ελαστικές χαμαλοδουλειές του, αλλά να μας κλείνει την πόρτα στο διορισμό, με πρόσχημα την επάρκεια!
Για τους μόνιμους είναι αναμενόμενο, οι πιο πολλοί αποφοίτησαν σε εποχές που όντως δεν υπήρχαν παιδαγωγικά μαθήματα στις σχολές και βρέθηκαν από σπόντα πολύ εύκολα στην εκπαίδευση.

 Συμφωνώ μαζί σου.

Την επάρκεια δεν θα έπρεπε ο καθένας σας ατομικά να την αποποιηθεί, αλλά ο σύλλογος σας! Και αυτό έχει ξανασυμβεί παλαιότερα, δεν θυμάμαι όμως από ποια σχολή (το είχα ακούσει στη σχετική συνάντηση της ΕΠΕ). Γενικά στο παρελθόν διάφορες σχολές του κλάδου είχαν πάρει επάρκεια - μεταξύ των οποίων και η δική μου - και μετά τους την πήραν πίσω για να μην υπάρχει αδικία στον κλάδο. Μόνο με τη δική σας σχολή διατηρήθηκε αυτή η κατάσταση για τους γνωστούς λόγους. Και από ότι ξέρω έχουν γίνει στο παρελθόν αιτήματα και από άλλες σχολές τα οποία όμως δεν είχαν γίνει δεκτά, όπως δεν είχε γίνει δεκτό και το δικό σας ... ώσπου ο Λυκουρέντζος, όταν ήξερε ότι σύντομα έτσι και αλλιώς θα έχανε τη θέση του, αποφάσισε να εξασφαλίσει την κόρη του.

Δεν γνωρίζω τι είχε γίνει στο παρελθόν με άλλες σχολές όμως δεν σε αμφισβητώ.  Το γιατί έγινε το αίτημα του συλλόγου μας δεκτό την συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν το ξέρω επίσης. Για τον Λυκουρέντζο παντως κρατώ μια επιφύλαξη επειδή πιστεύω θα μπορούσε με 1000 τρόπους να εξασφαλίσει την κόρη του.

Καλό απόγευμα απο εμένα

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:39:50 μμ »
χωρίς να θέλω να υποστηρίξω τους απόφοιτους του συγκεκριμένου τμήματος...με ποιο δικαίωμα θα κρίνετε αν οποιοσδήποτε συνάδελφος έχει μπουρδουκλωμένες γνώσεις παιδαγωγικών??δηλαδή έχουμε φτάσει σε σημείο να το παίζουμε όλοι ειδικοί και να κρίνουμε αν οι άλλοι έχουν γνώσεις ή όχι???απο μερικές ώρες στο ΠΕΚ μπορείτε εσείς να βγάλετε συμπέρασματα για το αν οι απόφοιτοι του οποιουδήποτε τμήματος είναι καλοί καθηγητές??και ποιος είναι ο ορισμός του καλού καθηγητή??ΕΠίσης να πω ότι όταν μας έκαναν την επιμόρφωση είχα δυο συναδέλφισσες μόνιμες αρκετά χρόνια, που της έβαλαν σε δημοτικά,η μια απο το ΕΜΠ και η άλλη απο το Καποδιστριακό και το μόνο που έκαναν ήταν να γκρινιάζουν,να μιλάνε άσχημα για τα πιτσιρίκια,να λένε ότι δεν κάνουν τίποτα παρά μόνο φύλαξη γιατί δεν ήθελαν να πάνε σε δημοτικά αλλά τις πήγαν με το ζόρι εκεί!!!Αντίθετα είδα συναδέλφους των ΤΕΙ χωρίς ΕΠΑΙΚ και παιδαγωγική επάρκεια και έκαναν φοβερή δουλειά χωρίς να ξέρουν να πουν απέξω διδακτικές μεθόδους και θεωρίες ψυχολογίας και παιδαγωγικής!!!Επιτέλους σταματήστε την φαγωμάρα και την εμπάθεια!!

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 23, 2010, 11:47:04 μμ »
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ...το ΜΟΝΟ που θελω να πω είναι οτι δεν μπορείτε να κρίνετε ενα τμήμα απο ΜΕΡΙΚΟΥΣ απόφοιτους που είναι καθηγητές.....Επειδή οι συγκεκριμένες απόφοιτες του ΕΜΠ και του Καποδιστριακού ήταν έτσι δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι των συγκεκριμένων σχολών είναι έτσι...το ίδιο βέβαια ίσχυει και για όλα τα τμήματα...

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:11:24 πμ »
Ψάξε στο forum Να διαβάσεις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου και άσε τα δικαστήρια να κρίνουν γιατί το ΔΤΨΣ έχει παιδαγωγική επάρκεια !
Αλήθεια το δικό σου τμήμα ζήτησε και δεν την πήρε ??? Και με τι κριτίρια ????
Απάντηση υπάρχει ????
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά δεν έθεσα αυτά τα ερωτήματα για να απαντηθούν γιατί οι απαντήσεις τους είναι προφανείς.

Ο λόγος για τον οποίον το ΨΣ πρώην ΔΤΨΣ, πρώην ΤΕ πήρε παιδαγωγική επάρκεια προαναφέρθηκε, είναι πολιτικός και το ξέρουμε πολύ καλά. Άσε τα δικαστήρια και τα άλλα παραμύθια γιατί ξέρουμε ότι το ΨΣ δε διαφέρει σε τίποτα από οποιοδήποτε τμήμα Πληροφορικής. Μην προσπαθείς να μας κοροϊδέψεις μπροστά στα μάτια μας ότι δήθεν το τμήμα σου πήρε δίκαια την παιδαγωγική επάρκεια.

Αν θες και την προσωπική μου άποψη, η παιδαγωγική επάρκεια είναι μία κοροϊδία αφού, εκτός των παιδαγωγικών, κανένα τμήμα δεν περιέχει πάνω από τρία παιδαγωγικά μαθήματα και οι υποψήφιοι εξετάζονται και σε παιδαγωγικά θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 12:58:19 μμ από Metal Heart »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:52:29 πμ »
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ...το ΜΟΝΟ που θελω να πω είναι οτι δεν μπορείτε να κρίνετε ενα τμήμα απο ΜΕΡΙΚΟΥΣ απόφοιτους που είναι καθηγητές.....Επειδή οι συγκεκριμένες απόφοιτες του ΕΜΠ και του Καποδιστριακού ήταν έτσι δε σημαίνει ότι όλοι οι απόφοιτοι των συγκεκριμένων σχολών είναι έτσι...το ίδιο βέβαια ίσχυει και για όλα τα τμήματα...

Eννοείται πως το θέμα της κατάρτισης εν γένει έχει μεγαλύτερες διαστάσεις και πως δεν είναι αποτέλεσμα μόνο μιας σειράς μαθημάτων το αν είναι κάποιος επαρκής και ικανός να σταθεί σε μια τάξη χωρίς να το κάνει ως αγγαρία...
Εδώ όλως δεν εξετάζεται αυτή η πτυχή,αλλά το τυπικό της υπόθεσης που τελικά μόνο τυπικό δεν είναι γιατί στην ουσία παραγκωνίζονται άτομα με κριτήρια ό,τι να 'ναι...
Δεν έχει λογική να έχουν όλα τα τμήματα τα ίδια σχεδόν μαθήματα (παιδαγωγικά εννοώ) και το ένα μόνο από αυτά να προτάσσεται....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Metal Heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 12:57:08 μμ »
elia  τοποθετούμαι μια τελευταία φορά και απευθύνομαι σε εσένα επειδή τα έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν. Προσωπικά σαν Χριστίνα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα. Ούτε μέσον έβαλα, ούτε ο πατέρας μου είναι ο Λυκουρέντζος αλλά και ούτε έκανα κάτι παράνομο για να βολευτώ. Εξηγώ απο την μεριά μου (σαν ωρομίσθια τόσα χρόνια) τι συνέβη στην δικιά μας περίπτωση. Τώρα το αν ""βολεύτηκα"" άδικα κατά την γνώμη σου (δίκαια κατά την δική μου ως παλιά απόφοιτη που θα έπρεπε να έχω Επάρκεια απο όταν αποφοίτησα) τότε ας το κρίνει το δικαστήριο. Προσωπικά δεν εκμεταλλεύτηκα και δεν προσπέρασα κανέναν με δικές μου πράξεις. Αν είναι δυνατόν αν την είχαμε αυτή τη δύναμη εμείς οι απόφοιτοι θα ήμασταν ωρομισθιοι με 5 δουλειές;;

Έχω μια ερώτηση όμως..... Οι υπόλοιποι θα αποποιούσασταν την Επάρκεια έχοντας κάνει Παιδαγωγικά;;; Ή θα μαχόσασταν να αποκτήσουν και όλοι οι άλλοι για να είναι ισάξιοι;;
Δεν κατηγορούμε τους απόφοιτους του τμήματος, αλλά την πολιτική ηγεσία γι' αυτές τις άδικες αποφάσεις. Από την άλλη, μην προσοπαθούν μερικοί να μας πείσουν ότι αυτή η απόφαση είναι δίκαιη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 01:02:18 μμ από Metal Heart »

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2011-2012 και η αδικία της ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗς ΕΠΑΡΚΕΙΑς
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:14:31 μμ »
Συνάδελφε να μου επιτρέψεις να πω ότι έχουν κατηγορηθεί οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος και μάλιστα σε παλαιότερες συζητήσεις αναφέρθηκαν και συγκεκριμένα άτομα απ τον πίνακα...μόνο ονόματα δεν ειπώθηκαν!!
Απ την άλλη μεριά θα συμφωνήσω ότι ΔΕΝ πρέπει να κατηγορούμε κανενα τμήμα αλλά τις πολιτικές αποφάσεις...
ΛΩΡΑ η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει ΟΛΕΣ οι ΠΕ19/20 να θεωρούνται καθηγητικές σχολές,όπως οι μαθηματικοί,φυσικοι κτλπ γιατί και αυτοι έχουν απο καθόλου μέχρι 2 παιδαγωγικά μαθήματα...
Οπότε καλύτερα να πούμε τίποτε νεότερο ή πληροφορίες για όσα γίνονται στο κλάδο μας παρά να τσακωνόμαστε για ένα θέμα που έχει πάρει την δικαστική οδό και έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.