*

Αποστολέας Θέμα: Κολπάκια για το νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 31127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:29:16 μμ »
εγω αυτο που κανω τελευταια ειναι το εξης: μετραω ως το 3 κ οποιος δεν καθισει στη θεση του χωρις να μιλαει "¨καιγεται" δηλαδη χανει!!! τα παιδια το ΄χουν για μεγαλη προσβολη να καουν! επισης τους λεω οτι θα θυμωσω κ συμπληρωνω "θα θυμωσω θα φυσιξω κ το σπιτι σας θα ριξω" συνεχιζουμε με γελια κ ηρεμουν καπως!!  α!κ κατι αντιπαιδαγωγικο για τις extreme καταστασεις "αν δεν εισαι καλο παιδι ο Αγ. Βασιλης δε θα σου φερει δωρο" (το ξερω δεν ειναι "σωστο" αλλα καμια φορα τα νευρα γινονται ΚΡΟΣΙΑ )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:36:17 μμ »
Επίσης μπορείς αν δεν κάθονται καλά στην παρεούλα να τους ...την πεις χιουμοριστικά.Για παράδειγμα:Γιωργάκη,γιατί στριφογυρίζεις στη θέση σου;;;;Μήπως έχεις κανένα...ραντεβού;;;Σήμερα το είπα σε ένα προνήπιο και τους άρεσε.Το μικρό γέλασε και ηρέμησε και τα άλλα έσκασαν στα γέλια...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 09:53:53 μμ »
και'γω μετράω μέχρι το 3 για να κάνουν ησυχία 'η για να κάτσουν στη θέση τους κτλ
επίσης όταν θέλω να ησυχάσουν και να συγκεντρωθούν εμφανίζω τον 'Αρη το λιοντάρι ένα λούτρινο που το άδειασα για να μπαίνει το χέρι μου και τα παιδιά το λατρεύουν.
όταν κάνουν φασαρία κρύβεται στην αγκαλιά μου και δεν μιλάει....
πιάνει πάντα αλλά δεν το εμφανίζω κάθε μέρα

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 11:22:13 μμ »
εμεις παίζουμε ενα παιχνιδι...το οποίο μπορει ο καθένας να το ονομάσει όπως θέλει. Εμείς το παίζουμε ως ο βασιλιάς / βασίλισσα της Σιωπής. Σηκώνει η νηπιαγωγός το πιο ησυχο παιδί και κάθεται στην παρεούλα (εκεί που κάθεται συνήθως η νηπιαγωγός, μπροστά από τα παιδιά) Mπροστά του τοποθετούμε ένα μουσικό όργανο (μαράκα, ντέφι κτλ). Mε νευματα ο βασιλιάς καλεί να αναλαβει τον θρόνο το πιο ησυχο παιδί. Tο παίδι που θα διαλέξει ο βασιλιάς, σηκώνεται σιγά από την θέση του, παίρνει το μουσικο όργανο, δίχως να ακουστει καθόλου, και κάθεται στην αρχιkή του θέση. αν καταφέρει να καθίσει δίχως να ακουστεί το όργανο αναλαμβάνει το θρόνο και γίνεται αυτός βασιλιάς. Αν ακουσει τον ήχοα από το μουσικό όργανο λεει : σε άκουσα και το παίδι κάθεται στην θέση του. Τότε ο Βασιλιάς καλεί άλλο παιδί κοκ. Μπορείτε να κάνετε παραλλαγές. π.χ. να το βαζουν στο κεφάλι κτλ. τα παιδιά τρελαίνονται, το αναζητουν και κανουν ησυχία παίζοντας :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:13 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 11:56:13 μμ »
και'γω μετράω μέχρι το 3 για να κάνουν ησυχία 'η για να κάτσουν στη θέση τους κτλ
επίσης όταν θέλω να ησυχάσουν και να συγκεντρωθούν εμφανίζω τον 'Αρη το λιοντάρι ένα λούτρινο που το άδειασα για να μπαίνει το χέρι μου και τα παιδιά το λατρεύουν.
όταν κάνουν φασαρία κρύβεται στην αγκαλιά μου και δεν μιλάει....
πιάνει πάντα αλλά δεν το εμφανίζω κάθε μέρα

Από μια άποψη είστε τυχεροί οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι (ειδικά στις μικρές τάξεις του δημοτικού0...εμείς στην Β΄θμια τι να τα κάνουμε για να ησυχάσουν...μόλις τα παιδιά φύγουν απ΄το δημοτικό πάει περίπατο η μορφή του δασκάλου ως αυθεντία...εννοώ το "η κυρία μας το είπε!"...στην Β'θμια μόνο αντίδραση έχουν στους εκπαιδευτικούς...η ηλικία βλέπετε...
Με τι να τα ξεγελάσεις...δεν ξεγελιούνται....γι αυτό ψάχνουμε άλλους τρόπους προσέγγισης περισσότερο βασισμένους στην ψυχολογία του εφήβου και εγώ έχω δει να πιάνει πολύ (ειδικά στο λύκειο) το να τα χτυπάς στο φιλότιμο...τότε είναι ικανά  και να σου ζητήσουν συγγνώμη που κάναν φασαρία...μου χει τύχει ολόκληρο τμήμα Γ λυκείου να βγαίνοντας για διάλειμμα μετά από μια ώρα που με είχαν βγάλει απ'τα ρούχα μου,να περνάν ένα ένα και να μου ζητάν συγγνώμη...γιατί τους είχα κάνει να νιώσουν άσχημα με τον εαυτό τους έτσι όπως φέρθηκαν...κατάλαβαν πως ήταν απαράδεκτη η συμπεριφορά τους....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 08:36:13 πμ »
Μάρκο είσαι...ανίατη περίπτωση! ;D ;D
Μία είναι η θεραπεία:να δώσεις κατατακτήριες στο νηπιαγωγών!!!!!

λες? ....ασε να το σκεφτώ λιγο.....δεν ειναι "κακή" ιδεα!!

παντως περα απο τη πλακα δε νομιζω (προσωπικα) πως ολα αντιμετωπιζονται με τροπο χαροπά τα δυο μου χερια τα κτυπώ!
πρεπει να υπαρχουν τιμωριουλες. μην εχουν ψευδαισθησεις τα παιδια πως θα ζησουν σε μια κοινωνια αγγέλων και να κοινωνικοποιηθουν σιγα σιγα.να καταλαβουν πως η καθε ενεργεια κια πραξη τους εχει συνεπειες. δηλ.και θα τους φωναξουμε αν χρειαστει, και θα τα μαλωσουμε και θα τα βαλουμε μια μικρη τιμωριουλα. σε καθε περιπτωση καλο θα τους κανει.και ολα αυτα πολυ διακριτικα χωρις να τους δημιουργησουμε ψυχολογικο.
η παιδικη ψυχουλα ειναι τοσο τρυφερη και αθωα....οπου γραφεις πανω της.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bebis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 04:10:32 μμ »
παιδια σας ευχαριστω  πολυ ολους για τις ωραιες ιδεες σας!!!

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 05:42:34 μμ »
Υπέροχες ιδέες!! Θα τις εφαρμόσω κ γω ..κ μια ακόμα : Στην τάξη πήγα μια μέρα την κυρία ησυχία που δε μπορεί καθόλου τη φασαρία γιατί πονάει το κεφάλι της ..πρέπει λοιπόν να μιλάμε σιγά ..αν ξεχαστούμε λέμε όλοι μαζί το τραγούδι "θόρυβος κ φασαρία τί κακό! τί κακό! κάντε λίγη ησυχία σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ!" ..ξετρελένονται με το τραγουδάκι κ το λένε κ μόνοι τους μετά!! ;)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος bebis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:09:08 μμ »
πραγματικα αυτα τα κολπακια ειναι πολυ σημαντικα μεσα σε μια ταξη γιατι διατηρουν και καλη τη σχεση εκπαιδευτικου-παιδιου.τετοια εξυπνα κολπακια εγω δεν ηξερα η δεν μπορουσα να σκεφτω.τωρα δοθηκε η ευκαιρια και σε αλλους απειρους σαν κι εμενα να τα μαθουμε.αν εχει κανεις αλλος κι αλλα...ευπροσδεκτα!!!ενα που κανω κι εγω ειναι το εξης  ολοι στην παρεουλα καθιστοι και ησυχοι,σηκωνω 1 παιδακι, και καθεται στην καρεκλα της δασκαλας κλεινει τα ματια του και χωρις να τα ανοιξει δειχνει ενα αλλο παιδακι στην παρεουλα.τοτε το παιδακι απο την παρεουλα σηκωνεται πλησιαζει το παιδακι (το οποιο αφου δειξει στην τυχη μετα ανοιγει τα ματια του)κανουν χειραψια σε απολυτη ησυχια και αλλαζουν θεσεις.το παιχνιδι συνεχιζεται με το νεο παιδακι στη θεση της δασκαλας να κλεινει τα ματια του και να δειχνει ενα αλλο παιδακι.περισυ μαλιστα υπηρχαν φορες που εκλαιγε καποιο παιδακι επειδη λογω ελλειψης χρονου(26 παιδακια ποιο να πρωτοπαιξει??) δεν καταφερνε να παιξει,τους αρεσε πολυ

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 09:50:07 μμ »
Φέτος δουλεύω με μια μικρή ομαδούλα παιδιών ωστόσο έχω "ξεσηκώσει" ενα-δυο κολπάκια που συνηθίζουν να κάνουν οι συνάδελφοι σε τάξη:

Το κλασικό που εφαρμόζουμε: "το συμβόλαιο της τάξης" στο οποίο γράφουμε με τα παιδιά τους κανόνες της τάξης, υπογράφουμε όλοι οτι θα τους εφαρμόσουμε και δίνουμε τα χέρια. Κάθε μέρα πριν ξεκινήσει οτιδήποτε τους υπενθυμίζει κάποιος.

 Ένα άλλο παρόμοιο με της boldini : εχω πάρει μια κούκλα (πάπια για την ακρίβεια) και της έχουμε δώσε όνομα με τα παιδιά. Την έχω βάλει ψιλά και υποτίθεται οτι τα βλέπει και τ' ακούει όλα..και οτι μέσω εμού κανει παρατηρήσεις...Επίσης το τραγουδάκι με τον ψύλλο συνήθως πιάνει και τα παιδιά ηρεμούν, νομίζω να επιμείνεις λίγο ;)
Το τελευταίο που δεν το συστήνω και είναι το έσχατο που μπορεί να γίνει σε ένα "δυσκολο" τμήμα είναι οι γνωστοί πίνακες με τα αυτοκόλλητα/σφραγίδες κτλ (όποιος ακολουθεί τους κανόνες παίρνει σφραγίδα και οποιος μαζέψει τις περισσότερες κερδίζει ένα προνόμιο πχ να είναι αρχηγός της ομάδας για μια μέρα)

Αποσυνδεδεμένος karina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 01:38:48 πμ »
Μάρκο είσαι...ανίατη περίπτωση! ;D ;D
Μία είναι η θεραπεία:να δώσεις κατατακτήριες στο νηπιαγωγών!!!!!

λες? ....ασε να το σκεφτώ λιγο.....δεν ειναι "κακή" ιδεα!!

παντως περα απο τη πλακα δε νομιζω (προσωπικα) πως ολα αντιμετωπιζονται με τροπο χαροπά τα δυο μου χερια τα κτυπώ!
πρεπει να υπαρχουν τιμωριουλες. μην εχουν ψευδαισθησεις τα παιδια πως θα ζησουν σε μια κοινωνια αγγέλων και να κοινωνικοποιηθουν σιγα σιγα.να καταλαβουν πως η καθε ενεργεια κια πραξη τους εχει συνεπειες. δηλ.και θα τους φωναξουμε αν χρειαστει, και θα τα μαλωσουμε και θα τα βαλουμε μια μικρη τιμωριουλα. σε καθε περιπτωση καλο θα τους κανει.και ολα αυτα πολυ διακριτικα χωρις να τους δημιουργησουμε ψυχολογικο.
η παιδικη ψυχουλα ειναι τοσο τρυφερη και αθωα....οπου γραφεις πανω της.

για αυτό υπάρχει η σκεφτούλα...όταν κάνουν μία αταξία τους δίνουμε λίγο χρόνο να σκεφτούν αυτό που έκαναν ενώ κάθονται σε μια καρέκλα και μετά να μας πουν τι σκέφτηκαν...λίγο χρόνο όμως γιατί μετά ξεχνούν....πάντως συνταγές δεν υπάρχουν και πράγματα που τη μια χρονιά πιάνουν την άλλη δεν πιάνουν...αυτό όμως είναι και το ωραίο...να μην βαλτώνουμε κιολας...το θέμα είναι να μην φοβόμαστε να δοκιμάζουμε καινούργια πράγματα.. :)

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:16:16 πμ »

  Θα πω ένα κόλπο για όταν θέλεις να μαζέψουν. Αν πεις "μπράβο παίρνει ο Γιώργος και η Μαρία που μαζεύουν"  "μπράβο και στην Ελένη που ξεκίνησε κ αυτή να βοηθάει"και αρχίσεις κ λες τα ονόματα όλων όσων μαζεύουν με τη σειρά ακόμα και οι αδιάφοροι τρέχουν προκειμένου να ακούσουν το όνομά τους. Διατηρείς θετικό κλίμα και ακόμα και τα πιο δύσκολα λυγίζουν.  :P Το ίδιο και όταν δεν έχουν κάτσει όλοι. Τρέχουν να καθίσουν! ;D ;D
  Επίσης ένα παρόμοιο κόλπο για όταν θες να πας στην άλλη αίθουσα να πάρεις κάτι ή να σηκώσεις τηλ κτλπ. και να μη γίνει πανικός. Λες στο βοηθό της ημέρας να κάτσει στην θέση σου και να σου πει μόνο ποια παιδιά έκατσαν ήσυχα όσο έλειπες για να τους πεις μπράβο. Λες κ πάλι ατομικά σε κάθε ένα μπράβο. Τους κολλάω και το χέρι που κ που. Σε όσα δεν έκατσαν καλά δε λες τίποτα. Αν παραπονεθούν λες ότι θα σας πω και εσάς την επόμενη φορά που θα το καταφέρετε. Τίποτα αρνητικό. Μιλάμε πιάνει φοβερά. Τις 2,3 πρώτες φορές κάνουν φασαρία και μετά καμια σχέση.  :P

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:25:57 πμ »

  Θα πω ένα κόλπο για όταν θέλεις να μαζέψουν. Αν πεις "μπράβο παίρνει ο Γιώργος και η Μαρία που μαζεύουν"  "μπράβο και στην Ελένη που ξεκίνησε κ αυτή να βοηθάει"και αρχίσεις κ λες τα ονόματα όλων όσων μαζεύουν με τη σειρά ακόμα και οι αδιάφοροι τρέχουν προκειμένου να ακούσουν το όνομά τους. Διατηρείς θετικό κλίμα και ακόμα και τα πιο δύσκολα λυγίζουν.  :P Το ίδιο και όταν δεν έχουν κάτσει όλοι. Τρέχουν να καθίσουν! ;D ;D
  Επίσης ένα παρόμοιο κόλπο για όταν θες να πας στην άλλη αίθουσα να πάρεις κάτι ή να σηκώσεις τηλ κτλπ. και να μη γίνει πανικός. Λες στο βοηθό της ημέρας να κάτσει στην θέση σου και να σου πει μόνο ποια παιδιά έκατσαν ήσυχα όσο έλειπες για να τους πεις μπράβο. Λες κ πάλι ατομικά σε κάθε ένα μπράβο. Τους κολλάω και το χέρι που κ που. Σε όσα δεν έκατσαν καλά δε λες τίποτα. Αν παραπονεθούν λες ότι θα σας πω και εσάς την επόμενη φορά που θα το καταφέρετε. Τίποτα αρνητικό. Μιλάμε πιάνει φοβερά. Τις 2,3 πρώτες φορές κάνουν φασαρία και μετά καμια σχέση.  :P
[/quote

οταν τελειωνει η ελευθερη ωρα κ πρεπει να μαζευψουμε λεω τραγουδιστα την λεξη μαζευουμε.την επαναλαμβανω 2 φορες τραγουδιστα κ τοτε αρχιζουν ολα να συμαζευουν  κ να τακτοποιουν .το εφαρμοζω απ την αρχη της χρονιας κ στα παιδιά αρεσει πολυ ,
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος bebis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: κολπάκια για το νηπιαγωγείο
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 11:52:38 πμ »
επισης μια συμβουλος μας ειπε πως οταν 2 παιδακια μαλωνουν η διαφωνουν και τσακωνονται για κατι εχω ευκαιρες 2 καρεκλες που η μια εχει μια φωτο με στομα(μιλαω)και η αλλη ενα αυτακι(ακουω)το καθε παιδακι καθεται σε 1 θεση και ξεκινουν.αυτος που εκατσε στη θεση με το αυτακι πρεπει να ακουσει χωρις καθολου να μιλαει τι εχει να πει ο φιλος του που καθεται στη θεση με το στομα.οταν τελειωσει ο πρωτος αλλαζουν θεσεις και καταλαβαινετε τη συνεχεια(ακουει ο δευτερος και μιλαει ο πρωτος)νομιζω ειναι μια καλη λυση για την διευθετηση των μικροσυγκρουσεων στην ταξη χωρις την αμεση παρεμβαση της νηπιαγωγου και μου φαινεται πολυ καλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 676
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.