*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 57008 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:47:48 μμ »
η αυτονομια στην τουλετα κσ το φαγητο πρεπει να ειναι αυτονοητη.ανεγω τωρα που εγινα μανα αλλαξω γνωμη κ θελω να μου τα κανουν ολα σημαινει οτι καθε φορα σε καθε φαση της ζωης μου πιστευω οτι εχω δικιο κ τα φερνω οπως με βολευουν.δεν ειναι ετσι ομως,..

 ;) ;)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:54:23 μμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.
Φυσικά και πολλές από εμάς είμαστε μάνες. Καταλαβαίνω την αγωνία της κάθε μάνας για το παιδί της αλλά θεωρώ και υποχρέωσή της να του μάθει να αυτοεξυπηρετείται. Δυστυχώς πολλές νομίζουν ότι καλή μάνα είναι αυτή που κανακεύει μόνο το παιδί της και όχι αυτή που το εκπαιδεύει.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:15:33 μμ »
Kαι επιπλέον δεν καταλαβαίνω το μένος σου συνάδελφε εκπαιδευτικέ....Ποιός είπε πως μας ενοχλεί να κάνουμε το οτιδήποτε προκύψει σχετικά με το παιδί;;;;Η δουλειά μας είναι.Και πίστεψέ με αναλαμβάνουμε πολλές ευθύνες και άσχετες με τις αρμοδιότητες μας.Όμως το κάνουμε με αγάπη και πιστεύω μιλάω εκ μέρους όλων σε αυτό το κομμάτι.Το να είναι ένα παιδί αυτόνομο στην τουαλέτα στα 5 αποτελεί βασικό στάδιο ανάπτυξης και ομαλής προσαρμογής.Αυτό είπαν οι συνάδελφοι.
Επιπλέον αυτό με το τετράωρο έχει αρχίσει να γίνεται λίγο κουραστικό....Εσεις δουλευετε λιγότερες ώρες και κάνετε και τα διαλειμματάκια σας με φραπεδιά και τσιγαράκι.Ας μην κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας....Έλα τώρα.....Και δεν καθόμαστε αποκλειστικά τετράωρο.Υπάρχουν κι άλλες δουλειές,συνεργασία με τη συνάδελφο για το πρόγραμμα της εβδομάδας και πολλά άλλα.....Επίσης κάθε δουλειά είναι διαφορετική,όλοι έχουμε δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα....Τι σημαίνει αυτό;;;;Kαι κάθε βαθμίδα διαφορετική.Καλό είναι να σκεφτόμαστε πριν μιλήσουμε.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 11:32:14 μμ »
Και  φυσικά  δεν  μπορείς  να  αφήνεις  24  παιδιά  μόνα  του  στην  τάξη  για  να  σκουπίζεις  ένα  νήπιο  στην  τουαλέτα. Είναι  θέμα  ασφάλειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LINX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:18:31 πμ »
Δεν νομίζω πως κάποια από εμάς παραπονέθηκε για το εξαντλητικο ωραριο εργασίας μας..Ναι το παραδέχομαι ότι 4 ώρες ναι είναι λίγες σε σχέση με άλλους εργαζόμενους που αν δε βαρεσουν 10ωρο δεν γυρίζουν σπίτι.......είμαι ευγνώμων για την δουειά μου και ας είμαι αναπληρωτρια και ας με στελνουν στην αλλη ακρη της χωρας κάθε χρονια...και ας έχω το αγχος του αν θα δουλεύω του χρόνου......
Αλλά δεν δουλεύω με αντικείμενα ούτε με αριθμούς...δουλεύω με παιδιά.""Τα παιδια μου"" έτσι τα λέω και ας τους φωναζω πολλές φορές και ας μετανοιώνω κάθε βραδυ που τα στεναχωρησα........!
Όχι Κυρια μου ή κύριε δεν είμαι υποχρεωμενη να το πηγαίνω τουαλέτα όταν εκεινη τη στιγμη κινδυνεύουν 25 παιδια πίσω δεν μπορώ να σκουπίζω το δικό σου.......(παρεπιπτόντως μια μέρα από την αρχη της χρονιάς δεν έχω καταφέρει να πάω τουαλέτα για την φυσιολογική μου αναγκη,παρα μόνο όταν τελειώνω ξαφνικα το θυμάμε)
¨οσο για το φαγητό τους και τα κρεβατακια τους υπάρχουν μεθοδοι που είναι στο χέρι της καθεμιας μας να τα μάθουμε στην τάξη να βοηθούν και να τα φτιάχνουν μόνα τους..(εκτός από το ζέσταμα που είναι επικυνδινο).
Και αν είσαι εκπαιδευτικός στην δευτεροβάθμια όπως λες δεν σου ζήτησε κανείς να κόψεις το τσιγάρο ή να τους φορέσεις το προφυλακτικο στην τουαλέτα).Συγνώμη για την εκφραση μου φίλοι μου αλλά ανέφερα κάτι αντιστοιχο για την βαθμίδα που "ισχυρίζεται"πως δουλεύει το συγκεκριμένο μέλος!
Ό καθένας να κοιταει τη δουλειά του....και ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΧΕΙ  ΓΙΑ ΓΟΝΙΟ ΜΑΘΗΤΗ ΤΗΣ ΕΣΕΝΑ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2010, 09:35:54 πμ από LINX »

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 12:55:51 πμ »
 
  Η αυτοεξυπηρέτηση και η ανεξαρτητοποίηση γενικότερα του μικρού παιδιού είναι θέμα που κάθε ευσυνείδητος γονιός έπρεπε να γνωρίζει.  Γιατί αυτό γίνεται ολόκληρο ζήτημα κάθε τρεις κ λίγο δεν μπορώ να καταλάβω. Κατανοώ το άγχος του γονιού αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα αλλάξω τις αρχές της παιδαγωγικής και της ψυχολογίας. Ακριβώς επειδή μου εμπιστεύεται το παιδί του έχω χρέος να λειτουργήσω με βάση τις γνώσεις μου για το καλό του. Φυσικά και δεν θα αφήσω ένα παιδί να νιώθει άσχημα αλλά ο γονιός του πώς το κάνει να νιώθει σε αυτήν την περίπτωση με το να μην το έχει εκπαιδεύσει;
     Ο αρνητικός σχολιασμός έγινε για τους γονείς που είναι υπερπροστατευτικοί και εμποδίζουν το παιδί να αναπτυχθεί δίνοντας ταυτόχρονα ελάχιστη σημασία στο πρόγραμμα και τις δραστηριότητες του σχολείου. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο συνάδελφος έκανε τέτοια επίθεση.
 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:04:45 πμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.
Δεν θα μπω καν στον κόπο να εξηγήσω...δεν έχεις όμως καμία επαφή με την κουβέντα...!!! ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:10:24 πμ »
Κι εγώ είμαι μάνα και μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι για όλα εμείς ευθυνόμαστε.Η κόρη μου πήγαινε πέρυσι στο ολοήμερο νηπιαγωγείο και εννοείται ότι πήγαινε μόνη της στην τουαλέτα από 2,5 χρονών.Οι νηπιαγωγοί μας είχαν ζητήσει να τους φοράμε παπούτσια με σκρατσ και δε μου είχε φανεί καθόλου παράλογο.Ταυτόχρονα τους είχαν μάθει να μαζεύουν μόνα τους τα σεντόνια και τις κουβερτούλες τους.κάτι που επίσης μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση.Δε χρειάζεται να βγάζουμε το μένος μας στους συναδέλφους νηπιαγωγούς.Στην ουσία οφείλουμε συνεργασία μαζί τους και καλή διάθεση για την εξέλιξη των παιδιών μας.Πέρυσι, δε θα ξεχάσω,σε μια συνάντηση που είχαμε μια μάνα φώναζε στη νηπιαγωγό πως τόλμησε κι έβαλε στο παιδί της να πιει νερό από τη βρύση της τουαλέτας κι όταν όλοι της είπαμε οτι το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ είνια εγκεκριμένο και δεν ξεχωρίζει σωληνώσεις μας έλεγε ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται.Η ταλαίπωρη η νηπιαγωγός της έλεγε ότι δεν είχε πρόσβαση στην κουζίνα εκεί τη στιγμή γιατί ο χώρος της κουζίνας ήταν η αίθουσα για το άλλο τμήμα (...χωρίς λόγια αυτό...) αλλά εκείνη απειλούσε θεούς και δαίμονες.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:23:08 πμ »
Κι εγώ είμαι μάνα και μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι για όλα εμείς ευθυνόμαστε.Η κόρη μου πήγαινε πέρυσι στο ολοήμερο νηπιαγωγείο και εννοείται ότι πήγαινε μόνη της στην τουαλέτα από 2,5 χρονών.Οι νηπιαγωγοί μας είχαν ζητήσει να τους φοράμε παπούτσια με σκρατσ και δε μου είχε φανεί καθόλου παράλογο.Ταυτόχρονα τους είχαν μάθει να μαζεύουν μόνα τους τα σεντόνια και τις κουβερτούλες τους.κάτι που επίσης μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση.Δε χρειάζεται να βγάζουμε το μένος μας στους συναδέλφους νηπιαγωγούς.Στην ουσία οφείλουμε συνεργασία μαζί τους και καλή διάθεση για την εξέλιξη των παιδιών μας.Πέρυσι, δε θα ξεχάσω,σε μια συνάντηση που είχαμε μια μάνα φώναζε στη νηπιαγωγό πως τόλμησε κι έβαλε στο παιδί της να πιει νερό από τη βρύση της τουαλέτας κι όταν όλοι της είπαμε οτι το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ είνια εγκεκριμένο και δεν ξεχωρίζει σωληνώσεις μας έλεγε ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται.Η ταλαίπωρη η νηπιαγωγός της έλεγε ότι δεν είχε πρόσβαση στην κουζίνα εκεί τη στιγμή γιατί ο χώρος της κουζίνας ήταν η αίθουσα για το άλλο τμήμα (...χωρίς λόγια αυτό...) αλλά εκείνη απειλούσε θεούς και δαίμονες.
Ξέρετε τι κολλάει σε πολλές περιπτώσεις...; Το 'άλλος δεν έκανε παιδί μόνο η Μαριώ τον Γιάννη!"  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:19:08 πμ »
δεν κολαει μονο .... αυτοκολλητο γινεται!!!
οι μεγαλύτεροι επικριτες μας ειναι οι εκπαιδευτικοι (στην συγκεκριμενη περιπτωση καθηγητρια λυκείου)
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 10:39:58 πμ »
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.



ως εκπαιδευτικός γνωρίζετε πολυ καλα οτι κ σε σας παιδιά εμπιστευονται οι γονεις κ μαλιστα ανηλικα  κ οχι τσουβαλια με πατατες .ολοι εχουμε ζησει την ευαισθησια ων καθηγητών μας

επισης ναι εμεις δουλευουμε 4 ωρες στις οποιες δεν μπορουμε να παρουμε ουτε ανασα ,οτυε αφηνουμε το τμημαμμας οταν θελουμε τουαλέτα γιτι προστατευουμε ανα πασα στηγμη την ακααιρεότητα των παιδιων σας.μηπως εσεις θα θελατε να μας πειτε ποσες ωρες δουλευετε? μηπως δεν σας συμφέρει? μήπως 15 ώρες την εβδομάδα ή λιγοτερο?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:10:41 μμ »
Αν καταφέρει ένα παιδί να αυτοεξυπηρετείται, δεν το κάνει μόνο για την ¨ανεση¨της νηπιαγωγού. Εξυπηρετεί πολύ και την εργαζόμενη - αγχωμένη μαμά που περιέγραψε παραπάνω συνάδελφος. Το παιδί και στο σπίτι θα πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα, θα τρώει μόνο του, θα ντύνεται μόνο του κτλ κτλ και έτσι ο γονιός θα έχει περισσότερο χρόνο για άλλα σημαντικά.
Επιπλέον βλέπω ότι παιδιά που δεν καταφέρνουν όλα αυτά και τα καταφέρνουν οι καλύτεροι φίλοι τους αγχώνονται και νευριάζουν. Επομένως γιατί να μην βοηθήσουμε τα παιδάκια να νιώσουν πιο υπεύθυνα και ¨μεγάλᨨ;

Αποσυνδεδεμένος someone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 01:48:39 μμ »
Αναρωτιεμαι: το παιδί που δεν αυτοεξυπηρετειται οταν παει νηπιαγωγειο, πότε θα προλαβει να μαθει ωστε να ειναι έτοιμο όταν πάει δημοτικο?
Ενταξει, μπορει να μην ειναι έτοιμο εντελως απο την πρωτη μερα, θα υπαρξουν ενδεχομενως και ατυχήματα, σε καποια περιπτωση μπορει να χρειαστει βοηθεια και οι νηπιαγωγοι δεν νομιζω πως εχουν αντιρρηση να βοηθησουν στα δυσκολα, αλλα δεν γινεται να κανουν τα παντα για όλα τα παιδια.
Πρεπει λοιπον το καθε παιδι να μπορει να παει τουαλετα μονο του, να πλυνει τα χερια του, να φαει το φαγητο του, να προσεχει και να μαζευει τα πράγματα του.
Αν δεν ξερει να δενει τα κορδονια του, του βαζουμε παπούτσια με βελκρο, αν δεν μπορει να ανεβασει φερμουαρ στο παντελονι του φοραμε φορμα, αν δεν μπορει να κοψει το φαγητο του του το κοβουμε απο το σπιτι σε μικρα κομματακια...
Και μαθαίνοντας το όσο πιο νωρις γινεται στο παιδι να γινεται αυτονομο, μονο καλο του κανουμε και το προετοιμαζουμε για τα πιο ...δυσκολα στο δημοτικο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 03:13:22 μμ »
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.



ως εκπαιδευτικός γνωρίζετε πολυ καλα οτι κ σε σας παιδιά εμπιστευονται οι γονεις κ μαλιστα ανηλικα  κ οχι τσουβαλια με πατατες .ολοι εχουμε ζησει την ευαισθησια ων καθηγητών μας

επισης ναι εμεις δουλευουμε 4 ωρες στις οποιες δεν μπορουμε να παρουμε ουτε ανασα ,οτυε αφηνουμε το τμημαμμας οταν θελουμε τουαλέτα γιτι προστατευουμε ανα πασα στηγμη την ακααιρεότητα των παιδιων σας.μηπως εσεις θα θελατε να μας πειτε ποσες ωρες δουλευετε? μηπως δεν σας συμφέρει? μήπως 15 ώρες την εβδομάδα ή λιγοτερο?

πες τα maraki !!! 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 602
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.