*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 57012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:03:11 μμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.
Φυσικά και πολλές από εμάς είμαστε μάνες. Καταλαβαίνω την αγωνία της κάθε μάνας για το παιδί της αλλά θεωρώ και υποχρέωσή της να του μάθει να αυτοεξυπηρετείται. Δυστυχώς πολλές νομίζουν ότι καλή μάνα είναι αυτή που κανακεύει μόνο το παιδί της και όχι αυτή που το εκπαιδεύει.
τι λες ρε φιλε εκπαιδευτικε?ξερεις τι ειναι να εχεις 26 παιδια απο 4-6 ετων σε ταξη νηπιαγωγειου?παιδια που προερχονται απο διαφορετικα πολιτισμικα η μορφωτικα περιβαλλοντα ,που επιβαλλεται να διαθεσεις προσωπικο χρονο στο καθενα,αλλα ποτε δεν εχεις αρκετο γιατι ειναι εις βαρος των υπολοιπων παιδιων ,αλλα και γιατι δεν προλαβαινεις αφου αν εχεις απο 1 να ξεσκατισεις,1 να δεσεις κορδονια,1 να σκουπιζεις μυτη,1να βαζεις θερμομετρο, να τηλεφωνεις σε γονεις για ο,τι εκτακτο συμβει στο παιδι τους,μετα να ζεστανεις φαγητο,να ταισεις καποιο,να δωσεις φαρμακο σε αλλο,να στρωσεις στρωματα να ξαπλωσουνε να παιδια μετα να τα ξεστρωσεις,και βεβαια να τους κανεις και δραστηριοτητες και γλωσσα και μαθηματικα και μελετη περιβαλλοντος και μουσικη και μαθηματικα και να τα βαλεις στο PC,και να τα βγαλεις στη αυλη που πρεπει να σαι στη τσιτα μη σου χτυπησει κανενα...κιαι μιλαμε για παιδια που βρισκονται συχνοτατα σε εντελως διαφορετικο σταδιο αναπτυξης,σε ενα τυπικο χωρο ελληνικου δημοσιου νηπιαγωγειου που δεν ξεπερναει τα 50 τετραγωνικα και που εκει τα κανουμε ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!γιατι η εκπαιδευτικος να τα κανει αυτα σε βαρος του εκπαιδευτικου της εργου?
και σταματηστε επιτελους αυτη την καραμελα για τις 4 ωρες εργασιας μας!φιλε μου αν δουλευω 4 ωρες και τρεχω σαν το Βεγγο να τα κανω ολα αυτα σε διαβεβαιω οτι στο σπιτι διαθετω τουλαχιστον ολο το απογευμα για να σχεδιαζω δραστηριοτητες για τα παιδια αυτα και να τις προσαρμοζω στο επιπεδο τους και στις αναγκες και στα βιωματα τους!
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΘΑΡΘΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΕ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ?
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:36:26 μμ »
Δεν θα μπω καν στον κόπο να εξηγήσω...δεν έχεις όμως καμία επαφή με την κουβέντα...!!! ???
Συμφωνώ απόλυτα.
Επίσης αμφιβάλλω αν η ekpaideutikos είναι όντως εκπαιδευτικός ή κάποια "πικραμένη μάνα" ;D ;D. Αν ήταν εκπαιδευτικός θα ήξερε ποιες είναι οι αρμοδιότητες των εκπαιδευτικών γενικότερα και ας είμαστε σε άλλη βαθμίδα.

Kαι Υ.Γ όταν οι συνάδελφοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα, εργάζονται σε παιδικούς σταθμούς και όχι σε νηπιαγωγεία, πράγμα που σημαίνει άλλες αρμοδιότητες, αλλη φύση εργασίας (φροντίδα) άλλες ηλικίες παιδιών. Αυτό δεν μας κάνει λιγότερο "εκπαιδευτικούς", δουλειά είναι, ανάγκη την έχουμε και ας μην κάνουμε αυτό που σπουδάσαμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2010, 06:52:27 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 06:52:06 μμ »
Εμείς πληρώναμε για την τραπεζοκόμο (νομίζω  5 ε/μήνα). Τώρα για την τουαλέτα: Αν κάποια παιδάκια έχουν πρόβλημα με το σκούπισμα, μήπως να προτείνατε στους γονείς να φέρουν μωρομάντηλα; Είναι πιο εύχρηστα για τα μικρά, νομίζω μπορούν να τα χρησιμοποιούν καλύτερα μόνα τους.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 07:26:00 μμ »
Κι εμείς πληρώνουμε τραπεζοκόμο. Επίσης, τα μωρομάντηλα, που πρότεινε η συνάδελφος, βοήθησαν πολύ τα παιδιά μου. Φέτος, 2 μέρες πριν ο μικρός μου ξεκινήσει προνήπια, θυμήθηκα ότι δε θα τον σκουπίζουν στο σχολείο (το οποίο το θεωρώ εντελώς λογικό). Του είπα μια φορά ότι πρέπει να σκουπίζεται μόνος του, του έδειξα και αυτό ήταν! Ο μεγάλος μου μόνος του είχε αρχίσει στα προνήπια να σκουπίζεται μόνος του. Όσον αφορά τα κορδόνια, σε όσα σχολεία πήγαν (και ιδιωτικά) απαγορευόταν τα κορδόνια! Μόνο σκρατς.

Και συμφωνώ με όσες είπαν ότι εμείς τα κάνουμε μπούληδες!!! Έτσι ακριβώς είναι. Αυτονομία και πάλι αυτονομία!!! Αφήστε που χαίρονται που κάνουν μόνοι τους πράγματα που κάνουν και οι μεγάλοι.

Α, και κάτι άλλο λίγο άσχετο αλλά έχει να κάνει με την αυτονομία: για όνομα του Θεού, μην κουβαλάτε οι γονείς τις τσάντες των παιδιών από και προς το σχολείο!!!  :o Κουλά είναι; Κι επειδή όλο και κάποια θα βρεθεί να μιλήσει για το βάρος, υπάρχουν και οι τροχήλατες! ;) Ας αφήσουμε τα παιδιά μας να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Και σας μιλάει μια μάνα 2 αγοριών! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 25, 2010, 08:25:40 μμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.
ΡΕ ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΕΚ[ΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ?ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙ???ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑΓΡΑΦΟΥΝ 10 ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ!!ΩΡΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΝΕΙΣ!!ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΩΡΑΙΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ!ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ...

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 12:14:06 πμ »
καλά έχετε ξεφύγει τελείως κάποιοι..
αλήθεια 26 παιδιά έχει κάθε νηπιαγωγός?

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 27, 2010, 04:04:24 μμ »

αλήθεια 26 παιδιά έχει κάθε νηπιαγωγός?

Κανονικά, δεν θα έπρεπε να είναι η αναλογία 1:26, αλλά ναι, συμβαίνει και αυτό...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:10:50 πμ »
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.



ως εκπαιδευτικός γνωρίζετε πολυ καλα οτι κ σε σας παιδιά εμπιστευονται οι γονεις κ μαλιστα ανηλικα  κ οχι τσουβαλια με πατατες .ολοι εχουμε ζησει την ευαισθησια ων καθηγητών μας

επισης ναι εμεις δουλευουμε 4 ωρες στις οποιες δεν μπορουμε να παρουμε ουτε ανασα ,οτυε αφηνουμε το τμημαμμας οταν θελουμε τουαλέτα γιτι προστατευουμε ανα πασα στηγμη την ακααιρεότητα των παιδιων σας.μηπως εσεις θα θελατε να μας πειτε ποσες ωρες δουλευετε? μηπως δεν σας συμφέρει? μήπως 15 ώρες την εβδομάδα ή λιγοτερο?

πες τα maraki !!!  


Προσκαλώ και τους δύο ανεγκέφαλους που απαξιώνουν τόσο τη δουλειά μας την οποία έχουμε σπουδάσει 4 χρόνια στο Πανεπιστήμιο να έρθουν και να προσπαθήσουν να αντέξουν 4 ώρες στην τάξη μου με 25 νήπια. Να δένουν τα κορδόνια τους,να τους ταΐζουν και να τα υποστηρίζουν σε ότι ζητήσουν ενώ ταυτόχρονα θα κάνουν μάθημα πρώιμες έννοιες μαθηματικών και γλώσσας κτλ..Τελικά είναι κρίμα να βλέπεις ότι τα πιο δύσκολα και κακομαθημένα παιδιά είναι των εκπαιδευτικών..Έχω γνωρίσει μητέρες νηπιαγωγούς εξαιρετικές με παιδιά αστέρια στην προσωπική τους αυτοεξυπηρέτηση και πλήρως αναπτυγμένες προσωπικότητες..αυτές δηλαδή τι είναι; Superwomen?? Τα παιδιά υποτιμόνται από τους ίδιους τους τους γονείς και καταλήγουν κοινωνικώς ανάπηρα...αλλά θα τα θα βρείτε όλα μπροστά σας στο μέλλον αγαπητοί γονείς..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2010, 10:13:18 πμ από Deyna »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:03:05 μμ »
Και ο οδηγός νηπιαγωγού αναφέρει ότι στην πρώτη συνάντηση με τους γονείς τους ενημερώνεις ότι το παιδί τους πρέπει να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα, να τρώει μόνο του να ντύνεται μόνο του, να αναγνωρίζει τα πράγματά του, κ.τ.λ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 02, 2010, 08:14:09 μμ »
 Τα παιδιά υποτιμόνται από τους ίδιους τους τους γονείς και καταλήγουν κοινωνικώς ανάπηρα...αλλά θα τα θα βρείτε όλα μπροστά σας στο μέλλον αγαπητοί γονείς..

[/quote]
Σιγά μην καταλαβαίνουν πως θα τα βρουν μπροστά τους...!! Βέβαια η αλήθεια είναι πως μια μέρα τα ψυχολογικά των παιδιών που οι γονείς τους στέρησαν την αυτονομία θα πηγαίνουν σύννεφο...
Εγώ τα έπαιξα όταν μου είπε μια φίλη που έχουν οι δικοί της εσωρουχάδικο...πόσες μανάδες πήγαιναν να ψωνίσουν για τους κανακάρηδές τους...οι οποίοι ήταν γύρω στα 30 πλέον..... ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Ακόμη και εσώρουχα για την μέρα του γάμου τους τους διαλέγουν.... ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Και περιμένετε εσείς να αυτοεξυπηρετούνται τα νήπια όταν πολλά διαθέτουν τέτοιους γονείς...;;!!  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 01:18:06 πμ »
εγώ πάντως επανειλημμένα λέω σε μια μητέρα προνηπίου οτι πρέπει να το μάθει να πηγαίνει μόνο του στην τουαλέτα αλλά είναι στον κόσμο της
το μικρό(αγοράκι,τυχαίο;)δείχνει διάθεση να τα κάνει όλα μόνο του αλλά δεν τα καταφέρνει
το έχω βοηθήσει πολλές φορές γιατί το λυπάμαι αλλά και γιατί φοβάμαι μην πιάνει απόδω και απο κεί και κάνει την τουαλέτα αγνώριστη ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 07:29:08 πμ »
εγω παλι, νηπιαγωγος δεν ειμαι, αλλα ξερω πως τα αγορια ειναι σε θεματα καθαριοτητας πιο καλα απο τα κοριτσια !!
εξαλλου, θεωρω πως σε τετοια ηλικια το αν εισαι αγορι ή κοριτσι δεν εχει σημασια.(προνηπιο εννοω). Ισως κανω λαθος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 02:42:47 μμ »
εγω παλι, νηπιαγωγος δεν ειμαι, αλλα ξερω πως τα αγορια ειναι σε θεματα καθαριοτητας πιο καλα απο τα κοριτσια !!
εξαλλου, θεωρω πως σε τετοια ηλικια το αν εισαι αγορι ή κοριτσι δεν εχει σημασια.(προνηπιο εννοω). Ισως κανω λαθος.
Νόμίζω ότι η Boldini δεν εννοεί ότι τα αγόρια είναι πιο "άχρηστα" από τα κορίτσια αλλά ότι τα κακομαθαίνουμε οι μανάδες. Κι έχει δίκιο! Λυπάμαι τις νύφες από τώρα! :(

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 04:24:24 μμ »
^ακριβώς.δεν μου έχει τύχει κοριτσάκι προνήπιο να μην μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί σε αντίθεση με τα αγοράκια..οι μαμάδες τα κακομαθαίνουν,μερικά δεν μπορούν να ανοίξουν ούτε το τάπερ τους,ή να ξεδιπλώσουν το σεντόνι τους(όχι να το διπλώσουν)
κι όμως Μάρκο έχει σημασία αν είσαι αγόρι ή κορίτσι ειδικά σε μικρά χωριά όπου από νωρίς οι γονείς φροντίζουν να ξεκαθαρίζουν στα παιδιά ποια είναι η θέση τους(τα κορίτσια θα γίνουν καλές νοικοκυρές,τα αγόρια είναι αντρες και δεν οφείλουν να συμμαζεύουν,καθαρίζουν κλπ)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.