*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 57002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 02:21:04 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:09:59 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!

Χαχαχαχα πολύ πιθανό.. όπως και το άλλο με τα κορδόνια κλπ κλπ.. Τουλάχιστον κάποια από τα κακομαθημένα αγοράκια αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να τα μάθουν στο στρατό (εκεί δεν τους νταντεύουν). Το πρόβλημα είναι με κακομαθημένα κοριτσάκια.. που δεν θα έχουν την "πολυτέλεια" του στρατού ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:14:59 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!

Ω ναι! δυστυχώς!! ..το χειρότερο που έχω δει σε προνήπιο ..Μπιμπερό με γάλα στη τσάντα του!! Έφριξα!!
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:16:37 μμ »
Εγώ όμως γιατί έχω πιο πολλά παραδείγματα από κακομαθημένα αγοράκια...;; Είχα συμμαθητή που του έδενε η μάνα του τα κορδόνια ως την Γ'λυκείου!! Αλήθεια σας λέω...όταν το είδα είχα πάθει σοκ!! Τα κοριτσάκια γίνονται πιο πολύ κακομαθημένα πιστεύω στο θέμα του "μπαμπά θέλω μπότες των 200 ευρώ"...όχι στην αυτοεξυπηρέτηση...
Η Ελληνίδα αγορομάνα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!  ;D ;D Γενικά βέβαια πολλοί γονείς έχουν αυτόν τον κάλο!
Φίλη μου δασκάλα μου λέει πως στα διαλείμματα πλακώνουν γονείς και γιαγιάδες στα κάγκελα με ταπεράκια και ταίζουν τα κακομοίρικα μέχριο σκασμού...μέχρι που τους διώχνουν οι δάσκαλοι!!!!
Τ ακακομαθημένα κοριτσάκια Στέλιο πιστεύουν θα την ακούσουν όταν πάνε στην πρώτη τους δουλειά και δούνε πως δεν είναι οι πριγκήπισσες  του μπαμπά...!!  ???
ΥΓ: Συγγνώμη απ'τους νηπιαγωγούς για την παρεκτροπή απ'το θέμα...απλά μας δώσατε λίγη τροφή!  :P
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:17:38 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!

Χαχαχαχα πολύ πιθανό.. όπως και το άλλο με τα κορδόνια κλπ κλπ.. Τουλάχιστον κάποια από τα κακομαθημένα αγοράκια αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να τα μάθουν στο στρατό (εκεί δεν τους νταντεύουν). Το πρόβλημα είναι με κακομαθημένα κοριτσάκια.. που δεν θα έχουν την "πολυτέλεια" του στρατού ;D


 ;D ;D ;D ;D!! χαχαχαχα!! Αυτό είναι ένα πρόβλημα!! Μήπως κ οι γυναίκες υποχρεωτική θητεία; ;D
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:17:54 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!

Ω ναι! δυστυχώς!! ..το χειρότερο που έχω δει σε προνήπιο ..Μπιμπερό με γάλα στη τσάντα του!! Έφριξα!!
??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:18:20 μμ »

.. Τουλάχιστον κάποια από τα κακομαθημένα αγοράκια αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να τα μάθουν στο στρατό (εκεί δεν τους νταντεύουν). Το πρόβλημα είναι με κακομαθημένα κοριτσάκια.. που δεν θα έχουν την "πολυτέλεια" του στρατού ;D


τα κακομαθημενα κοριτσακια θα βρουν κατι καλομαθημενα αγορακια και τοτε θα στρωσουν.... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:20:52 μμ »

.. Τουλάχιστον κάποια από τα κακομαθημένα αγοράκια αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να τα μάθουν στο στρατό (εκεί δεν τους νταντεύουν). Το πρόβλημα είναι με κακομαθημένα κοριτσάκια.. που δεν θα έχουν την "πολυτέλεια" του στρατού ;D


τα κακομαθημενα κοριτσακια θα βρουν κατι καλομαθημενα αγορακια και τοτε θα στρωσουν.... ;D ;D
Όχι καλομαθημένα αγοράκια Μάρκο...κάτι μαγκάκους που θα τις αλλάζουν σαν τα πουκάμισα θα βρούνε και θα καταλάβουν τι παίζει.... :P :P :P
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 03:33:05 μμ »
ισχυει και αυτο, αλλα εγω εννοουσα άλλο...

παντως, δουλεια της νηπιαγωγου δεν ειναι να στρωνει τραπεζι ,κρεβατι,κορδονια,τουαλετα,....
εχει μεγαλες και πολλες ευθυνες, δεν χρειαζεται να προσεχει και αυτα....

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 04:23:11 μμ »
Του χρόνου θα  είμαι  και  εγώ  σε ολοήμερο  πρώτη  φορά. Έχω  αγχος  για  το  θέμα  του  φαγητού. Έχω  ακούσει  για  συναδέλφους  που  βγάζουν  τα μπολ  μια ώρα  πιο  πριν  και  δεν  τα  ζεσταίνουν.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 07:20:58 μμ »
Δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τραπεζοκόμο κ σερβίρουμε κ στρώνουμε 25 κρεβατάκια κάθε μέρα! Έχουμε μοιράσει υπευθυνότητες στα παιδιά κ η δουλειά μοιράζεται αλλά είναι γεγονός ότι αρκετός χρόνος σπαταλάτε κάθε απόγευμα ..όσο οργανωτικός κ αν είσαι! Όσο για την αυτοεξυπηρέτηση εμείς στην πρώτη συνάντηση το εξηγήσαμε στους γονείς ..τα παιδιά 4 κ 5 ετών είναι ικανά κ πρέπει να αυτοεξυπηρετούνται ..κάποιοι το κατάλαβαν κ κάποιοι δυσανασχέτησαν ..προσαρμόστηκαν όμως εν τέλει!
Δηλαδή υπάρχουν γονείς που έχουν παιδιά 5 χρονών που τα πηγαίνουν αυτοί στην τουαλέτα...;;;;  ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Jesus Christ Super Star!!!
K' όμως, έρχονται γονείς που δεν ρωτάνε τίποτα για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και που το μόνο που περιμένουν απο μας είναι να ταίσουμε τα παιδιά (!) και να τα πάμε τουαλέτα(!)Σαν να είναι ανάπηρα ένα πράγμα! Όπως υπάρχουν και γονείς παιδιων με αναπηρίες και σύνδρομα που έχουν φροντίσει να τα εκπαιδεύσουν απο πολύ νωρίτερα παρόλο που δεν είναι εύκολο σε πολλές περιπτώσεις (για αυτο τα ειδικά έχουν βοηθητικό προσωπικό)

Πάντως φταίμε εμείς σαν εκπαιδευτικοί που δεν" κόβουμε τον αέρα" απο την αρχή και ασχολούμαστε με μ@@@@@ αντι να κάνουμε τη δουλειά μας. Στο σχολείο που ήμουν πέρσι(με συναδέλφους αστέρια) τα παιδιά δεν φορούσαν κορδόνια σε ρούχα και παπούτσια, οι γονείς έδιναν 5 ευρω το μήνα και είχαμε τραπεζοκόμο και φυσικά τα παιδιά έβγαζαν-τοποθετούσαν στροματάκια και μαξιλαράκια και τα μάζευαν. Οι γονείς είχαν ενημερωθεί για τα εκπαιδευτικά θέματα που έπρεπε και στην αρχή και στην πορεία του προγράμματος και έκαναν δουλειά και στο σπίτι με τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2010, 07:29:32 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideutikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:16:25 μμ »
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΝΟΣ ΓΟΝΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ. ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ (ΜΙΑ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΗΠΑΓΩΓΟ) ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΜΥΣΤΗΡΕΥΤΗΚΑΝ, ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΟΝΕΙΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΨΗΛΑ? ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ............................ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ.....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ? ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ? ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΑΣ?  ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ. ΚΑΙ ΝΑΙ...............ΕΝΑΣ ΓΟΝΙΟΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΛΑ............ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΑΤΙ ΨΩΜΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 4 ΩΡΕΣ ΣΑΝ ΕΣΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ (ΛΥΚΕΙΟΥ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΦΗΒΟΥΣ................ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΠΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:30:09 μμ »
η αυτονομια στην τουλετα κσ το φαγητο πρεπει να ειναι αυτονοητη.ανεγω τωρα που εγινα μανα αλλαξω γνωμη κ θελω να μου τα κανουν ολα σημαινει οτι καθε φορα σε καθε φαση της ζωης μου πιστευω οτι εχω δικιο κ τα φερνω οπως με βολευουν.δεν ειναι ετσι ομως,..

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 24, 2010, 10:46:18 μμ »
..Όσες ώρες εργάζεσαι κ συ δηλαδή ..οπότε ούτε εσύ μπορείς να καταλάβεις αυτούς τους ανθρώπους που τρέχουν όλη μέρα για ένα κομμάτι ψωμί! Κ γω ξέρω άλλους τόσους που κ σε 2 δουλειές δουλεύουν κ μια χαρά τα καταφέρνουν με τα παιδιά τους!  Σαν εκπαιδευτικός που είσαι θα έπρεπε να γνωρίζεις πόσο σημαντικό για τη ψυχική κ σωματική ανάπτυξη ενός παιδιού είναι να Ξέρει να αυτοεξυπηρετείται μόνο του στην τουαλέτα ΣΤΑ 5 ΤΟΥ!! Δε νομίζω ότι είναι θέμα πολύωρης εργασίας αλλά ίσως άγνοιας ..Επιπλέον ο νηπιαγωγός στην τάξη είναι για να εκπαιδεύσει ..άσχετα αν γινόμαστε κ τραπεζοκόμοι, καθαριστές ,ψυχολόγοι νοσοκόμοι ..Κ να΄σαι σίγουρη πως όλα αυτά τα κάνουμε κ με το παραπάνω κ ας μην είναι η δουλειά μας ..καθώς κ τη ψυχή μας δίνουμε για τα παιδιά αυτά ..κ ας μην αναγνωρίζεται αυτό από τους περισσότερους .. τι να κάνουμε .. :-\
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.