*

Αποστολέας Θέμα: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.  (Αναγνώστηκε 56708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 12:28:00 μμ »
οταν οι νηπιαγωγοι φωναζουμε οτι καποια πραγματα ειναι εκτος των καθηκοντων μας,γιατι σας εντυπωσιάζει τοσο?
τη στιγμη που κανουμε το εκπαιδευτικο μας προγραμμα,τα ταιζουμε τα ντυνουμε τα ξεντυνουμε ειμαστε στην τσιτα στα διαλειμματα κι απο πίσω τους για να μη χτυπήσει κανενα,και κάποια στιγμη αντιδραμε στο σκουπισμα στην τουαλετα που ειναι το κακο?
εσυ συναδελφε που κατεβαζεις το παιδακι στο αναπηρικο καροτσακι του,που ειναι και τιμη σου να το αγγιζεις αυτο το καροτσακι γιατι αυτο το παιδι θα σε μαθει στη ζωη σου πολλα περισσοτερα απο οσα θα σε μαθουν ολα τα υγιη παιδια μαζι...!πως μπορεις να εξισωνεις αυτη σου την πραξη με το ξεσκα@@τισμα ενος υγιούς παιδιού που δηλώνει ανημπορο να καθαρισει τον εαυτο του γιατι δεν το μαθε κανεις οτι ειναι δυνατο και ικανο να απλωσει το χερακι του και να καθαριστει!!
αυτο πρωτα απολα ειναι υποτιμητικο για το παιδι το ιδιο να ζηταει απο την δασκαλα του να το σκουπισει και ετσι θα πρεπε να το εχουν μαθει απο το σπιτι του να μην ζηταει βοηθεια για πραγματα που ειναι ικανο μονο του να καταφερει!γιατι απλουστατα το 4-5 χρονων ΠΡΕΠΕΙ να εχει αυτονομια στην τουαλετα!κι αν δεν εχει αυτονομια,εφοσον ειναι υγιες παιδι,δε φταιει αυτο αλλα οι γονεις του που δεν το εμαθαν να ειναι αυτονομο!  κι αυτοι συνηθως ειναι οι γονεις που εχουν την  α π α ι τ η σ η  η δασκαλα να ξεσκα@@ιζει τα παιδια τους!
σοβαρολογουμε τωρα! βεβαιως και θα φωναξω οτι δεν ειμαι υποχρεωμενη να το κανω αυτο!
αφου ο γονιος δεν εχει τσιπα πανω του και θεωρει τη νηπιαγωγο babysitter και παραμανα του παιδιου του,οτιδηποτε εκτος απο εκπαιδευτικο τελος παντων, με καποιο τροπο πρεπει κι εμεις  να βαλουμε ορια!
και δε μιλαμε βεβαια για τα ατυχηματα...μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα ετσι κι αλλιως!
ομως ειναι αλλο να βοηθησουμε το παιδι που ως ενα βαθμο ειναι αυτονομο και που καποια στιγμη θα βραχει η θα εχει διαρροια,
γιατι αυτα τα ζουμε καθημερινα κι αλλο να εχεις επι μονιμου βασεως το κατουρημενο στην ταξη που πρεπει να σταματησεις το προγραμμα για να το αλλαξεις!!
και ναι και για τη δασκάλα ειναι σιχαμαρα...εγω προσωπικα λατρευω τα παιδια μπορω να κανω τα παντα γιάυτα δουλευω αδιαμαρτυρητα πολυ περισσοτερο εκτος του ωραριου μου,καθομαι με τις ωρες και ξημερωνομαι πολλες φορες για να τους ετοιμασω δραστηριοτητες με εκπαιδευτικο στοχο που θα τους αρεσουν και θα τα κινητοποιησουν!
ομως με την τουαλετα εχω προβλημα οταν συμβει ατυχημα φωναζω τη μαμα να το παρει σπιτι να το πλυνει .ΤΕΛΟΣ!μπορω να κανω τα παντα εκτος απο το ξεσκα@@σμα.εσυ συναδελφε τα κανεις ολα και το ξεσκ@@ισμα ακομα!??συγχαρητηρια!!εγω δεν το αντεχω
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 12:32:11 μμ »
και σότι αφορα εμετους κλπ εννοειται οτι αν η καθαριστρια δε μπορει να ερθει αμεσως εμεις τα καθαριζουμε!για προσθεσε σε αυτα και το παιδι που οι γονεις απαιτουν να το αλλαζουμε!!!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 01:01:41 μμ »
Λυπάμαι πολύ που καθώς παρακολουθώ τη συζήτηση ανακαλύπτω ότι ακόμα κάποιοι εκπαιδευτικοί δεν έχουν ιδέα του τι γίνεται στο νηπιαγωγείο!!! Χωρίς να θέλω να παινέσω τον κλάδο μας (γιατί και σε μάς υπάρχουν οι κακοί παιδαγωγοί) δεν μπορούν να  μας φτάσουν ούτε στο μικρό μας δαχτυλάκι οι άλλοι κλάδοι εκπαίδευσης και όσον αφορά τον όγκο της δουλειάς μας και την πολυπλοκότητα και διαφορετικότητα των αντικειμένων με τα οποία ασχολούμαστε. Να 'μαστε καλά λοιπόν για να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και καλές γιορτές σε όλους!!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 05:30:08 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου, ότι ο στόχος του νηπιαγωγείου είναι η εκπαίδευση, αλλά εάν γίνει ατύχημα (είναι πιθανό να συμβεί, μιλάμε για παιδιά 4 και 5 ετών) και οι γονείς δεν προλαβαίνουν ή δεν μπορούν να έρθουν, θεωρώ αδιανόητο να αφήσεις ένα παιδί έτσι! Δηλαδή τι πετυχαίνουμε αν το παιδί μείνει λερωμένο; Σίγουρα να αισθανθεί άσχημα! Μια ερώτηση ακόμα! Αν ένα παιδί αισθανθεί ξαφνική αδιαθεσία και έχει τάση προς έμετο και δεν προλάβει να πάει στην τουαλέτα (πιθανό και αυτό να συμβεί), τι κάνουμε; Αφήνουμε έτσι το παιδί μέχρι να έρθουν οι γονείς του και το πάτωμα χάλια, μέχρι να έρθει η καθαρίστρια;

Και τι θα έκανες βρε Άννα μου, αν ένα παιδί κατουρηθεί στην τάξη σου; Δεν μιλάω για παιδί που έχει πρόβλημα, που δεν έχει εκπαιδευτεί, που δεν έχει καθαρίσει..... Μιλάω για ένα παιδί "φυσιολογικό", που δεν προλαβαίνει να πάει στην τουαλέτα.
Πάιρνεις τη μαμά τηλέφωνο και την ενημερώνεις για το ατύχημα. Από εκέι και πέρα τι κάνεις; Όσο και να θες να κάενις κάτι δεν μπορείς να κάνεις, εκτός και αν έχεις πει σε όλα τα παιδιά να κουβαλάνε μια αλλαξιά ρούχα μαζί τους, όπου τότε, πάλι, βγαίνεις από το ρόλο του νηπιαγωγείου και περνάς στο ρόλο της φροντίδας!!!!!
Το ίδιο κάνουμε και αν ένα παιδί λερωθεί με εμετό! Πώς θα το καθαρίσεις; Πώς θα του αλλάξεις ρούχα;
Το ίδιο και αν ρίξει επάνω του το φαγητό του!
Επίσης, φωνάζουμε και τους γονέις αμέσως, αν το παιδί δεν είναι καλά. Αν έχει πυρετό, αν το πονάει η κοιλιά του κλπ.... Γιατί υπάρχπουν πολλοί γονείς που στέλνουν τα παιδιά άρρωστα στο σχολείο γιατί δεν θέλουν ή δεν μπορούν να τα κρατήσουν στο σπίτι. Όμως το σχολέιο δεν είναι χώρο φροντίδας άρρωστων παιδιών. Είναι χώρος εκπαίδευσης! Οπότε αν ένα παιδί είναι άρρωστο πάει σπίτι του!
Παρομοίως και αν έχει ψείρες! Μέχρι να καθαρίσει το κεφαλάκι του, δεν έρχεται σχολέιο!
Δεν είναι δουλειά της νηπιαγωγού ούτε να καθαρίζει ή να σκουπίζει παιδιά, ούτε να προσέχει άρρωστα παιδιά που δεν μπορούν να παρουν τα πόδια τους από τον πυρετό, ούτε να ξεψειριάζουν παιδιά! Επίσης δεν είναι δουλειά της να κάνει την καθαρίστρια, επέιδή δεν υπάρχει καθαρίστρια στο σχολέιο!


(Αναφέρομαι και σε όλα τα υπόλοιπα γιατί μου έχει ζητηθέι να τα κάνω!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 05:51:27 μμ »
Ωραία γίνεται η θεωρητική συζήτηση (όπως όλες οι θεωρητικές συζητήσεις). Αλλά πρακτικά.. έχω μια απορία.. ΟΚ συμφωνώ με το ότι η δουλειά μιας νηπιαγωγού είναι η εκπαίδευση των παιδιών και όχι το καθάρισμα κλπ. Γιατί - στα πλαίσια της εκπαίδευσης - να μην είναι η εκπαίδευση των παιδιών να αυτοεξυπηρέτούνται στην τουαλέτα, να μαθαίνουν να τρώνε σωστά, να πλένουν τα χέρια τους κλπ; Δεν είναι ΚΑΙ αυτό μέρος της εκπαίδευσης; Συμφωνώ ότι πολλά πράγματα είναι δουλειά των γονιών να τα έχουν μάθει στα παιδιά τους, αλλά είναι όλοι οι γονείς ικανοί και υπεύθυνοι; ΟΧΙ.
Φυσικά δεν λέω μια νηπιαγωγός να γίνει καθαρίστρια και ξεσκατώστρα (δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλη λέξη :D), αλλά τουλάχιστον αν συναντήσει παιδιά που δεν έχουν μάθει να είναι κάπως αυτόνομα ήδη, ας είναι μέρος της εκπαίδευσης και αυτό (όχι μόνο αυτό βέβαια).
Λέω κάτι λάθος;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 06:06:22 μμ »
Ωραία γίνεται η θεωρητική συζήτηση (όπως όλες οι θεωρητικές συζητήσεις). Αλλά πρακτικά.. έχω μια απορία.. ΟΚ συμφωνώ με το ότι η δουλειά μιας νηπιαγωγού είναι η εκπαίδευση των παιδιών και όχι το καθάρισμα κλπ. Γιατί - στα πλαίσια της εκπαίδευσης - να μην είναι η εκπαίδευση των παιδιών να αυτοεξυπηρέτούνται στην τουαλέτα, να μαθαίνουν να τρώνε σωστά, να πλένουν τα χέρια τους κλπ; Δεν είναι ΚΑΙ αυτό μέρος της εκπαίδευσης; Συμφωνώ ότι πολλά πράγματα είναι δουλειά των γονιών να τα έχουν μάθει στα παιδιά τους, αλλά είναι όλοι οι γονείς ικανοί και υπεύθυνοι; ΟΧΙ.
Φυσικά δεν λέω μια νηπιαγωγός να γίνει καθαρίστρια και ξεσκατώστρα (δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλη λέξη :D), αλλά τουλάχιστον αν συναντήσει παιδιά που δεν έχουν μάθει να είναι κάπως αυτόνομα ήδη, ας είναι μέρος της εκπαίδευσης και αυτό (όχι μόνο αυτό βέβαια).
Λέω κάτι λάθος;

΄Κοίτα, στα πλαίσια της αγωγής υγείας, μπορεί να εκπονηθεί κα΄ποιο πρόγραμμα/project για την προσωπική υγιεινή. Εκέι μπορεί να αναφερθεί ότι όταν πηγαίνουμε τουαλέτα σκουπιζόμαστε, ότι πλένουμε καλά τα χέρια μας κλπ κλπ.
Από εκεί και πέρα, η εκπαίδευση για να καθαρίσει το παιδί (να πάψει να φοράει πάνα δηλαδή) πρέπει ήδη να έχει γίνει. Στα 4 ένα παιδί πρέπει να ξέρει να ελέγχει τους σφιγκτήρες του!
Επίσης, όλη αυτή η συζήτηση θα γίνει κυρίως σε θεωρητικό πλαίσιο. Δεν μπορεί (λόγω της σχολικής πραγματικότητας με τα 25 παιδιά στην τάξη, αλλά και της φύσης της δραστηριότητας που είναι πιο "προσωπική") η νηπιαγωγός να δείχνει σε κάθε παιδί ξεχωριστά πώς να σκουπίζεται! Εκεί είναι η δουλειά της οικογένειας! Οι γονείς οφείλουν να το κάνουν αυτό, με τη βοήθεια και υγρών μαντηλίων (τύπου kandoo) για πιο μεγάλη ευκολία.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ms

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 06:15:30 μμ »
Ωραία γίνεται η θεωρητική συζήτηση (όπως όλες οι θεωρητικές συζητήσεις). Αλλά πρακτικά.. έχω μια απορία.. ΟΚ συμφωνώ με το ότι η δουλειά μιας νηπιαγωγού είναι η εκπαίδευση των παιδιών και όχι το καθάρισμα κλπ. Γιατί - στα πλαίσια της εκπαίδευσης - να μην είναι η εκπαίδευση των παιδιών να αυτοεξυπηρέτούνται στην τουαλέτα, να μαθαίνουν να τρώνε σωστά, να πλένουν τα χέρια τους κλπ; Δεν είναι ΚΑΙ αυτό μέρος της εκπαίδευσης; Συμφωνώ ότι πολλά πράγματα είναι δουλειά των γονιών να τα έχουν μάθει στα παιδιά τους, αλλά είναι όλοι οι γονείς ικανοί και υπεύθυνοι; ΟΧΙ.
Φυσικά δεν λέω μια νηπιαγωγός να γίνει καθαρίστρια και ξεσκατώστρα (δεν μπορούσα να βρω πιο κατάλληλη λέξη :D), αλλά τουλάχιστον αν συναντήσει παιδιά που δεν έχουν μάθει να είναι κάπως αυτόνομα ήδη, ας είναι μέρος της εκπαίδευσης και αυτό (όχι μόνο αυτό βέβαια).
Λέω κάτι λάθος;

΄Κοίτα, στα πλαίσια της αγωγής υγείας, μπορεί να εκπονηθεί κα΄ποιο πρόγραμμα/project για την προσωπική υγιεινή. Εκέι μπορεί να αναφερθεί ότι όταν πηγαίνουμε τουαλέτα σκουπιζόμαστε, ότι πλένουμε καλά τα χέρια μας κλπ κλπ.
Από εκεί και πέρα, η εκπαίδευση για να καθαρίσει το παιδί (να πάψει να φοράει πάνα δηλαδή) πρέπει ήδη να έχει γίνει. Στα 4 ένα παιδί πρέπει να ξέρει να ελέγχει τους σφιγκτήρες του!
Επίσης, όλη αυτή η συζήτηση θα γίνει κυρίως σε θεωρητικό πλαίσιο. Δεν μπορεί (λόγω της σχολικής πραγματικότητας με τα 25 παιδιά στην τάξη, αλλά και της φύσης της δραστηριότητας που είναι πιο "προσωπική") η νηπιαγωγός να δείχνει σε κάθε παιδί ξεχωριστά πώς να σκουπίζεται! Εκεί είναι η δουλειά της οικογένειας! Οι γονείς οφείλουν να το κάνουν αυτό, με τη βοήθεια και υγρών μαντηλίων (τύπου kandoo) για πιο μεγάλη ευκολία.
Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα!
Emmaki  έχεις  απόλυτο  δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 07:18:22 μμ »
οκ τοτε ολοι οι εκπαιδευτικοι στην πρωτοβαθμια ας το κανουν αυτο! γιατι ατυχηματα εχουν τα παιδια και σε μεγαλυτερες ταξεις...αντι να κοιταμε πως θα βελτιωσουμε τις συνθηκες εργασιας μας συναδελφοι κοιταμε να φορτωνουμε επιπλεον αρμοδιοτητες στους συναδελφους μας ??? ??? ???
LANDAU αν ζουσαμε στα εβραικα κιμπουτζ θα εκπαιδευαμε τον ελεγχο των σφιγκτηρων!
ελεος το νηπιαγωγειο  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΤΡΟΦΕΙΟ!
οι νηπιαγωγοι δεν ειναι παραμανες ειναι εκπαιδευτικοι!
τι ν πω...μαλλον εκ του πονηρου μου ακουγονται ολα αυτα...κατι σα σφυγμομετρησεις κοινης γνωμης προκειμενου να απαξιωσουμε εναν κλαδο και να τον επιφορτωσουμε με παραπανω ευθυνες!
καλα βρε η νηπιαγωγος φταιει που το παιδι κατουριεται στα 6 του ??? ??? ??? ??? ??? ???κι αν τολμησει αυτη να πει οτι δεν αναλαμβανει να το καθαρισει την πετροβολουμε ??? ???
εγω θα ντρεπομουνα το παιδι μου να κατουριεται πανω του στα 4 και να το στελνω στο σχολειο για να το εκπαιδευσει η νηπιαγωγος  ???
καλα εχουμε τρελλαθει!
κι επιτελους καποιοι γονεις ας αναλαβουν τις ευθυνες τους απεναντι στα παιδια τους κι ας τα κανουν αυτονομα για το δικο τους οφελος και μονο!
καλα βρε, απο τα 1,5 μεχρι τα 5 που ερχεται στο νηπιαγωγειο ειναι 3,5 χρονια!...η μανα αυτου του παιδιου δεν τα καταφερε να το κανει αυτονομο στην τουαλετα?3,5 χρονια !!!αρα λοιπον δεν πρεπει να μιλαμε για τεμπελες νηπιαγωγους αλλα για αδιαφορους γονεις που μεταθετουν τις ευθυνες τους σε εναν κλαδο που δε σεβονται και δεν εχουν καν καταλαβει το ρολο και το λογο υπαρξης του!
θελουν να μαστε και μαμαδες για τα παιδια τους και τροφοι και και δασκαλες τους που θα τα προετοιμαζουμε για το δημοτικο...που θα καλυψουμε τις ελλειψεις στο οικογενειακο περιβαλλον κι αυτοι απο πανω μας θα μας κρινουν με το δαχτυλο υψωμενο και ποτε μα ποτε δε θα γινουμε στα ματια τους επαγγελματιες! για εναν περιεργο λογο αυτοι παντα θα θεωρουν τους εαυτους τους ανωτερους ... !και μας τις "κοπελες που φυλανε" τα παιδια τους

λοιπον ευχαριστουμε πολυ που παρα την αηδια που σας προκαλουμε μας εμπιστευεστε τα βλασταρια σας!!!και συγγνωμη που ειπα οτι δε μπορουμε να τρωμε τη σκατιλα των παιδιων σας...εσεις ασχοληθειτε μονο με τη συλληψη τους,τα υπολοιπα ο Θεος οι γιαγιαδες και οι νηπιαγωγοι!
καλες γιορτες!!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 08:50:15 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό γονιών (πάνω από τους μισούς) θεωρούν τα παιδιά τους αξεσουάρ γάμου και τα κάνουν επειδή έκανε και η γειτόνισσα-κυρά κατίνα ή μετά από πίεση του κοινωνικού περίγυρου. Γιαυτό η κοινωνία μας πάει κατά διαόλου! Αυτό φαίνεται ακόμη και από το νηπιαγωγείο!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 09:31:28 μμ »
Αν συνάδελφε "panickos" νομίζετε ότι οι νηπιαγωγοί είναι παραμάνες-τροφοί-υποκατάστατα μανάδων/γιαγιάδων/γονιών ή babysitter του δημοσίου κάνετε μεγάλο λάθος. Στο έτος 2010 δηλαδή , εσείς που είστε και εκπαιδευτικός πιστεύετε ότι το νηπιαγωγείο είναι χώρος φύλαξης και οι εκπαιδευτικοί που το πλαισιώνουν νταντάδες δημοσίου...; Ε τότε ναι αν σας έβλεπα και εγώ μπροστά μου θα σας έφτυνα. Αν συνάδελφε αναλάβατε να εξυπηρετείτε παιδί με ειδικές ανάγκες σε αναπηρικό καροτσάκι , χωρίς να έχετε τα προσόντα ειδικού εκπαιδευτικού ή ειδικού εκπαιδευτικού/βοηθητικού προσωπικού (εργοθεραπευτές/φυσιοθεραπευτές) που αναλαμβάνουν υπεύθυνα αυτά τα παιδιά , οτιδήποτε αν συμβεί σε αυτό το παιδί θεωρείστε υπεύθυνος , δεν καλύπτεστε από κανέναν ανώτερο όπως και ούτε θα έπρεπε .

Λυπάμαι πραγματικά γιατί έχοντας ταξιδέψει στο εξωτερικό και δει τα νηπιαγωγεία εκεί , αυτές οι "ερασιτεχνείες"  μόνο στην Ελλάδα γίνονται και ο έλληνας ζει ακόμα στο παρελθόν. Το πιο ατυχές γεγονός είναι που ο έλληνας εκπαιδευτικός έχει τις ίδιες αντιλήψεις με τη γιαγιά μου.


Το να ζεσταίνω 20 κατσαρολάκια στο φούρνο και να στρώνω και να ξεστρώνω 20 κρεβατάκια και πάλι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΟΥ αλλά τα κάνω. Όπως δεν είναι ούτε το να αλλάζω πάνες , ούτε να συνοδεύω στην τουαλέτα , ούτε να σκουπίζω παιδιά στην τουαλέτα , ούτε να καθαρίζω εμετούς. Εγώ τέτοια πράγματα δεν έμαθα στο Πανεπιστήμιο και δεν σκοπεύω να υποβιβάσω τη δουλειά μου. Και μια φορά που κάποιο παιδί έκανε εμετό μάζεψα τα πολλά πολλά και μετά φυσικά και περίμενα την καθαρίστρια όπως θα έκανε και ένας καθηγητής στο γυμνάσιο ή ένας δάσκαλος στο δημοτικό. Αυτά τα έχω κάνει στην καθημερινότητα της δουλειάς μου αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.  Το φιλότιμο του εκπαιδευτικού έχει και τα όριά του.

Αν μια μητέρα επίσης γράψει στο νήπιο το παιδί της ενώ η ίδια γνωρίζει ότι αυτό δεν αυτοεξυπηρετήται σωστά στην τουαλέτα τότε ας έρχεται να το αλλάζει στην τάξη εφόσον δεν ασχολήθηκε μαζί του στο σπίτι να μάθουν το πως πηγαίνουμε την τουαλέτα. Δεν θα διακιδυνεύσω εγώ την ασφάλεια άλλων 25 παιδιών αλλάζοντας αυτό το ένα παιδί.

Ευθύνη δική σας και δική μας δεν είναι να κάνουμε τους παντογνώστες και τους παντοπράγμονες μέσα στην τάξη αλλά να πράττουμε σύμφωνα με τις γνώσεις , την εκπαίδευσή μας και τις ευθύνες που μας έχουν αποδοθεί από το Υπεπθ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2010, 09:51:54 μμ από Deyna »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 09:37:27 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό γονιών (πάνω από τους μισούς) θεωρούν τα παιδιά τους αξεσουάρ γάμου και τα κάνουν επειδή έκανε και η γειτόνισσα-κυρά κατίνα ή μετά από πίεση του κοινωνικού περίγυρου. Γιαυτό η κοινωνία μας πάει κατά διαόλου! Αυτό φαίνεται ακόμη και από το νηπιαγωγείο!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!
Πόσο δίκιο έχεις....βλέπω τους πλέον ανέτοιμους για παιδί να κάνουν παιδιά επειδή παντρεύτηκαν (επειδη παντρεύτηκε κι η κυρα-Κατίνα όπως λες) και μετά τι μένει για να μην τους πουν και τζούφιους....;;; Τα παιδιά... >:( >:(
Δεν εννοώ πως έτσι είναι όλοι,αλλά πάρα πολλοί δυστυχώς....και ενός κακού...μύρια έπονται!!
Καλό σας βράδυ παρόλ'αυτά και Καλά Χριστούγεννα να έχουμε!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 24, 2010, 10:14:47 μμ »
ΑΚΡΙΒΩΣ!! Πόσο συμφωνώ.. Αυτό ακριβώς εννούσα! Αν και τα έχω κάνει κι εγώ δεν συμφωνώ με τη συμπεριφορά των γονέων που δεν εξαντλείται σε αυτά αλλά και στο να δίνει ΑΚΟΜΗ το γάλα με το μπιμπερό (φέτος έχω δύο τέτοια παιδιά) κ.α.... Καλές γιορτές!!!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #124 στις: Ιανουάριος 04, 2011, 02:14:58 πμ »
  
 Οι περισσότεροι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις και είναι όντως πολύ άσχημο να μην αφήνουν οι γονείς το παιδί τους να μεγαλώσει κ να ανεξαρτητοποιηθεί. Βγάζουν τα δικά τους ψυχολογικά πάνω του.
Το θέμα όμως του ελέγχου των σφιγκτήρων δεν είναι απαραίτητο να οφείλεται σε ανικανότητα εκπαίδευσης απ' την πλευρά των γονιών. Σχετίζεται κ με βιολογικούς παράγοντες ή με ψυχολογικούς. Όταν λοιπόν έχουμε ένα παιδί με τέτοιο πρόβλημα μόνο κατά τη διάρκεια του ύπνου το μεσημέρι, ή θα πρέπει να το αφήσουμε να κατουριέται καθημερινά ή να το εκπαιδεύσουμε να φοράει πάνα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση. Δε νομίζω ότι η φροντίδα στη συγκεκριμένη περίπτωση αναιρεί τους εκπαιδευτικούς σκοπούς του νηπιαγωγείου. Τονίζω ότι μιλάω για παιδί που έχει θέμα μόνο στον ύπνο.

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2011, 03:24:04 μμ από Melina04 »

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αυτονομία στην τουαλέτα και φοίτηση στο νηπιαγωγείο.
« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 05, 2011, 10:29:17 μμ »
 
 Οι περισσότεροι έχουμε αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις και είναι όντως πολύ άσχημο να μην αφήνουν οι γονείς το παιδί τους να μεγαλώσει κ να ανεξαρτητοποιηθεί. Βγάζουν τα δικά τους ψυχολογικά πάνω του.
Το θέμα όμως του ελέγχου των σφιγκτήρων δεν είναι απαραίτητο να οφείλεται σε ανικανότητα εκπαίδευσης απ' την πλευρά των γονιών. Σχετίζεται κ με βιολογικούς παράγοντες ή με ψυχολογικούς. Όταν λοιπόν έχουμε ένα παιδί με τέτοιο πρόβλημα μόνο κατά τη διάρκεια του ύπνου το μεσημέρι, ή θα πρέπει να το αφήσουμε να κατουριέται καθημερινά ή να το εκπαιδεύσουμε να φοράει πάνα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη λύση. Δε νομίζω ότι η φροντίδα στη συγκεκριμένη περίπτωση αναιρεί τους εκπαιδευτικούς σκοπούς του νηπιαγωγείου. Τονίζω ότι μιλάω για παιδί που έχει θέμα μόνο στον ύπνο.

 Εννοείται πως σε αυτή την περίπτωση δεν τίθεται θέμα συνάδελφε.Οι βιολογικοί παράγοντες και ένα
φαινόμενο που παρατηρείται μόνο κατά τη διάρκεια του ύπνου δεν αποτελούν ζήτημα. Παρ' όλα αυτά οι
ψυχολογικοί παράγοντες πρέπει να δουλευτούν στο σπίτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2011, 10:34:28 μμ από Deyna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158548
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.15 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.