*

Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για το μέλλον  (Αναγνώστηκε 17878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:48:08 μμ »
ΜΕΛ ξερω 5 ανθρωπουσ που διοριστηκαν περσι με το 40% χωρις να εχουν δωσει ΠΟΤΕ ασεπ και τωρα με κοιτανε με οικτο ( εχω κλεισει 24 μηνο κ 3 επιτυχιες στον ασεπ) αλλα ειπα στον εαυτο μου οτι δε θα πικραθω αλλο με αυτην την ιστορια, καλλιο σερβιτορος σε εστιατοριο παρα αυτο το βουνο που ανεβαινω και ποτε δεν τελειωνει.Οποτε θελει και λιγο πλακα το πραγμα ,πριν μας τρελανει η σκυλα .  :) :);) ;)
Συμφωνούμε κι η περίπτωσή μας μοιάζει σε πάρα πολλά σημεία. Συμφωνούμε επίσης ως προς "μη μας τρελάνει η σκύλα" αλλά απλά προσωπικά αυτό προσπαθώ να το εφαρμόζω στην προσωπική ζωή με διάφορους τρόπους κι εδώ νομίζω είναι ένα καλό "μέρος" να συσπειρωθούμε, κάποιοι να ενημερωθούμε, γενικά να διαμορφωθεί μια στάση. Χωρίς παρεξήγηση αλλά κάποιες φορές η πλακίτσα ή οτιδήποτε άλλο, όχι σκόπιμα βέβαια, υποβιβάζουν ένα θέμα και, πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν αντιληφθεί τι παίζει, για να το πω κομψά και χωρίς να προσβάλω κανέναν, αν και θα το ήθελα. Και οκ μηνύματα όπως "είστε απαισιόδοξοι χωρίς λόγο", ακόμη κι αν εσύ το λες για αστείο ή άλλο λόγο, κάποιον μπορεί να τον καθησυχάσουν. Να ξυπνήσουμε πρέπει.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:18 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:48:57 μμ »
Μα είναι χειρότερα για τους άντρες,που η κοινωνία τους θέλει "στυλοβάτες"του σπιτιού και καλά,να υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα......Τι πρέπει να κάνει ένας αναπληρωτής που έφαγε τα νιάτα του να τρέχει από δω κι από κει με επιτυχίες ασεπ,όταν τον πετάει έξω;;;;;;Μετά φταίνε οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και ζητάνε 40 ευρώ την ώρα.......ε ρε ξύλο που πάει χαμένο....

Προσωπικά έχω γίνει πολύ θετικός στο ενδεχόμενο ν' αλλάξω επάγγελμα (ή να παντρευτώ κάποια που έχει πάρα πολλά χρήματα).  :P
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:50:17 μμ »

α, η οδος που μενω στον Πειραια ονομαστηκε ΟΔΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ...!!(ασχετο αλλα και αδιάφορο...)
Ιεροσυλία! Θα έρθω να την ψεκάσω με το χρώμα του αληθινού Πειραιά.::) :P

υ.γ. Συμφωνώ και με τα αντικειμενικά σου κριτήρια για την επιλογή του προσωπικού. Θα σε προτιμούσα βέβαια πρόεδρο του Ασεπ! ;D


Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 12:58:55 μμ »
Μα είναι χειρότερα για τους άντρες,που η κοινωνία τους θέλει "στυλοβάτες"του σπιτιού και καλά,να υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα......Τι πρέπει να κάνει ένας αναπληρωτής που έφαγε τα νιάτα του να τρέχει από δω κι από κει με επιτυχίες ασεπ,όταν τον πετάει έξω;;;;;;Μετά φταίνε οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και ζητάνε 40 ευρώ την ώρα.......ε ρε ξύλο που πάει χαμένο....

Προσωπικά έχω γίνει πολύ θετικός στο ενδεχόμενο ν' αλλάξω επάγγελμα (ή να παντρευτώ κάποια που έχει πάρα πολλά χρήματα).  :P
Αυτό το τελευταίο το έχω σκεφτεί κι εγώ,αλλά μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να συχνάζω και στα ανάλογα μέρη(Κηφισιά,Κεφαλάρι,Πολιτεία κλπ)....Αλλά έστω ότι το κάνω,με τη γκαντεμιά που με δέρνει εμένα θα πάω στο Κεφαλάρι και θα πέσω πάνω σε κανέναν ωρομίσθιο!!!!Και μετά θα πεινάσουμε παρέα...... :P :P
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:18 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 02:18:42 μμ »
Μα είναι χειρότερα για τους άντρες,που η κοινωνία τους θέλει "στυλοβάτες"του σπιτιού και καλά,να υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα......Τι πρέπει να κάνει ένας αναπληρωτής που έφαγε τα νιάτα του να τρέχει από δω κι από κει με επιτυχίες ασεπ,όταν τον πετάει έξω;;;;;;Μετά φταίνε οι καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και ζητάνε 40 ευρώ την ώρα.......ε ρε ξύλο που πάει χαμένο....

Προσωπικά έχω γίνει πολύ θετικός στο ενδεχόμενο ν' αλλάξω επάγγελμα (ή να παντρευτώ κάποια που έχει πάρα πολλά χρήματα).  :P
Αυτό το τελευταίο το έχω σκεφτεί κι εγώ,αλλά μετά σκέφτηκα ότι πρέπει να συχνάζω και στα ανάλογα μέρη(Κηφισιά,Κεφαλάρι,Πολιτεία κλπ)....Αλλά έστω ότι το κάνω,με τη γκαντεμιά που με δέρνει εμένα θα πάω στο Κεφαλάρι και θα πέσω πάνω σε κανέναν ωρομίσθιο!!!!Και μετά θα πεινάσουμε παρέα...... :P :P

Μπορεί να είναι χλιδορωμίσθιος και να δουλεύει για την εμπειρία.  ;D ;D
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 02:21:08 μμ »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

sina

  • Επισκέπτης
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 04:11:39 μμ »
Και δεν πιστεύω στα της κρίσης υπόψιν. Πιστεύω πως, ακριβώς επειδή είδαν πως τα παιδιά του λαού μπορούν να τα καταφέρουν με κάθε τρόπο και μπορούν να εισχωρήσουν στο σύστημά τους, ο μόνος τρόπος για να γεμίζει το σύστημά τους με δικούς τους ήταν να κάνουν αυτό που έκαναν τώρα. Κι η κρίση είναι μια καθοδηγούμενη επιφαση.

με κάλυψες απόλυτα. Δεν έχω να πω κάτι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 04:50:10 μμ »
Νομίζω ότι όσα μας προβληματίζουν και απορούμε διαφαίνονταν χρόνια τώρα.Μιλάω για πάνω από δεκαετία, έτσι; όποιος είχε μια στοιχειώδη επαφή με το υπουργείο ή τις δ/θμιες (και δε μιλάω σε επίπεδο που κάποιος ήταν κολλητός),ξέρει τη συμπεριφορά τους.Εάν πάει,λοιπόν, τώρα κάποιος και τους πει "έχω δώσει 3-4-5 φορές ΑΣΕΠ και με πετάτε έξω" ή"έχω προϋπηρεσία" ή "περιμένω τόσα χρόνια", θα του πουν εμμέσως πλην σαφώς: "έπρεπε να έχετε κάνει πιο έξυπνες κινήσεις εφόσον βλέπατε ότι δεν προχωράει το πράγμα". "Έχετε δίκιο μεν αλλά λυπούμαστε αργήσατε.Τώρα σας τιμωρούμε που δεν τα καταφέρατε τόσα χρόνια"...

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 05:19:19 μμ »
Tao όσα λες είναι θεωρίες. Προφανώς κάποιοι ήμασταν κάπως λιγότερο έξυπνοι ή αδαείς και δεν τα αντιληφθήκαμε αυτά και επενδύσαμε στηριζόμενοι σε νόμους. Σε ικανοποιεί αυτό ως απάντηση για να περάσουμε σε προτάσεις; Η απλή διαπίστωση μιας κατάστασης κι ακόμη κι η ανεύρεση αιτίων δεν ωφελεί σε τίποτα όταν καίγεται ο κ.. σου.
Σημ. το "αδαείς" δε σημαίνει "ελλιπής ενημέρωση" ή έλλειψη σκέψης/κριτικής ικανότητας. Απλά ξέρεις εμείς τα παιδιά του λαού που ταυτόχρονα δουλεύαμε και πηγαίναμε μέχρι και άυπνοι στη δουλειά και παράλληλα δεν ασχολούμασταν με κομματικές υποθέσεις/υπηρεσίες/λειτουργίες δεν ξέραμε ότι οι νόμοι αλλάζουν κατά το δοκούν. Προφανώς, αν το ξέραμε, δε θα δίναμε ασεπ κλπ κλπ και θα είχαμε ήδη φύγει έξω. Γιατί μην ακούσω για ιδιωτικό τομέα όπου σε κατακλέβουν κι όπου δεν ξέρεις αν υπάρχει αύριο (στην Ελλάδα) και γι'αυτό και όλοι ως τώρα αποζητούσαν διορισμό στο δημόσιο. Δεν ήμασταν τόσο έξυπνοι και τέλος. Βλάκες ρομαντικοί που αγαπήσαμε το επάγγελμα του καθηγητή αντί να επιλέξουμε κάποιο πιο επικερδές άντε να το δεχτώ, μιας και πλέον ζηλεύω τους υδραυλικούς κλπ που και τη ζωή τους έκαναν όταν εμείς διαβάζαμε και δεν έχουν το πρόβλημα επιβίωσης συν την κοροϊδία. Αλλά ως εκεί. Το θέμα είναι τι κάνουμε ΤΩΡΑ.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 05:32:48 μμ »
Απλώς ανέφερα τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν τώρα που μιλάμε.Όλοι προσπαθούμε να εξασκήσουμε το επάγγελμά μας.Προσωπικά θα συνεχίσω την προσπάθεια ακόμα και εάν μου πάρει μια ζωή.Αυτό ήθελα από πάντα και όλες μου οι δεξιότητες είναι πάνω στα φιλολογικά.Ξέρω ότι για το υπουργείο είμαι απλώς ένας άνθρωπος χαζός,ονειροπόλος ή της θεωρίας όπως μου λες.Αλλά αυτά σπούδασα και εκεί θέλω να συνεχίσω.Λατρεύω τους υδραυλικούς και γενικά όλους όσοι είναι επαγγελματίες και καλοί στη δουλειά τους, αλλά αυτό δε με κάνει να σκέφτομαι κανένα άλλο επάγγελμα.Κ εδώ που φτάσαμε λίγο δεν είναι και το ταξίδι έχει πάντα τη σημασία του.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2010, 05:34:31 μμ από Tao of love »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 06:30:47 μμ »
σωστοςςςςςςςςςς !!! /ή  σωστηηηηηηηηηη !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 06:40:46 μμ »
Απλώς ανέφερα τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν τώρα που μιλάμε.Όλοι προσπαθούμε να εξασκήσουμε το επάγγελμά μας.Προσωπικά θα συνεχίσω την προσπάθεια ακόμα και εάν μου πάρει μια ζωή.Αυτό ήθελα από πάντα και όλες μου οι δεξιότητες είναι πάνω στα φιλολογικά.Ξέρω ότι για το υπουργείο είμαι απλώς ένας άνθρωπος χαζός,ονειροπόλος ή της θεωρίας όπως μου λες.Αλλά αυτά σπούδασα και εκεί θέλω να συνεχίσω.Λατρεύω τους υδραυλικούς και γενικά όλους όσοι είναι επαγγελματίες και καλοί στη δουλειά τους, αλλά αυτό δε με κάνει να σκέφτομαι κανένα άλλο επάγγελμα.Κ εδώ που φτάσαμε λίγο δεν είναι και το ταξίδι έχει πάντα τη σημασία του.

Για ποιά προσπάθεια λες;

Να δίνεις ΑΣΕΠ μέχρι να σου πάρει όλη τη ζωή ο ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 06:45:59 μμ »
Σ' ευχαριστώ MARKOS.Να' σαι καλά.Απλώς μην απογοητευόμαστε ;)Γυναίκα είμαι,αλλά ελπίζω κάποια στιγμή άντρες και γυναίκες να πλησιάσουν τόσο καλά ο ένας τον άλλο στην ψυχοσύνθεση ώστε να σταματήσουν επιτέλους οι αντιπαλότητες και οι πόλεμοι σ'αυτόν τον πλανήτη.Ετσι λένε οι επιστήμονες τουλάχιστον και το σέβομαι απόλυτα.
Δε μίλησα πουθενά για ΑΣΕΠ CynnemAprod

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Προβληματισμός για το μέλλον
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 04, 2010, 06:59:36 μμ »
Και θα πω και κάτι πιο γενικό. Μετά το τελευταίο στραπάτσο συνειδητοποίησα πως σε αυτή τη χώρα δεν αξίζει να επενδύσεις. Τόσα προσόντα κι επιτυχίες στον ασεπ και πάλι άνεργος πού ακούστηκε; Και μ'εμας που δουλέψαμε και ωρομίσθιοι αποδείχτηκε πως κάνουμε οποιαδήποτε θυσία, δουλεύουμε κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες (πχ δε θα φανταζόμουν ότι θα χαιρόμουν που πήρα 12ωρο και να'μαι κι απλήρωτη, επειδή υπήρχε το 40%), αποδείχτηκε πως έχουμε αντοχές και περιθώρια ελαστικότητας και  τους τη φέραμε τόσο που πλέον μας αφαίρεσαν τη δυνατότητα  να εργαστούμε έστω κι ως υποαπασχολούμενοι (αυτό θα φανεί του χρόνου). Και δεν πιστεύω στα της κρίσης υπόψιν. Πιστεύω πως, ακριβώς επειδή είδαν πως τα παιδιά του λαού μπορούν να τα καταφέρουν με κάθε τρόπο και μπορούν να εισχωρήσουν στο σύστημά τους, ο μόνος τρόπος για να γεμίζει το σύστημά τους με δικούς τους ήταν να κάνουν αυτό που έκαναν τώρα. Κι η κρίση είναι μια καθοδηγούμενη επιφαση.
Έτσι είναι. Αυτή είναι δυστυχώς η πραγματικότητα.  Ζούμε σε μια χώρα που δεν μπορείς να στεριώσεις μια δουλειά , να πατήσεις στα πόδια σου, να προγραμματίσεις κάτι στοιχειωδώς.
Σε μια χώρα που πανηγυρίζουμε όταν, με υπεράνθρωπη  προσπάθεια, κατακτούμε  τα αυτονόητα...
Τίποτα δεν γίνεται με σημείο αναφοράς τον άνθρωπο, παρά μόνο για κούφια ιδεολογήματα και για ανούσια έπαρση. Όλα μια βιτρίνα για το θεαθήναι.
Βαρύγδουπα λόγια για τον «εργασιακό βίο των εκπαιδευτικών, για την αξιοκρατία κλπ κλπ» μεγαλοστομίες και στο τέλος μια τρύπα στο νερό…
Τίποτα με σχεδιασμό, με σκέψη, συναίνεση και συνεργασία πάνω σε βασικές αρχές.
Αυτοσχεδιασμός του ποδαριού, αδιαλλαξία και οπορτουνισμός.
Τι θα εμπόδιζε το υπουργείο να κάνει τις αλλαγές με πνεύμα κατανόησης προς όλους;
Είναι κάποιοι που δρομολόγησαν την εξέλιξή τους στην δημόσια εκπαίδευση. Οκ.
  Τους προσέλαβαν  μέσα από διαδικασίες επίπονες και χρονοβόρες. σπατάλησαν χρόνια , αγωνίστηκαν άνισα πολλές φορές , άφησαν άλλες ευκαιρίες.  Υπάρχουν οικογένειες που διαλύθηκαν ή αποδιοργανώθηκαν  για την αναπλήρωση ή τον  διορισμό.
Και όλο αυτό ματαιώνεται με την πολιτική της υπερβολικής βιασύνης. Γιατί άλλο διορθώνεις τα κακώς κείμενα, αφού πρώτα κάνεις διάγνωση των αιτιών που τα προκάλεσαν και  επιδιώκεις συναινετικές λύσεις,  χωρίς να διαρρηγνύεις την συνοχή στην κοινωνία της εκπαίδευσης. Και άλλο με πανικό, αρπάζεσαι απ’ όπου μπορείς για να φέρεις κάποιο καταναγκαστικό αποτέλεσμα μέσα από συγκρούσεις , ανώφελες αντιδράσεις και διαιρέσεις.
Γιατί όλη αυτή η πολιτική που εμπεριέχει και το στοιχείο της βίας, σαν τελικό αποδέκτη θα έχει την ποιότητα στην παρεχόμενη εκπαίδευση.
 Ήδη δουλεύουν χιλιάδες αναπληρωτές. Στους ΠΕ 04, για παράδειγμα, αντιπροσωπεύουν το 7% του συνόλου των διδασκόντων. Χάνοντας κάθε προοπτική αυτοί οι άνθρωποι για σταθερότερη εργασία χάνουν και το ζήλο για αυτό που κάνουν. Και είναι εντελώς ανθρώπινο.  Απ’ την άλλη αν στις προθέσεις του υπουργείου περιλαμβάνεται η απόλυση όλων αυτών, με τις συντμήσεις και τα άλλα μέτρα, τότε είναι ανέντιμο που δεν έγινε ξεκάθαρο απ’ την αρχή, ώστε και αυτοί οι άνθρωποι να σταθμίσουν το συμφέρον τους.  Ούτως ή άλλως  υποβαθμίζεται  το παραγόμενο εκπαιδευτικό έργο και εξαπλώνεται ένα κλίμα καχυποψίας για κάθε πρωτοβουλία. 
Παρακολουθούσα τις προάλλες την συζήτηση για το θέμα της αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας και η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων αδιαφορούσε παγερά. και δεν έχει να κάνει με τον επαγγελματισμό των εκπαιδευτικών , αλλά με την δυσπιστία, λόγων των οριζόντιων και αυθαίρετων μέτρων που έχουν ληφθεί και συνεχίζουν να λαμβάνονται.  το ίδιο συμβαίνει με κάθε άλλη πρωτοβουλία που οι περισσότεροι την υποδέχονται το λιγότερο ειρωνικά…


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.