*

Αποστολέας Θέμα: Αλλαγές στον κανονισμό λειτουργίας των Νηπιαγωγείων ετοιμάζει το υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 58936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
μια απορία που έχω και αν μπορείτε οι νηπιαγωγοί μου απαντάτε. οι βοηθοί μου λέτε τι θα πρέπει να έχουν τελειώσει και με ποια κριτήρια θα προσληφθούν; εξετάσεις μόρια ή μέσον (κομματικά κριτήρια);
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2011, 02:29:39 μμ από TEO FYSIKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Nτιν νταν ντον! Τι είναι αυτά βρε selas;;; που τα βρήκες; Εχεις κάποιο λίνκ να μας δώσεις;;

TEO FYSIKOS οι βοηθοί είναι μια πρόταση που ελπίζουμε κάποιοι να μην περάσει. Εχει δημιουργηθεί ένα πρόβλημα για κάποιες συναδέλφους λόγω της έλλειψης τραπεζοκόμων στα ολοήμερα και γ' αυτό ακούγονται οι "βοηθοί" οι οποίοι δεν φαντάζομαι να είναι εκπαιδευτικοί (για να δίνουν και ΑΣΕΠ).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2011, 02:32:42 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
όταν έστελνα εγώ την κόρη μου στο ολοήμερο πριν δυο χρόνια την τραπεζοκόμο( την κυρία που ετοίμαζε και μάζευε τα φαγητά) την πληρώναμε εμείς

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μια απορία που έχω και αν μπορείτε οι νηπιαγωγοί μου απαντάτε. οι βοηθοί μου λέτε τι θα πρέπει να έχουν τελειώσει και με ποοια κριτήρια θα προσληφθούν; εξετάσεις μόρια ή μέσον (κομματικά κριτήρια);
Όχι, θεωρούμε αυτονόητο ότι θα προσλαμβάνονται με αξιολογικά κριτήρια. Το θέμα μας είναι ότι δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να διδάξουν σε ένα σχολείο, να εξισωθούν δηλαδή με έναν εκπαιδευτικό. Είναι σαν να λέει το υπουργείο: "Η δουλεια σας είναι babysitting, άρα βάζω και τη μπέιμπι σίτερ να σας βοηθάει".
Συμφωνώ με τη selas. Αν δε σοβαρευτούμε ως κλάδος θα τα βρούμε μπροστά μας όλες, και διορισμένες και αδιόριστες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
όταν έστελνα εγώ την κόρη μου στο ολοήμερο πριν δυο χρόνια την τραπεζοκόμο( την κυρία που ετοίμαζε και μάζευε τα φαγητά) την πληρώναμε εμείς
Ετσι γίνεται και τώρα αλλά είναι ημι-νόμιμο, ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα μηνυματα, να μην επιστρέψουμε πάλι σ' αυτό το θέμα ;)
 
Demetroula νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει. Μιλάμε για βοηθό και όχι για άτομο που θα έχει διδακτικά καθήκοντα...

selas περιμένω με αγωνία ένα λινκ :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2011, 02:46:31 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επίσης, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι σε πετυχημένα εκπαιδευτικά συστήματα του εξωτερικού συνεργάζονται η βοηθός με την εκπαιδευτικό, και όταν λέμε βοηθός δεν εννοούμε ξεσκατίζει και σερβίρει. Το θέμα είναι ότι στο ελληνικό σύστημα δεν μπορείς να εμπιστευτείς το υπουργείο σου, λόγω του ότι προσπαθεί να σου βάλει τρικλοποδιές διαρκώς, οπότε δε το εμπιστεύομαστε ακόμη κι όταν προτείνει κάτι που είναι σωστό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Επίσης, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι σε πετυχημένα εκπαιδευτικά συστήματα του εξωτερικού συνεργάζονται η βοηθός με την εκπαιδευτικό, και όταν λέμε βοηθός δεν εννοούμε ξεσκατίζει και σερβίρει.
Εδω όμως δεν μιλάμε για αυτό...εδώ "ακούγεται" μια βοηθός η οποία απλά θα βοηθάει ΜΟΝΟ στο φαγητό και στον "ύπνο" το άλλο που λες για νηπιαγωγείο δεν νομίζω να χρειάζεται ;)

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Demetroula νομίζω πως δεν έχεις καταλάβει. Μιλάμε για βοηθό και όχι για άτομο που θα έχει διδακτικά καθήκοντα...
Άρα, δε χρειαζόμαστε μια "νηπιαγωγό" από ΤΕΙ ή ΙΕΚ, αλλά μια κυρία υποχρεωτικής ή μέσης εκπαίδευσης που να είναι λίγο πριν τη σύνταξη και να θέλει να συμπληρώσει τα ένσημά της. Το να μπουν στο παιχνίδι οι παραπάνω εκπαιδευτικοί μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στην εκπαίδευση, γιατί μετά από καμιά 5ετία θα ζητάνε κι αυτοί διορισμό.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Άρα, δε χρειαζόμαστε μια "νηπιαγωγό" από ΤΕΙ ή ΙΕΚ, αλλά μια κυρία υποχρεωτικής ή μέσης εκπαίδευσης που να είναι λίγο πριν τη σύνταξη και να θέλει να συμπληρώσει τα ένσημά της. Το να μπουν στο παιχνίδι οι παραπάνω εκπαιδευτικοί μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στην εκπαίδευση, γιατί μετά από καμιά 5ετία θα ζητάνε κι αυτοί διορισμό.
Για να χρησιμοποιούμε σωστά τους όρους (έχω μια ευαισθησία σ' αυτό το θέμα) δεν είναι εκπαιδευτικοί...
Εννοείς μια βρεφονηπιοκόμο απο ΤΕΙ και μια βοηθό βρεφονηπιοκόμου απο ΙΕΚ όχι "νηπιαγωγό" με ή χωρις εισαγωγικά. Δεν βλέπω γιατί να μην είναι μια κυρία  ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΔΕ βοηθός...
 
Το ζήτημα είναι οτι το ενδεδειγμένο θα ήταν να έχει κάθε νηπιαγωγός 15 παιδιά και καμία βοηθό. Δεν θα χρειαζόταν βοηθός με τέτοια αναλογία παιδιών και θα είχαμε την καλύτερη δυνατή εκπαιδευτική διδαδικασία που είναι και το ζητούμενο νομίζω.

Τελοσπάντων εγω δεν έχω να πω κάτι άλλο για το θέμα γιατί έχει χιλιοαναλυθεί στις προηγούμενες σελίδες και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι...
Ωστόσο αυτό που είπε η selas είναι ιδιαίτερα σημαντικό και εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2011, 03:55:34 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Nτιν νταν ντον! Τι είναι αυτά βρε selas;;; που τα βρήκες; Εχεις κάποιο λίνκ να μας δώσεις;;


το έχω συνήθειο να ξεχνάω τις παραπομπές... Συγγνώμη.... :)
 "Τα ωρολόγια Προγράμματα σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που εντάσσονται στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας "
Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση της υφ. Παιδείας Εύης Χριστοφιλοπούλου η οποία καθορίζει το διδακτικό ωράριο και το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίες εντάσσονται στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ). Και έχει επισυνάψει το φύλλο της Εφεμερίδας της Κυβέρνησης

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11436:ta-orologia-programmata-sxolikon-monadon-protobathmias-ekpaideisis-pou-entassontai-stis-zones-ekpaideitikis-proteraiotitas&Itemid=1796
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2011, 03:00:59 μμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Και είναι ήδη απόφαση στην εφημερίδα της κυβερνήσεως.........selas μας άνοιξες τα μάτια!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Το κακό είναι ότι όλα εκ των υστέρων τα μαθαίνουμε. Η απόφαση έχει δημοσιευτεί, και από ότι φαίνεται "η μεταρρύθμιση" προχωράει με βήμα ταχύ. Απορώ, οι συνδικαλιστές μας δεν ήξεραν τίποτα για όλα αυτά; Γιατί αν είχε ενημερωθεί ο κλάδος μας, στις "προτάσεις" που τάχα καταδέχτηκαν να ακούσουν από τις νηπιαγωγούς για το νέο ΑΠ και το ΔΕΠΠΣ και το ΠΔ και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα μπορούσε να υπάρχει μια ξεκάθαρη, ενιαία απαίτηση: "15 παιδιά ανά τμήμα, κανένα παιδί έξω από το σχολείο".
Θεωρώ ότι επίτηδες ζήτησαν τη γνώμη των εκπαιδευτικών (που είναι φυσιολογικό ίσως να προβληματίζονται πρώτα για τα καθημερινά τους προβλήματα π.χ. 25 παιδιά σε μία ταξη χωρίς βοήθεια απο κανέναν και για τίποτα, και μετά να σκέφτονται τις "θεσμικές" αλλαγές τύπου ΠΔ) χωρίς πρώτα να έχουν ξεκαθαρίσει τις προθέσεις του ΥΠΕΠΘ. Δεν θέλω πραγματικά να μπω σε διαδικασία να σκεφτώ αν οι κοκκνιοπρασινομπλεκιτρινοι συνδικαλιστές ήξεραν και έκαναν ή όχι κάτι για αυτό, αλλά τουλάχιστον ας ξέρουμε από εδώ και πέρα τί γίνεται, όσο κάποιοι μας βάζουν να "τρωγόμαστε" με δευτερεύοντα πράγματα... :-\
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Ωραιες οι εξελιξεις που κυοφορουνται...!και γιατι οχι αλλωστε?βρηκαν ποτε τον κλαδο μας ενωμενο?η ενημερωμενο...εδω καποιοι δειχνουνε το δασος κι εμεις κοιταμε το δαχτυλο...!
Και λυπαμαι κοριτσια αν σας "σοκαρα"με τον τονο μου αλλα δεν μπορω να υποκριθω και να μιλησω πολιτισμενα σε εναν ανθρωπο που μου πεταει καταμουτρα οτι"εμενα ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ αν θα εκτοπισουν οι βοηθοι τις αναπληρωτριες διοτι εγω δε μπορω να συνεργαστω με αλλο ατομο οπως δυο ΝΟΙΚΟΚΥΡΕΣ δε χωρανε στη ιδια κουζινα...!"
(Ο παραλληλισμος εν τω μεταξυ με την κουζινα παει γαντι και με τις προηγουμενες συζητησεις για τα φουρνακια και τα φαγητα)...!
δε συνεχιζω αλλο γιατι φρικαρω και μ'εχει πιασει και νευρικο γελιο!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Nτιν νταν ντον! Τι είναι αυτά βρε selas;;; που τα βρήκες; Εχεις κάποιο λίνκ να μας δώσεις;;


το έχω συνήθειο να ξεχνάω τις παραπομπές... Συγγνώμη.... :)
 "Τα ωρολόγια Προγράμματα σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που εντάσσονται στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας "
Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα της Κυβέρνησης η απόφαση της υφ. Παιδείας Εύης Χριστοφιλοπούλου η οποία καθορίζει το διδακτικό ωράριο και το ωρολόγιο πρόγραμμα των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίες εντάσσονται στις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας (ΖΕΠ). Και έχει επισυνάψει το φύλλο της Εφεμερίδας της Κυβέρνησης

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11436:ta-orologia-programmata-sxolikon-monadon-protobathmias-ekpaideisis-pou-entassontai-stis-zones-ekpaideitikis-proteraiotitas&Itemid=1796


Το είδα κι εγώ αυτό εχθές το βράδυ και φρίκαρα....
Έχετε καταλάβει ότι στις 14.30, τα μισά παιδιά θα κοιμούνται, τα άλλα μισά θα περιμένουν για να φύγουν? Και σιγά μην είναι οι γονείς ακριβώς στις 14.30 απ΄έξω ΟΛΟΙ....έχουν δει κι έχουν δει τα ματάκια μου με τις καθυστερήσεις... Κι εμείς θα είμαστε με τα κλειδιά στο χέρι, ανάμεσα σε σεντονάκια, κρεββατάκια, παιδιά που θα πρέπει να ξυπνήσουν και σε παιδιά που θα τρέχουν, ή θα περιμένουν απογοητευμένα...τη μαμά να έρθει...!
Και μετά καταϊδρωμένες να κάνουμε και την τελευταία ζώνη...Αχ Διαμαντοπούλου με τις αλλαγές σου!!!!!!!!!
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 448

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.304 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.