*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιες μετά από χρόνια  (Αναγνώστηκε 189131 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #252 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 07:42:06 μμ »
Δυστυχώς από το 2004 κ.ε με το νόμο Γιαννάκου περί συνάφειας των πτυχίων κανένα απολύτως μάθημα δεν αναγνωρίζεται επίσημα από τις γραμματείες!!!π.χ. αν έχω τελείωσει ιστορικό-αρχαιολογικό με κατεύθυνση ιστορία και θελήσω μεσω κατατακτηρίων να τελείωσω και το αρχαιολογικό, δηλ να πάρω και την άλλη ειδίκευση, δε μου αναγνωρίζονται τα κοινά μαθληματα του κορμού και ας είναι το ίδιο ακριβώς τμήμα με τα ίδια μαθήματα και τους ίδιους καθηγητές....!!!!Ανεπίσημα φυσικά βρίσκω τους καθηγητές τους εξηγώ και συνήθως δέχονται να μου βάλουν το βαθμό που είχα πάρει!Αυτό όμως σημαίνει πως πρέπει να δηλώνω κάθε εξάμηνο όλα τα μαθήματα και έτσι δε μπορώ να συντομεύσω το χρόνο σπουδών...

Μια συμφοιτήτριά μου πέρασε ως δεύτερη σχολή στη Γαλλική Αθηνών με το 10% το 2009 και τής αναγνώρισαν 19 από τα 40 μαθήματα με το που μπήκε. Εγώ πάλι που δεν ήξερα και δε ρώτησα και πήγα στην Αγγλική ΑΠΘ έκατσα 4 χρόνια για 40 ψωρομαθήματα χωρίς να μού αναγνωρίσουν ούτε ένα.  Αν έχεις κονέ με τον πρύτανη, μια χαρά σού αναγνωρίζουν. Ξέρω περίπτωση από το ΑΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:19 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #253 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 08:29:58 μμ »
1. δε μας ειπες τι σχολη ειχες τελειωσει...παιζει ρολο κ η συναφεια ξερεις..
2. επεσε στην αντιληψη σου τετοια περιπτωση, ενω ειχες εννομο συμφερον κ δεν εκανες τιποτε;ποιος σοιυ φταιει;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #254 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 09:50:32 μμ »
ευχαριστω για την απαντηση tabacaria

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #255 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 09:41:53 μμ »
Είμαι απόφοιτος της Θεωρητικής και μ'ενδιαφέρει το τμήμα Κιν/φου. Εκτός από τα 4 μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης και τη Νεοελληνική Γλώσσα, πρέπει να δώσω και την Ιστορία γενικής ή μπορώ να τη γλιτώσω με τη Βιολογία γενικής; Ενδιαφέρομαι ΚΑΙ για το τρίτο πεδίο, που υποχρεωτικά απαιτεί το εν λόγω μάθημα. Λογικά, οι της θεωρητικής έχουν ένα μάθημα ελέυθερης επιλογής από τα γενικής, πέραν της ελληνικής γλώσσας. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα για όσους είναι της συγκεκριμένης κατεύθυνσης και ενδιαφέρονται για το πρώτο πεδίο. Λογικά, αν στοχεύουν και σε άλλο, πρέπει να δηλώσουν το ειδικό μάθημα που υποκαθιστά το πεδίο ενδιαφέροντος από τα γενικής παιδείας, πχ Βιολογία για το 3ο πεδίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:53:19 »

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #256 στις: Δεκέμβριος 19, 2012, 10:41:45 μμ »
Είμαι απόφοιτος της Θεωρητικής και μ'ενδιαφέρει το τμήμα Κιν/φου. Εκτός από τα 4 μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης και τη Νεοελληνική Γλώσσα, πρέπει να δώσω και την Ιστορία γενικής ή μπορώ να τη γλιτώσω με τη Βιολογία γενικής; Ενδιαφέρομαι ΚΑΙ για το τρίτο πεδίο, που υποχρεωτικά απαιτεί το εν λόγω μάθημα. Λογικά, οι της θεωρητικής έχουν ένα μάθημα ελέυθερης επιλογής από τα γενικής, πέραν της ελληνικής γλώσσας. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα για όσους είναι της συγκεκριμένης κατεύθυνσης και ενδιαφέρονται για το πρώτο πεδίο. Λογικά, αν στοχεύουν και σε άλλο, πρέπει να δηλώσουν το ειδικό μάθημα που υποκαθιστά το πεδίο ενδιαφέροντος από τα γενικής παιδείας, πχ Βιολογία για το 3ο πεδίο.

Από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει το τρίτο πεδίο πρέπει να δηλώσεις βιολογία και φυσικά γλιτώνεις την ιστορία γενικής.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #257 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:53:10 πμ »
Πού μπορούμε να βρούμε ΔΩΡΕΑΝ πηγές για τα μαθήματα των πανελλαδικών; Έχω τα βοηθήματα από την πρώτη φορά που έδωσα. Ευτυχώς η ύλη είναι σχεδόν η ίδια. Μόνο στην Έκθεση και τη Λογοτεχνία θεωρητικής υπήρξαν αλλαγές. Τώρα που δεν υπάρχει σάλιο, δεν περισσεύει μία για καινούρια βοηθήματα. Οι λύσεις των γλωσσικών ασκήσεων υπάρχουν πουθενά;

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #258 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:58:12 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #259 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 11:25:51 πμ »
καλημέρα κι από μένα....σκέφτομαι κι εγώ για πανελλήνιες, θεωρητική κατεύθυνση, αλλά ακόμη δεν έχω ξεκινήσει καλά καλά για διάβασμα...και πολύ φοβάμαι πως θα μείνω στα λόγια, πού να προλάβω?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #260 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 10:55:56 μμ »
http://www.study4exams.gr/

Μόνο ΕΞΙ μαθήματα έχει; Και τα Λατινικά γιατί χρειάζονται, αφού είναι παπάγαλία; Η Έκθεση δεν είναι από τα παλούκια; Εκεί και στη Λογοτεχνία βρίσκουν οι "φωστήρες" διορθωτές να βγάλουν όλα τα κόμπλεξ τους.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #261 στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 11:21:57 μμ »
Έχουμε το δικαίωμα να δηλώσουμε και τμήματα ΤΕΙ ή μόνο ΑΕΙ; Οι δικαιούχοι του 10% ξέρω ότι δηλώνουν αδιακρίτως όποιο τμήμα θέλουν. Οι απόφοιτοι του Ενιαίου Λυκείου που ξαναδίνουν εξετάσεις τι μπορούν να δηλώσουν; Για παράδειγμα, επειδή με τη Βιολογία έχω πρόσβαση και στο 3ο πεδίο, μπορώ να δηλώσω πχ τμήμα Φυτικής Παραγωγής και από ΑΕΙ και από ΤΕΙ;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #262 στις: Δεκέμβριος 25, 2012, 05:57:41 μμ »
Μπορείς να δηλώσεις ότι θέλεις από 2 πεδία

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #263 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 03:08:20 πμ »
Για ποιο λόγο υπάρχει ο περιορισμός των δύο πεδίων και δύο ειδικών μαθημάτων; Για τμήματα όπου απαιτείται η γνώση μουσικής ή αθλητικές ικανότητες ή καλό σχέδιο, το ειδικό μάθημα μετρά σαν ένα ή δύο; Αν δεν κάνω λάθος, τα αγωνίσματα είναι 3 ή 4, ενώ για τη μουσική δίνουν δύο εξετάσεις. Και στο σχέδιο νομίζω ότι εξετάζονται σε δύο διαφορετικά είδη.

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #264 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 10:34:13 πμ »
Για ποιο λόγο υπάρχει ο περιορισμός των δύο πεδίων και δύο ειδικών μαθημάτων; Για τμήματα όπου απαιτείται η γνώση μουσικής ή αθλητικές ικανότητες ή καλό σχέδιο, το ειδικό μάθημα μετρά σαν ένα ή δύο; Αν δεν κάνω λάθος, τα αγωνίσματα είναι 3 ή 4, ενώ για τη μουσική δίνουν δύο εξετάσεις. Και στο σχέδιο νομίζω ότι εξετάζονται σε δύο διαφορετικά είδη.

Το γιατί υπάρχει ο περιορισμός δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι αυτό ισχύει. Το ειδικό μάθημα υπολογίζεται ωσ ένα απλά ανάλογα με την σχολή και το μάθημα ο συντελεστής τροποποιείται.

Αποσυνδεδεμένος patpat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιες μετά από χρόνια
« Απάντηση #265 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 07:36:14 μμ »
Καλησπερα. Ειμαι νεο μελος.
Το τελευταιο εναμιση χρονο ειμαι ουσιαστικα ανεργος, εχω κανει ελαχιστα μεροκαματα (ειμαι οικοδομος στα επαγγελμα). Επειδη ομως βαρεθηκα να μενω απραγος και να περιμενω να βρεθει οποιαδηποτε δουλεια, σκεφτομουν να δωσω και γω πανελληνιες, μηπως περασω καπου και καταφερω τπτ καλυτερο στη ζωη μου.
Το προβλημα ομως ειναι οτι πλεον ειμαι αρκετα μεγαλος, σε λιγες μερες κλεινω τα 26 και δεν ξερω αν εχει νοημα αυτο που σκεφτομαι, δηλαδη αν παρω το πτυχειο μου στα 30-31 θα μπορεσω να κανω τπτ μετα, η τσαμπα θα μπω σε ολη αυτη τη διαδικασια. Οι γονεις και τα αδερφια μου, μου λενε οτι "εισαι πολυ μεγαλος πλεον", "νωρις το θυμηθηκες" και ολα αυτα τα πραγματα! Εσεις τι νομιζεται? Να το προσπαθησω?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159907
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.