*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 394817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #336 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 01:32:12 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι χαίρομαι ιδιαίτερα που πολλοί από εμάς έχουν αρχίσει να συνειδητοποιούν μερικές, πολύ σκληρές, αλήθειες. Όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, στη χώρα μας οι ενδιαφερόμενοι να απασχοληθούν στην εκπαίδευση, για λόγους που όλοι λίγο- πολύ γνωρίζουμε, είναι υπερβολικά πολλοί σε σχέση με τις προσφερόμενες θέσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την απαίτηση ολοένα και πιο αναβαθμισμένων τυπικών προσόντων ως προυπόθεση διορισμού, όπως συνέβαινε εξάλλου και στο δημόσιο γενικότερα. Έτσι φτάσαμε να γίνουμε ένας λαός υπερεκπαιδευμένων (υπερκαταρτισμένων), με τα περισσότερα μεταπτυχιακά τμήματα σε όλη την Ευρώπη και τη μεγαλύτερη αύξηση παγκοσμίως (600%) την τελευταία δεκαετία  στην απόκτηση διδακτορικών τίτλων.  Ακόμη και όσοι από εμάς διέβλεπαν το διαφαινόμενο αδιέξοδο, αδυνατούσαν να απεγκλωβιστούν απ' το όνειρο (χίμαιρα) της απασχόλησης στην εκπαίδευση, υποβαλλόμενοι σε υπερβολικές θυσίες (επενδυμένα χρήματα, κόποι, επενδυμένος χρόνος, χαμηλές απολαβές). Εδώ ακόμη και γιατροί, μηχανικοί και δικηγόροι εγκατέλειψαν δουλειές με σαφώς καλύτερες προοπτικές για να δουλέψουν στην εκπαίδευση, με τους χαμηλότερους μισθούς στο Δημόσιο.

 Η οικονομική κρίση, όμως, αλλάζει άρδην τα δεδομένα. Έγινε πια φανερό ότι όχι μόνο οι διορισμοί στην εκπαίδευση (και στο Δημόσιο γενικότερα) θα είναι ελάχιστοι, στην καλύτερη περίπτωση, τα επόμενα χρόνια, αλλά και πολλοί απ' τους ήδη διορισμένους θα μεταταγούν, θα καλύψουν θέσεις που μέχρι τώρα αναλάμβαναν αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι και οι πιό άτυχοι απ' αυτούς θα απολυθούν. Όταν αυτά θα συνειδητοποιηθούν πλήρως απ' τους ενδιαφερόμενους- πράγμα που μπορεί να καθυστερήσει λίγο λόγω της κοινωνικής αδράνειας-  είναι  βέβαιο ότι, συντελούσης και της μείωσης του διαθέσιμου εισοδήματος,  θα μειωθεί δραματικά η ζήτηση για τα μεταπτυχιακά προγράμματα και τα εκατοντάδες σεμινάρια που έχουν κατακλύσει τη χώρα μας, τα περισσότερα των οποίων αντιμετωπίζονται ως προσόντα (μόρια) διορισμού στο Δημόσιο.

Το ερώτημα τι μπορούμε να κάνουμε εν όψει όλων των παραπάνω, προφανώς δεν επιδέχεται ενιαία απάντηση για όλους. Καθένας μας κουβαλάει τη δική του ιστορία, τη δική του προσωπικότητα, τα δικά του δυνατά και αδύνατα σημεία. Άλλοι θα φύγουν στο εξωτερικό, άλλοι θα συνεχίσουν να «κυνηγούν» το όνειρο διορισμού στην εκπαίδευση ή γενικότερα στο δημόσιο τομέα, και μερικοί θα το επιτύχουν, άλλοι θα ανοίξουν δική τους επιχείρηση (όσο και δύσκολη να είναι η συγκυρία, αυτός που έχει επιχειρηματικές ικανότητες δεν θα χαθεί) και άλλοι θα αναζητήσουν μισθωτή εργασία στον ιδιωτικό τομέα, ακόμη και εκτός εκπαίδευσης. Για τους τελευταίους το μόνο που θα ήθελα να επισημάνω, αν δεν το γνωρίζουν ήδη, είναι ότι τα κριτήρια πρόσληψης στον ιδιωτικό τομέα είναι πολύ διαφορετικά απ’ αυτά του δημοσίου. Μια απ’ τις βασικές διαφορές είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα  δεν ενδιαφέρονται τόσο πολύ για τα αυξημένα τυπικά προσόντα. Πρόσφατα άκουσα σε ημερίδα εκπρόσωπο της επιχειρηματικής τάξης να λέει τα εξής: «Στη χώρα μας πολλοί νέοι σπουδάζουν σε επίπεδο που απαιτείται μόνο για τα ανώτερα στελέχη. Εμείς, όμως, έχουμε ανάγκη μεσαίων και όχι ανώτερων στελεχών. Αν λοιπόν προτείνεις μια θέση μεσαίου στελέχους, με αμοιβή κάτω από χίλια ευρώ, σ’ ένα άτομο που έχει σπουδάσει για δέκα χρόνια ή και περισσότερο, αυτό είτε θα την αρνηθεί είτε, αν την αποδεχτεί, θα αισθάνεται ματαίωση και απογοήτευση».

Εύχομαι σε όλους  την καλύτερη τύχη στο δρόμο που θ’ ακολουθήσουν και ελπίζω να διατηρήσουμε την επιμονή που επιδείξαμε μέχρι τώρα και να αποφύγουμε το πελατειακό σύστημα που είναι ένα απ’ τα βασικά αίτια της σημερινής πολύπλευρης κρίσης που περνάει η χώρα μας.   



εεεεεεε?????????τι θέλει να πεί ο ποιητής???

πάντα δύσκολα ήταν τα πράγματα και πάντα έτσι θα είναι, αν έχεις ονειρο να εργαστείς στην εκπαίδευση θα το καταφέρεις όλα τα άλλα που λές είναι άλλα λόγια να αγαπίωμαστε.
o ioannis έχει απόλυτο δίκιο, μπορεί να μην μας αρέσει η αλήθεια αλλά έτσι έχει η κατάσταση :'( :'( :'( :'( :'(όσοι είστε μικροί σε ηλικία ακούστε και κάποιους που έφαγαν την εκπαίδευση με το κουτάλι, δεν θέλουμε το κακό σας, θέλουμε να ξυπνήσετε και να μην πάνε χαμένα τα χρόνια σας κυνηγώντας άπιαστα όνειρα

δηλαδή τι μας μένει? να πάμε όλοι μαζί για φούντο???
ευχαριστώ δεν θα πάρω.δεν υπάρχει περίπτωση να μιζεριάσω,είμαι πολύ νέος για να σταματήσω να αγωνίζομαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #337 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 03:55:38 μμ »
κι εγω συμφωμω με ιωαννη. Ο διορισμος στο δημοσιο ηταν κάτι εξαιρετικά δυσκολο τα προηγούμενα χρόνια, τώρα, έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, δεν υπάρχει σαν προοπτική για μένα και για πολλούς άλλους ρεαλιστές. Οπότε ψάχνομαι εκτός δημοσίου. Και είμαι κι εγώ νέα. Οι επαναστάσεις και οιο αγώνες ωστόσο γίνονται από τους ονειροπόλους... ;)
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #338 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 04:41:57 μμ »

εεεεεεε?????????τι θέλει να πεί ο ποιητής???

πάντα δύσκολα ήταν τα πράγματα και πάντα έτσι θα είναι, αν έχεις ονειρο να εργαστείς στην εκπαίδευση θα το καταφέρεις όλα τα άλλα που λές είναι άλλα λόγια να αγαπίωμαστε.
δηλαδή τι μας μένει? να πάμε όλοι μαζί για φούντο???
ευχαριστώ δεν θα πάρω.δεν υπάρχει περίπτωση να μιζεριάσω,είμαι πολύ νέος για να σταματήσω να αγωνίζομαι.

[/quote]
Venti1986, σαφώς και να μη μιζεριάσεις. Αυτό δεν πρέπει κανείς να κάνει με τίποτα. Το θέμα είναι άλλο, να βρεις τρόπο να επιβιώσεις. Κι αυτός σίγουρα δεν είναι ο χώρος της εκπαίδευσης τουλάχιστον στο Δημόσιο. Για φροντιστήρια δε το συζητάω, υπάρχει πάντα ως επιλογή αλλά για Δημόσιο όχι. Στο λέω ως μία που φέτος, στα 40 μου, περίμενα να διοριστώ ΜΟΝΙΜΗ κι αντ'αυτού, όχι μόνο δε διορίστηκα, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι και ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. Αν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει αλλαγή επαγγέλματος... Να σου πω ότι σκέφτηκα ν'ανοίξω καφέ; Και φαντάσου ότι, όπως εσύ, επίσης είχα όνειρα και πίστευα κι έκανα τις προσπάθειές μου. Και μεταπτυχιακά και επιτυχίες στον ασεπ και ωρομισθία...και το αποτέλεσμα αυτό που σου είπα πριν. Και δεν είμαι μόνο εγώ έτσι, είναι χιλιάδες.  Κι όχι τίποτ'άλλο αλλά ούτε στο μέλλον θα διοριστώ. Ποτέ. Οπότε φαντάσου πόσες πιθανότητες έχεις εσύ, αν οι παλιότεροι στα 40 μας αλλάζουμε επάγγελμα. Στο λέω σα συμβουλή για να γλιτώσεις από βάσανα και να μην κάνεις προσπάθεια χωρίς να ανταμειφθούν οι κόποι σου.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #339 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 04:51:50 μμ »

εεεεεεε?????????τι θέλει να πεί ο ποιητής???

πάντα δύσκολα ήταν τα πράγματα και πάντα έτσι θα είναι, αν έχεις ονειρο να εργαστείς στην εκπαίδευση θα το καταφέρεις όλα τα άλλα που λές είναι άλλα λόγια να αγαπίωμαστε.
δηλαδή τι μας μένει? να πάμε όλοι μαζί για φούντο???
ευχαριστώ δεν θα πάρω.δεν υπάρχει περίπτωση να μιζεριάσω,είμαι πολύ νέος για να σταματήσω να αγωνίζομαι.

Venti1986, σαφώς και να μη μιζεριάσεις. Αυτό δεν πρέπει κανείς να κάνει με τίποτα. Το θέμα είναι άλλο, να βρεις τρόπο να επιβιώσεις. Κι αυτός σίγουρα δεν είναι ο χώρος της εκπαίδευσης τουλάχιστον στο Δημόσιο. Για φροντιστήρια δε το συζητάω, υπάρχει πάντα ως επιλογή αλλά για Δημόσιο όχι. Στο λέω ως μία που φέτος, στα 40 μου, περίμενα να διοριστώ ΜΟΝΙΜΗ κι αντ'αυτού, όχι μόνο δε διορίστηκα, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι και ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. Αν μπορείς να φανταστείς τι σημαίνει αλλαγή επαγγέλματος... Να σου πω ότι σκέφτηκα ν'ανοίξω καφέ; Και φαντάσου ότι, όπως εσύ, επίσης είχα όνειρα και πίστευα κι έκανα τις προσπάθειές μου. Και μεταπτυχιακά και επιτυχίες στον ασεπ και ωρομισθία...και το αποτέλεσμα αυτό που σου είπα πριν. Και δεν είμαι μόνο εγώ έτσι, είναι χιλιάδες.  Κι όχι τίποτ'άλλο αλλά ούτε στο μέλλον θα διοριστώ. Ποτέ. Οπότε φαντάσου πόσες πιθανότητες έχεις εσύ, αν οι παλιότεροι στα 40 μας αλλάζουμε επάγγελμα. Στο λέω σα συμβουλή για να γλιτώσεις από βάσανα και να μην κάνεις προσπάθεια χωρίς να ανταμειφθούν οι κόποι σου.
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 05:21:27 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #340 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 05:15:17 μμ »
Παρακαλούμε να "προσέχετε" τις παραθέσεις έτσι ώστε να είναι περισσότερο ευανάγνωστα τα μηνύματα και οι απαντήσεις σας. Επίσης παρακαλείστε να μείνετε εντός του θέματος "Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στη Βουλγαρία". Μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο θέμα και να συνεχίσετε τη συζήτηση σας σχετικά με το αν αξίζει ή όχι να συνεχίζει κανείς να πολεμά για να βρίσκεται στη δημόσια εκπαίδευση. 

Ευχαριστούμε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #341 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 05:21:43 μμ »
συμβουλες δινουμε για να εχετε ενα καλυτερο αυριο εσεις οι νεοι γιατι εμεις μειναμε με τα μεταπτυχιακα και τα σεμιναρια στο χερι..................και απο ηλικια περασαμε τα σαραντα με μια ζωη ωρομισθιοι και διαβασμα για μεταπτυχιακα και σεμιναρια που ηθελαν εργασιες :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\τοσο καλα :'( :'( :'(δεν αξιζει να προσπαθει καοιος να μπει στη δημοσια εκπαιδευση τωρα και δυστυχως δεν θα αξιζει και στο μελλον με τις περικοπες των μισθων και την υποχρεωτικη παραμονη για τρια χρονια στο τοπο της πρωτης τοποθετησης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 05:24:02 μμ από mpesg »

Αποσυνδεδεμένος kasperidis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #342 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:00:00 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος kasperidis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #343 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:03:16 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #344 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:09:51 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
θα ζητησουν χαρτι μεταφρασμενο απο τον ιδιοκτητη σπιτιου στη σοφια σφραγισμενο απο την βουλγαρικη εφορια..............και ο μορφωτικος ακολουθος της πρεσβειας θα παρακολουθει το συγκεκριμμενο μεταπτυχιακο ανεπισημα βεβαια αλλα θα κανει τις προτασεις του στην επιτροπη.................ετσιι γινοταν πριν απο χρονια στη βουλγαρια, ρουμανια, σερβια..........μπορει να ζητησουν και λογαριασμους ρευματος η νερου στο ονομα παντα του μεταπτυχιακου φοιτητη, δυστυχως η ευτυχως καποιοι θα χασουν χρηματα...............η λαμογιά καποτε πληρωνεται!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #345 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 01:40:07 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
μπράβο σου που ενημερώνεις για να σταματήσουν τα μεγάλα λαμόγια να τρώνε τα χρήματα από τα μικρά λαμόγια, εννοώ τους πονηρους .......................ακι έχουμε πολλούς τετοιους, το ελληνικό δημόσιο έχει μεγαλώσει γενιές παρτάκηδων που με την σειρά τους μεγάλωσαν τα παιδιά τους με το ίδιο τρόπο...............εμείς και οι και οι βαλκανιοι ,Αλβανοί έχουμε την κουτοπονηριά στο DNA μας

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #346 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:10:40 μμ »
για οποιον ακομη ενδιαφερεται: πηγα σημερα στον ΔΟΑΤΑΠ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο και μου ξεκαθαρησαν οτι δεν προκειτε να αναγνωρισουν τον τιτλο εφοσον δεν πραγματοποιουντε 28 ωρες εβδομαδιαιως. επισης μου ειπαν πως τους πιασανε να μοιραζουν πλαστα χαρτια που λενε πως οι φοιτητες μενουν στη Σοφια και πως βαζουν παρουσιες χωρις να παρισταντε. . τους μεσαζοντες τους αποκαλεσαν κοινως αλητες. τα ιδια μου ειπαν και για το παρεμφερες μεταπτυχιακο στην Ιταλια. οσο για τα παιδια που ηδη φοιτουν, δυστυχως .. γελαστηκανε. στην ερωτηση μου πως θα ξεχωρισουν ενα παιδι που εμενε Σοφια απο ενα αλλο που πηγαινοερχοταν η απαντηση ηταν σαφης: πολυ ευκολα.
Επιτέλους το ΔΟΑΤΑΠ  πήρε θέση.Τώρα όσοι το παρακολουθούν, έπρεπε να είναι πιο προσεχτικοί.Ελεος πια με τα αμφιβόλου εγκυρότητας "μεταπτυχιακά".

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:15:46 μμ »
Απ οσο γνωρίζω το μεταπτυχιακο είναι αναγνωρισμένο,εφόσον συμπληρώθπυν κάποιες ώρες παρακολούθησης,μόλις επικοινώνησα με ένα γραφείο στην Αθήνα που αναλαμβάνει να καταθέσει τα χάρτια στην Βουλγαρία..μερικοί βγάζουν μια αμφισβήτηση για το μεταπτυχιακό λόγω του ότι είναι στην Βουλγαρία και όχι στην Αγγλία για παράδειγμα. Είναι κάποιος που το παρακολουθεί να μας πει τελικά τι γίνεται με τις παρακολουθήσεις?πηγαινετε μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά τον μήνα?μια φορά τον μήνα αρκεί για να συμπληρωθούν οι διδακτικές ώρες?

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #348 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:18:20 μμ »
συγνώμη από ποια πηγή πήρες όλεσ αυτες τις πληροφορίες?και αν μένεις σε ξενοδοχείο?ξερω μια κοπελα που πηγαίνει κάθε σκ και μένει σε ξενοδοχείο και δεν χάνει ούτε ένα μάθημα

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #349 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 02:19:33 μμ »
Τα έλεγα εγώ... ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.