*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395118 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sparos2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #574 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:25:07 μμ »

Μην κλαίγεσαι μετά όταν σου έρχονται τα μονετή από το εξωτερικό και μπαίνουν μπροστά σου στις λίστες ενώ εσύ θα χαραμίζεις άλλο ένα χρόνο.

Και ο νόμος έκτρωμα είναι της ευρωπαικής ένωσης οπότε...
Κανένας που έχει τελειώσει ελληνικό μεταπτυχιακό δεν θα κλαίγεται ...να είσαι σίγουρος
Ο νόμος 3699/2008 είναι του ελληνικού κράτους !
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:26:00 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #575 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:26:57 μμ »

Σσσσσ..Καντε ησυχια ,μην τους ξυπνησουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:36:12 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #576 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:31:14 μμ »

Μην κλαίγεσαι μετά όταν σου έρχονται τα μονετή από το εξωτερικό και μπαίνουν μπροστά σου στις λίστες ενώ εσύ θα χαραμίζεις άλλο ένα χρόνο.

Και ο νόμος έκτρωμα είναι της ευρωπαικής ένωσης οπότε...
Κανένας που έχει τελειώσει ελληνικό μεταπτυχιακό δεν θα κλαίγεται ...να είσαι σίγουρος
Ο νόμος 3699/2008 είναι του ελληνικού κράτους !

Το Ευρωπαϊκό δίκαιο υπερισχύει του εθνικού δικαίου των κρατών-μελών της Ε.Ε.

Το οποίο είναι κάτι καλό για εμάς αλλά είμαστε πολλοί επιπόλαιοι για να το καταλάβουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 05:33:32 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #577 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:34:12 μμ »
Να πέσουν οι τόνοι και οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ξαναδιαβάστε τους όρους χρήσης και πρόσβασης που αποδεχθήκατε κατά την εγγραφή σας.

Η χρήση της παράθεσης να γίνεται με φειδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:32:28 »

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #578 στις: Ιούλιος 05, 2012, 05:40:50 μμ »
Συνοψίζω 
Ξεκίνησε ενα τόπικ για τα μεταπτυχιακά στη Βουλγαρία και παρατηρώ οτι τελικά είναι πολλοί αυτοί που το έκαναν
εκμεταλλευόμενοι ένα νόμο όπου ανεξαρτήτως προυπηρεσίας βάζει μπροστά τα μεταπτυχιακά στους πίνακες αναπληρωτών!!!
Βλέπω επίσης οτι πολλοί απο σας όπου δουλεύετε μέσα σε σχολεία απαξιώνεται το ελληνικό σύστημα αφού σκέφτεστε τα 5.500 ευρώ σας που δώσατε .Τόσο απλά.
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνετε εσείς είναι οτι αφού οι ίδιοι που διδάσκετε μέσα στα σχολεία θεωρείτε ότι τα ξένα είναι καλύτερα τότε απλά συνηγορείτε για κατάργηση των δημοσίων σχολείων .
Ποιό το νόημα να διδάσκουμε όταν οι μαθητές μας θα πρέπει να πηγαίνουν εξωτερικό για να μορφώνονται βάση της λογικής σας ;
Ας τα κλείσουμε όλα και σχολεία και πανεπιστήμια και ο κάθε γονιός να τα στέλνει έξω ανάλογα με το πορτοφόλι του και εμείς να καθόμαστε και να κοιτάμε το ταβάνι !!!!

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #579 στις: Ιούλιος 05, 2012, 06:12:40 μμ »
Προσωπικά ναι θεωρώ την δημόσια εκπαίδευση κακή. Και όχι λόγω έλλειψης γνώσεων και ανεπάρκειας των εκπαιδευτικών αλλά λόγω νοοτροπίας και ωχαδερφισμού που μας έχει τσακίσει και μαραζώσει ως χώρα. Πως θα μπορούσα να θεωρώ τη δημόσια εκπαίδευση καλή όταν έχουμε διαλύσει - ψυχολογικά και οικονομικά - παιδάκια και οικογένειες στα φροντιστήρια επί σειρά δεκαετιών?

Δείτε γιατί γκρινιάζετε εσείς στο φόρουμ πχ. Δεν σας ενδιαφέρει καθόλου πως ενδεχομένως κάποιος κακός εκπαιδευτικός  θα έχει τα παιδιά η ανίψια ή εγγόνια σας αύριο. Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι πως με το Χ μεταπτυχιακό θα μπει μπροστά σας στη λίστα και ενδεχομένως να σας φάει την θέση.

Φυσικά αυτή είναι λογική ανησυχία όλη θέλουμε εργασία για τους εαυτούς και τις οικογένειες μας. Ωστόσο με τη νοοτροπία του δημοσίου υπαλλήλου ακόμα και αν τα παιδιά με τα μεταπτυχιακά από τη Βουλγαρία ήταν 10 φορές καλύτεροι εκπαιδευτικοί από εσάς λίγο θα σας ενδιέφερε. Τι θα λέγατε μήπως «ο Χ είναι καλύτερος πάρτε αυτόν αντί για εμένα»?

Μην περιμένετε συμπάθεια έτσι.

Θέλετε αξιολόγηση? Κανένα πρόβλημα δώσε αξιολόγηση και να δούμε τότε τα ελληνικά και ξένα πτυχία και μεταπτυχιακά αλλά στο τέλος της χρονιάς όποιος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του να πηγαίνει σπίτι του. Όπως συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα και σε κάθε υγιή επιχείρηση.

Η εκπαίδευση δεν είναι λειτούργημα η εκπαίδευση είναι επάγγελμα. Προσωπικά θέλω γύρω μου σωστούς επαγγελματίες που έχουν σπουδάσει  και τι προυπηρεσία έχουν είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2012, 07:26:24 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #580 στις: Ιούλιος 05, 2012, 07:06:25 μμ »
Επειδή μιλάμε για μονοετή μεταπτυχιακά κι επειδή κάποιοι πρότειναν να υπάρχουν τέτοια και στην Ελλάδα, ήθελα να ρωτήσω...τα περιβόητα σεμινάρια Ε.Α. ενός έτους (400+ ωρών) τι διαφορά είχαν και απαξιώθηκαν τόσο πολύ; Ήταν μονοετή προγράμματα, ναι με τις αδυναμίες τους, όχι όλα, αλλά κυρίως αυτά που έγιναν προς το τέλος, αλλά αυτό ήταν θέμα οργάνωσης κι όχι ευθύνης των συμμετεχόντων. Γιατί λοιπόν επαναλαμβάνω αυτά τα μονοετή προγράμματα κατακρίθηκαν τόσο πολύ, ως ακατάλληλα για να παράσχουν τα εφόδια σε μελλοντικούς εκπαιδευτικούς Ε.Α. Αντίστοιχα όμως μονοετή προγράμματα επειδή ονομάζονται μεταπτυχιακά και έρχονται από το εξωτερικό (οποιαδήποτε χώρα) είναι εντάξει.

Μη γελιέστε συνάδελφοι, όλα γίνονται για τον τίτλο και φυσικά για τη μονιμότητα. Δηλαδή αν ένα μονοετές πρόγραμμα το πούμε μεταπτυχιακό, ΟΚ, όλα εντάξει, αναγνωρίζεται, προτάσσεται, διορίζεται κλπ κλπ κλπ. Αλλά αν το ίδιο πρόγραμμα το πούμε σεμινάριο, τότε δεν αξίζει μία. Και για να σας προλάβω, γνωρίζω πώς έγιναν, ειδικά τα τελευταία σεμινάρια (με τι προχειρότητα και υπό ποιες συνθήκες). ΑΛΛΑ δεν ήταν έτσι όλα και το σημαντικότερο...η βασική κατηγορία ήταν ότι δεν μαθαίνει κανείς τίποτα σε ένα χρόνο μόνο. Αντίθετα τώρα, πάλι σε ένα χρόνο, επειδή ονομάζεται μεταπτυχιακό (δεν έχει σημασία αν είναι από τη Βουλγαρία ή από την Οξφόρδη ή απ' όπου θέλετε) είναι ΟΚ και οι κάτοχοί του μάχιμοι εκπαιδευτικοί της Ε.Α.

Κι όλα αυτά για τη μονιμότητα, το μισθό, την ελπίδα, το δικαίωμα στην εργασία, όπως θέλετε πείτε το.

Αν όλο αυτό δεν είναι το θέατρο του παραλόγου τότε τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #581 στις: Ιούλιος 05, 2012, 07:34:31 μμ »
Κοίτα τις εξετάσεις που έχω κάνει στα 2 χρόνια του μεταπτυχιακού μου δεν τις έχεις δει εσυ προσωπικά ούτε στο όνειρό σου και αν θες σε προσωπικό μήνυμα σου στέλνω και πλήρως τα στοιχεία μου αν δεχτείς να μου στείλεις και τα δικά σου για να συγκρίνουμε τα μαθηματα που διδαχθηκες εσύ και αυτά που έκανα εγώ ,σε προκαλώ δημοσίως να δώσεις το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού σου για να σου απαντήσω με τα 24 δικά μου τις 800 ώρες πρακτικής και διπλωματικής μου καθώς και τον τρόπο εισαγωγής μου και αντιστοίχως το δικό σου για να δεις τι εστί ελληνικό μεταπτυχιακό ,όχι τίποτα αλλά να τα συγκρίνουμε ρε κοπελιά και δημοσίως και απο κοντά για να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του, γιατί την απαξίωση τη δική σας δεν την ανέχομαι πια ,αρκετά ,μίλα με στοιχεία εδώ αλλιώς τουμπεκί

Σου έστειλα pm!
Μην εξάπτεσαι, γιατί όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται!
Καλό σ/κ σε όλους και χαμηλώστε τους τόνους!
Εγώ εύχομαι καλό διορισμό σε όλους (πλησιάζει ο καιρός των ελάχιστων διορισμών), αυτό είναι το πρόβλημα των περισσοτέρων και όχι τα μεταπτυχιακά!

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #582 στις: Ιούλιος 05, 2012, 09:56:53 μμ »
Πραγματικά θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένας σύλλογος σχολείου που να αποτελείται από όλες τις ομάδες που συμμετέχουν στη συζήτηση...................Πόσο κρίμα είναι που ο αγώνας για την κατάταξη στους πίνακες μας φέρνει σε τέτοιες καταστάσεις, αντιπαραθέσεις και απαξιώσεις.......

Κάθε ένας μας έχει κάνει τον αγώνα του δε λέω, και κάποιοι, κάποιες φορές αισθάνονται αδικήμένοι για τον έναν ή τον άλλο λόγο.Προσωπικά έχω μεταπτυχιακό από την Αγγλία.Στους λιγοστούς συλλόγους που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα έχω συναντήσει ¨σεμιναριακούς¨με άριστες ικανότητες να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις στα πλαίσια ενός ειδικού σχολείο....από την άλλη έχω δει "μεταπτυχιακούς" της Αγγλίας να έχουν το νου τους στο πως να λουφάξουν.......
Ας μαζευτούμε να διεκδικήσουμε καμιά οργανική!!!θα είχε πιο ενδιαφέρον......
 

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #583 στις: Ιούλιος 06, 2012, 12:45:08 πμ »
Πραγματικά θα είχε πολύ ενδιαφέρον ένας σύλλογος σχολείου που να αποτελείται από όλες τις ομάδες που συμμετέχουν στη συζήτηση...................Πόσο κρίμα είναι που ο αγώνας για την κατάταξη στους πίνακες μας φέρνει σε τέτοιες καταστάσεις, αντιπαραθέσεις και απαξιώσεις.......

Κάθε ένας μας έχει κάνει τον αγώνα του δε λέω, και κάποιοι, κάποιες φορές αισθάνονται αδικήμένοι για τον έναν ή τον άλλο λόγο.Προσωπικά έχω μεταπτυχιακό από την Αγγλία.Στους λιγοστούς συλλόγους που έχω δουλέψει μέχρι σήμερα έχω συναντήσει ¨σεμιναριακούς¨με άριστες ικανότητες να διαχειριστούν δύσκολες καταστάσεις στα πλαίσια ενός ειδικού σχολείο....από την άλλη έχω δει "μεταπτυχιακούς" της Αγγλίας να έχουν το νου τους στο πως να λουφάξουν.......
Ας μαζευτούμε να διεκδικήσουμε καμιά οργανική!!!θα είχε πιο ενδιαφέρον......

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++  ;) ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #584 στις: Ιούλιος 06, 2012, 01:01:51 μμ »
Επειδή γνώριζω άτομα που κάνουν το μεταπτυχιακό έχω να πω ότι καταρχάς ζητάνε γνώση Αγγλικών, δεν σε δέχονται αλλιώς, τα μαθήματα είναι στα Αγγλικά κάθε Παρασκευή Σάββατο και Κυριακή για να διευκολύνονται όσοι δουλεύουν κάτι το οποίο γίνεται και στην Ελλάδα, οπότε και προλαβαίνεις να πας, συγκεκριμένα από Θεσσαλονίκη τα Σόφια είναι μόλις 4 ώρες!Επιπλέον έχει παρουσίες και εργασίες κάθε μήνα καθώς και διπλωματική την οποία την παρουσιάζεις σε επιτροπή με την λήψη του Μεταπτυχιακού!Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν μας πειράζει που πάμε σε γιατρούς που τελείωσαν στην Βουλγαρία και στην Ρουμανία γιατί δεν πέρασαν εδώ μας πειράζει ένα μεταπτυχιακό, αυτό είναι κόμπλεξ!!!!!!Τι Αγγλία τι Βουλγαρία;;;Που είναι η διαφορά;;;Και καλά κάνουν και πάνε έξω όσοι μπορούν γιατί εγώ προσωπικά έχω τελειώσει το τμήμα Ειδικής Αγωγής δουλεύω σαν αναπληρώτρια στν Ειδική Αγωγή 3 χρόνια τώρα έδωσα πέρσι στο Μεταπτυχιακό του Αριστοτελείου έγραψα Άριστα και η κυρία Τζουριάδου με έκοψε στην συνέντευξη για να περάσει τους δικούς της και ένας δεν είχε παραστεί στις γραπτές εξετάσεις ήταν απών!Αυτό δεν είναι αδικία;;;Δεν είναι αδικία να θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό για παράδειγμα 300-400 άτομα και να πέρνουν 25;;;;Και εννοείται δεν περνάει όποιος και όποιος πρέπει να έχεις γνωστούς.Έγω λέω ότι πολεμάμε για λάθος πράγματα αυτήν την στιγμή!Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην γίνονται αποσπάσεις μόνιμων σε μονάδες ειδικής αγωγής και να γίνουν μόνιμοι διορισμοί έτσι ακόμα και αυτοί που έχουν μεταπτυχιακό και θα προηγούνται λόγω γνώσεων δεν θα μας άγγιζαν!

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #586 στις: Ιούλιος 06, 2012, 01:09:09 μμ »
Τώρα αν σου πω ότι εγώ στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ΔΕΝ είχα μέσο, θα καταντήσω κουραστική?? Και επίσης κανένα  από τα κορίτσια που γνώρισα δεν είχε μέσο, είμαι σίγουρη. Και όσο για το πανεπιστήμιο της Σόφια, δεν αμφιβάλλουμε ότι είναι καλό, αλλά πολλά ακούγονται και εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά... Θέλει πολύ ψάξιμο και επικοινωνία απευθείας με το πανεπιστήμιο. Εγώ θα πρότεινα να βρει η κοπέλα κάποιον που να μιλάει βουλγάρικα, να ζητήσουν τον οδηγό σπουδών, τις απιτήσεις, κ.τ.λ. Επίσης μια ξεκάθαρη απάντηση από τον ΔΟΑΤΑΠ, ο οποίος είναι ό,τι να ναι!!

Αποσυνδεδεμένος Anastasia_PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #587 στις: Ιούλιος 06, 2012, 01:20:16 μμ »
Καθόλου κουραστική και εγώ δεν είχα μέσον και είχαν το θράσος στην συνέντευξη να μου πουν ότι έγραψα και άριστα!Σε όλα τα μεταπτυχιακά υπάρχει καποιός απλά στο συγκεκριμένο κολλάνε όρισμένοι γιατί γίνεται σε υποβαθμισμένη χώρα και όχι στην Αγγλία!Απευθείας με το Πανεπιστήμιο μιλάει και εργάζεται και  ίδια σαν αναπληρώτρια και είναι πολύ απαιτητικό και πηγαινοέρχεται κάθε Π-Σ-Κ!Ο ΔΟΑΤΑΠ έχει απαντήσει επίσημα ότι αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό έχει βγάλει ανακοίνωση από τον Σεπτέμβρη στην σελίδα τους!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.