*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395022 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #770 στις: Αύγουστος 12, 2012, 10:05:04 μμ »
Στην ανακοίνωση που ανάρτησε ο σύλλογος τους τι εννοούν όταν γράφουν «διπλοεγγεγραμμένους εκπαιδευτικούς»;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:53 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #771 στις: Αύγουστος 12, 2012, 10:18:51 μμ »
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων της κατεύθυνσης έχουν κατοχυρωθεί από με το Νόμο 3699/2008 (Φ.Ε.Κ. 199/2-10-2008) «Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση ατόμων με αναπηρία ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες» και τις σχετικές τροποποιήσεις του Νόμου 3966/2011 (ΦΕΚ 118/24-5-2011), άρθρο 56 παρ 1 & 2:
«Ο πτυχιούχος της κατεύθυνσης «Εκπαίδευση Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες» έχει τα τυπικά προσόντα διορισμού στον εισαγωγικό βαθμό του συνιστώμενου κλάδου ΠΕ 71 (Δασκάλων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΕΑΕ). Οι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ 71 τοποθετούνται με διορισμό, μετάθεση ή απόσπαση σε δημοτικά σχολεία ΕΑΕ, σε τμήματα ένταξης των δημοτικών σχολείων, σε προγράμματα παράλληλης στήριξης, παροχής διδασκαλίας στο σπίτι και με απόσπαση καλύπτουν ανάγκες σε εργαστήρια ειδικής επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης (ΕΕΕΕΚ).  Επίσης όταν συμπληρώσουν τριετή εκπαιδευτική προϋπηρεσία σε αυτά, μπορούν να τοποθετηθούν με μετάθεση ή απόσπαση σε θέσεις των ΚΕΔΔΥ».

Βλέπεις κάτι που δε βλέπω?

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #772 στις: Αύγουστος 12, 2012, 10:56:55 μμ »
Οικογενειακή  γνωστή το ξεκίνησε φέτος το μεταπτυχιακό χωρίς να γνωρίζει καν αγγλικά ενώ αναφέρει ότι  οι εργασίες θα γίνονται εξ΄αποστάσεως και δεν χρειάζεται παρακολούθηση.Όποιος έχει χρήμα προοδεύει σ αυτή την χώρα!

Βλακείες σου λέει η οικογενειακή σου γνωστή.
Δεν καταλαβαίνω ρε ΤTG γιατί λέει βλακείες; Για πες μας την άποψή σου... τι ξέρεις;
Θα σου πω. Δεν ξέρω τι ακούτε από τον καθένα "φίλο" ή "γνωστό" σας. Δεν ξέρω αν καυχιέται ή αν αυτά που λέει είναι αλήθεια. Εγώ ξέρω αυτά που γίνονται και όχι αυτά που "δεν γίνονται".
Αυτά που γίνονται είναι ότι για να κάνει το πανεπιστήμιο δεκτή την αίτησή σου ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις πτυχίο Αγγλικής γλώσσας. Επίσης το μεταπτυχιακό ΔΕΝ είναι εξ'αποστάσεως. Έχει παρακολουθήσεις, έχει επισκέψεις σε σχολεία, έχει επισκέψεις στα αντίστοιχα ΚΕΔΔΥ. Μέχρι και επίσκεψη σε τυπογραφείο για βιβλία για τυφλούς πήγαμε να δούμε. Επίσης έχει εργασίες, άλλες απαιτητικές και άλλες όχι και τόσο αλλά αυτό πιστεύω ότι γίνεται σε κάθε σχολή. Έχει διπλωματική εργασία (κάπου είχε ακουστεί ότι δεν έχει και άρα είναι επιπέδου σεμιναρίου, ότι να'ναι δηλαδή). Όλες οι εργασίες οι εξετάσεις αλλά και η διπλωματική είναι στα Αγγλικά οπότε αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά θα δυσκολευτείς. 
Για αυτά πιστεύω πως θα πρέπει να μιλάμε εδώ μέσα  και να δίνουμε πληροφορίες σε παιδιά που ενδιαφέρονται να το παρακολουθήσουν και όχι να λοιδωρουμε κάτι που δεν ξέρουμε. Τώρα αν όλοι οι "γνωστοί" σας είναι βύσματα και λεφτάδες τι να πω. Στην Ελλάδα δηλαδή αν είσαι βύσμα ή λεφτάς δεν μπορεί να πάρεις πτυχίο? Δεν μπορείς να πας ΣΕΛΕΤΕ?  Τες πα άλλη κουβέντα αυτή για άλλο τόπικ
A!!! Δηλαδή εσύ πρέπει να ήσουνα σε παράρτημα του Harvard ή University of London με τόσες πολλές δραστηριότητες και τρέξιμο...
Και άλλες δύο ερωτήσεις:
1. Πόσα άτομα το παρακολουθάσατε 10 ή 20? Κάτι έχει ακουστεί για 180 το χειμερινό και άλλα τόσα ξεκίνησαν το εαρινό εξαμηνο (αυτό που ένα μεταπτυχιακό ξεκινάει σε 2 φάσεις στο ίδιο ακαδημαικό έτος, δεν πρέπει να το έχει ούτε το Harvard)
2. Έλα πες την αλήθεια. Το καλοκαίρι που "έγραφες" την διπλωματική σου σε ποια νησιά πήγες; Ακούγεται ότι σε βαρέθηκαν οι παραλίες και οι γκαρσόνες. Αληθεύει;

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #773 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:13:47 μμ »
Οικογενειακή  γνωστή το ξεκίνησε φέτος το μεταπτυχιακό χωρίς να γνωρίζει καν αγγλικά ενώ αναφέρει ότι  οι εργασίες θα γίνονται εξ΄αποστάσεως και δεν χρειάζεται παρακολούθηση.Όποιος έχει χρήμα προοδεύει σ αυτή την χώρα!

Βλακείες σου λέει η οικογενειακή σου γνωστή.
Δεν καταλαβαίνω ρε ΤTG γιατί λέει βλακείες; Για πες μας την άποψή σου... τι ξέρεις;
Θα σου πω. Δεν ξέρω τι ακούτε από τον καθένα "φίλο" ή "γνωστό" σας. Δεν ξέρω αν καυχιέται ή αν αυτά που λέει είναι αλήθεια. Εγώ ξέρω αυτά που γίνονται και όχι αυτά που "δεν γίνονται".
Αυτά που γίνονται είναι ότι για να κάνει το πανεπιστήμιο δεκτή την αίτησή σου ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις πτυχίο Αγγλικής γλώσσας. Επίσης το μεταπτυχιακό ΔΕΝ είναι εξ'αποστάσεως. Έχει παρακολουθήσεις, έχει επισκέψεις σε σχολεία, έχει επισκέψεις στα αντίστοιχα ΚΕΔΔΥ. Μέχρι και επίσκεψη σε τυπογραφείο για βιβλία για τυφλούς πήγαμε να δούμε. Επίσης έχει εργασίες, άλλες απαιτητικές και άλλες όχι και τόσο αλλά αυτό πιστεύω ότι γίνεται σε κάθε σχολή. Έχει διπλωματική εργασία (κάπου είχε ακουστεί ότι δεν έχει και άρα είναι επιπέδου σεμιναρίου, ότι να'ναι δηλαδή). Όλες οι εργασίες οι εξετάσεις αλλά και η διπλωματική είναι στα Αγγλικά οπότε αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά θα δυσκολευτείς. 
Για αυτά πιστεύω πως θα πρέπει να μιλάμε εδώ μέσα  και να δίνουμε πληροφορίες σε παιδιά που ενδιαφέρονται να το παρακολουθήσουν και όχι να λοιδωρουμε κάτι που δεν ξέρουμε. Τώρα αν όλοι οι "γνωστοί" σας είναι βύσματα και λεφτάδες τι να πω. Στην Ελλάδα δηλαδή αν είσαι βύσμα ή λεφτάς δεν μπορεί να πάρεις πτυχίο? Δεν μπορείς να πας ΣΕΛΕΤΕ?  Τες πα άλλη κουβέντα αυτή για άλλο τόπικ
A!!! Δηλαδή εσύ πρέπει να ήσουνα σε παράρτημα του Harvard ή University of London με τόσες πολλές δραστηριότητες και τρέξιμο...
Και άλλες δύο ερωτήσεις:
1. Πόσα άτομα το παρακολουθάσατε 10 ή 20? Κάτι έχει ακουστεί για 180 το χειμερινό και άλλα τόσα ξεκίνησαν το εαρινό εξαμηνο (αυτό που ένα μεταπτυχιακό ξεκινάει σε 2 φάσεις στο ίδιο ακαδημαικό έτος, δεν πρέπει να το έχει ούτε το Harvard)
2. Έλα πες την αλήθεια. Το καλοκαίρι που "έγραφες" την διπλωματική σου σε ποια νησιά πήγες; Ακούγεται ότι σε βαρέθηκαν οι παραλίες και οι γκαρσόνες. Αληθεύει;
Νομιζα ότι ρωτούσες σοβαρά και σου απάντησα. Έκανα λάθος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:53 »

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #774 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:28:40 μμ »
Οικογενειακή  γνωστή το ξεκίνησε φέτος το μεταπτυχιακό χωρίς να γνωρίζει καν αγγλικά ενώ αναφέρει ότι  οι εργασίες θα γίνονται εξ΄αποστάσεως και δεν χρειάζεται παρακολούθηση.Όποιος έχει χρήμα προοδεύει σ αυτή την χώρα!

Βλακείες σου λέει η οικογενειακή σου γνωστή.
Δεν καταλαβαίνω ρε ΤTG γιατί λέει βλακείες; Για πες μας την άποψή σου... τι ξέρεις;
Θα σου πω. Δεν ξέρω τι ακούτε από τον καθένα "φίλο" ή "γνωστό" σας. Δεν ξέρω αν καυχιέται ή αν αυτά που λέει είναι αλήθεια. Εγώ ξέρω αυτά που γίνονται και όχι αυτά που "δεν γίνονται".
Αυτά που γίνονται είναι ότι για να κάνει το πανεπιστήμιο δεκτή την αίτησή σου ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις πτυχίο Αγγλικής γλώσσας. Επίσης το μεταπτυχιακό ΔΕΝ είναι εξ'αποστάσεως. Έχει παρακολουθήσεις, έχει επισκέψεις σε σχολεία, έχει επισκέψεις στα αντίστοιχα ΚΕΔΔΥ. Μέχρι και επίσκεψη σε τυπογραφείο για βιβλία για τυφλούς πήγαμε να δούμε. Επίσης έχει εργασίες, άλλες απαιτητικές και άλλες όχι και τόσο αλλά αυτό πιστεύω ότι γίνεται σε κάθε σχολή. Έχει διπλωματική εργασία (κάπου είχε ακουστεί ότι δεν έχει και άρα είναι επιπέδου σεμιναρίου, ότι να'ναι δηλαδή). Όλες οι εργασίες οι εξετάσεις αλλά και η διπλωματική είναι στα Αγγλικά οπότε αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά θα δυσκολευτείς. 
Για αυτά πιστεύω πως θα πρέπει να μιλάμε εδώ μέσα  και να δίνουμε πληροφορίες σε παιδιά που ενδιαφέρονται να το παρακολουθήσουν και όχι να λοιδωρουμε κάτι που δεν ξέρουμε. Τώρα αν όλοι οι "γνωστοί" σας είναι βύσματα και λεφτάδες τι να πω. Στην Ελλάδα δηλαδή αν είσαι βύσμα ή λεφτάς δεν μπορεί να πάρεις πτυχίο? Δεν μπορείς να πας ΣΕΛΕΤΕ?  Τες πα άλλη κουβέντα αυτή για άλλο τόπικ
A!!! Δηλαδή εσύ πρέπει να ήσουνα σε παράρτημα του Harvard ή University of London με τόσες πολλές δραστηριότητες και τρέξιμο...
Και άλλες δύο ερωτήσεις:
1. Πόσα άτομα το παρακολουθάσατε 10 ή 20? Κάτι έχει ακουστεί για 180 το χειμερινό και άλλα τόσα ξεκίνησαν το εαρινό εξαμηνο (αυτό που ένα μεταπτυχιακό ξεκινάει σε 2 φάσεις στο ίδιο ακαδημαικό έτος, δεν πρέπει να το έχει ούτε το Harvard)
2. Έλα πες την αλήθεια. Το καλοκαίρι που "έγραφες" την διπλωματική σου σε ποια νησιά πήγες; Ακούγεται ότι σε βαρέθηκαν οι παραλίες και οι γκαρσόνες. Αληθεύει;
Νομιζα ότι ρωτούσες σοβαρά και σου απάντησα. Έκανα λάθος
Ενώ εσένα το ύφος σου, στον/στην συνάδελφο, ότι λέει βλακείες...

Εν πάσει περιπτώσει δεν φταίς εσύ, τι δουλειά σου κάνεις. Τα υπουργεία είναι το πρόβλημα...

Έχεις δίκιο. Συγχώρεσε το ύφος μου αλλά, κάνω το Μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διαβάζω αρκετα για να διενεργήσω και να γράψω την έρευνα, πηγαινω καθημερινα σχεδον για να πάρω ή να δώσω βιβλία κλπ. Κακώς αισθάνομαι αδικημένος;

Τελικά δεν μου απάντησες στις ερωτήσεις, οι οποίες είναι σοβαρές, περιμένω.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #775 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:35:21 μμ »
Ξερει καποιος ποσα ειναι τα μεταπτυχιακα ειδικης αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα?? Εκτος απο τα ελληνικα πανεπιστημια, του Τορινο και της Βουλγαριας.

Αποσυνδεδεμένος TTG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #776 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:36:57 μμ »


Ενώ εσένα το ύφος σου, στον/στην συνάδελφο, ότι λέει βλακείες...

Εν πάσει περιπτώσει δεν φταίς εσύ, τι δουλειά σου κάνεις. Τα υπουργεία είναι το πρόβλημα...

Έχεις δίκιο. Συγχώρεσε το ύφος μου αλλά, κάνω το Μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διαβάζω αρκετα για να διενεργήσω και να γράψω την έρευνα, πηγαινω καθημερινα σχεδον για να πάρω ή να δώσω βιβλία κλπ. Κακώς αισθάνομαι αδικημένος;

Τελικά δεν μου απάντησες στις ερωτήσεις, οι οποίες είναι σοβαρές, περιμένω.
Ναι δεν έπρεπε να γράψω "βλακείες" επρεπε να γράψω ανακρίβειες. Όσο εσυ αισθάνεσαι αδικημένος να ξέρεις άλλο τόσο αισθάνομαι και εγώ με τις ανακρίβειες που γράφονται εδω μέσα. Και τι να κάνω. Εγώ δεν είχα 500ευρα για να μοιράζω δεξια και αριστερά για να μου κάνουν εργασίες και κάθομαι και τις κάνω μόνος μου. Πρέπει να απολογηθώ και για αυτό?
Για να σου απαντήσω όμως.
1) Δεν είναι αυτοί οι αριθμοι που γράφεις και
2) Δεν αληθεύει.

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #777 στις: Αύγουστος 12, 2012, 11:54:22 μμ »
IOE for ever
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...Είμαι στην Αγγλία τους τελευταίους 11 μήνες, κάνω το συγκεκριμένω Mετ/κο Ε.Α. και καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ τα όσα έγραψες. Είμαι στην φάση που τελειώνω την Διπλωματική μου, δεν έχω κοιμηθεί παραπάνω από 6 ώρες/ημέρα τους τελευταίους 3 μήνες...όμως μην περιμένεις όλα αυτά να αναγνωριστούν από το "δίκαιο" κράτος...Επίσης, μην ελπίζεις ότι θα σε καταλάβουν οι απόφοιτοι του αντίστοιχου "Master"  :D της Ιταλιας-Βουλγαρίας...γνωρίζω άτομα που θα πάρουμε μαζι την ανανώριση (του χρονου) και φέτος έχουν απολαύσει το καλοκαιρι τους κανονικοτατα...θα μου πεις...μπορει να γραφεται η συγκεκριμένη Διπλωματικη και στην παραλια...! Τελος παντων, απλα να ξερεις (αν αυτο σε κάνει να αισθάνεσαι πιο  καλα) οτι στην θέση σου είναι αρκετα ατομα που εχουν θυσιασει ΠΑΡΑ πολλα για να πάρουν το αντίστοιχο χαρτι και νιώθουν την ιδια Α Δ Ι Κ Ι Α!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 09:59:50 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #778 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:19:25 πμ »


Ενώ εσένα το ύφος σου, στον/στην συνάδελφο, ότι λέει βλακείες...

Εν πάσει περιπτώσει δεν φταίς εσύ, τι δουλειά σου κάνεις. Τα υπουργεία είναι το πρόβλημα...

Έχεις δίκιο. Συγχώρεσε το ύφος μου αλλά, κάνω το Μεταπτυχιακό στην Αγγλία, διαβάζω αρκετα για να διενεργήσω και να γράψω την έρευνα, πηγαινω καθημερινα σχεδον για να πάρω ή να δώσω βιβλία κλπ. Κακώς αισθάνομαι αδικημένος;

Τελικά δεν μου απάντησες στις ερωτήσεις, οι οποίες είναι σοβαρές, περιμένω.
Ναι δεν έπρεπε να γράψω "βλακείες" επρεπε να γράψω ανακρίβειες. Όσο εσυ αισθάνεσαι αδικημένος να ξέρεις άλλο τόσο αισθάνομαι και εγώ με τις ανακρίβειες που γράφονται εδω μέσα. Και τι να κάνω. Εγώ δεν είχα 500ευρα για να μοιράζω δεξια και αριστερά για να μου κάνουν εργασίες και κάθομαι και τις κάνω μόνος μου. Πρέπει να απολογηθώ και για αυτό?
Για να σου απαντήσω όμως.
1) Δεν είναι αυτοί οι αριθμοι που γράφεις και
2) Δεν αληθεύει.

Hess21, ειλικρινά, καταλαβαίνω την οργή σου όπως επίσης την αγανάκτηση σου περί των συγεκριμένων "Μεταπτυχιακών"...και την καταλαβαίνω γιατί πολύ απλά, βρίσκομαι κ εγώ στην Αγγλία, για το συγκεκριμένο Master και μάλιστα στην δυσκολότερη φάση, γράφω δηλαδή τη Διπλωματική μου. Δεν χρειάζεται να μιλήσω για τα ξενύχτια και τα συναφή, πιστεύω τα έχεις περάσει και συνεχίζεις να τα περνάς...

TTG, συμφωνω με τους αριθμούς που ανέφερε ο Hess21 μιας και επιχείρησα να τηλεφωνήσω αμεσως μετά τα Χριστούγεννα σε ένα από τα γνωστα γραφεία που αναλαμβάνει να στειλει φοιτητες στην Βουλγαρια. Ειπα οτι ενδιαφέρομαι σοβαρα για το συγκεκριμενο Master, ρωτησα τον (κατα προσεγγιση) αριθμο φοιτητων και τις υποχρεωσεις μου σε οτι αφορα την παρουσια μου εκει. Μου ειπε λοιπον η υπεύθυνη του γραφείου οτι συνολικα στο 1ο εξαμηνο ο αριθμος ξεπερνα την εκατονταδα και το ιδιο προβλεπεται για το 2ο Group που ξεκινουσε στο 2ο εξαμηνο...Επισης, οταν της ειπα οτι (δηθεν) δουλευω και αρα θα μου ειναι δυσκολο να παρευρισκομαι εκει, μου αναφερε τα εξης:'Μπορει να εχει περαστει ως "δια ζωσης" για να αναγνωριστει απο το ΔΟΑΤΑΠ, αλλα...ουσιαστικα, ειναι "e learning" !!! Οποτε μην ανησυχεις καθολου για τη συνεπη σου παρουσια στις διαλεξεις!!!Να σκεφτεις οτι οι 99% αυτων που το κανουν δουλευουν κανονικοτατα...' Ολα οσα σου αναφερω ειναι ηχογραφημενα, συνεπως, ισως θα ηταν καλο να τα γνωστοποιησουμε και στο ΔΟΑΤΑΠ οταν με το καλο επιστρεψουμε για να μας πουν και εκεινοι την αποψη τους.

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #779 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:38:36 πμ »
Αυτές τις πληροφορίες για το ποιος και πότε έκανε το μεταπτυχιακό, και αν ήταν τότε αναπληρωτής και έπαιρνε παραπάνω άδειες κλπ.. που τις βρήκατε; Ντετέκτιβ βάλατε;  ???
Σοβαρά, το έχω απορία..

Η απάντηση είναι απλή: Αν άνηκες στα άτομα που έχουν κάνει το Μετ/κο με νόμιμο τρόπο, έχουν δαπανήσει χρήμα, και ατελείωτες ώρες διαβάσματος και υπομονής για την επίτευξη του τελικού στόχου, πίστεψέ με, θα το έψαχνες το ίδιο πολύ ΚΑΙ εσύ...

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #780 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:44:09 πμ »
ΟΣΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ???

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #781 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:49:20 πμ »
ΟΣΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ???
Οχι βεβαια! Κανεις που πιστευει στο Master που εκανε-κανει δεν λεει "οχι" στο ελεγχο ΚΑΙ των Μετ/κων απο Αγγλια.
Σημειωση: ΑΝ τα μετ/κα απο Αγγλια ερχονται "με το κιλο", τα αντιστοιχα απο Βουλγαρια-Ιταλια ερχονται "με τον τονο"...αυτο απο μονο του γεννα υποψιες...

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #782 στις: Αύγουστος 13, 2012, 12:56:05 πμ »
Προς GregX και noname:

Καταρχήν, δεν έχω καπαρώσει κανένα σχολείο και κατά δεύτερον συμφωνώ με όλα όσα λέτε!

Δεν γνωρίζω αν εσείς παρακολουθείτε ανελλιπώς το μεταπτυχιακό, αν είστε συνεπείς στις υποχρεώσεις σας, αν μελετάτε και και κα και ...
Μακάρι να βρεθεί μία φόρμουλα έτσι ώστε αυτοί που πραγματικά στάθηκαν στο ύψος τους με επαγγελματισμό και ευσυνειδησία απέναντι στις υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού να δικαιωθούν...

ΟΜΩΣ, και δεν νομίζω να αμφιβάλλετε γι' αυτό:

Υπάρχουν άτομα, και δυστυχώς δεν είναι λίγα, που έχουν παρακολουθήσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το πολύ 3-4 φορές (για 2-3 μέρες) όλη τη χρονιά, δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν ελάχιστα αγγλικά, εννοείται δεν έχουν ξεπατωθεί σε κανενός είδους διάβασμα και καυχιόνται και ειρωνεύονται ότι του χρόνου θα προηγηθούν στους πίνακες και αλίμονο στα κορόιδα που δεν το παρακολουθούν!!!!!!!!!!

Θα ΄θελα να 'ξερα αν συμφωνείτε με τέτοιες πρακτικές… Συμφωνείτε;; και τι προτείνετε για αυτά τα άτομα... αξίζει να κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο;;;; τον ίδιο τίτλο που εσείς προφανώς ιδρώσατε για να τον αποκτήσετε;;; τους πιστοποιεί αυτό ότι θα γίνουν άξιοι παιδαγωγοί αυτιστικών και λοιπών μαθητών;;;;

(όσον αφορά τις άδειες και πως αυτές δίνονται, δεν είναι αυτό το ζητούμενο, απλά είναι μία άλλη – σημαντική – παράμετρος του όλου θέματος…)

Εάν έχετε συγκεκριμένα στοιχεία και γνωρίζετε συγκεκριμένα πράγματα για συγκεκριμένα άτομα «σταυρώστε» τους.
Να μας παίρνει όλους η μπάλα  για 1-2 αχαρακτήριστους  είναι άδικο. Να φωνάζετε για μερικές Παρασκευές λες και δεν δουλεύουμε όλοι σε σχολεία και δεν ξέρουμε τι γίνεται είναι απλή αλητεία. Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια κλπ μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

Σχετικά μα αυτά που λέει ο MD25 από πάνω. Το δικαίωμα απουσιών που έχεις είναι περίπου 20% όπως στην συντριπτική πλειοψηφία των μεταπτυχιακών του εξωτερικού. Απλά ωραία και κατανοητά.

Το γραφείο που κάνει τη μεσιτεία είναι σαν τον Τσίπρα μόνο γκόμενες δεν τάζει και σε προδιαθέτει για καμιά δεκαριά ταξίδια. Όταν ξεκινάς το μεταπτυχιακό και μαθαίνεις για τις παρουσίες κι περίπου 25 ταξίδια + πραγματικές εργασίες + καμιά 100άρα σελίδες διπλωματική (την οποία παρουσιάζεις στα αγγλικά – για αυτό λέμε πως δεν στέκουν τα περί παντελής άγνοιας αγγλικών – μπορεί να μην είσαι και επιπέδου proficiency αλλά τα βασικά τα ξέρεις) τα πράγματα αλλάζουν. Μην ακούτε τι σας λέει το μεσιτικό γραφείο ρωτήστε κάποιον ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ συνάδελφο φίλο κλπ που πάει. Το γραφείο προσπαθεί να πουλήσει θα σας πει ακριβώς αυτό που θέλετε να ακούσετε.

Και όπως ξαναείπα μην αντιμετωπίζετε το συγκεκριμένο θέμα με κακή προδιάθεση. Εγώ προσωπικά θεωρώ αστεία τα πτυχία και μεταπτυχιακά από την Αγγλία επειδή την έχω συνδυάσει ως την χώρα που πήγαιναν τα κακομαθημένα – ή απλά χαζά - παιδιά πλουσίων που αποτύγχαναν στις πανελλήνιες.
Λανθασμένη αντίληψη 100% καλώς ή κακώς ωστόσο αν αποδεχτούμε το στερεότυπο που ίσχυε όταν δίναμε πανελλήνιες  με τις δέσμες – για όσους θυμούνται - δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα.

Δηλαδή να σας σταυρώνω όλους ανεξάρτητα από το αν το αξίζετε ή όχι  επειδή εμένα η Αγγλία ως προορισμός σπουδών μου φαίνεται κάπως? Δεν θα ήταν λάθος και δεν θα ήμουνα ανόητος αν το έκανα?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 01:20:19 πμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #783 στις: Αύγουστος 13, 2012, 01:21:21 πμ »
GregX
Δηλαδή, θεωρείς τα μεταπτυχιακά της Αγγλίας χειρότερα απο τις Βουλγαρίας.  :o :-X
Πολλές ώρες μπορούμε να δαπανήουμε λέγοντας ο καθένας από δικό του μετερίζι αυτά που τον συμφερούν και να ευλογεί τα γένια του.
Ένα είναι το σίγουρο: ότι ένας τενεκές λάδι πάει πιο εύκολά και γρήγορα στην Βουλγαρία από οποιοδήποτε άλλο μέρος. Α! ίσως και στην Αλβανία... λέτε;;; Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στην Αλβανία... Βάζει ιδέες...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 09:59:12 πμ από newseditor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.