*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395115 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 13, 2012, 02:51:10 πμ »
ΟΡΟΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ:

9. (....) Τα μηνύματά σας θα πρέπει να είναι όλα στην Ελληνική γλώσσα και όχι greeklish ή αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 13, 2012, 02:51:22 πμ »

ego exo kanei dissertation se megalo aggliko panepistimio se ligotero apo ena mina me 16000 lexeis...kai vathmologithika me 63 otan sta 70 itan to distinction...otan diafores kotes tu pedagogiku pernan iremistika na sinelthun mpas kai tin teleiosun me 3-4 mines duleia...opote....min su fenonte perierga !!!

Ξερεις φανταζομαι οτι υπαρχει εμφανης διαφορα απο Διπλωματικη σε Διπλωματικη...Και σου απαντω γιατι και εγω 17000 λεξεις εγραψα στο 1ο μου Master σε 1,5 μηνα (με ασταματητο διαβασμα βεβαια) γιατι ηταν βιβλιογραφικη ενω στον 2ο Master που κανω τωρα εχω σχεδον 3 μηνες και δεν την εχω ολοκληρωσει εντελως...και αυτο οχι γιατι ειμαι του Παιδ/κου, ουτε γιατι ειμαι κοτα, αλλα επειδη περιειχε συνεντευξεις και ερωτηματολογια που μεχρι να τα στησεις, να τα μοιρασεις, να παρεις απαντησεις και να τις αναλυσεις, θελει καιρο...Καλα ειναι να σκεφτομαστε διαφορες παραμετρους πριν γενικευσουμε τα πραγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 09:46:05 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος enigmatic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 13, 2012, 03:02:23 πμ »
MD 25 Καλό κουράγιο. Προφανώς όποιος έχει κοπιάσει μπορεί να καταλάβει. Οποιος είναι τόσο απαξιωτικός με την ίδια του τη δουλειά ή ψέματα λέει ή δεν ήταν ακριβώς αυτά που λέει.



« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2012, 11:29:53 μμ από enigmatic »

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 13, 2012, 03:12:28 πμ »
MD 25 Καλό κουράγιο. Προφανώς όποιος έχει κοπιάσει μπορεί να καταλάβει. Οποιος είναι τόσο απαξιωτικός με την ίδια του τη δουλειά ή ψέματα λέει ή δεν ήταν ακριβώς αυτά που λέει.
Σας καληνυχτώ με προώθηση του μειλ που έστειλε ο καθηγητής που είναι supervisor της κοπέλας που της κάνω τη διπλωματική. Εχω αφαιρέσει μόνο τα ονόματα.Αυτή είναι η μοναδική επαφή και καθοδήγηση του καθηγητή προς το μεταπτυχιακό φοιτητή. Τα αγγλικά που ξέρει νομίζω φαίνονται....

They chose an interesting and very topical issue. I'll be your supervisor. I send you the standard rules for thesis. Do you special gesture. I send you a thesis in Bulgarian. See her electronic translator with Google. Take the thesis what you want. Be discreet!
Special greetings!

Σε ευχαριστω πολυ "ΙΟΕ for ever".
Εχω σοκαριστει με το τελευταιο σου μηνυμα...Θα σε παρακαλουσα απλα να κρατας τετοιου ειδους ντοκουμεντα, γιατι που ξερεις...μπορει να τα χρειαστουμε...απο οτι καταλαβαινω, πρεπει να κινητοποιηθουμε εγκαιρως και με αρκετα πιστευτα στοιχεια στα χερια μας ισως και να καταφερουμε κατι...ισως και οχι, αλλα σημασια εχει να το προσπαθησουμε...
Καλο βραδυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος SLT

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Γνωθι σαυτον
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:26:19 πμ »
Καθολου απαξιωτικος δεν ειμαι με την ερευνα μου η οποια ΔΕΝ ηταν βιβλιογραφικη. Απλα σε ενημερωσα για παιδια θαυματα οπως εσυ ειπες καποιον που κανει διπλωματικη σε ενα μηνα στα αγγλικα. Οσο για μαστερ στην αγγλια με 10.000 λεξεις δεν σου ειπα οτι ειναι ειδικη αγωγη!!!!και η εργασια που αναφερομαι με 10000 ειναι ΜΑΣΤΕΡ!!!!και δεν σημαινει βεβαια οτι επειδη εχει τοσες λεξεις ειναι ευκολο μιας το προγραμμα που αναφερομαι εχει assingments, presentations kai written exams!!και η δικη μου ερευνα ηταν ερευνητικη και δεν μου χρειαστηκαν 4 μηνες!!!
Αν οι θεοι μιλουν, μιλουν ελληνικα..Κικερων

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 13, 2012, 03:11:28 μμ »
Σε κανα δυο χρονακια θα εχουν γεμισει οι πινακες με αποφοιτους μεταπτυχιακων ειδικης κυριως λογω εκεινων που ειναι μαζικης παραγωγης. Και τι θα κανουμε τοτε? Θα ψαχνουμε για διδακτορικα προκειμενου να δουλευουμε ως αναπληρωτες για 700€?

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 13, 2012, 03:45:39 μμ »
Σε κανα δυο χρονακια θα εχουν γεμισει οι πινακες με αποφοιτους μεταπτυχιακων ειδικης κυριως λογω εκεινων που ειναι μαζικης παραγωγης. Και τι θα κανουμε τοτε? Θα ψαχνουμε για διδακτορικα προκειμενου να δουλευουμε ως αναπληρωτες για 700€?
Πολύ αισιόδοξος είσαι!Πιστεύεις ότι φέτος ή την επόμενη σχολική χρονιά θα διοριζόμαστε τόσο εύκολα όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια; Ήδη τα πράγματα είναι δυσοίωνα. Οι πίνακες θα γεμίσουν με πολλούς κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων, όπως έγινε πριν λίγα χρόνια με τα ετήσια επιμορφωτικά σεμινάρια. Κρίμα για την κατάντια της ειδικής αγωγής...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 03:48:54 μμ από iro_12 »

Αποσυνδεδεμένος panosonap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 13, 2012, 04:02:21 μμ »
IOE for ever και MD 25 και εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τον κόπο σας στην Αγγλία για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Όταν το έκανα ήρθα Ελλάδα μόνο χριστούγεννα για μια βδομάδα. Όσο για το διάβασμα, καθημερινά βιβλιοθήκη (είχαμε 24ωρη) και χτύπαγα 12ωρα!!! (...αλλά ομολογώ ότι εγώ το είχα παρακάνει στο διάβασμα). Πτυχιακή φυσικά και τεράστιο άγχος, συνεντεύξεις, απομαγνητοφωνήσεις που για να καταλάβεις το άγγλο έτρωγες τα νιάτα σου!!!
Όμως δεν έχει σημασία καμία να μαλώνουμε μεταξύ μας εδώ μέσα. Αυτό που χρειάζεται πιστεύω πως είναι καταγγελίες, σίγουρα πολύ θα έχουμε κάποιον γνωστό που θα έκανε τέτοιο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως και παράλληλα δούλευε είτε ως αναπληρωτής είτε σε άλλη δουλειά στην Ελλάδα. Αυτό που προσπαθώ να βρω είναι αν υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει ότι το εξ αποστάσεως πρέπει να είναι 2ετών. Ψάχνω και δεν το βρίσκω, αλλά κάπου το χα δει καποια στιγμή. Αν ισχύει αυτό τότε μπορούμε να καταγγείλουμε τετοιες περιπτώσεις και να έχουμε ελπίδα να βρούμε το δίκιο μας. Όμως δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο για τα εξ αποστάσεως. Πάντως όποιος νομίζει ότι υπάρχει τρόπος για να βρούμε το δίκιο μας, ας μου στείλει πμ.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 13, 2012, 04:18:04 μμ »
Μ' αρέσει που αυτοί που μιλάνε για παρατυπίες/παρανομίες, οι ίδιοι πράττουν τα εξής:



Εχω παρει 500 ευρώ  αυτο το καλοκαίρι για να κάνω διπλωματική συμφοιτήτριάς σου που δεν γνωρίζει καλά αγγλικά για να την
κάνει.



Είναι ηθικό και νόμιμο να γράφεις τη διπλωματική για άλλον;
Τα 500 ευρώ είναι δηλωμένα και με απόδειξη;

Όχι, ότι με νοιάζει ιδιαίτερα το όλο θέμα, αλλά πριν κατηγορήσετε κάποιον, φροντίστε τουλάχιστον οι ίδιοι να είστε ή φαίνεστε νομότυποι, ώστε να έχει και περισσότερη βαρύτητα ο λόγος σας. Άλλωστε το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος και τα γραπτά μένουν..  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 13, 2012, 04:26:05 μμ »
Και όπως είπα μην κολλάτε με την χώρα. Αν γείτονες μας ήταν η Αγγλία και η Ισπανία ο κόσμος θα πήγαινε εκεί και όχι στην Βουλγαρία φυσικά. Να αυτοτιμωρούμαστε δηλαδή επειδή είμαστε στα Βαλκάνια?

Καλά τι προσπαθείς να μας πείσεις τόσον καιρό ακόμη δεν έχω καταλάβει..
Σε δύσκολης προσβασιμότητας σχολές(Ιατρικής,Πολυτεχνικές,κ.λ.π.) οι Έλληνες φοιτητές που πήγαν Βουλγαρία-Ρουμανία ΔΕΝ θα περνούσαν ούτε από έξω.
Πήγαν εκεί,γιατί ΜΟΝΟ σε εκείνα τα κράτη θα γύριζαν ΟΛΟΙ με πτυχίο.
Η Αγγλία και η Ισπανία που γράφεις,δε θα δεχόταν ποτέ,φοιτητές με τόσο χαμηλά τυπικά προσόντα σε σχολές αιχμής.
Ο Βουλγαρος και ο Ρουμάνος πεινούσε και ετσι ο κάθε Ελληνάρας που ήθελε σώνει και καλά με τον παρά του πτυχίο, γύρισε επιστήμονας με τον νού του.
Στον ιδιωτικό τομέα τα Βουλγαρορουμάνικα πτυχία ΔΕΝ λαμβάνονται υπόψιν καν προς συνέντευξη.
Όλα αυτά έγιναν για να μπαίνουν κάποιοι,όπως και τώρα,από το παράθυρο σε πίνακες διορισμού και να μας σπάνε τα νεύρα..


Απορώ τι κάθεστε και υπερασπίζεστε μερικοί..
Λες και είμαστε εκτός κοινωνίας.
Το άσπρο μαύρο..

Εδώ ο άλλος ο υπερκαθηγητής του Χάρβαρντ των βαλκανίων δεν ξέρει αγγλικά.

Εδώ ακόμη και οι Τούρκοι πήρανε χαμπάρι τι γίνεται..
Την απορία του για τα αίτια της πρόσφατης απόφασης της Άγκυρας να διακόψει- επ’ αορίστου- την αναγνώριση των πτυχίων των Τούρκων που αποφοιτούν από ΑΕΙ της Βουλγαρίας εξέφρασε σήμερα ο πρύτανης Βάνιο Μίτεφ.
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=154574&catid=7

Αλλά στο Ελλάντα το ΔΟΑΤΑΠ πετούσε αετό..
Λες και εμείς δεν ξέραμε να γράψουμε κάτω από 10 στις πανελλήνιες και να γυρίσουμε από τη Σόφια γιατροί.
Τωρα αν σφάζαμε κανέναν,δεν βαριέσαι,live your myth in Greece..

Εντάξει,την κάνατε την δουλειά σας,είχατε φράγκα και γνωριμίες,αλλά μην μας βγάλετε και τρελούς..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 13, 2012, 04:33:54 μμ »
Ναι αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 13, 2012, 05:56:54 μμ »
Παράθεση
Καλά τι προσπαθείς να μας πείσεις τόσον καιρό ακόμη δεν έχω καταλάβει..
Σ

Δεν χρειάζεται να σε πείσω για τίποτα. μεταπτυχιακό χώρας ευρωπαϊκής ένωσης αυτομάτως αναγνωρίζεται και εδώ πέρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογίες.

Και ας μην αναλύσουμε περισσότερο τα πτυχία και στις σπουδές στην Αγγλία παρεμπιπτόντως γιατί θα γίνω εξαιρετικά κακός. Αν πιστεύεις πως όλα είναι αξιόλογα και εφάμιλλα των ελληνικών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο πάντως είσαι αφελής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 06:14:40 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:13:56 μμ »
Παράθεση
Καλά τι προσπαθείς να μας πείσεις τόσον καιρό ακόμη δεν έχω καταλάβει..
Σ

Δεν χρειάζεται να σε πείσω για τίποτα. μεταπτυχιακό χώρας ευρωπαϊκής ένωσης αυτομάτως αναγνωρίζεται και εδώ πέρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογίες.

Και ας μην αναλύσουμε περισσότερο τα πτυχία και στις σπουδές στην Αγγλία παρεμπιπτόντως γιατί θα γίνω εξαιρετικά κακός. Αν πιστεύεις πως όλα είναι αξιόλογα και εφάμιλλα των ελληνικών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο πάντως είσαι αφελής.

Δανειζομαι ενα μερος καποιου μηνυματος που ανερτησε η "IOE for ever" ελπιζοντας να μην υπαρχει προβλημα, μιας και κολλαει ΕΝΤΕΛΩΣ στην απαντηση προς τα λεγομενα σου...
Μηνυμα ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ Harvard University...εεε, συγνωμη, του Πανεπιστημιου της Σοφιας προς τον φοιτητη που ετοιμαζεται να γραψει την...Διπλωματικη του:
"They chose an interesting and very topical issue. I'll be your supervisor. I send you the standard rules for thesis. Do you special gesture. I send you a thesis in Bulgarian. See her electronic translator with Google. Take the thesis what you want. Be discreet!
Special greetings!"
Επιπεδο υπο του Lower για να διδαξεις Αγγλοφωνο Master...τα συμπερασματα δικα σας...
Κανατε οτι κανατε, οκ...τουλαχιστον προσεξτε λιγακι ΤΙ λετε και ΠΟΥ το λετε...καλον ειναι να μη γινομαστε ΤΟΣΟ προκλητικοι...

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:15:25 μμ »
Παράθεση

Δανειζομαι ενα μερος καποιου μηνυματος που ανερτησε η "IOE for ever" ελπιζοντας να μην υπαρχει προβλημα, μιας και κολλαει ΕΝΤΕΛΩΣ στην απαντηση προς τα λεγομενα σου...
Μηνυμα ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ Harvard University...εεε, συγνωμη, του Πανεπιστημιου της Σοφιας προς τον φοιτητη που ετοιμαζεται να γραψει την...Διπλωματικη του:
"They chose an interesting and very topical issue. I'll be your supervisor. I send you the standard rules for thesis. Do you special gesture. I send you a thesis in Bulgarian. See her electronic translator with Google. Take the thesis what you want. Be discreet!
Special greetings!"
Επιπεδο υπο του Lower για να διδαξεις Αγγλοφωνο Master...τα συμπερασματα δικα σας...
Κανατε οτι κανατε, οκ...τουλαχιστον προσεξτε λιγακι ΤΙ λετε και ΠΟΥ το λετε...καλον ειναι να μη γινομαστε ΤΟΣΟ προκλητικοι...


Λες και αν στείλω mail στο γραφείο του Τρυλιανού θα μου απαντήσει προσωπικά ο Τρυλιανός (και στους 100+ έλληνες φοιτητές, πέραν των εκατοντάδων Βούλγαρων που θα έχει λες και δεν έχει άλλη δουλειά,  και σε άπταιστα αγγλικά) και όχι η γραμματέας που έχει ή κανένας από τους εθελοντές καθηγητές που βοηθάνε στην πρακτική και ενδεχομένως να μην γνωρίζουν άπταιστα  αγγλικά.

Όπως γνωρίζουμε και στην Ελλάδα για εργασίες κλπ δεν μιλάμε ποτέ με βοηθούς πάντα αυτοπροσώπως με τους καθηγητές ! Και ειδικά μέσω mail τρελαίνονται για επικοινωνία οι πανεπιστημιακοί με το mouse στο χέρι είναι και κάνουνε refresh 24/7 σε περίπτωση που τους στείλει mail κανένας από τους... Αιγύπτιους φοιτητές που έχουμε και το χάσουν.

Συνεχίστε να προσποιήστε πως σπουδάσατε στο Χάρβαρντ, πως δεν ξέρετε πως δουλεύουν και πως και τα πάντα στα ελληνικά πανεπιστήμια είναι απόλυτα διαφανή και ωραία.

Ο στρουθοκαμηλισμός τσάμπα είναι εξάλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 06:19:30 μμ από GregX »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.