*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)  (Αναγνώστηκε 395037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #812 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:21:37 μμ »
Παράθεση

Δανειζομαι ενα μερος καποιου μηνυματος που ανερτησε η "IOE for ever" ελπιζοντας να μην υπαρχει προβλημα, μιας και κολλαει ΕΝΤΕΛΩΣ στην απαντηση προς τα λεγομενα σου...
Μηνυμα ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΤΟΥ Harvard University...εεε, συγνωμη, του Πανεπιστημιου της Σοφιας προς τον φοιτητη που ετοιμαζεται να γραψει την...Διπλωματικη του:
"They chose an interesting and very topical issue. I'll be your supervisor. I send you the standard rules for thesis. Do you special gesture. I send you a thesis in Bulgarian. See her electronic translator with Google. Take the thesis what you want. Be discreet!
Special greetings!"
Επιπεδο υπο του Lower για να διδαξεις Αγγλοφωνο Master...τα συμπερασματα δικα σας...
Κανατε οτι κανατε, οκ...τουλαχιστον προσεξτε λιγακι ΤΙ λετε και ΠΟΥ το λετε...καλον ειναι να μη γινομαστε ΤΟΣΟ προκλητικοι...


Λες και να στείλω mail στο γραφείο του Τρυλιανού θα μου απαντήσει προσωπικά ο Τρυλιανός (και στους 100+ έλληνες φοιτητές, πέραν των εκατοντάδων Βούλγαρων που θα έχει λες και δεν έχει άλλη δουλειά,  και σε άπταιστα αγγλικά) και όχι η γραμματέας που έχει ή κανένας από τους εθελοντές καθηγητές που βοηθάνε στην πρακτική και ενδεχομένως να μην γνωρίζουν άπταιστα  αγγλικά. 
Όπως γνωρίζουμε και στην Ελλάδα για εργασίες κλπ δεν μιλάμε ποτέ με βοηθούς πάντα αυτοπροσώπως με τους καθηγητές ! Και ειδικά μέσω mail τρελαίνονται για επικοινωνία οι πανεπιστημιακοί με το mouse στο χέρι είναι και κάνουνε refresh 24/7 σε περίπτωση που τους στείλει mail κανένας από τους Αιγύπτιους φοιτητές που έχουμε και το χάσουν.

Δεν αξιζει να σου απαντησω καν...τα παραπανω δεν περιμενα να τα διαβασω ουτε απο 20 ετων φοιτητη...υποτιμας πολυ τη νοημοσυνη μου και δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαι πλεον μαζι σου...κριμα που τετοιοι ανθρωποι με τετοια λογικη υπαρχει περιπτωση να διδαξουν σε δομες Ειδικης Αγωγης...ειλικρινα, λυπαμαι παρα πολυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:07 »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #813 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:27:54 μμ »
Παράθεση
Καλά τι προσπαθείς να μας πείσεις τόσον καιρό ακόμη δεν έχω καταλάβει..
Σ

Δεν χρειάζεται να σε πείσω για τίποτα. μεταπτυχιακό χώρας ευρωπαϊκής ένωσης αυτομάτως αναγνωρίζεται και εδώ πέρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι αερολογίες.

Και ας μην αναλύσουμε περισσότερο τα πτυχία και στις σπουδές στην Αγγλία παρεμπιπτόντως γιατί θα γίνω εξαιρετικά κακός. Αν πιστεύεις πως όλα είναι αξιόλογα και εφάμιλλα των ελληνικών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο πάντως είσαι αφελής.

Αφελής είμαι γιατί τόσα χρόνια δεν έχω προασπίσει τα συμφέροντά μου από άτομα που τους διδάσκουν καθηγητές πανεπιστημίου που δεν ξέρουν αγγλικά,που ακόμη και η Τουρκία τους έχει πάρει χαμπάρι
και δεν κάνει αποδεκτά τα πτυχία τους..
Αερολογίες ότι η Τουρκία μπλόκαρε τα Βουλγάρικα πτυχία;
Ότι ο καθηγητής του υπερmaster που προασπίζεσαι δεν ξέρει Αγγλικά;
Ότι επιλέξατε Βουλγαρία για προπτυχιακές σπουδές γιατί στην Ελλάδα δεν περνούσατε με τίποτα;

Και αν δεν ήταν ξέφραγο αμπέλι η Ελλάδα το πολύ-πολύ να είχατε έναν πίνακα 5% στους συνολικούς διορισμούς και πολλά λέω..

Βρες μου έναν συμφοιτητή σου που ΔΕΝ έδωσε πανελλήνιες στην Ελλάδα γιατί προτιμούσε το Harvard της Σόφιας;
Έναν και εγώ θα σβήσω όλα τα μηνύματά μου στο εν λόγω thread.

Αλλά την αλήθεια που επιμελώς διαστρεβλώνεις με τα γραφόμενά σου την γνωρίζεις καλά.

Eίπαμε,αυτά τα στρεβλά,στις γιαγιάδες που δεν γνωρίζουν..


Υ.Γ.Στην Ελλάδα,όπως και σε όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του κόσμου, σε ενημερώνω ότι με τους καθηγητές δεν αλληλογραφούμε δια εκπροσώπου.
Να δω τι άλλη δικαιολογία θα σκαρφιστείς..Πραγματικά..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #814 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:40:26 μμ »
Προσυπογράφω τα προαναφερθέντα του Aris81 με τον πιο έντονο τρόπο.
Και να συμβουλέυσω τον Greg... να χαλαρώσει λίγο και να μην κορδώνεται πολύ... ας κάνει τη δουλειά του όπως μπορεί λόγω των περίεργων ελληνικών συνθηκών και να παρακαλάει να μην μαζευτούμε περισσότεροι... γιατί τότε δεν θα του αρέσει η απονομή δικαιοσύνης.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #815 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:45:13 μμ »
@ Aris81

Ελλάδα έχω σπουδάσει.. Θεωρώ αμφιβόλου αξίας τα πτυχία και μεταπτυχιακά από Βουγαρία, Αγγλία, Ιταλία κλπ. Δεν μπορεί όμως όλα και κάποια αξιόλογα προγράμματα και άνθρωποι θα βρίσκονται εκεί μέσα.

@ Hess 21

Οπως ξαναείπα εάν έχετε συγκεκριμένα στοιχεία για συγκεκριμένα άτομα κάντε αυτό που πρέπει φυσικά δεν το συζητάμε καν. Δεν είναι όλοι το ίδιο όμως.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 13, 2012, 06:47:29 μμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:52:07 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #816 στις: Αύγουστος 13, 2012, 06:52:15 μμ »
Μια μικρή παρέμβαση ως προς τις σπουδές στο εξωτερικό...

Όσοι πήγαν έξω να σπουδάσουν (είτε Βαλκάνια, είτε Αγγλία κλπ), πήγαν επείδη απλούστατα δεν μπορούσαν να περάσουν εδώ με τις πανελλήνιες (αυτό ισχύει για το 99% των περιπτώσεων). Σε όλες τις χώρες θα σε καλοδεχτούν, αφού θα πληρώσεις αρκετά λεφτά, ειδικά οι φραγκοφονιάδες οι άγγλοι. Φυσικά ισχύουν και κάποια επιπλέον, τυπικά ή μη, κριτήρια για να σε δεχτούν, αλλά οι περισσότεροι τα καλύπτουν (άντε να πάρεις και ένα TOEFL κλπ που ζητούν, μιας και το CPE Cambridge δεν τους κάνει...).

Μπορεί αρκετά παν/μια των Βαλκανίων να έχουν ύποπτες διαδικασίες (προπτυχιακά και μεταπτυχιακά) που θα πρέπει να ελεγχθούν, αλλά αν αρχίσουμε να μιλάμε και για τις προπτυχιακές σπουδές στην Αγγλία.. κλάψτε μανούλες! Αν ήταν στο χέρι μου, δεν θα γινόταν κανένα αγγλικό πτυχίο (3ετές είπατε;  ::) ) δεκτό, χωρίς τουλάχιστον εξετάσεις στο ΔΟΑΤΑΠ, αφού είναι γνωστό το χαμηλότατο επίπεδο του προγράμματος σπουδών των bachelor τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #817 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:33:23 μμ »
που εχουμε φτάσει..να τρωγόμαστε μεταξύ μας.. παντού υπάρχουν λαμόγια , όποιος ξέρει κάτι για αυτούς να καταγγείλει. μην τους βαζετε ολους τους φοιτητες στο ιδιο καλάθι.. και όσο για τον καθηγητή αυτον με τα όχι και τοσο καλά αγγλικά που φρόντισε στο μάθημα του να φερει καθηγήτρια με απταιστα αγγλικα για να τον βοηθήσει αν κατι δεν γινεται κατανοητο απο αυτόν, ΜΑΚΑΡΙ  να μπορούσε να με δεχθεί. Έχει ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ  γνώσεις, που εχει την ικανοτητα να τις μεταφέρει σε αυτους που τον παρακολουθούν,  που προσωπικα δεν ήθελα να τελέιώσει το μαθημα μαζί του! 45 λεπτά άργησε το μαθημα διότι προσπαθουσε να μου εξηγήσει πράγματα που τον ρωτουσα! στην σχολή που τελείωσα στην Ελλάδα ουτε με έναν καθηγητη δεν έμεινα ευχαριστημενη..καθόλου υπερβολη.. ας μην μιλησω για το επιπεδο γνωσεων..ότι έμαθα το έμαθα αφού αποφοίτησα! επίσης καθόλου υπερβολή. στο εν λόγω μαστερ απο τους 20 χονδρικά καθηγητες οι 2 ηταν παραδίδω μάθημα απο τον πινακα. όποιος ενδιαφέρεται, δεν έχει ένα σωρο χρηματα για να παει σε αλλη χώρα, διότι εγώ προσωπικα δεν τα διέθετα, και θέλει να ΜΑΘΕΙ θα κερδισει πολλα.

Αποσυνδεδεμένος polis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #818 στις: Αύγουστος 13, 2012, 11:57:00 μμ »
Βικυ23

Τελικά βγήκε η αναγνώριση του master?

Αποσυνδεδεμένος Hess21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #819 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:00:22 πμ »
Μπορεί κάποιος, σας παρακαλώ, να μου πει πόσα άτομα παρακολούθησαν το συγγεκριμμένο μεταπτυχιακό στη Βουλγαρία το ακαδημαικό έτος 2011-12;;

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #820 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:07:03 πμ »
Βικυ23

Τελικά βγήκε η αναγνώριση του master?


Τελείωσαν κάποια άτομα τα οποία προφανώς θα κατέθεσαν το μεταπτυχιακό για αναγνώριση. Δεν πρέπει να εξετάσθηκαν ακόμα. Με κάθε επιφύλαξη πάντα

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #821 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:11:23 πμ »
στο εν λόγω μαστερ απο τους 20 χονδρικά καθηγητες οι 2 ηταν παραδίδω μάθημα απο τον πινακα. όποιος ενδιαφέρεται, δεν έχει ένα σωρο χρηματα για να παει σε αλλη χώρα, διότι εγώ προσωπικα δεν τα διέθετα, και θέλει να ΜΑΘΕΙ θα κερδισει πολλα.

Επειδη εχω μπερδευτει λιγακι, θα ηθελα αν μπορεις να μου διευκρινησεις τα εξης:
1) Στο Master για το οποιο μιλας (υποθετω ειναι της Βουλγαριας) ειχε 20 συνολικα καθηγητες? Και εισαι σε θεση να  γνωριζεις προσοντα & μεταδοτικοτητα ΚΑΙ των 20 ?!?!?!
2) Επίσης, εισαι σιγουρη οτι ο καθηγητης με τις τοσες γνωσεις γραφει mail στον φοιτητη του απο Google Translator και μαλιστα "Copy-Paste" όπως φαινεται ?!?!?! 
3) Οπως ρωταει και ο Hess21, ποσα ατομα ειστε τελικα που θα παρετε το Μετ/κο αυτο την φετινη χρονια (αν μπορεις σε παρακαλω απαντησε μου υπολογιζοντας αθροιστικα αυτους που το ξεκινησαν στο πρωτο ΚΑΙ αυτους που το ξεκινησαν στο 2ο εξαμηνο.)

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #822 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:21:55 πμ »
MD 25

1. μίλησα χονδρικά για να σας δώσω να καταλάβετε για το πολύ καλό επίπεδο των καθηγητών.  Αν δεν μπορώ εγώ να κρίνω προσόντα και μεταδοτικότητα κάθε καθηγητή που μου έκανε μάθημα, τότε ποιος; σίγουρα όχι εσυ.
2. δεν γράφει mail  μεσω google translate, απλα για να βοηθήσει τους φοιτητες του έστειλε άρθρα στα βουλγαρικα τα οποία ζητάειι να βάλουν στον μεταφραστή αν επιθυμούν να εντάξουν στοιχεία απο αυτά στην διπλωματική τους
3. δεν γνωρίζω ακριβή αριθμό. γύρω στους 80  είμαστε η φουρνιά του Σεπτέμβρη. Εχει φοιτητες από πολλές σχολές , πολλοι είναι γονείς παιδιών με ειδικές ανάγκες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2012, 09:11:37 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος MD 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #823 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:32:30 πμ »

Εισαι φουρνια το Σεπτεμβρη και εχεις ηδη τελειωσει? Θελω να πω, εχετε πια παρει το master στα χερια σας εστω και ανευ αναγνωρισης?


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2012, 09:12:22 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος βικυ23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #824 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:39:30 πμ »

νομίζω πως ήμουν πολύ κάτατοπιστική στις απαντήσεις μου. δεν καταλαβαίνω το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου. επισης πως είναι δυνατον να έχω πάρει το μεταπτυχιακό αφού ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 14, 2012, 09:12:47 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Βουλγαρία)
« Απάντηση #825 στις: Αύγουστος 14, 2012, 12:40:57 πμ »
2. δεν γράφει mail  μεσω google translate, απλα για να βοηθήσει τους φοιτητες του έστειλε άρθρα στα βουλγαρικα τα οποία ζητάειι να βάλουν στον μεταφραστή αν επιθυμούν να εντάξουν στοιχεία απο αυτά στην διπλωματική τους

They chose an interesting and very topical issue. I'll be your supervisor. I send you the standard rules for thesis. Do you special gesture. I send you a thesis in Bulgarian. See her electronic translator with Google. Take the thesis what you want. Be discreet!
Special greetings!


Και αυτά τα άπταιστα :P Αγγλικά ποιανού είναι ακριβώς;
Tελικά σε αυτό το topic το άσπρο θα γίνει μαύρο στο τέλος..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.