*

Αποστολέας Θέμα: Κείμενο εργασίας για θέματα μεταθέσεων, τοποθετήσεων και αποσπάσεων  (Αναγνώστηκε 65318 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Το βάθος των λόγων σου είναι τέτοιο που δεν μπορούμε εμείς οι φτωχοί λαϊκιστές να το συλλάβουμε. Δε θα σχολιάσω καν την απάντησή σου. Είναι από μόνη της ένα αυτοσχόλιο.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
γιατι στο κειμενο του αιρετου που βγηκε σημερα δεν αναφερεται τιποτα για τις ασθενειες των εκπ/κων στο αναθεωρημενο ΠΔ;;
αν δεν μας βοηθησουν ΤΩΡΑ, ποτε περιμενουν;πώς θα γυρισουμε στο σπίτι μας χωρις εκκρεμότητες οργανικης;;μ'αρεσει που θελουν τους εκπ/κους μερακληδες στη δουλεια τους για το καλο των μαθητων...ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΩΣ ΘΑ ΒΑΛΛΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ,συμφωνα με το σλογκαν σας;
??? :-\ :(
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος να μου πεί αν ισχύει συνυπηρέτηση με ελεύθερο επαγγελματια;Γιατι έχω ακούσει οτι αν έχει έναρξη επαγγέλματος πανω απο 2 χρόνια μπορεί να γίνει.

Ναι  ισχύει. Το ανέφερε η φετινή εγκύκλιος μεταθέσεων. Δεν ξέρουμε αν θα ισχύει και με τα νέα δεδομένα.
Πάντως θεωρώ ότι τα δέκα μόρια που προτείνει η επιτροπή  είναι πααααρα πολλά! Πιο πολλά και από την κατοχή ενός διδακτορικού (όσον αφορά τις μεταθέσεις σε πειραματικά, ΚΕΔΔΥ, ΣΜΕΑΕ κλπ).
Σαν να μας λένε μην κάνετε διδακτορικό, αλλά σπουδάστε στην ανωτάτη παντρευτική!!!
Αν είναι δυνατόν! ΕΛΕΟΣ!
Μέχρι τώρα ίσχυαν τέσσερα.

Τα 10 μόρια που αναφέρει η πρόταση για συνυπηρέτηση είναι μόνο για τις αποσπάσεις. Για τις μεταθέσεις από περιοχή σε περιοχή δεν αλλάζει κάτι και ισχύουν τα 4 μόρια για συνυπηρέτηση.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο teogan.
Τα οικογενειακά όμως κριτήρια (γάμος, παιδιά κλπ) ισχύουν μόνο για τις αποσπάσεις? Όχι για τις μεταθέσεις?
Γιατί στο μέρος Β (θέματα μεταθέσεων) βλέπω ότι αναφέρεται μόνο η εντοπιότητα και οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Για ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, πειραματικά, διαπολιτισμικά, μουσικά κλπ μετρούν και τα ανάλογα προσόντα των εκπαιδευτικών.
 

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο teogan.
Τα οικογενειακά όμως κριτήρια (γάμος, παιδιά κλπ) ισχύουν μόνο για τις αποσπάσεις? Όχι για τις μεταθέσεις?
Γιατί στο μέρος Β (θέματα μεταθέσεων) βλέπω ότι αναφέρεται μόνο η εντοπιότητα και οι μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Για ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, πειραματικά, διαπολιτισμικά, μουσικά κλπ μετρούν και τα ανάλογα προσόντα των εκπαιδευτικών.

Aπ' ό,τι καταλαβαίνω, η επιτροπή αναφέρεται στα ζητήματα που προτείνεται να αλλάξουν. Τα κριτήρια μετάθεσης από περιοχή σε περιοχή αναφέρονται στο Ν.3848/2010. Για παράδειγμα, παίρνεις 2.5 μόρια ανά έτος υπηρεσίας, 4 μόρια για γάμο, 4 για το πρώτο παιδί κλπ. Αυτά δεν αλλάζουν. Αυτό που προτείνεται να αλλάξει είναι ο τρόπος υπολογισμού των μορίων δυσμενών συνθηκών, η εντοπιότητα που μέχρι τώρα υπολογιζόταν βάσει του δήμου όπου ήσουν δημότης και όχι βάσει της μόνιμης κατοικίας και το 1 μόνο μόριο δυσμενών συνθηκών στις άδειες ανατροφής (κάτι για το οποίο καλώς διαφωνεί η ΟΛΜΕ). Και φυσικά οι νεοδιόριστοι αναμένουμε να δούμε και κατάργηση της υποχρεωτικής τριετίας στην περιοχή διορισμού. Για τις αποσπάσεις οι προτάσεις είναι πιο αναλυτικές, διότι μέχρι τώρα πρακτικά δεν υπήρχαν ξεκάθαρα κριτήρια αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
TELIKA ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΠΟΣΑ ΜΟΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ
1 + 2,5 ( ΧΡΟΝΙΑΣ )  Η ΜΗΠΩΣ ΜΟΝΟ 1
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΞΕΦΤΙΛΕΣ

Aν ισχυσει η προτεινομενη ρυθμιση, τοτε 1 + 2,5.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου, η αριθμητική αποτύπωση σημαίνει την καταγραφή του αριθμού των εκπαιδευτικών. Π.χ. χρειάζομαι τρεις εκπαιδευτικούς για το γραφείο. Έχω όμως την εντύπωση ότι μέχρι τώρα ο προϊστάμενος ζητούσε ονομαστικά αυτούς που ήθελε, δεν είναι έτσι;

Οντως, συνηθως γινοταν εισηγηση απο τον προϊσταμενο/διευθυντη εκπ/σης, η οποια συχνα τροποποιειτο καθ'οδον για το υπουργειο, λογω των αλλεπαλληλων αθεμιτων παρεμβασεων στα διαφορετικα επιπεδα διοικησης.

Η υπαγωγη της αρμοδιοτητας ορισμενων αποσπασεων στη δικαιοδοσια των περιφερειακων διευθυνσεων θα εντεινει τα φαινομενα αδιαφανειας και ρουσφετολογικων εξυπηρετησεων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ ομόφωνα πιστεύει πως πρέπει να παίρνουν τα μορια στην άδεια ανατροφής.

Μίλησα με εναν αιρετό και μου είπε πως η ΔΟΕ είναι σε δίλλημα. Υπάρχουν επιχειρήματα σωστά εκατέρωθεν.

Πάντως για να αλλάξει η πρόταση του υπουργείου πρέπει να υπάρξει κοινή γραμμή ΔΟΕ ΟΛΜΕ έναντι Υπουργείου(2-1) κατά την γνώμη μου.

Γι αυτό πρέπει να υπάρξει πίεση στην ΔΟΕ.

Με καθε σεβασμο, τη γνωμη της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ το υπουργειο την εχει γραμμενη εκει που δεν πιανει μελανι. Αυτο που ανακοινωθηκε αποτελει απλως μια δεσμη προτασεων, στην οποια κατεληξε μια ατυπη επιτροπη, χωρις απολυτως κανενα θεσμικο ρολο, ενω τιποτα δεν δεσμευει την καμαριλα της υπουργου να μην προβει στην προσφιλη της πλεον κοπταραπτικη, η οποια μπορει να αναθεωρησει την τελικη μορφη των ρυθμισεων και μαλιστα, να αξιοποιηθει επικοινωνιακα η συμμετοχη της συνδικαλιστικης εκπροσωπησης των εκπαιδευτικων για τη νομιμοποιηση ειλημμενων αποφασεων. Δεν υποστηριζω φυσικα οτι οι παρασκηνιακες διαβουλευσεις δεν διαδραματιζουν κανενα ρολο στις αποφασεις αυτης της ηγεσιας. Καθε αλλο, η πολυαριθμη αυλη της Διαμαντοπουλου και το γενικοτερο ηθος του πολιτευειν που τη χαρακτηριζει αποπνεει εντονα την πνιγηρη δυσωδια του πιο αναχρονιστικου βυζαντινισμου, πραγμα που πιστοποιει και η προσφατη εμπειρια της ανακοινωσης των αποφασεων για το γεροντοειδες νεο λυκειο...
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να καταργηθούν τα μόρια κατά την άδεια ανατροφής. Όμως θέλω να επισημάνω το εξής:
Αν καταργηθούν, το δίκαιο είναι να καταργηθούν για ΟΛΟΥΣ, δηλαδή και αναδρομικά. Δηλαδή, όποιος πρόλαβε και έκανε παιδί -ή παιδιά- και τα πήρε τα μόρια αυτά είναι ο "τυχερός" ενώ ο άλλος ο άτυχος? Τί λογική είναι αυτή ρε παιδιά? Κι εγώ έχω επωφεληθεί από αυτό και έχω πάρει τα μόρια δυσπροσίτου κατά την άδεια ανατροφής, αλλά έχω υπηρετήσει και τέσσερα χρόνια στο δυσπρόσιτο και ξέρω τί θα πει βερύκοκο. Έχω γνωστή που έκανε 2 παιδιά και από τότε που διορίστηκε δεν έχει πατήσει στο δυσπρόσιτο ποτέ, παρά από τα 5 χρόνια υπηρεσίας τα 4 τα έχει κάνει άδεια κύησης, ανατροφής, αναρρωτικές κτλ. και τον 1 χρόνο απόσπαση στο υπουργείο που απέχει ένα τέταρτο από το σπίτι της!!! Αυτή η κοπέλα κατεβαίνει στις μεταθέσεις με 10 μόρια παραπάνω από εμένα που έχω φάει την παραμεθόριο με το κουτάλι. Αυτό είναι ένα απλό ενδεικτικό -και σύνηθες- παράδειγμα. Θέλω να πω με όλα αυτά ότι αυτή ας πούμε την κοπέλα (υπαρκτό πρόσωπο) που έχει πάρει δύο άδειες κύησης με μόρια Αη-Στράτη (24 μόρια) θα έχει να την αντιμετωπίσει στις μεταθέσεις και ο /η εκπαιδευτικός που τώρα θα κάνει χρήση της άδειας αυτής ή σε 6 μήνες ή σε 2 χρόνια. Είναι δίκαιο αυτό? Τί δηλαδή? Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε? Επαναλαμβάνω όπως προείπα ότι καλύτερα να μην το αγγίξουν αυτό το θέμα, αν όμως το θίξουν απαιτούμε τουλάχιστον ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
marvac, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος EDUC

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Αν καταργηθούν τα μόρια απο ανατροφή  αναδρομικά, ας καταργηθούν αναδρομικά και για τα γραφεία των  διευθύνσεων. να δείτε τι έχει να γίνει μετά.....

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3405
    • Προφίλ
Όταν έδωσε αναδρομικά σε όλους μας μισό μόριο επιπλέον για μια χρονιά υπηρεσίας (δηλαδή ψίχουλα, που έτσι κι αλλιώς δεν ωφελούν σε τίποτα αφού όλοι τα πήραν) όλοι τα δεχτήκαμε μια χαρά. Τώρα που θέλει να κόψει μόρια, δεν αντιδράμε. Επαναλαμβάνω, το θέμα δεν είναι καν αν κάνει καλά ή όχι. Το θέμα είναι ότι εκτός από την άγρια επίθεση στα εισοδήματά μας, επιτίθεται πολλαπλώς και σε εργασιακές κατακτήσεις των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Αν καταργηθούν τα μόρια απο ανατροφή  αναδρομικά, ας καταργηθούν αναδρομικά και για τα γραφεία των  διευθύνσεων. να δείτε τι έχει να γίνει μετά.....

αν καταργηθούν αναδρομικά αυτά τα μόρια, θα πρέπει να ανακληθεί και πλήθος μεταθέσεων που έγιναν με βάση αυτά. Όπως καταλαβαίνετε αυτό προωθεί ένα ντόμινο εξελίξεων.

Πάντως θα συμφωνήσω με knaison και marvac - πολλοί βρέθηκαν μπροστά στα μόρια λαμβάνοντάς τα για μέρη που δεν είχαν πατήσει ποτέ. Ως διοικητικός μάλιστα, επειδή αυτή την εποχή ενημερώνουμε τα ηλεκτρονικά αρχεία και περνάμε όλες τις υπηρετήσεις των εκπ/κών, σας βεβαιώ ότι υπάρχουν εκπ/κοί που έχουν 6-7 κάποιες φορές και περισσοτερα χρόνια υπηρεσίας, δεν έχουν πάει ΠΟΤΕ σε σχολείο ( δυσπρόσιτο ή όχι), υπηρετούν μονίμως σε Κ.Υ./ γραφεία αλλά και σε κάποιες από τις λεγομενες  λουφαδόρικες υπηρεσίες (βιβλιοθήκες, γραφεία Φ.Α. κτλ), τελούν σε άδειες επί αδειών και όμως μοριοδοτουνται κανονικά για όλα αυτά τα χρόνια με τα μόρια της οργανικής τους.

Όπως καταλαβαίνετε, αυτό ειναι άδικο για τους υπόλοιπους εκπ/κούς που πραγματικά υπηρετούν την οργανική τους, ενίοτε και εις βάρος της οικογένειάς τους. Δικαίωμα εξάλλου στην οικογένεια δεν έχουν μόνο οι νέες μαμάδες αλλά ΟΛΕΣ οι μαμάδες/μπαμπάδες ή όσοι θέλουν να γίνουν μαμάδες / μπαμπάδες. Εξ αυτού λοιπόν, δε θεωρώ ότι ο  knaison  λέω κάτι παράλογο.

Καταλαβαίνω βεβαίως και την θέση όσων επιθυμούν να πάρουν τα μόρια της οργανικής κατά τη διάρκεια της άδειας ανατροφής - εξάλλου και γω μαμά είμαι - αλλά θεωρώ ότι μπορούν να μπουν άλλα κριτήρια που να υποστηρίζουν την οικογένεια και παράλληλα να μην πλήττουν την ισότητα μεταξύ των εκπ/κών.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.