*

Αποστολέας Θέμα: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;  (Αναγνώστηκε 77473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:15:05 μμ »
 Ψιλομπερδεμένο και δεν έκατσα να εμβαθύνω, αλλά αν κατάλαβα καλά, υπάρχει περίπτωση να συγκριθούν μεταξύ τους φιλόλογος και μαθηματικός για υπεραριθμία; ???
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:17:23 μμ »
Το κείμενο είναι από αιρετούς του ΚΥΣΔΕ, και το παράδειγμα είναι δικό τους.
Προφανώς εννοούν αν προκύψει υπεραριθμία φιλολόγου.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:29:49 μμ »
Την επόμενη χρονιά όμως, εφόσον υπάρξει πάλι υπεραριθμία δεν προστατεύεται, σωστά?

Σωστά
σίγουρα, από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα?
νομίζω ότι κάνεις λάθος, όταν έχουμε ταυτόχρονη τοποθέτηση (την ίδια σχολική χρονιά) πχ 3 εκπαιδευτικών, 1 με ρύθμιση υπεραριθμίας και των άλλων 2 με οριστική ή βελτίωση, οποτεδήποτε προκύψει θέμα υπεραριθμίας στην ειδικότητα τους συγκρίνονται οι 2 ( εξαιρείται αυτός που τοποθετήθηκε ως υπεράριθμος και αυτό συμβαίνει στην περίπτωση της ταυτόχρονης τοποθέτησης και μόνο).
τώρα αν ο 1 από τους 2 είναι ειδική κατηγορία (ασθένεια)εξαιρείται κι αυτός.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:33:57 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:32:39 μμ »
Ψιλομπερδεμένο και δεν έκατσα να εμβαθύνω, αλλά αν κατάλαβα καλά, υπάρχει περίπτωση να συγκριθούν μεταξύ τους φιλόλογος και μαθηματικός για υπεραριθμία; ???
συνάδελφε μιλάμε για υπεραριθμία σε μια ειδικότητα ???
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:38:58 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 10:34:39 μμ »
Μόνο τη χρονιά που πήγε με ρύθμιση υπεραριθμίας προστατεύεται ο συνάδελφος.
Τις επόμενες χρονιές μπαίνει στη κανονική διαδικασία.... υπεραριθμιών

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:28:18 μμ »
λάθος, από το άρθρο 14 δεν προκύπτει αυτό που λες:
Άρθρο 14 (κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών) παρ. 3  του Π Δ 50/1996 όπως τροποποιήθηκε από το Π Δ 100/1997 και ισχύει: «Από όσους εκπαιδευτικούς δεν επιθυμούν να κριθούν ως υπεράριθμοι, χαρακτηρίζονται ως υπεράριθμοι εκείνοι που τοποθετήθηκαν οργανικά τελευταίοι στη σχολική μονάδα. Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος, εκτός των εκπαιδευτικών που τοποθετήθηκαν ως υπεράριθμοι, θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα. Σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμοι χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί που συγκεντρώνουν το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης, σύμφωνα με το άρθρο 16 του ίδιου Π.Δ.».
η φράση "μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν το ίδιο σχολικό έτος" καθορίζει την "ταυτόχρονη τοποθέτηση" και δε σημαίνει ότι μόνο τη χρονιά που πήγε με ρύθμιση υπεραριθμίας προστατεύεται ο συνάδελφος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:49:16 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:45:34 μμ »
Θεωρώ οτι γνωρίζεις πάρα πολύ καλά τη νομοθεσία, άρα γνωρίζεις ότι η υπεραριθμία θεωρείται προσωρινό ετήσιο γεγονός.
Αυτός που τοποθετήθηκε την ίδια σχολική χρονιά με άρση υπεραριθμίας εξαιρείται τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά.
Κάθε επόμενη χρονιά θεωρείται ότι είναι τοποθετημένος χωρίς άρση υπεραριθμίας.

"...Το Π.Υ.Σ.Δ.Ε. χαρακτηρίζει ονομαστικά τους υπεράριθμους κατά σχολική μονάδα έχοντας υπόψη τα παρακάτω:
1) Αν υποβληθούν περισσότερες από μία αιτήσεις, υπεράριθμος θεωρείται αυτός που έχει το μεγαλύτερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.
2) Αν κανείς δεν επιθυμεί να κριθεί ως υπεράριθμος, ως υπεράριθμος χαρακτηρίζεται εκείνος που τοποθετήθηκε οργανικά τελευταίος στη σχολική μονάδα.
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ι: Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα. Τότε, σε περίπτωση ταυτόχρονης τοποθέτησης υπεράριθμος χαρακτηρίζεται ο εκπαιδευτικός που έχει το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης.
Προσοχή: Σε αυτή μόνο τη συγκεκριμένη περίπτωση, της ταυτόχρονης τοποθέτησης, αν υπάρχει εκπαιδευτικός που τοποθετήθηκε ως υπεράριθμος (με αίτηση άρσης υπεραριθμίας) το ίδιο σχολικό έτος, αυτός σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος.
Π.χ., σε σχολική μονάδα τοποθετούνται το ίδιο σχολικό έτος 3 φιλόλογοι, από τους οποίους 2 (δύο) με μετάθεση ή βελτίωση και 1 (ένας) με άρση υπεραριθμίας. Αν στη σχολική μονάδα προκύψει μια υπεραριθμία στους μαθηματικούς και αυτοί οι 3 είναι οι τελευταίοι τοποθετηθέντες, και δεν θέλει κανείς να κριθεί ως υπεράριθμος, τότε σε καμία περίπτωση δε χαρακτηρίζεται υπεράριθμος αυτός που τοποθετήθηκε με άρση υπεραριθμίας, αλλά αυτός, από τους υπόλοιπους δύο, που έχει το μικρότερο αριθμό μονάδων μετάθεσης. Προηγείται, δηλαδή, αυτός που πήρε οργανική θέση την ίδια σχολική χρονιά με άρση υπεραριθμίας...."

Αν εννοείς ότι δεν είναι ξεκάθαρο στο άρθρο 14, ναί δεν είναι τόσο ξεκάθαρο, αλλά η διαδικασία υπεραριθμίας είναι μια αυτόνομη ετήσια διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:54:00 μμ »
ως δια βίου υπεράριθμη  ;D
όντως γνωρίζω πολύ καλά τη σχετική ετήσια αυτόνομη διαδικασία και για αυτό σου λέω ότι κάνεις λάθος
"Προηγείται, δηλαδή, αυτός που πήρε οργανική θέση την ίδια σχολική χρονιά  με άρση υπεραριθμίας...."
ερμηνεύεις λάθος αυτή τη φράση:
την ίδια σχολική χρονιά με τους άλλους εννοεί προφανώς....
και όχι
"Αυτός που τοποθετήθηκε την ίδια σχολική χρονιά με άρση υπεραριθμίας εξαιρείται τη συγκεκριμένη σχολική χρονιά."
η φράση "μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν το ίδιο σχολικό έτος" καθορίζει την "ταυτόχρονη τοποθέτηση" και δε σημαίνει ότι μόνο τη χρονιά που πήγε με ρύθμιση υπεραριθμίας προστατεύεται ο συνάδελφος.
ωστόσο δεν επιμένω γιατί δε με ενδιαφέρει να πείσω, αρκεί που ξέρω τι ισχύει στην πράξη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:02:03 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:12:21 πμ »
Το "κακό" είναι ότι με αυτή τη διαδικασία ακριβώς είμαι σε διάθεση.......εδώ και 3 χρόνια.
Τη πρώτη χρονιά που βγήκα οργανικά υπεράριθμος με προστάτεψε η τοποθέτηση που είχα πάρει από το ΠΥΣΔΕ λόγω άρσης υπεραριθμίας μου. Όμως την επόμενη χρονιά βγήκα στο τάκο(και φυσικά υπήρχαν και άλλοι με ταυτόχρονη τοποθέτηση την ίδια χρονιά).
Από τότε εν αναμονή....

Μάλλον κάπως δεν ερμηνεύεται 100% σωστά από τα ΠΥΣΔΕ αυτό το σημείο,  τέλος πάντων....

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να βάλω κι εγώ από κάτω......  ...δια βίου στη διάθεση >:(
    διάθεση εννοώ ότι βγαίνω συνεχώς υπεράριθμος και τρέχω σε 2 - 3 σχολεία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:17:44 πμ από anapli »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:17:05 πμ »
Το "κακό" είναι ότι με αυτή τη διαδικασία ακριβώς είμαι σε διάθεση.......εδώ και 3 χρόνια.
Τη πρώτη χρονιά που βγήκα οργανικά υπεράριθμος με προστάτεψε η τοποθέτηση που είχα πάρει από το ΠΥΣΔΕ λόγω άρσης υπεραριθμίας μου. Όμως την επόμενη χρονιά βγήκα στο τάκο(και φυσικά υπήρχαν και άλλοι με ταυτόχρονη τοποθέτηση την ίδια χρονιά).
Από τότε εν αναμονή....

Μάλλον κάπως δεν ερμηνεύεται 100% σωστά από τα ΠΥΣΔΕ αυτό το σημείο,  τέλος πάντων....

όταν χαρακτηριστείς οργανικά υπεράριθμος και δεν καταφέρεις να ρυθμίσεις την υπεραριθμία σου, παραμένεις υπηρεσιακά στην οριστική σου τοποθέτηση (οργανική σε σχολείο) και διατίθεσαι σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου ή εξ' ολοκλήρου, σε καμία περίπτωση δεν είσαι  διάθεση ΠΥΣΔΕ ::) ::) ::)
στο ΠΥΣΔΕ σου το είπαν και αυτό το καταπληκτικό? :o :o
ΥΓ επειδή με έχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια αν ψάξεις θα βρεις τα σχετικά τι και πως και αλλού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:20:31 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:17:54 πμ »
Το "κακό" είναι ότι με αυτή τη διαδικασία ακριβώς είμαι σε διάθεση.......εδώ και 3 χρόνια.
Τη πρώτη χρονιά που βγήκα οργανικά υπεράριθμος με προστάτεψε η τοποθέτηση που είχα πάρει από το ΠΥΣΔΕ λόγω άρσης υπεραριθμίας μου. Όμως την επόμενη χρονιά βγήκα στο τάκο(και φυσικά υπήρχαν και άλλοι με ταυτόχρονη τοποθέτηση την ίδια χρονιά).
Από τότε εν αναμονή....

Μάλλον κάπως δεν ερμηνεύεται 100% σωστά από τα ΠΥΣΔΕ αυτό το σημείο,  τέλος πάντων....

Υ.Γ. Μάλλον πρέπει να βάλω κι εγώ από κάτω......  ...δια βίου στη διάθεση >:(


Πως από υπεράριθμη βρέθηκες στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ;

Δύο τρόπους ξέρω αλλά εσύ μάλλον τα έχεις μπερδέψει...

H silkcut έχει δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:18:59 πμ »
Το "κακό" είναι ότι με αυτή τη διαδικασία ακριβώς είμαι σε διάθεση.......εδώ και 3 χρόνια.
Τη πρώτη χρονιά που βγήκα οργανικά υπεράριθμος με προστάτεψε η τοποθέτηση που είχα πάρει από το ΠΥΣΔΕ λόγω άρσης υπεραριθμίας μου. Όμως την επόμενη χρονιά βγήκα στο τάκο(και φυσικά υπήρχαν και άλλοι με ταυτόχρονη τοποθέτηση την ίδια χρονιά).
Από τότε εν αναμονή....

Μάλλον κάπως δεν ερμηνεύεται 100% σωστά από τα ΠΥΣΔΕ αυτό το σημείο,  τέλος πάντων....
όταν χαρακτηριστείς οργανικά υπεράριθμος και δεν καταφέρεις να ρυθμίσεις την υπεραριθμία σου, παραμένεις υπηρεσιακά στην οριστική σου τοποθέτηση (οργανική σε σχολείο) και διατίθεσαι σε άλλο σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου ή εξ' ολοκλήρου, σε καμία περίπτωση δεν είσαι  διάθεση ΠΥΣΔΕ ::) ::) ::)
ΥΓ επειδή με έχω βαρεθεί να γράφω τα ίδια και τα ίδια αν ψάξεις θα βρεις τα σχετικά τι και πως και αλλού

Με πρόλαβες, πριν κάνω τη διόρθωση παραπάνω.....   ...εννοούσα οτι βγαίνω σε αναζήτηση σχολείων κάθε Σεπτέμβρη...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:21:04 πμ »
πάντως, το γεγονός ότι λειτούργησε έτσι το ΠΥΣΔΕ σου δε σημαίνει ότι όλα τα ΠΥΣΔΕ κάνουν το ίδιο και πολύ περισσότερο δε σημαίνει ότι εφάρμοσαν σωστά τη νομοθεσία..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιος προηγείται στην οργανική θέση;
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:33:38 πμ »
Για σουsilkcut χαίρομαι και σε ευχαριστώ που διευκρινίσεις τα πράγματα.  Εμένα που κρίθηκα υπεραριθμος μου είπε η διεύθυνση του σχολείου ότι πλέον δεν ανήκω στο σχολείο και υποψία ζημιά ότι στα κενά πλεονασματα που έδωσε για το σχολείο ζητάει τις λίγες ώρες που έχω λες και εγώ δεν είμαι εκεί. Μάλιστα όταν την ρώτησα τι δήλωσε δεν μου απαντούσε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.