*

Ψηφοφορία

Κάνετε τους μαθητές σας accept στο facebook;

ναι
όχι
όταν τελειώσει η χρονιά
έχω 2 προφίλ, ένα προσωπικό, 1 επαγγελματικό

Αποστολέας Θέμα: Μαθητές μας και Facebook  (Αναγνώστηκε 15372 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:48:42 μμ »
damien ΓΙΑΒΡΗ <<Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ>>μου θυμίζει το δοκιμιακό ύφους του κειμένου .....με απλά λόγια όχι στο facebook γιατί ανατρέπεται η σχεση καθηγητη-δασκάλου με μαθητή ,είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες σωστα ; :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2011, 10:59:01 μμ »
Προσωπικά, δεν έχω καν λογαριασμό στο facebook... ;)
+1

+1 εδώ!
 
Με όλο το forumίζειν, googleιν και blogειν που κάνω, αν είχα και facebook δεν θα έβγαινα ποτέ από το σπίτι. Άσε που δεν θέλω να ξέρει και όλος ο κόσμος τι κάνω, τι ακούω ή πως είναι τα κέφια μου... Για να μην ασχοληθώ και με τα παιχνίδια, που έχει πάθει όλος ο κόσμος ψύχωση, μην τυχόν καεί το φαγητό ή του ξεραθούν τα μαρούλια που φύτεψε  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Οι περισσότεροι μαθητές μου έχουν λογαριασμό (11 χρονών) και πολλοί από αυτούς είχαν από πέρσι.Ένας μαθητής μου έχει φτιάξει λογαριασμό και για τον αδερφό του, που είναι στη δευτέρα δημοτικού! Φυσικά και msn!

Χρησιμοποιώντας το λογαριασμό του πατέρα μου, διαπίστωσα ότι δεν έπαιρναν καμμία προφύλαξη, πολλά προσωπικά τους στοιχεία στον αέρα, φωτογραφίες ξεκλείδωτες (καλύτερα να μην κρίνω το περιεχόμενο - αλλά  Ε τάξη και ήθελαν να φαίνονται και σέξι!  :o :o :o), περιστατικά όπου άλλα παιδιά τους μιλούσαν άσχημα, κυκλοφορουσαν φήμες κτλ. κτλ.

Μεγαλώνουν τα σημερινά παιδιά με την ιδέα ότι η υπερέκθεση είναι πλεονέκτημα. Όσο πιο πολλούς φίλους έχεις, όσο πιο πολλά likes, όσο πιο σέξι πόζες, τόσο πιο σημαντικός είσαι.

Τους έχω μιλήσει πολύ, δεν νομίζω ότι μπορώ να ανακόψω αυτό το κύμα προόδου αλλά τουλάχιστον τώρα πια δεν έχει πρόσβαση ο καθένας στους μαθητές μου. Ούτε καν εγώ! ;)

Τους έχω κάνει δεκτούς στο msn μου, μου λένε κανένα "γειά, κυρίααα" αλλάζουν τον τρόπο γραφής τους διότι δεν μπορώ να διαβάσω greeklish, ενίοτε μου κάνουν και ερωτήσεις για τα μαθήματα (πάντα στον πληθυντικό). Μέχρι εκεί.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 03:05:06 πμ »

Τους έχω μιλήσει πολύ, δεν νομίζω ότι μπορώ να ανακόψω αυτό το κύμα προόδου αλλά τουλάχιστον τώρα πια δεν έχει πρόσβαση ο καθένας στους μαθητές μου. Ούτε καν εγώ! ;)


Aλήθεια, αν δούμε πως έχουν κάνει Like σε κάποιο group που κανονικά για τον χ,ψ λόγο κρίνουμε πως δεν θα έπρεπε, τους μιλάμε για αυτό?
Πρόσφατα είδα μαθητή μου που είχε κάνει Like σε γκρουπ που έλεγε "Ξύλο στους Πακιστανούς στα φανάρια" ή κάπως έτσι.. Ανατρίχιασα όταν το είδα..
***

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 12:43:34 μμ »
Μου φαίνεται ότι χρειάζεται να γίνει ανανέωση του σχολικού βιβλίου της Κοινωνιολογίας που είναι στην Α Λυκείου αν δεν κάνω λάθος, και να συμπεριλαμβάνει μέσα περι facebook και κοινωνικά δίκτυα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 12:56:09 μμ »

Aλήθεια, αν δούμε πως έχουν κάνει Like σε κάποιο group που κανονικά για τον χ,ψ λόγο κρίνουμε πως δεν θα έπρεπε, τους μιλάμε για αυτό?


εννοειται!! γιατι αλλιως θα κανουν Like, οπου τους like !

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 05:27:44 μμ »
Άρα στο facebook λειτουργούμε ως μεγάλοι αδερφοί προς τους μαθητές μας;

Διότι αν αρχίσουμε τις συζητήσεις επειδή κάτι είδαμε στο προφίλ τους, έτσι θα το εκλάμβουν και μάλλον θα κάνουμε περισσότερο κακό από ό,τι καλό.

Θέματα όπως ο ρατσισμός, οι προκαταλήψεις, η σχολική βία ανακύπτουν καθημερινά στο σχολείο και καλό θα ήταν να τα συζητάμε με όλα τα παιδιά, χωρίς να περιμένουμε αφορμή από κάποιο group.

Δεν ξέρω τι παρατηρείτε εσείς συνάδελφοι αλλά τα τελευταία 4 χρόνια που δουλεύω στην Αθήνα η πλειοψηφία των παιδιών δεν συζητούν με τους γονείς τους και είναι συναισθηματικά ανώριμα
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 31, 2011, 09:40:57 μμ »
damien ΓΙΑΒΡΗ <<Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ>>μου θυμίζει το δοκιμιακό ύφους του κειμένου .....με απλά λόγια όχι στο facebook γιατί ανατρέπεται η σχεση καθηγητη-δασκάλου με μαθητή ,είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες σωστα ; :o

Aπολυτως.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 04, 2011, 07:31:33 μμ »
http://www.sport-fm.gr/article/468307
Εκπαιδευτικοί βρίζουν τους μαθητές στο Facebook

Αρκετά είναι τα κρούσματα των… ανεγκέφαλων εκπαιδευτικών στις Ηνωμένες Πολιτείες, που μέσω του Facebook βρίζουν τους μαθητές τους.
Τελευταίο παράδειγμα την περασμένη εβδομάδα όταν μια δασκάλα αποκάλεσε τους μαθητές της «μελλοντικούς εγκληματίες».
Εκφράσεις όπως «σακούλες μικροβίων», «ζώα» και διάφορα… στολίσματα έχουν προκαλέσει την αντίδραση των Μέσων στην Αμερική, με την διαθεσιμότητα των εκπαιδευτικών να αποτελεί την πρώτη κίνηση της Πολιτείας.
Την περασμένη Παρασκευή μια δασκάλα της Α΄ τάξης του δημοτικού σχολείου στο New Jersey, τέθηκε σε διαθεσιμότητα επειδή ανάρτησε υποτιμητικά σχόλια για τους μαθητές της στο προφίλ της στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης, Facebook. Η εν λόγω κυρία αποκάλεσε τους μαθητές της «μελλοντικούς εγκληματίες», προσθέτοντας ότι αισθάνεται σαν «δεσμοφύλακας σε φυλακές» όταν τους κάνει μάθημα.
Η εφημερίδα «The Record» του New Jersey έγραψε πως απομακρύνθηκε η δασκάλα όταν οι γονείς των μαθητών πληροφορήθηκαν την ανάρτησή της και διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διευθυντή του σχολείου. Ο πρόεδρος του Σχολικού Συμβουλίου της περιοχής, Θίοντορ Μπεστ, δήλωσε ότι η δασκάλα τέθηκε σε διαθεσιμότητα, διότι «το περιστατικό δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στο σχολείο, τα οποία παρεμπόδισαν την λειτουργία της μονάδας».
Η δασκάλα βρίσκεται σε «διοικητική άδεια μετ’ αποδοχών και διενεργείται έρευνα για το θέμα», σύμφωνα με την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση της περιοχής
Η επιδημία των προσβλητικών σχολίων στις Ηνωμένες Πολιτείες έχει ξεκινήσει καιρό, αφού τον περασμένο Αύγουστο μια καθηγήτρια σε σχολείο της Μασαχουσέτης αποκάλεσε τους γονείς των παιδιών «ξιπασμένους αλαζόνες».

Αλέξης Παπαχρήστος

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 04, 2011, 07:45:54 μμ »
θεώρησε η εν λόγω δασκάλα τα παιδάκια της Α δημοτικού μελλοντικούς εγκληματίες;;

μα καλά ,τί το τρομερό είναι σε θέση να της έκαναν τα παιδάκια ;;και είχε τόσο μένος που βρήκε να το εκθέσει στο fc;;

πραγματικά θ άξιζε να είχαμε φωτογραφίες από τα συγκεκριμένα παιδάκια -Μουτζαχεντιν αν και περισσότερο το θέμα τείνει προς
νοητικό πρόβλημα της διδάσκουσας

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 04, 2011, 07:53:54 μμ »
Α μπα...πιθανότατα δίκιο θα χε, η αμερικη ειναι διαφορετικη, τωρα τι της ηρθε να τα αναρτησει... Αν δεν το εκανε επιτηδες για να ξεσπασει πρεπει να ειναι μεγαλη αγάθω..

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:09:34 μμ »
τι να πω, saint! Είναι πραγματικά πολύ λυπηρό να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις και να μην έχουμε τη δυνατότητα στο ελληνικό σχολείο να βοηθήσουμε ουσιαστικά...

Θα συμφωνησω. Ειναι πολυ λυπηρο που δεν μπορουμε να βοηθησουμε ουσιαστικα τα παιδια που εχουν αναγκη. Με στενοχωρει και με εκνευριζει. Οσο για το fb, οχι ποτε ανηλικους μαθητες , δεν υπαρχει λογος. Γνωμη μου ειναι πως α) μπορει η κατασταση να ξεφυγει με την παραμικρη αφορμη και β) οσο κοντα και να θελουμε να ειμαστε στα παιδια καλο ειναι να διατηρουμε ταυτοχρονα και μια αποσταση. Η σχεση μαζι τους ειναι αυτη καθηγητη-μαθητη και πανω σε αυτξη πρεπει να δουλεψουμε κι οχι φιλαρακια.
Γνωμη μου συναδελφοι με καθε επιφυλαξη παντα. Ειμαι νεα και μαθαινω ακομα.. Γηρασκω αει διδασκομενος..

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:25:07 μμ »
Άρα στο facebook λειτουργούμε ως μεγάλοι αδερφοί προς τους μαθητές μας;

Διότι αν αρχίσουμε τις συζητήσεις επειδή κάτι είδαμε στο προφίλ τους, έτσι θα το εκλάμβουν και μάλλον θα κάνουμε περισσότερο κακό από ό,τι καλό.

Θέματα όπως ο ρατσισμός, οι προκαταλήψεις, η σχολική βία ανακύπτουν καθημερινά στο σχολείο και καλό θα ήταν να τα συζητάμε με όλα τα παιδιά, χωρίς να περιμένουμε αφορμή από κάποιο group.

Δεν ξέρω τι παρατηρείτε εσείς συνάδελφοι αλλά τα τελευταία 4 χρόνια που δουλεύω στην Αθήνα η πλειοψηφία των παιδιών δεν συζητούν με τους γονείς τους και είναι συναισθηματικά ανώριμα

Κι εγω εχω αυτη την εντυπωση για τα παιδια. Οσο κι αν εχουν αλλαξει οι εποχες και προσπαθουν να το παιξουν απελευθερωμενα στο βαθος ειναι πιο ανωριμα απο οτι  ημασταν εμεις και εχουν αναγκη καθοδηγησης την οποια βλεπω πως αδυνατει να κανει ουσιαστικα το σχολειο που πολλες φορες μας περιοριζει στο ρολο του σπαστικου καθηγητη που θελει μονο να βγαζει την υλη και τα παιδια που δεν ανοιγονται στους γονεις τους δεν βρισκουν ουτε στο σχολειο ενα καταλληλο προσωπο να συμβουλευτει. Κριμα για την ελληνικη πολιτεια που δεν μπορει επιτελους να αντιληφθει την πολυπλευρη σημασια του ορου "παιδεια"

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:33:09 μμ »
To θεωρώ τελείως απαράδεκτο καθηγητές να κάνουν add μαθητές τους ή οι ίδιοι να δέχονται add.

Oi μαθητές δεν είναι φίλοι μας. Το θεωρώ τελείως τρελό ένας μαθητής μου να μπορεί να δει τις φωτογραφίες μου (που ήμουν, τι έκανα κ.τ.λ.), αλλά και ο καθηγητλης να μπορεί να δει φωτο από μαθητές.

Πάμε καλά;; Oι μαθήτριες δημοσιεύουν φωτό με string και μαγιό και υπάρχουν καθηγητές που κάνουν add ????

Οι μαθητές μπορεί να έχουν δημοσιεύσει κάτι που δεν είναι σωστό για το σχολείο ή οτιδήποτε. Εσείς δηλαδή θα είστε μπλεγμένοι σε αυτό;;

ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!

Είπαμε να έχουμε καλές σχέσεις με μαθητές, αλλά όχι και να γινόμαστε φίλοι. Σκεφτήκατε τι θα λένε οι μαθητές στη τάξη μεταξύ τους;;;

Είναι άλλο πράγμα να κάνω ένα ιστολόγιο ή blog και να μιλώ με τους μαθητές μου καθαρά για το μάθημα, και άλλο να τους αφήνω να δουν ή να βλέπω το προφίλ τους

ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ!!!!!!!!!

Προσέξτε όσοι το κάνετε (κατά τη γνώμη μου κάκιστα-όσοι το κάνετε) μην βρεθείτε στο τέλος και μπλεγμένοι
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2011, 11:45:29 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Μαθητές μας και Facebook
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 05, 2011, 12:02:03 πμ »
To θεωρώ τελείως απαράδεκτο καθηγητές να κάνουν add μαθητές τους ή οι ίδιοι να δέχονται add.

Oi μαθητές δεν είναι φίλοι μας. Το θεωρώ τελείως τρελό ένας μαθητής μου να μπορεί να δει τις φωτογραφίες μου (που ήμουν, τι έκανα κ.τ.λ.), αλλά και ο καθηγητλης να μπορεί να δει φωτο από μαθητές.

Πάμε καλά;; Oι μαθήτριες δημοσιεύουν φωτό με string και μαγιό και υπάρχουν καθηγητές που κάνουν add ????

Οι μαθητές μπορεί να έχουν δημοσιεύσει κάτι που δεν είναι σωστό για το σχολείο ή οτιδήποτε. Εσείς δηλαδή θα είστε μπλεγμένοι σε αυτό;;

ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!!!!!!!

Είπαμε να έχουμε καλές σχέσεις με μαθητές, αλλά όχι και να γινόμαστε φίλοι. Σκεφτήκατε τι θα λένε οι μαθητές στη τάξη μεταξύ τους;;;

Είναι άλλο πράγμα να κάνω ένα ιστολόγιο ή blog και να μιλώ με τους μαθητές μου καθαρά για το μάθημα, και άλλο να τους αφήνω να δουν ή να βλέπω το προφίλ τους

ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΡΙΑ!!!!!!!!!

Προσέξτε όσοι το κάνετε (κατά τη γνώμη μου κάκιστα-όσοι το κάνετε) μην βρεθείτε στο τέλος και μπλεγμένοι

Νομιζω πως εχεις δικιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 648
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.