*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2011  (Αναγνώστηκε 511021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #490 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:43:06 μμ »
Στη δευτεροβάθμια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #491 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:45:27 μμ »
πότε θα βγουν οι αποσπάσεις ? με βλέπω με 2 ενοίκια φέτος.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #492 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:55:37 μμ »
Λογικά μιλώντας πάντα:
Η εγκύκλιος διορισμών δεν έχει βγει.Αν βγει σήμερα-αύριο,δεν θα τους δώσει περιθώριο μέχρι τρίτη-τετάρτη για αιτήσεις?Δεν θα πάρει και κάνα-δύο μέρες για να τοποθετηθούν,στην καλύτερη πάντα περίπτωση?Άρα για την άλλη βδομάδα σχεδόν αδύνατο?Δεν θέλουν και κάνα-δύο μέρες να συνεδριάσουν?Ε,κατά την τετάρτη 31 του μήνα και πάλι ευχαριστώ να λέμε....Α,ρε κατάντια....

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #493 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:57:32 μμ »
Στη δευτεροβάθμια?

Το ίδιο ,δεν έχω ακούσει συνάδελφο να έχει μείνει στην οργανική του μετά απο έγκριση απόσπασης.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος chrissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #494 στις: Αύγουστος 17, 2011, 01:59:18 μμ »
Εγώ πάντως όταν διορίστηκα, το 2009, η εγκύκλιος είχε βγει στις 13 Αυγούστου και τοποθετηθήκαμε στις 3 Σεπτεμβρίου.... Καήκαμε αν περιμένουμε τις τοποθετήσεις....

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #495 στις: Αύγουστος 17, 2011, 02:00:02 μμ »
Στη δευτεροβάθμια?

Το ίδιο ,δεν έχω ακούσει συνάδελφο να έχει μείνει στην οργανική του μετά απο έγκριση απόσπασης.


Είναι όμως παράτυπο. Ακόμη και προφορική εντολή να έχει μεσολαβήσει, είναι παράτυπο, εν προκειμένω ο εκπ/κος είναι εκτεθειμένος.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος vasileiosvasilopoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #496 στις: Αύγουστος 17, 2011, 02:04:35 μμ »
Λογικά μιλώντας πάντα:
Η εγκύκλιος διορισμών δεν έχει βγει.Αν βγει σήμερα-αύριο,δεν θα τους δώσει περιθώριο μέχρι τρίτη-τετάρτη για αιτήσεις?Δεν θα πάρει και κάνα-δύο μέρες για να τοποθετηθούν,στην καλύτερη πάντα περίπτωση?Άρα για την άλλη βδομάδα σχεδόν αδύνατο?Δεν θέλουν και κάνα-δύο μέρες να συνεδριάσουν?Ε,κατά την τετάρτη 31 του μήνα και πάλι ευχαριστώ να λέμε....Α,ρε κατάντια....
δεν  νομιζω  να  τους  τοποθετήσει  αμεσως. Θα  τους  ορκισει  πρωτα -μαλλον  1/9-, και  μετα  θα  τους  τοποθετησει. Παντως  δεν  είναι  αναγκη  να  περιμενει  τις  προσωρινες  τοποθετησεις  των  νεοδιορίστων  για  να  κανει  τις  αποσπάσεις  από  πυσδε  σε  πυσδε. Λογικά  μολις  ανακοινωθούν  οι  διορισμοί, μπορούν  να  συνεδριασουν  για  αποσπάσεις, κατι  που  ενδεχομενως  να  γινει  και  τελος  της  αλλης/αρχες  της  μεθεπομενης  εβδομαδας. Ασε  που  καποιες  μεγαλες  περιοχες  δεν  χρειαζεται  καν  να  περιμενουν  τους  διορισμους  αφου  δεν  δεχονται  ποτε  νεοδιοριστους (αττικη, θεσσ, κ.α.).

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #497 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:17:55 μμ »
Δε νομίζω ότι το Υπουργείο θα προχωρήσει σε αποσπάσεις αν δεν ολοκληρωθεί η καταγραφή στο survey.
Περισσότερες πληροφορίες:
http://survey.sch.gr/?m=4 (στο "Επιπλέον υλικό", τα 4 πιο πρόσφατα έγγραφα).
Αν συμπληρωθούν σωστά οι φόρμες είναι πολύ εύκολο να υπολογισθούν τα λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος elefthe

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #498 στις: Αύγουστος 17, 2011, 03:50:24 μμ »
μιλησα με υπουργειο
οι αποσπασεις θα βγουν μετα τις 25...στην καλυτερη στις 25 αλλα δεν το βλεπει η κυρια...
ειναι και οι εργαζομενοι αγανακτισμενοι γιατι δεν ξερουν ουτε ποτε θα συνεδριασουν τα κυσδε
τι να πω ρε γα..το τοσο ξεφτιλα τοσο απαραδεκτοι, τα εχουν διαλυσει ολα με αρχηγο τον καθυστερημενο και επιτελαρχη την δικια μας

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #499 στις: Αύγουστος 18, 2011, 08:18:56 μμ »
μετά τις 25;;;; κάθε χρόνο και χειρότερα!!!! που θα πάει αυτή η κατάσταση;;; παίζουν με τις ζωές μας!!!! απελπισία....

Αποσυνδεδεμένος k_eleni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση...αυτή δεν ξέρω...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #500 στις: Αύγουστος 18, 2011, 10:43:50 μμ »
Δε νομίζω ότι το Υπουργείο θα προχωρήσει σε αποσπάσεις αν δεν ολοκληρωθεί η καταγραφή στο survey.
Περισσότερες πληροφορίες:
http://survey.sch.gr/?m=4 (στο "Επιπλέον υλικό", τα 4 πιο πρόσφατα έγγραφα).
Αν συμπληρωθούν σωστά οι φόρμες είναι πολύ εύκολο να υπολογισθούν τα λειτουργικά κενά.

Επειδή δουλεύω το survey μερικά χρόνια, για να υπολογίσουν τα κενά μέσα από αυτό, πρέπει να κάνουν πολλές, μα πάρα πολλές διορθώσεις στις φόρμες του...για παράδειγμα, εδώ και πολύ καιρό ζητάμε πεδίο γι' αυτούς που δεν προσφέρουν διδακτικό έργο...αλλά μάταια... Και μην ξεχνάμε ότι θα πρέπει να ενημερωθεί από τους νέους Διευθυντές, οι οποίοι ακόμη δεν πήγαν στο σχολείο τους.... Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα το Υπουργείο ζήτησε από τις Διευθύνσεις τα λειτουργικά κενά που υπολογίζουν.
 
Θέλω να πιστεύω ότι θα βγουν μετά τις 25. Καλή επιτυχία σε όλους.
Carpe diem...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #501 στις: Αύγουστος 18, 2011, 11:22:33 μμ »
Δε νομίζω ότι το Υπουργείο θα προχωρήσει σε αποσπάσεις αν δεν ολοκληρωθεί η καταγραφή στο survey.
Περισσότερες πληροφορίες:
http://survey.sch.gr/?m=4 (στο "Επιπλέον υλικό", τα 4 πιο πρόσφατα έγγραφα).
Αν συμπληρωθούν σωστά οι φόρμες είναι πολύ εύκολο να υπολογισθούν τα λειτουργικά κενά.

Επειδή δουλεύω το survey μερικά χρόνια, για να υπολογίσουν τα κενά μέσα από αυτό, πρέπει να κάνουν πολλές, μα πάρα πολλές διορθώσεις στις φόρμες του...για παράδειγμα, εδώ και πολύ καιρό ζητάμε πεδίο γι' αυτούς που δεν προσφέρουν διδακτικό έργο...αλλά μάταια... Και μην ξεχνάμε ότι θα πρέπει να ενημερωθεί από τους νέους Διευθυντές, οι οποίοι ακόμη δεν πήγαν στο σχολείο τους.... Πάντως την προηγούμενη εβδομάδα το Υπουργείο ζήτησε από τις Διευθύνσεις τα λειτουργικά κενά που υπολογίζουν.
 
Θέλω να πιστεύω ότι θα βγουν μετά τις 25. Καλή επιτυχία σε όλους.

Το θέμα με τους ΑΔΥΝΑΤΟΥΝΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΕΡΓΟ έχει απασχολήσει και άλλα νήματα:

http://www.pde.gr/index.php?topic=23704.msg458141#msg458141

Είναι ένα θέμα που κάνει τζιζ και γι' αυτό δεν το ακουμπά κανείς.

Από εκεί και πέρα φέτος προς το τέλος της χρονιάς έγιναν πολλές αλλαγές στο survey προς τη σωστή κατεύθυνση, αν και χρειάζονται κι άλλες.

Το ζήτημα είναι ότι μέχρι σήμερα δεν είδε η εκπαιδευτική κοινότητα να υπάρχει μια τέτοια αξιοποίηση του survey ώστε η συστηματική συμπλήρωση και αξιοποίησή του να γίνει καθημερινή συνείδηση και κουλτούρα δουλειάς. Ούτε έχει κάποιος κάποια επίπτωση ό,τι κι αν συμπληρώσει ούτε καν αν δεν το συμπληρώσει. Επειδή έχω δουλέψει σε Διεύθυνση, έχω δει πράματα και θάματα στα σχολεία αρμοδιότητάς της μέσα από το survey.

Πάντως ο υπολογισμός λειτουργικών κενών από τις Διευθύνσεις γίνεται στο "περίπου" και αλλού πιο "χαλαρά" και αλλού πιο "σφιχτά", οπότε κι έτσι υπάρχει πρόβλημα, διότι υπάρχουν ΠΥΣΔΕ που δεν αποδεσμεύουν εκπαιδευτικούς επειδή στην ειδικότητά τους δεν υπάρχει πλεόνασμα (σύμφωνα με τους υπολογισμούς τους, ενώ πολλές φορές δεν ισχύει). Άρα δεν παίρνουν απόσπαση, ενώ παίρνουν άλλοι από "σφιχτά" ΠΥΣΔΕ που δηλώνουν πλεόνασμα.

Αποσπάσεις προβλέπω εντός Αυγούστου (για ψυχολογικο-επικοινωνιακούς λόγους), αλλά μάλλον στο διάστημα 29-31 Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #502 στις: Αύγουστος 19, 2011, 02:46:34 πμ »
Κι όμως η τωρινή αποτύπωση στο survey μπορεί να βοηθήσει πάρα πολύ. Όποιος το δουλεύει τώρα (μετά τις βελτιώσεις) το γνωρίζει. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί το survey για τις αποσπάσεις και για τις προσλήψεις αναπληρωτών.
Εάν 1/9 δοθούν τα μαθήματα σε όσους έχουν οργανική προκύπτουν αυτόματα οι ώρες που λείπουν (αυτό μπορεί να γίνει και τώρα με "ενδεικτική ανάθεση μαθημάτων). Τις βλέπει το ΠΥΣΔΕ, συνεδριάζει και τοποθετεί στα λειτουργικά κενά (εκπαιδευτικούς που είναι στη διάθεση και νεοδιόριστους). Μετά από αυτό μπορεί να κάνει αποσπάσεις και προσλήψεις αναπληρωτών. Σε κάθε περίπτωση υπάρχει μια λογική σε όλη τη διαδικασία. Δεν γίνεται "τυχαία".
Όσο για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ νομίζω ότι θα ικανοποιηθούν μόνο οι αιτήσεις των ειδικών κατηγοριών.
Και προβλέπεται και υποχρεωτική απόσπαση εντός ή εκτός Περιφέρειας για όσους δεν υπάρχει δυνατότητα απασχόλησης στην περιοχή που ανήκουν.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2011
« Απάντηση #503 στις: Αύγουστος 19, 2011, 10:35:56 πμ »
Δεν εφαρμόζεται ποτέ αυτό στην Α/θμια,καρατσεκαρισμένο.

Αν πάρεις απόσπαση, παρουσιάζεσαι κατευθείαν ή στο φορέα ή στο σχολείο που αποσπάστηκες.


δεν ειναι ετσι ακριβως εμενα περσι ενω πηρα την αποσπαση μου δημιουργησαν προβλημα και απο το σχολειο που εχω την οργανικη μου και απο την πρωτοβαθμια διευθυνση ωστε να μην φυγω μεχρι να ερθει αναπληρωτρια στη θεση μου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.