*

Αποστολέας Θέμα: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;  (Αναγνώστηκε 34447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:14:18 μμ »
Ναι, αποχή. Αλλά επειδή είναι διευθυντής κι όχι απλός καθηγητής, μήπως ισχύει κάτι άλλο;
Κι αν δεν πάει κανένας στο σχολείο, ποιος πληροφορεί τη Διεύθυνση για τον αριθμό των απεργούντων;
Κι αν δουλεύει έστω κι ένας καθηγητής 4 ή 5 ώρες απανωτές (χωρίς αναπροσαρμογή προγράμματος), ποιος θα είναι στο γραφείο να σηκώνει το τηλέφωνο που θα παίρνουν συνέχεια οι απεργοί να ενημερώσουν ότι απεργούν κι η Διεύθυνση που θέλει τον αριθμό;
Και ποιος θα θεωρηθεί υπεύθυνος για τα παιδιά έξω;

Και δεν είπα ότι ένας διευθυντής δεν έχει δικαίωμα να απεργήσει.
Δηλαδή τι είπες αν όχι αυτό;
Επιμένεις να θες να επιφορτώσεις με ευθύνες όσους απεργούν.
Μάθε ότι σε σχολεία που απεργούν όλοι, μπαίνει λουκέτο. Και ας βαράν τα τηλέφωνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:14:46 μμ »
Από  όσα σχολεια έχω περάσει ο Δ/ντης , ακόμα και αν απεργούσε, ερχόταν το πρωι μέχρι να φτιαχτει το πρόγραμμα, να πάρει τα όνοματα των απεργών, να αφήσει κάποιον αντικαταστάτη και μετά εφευγε.
όμως δεν ξέρω ο νόμος τι προβλέπει!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος aiposv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 09:05:17 πμ »
Από  όσα σχολεια έχω περάσει ο Δ/ντης , ακόμα και αν απεργούσε, ερχόταν το πρωι μέχρι να φτιαχτει το πρόγραμμα, να πάρει τα όνοματα των απεργών, να αφήσει κάποιον αντικαταστάτη και μετά εφευγε.
όμως δεν ξέρω ο νόμος τι προβλέπει!

Ευχαριστώ πολύ soul. Αυτό είχα ακούσει κι εγώ. Είσαι η μόνη που έδωσες μια απάντηση σοβαρή και επικεντρωμένη στο θέμα (έστω και σε μια πτυχή του), όταν από τους άλλους συζητητές η μία ανέλυε με ειρωνεία τον ορισμό της απεργίας και συνέκρινε ανόμοια πράγματα (ημέρα απεργίας με πολύ λίγους ή κανένα καθηγητές-ημέρα απουσίας λόγω αρρώστιας, με τους πολλούς καθηγητές στο σχολείο) και ο άλλος επιθετικά γενίκευε και αοριστολογούσε, χωρίς ουσιαστική απάντηση βασισμένη σε νόμο.
Ειλικρινά, στη σπάνια μου ενασχόληση με το φόρουμ βλέπω κάποιους που προσπαθούν να κάνουν μια συζήτηση λογική και ευγενική. Μία από αυτούς η bitch, που αποδεικνύει ότι είναι ενημερωμένη πλήρως και ήθελα να μάθω τη θέση της επί του θέματος. Αλλά τώρα είναι αργά αφού το μήνυμά μου το έσβησα, γιατί δε θέλω να φαίνεται και να εμπλέκεται το θέμα μου σε "διαλόγους" που στερούνται σεβασμού προς τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:24:02 πμ »
Να είσαι καλά aiposv :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:52 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:25:14 πμ »
επειδή όμως το είδα το μήνυμά σου αργά χθες το βράδυ αλλά ..."εκαιγα εγκέφαλο" στο φατσοβιβλίο, απαντώ τώρα ότι συμφωνώ με τη soul. Ο Δ/ντής οφείλει να βρίσκεται στο σχολείο ώστε α. να ενημερώσει τη δι/νση για τον αριθμό απόντων/ παρόντων και  β. να επικαιροποιήσει το ημερολόγιο του σχολείου. αν κάποιοι δεν το κάνουν, κακώς δεν το κάνουν. Αυτό όμως προβλέπεται.
Μετά από αυτό μπορεί να φύγει. Βάσει της κείμενης νομοθεσίας, τον διευθυντή τον αντικαθιστά ο υποδ/ντής ή ο αρχαιότερος στην υπηρεσία καθηγητής. Επομένως, αν υπάρχουν δύο καθηγητες που δεν απεργούν την ευθύνη έχει ο παλαιότερος. Αν είναι ένας, την έχει αυτός μόνος του.

βεβαίως και η απεργία είναι σεβαστό δικαίωμα αλλά τα στελέχη της εκπ/σης ( βλ. πχ διευθυντές σχολικών μονάδων) διέπονται από άλλη νομοθεσία επ΄αυτού. Δεν τους απαγορεύεται να απεργήσουν αλλά προκειμένου να είναι σύννομοι οφείλουν να βρίσκονται στη θέση τους έως ότου ρυθμισουν κάποια τρέχοντα θέματα.

Το ίδιο ας πούμε έγινε το 88 όταν υπήρξαν οι μεγάλες απεργίες εν καιρώ εξετάσεων.Οι διευθυντές και πρόεδροι των εξεταστικών κέντρων ήταν στις θέσεις τους, ενημέρωναν τις διευθύνσεις και μετά - εφόσον απεργούσαν - έφευγαν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος aiposv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:52:46 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ bitch! Νόμιζα ότι δεν το είχες δει.
Όπως πάντα, ακόμα μια σοβαρή απάντησή σου βασισμένη στη νομοθεσία.
Να είστε καλά, soul και bitch!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 11:42:01 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ bitch! Νόμιζα ότι δεν το είχες δει.
Όπως πάντα, ακόμα μια σοβαρή απάντησή σου βασισμένη στη νομοθεσία.
Να είστε καλά, soul και bitch!
Μια άσχετη με το θέμα σημειολογική παρατήρηση, επειδή πάνω από όλα είμαστε εκπαιδευτικοί:  :o

Εδώ έχουμε ενίσχυση θετικής (προσδοκώμενης) συμπεριφοράς.
Όχι μόνο για να τονώσουμε το ηθικό των σωστών "μαθητών", αλλά κυρίως για να το δουν οι "μαθητές" που παρεκτράπησαν σε μη αρμόζουσες συμπεριφορές χαμηλού επιπέδου... Τα σκουλήκια...  >:(   ;D ;D :D
 


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 11:53:04 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ bitch! Νόμιζα ότι δεν το είχες δει.
Όπως πάντα, ακόμα μια σοβαρή απάντησή σου βασισμένη στη νομοθεσία.
Να είστε καλά, soul και bitch!
Μια άσχετη με το θέμα σημειολογική παρατήρηση, επειδή πάνω από όλα είμαστε εκπαιδευτικοί:  :o

Εδώ έχουμε ενίσχυση θετικής (προσδοκώμενης) συμπεριφοράς.
Όχι μόνο για να τονώσουμε το ηθικό των σωστών "μαθητών", αλλά κυρίως για να το δουν οι "μαθητές" που παρεκτράπησαν σε μη αρμόζουσες συμπεριφορές χαμηλού επιπέδου... Τα σκουλήκια...  >:(   ;D ;D :D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  απ΄ό,τι κατάλαβα ειμαι το σπασικλακι της τάξης;  άντε, και στη σημαία!! 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 01:26:22 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ bitch! Νόμιζα ότι δεν το είχες δει.
Όπως πάντα, ακόμα μια σοβαρή απάντησή σου βασισμένη στη νομοθεσία.
Να είστε καλά, soul και bitch!
Μια άσχετη με το θέμα σημειολογική παρατήρηση, επειδή πάνω από όλα είμαστε εκπαιδευτικοί:  :o

Εδώ έχουμε ενίσχυση θετικής (προσδοκώμενης) συμπεριφοράς.
Όχι μόνο για να τονώσουμε το ηθικό των σωστών "μαθητών", αλλά κυρίως για να το δουν οι "μαθητές" που παρεκτράπησαν σε μη αρμόζουσες συμπεριφορές χαμηλού επιπέδου... Τα σκουλήκια...  >:(   ;D ;D :D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  απ΄ό,τι κατάλαβα ειμαι το σπασικλακι της τάξης;  άντε, και στη σημαία!! 8) 8)


Σου παραχωρώ τη θέση ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:22:24 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ bitch! Νόμιζα ότι δεν το είχες δει.
Όπως πάντα, ακόμα μια σοβαρή απάντησή σου βασισμένη στη νομοθεσία.
Να είστε καλά, soul και bitch!
Μια άσχετη με το θέμα σημειολογική παρατήρηση, επειδή πάνω από όλα είμαστε εκπαιδευτικοί:  :o

Εδώ έχουμε ενίσχυση θετικής (προσδοκώμενης) συμπεριφοράς.
Όχι μόνο για να τονώσουμε το ηθικό των σωστών "μαθητών", αλλά κυρίως για να το δουν οι "μαθητές" που παρεκτράπησαν σε μη αρμόζουσες συμπεριφορές χαμηλού επιπέδου... Τα σκουλήκια...  >:(   ;D ;D :D
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  απ΄ό,τι κατάλαβα ειμαι το σπασικλακι της τάξης;  άντε, και στη σημαία!! 8) 8)


Σου παραχωρώ τη θέση ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 :D :D :D :D :D :D :D

Τη σημαία θα τη πάρω εγώ!! Ξεκινάω αμέσως με την αποδόμηση των μηνυμάτων της bitch!  :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:41:01 μμ »
αποδομιστή!!! φρίττω, φρίττω !! ( και σε καταγγέλω για κακόβουλη ενέργεια εναντίον μου....)χαχαχ
να σου πω, κράτα εσύ την ελληνική σημαία και κρατάω εγώ την αγγλική - δε με χαλαει...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:44:56 μμ »
εμείς συζητάμε για το ωράριο σε μέρα απεργίας....άλλοι έχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις για τον κλάδο μας...
 ::)

http://www.godvsdevil.gr/ekpaideytikoi-oi-pio-tempelides-ergazomenoi-toy-ellinikoy-dimosioy-kairos-einai-na-boithisoyn-toys-m

http://www.godvsdevil.gr/pyrkagies-ekpaideytikoi-pyrasfaleia

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 03:34:04 μμ »
Αναδημοσιευοντας τετοια εμπαθη κειμενα απο blogs που τα διαβαζουν 10 ανθρωποι και βαζοντας τα εδω που τα διαβαζουν χιλιαδες ειναι σαν να βοηθας τους ανεγκεφαλους που τα γραφουν να πετυχουν το στοχο τους...!!ας μην γινομαστε τα παπαγαλακια καποιων....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Γίνονται αλλαγές στο πρόγραμμα σε μέρα απεργίας;
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 03:36:17 μμ »
εμένα πάντως πιο πολύ με ανησύχησαν τα σχόλια των blogers κάτω από το πρώτο κείμενο....αν αλήθεια έτσι βλέπει ο κόσμος τους εκπ/κούς μήπως να ψαχτούμε κι εμείς ρε παδιά; Δε μπορεί πάντα να ναι στραβός ο γιαλός....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.