*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:28:27 μμ »
δέχομαι ότι αυτή είναι η δική σου εμπειρία ωστόσο αν ήταν τόσο καλά τα πράγματα όσο τα περιγράφεις γιατί η πλειοψηφία όσων εργάζονται σε ιδιωτικό επιθυμούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους;

όμως αγαπητή doroth αυτή η συλλογιστική που λες,  ανήκει και σε σένα .... "εμένα δε μου έτυχε αυτό και άρα όσοι λέτε κάτι άλλο είστε άσχετοι"...Εγώ εδώ μέσα είδα και απόψεις συναδέλφων που έχουν δουλέψει σε ιδιωτικά σχολεία και δε συμφωνούν μαζί σου. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι είστε λάθος - ούτε ότι όλοι είστε σωστοί.

Οι υπολοιποι πάντως προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα με βάση τα όσα διαβάζουμε από όλους εδώ. Και από σένα που λες ότι δεν δέχτηκες πιέσεις για βαθμούς ή παρεμβάσεις από τους γονείς και από άλλους συναδέλφους που υποστηριζουν - με βάση την προσωπική τους εμπειρία - το αντίθετο. Δε νομίζω λοιπον ότι είναι σωστό  εκ μέρους σου να ακυρώνεις όσους εκφράζουν διαφορετική άποψη απο εσένα  (γιατί αυτό φαίνεται να  κάνεις έστω κι αν αυτή δεν είναι η πρόθεσή σου...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:34:24 μμ »
Θα μιλήσω σαν μαθήτρια που πέρασα και στα τα 2. Ξεκίνησα σε ιδιωτικό σχολείο πολύ γνωστό στον Πειραιά. Η αλήθεια είναι πως είχαν περισσότερο στραμμένη την προσοχή πάνω μας, θυμάμαι πως είχε έρθει παιδί στην 5η δημοτικού από δημόσιο και όταν ήρθε στο ιδιωτικό διαπιστώθηκε πως ο συμμαθητής μου είχε δυσλεξία. Επίσης σε θέματα ψυχολογικής στήριξης, εκδρομών και δραστηριοτήτων ήταν πολύ πολύ καλύτερα. Πχ κάναμε πιάνο, φλογέρα, βιτρώ, η γυμναστική δεν ήταν πάρτε μια μπάλλα και κάντε οτι θέλετε. Τώρα όσο αφορά στο μάθημα δεν είδα πολύ μεγάλες διαφορές, απλά είχαμε πολλές πεισσότερες σημειώσεις και στην βαθμολογία πάντα τόσο εγώ όσο και οι άλλοι συμμαθητές μου είχαμε βαθμούς 17+++++.
Αλλαξα σχολείο στο λύκειο και μπήκα στο δημόσιο για να κάνω ιδιαιτέρα. Στη Β λυκείου πήγα στο σχολείο Α.  και έβγαζα κάπου στα 16 στο εξάμηνο για να τελείωσω με απολυτήριο 15. Συντριπτικά σχεδόν σε όλα τα μαθήματα έγραψα πολύ μεγαλύτερο βαθμό στις Πανελλήνιες από τον βαθμό που είχα στα τετραμηνα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, βιολογία είχα 14 και έγραψα 17, έκθση 17 και κάτι και είχα βαθμό 15.. Επίσης οι καθηγητές ήταν λίγο αλλού νταλού και δεν πολυσυμπαθούσαν το γεγονός οτι είμαι απο ιδιωτικό. Σε συνδιασμό με κάτι καταλήψεις που γίνανε, οι γονείς μου ορθά αποφάσισαν και με άλλαξαν πάλι σχολείο στην Γ Λυκείου. Στο νέο λοιπόν σχολείοι που πήγα, συνοικιακό, ήταν ένα ερείπιο χωρίς τουαλέτες και με εμφάνιση φυλακής. Δεν ακολούθησα ποτέ τον ρυθμό του σχολείου, πήγαινα σύμφωνα με το πρόγραμμα που είχα στα ιδιαίτερα και στο φροντιστήριο λόγω πάλι των καταλήψεων. Πάλι με αδίκησαν στα τετράμηνα και σε πολλές περιπτώσεις είχα μεγαλύτερο βαθμό στις Πανελλήνιες από τον βαθμό που μου είχε βάλει ο καθηγητής.
(Συμπέρασμα δικό μου αν έχετε παιδιά, Βρείτε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο με καθηγητές που έχετε ακούσει οτι ενδιαφέρονται, με καλές εγκαταστάσεις που δεν θυμιζει Κορυδαλλός, τουαλέτες και μην αλλάζεται τα παιδιά σχολείο!! Έγκλημα!!)

Σαν καθηγήτρια σε Δημόσιο ΙΕΚ αλλά και σε Ιδιωτικό.. Βλέπω στα ιδιωτικά την νοοτροπία βγάλε τον σκασμό σε πληρώνω. Αντίστοιχα τι να κάνω όμως εγώ, αν τα παιδιά στο Δημόσιο εκτιμούν το που βρίσκοντια και το τι έχεουν έρθει να κάνουν, αλλά το ελληνικό κράτος μας έχει γράψει στα παλιά του υποδήματα και δεν υπάρχουν εργαστήρια και δεν πληρώνουν υλικά για να γίνει το μάθημα. Ενδεικτικά σας λέω πως πέρισυ στα ΙΕΚ αγόραζα ε΄γω κρασί για το μάθημα τη γευσιγνωσίας στους μαθητές μου, κάτι που θα το έκανε ο καθένας αν ήθελε να κάνει σωστά το μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:35:55 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:59:12 μμ »
Αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις πιο προσεκτικά όσα γράφουν οι άλλοι δε θα χρειαζόταν να καταφεύγεις σε λαϊκίστικες απαντήσεις όπως αυτή. Λοιπόν, έχω ήδη γράψει ότι η δική μου και μόνο εμπειρία είναι αυτή που περιγράφω, ότι δε θεωρώ τα περιστατικά που αναφέρονται ψευδή και ότι οι εργασιακές συνθήκες στα ιδιωτικά είναι χειρότερες (αυτή είναι και η απάντηση στο γιατί οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί πάνε στο δημόσιο).
[τροποποιήθηκε]
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2011, 01:55:04 μμ από happiness »
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 05:49:37 μμ »
Ο καθένας έχει μια υποκειμενική εμπειρία σχετικά με το τι συμβαίνει. Κ’ εγώ προηγούμενα αναφέρθηκα στην δική μου. Πιθανόν να μην ισχύουν, αυτά που εγώ βίωσα, σε άλλα ιδιωτικά σχολεία. Δεν έχω πραγματοποιήσει έρευνα σχετικά. Αλλά και μια ματιά μέσα από ιδιαίτερα σε μαθητές που φοιτούσαν σε ιδιωτικά όπως και συζητήσεις με άλλους συναδέλφους που διδάσκουν σε αυτά με έπεισε ότι δεν αξίζει τον κόπο να στέλνει κανείς το παιδί του σε κάποιο ιδιωτικό που ακολουθεί το ελληνικό πρόγραμμα του υπουργείου παιδείας. Και ο λόγος εκτός των άλλων είναι προφανής: μιλάμε για το ίδιο δασκαλοκεντρικό σύστημα με τα εγγενή  προβλήματα του. Η όποια διαφορά στην καλύτερη πειθαρχία ή οργάνωση που έχουν τα ιδιωτικά είναι κατά την γνώμη μου επουσιώδης.
Μια άλλη παράμετρος είναι η ανεξαρτησία του εκπαιδευτικού να αυτενεργεί και να προωθεί τους στόχους του πέρα απ’ το ήδη ασφυκτικό πλαίσιο που έτσι και αλλιώς θέτουν οι εγκύκλιοι. 
Οι σχολάρχες προχωρούν σε επιλογή διδακτικού προσωπικού δύο ταχυτήτων.
Οι πρώτη κατηγορία είναι οι συγγενείς και στενοί φίλοι και η δεύτερη είναι οι υπόλοιποι  που πρέπει να έχουν πολύ σοβαρές συστάσεις για να εργαστούν εκτός από ένα καλό βιογραφικό.
Έτσι μέσα στο ίδιο σχολείο συνυπάρχουν οι ικανοί με τους μέτριους ή αξιωματικά ανώτερους.
Οι σχολάρχες έχουν την αίσθηση ότι κάνουν μεγάλη χάρη σε κάποιον να εργαστεί στο σχολείο τους γιατί απ’ την μια νομίζουν ότι τα δημόσια είναι υπό διάλυση και αφετέρου επειδή υπάρχει η τεράστια δεξαμενή ανέργων πτυχιούχων…
Αυτή η μειονεκτική θέση κάποιου που δουλεύει σε ένα ιδιωτικό σχολείο βελτιώθηκε κάπως με τις νομοθετικές ρυθμίσεις, το 2002 αν θυμάμαι καλά. Παρόλα αυτά για να έχει κανείς τα πλεονεκτήματα πρέπει να παρέλθει 5ετία.  Εδώ πρέπει να πω ότι η Διαμαντοπούλου έκανε μια αξιέπαινη προσπάθεια να μπουν κάποιοι διαφανείς κανόνες στην πρόσληψη εκπαιδευτικών απ’ τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, βασικά να έχουν περάσει ασεπ και να έχουν μια καλή σειρά..
Αυτό που φαίνεται καθαρά είναι ότι και η ιδιωτική εκπαίδευση δεν  μπορεί να θεωρείται  απλά μπίζνες… έτσι υπάρχουν κανόνες που ορίζονται απ’ το υπουργείο παιδείας που ασκεί τελικά τον έλεγχο.  Αυτός ο έλεγχος έχει ουσιαστικά χαλαρώσει, εδώ και πολλά χρόνια, με αποτέλεσμα να ξεφεύγει η κατάσταση μερικές φορές.
Επίκεντρο πρέπει να είναι πάντα ο μαθητής με τον εκπαιδευτικό καθώς και  η βούληση της πολιτείας να προσφέρει δημοκρατική παιδεία προς όλους…

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:01 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:26:26 μμ »
Εδώ πρέπει να πω ότι η Διαμαντοπούλου έκανε μια αξιέπαινη προσπάθεια να μπουν κάποιοι διαφανείς κανόνες στην πρόσληψη εκπαιδευτικών απ’ τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, βασικά να έχουν περάσει ασεπ και να έχουν μια καλή σειρά..

Θυμάμαι πως είχε γίνει συζήτηση πριν την ψήφιση του 3848 γι' αυτό το θέμα, αλλά νομίζω πως δεν πέρασε τελικά...
Θυμάται κάποιος αν πρέπει να έχει περάσει κάποιος ΑΣΕΠ για να προσληφθεί στα ιδιωτικά σχολεία;
Για να μην ψάχνω άδικα στον νόμο και τις τροποποιήσεις....


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:39:50 μμ »
Στο ιδιωτικο σχολειο, ο εργοδοτης ενδιαφερεται για το κερδος οσο και για τη "φημη" του καταστηματος.
Αν ειναι σωστος στη δουλεια του τοτε δεν χρειαζεται να προσφευγει σε απειλες του τυπου " βαλε καλυτερο βαθμο".
Επειδη υπαρχουν σωστα ιδιωτικα αλλα και σωστα δημόσια και το αντιστροφο.

Όταν το παιδι είναι ''στόκος'' πρέπει να μείνει στην ίδια τάξη!
Όμως ο μπαμπάς-χορηγός δεν το δέχεται, γιατί με τα λεφτά μπορει και αγοράζει βαθμούς, απολυτήρια κτλ.
όποτε ξεκινώντας από αυτή τη λογική δε μπορεί το ιδιωτικό σχολειο να λειτουργεί σωστά
και πίστεψε με, Μάρκο μου,  έχω να σου διηγηθώ πολλές περιπτώσεις ιδιωτικών σχολείων που να σου σηκωθεί η τρίχα...

ναι, συμφωνω. Δε λεω κατι αλλο.... Η τελευταια προταση μου αυτη την εννοια εχει.
Αν εσυ ισχυριζεσαι πως ολα τα ιδιωτικα ετσι ειναι, δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω, γιατι απλα δεν εχω γνωση του θεματος. Ακουω τις αποψεις ολων των συναδελφων και διαμορφωνω αποψη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:41:24 μμ »
Έχω μαθήτρια που πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο της Θεσσαλονίκης. Το ίδιο το παιδί -που το θεωρώ απ'τα πιο συγκροτημένα άτομα που έχω γνωρίσει- μου δήλωσε πως αν κάνει παιδιά, δε θα τα στείλει ΠΟΤΕ σε ιδιωτικό γιατί εκεί μέσα λέει "είναι ψωνάρες όλοι".

Αυτά που μου περιγράφει δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές από αυτά που λένε τα άλλα παιδάκια μου που πάνε σε δημόσια και ομολογώ ότι έμεινα έκπληκτη γιατί περίμενα οι "υπηρεσίες" να είναι ένα τακ παραπάνω.

Συμφωνώ ότι είναι επιχειρήσεις. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο θα έπρεπε να προσφέρουν τα καλύτερα.

Επειδή, λοιπόν, είναι επιχειρήσεις, ΔΕΝ θα έπρεπε να υπάρχουν καν! Επιχείρηση και σχολείο ή νοσοκομείο είναι - στο μυαλό μου τουλάχιστον - έννοιες ασύμβατες. Γι' αυτό δεν μπαίνω καθόλου στον κόπο να επιχειρηματολογήσω για το τι καλύτερο έχει το ιδιωτικό σχολείο και τι χειρότερο. Απλά δεν πρέπει να υπάρχει καν σαν έννοια, όπως έχω ξαναγράψει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:51:56 μμ »
στην αρχαια ελλαδα η εκπαιδευση ΔΕΝ ηταν δημοσια, και ομως εχουμε εξιδανικευσει τον 5ο αι.π.Χ.

πολλα απο τα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια τον 20ο αι. εχουν μεγαλη "ιστορια"....τωρα,πως εφτασαν στη σημερινη καταντια...το γνωριζουμε ολοι.

παντως σε καμια περιπτωση δεν τα θεωρω κατακριτεα. Καλυπταν, οπως και τωρα, αναγκες που τα δημοσια δεν μπορουσαν.οπως π.χ. εμεναν τα παιδια μεσα, ή σχολαγαν πολυ αργοτερα, εκαναν τη μελετη των μαθηματων στο σχολειο. πραγματα που στο δημοσιο δεν συνεβαιναν, ουτε συμβαινουν.
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 06:58:41 μμ »
στην αρχαια ελλαδα η εκπαιδευση ΔΕΝ ηταν δημοσια, και ομως εχουμε εξιδανικευσει τον 5ο αι.π.Χ.

πολλα απο τα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια τον 20ο αι. εχουν μεγαλη "ιστορια"....τωρα,πως εφτασαν στη σημερινη καταντια...το γνωριζουμε ολοι.

παντως σε καμια περιπτωση δεν τα θεωρω κατακριτεα. Καλυπταν, οπως και τωρα, αναγκες που τα δημοσια δεν μπορουσαν.οπως π.χ. εμεναν τα παιδια μεσα, ή σχολαγαν πολυ αργοτερα, εκαναν τη μελετη των μαθηματων στο σχολειο. πραγματα που στο δημοσιο δεν συνεβαιναν, ουτε συμβαινουν.
 

1ον: στην αρχαία Ελλάδα είχαμε έντονη ταξική κοινωνία. Απλά μας αρέσει να εκθειάζουμε τα όποια θετικά υπήρχαν (ειδικά τον 5ο αι. π.Χ. στην Αθήνα) και να ξεχνάμε τα αρνητικά.
2ον: το θέμα είναι να φτιαχτούν τα καλύτερα δημόσια σχολεία, που θα προσφέρουν ό,τι δεν προσφέρεται τώρα, και να μην υπάρχουν καν ιδιωτικά. Και φυσικά δεν θα περιμένουμε αυτά να γίνουν σταδιακά. Ή μετατρέπεις την οικονομία της "ελεύθερης" αγοράς σε άλλη μορφή και απλά απαγορεύεις/καταργείς ιδιωτική εκπαίδευση και ιδιωτική υγειονομική περίθαλψη, ή ζεις στην αυταπάτη ότι αυτά με έναν μαγικό τρόπο κάποτε θα γίνουν από μόνα τους. Ο καθένας επιλέγει στρατόπεδο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:24:43 μμ »
Πέρυσι τέτοια εποχή σκεφτόμουν αν έπρεπε ή όχι να στείλω την κόρη μου σε ιδιωτικό και τελικά καταλήξαμε να τη στείλουμε με το σκεπτικό να τελειώσει εκεί το δημοτικό και στη συνέχεια να γυρίσει στο δημόσιο και να είμαι βέβαια πάντα εγώ κοντάτης να επιβλέπω τι γίνεται. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή... Αυτή τη στιγμή,καθώς είναι ακόμη πρώτη δημοτικού, ξεκίνησαν ήδη γραμματική στην απλή μορφή της,σαν παιχνίδια μέσα στην τάξη.Έχω κι άλλα παραδείγματα,απλά αναφέρω αυτό ενδεικτικά..
Οσον αφορά στο σεβασμό στο δάσκαλο πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα οικογένειας.Όσες φορές ήρθε η κόρη μου να με ρωτήσει κάτι, έχω πάντα την ίδια απάντηση: "η κυρία σου ξέρει καλύτερα κι όχι εγώ".
Πάντα ήμουν υπερμάχος της δημόσιας εκπαίδευσης και για αυτό την έχω ήδη υπηρετήσει όταν μου δόθηκε η ευκαιρία,σαν ωρομίσθια, αλλά για το δικό μου παιδί προσπαθώ πάντα για το καλύτερο.Φυσικά και οι συνάδελφοι είναι σχεδόν όλοι εξαίρετοι, αλλά πόσο μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους όταν το ίδιο υπουργείο εξεφτελίζει τους υπαλλήλους του; Σε δημοτικό (όχι ολοήμερο) απέναντι από το σπίτι μου κλήθηκε καθηγήτρια αγγλικών για πλήρες ωράριο στα μέσα του Φλεβάρη να αναλάβει τα παιδιά.Είναι δυνατόν;
Εγώ προσωπικά για αυτούς τους λόγους επέλεξα το ιδιωτικό για την κόρη μου κι όχι για την ποιότητα των συναδέλφων.Τα πράγματα θα συνεχίσουν να χειροτερεύουν και όλα πάντα εις βάρος των παιδιών μας.
Αυτά και από την πλευρά μιας καθηγήτριας μεν,μάνας δε...

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:33:34 μμ »
Το πρώτο από τα ιδιωτικά (δεν αναφέρω ποιο γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται) στα οποία εργάστηκα βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη και είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός, δηλαδή την οικονομική διαχείριση αναλαμβάνει ένα συμβούλιο εφόρων και τα έσοδα του σχολείου χρησιμοποιούνται για τη μισθοδοσία και τη λειτουργία του σχολείου. Σε αυτό το σχολείο όλοι οι καθηγητές είχαν μεγάλες ελευθερίες στον τρόπο διδασκαλίας (σε καμία περίπτωση βέβαια δεν ήταν μαθητοκεντρικό το σύστημα), αλλά και στο διδακτικό περιεχόμενο που χρησιμοποιούσαν (κάποιοι φιλόλογοι για παράδειγμα είχαμε καταρτίσει πρόγραμμα στη λογοτεχνία εντελώς διαφορετικό από αυτό του υπουργείου). Στο ιδιωτικό της Αθήνας, που θεωρείται, αλλά κατά τη γνώμη μου δεν είναι, ένα από τα δύο κορυφαία τα πράγματα ήταν επισήμως πολύ πιο συγκρατημένα και συγκεντρωτικά, αλλά προσωπικά στις τάξεις μου έκανα πολύ σύχνά ή και συστηματικά πράγματα που ξέφευγαν από το curriculum χωρίς να με ενοχλήσει ποτέ κανείς.
Ως προς το αν θα έστελνα τα παιδιά μου σε ιδιωτικό, οι ενδοιασμοί μου θα είχαν να κάνουν όχι με το ίδιο το σχολείο, το πρόγραμμα και τους καθηγητές του, αλλά με το γεγονός ότι -και μιλώ μόνο για τα μεγάλα και τα πολύ ακριβά ιδιωτικά του Ψυχικού και της Φιλοθέης- τα παιδιά που δεν είναι εξαιρετικά ευκατάστατα και δεν ανήκουν σε μεγαλοαστικές οικογένειες περνάνε δύσκολα, εκτός και αν είναι πολύ μα πολύ δυνατές προσωπικότητες.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:44:21 μμ »
Στο ιδιωτικο σχολειο, ο εργοδοτης ενδιαφερεται για το κερδος οσο και για τη "φημη" του καταστηματος.
Αν ειναι σωστος στη δουλεια του τοτε δεν χρειαζεται να προσφευγει σε απειλες του τυπου " βαλε καλυτερο βαθμο".
Επειδη υπαρχουν σωστα ιδιωτικα αλλα και σωστα δημόσια και το αντιστροφο.

Όταν το παιδι είναι ''στόκος'' πρέπει να μείνει στην ίδια τάξη!
Όμως ο μπαμπάς-χορηγός δεν το δέχεται, γιατί με τα λεφτά μπορει και αγοράζει βαθμούς, απολυτήρια κτλ.
όποτε ξεκινώντας από αυτή τη λογική δε μπορεί το ιδιωτικό σχολειο να λειτουργεί σωστά
και πίστεψε με, Μάρκο μου,  έχω να σου διηγηθώ πολλές περιπτώσεις ιδιωτικών σχολείων που να σου σηκωθεί η τρίχα...

ναι, συμφωνω. Δε λεω κατι αλλο.... Η τελευταια προταση μου αυτη την εννοια εχει.
Αν εσυ ισχυριζεσαι πως ολα τα ιδιωτικα ετσι ειναι, δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω, γιατι απλα δεν εχω γνωση του θεματος. Ακουω τις αποψεις ολων των συναδελφων και διαμορφωνω αποψη.

Μάρκο μου σε καμια περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι όλα τα ιδιωτικά λειτουργούν στραβά.
πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και δεν μου αρέσει να γενικεύω σε κανένα θέμα, ουτε βεβαια λέω πως στη δημόσια εκπαιδευση όλα είναι ρόδινα.Ίσα-ίσα υπαρχουν πολλά τρωτά σημεία  :)
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:45:31 μμ »
doroth,συμφωνώ σε αυτό που λες,για αυτό και έστειλα την κόρη μου σε ένα μικρό ιδιωτικό που ξέρω πολύ καλά τη δουλειά του.Σε καμία περίπτωση δε θα προτιμούσα κάποιο από τις γνωστές φίρμες

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 07:48:12 μμ »
στην αρχαια ελλαδα η εκπαιδευση ΔΕΝ ηταν δημοσια, και ομως εχουμε εξιδανικευσει τον 5ο αι.π.Χ.

πολλα απο τα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια τον 20ο αι. εχουν μεγαλη "ιστορια"....τωρα,πως εφτασαν στη σημερινη καταντια...το γνωριζουμε ολοι.

παντως σε καμια περιπτωση δεν τα θεωρω κατακριτεα. Καλυπταν, οπως και τωρα, αναγκες που τα δημοσια δεν μπορουσαν.οπως π.χ. εμεναν τα παιδια μεσα, ή σχολαγαν πολυ αργοτερα, εκαναν τη μελετη των μαθηματων στο σχολειο. πραγματα που στο δημοσιο δεν συνεβαιναν, ουτε συμβαινουν.
 

1ον: στην αρχαία Ελλάδα είχαμε έντονη ταξική κοινωνία. Απλά μας αρέσει να εκθειάζουμε τα όποια θετικά υπήρχαν (ειδικά τον 5ο αι. π.Χ. στην Αθήνα) και να ξεχνάμε τα αρνητικά.
2ον: το θέμα είναι να φτιαχτούν τα καλύτερα δημόσια σχολεία, που θα προσφέρουν ό,τι δεν προσφέρεται τώρα, και να μην υπάρχουν καν ιδιωτικά. Και φυσικά δεν θα περιμένουμε αυτά να γίνουν σταδιακά. Ή μετατρέπεις την οικονομία της "ελεύθερης" αγοράς σε άλλη μορφή και απλά απαγορεύεις/καταργείς ιδιωτική εκπαίδευση και ιδιωτική υγειονομική περίθαλψη, ή ζεις στην αυταπάτη ότι αυτά με έναν μαγικό τρόπο κάποτε θα γίνουν από μόνα τους. Ο καθένας επιλέγει στρατόπεδο.

Η αρχαια ελληνικη κοινωνια ειχε πολλα προβληματα και σωστα το λες. Ειναι σιγουρα μια κοινωνια πολυ διαφορετικη στην οργανωση της απο αλλες κοινωνιες την ιδια εποχη, και γιαυτο μιλανε για "ιδανικη"κοινωνια-πολιτευμα κλπ
Σιγουρα, δεν ηταν "τελεια".

Δε διαφωνω με αυτο που λες Landau. Συμφωνουμε απολυτα.
Απλως ειπα πως και αυτα τα ιδιωτικα ξεκινησαν να καλυψουν αναγκες διαφορετικες σιγουρα μιας ελιτιστικης κοινωνιας, αλλα παρηγαν εργο. Σημερα ολα αυτα δεν ξερω, ειλικρινα,....αλλα και η δημοσια τα χάλια της εχει, τι να λεμε τωρα!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162177
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 702
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.136 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.