*

Αποστολέας Θέμα: Αργία η 25η Μαρτίου;  (Αναγνώστηκε 22882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 03, 2011, 05:13:43 μμ »
μα, αφου θα παρελασουν τα παιδια (που τοσο αγαπαμε) και θα ειναι και οι γονεις,και κοσμος πολυς, γιατι να μην ειναι και οι καθηγητες? Θα κτυπησει ασχημα! Εγω ως μαθητης παντα ηθελα να τους βλεπω ΕΚΕΙ.

Εκπ/κος με βάρδιες είσαι : 8-11 και 11-2 ?

Και αν κάποιος είναι ιδεολογικά αντίθετος με παρελάσεις;
Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, στην παρέλαση υποχρεωμένοι να πάνε είναι ο γυμναστής (που.. τους προπονούσε) και ο διευθυντής  :-\

Επειδή μ΄αρέσει να γίνομαι ο συνήγορος του διαβόλου - αν και δεν εκφράζω απαραίτητα τις προσωπικές μου απόψεις - θα πω τα εξής:
αν υπάρχουν κάποιοι που είναι ιδεολογικά αντίθετοι με τις παρελάσεις να μαζευτούν, να κάνουν ένα σύλλογο και να ζητήσουν αυτοί και μόνο να εξαιρεθούν και να κάνουν μάθημα - αν όχι εκείνη την μέρα ένα σάββατο ας πούμε - ώστε να μπορέσουν εμπράκτως να εκφράσουν την ιδεολογική τους αντίθεση. Ή αν επιθυμούν μεν να γιορτάσουν την επέτειο αλλά όχι με παρέλαση να μας πουν με ποιόν τρόπο θα τη γιορτάσουν και πώς ακριβώς θα συμμετάσχουν στον εορτασμό. Γιατί αν είσαι αντίθετος με κάτι οφείλεις να αντιπροτεινεις κάτι άλλο - όχι όμως όλα δικά μου....και δεν πάω στην παρέλαση ενώ πρέπει  και αράζω λόγω επίσημης αργίας!!!

Υποχρεωμένοι να πάνε είναι ο γυμναστής και ο διευθυντής και εφόσον ο διευθυντής διατάξει και τους υπόλοιπους, και όλοι οι υπόλοιποι.

Επίσης δε μπορεί από τη μια να παραπονούμαστε ότι τα 30ρια τμήματα είναι μεγάλα και δεν ελέγχονται ( που έτσι είναι πράγματι  )  αλλά να περιμένουμε απο δύο άτομα - γυμναστή και διευθυντή - να τα βγάλουν πέρα με ένα σύνολο 150-200 μαθητών μόνοι τους!!! Δε γίνεται τη συναδελφική αλληλεγγύη να τη θυμόμαστε επιλεκτικά και μόνο εντός του εργασιακού μας ωραρίου, γίνεται;

(είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσετε ωστόσο θεωρώ ότι μπορούμε να διαφωνούμε πολιτισμένα - δεν είναι ανάγκη να κλειδώσουμε το θέμα όπως το " από ποιό μέρος είσαστε;" ...Διαφωνήστε πολιτισμένα λοιπόν!!! ;D ;D ;D ;D)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:54 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2011, 06:21:12 μμ »
μμμμ φοβάμαι ότι δεν είναι ακριβώς έτσι...Μπορεί να μη βολεύει βέβαια αλλά το θέμα δεν είναι πώς εγώ ή εσύ ή ο καθένας από εμάς θα "μεταφράσει" τις διατάξεις αλλά το πώς θα τις μεταφράσει η Διοίκηση και η Προϊστάμενος του Υπαλλήλου. Γιατί, σε περίπτωση που τεθεί θέμα, λες η Διοίκηση να δικαιώσει τον υπάλληλο; Και εξηγώ:

επίσημες αργίες του κράτους και έκτακτες υπηρεσιακές ανάγκες είναι μια έννοια ευρεία αλλά πολύ βολική προκειμένου να υποχρεωθείς να παρευρεθεί στην παρέλαση εν προκειμένω - γιατί εσύ μπορεί να λες " αυτό ισχύει για όλους τους υπαλλήλους και είναι όλοι υποχρεωμένοι να πάνε στην παρέλαση" αλλά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ο ασθενής του νοσοκομείου ας πούμε για να υποχρεώσει το γιατρό να είναι μαζί του. Όταν μιλάμε όμως για "μαθητικές" παρελάσεις και οι μαθητές είναι άρρηκτα συνδεδεμένοι με την υπηρεσιακή κατάσταση του εκπ/κού ( γιατί ο ένας χωρίς τον άλλο δεν υφίσταται) τότε η Διοίκηση δικαιούται, και θα το κάνει , να πει "αφού συμμετέχουν μαθητές και εκπροσωπείται το σχολείο και αφού ο εκπ/κός είναι μέρος της σχολικής ζωής και του σχολείου τότε θα πρέπει να είναι εκεί - Τέλος"
Ε όχι και "τέλος" :) Η υπηρεσία μπορεί να βγάλει την ερμηνεία του νόμου που νομίζει ορθότερη και να δώσει τις εντολές της, αλλά στο δια ταύτα ΟΛΕΣ οι εντολές της υπηρεσίας είναι αμφισβητίσιμες. Τόσο στα δικαστήρια, όσο και στην πράξη. Διότι ΔΕΝ δικαιούται η υπηρεσία να βαφτίζει τις παρελάσεις ούτε την καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων και την διεύρυνση ωραρίου "ΕΚΤΑΚΤΕΣ υπηρεσιακές ανάγκες" , κουρελιάζοντας έναν νόμο που ο καημένος ο νομοθέτης τοποθέτησε εκεί για να υπάρχει δυνατότητα διαχείρισης μίας πραγματικής ανάγκης και είναι πολύ χρήσιμος και καλώς υπάρχει. Τελευταίοι θεματοφύλακες της δικαιοσύνης και της εφαρμογής των νόμων είμαστε εμείς. Ο λαός (εδώ μπορεί να μπει "τέλος").

οι επίσημες αργίες του κράτους ορίζονται ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ για όλους τους υπαλλήλους και δεν ξεχωρίζουν εκπ/κούς, στρατιωτικούς, γιατρούς και λοιπό προσωπικό ούτε υπάρχει πουθενά διάταξη που ορίζει διαφορετικά και δίνει εργασιακό ωράριο σε επίσημη αργία για κάποιους κλάδους ενώ άλλους τους αφήνει απ΄έξω. και ο Υπαλληλικός Κώδικος ισχύει ΤΟ ΙΔΙΟ σε αυτο το σημείο για ΟΛΟΥΣ τους δημοσίους υπαλλήλους - είτε είναι εκπ/κοί, είτε στρατιωτικοί, γιατροί ή ό,τι άλλο. Όπως λοιπόν οι υψηλόβαθμοι στρατιωτικοί εν προκειμένω εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία και είναι παρόντες μαζί με στρατιώτες και λοιπούς καραβανάδες στις στρατιωτικές παρελάσεις, με την ίδια έννοια και τον ίδιο τρόπο και οι εκπ/κοί οφείλουν να είναι παροντες στην μαθητική παρέλαση. Αν έκανε παρέλαση και η εφορία θα ήταν υποχρεωμένοι να παρευρίσκονται και οι εφοριακοί κ.ο.κ.
μα όχι, ΔΕΝ ισχύουν οι επίσημες αργίες για όλους τους ΔΥ. Αυτές οι κατηγορίες που αναφέρεις είναι ακριβώς αυτές οι εξαιρέσεις, για τις οποίες υπάρχουν και ειδικές διατάξεις. Τα σώματα ασφαλείας πχ δεν έχουν καμία αργία. Οι γιατροί υπόκεινται στις διατάξεις περί "προσωπικού ασφαλείας", το ίδιο και τα ΜΜΜ, η ΔΕΗ, ο ΟΤΕ κτλ. Οι εφοριακοί και οι εκπαιδευτικοί από την άλλη δεν έχουν κάποια ειδική διάταξη, οπότε για αυτούς οι αργίες ισχύουν.
Αυτό που προσπαθώ να σας πω λοιπον, είναι ότι για να κατανοήσετε το πώς λειτουργεί η Διοίκηση θα πρέπει να μπείτε στη δική της λογική - την όποια λογική - όχι να εξηγήσετε τις διατάξεις κατά πώς βολεύει εσάς, εμένα ή τον οποιονδήποτε.  Δε λεω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτό που η Διοίκηση εκλαμβάνει ως πρέπον - απλά σας παραθέτω το σκεπτικό της ( ακριβώς επειδή είμαι Διοικητικός και το ξέρω εκ των έσω).

Και πάλι, εφιστώ την προσοχή στο ότι αν χρειαστεί να τα βάλετε με τη διοίκηση ή τον διευθυντή σας, το πιο πιθανό είναι να βγείτε χαμένοι γιατί οι διατάξεις είναι διατυπωμενες έτσι που καλύπτουν εκείνους και όχι εσάς. ( και γιατί προσωπικά πιστεύω ότι το να ανοίξει κανείς μέτωπα για δύο ώρες παρέλασης δεν είναι αυτό που λέμε "επιλέγω με προσοχή τις μάχες που θα δώσω"....υπάρχουν άλλα θέματα πιο άξια λόγου για να ανοίξει κανείς μέτωπα....αλλά αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση)
Επειδή πάντως έχω κάνει και γω μία σύντομη θητεία στην διοίκηση, αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι κανένας διευθυντής σχολείου δεν έχει την νομική εκπαίδευση που απαιτείται για να ερμηνεύει ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ νόμο. Εάν λοιπόν η διάταξη δεν είναι εντελώς ξεκάθαρη και υπάρχει διχογνωμία, το πρώτο πράμα που θα έκανα εγώ θα ήταν να απευθυνθώ στην ιεραρχία και να ζητήσω (στην προκειμένη περίπτωση) έγγραφη εντολή παρουσίας μου στην παρέλαση και δικαιολόγησή της.

ΥΓ: α! κι επειδή και εμένα μου αρέσει τρελά να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου...
Παράθεση
Γιατί αν είσαι αντίθετος με κάτι οφείλεις να αντιπροτεινεις κάτι άλλο
Εγώ είμαι αντίθετη στους βιασμούς και δεν έχω να αντιπροτείνω τίποτα άλλο.
Οι αντιπροτάσεις δεν αποτελούν απαραίτητη προϋπόθεση της διαφωνίας. Αποτελούν απλά επιχειρήματα για να υποστηρίξει κανείς την θέση του.
cheers  :)

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2011, 08:12:15 μμ »
ΜΙας και την επόμενη Τρίτη έχω παρέλαση (Ενσωμάτωση Δωδεκανήσου) και θα πρέπει να κουμαντάρω 100 παιδιά που δεν είναι καν δικοί μου μαθητές (έχω μικρότερες τάξεις στο σχολείο) και δεν τους ξέρω και μιας και είμαι ιδεολογικά κάθετα ΑΝΤΙΘΕΤΗ με την παρέλαση ως μορφή εορτασμού, ΝΑΙ θα προτιμούσα να έκανα το μαθηματάκι μου εκείνη την μέρα, το ζεσταματάκι μου, τις διατασούλες μου, τα παιδαγωικά μου παιχνιδάκια και τους χορούς μου...

Αντ'αυτού, πρέπει να επιβληθώ σε 100 11-12χρονους να κατσουν στη σειρά τους και να κάνουν το βήμα τους μπροστά σε όλο το (μεγάλο) χωριό, με κάμερες και γονείς και πολιτικούς και όλες τις υπόλοιπες σαχλαμάρες  :'( >:( >:(

και μετά λέμε γιατί η Ελλάδα δεν προχωράει μπροστά...
(προσωπική άποψη, όποιος διαφωνεί μπορεί να με αλλάξει την Τρίτη παρακαλώ πολύ; :-[ )

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 03, 2011, 08:50:43 μμ »
 :) :) :) :) αχ βρε  happiness μ΄αρέσεις!!!

Πάμε τώρα στο δια ταύτα - οι εντολές της υπηρεσίας ΔΕΝ είναι αμφισβητήσιμες όταν πατάνε σε σχετικές διατάξεις. Για παράδειγμα, μπορεί ο προίστάμενος του υπαλλήλου να αρνηθεί να του εγκρίνει την άδεια γιατί βλέπει ας πούμε ότι λείπει μονιμως Παρασκευές. Η Υπηρεσία ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να μην εγκρίνει την άδεια πατώντας σ΄ένα σωρό σχετικές διατάξεις που δε θα τις αναλύσω τώρα. Εφόσον όμως τις επικαλεστεί η απόφαση είναι τελεσίδικη. Σε περίπτωση ένστασης θα κρίνει μια ανώτερη υπηρεσία ΟΧΙ ΤΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ της απόφασης της προηγούμενης αρχής αλλά το κατά πόσο είναι εκτελεστή ή όχι.  (και από εμπειρία σου λεω ότι εκτός και αν είναι κάτι εξώφθαλμο, η πιο πάνω αρχή θα καλύψει την υφιστάμενή της)

το αν δικαιούται τώρα η Υπηρεσία να "βαπτίσει" έκτακτες υπηρεσιακές ανάγκες" το ο,τιδήποτε μπορεί να είναι παράλογο μπορεί να είναι και άδικο αλλά φοβάμαι ότι δικαιούται να το κάνει -δεδομένου ότι δεν ορίζει σαφώς ο νομοθέτης τι συνιστά τις έκτακτες υπηρεσιακές ανάγκες. Εξάλλου οι νόμοι - ειδικά το τελευταίο διάστημα - έχουν κουρελιαστεί πληστάκις - άρα βλέπεις ότι αυτό ΜΠΟΡΕΙ να γίνει και χωρίς καμία ιδιαίτερη τύψη εκ μέρους της όποιας Υπηρεσίας. Δε λέω ότι συμφωνώ - μ΄αυτό μαζί σου είμαι γιατί είναι άδικο - λέω όμως ότι ΜΠΟΡΕΙ να γινει. Τέλος!
( εδώ ταιριάζει αυτό γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχουμε να κάνουμε με το "δίκαιο" του ισχυροτέρου).

Τώρα όσον αφορά σε αυτά που λες για τους ΟΤΕ, ΔΕΗ κτλ αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ. Ότι ό,τι δεν προβλέπεται από σαφείς κείμενες διατάξεις καλύπτεται κάτω απο το γενικότερο τίτλο "προσωπικό ασφαλείας" και "διατεταγμένη υπηρεσία". Καμία διοίκηση (στην Ελλάδα) δε χρειάζεται να έχει μια σαφή διάταξη που να λέει " οι εκπ/κοι πρέπει ή δεν πρέπει να πάνε στην παρέλαση κτλ".... Αρκεί πολύ απλά να χρησιμοποιήσει μια πιο γενικόλογη διάταξη που ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ τους εκπ/κούς, τους μαθητές ή ακόμα και τις καθαρίστριες των σχολείων από το να κάνουν ο,τιδήποτε.Γιατί αντίστοιχα, δεν υπάρχει διάταξη που να απαγορεύει στους εκπ/κούς να πάνε στην παρέλαση.  Το ξαναγράφω - μη σκέφτεστε με την απλή λογική γιατί αυτή δεν ισχύει αν η Διοίκηση ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να κάνει κάτι. Θα βρει τον τρόπο να το κάνει όσο και να χτυπιόμαστε όλοι από κάτω.

όσο για αυτό που λες για τους διευθυντές θα συμφωνήσω. Αλλά πόσο δύσκολο είναι λες να πάρει γραπτή εντολή απο τον Προϊστάμενο (δεδομένου ότι για να γίνει ο καθένας διευθυντής πρέπει να έχει ένα α κολλητιλίκι με τον προϊστάμενο); Να σου πω και πώς θα ερχόταν το έγγραφο στα σχολεία; Ιδού :

κατ΄εφαρμογή των διατάξεων τάδε και τάδε και τάδε ( γενικόλογες πάντα αλλά πολύ βολικές ) καλούνται όλοι οι εκπ/κοί των σχολείων να συμμετέχουν στις εορταστικές εκδηλώσεις επ΄αφορμή της επετείου της 25ης Μαρτίου, ήτοι στην παρέλαση, τον εκκλησιασμό και την εκφώνηση του Πανηγυρικού Λόγου της Ημέρας.
Η υποχρέωση των εκπ/κών αυτών ανήκει στην Ύψιστη Ηθική Υπόστασή τους  καθώς καλούνται να είναι φορείς της Εθνικής Ταυτότητας μπλα μπλα μπλα...
Υπενθυμίζουμε ότι οι εκπ/κοι δε δύνανται να λάβουν αναρρωτική άδεια με υπ. δήλωση πριν και μετά απο αργίες και αν πρέπει να λείψουν οφείλουν να φέρουν βεβαιωση απο δημόσιο νοσοκομείο ή / και να περάσουν από υγειονομική επιτροπή μετά. Δεδομένου δε ότι πρόκειται για επισημη αργία του κράτους δε δύνανται να χρεωθούν με κανονική άδεια για εκείνη μόνο την ημέρα. Μπορούν όμως εφόσον είναι ανάγκη να λείψουν την προηγούμενη ή επόμενη της αργίας μαζί με την ημέρα της αργίας.
Παρακαλούνται οι διευθυντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν τους εκπ/κούς ενυπόγραφα και να μας αναφέρουν όσους τυχόν λείψουν την ημέρα του εορτασμού γνωστοποιώντας μας τους λόγους της απουσιας τους"

Και ρωτάω - ποιός είναι αυτός που θα προτιμήσει να χρεωθεί τουλάχιστον μία  μέρες κανονική ( ας πούμε τη μέρα της γιορτής που ούτως ή άλλως δε χρεώνεται  και την επόμενη ) και όχι να πάει για ένα δίωρο και να ξεμπερδέψει;
ποιός είναι αυτός που θα προτιμήσει να τρέχει σε δημόσια νοσοκομεία ή γιατρούς - και αυτούς ΑΝ τους βρει μέρα που θα ναι - να πάρει τις σχετικές βεβαιώσεις μόνο και μόνο για  να μην πάει στην παρέλαση;
ποιός ειναι αυτός που θα κάτσει να φάει και την υγειονομική επιτροπή στη μάπα κατόπιν εορτής;

καλά αυτό με τον βιασμό ήταν θεϊκό... ;D ;D ;D.( ατυχές παράδειγμα όμως....... ο βιασμός είναι κάτι κοινωνικά και συνολικά μη αποδεκτό, δεν ερίζει κανείς επ΄αυτού). Αντιπροτείνω σημαίνει εκφράζω μια εναλλακτική θέση σε ένα ζήτημα στο οποίο υπάρχει διαφωνία από δύο τουλάχιστον αντιμαχόμενα μέρη (πχ εργοδότης-εργαζόμενος, έλληνες -τούρκοι , άντρες- γυναικες κτλ). Σε λοιπά θέματα απλά επιχειρηματολογούμε όπως έγραψες κι εσύ. Άλλο να πεις τη γνώμη σου και άλλο να κάνεις μια πρόταση για την αντιμετώπιση ενός ζητηματος. Ας πούμε αν εγώ προτείνω τη θανατική ποινή για την αντιμετώπιση του βιασμού εσύ μπορεί να αντιπροτείνεις την ισόβια κάθειρξη. Αλλά αν μιλάμε για το βιασμό γενικότερα και τι είναι αυτό που οδηγεί κάποιον σε αυτό, τότε δεν αντιπροτεινουμε αλλά αντιπαραβάλλουμε τις απόψεις μας. Είναι διαφορετικό όμως ε;  ;) ;)

Με τον ίδιο τρόπο- το είμαι ιδεολογικά αντίθετος με την παρέλαση αποτελεί μία άποψη που βεβαίως δικαιούσαι να έχεις. Αν όμως η υπηρεσία σου σε υποχρεώνει να παρευρεθείς και συ επικαλείσαι την ιδεολογική σου αντίθεση, θα πρέπει να έχεις να αντιπροτείνεις κάτι άλλο που θα είναι σύμφωνο μεν με την ιδεολογία σου μεν αλλά θα συνάδει και με τις διατάξεις της Υπηρεσίας σου δε ( λίγο κάπως σαν τους Ιαχωβάδες που δεν  υπηρετούν στο στρατό με τον τρόπο που το κάνουν οι υπολοιποι αλλά υπηρετούν με διαφορετικό τρόπο...υπηρετούν όμως, δεν κάθονται).

Και πάλι πάντως, ξεκαθαρίζω, δεν εκφράζω απαραίτητα τις προσωπικές μου απόψεις - όχι σε όλα τα σημεία τουλάχιστον , σε άλλα μάλιστα τάσσομαι μαζί σου - όμως αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με το τι πράττει η Διοίκηση. Εδώ λοιπόν, προσπάθησα να σας δείξω πως σκέφτεται και δρα η Διοίκηση. Αυτό μόνο.  ;) ;)

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:54 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:00:10 μμ »
αυτα ειναι σοφιστιες Landau οσο υπαρχει ο θεσμος αυτος.

 γιατι ο γυμναστης ? παρελαση ειναι, οχι στιβος.

Δεν είναι σοφιστίες. Είναι απαράδεκτο να βάζουν παιδάκια να κάνουν ψευτοπαρελάσεις στρατιωτικού τύπου (ούτε καν το χέρι ψηλά δεν πάει.. αλλά τα αγοράκια θα τα μάθουν στον στρατό όταν έρθει η ώρα  :D ) και τα εθνικιστικά στοιχεία να χαίρονται από κάτω.. Να καταργηθούν.-
Επειδή ο γυμναστής συνήθως (αν όχι σε όλες τις περιπτώσεις) ασχολείται με τις πρόβες για παρέλαση.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:08:33 μμ »
μα, αφου θα παρελασουν τα παιδια (που τοσο αγαπαμε) και θα ειναι και οι γονεις,και κοσμος πολυς, γιατι να μην ειναι και οι καθηγητες? Θα κτυπησει ασχημα! Εγω ως μαθητης παντα ηθελα να τους βλεπω ΕΚΕΙ.

Εκπ/κος με βάρδιες είσαι : 8-11 και 11-2 ?

Και αν κάποιος είναι ιδεολογικά αντίθετος με παρελάσεις;
Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, στην παρέλαση υποχρεωμένοι να πάνε είναι ο γυμναστής (που.. τους προπονούσε) και ο διευθυντής  :-\

Επειδή μ΄αρέσει να γίνομαι ο συνήγορος του διαβόλου - αν και δεν εκφράζω απαραίτητα τις προσωπικές μου απόψεις - θα πω τα εξής:
αν υπάρχουν κάποιοι που είναι ιδεολογικά αντίθετοι με τις παρελάσεις να μαζευτούν, να κάνουν ένα σύλλογο και να ζητήσουν αυτοί και μόνο να εξαιρεθούν και να κάνουν μάθημα - αν όχι εκείνη την μέρα ένα σάββατο ας πούμε - ώστε να μπορέσουν εμπράκτως να εκφράσουν την ιδεολογική τους αντίθεση. Ή αν επιθυμούν μεν να γιορτάσουν την επέτειο αλλά όχι με παρέλαση να μας πουν με ποιόν τρόπο θα τη γιορτάσουν και πώς ακριβώς θα συμμετάσχουν στον εορτασμό. Γιατί αν είσαι αντίθετος με κάτι οφείλεις να αντιπροτεινεις κάτι άλλο - όχι όμως όλα δικά μου....και δεν πάω στην παρέλαση ενώ πρέπει  και αράζω λόγω επίσημης αργίας!!!

Υποχρεωμένοι να πάνε είναι ο γυμναστής και ο διευθυντής και εφόσον ο διευθυντής διατάξει και τους υπόλοιπους, και όλοι οι υπόλοιποι.

Επίσης δε μπορεί από τη μια να παραπονούμαστε ότι τα 30ρια τμήματα είναι μεγάλα και δεν ελέγχονται ( που έτσι είναι πράγματι  )  αλλά να περιμένουμε απο δύο άτομα - γυμναστή και διευθυντή - να τα βγάλουν πέρα με ένα σύνολο 150-200 μαθητών μόνοι τους!!! Δε γίνεται τη συναδελφική αλληλεγγύη να τη θυμόμαστε επιλεκτικά και μόνο εντός του εργασιακού μας ωραρίου, γίνεται;

(είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι θα διαφωνήσετε ωστόσο θεωρώ ότι μπορούμε να διαφωνούμε πολιτισμένα - δεν είναι ανάγκη να κλειδώσουμε το θέμα όπως το " από ποιό μέρος είσαστε;" ...Διαφωνήστε πολιτισμένα λοιπόν!!! ;D ;D ;D ;D)

Απαντώ σε αυτά που ξεχώρισα:
Δεν είναι θέμα συλλόγου κλπ.. ό,τι να 'ναι λες, με το συμπάθειο  :) Και όπως έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, απλά να καταργηθούν και τέλος. Και επειδή είπες για αντιπρόταση.. μια χαρά οργανώνονται οι σχολικές γιορτές (ας γίνουν αυτές ανήμερα, αντί της παραμονής, στη θέση της παρέλασης).
Επίσης, όταν λέμε αργία, εννοούμε αργία. Αφού υποχρεωμένοι να πάνε στον αναχρονιστικό θεσμό της "μαθητικής παρέλασης" είναι ο γυμναστής και ο διευθυντής, ας πάνε αυτοί και μόνο. Τι θα πει "εφόσον ο διευθυντής διατάξει";;; Τι είναι για να διατάζει;;; Πάμε καλά;
Και όσον αφορά τη λούφα, ναι υπάρχει σαν φαινόμενο αλλά δεν είναι θεσμός. Π.χ. πέρισυ που ήμουν ωρομίσθιος σε σχολείο, έγινε παραμονή 25ης Μαρτίου σχολική γιορτή με θεατρικά σκετσάκια μαθητών, τραγούδια, χορούς κλπ. Ο διευθυντής ζήτησε να παραστούμε, και οι περισσότεροι από εμάς (κι εγώ φυσικά) πήγαμε και περάσαμε καλά. Αυτά να γίνονται στις επετείους και όχι ανούσιες  παρελάσεις. Λες και είναι στρατός!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:25:08 μμ »
Bάσει νομοθεσίας πάνε οι γυμναστές:

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_fa/2_parelaseis_etc.htm
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:27:37 μμ »
Δείτε κι αυτό που βρήκα προς γενική πληροφόρηση:



http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_fa/2_parelaseis_etc.htm
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:32:19 μμ »
Αυτό εννοούσα: (Oργάνωση και τέλεση παρελάσεων μαθητών κατά τις εθνικές εορτές- Εγκύκλιος του 1974!)



http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_fa/10_epilogi_simeoforou.htm
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:42:36 μμ »
βασικά Landau περίπου το ίδιο λέμε αλλά με διαφορετικό τρόπο - :o :o
όταν λέω σύλλογο δεν εννοώ να συνέλθει ο σύλλογος διδασκόντων, εννοώ να κάνετε κάτι, ένα Σωματειο, μια κίνηση, ένα ομαδικό διάβημα διαμαρτυρίας όπως θέλετε πείτε το αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ...οργανωθείτε λοιπόν όσοι είστε ιδεολογικά αντίθετοι , πάτε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και κάντε το θέμα γιατί το να λέει ο καθένας μόνος του " δε μ΄αρέσουν οι παρελάσεις" δε βγάζει κάπου.

Απ΄την άλλη μπορεί να μη θεωρείς τον Δ/ντή κάποιον για να διατάξει ο,τιδήποτε ( μεταξύ μας κι εγώ το ίδιο νομίζω) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να το κάνει. Αν διάβασες και την απάντηση που έδωσα στην  happiness  μπορεί να "διατάξει" και μάλιστα με τη βούλα του Προϊσταμένου και με τρόπο τέτοιο που θα το κάνεις γαργάρα. Υπό αυτή την έννοια, μπορεί να "διατάξει" λοιπόν.

τώρα για τη "λούφα" που λες σίγουρα υπάρχει σα φαινόμενο. Οι περισσότεροι πάντως σύλλογοι διδασκόντων τα βρίσκουν κάπως μεταξύ τους - πάνε οι μισοί 28η και οι άλλοι μισοί 25η. Ή γενικότερα υπάρχει μια ελαστικότητα με όσους είναι απο μακριά ( ας πούμε εμείς στη δ/νση είπαμε από μόνοι μας σε μια εκπ/κό με διάθεση σε μας να φύγει απο σήμερα το μεσημέρι για την οικογένειά της στην Αθήνα προκειμένου να περάσει το τριήμερο....δεν έγινε τίποτα να λειψει μια μέρα παραπάνω η γυναίκα, μην τρελλαθούμε κιόλας).

Τώρα για το ιδεολογικό του πράγματος, ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου σε όσα αντιπροτείνεις ...να γινεται η γιορτή ανήμερα της επετείου και όχι μια μέρα πριν. Δεκτόν ως πρόταση ( αν και προσωπικά πιστεύω ότι οι παρελάσεις καλόν είναι να γίνονται και μάλιστα σε Εθνικά "περίεργες" εποχές - αν και μπορώ να  διαπραγματευτώ ότι έτσι όπως γίνονται επιδέχονται πολλών βελτιώσεων). Αλλά ναι, αν έχετε να προτείνετε κάτι, κάντε το ομαδικά γιατί στο μεταξύ η Υπηρεσία θα συνεχίζει να σας "υποχρεώνει" νομότυπα πάντα να κάνετε πράγματα που δεν θέλετε.

Και τέλος, να πω ότι εγώ ως εκπ/κος πήγαινα πάντα στις παρελάσεις γιατί και τα παιδιά ήθελα να τα δω και να τα καμαρώσω, και εκείνα περίμεναν πώς και πώς ( ειδικά στην επαρχία η παρέλαση είναι υπόθεση μεγάλη όχι αστεία), και την άλλη μέρα μας ρώταγαν " κυρία, περπατήσαμε καλά; πήγαμε καλύτερα εμείς απ΄το γυμνάσιο;" ... και γιατί στην τελική δε θεωρώ ότι ο κάθε δ/ντής και γυμναστής ειναι οι @^$#@ της υπόθεσης.  Αλλά αυτά όμως αφορούν εμένα προσωπικά - απλά τα καταθέτω ως γενόμενα.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 03, 2011, 10:59:54 μμ »
α τωρα είδα και τις λοιπές αναρτήσεις.
Προσέξτε τώρα:
όταν λέει ότι υπεύθυνοι για την παρέλαση είναι ο δ/ντής και ο γυμναστής ΔΕΝ λέει παράλληλα ότι δεν πάει κανένας άλλος από τους λοιπούς  καθηγητές.

όταν λέει 'Οι καθηγητές ειδικοτήτων κατά τις επίσημες αργίες προσφέρουν υπηρεσία στο σχολείο της οργανικής τους θέσης ή εκεί που έχουν περισσότερες ώρες" ΔΕ λέει ότι δεν πάνε -ΑΝΤΊΘΕΤΑ λέει ότι πάνε και προσφέρουν υπηρεσία. ( η συγκεκριμένη διάταξη πάντως αφορά τα Δημοτικά, γιαυτό και τους αναφέρει ως εκπ/κούς ειδικοτήτων"

και προσέξτε τώρα το καλό που το αγνοείτε εσείς αλλά η Υπηρεσία μπορει να το χρησιμοποιήσει όπως θα τη βολέψει.
"ιδιαιτέρως εφιστούμεν την προσοχήν του έχοντος το γενικό πρόσταγμα εκπαιδευτικού, των βοηθών αυτού και των υπευθύνων καθηγητών Σωματικής Αγωγής, Δημοδιδασκάλων και λοιπά...."
αυτό λοιπόν ΔΕ σημαίνει ότι ο έχων το γενικό πρόσταγμα ΕΚΠ/ΚΟΣ ή οι βοηθοί αυτού ειναι αποκλειστικά και μόνο ο Γυμναστής και ο Δ/ντής....επίσης αυτό το "και λοιπά" στο τέλος - που η συγκεκριμένη διάταξη το αναφέρει και σε άλλα σημεία - είναι ΟΣΟ ΓΕΝΙΚΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να δικαιολογήσει την..."επιβεβλημένη παρουσία των εκπ/κών στην παρέλαση".....

Καταλάβαμε τώρα πώς μπορεί να λειτουργήσει η Διοίκηση; Το ότι η διάταξη δεν το λέει ξεκάθαρα, δε σημαίνει ότι λέει και το ακριβώς αντίθετο!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:44:50 πμ »
Σας διαβαζω και ξερετε τι παρατηρω? πως ολοι ενω κοπτομαστε για τα παιδια και να ειμαστε σωστοι ως παιδαγωγοι, δεν θελουμε καν να παμε στη παρελαση να τα δουμε. Σκεφτειτε τι θα πουν οι γονεις και τα παιδια αν δεν μας δουν. Σας ειπα και πιο πανω, εγω ως μαθητης μου άρεσε να βλεπω τους δασκαλους μου που ηρθαν να μας δουν. Αν αυτο σε καποιους δε λεει κατι, τοτε.....

και να σας πω, ελεος πια με το αν θα πρεπει να παραστουμε ή οχι.

Τωρα που το σκεπτομαι, πρώτη φορα πεφτει η 25 Μαρτιου Παρασκευη?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 04, 2011, 09:56:19 πμ »
:) :) :) :) αχ βρε  happiness μ΄αρέσεις!!!
............
Λοιπόν bitch η διαφωνία μας δεν είναι επί της λειτουργίας της διοίκησης όπως την περιγράφεις, εκεί συμφωνούμε. Όντως αυτά τα δικονομίστικα είναι ψωμοτύρι για τις υπηρεσίες. Η διαφωνία μας είναι πιο "θεμελιακή". Εσύ είσαι της πεποίθησης ότι όλες οι εντολές της υπηρεσίας πρέπει να εκτελούνται, ακόμα κι αν έρχονται σε άμεση σύγκρουση με την κοινή λογική ή καταπατούν τα εργασιακά μας δικαιώματα ή είναι κατάφορα άδικες. Εγώ είμαι της πεποίθησης ότι κάθε εντολή και κάθε νόμος μπορεί να αμφισβητηθεί και να καταργηθεί στην πράξη. Η καταβολή των διοδιών πχ σε νόμους στηριζόταν, αλλά αμφισβητήθηκε στην πράξη. Αντίστοιχα, εάν η υπηρεσία στείλει το έγγραφο που περιγράφεις αλλά την 25η 1 στους 2 εκπαιδευτικούς δεν παρουσιαστεί στην παρέλαση (χωρίς χαρτιά από γιατρούς ή άδειες ή οτιδήποτε), τότε η εντολή αμφισβητείται.


Τεσπά. Πολύ το κουράσαμε μάλλον :) Το πόσο και πως θα αντιδράσει κάποιος σε κάτι που θεωρεί ότι τον θίγει, είναι θέμα συνείδησης και χαρακτήρα. Από εκεί πέρα, τρόποι υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αργία η 25η Μαρτίου;
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 04, 2011, 10:08:16 πμ »
Σας διαβαζω και ξερετε τι παρατηρω? πως ολοι ενω κοπτομαστε για τα παιδια και να ειμαστε σωστοι ως παιδαγωγοι, δεν θελουμε καν να παμε στη παρελαση να τα δουμε. Σκεφτειτε τι θα πουν οι γονεις και τα παιδια αν δεν μας δουν. Σας ειπα και πιο πανω, εγω ως μαθητης μου άρεσε να βλεπω τους δασκαλους μου που ηρθαν να μας δουν. Αν αυτο σε καποιους δε λεει κατι, τοτε.....

και να σας πω, ελεος πια με το αν θα πρεπει να παραστουμε ή οχι.

Τωρα που το σκεπτομαι, πρώτη φορα πεφτει η 25 Μαρτιου Παρασκευη?
MARKOS μου λυπάμαι πολύ, αλλά πρέπει να διαφωνήσω (δεν μπορώ!  :P) Γιατί δηλαδή είναι μέρος του παιδαγωγικού μας έργου να παρακολουθήσουμε τους μαθητές να παρευλάνουν, ειδικά όταν την προηγούμενη μέρα τους έχουμε παρακολουθήσει (και χειροκροτήσει) να φέρνουν εις πέρας μία σχολική εορτή που κατά κανόνα περιλαμβάνει μεγαλύτερα επιτεύγματα εκ μέρους των παιδιών (θεατρικά, χορωδίες, απαγγελία κ.α.) από το να περπατάνε συγχρονισμένα;

και btw εμένα σαν μαθήτρια καθόλου δε με ένοιαζε εάν θα με δουν οι δάσκαλοί μου ή οι γονείς μου να παρευλαύνω. Η διαδικασία της παρέλασης μου δημιουργούσε άγχος (να τα κάνω σωστά) και ένα υποβόσκον αίσθημα ντροπής γιατί ήμουν πάντα (και παντού :) ) η πιο κοντή της τάξης και πάντα στην τελευταία γραμμή (μερικές φορές και μόνη μου). Ευτυχώς μετά το δημοτικό, που η δεξαμενή επιλογής των παρελαύνοντων αυξήθηκε, ο γυμναστής λόγω ύψους με σούταρε στην πρώτη πρόβα και με απάλλασε από την διαδικασία να πρέπει να αρνηθώ.

ΥΓ: σε αντίθεση με το τι φαίνεται πάντως, δεν είμαι αντίθετη στον θεσμό των παρελάσεων διότι δεν τις θεωρώ υπεύθυνες σαν θεσμό για την καραγκιοζοποίηση που έχουν πάθει. Απλά έχω μία λίγο διαφορετική εικόνα υλοποίησής τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.