*

Αποστολέας Θέμα: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€  (Αναγνώστηκε 38820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:47:37 μμ »
Bλέπω οτι έχεις υποψιες για το ΕΑΠ. Για πες μας συνάδελφε με ποιο τροπο μπορει κάποιος να πάρει πλαστο πτυχίο απο εκει? Οχι τιποτε άλλο γιατι φτύνουμε που φτυνουμε αίμα οσοι είμαστε εκει σε ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ Πανεπιστήμιο με τρομερες απαιτήσεις που μόνο οποιος έχει φοιτήσει μπορεί να γνωρίζει...

Νόμιζα πως ήμουν σαφής: δεν μίλησα για πλαστό πτυχίο, αλλά για πτυχίο σε αρκετές περιπτώσεις που δεν αντιστοιχεί σε ουσιαστικές γνώσεις. Το ότι εσάς οι σπουδές σας σας δυσκολεύουν, προσωπικά δεν το θεωρώ εχέγγυο ακαδημαϊκότητας, και ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ πως θα διάβαζα ότι η εισαγωγή φοιτητών με κλήρωση είναι δηλωτική σοβαρότητας (!). Ξέρετε, οι διαδικασίες αυτές εκτός από αδιάβλητες χρειάζεται να είναι και έγκυρες: αλλιώς θα βαθμολογούσαμε και τα γραπτά με κλήρωση.

Επί της ουσίας, επιμένω πως οι τίτλοι που απονέμει το ΕΑΠ δεν είναι υπεράνω κριτικής, και δε με ενδιαφέρει αν αυτό σας προσβάλλει ή παραγνωρίζει το μόχθο που πιθανό να έχετε καταβάλει. Και αυτό επειδή δεν μπορώ να γενικεύσω στο σύνολο των φοιτητών από την περίπτωσή σας. Δε θα αναφερθώ σε σπουδαστές τύπου Ρουσσόπουλου, αλλά θα σας επισημάνω πως, όπως πιθανόν να γνωρίζετε, υπάρχει ανθηρή βιομηχανία παραγωγής εργασιών για το ΕΑΠ (π.χ. http://www.studyhelp.gr/ergasiesessays/eap). Πως φαντάζεστε ότι συντηρείται όλο αυτό το κύκλωμα; Αναφερθήκατε στην προσωπική σας εμπειρία από το ΕΑΠ - ας μου επιτραπεί να καταθέσω κι εγώ τη δική μου ως (πρώην) ΣΕΠ: στο μεταπτυχιακό της Αγγλικής, το 1/3 των εργασιών που διάβαζα αποτελούσε συρραφή αυτούσιων κειμένων, είτε από τη Βικιπαίδεια, είτε από άλλες πηγές του internet, είτε από επιστημονικά περιοδικά. Το τελευταίο σπάνια, γιατί η συνδρομή της βιβλιοθήκης έχει λήξει και δεν ανανεώνεται. Στις συναντήσεις, λιγότεροι από ένας στους δέκα φοιτητές ερχόταν διαβασμένοι, και για τις εξετάσεις δε θα κάνω κανένα σχόλιο. Έχει λοιπόν τρομερές απαιτήσεις το ΕΑΠ; Ναι. Υλοποιούνται στην πράξη; Όχι πάντα.

Που θέλω να καταλήξω; Αν θεωρείται φυσικό να αμφισβητηθεί η εγκυρότητα όλων συλλήβδην των μεταπτυχιακών εξωτερικού επειδή βρέθηκαν 1-2 λαμόγια με πτυχία από παράγκες της Βουλγαρίας, τότε θεωρώ εξ ίσου θεμιτό να τεθούν ανάλογα ερωτηματικά για όλα τα νεόκοπα κερδοσκοπικά ιδρύματα της Βαλκανικής - και το ΕΑΠ δεν είναι τίποτα το περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2011, 10:54:37 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:09 »

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:53:52 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται όταν κάποιος έχει απολυτήριο από λύκειο ξένης χώρας, ίσως σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε επίσης να αναγνωρίζεται η γνώση (δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο).

Εφ' όσον το απολυτήριο Ελληνικού Λυκείου πιστοποιεί άριστη γνώση της Ελληνικής, κατ' αναλογία θα έπρεπε και το αντίστοιχο πιστοποιητικό ξένου σχολείου να πιστοποιεί την ανάλογη γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος papia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:06:36 μμ »
Δεν ξέρω τι γίνεται όταν κάποιος έχει απολυτήριο από λύκειο ξένης χώρας, ίσως σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε επίσης να αναγνωρίζεται η γνώση (δεν ξέρω σε ποιο επίπεδο).

Εφ' όσον το απολυτήριο Ελληνικού Λυκείου πιστοποιεί άριστη γνώση της Ελληνικής, κατ' αναλογία θα έπρεπε και το αντίστοιχο πιστοποιητικό ξένου σχολείου να πιστοποιεί την ανάλογη γλώσσα.
Nαι, φτάνει να φοιτήσει κανείς τα 6 χρόνια της δευτεροβάθμιας και όχι τα 3 ή 4 τελευταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:10:43 μμ »
Δεν πιστεύω να προκύπτει κάτι τέτοιο από το Ελληνικό Απολυτήριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:09 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:33:44 μμ »
Bλέπω οτι έχεις υποψιες για το ΕΑΠ. Για πες μας συνάδελφε με ποιο τροπο μπορει κάποιος να πάρει πλαστο πτυχίο απο εκει? Οχι τιποτε άλλο γιατι φτύνουμε που φτυνουμε αίμα οσοι είμαστε εκει σε ένα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ Πανεπιστήμιο με τρομερες απαιτήσεις που μόνο οποιος έχει φοιτήσει μπορεί να γνωρίζει...

Νόμιζα πως ήμουν σαφής: δεν μίλησα για πλαστό πτυχίο, αλλά για πτυχίο σε αρκετές περιπτώσεις που δεν αντιστοιχεί σε ουσιαστικές γνώσεις. Το ότι εσάς οι σπουδές σας σας δυσκολεύουν, προσωπικά δεν το θεωρώ εχέγγυο ακαδημαϊκότητας, και ειλικρινά δεν περίμενα ποτέ πως θα διάβαζα ότι η εισαγωγή φοιτητών με κλήρωση είναι δηλωτική σοβαρότητας (!). Ξέρετε, οι διαδικασίες αυτές εκτός από αδιάβλητες χρειάζεται να είναι και έγκυρες: αλλιώς θα βαθμολογούσαμε και τα γραπτά με κλήρωση.

Επί της ουσίας, επιμένω πως οι τίτλοι που απονέμει το ΕΑΠ δεν είναι υπεράνω κριτικής, και δε με ενδιαφέρει αν αυτό σας προσβάλλει ή παραγνωρίζει το μόχθο που πιθανό να έχετε καταβάλει. Και αυτό επειδή δεν μπορώ να γενικεύσω στο σύνολο των φοιτητών από την περίπτωσή σας. Δε θα αναφερθώ σε σπουδαστές τύπου Ρουσσόπουλου, αλλά θα σας επισημάνω πως, όπως πιθανόν να γνωρίζετε, υπάρχει ανθηρή βιομηχανία παραγωγής εργασιών για το ΕΑΠ (π.χ. http://www.studyhelp.gr/ergasiesessays/eap). Πως φαντάζεστε ότι συντηρείται όλο αυτό το κύκλωμα; Αναφερθήκατε στην προσωπική σας εμπειρία από το ΕΑΠ - ας μου επιτραπεί να καταθέσω κι εγώ τη δική μου ως (πρώην) ΣΕΠ: στο μεταπτυχιακό της Αγγλικής, το 1/3 των εργασιών που διάβαζα αποτελούσε συρραφή αυτούσιων κειμένων, είτε από τη Βικιπαίδεια, είτε από άλλες πηγές του internet, είτε από επιστημονικά περιοδικά. Το τελευταίο σπάνια, γιατί η συνδρομή της βιβλιοθήκης έχει λήξει και δεν ανανεώνεται. Στις συναντήσεις, λιγότεροι από ένας στους δέκα φοιτητές ερχόταν διαβασμένοι, και για τις εξετάσεις δε θα κάνω κανένα σχόλιο. Έχει λοιπόν τρομερές απαιτήσεις το ΕΑΠ; Ναι. Υλοποιούνται στην πράξη; Όχι πάντα.

Που θέλω να καταλήξω; Αν θεωρείται φυσικό να αμφισβητηθεί η εγκυρότητα όλων συλλήβδην των μεταπτυχιακών εξωτερικού επειδή βρέθηκαν 1-2 λαμόγια με πτυχία από παράγκες της Βουλγαρίας, τότε θεωρώ εξ ίσου θεμιτό να τεθούν ανάλογα ερωτηματικά για όλα τα νεόκοπα κερδοσκοπικά ιδρύματα της Βαλκανικής - και το ΕΑΠ δεν είναι τίποτα το περισσότερο.

Τι κομπλεξισμός και εμπάθεια είναι αυτή;;;!!!  :o :o :o

Θα σου πω κι εγώ τον αντίποδα για τις διαδικασίες επιλογής....πάρε ένα-ένα τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα,ρώτα και μάθε σε πόσα από αυτά οι διαδικασίες επιλογής μεταπτυχιακών φοιτητών είναι αντικειμενικές...Πού...στο Καποδιστριακό που βάζει 20 βιβλία ενδεικτική βιβλιογραφία,συνέντευξη,φάκελο και στο τέλος παίρνουν τους βυσματωμένους ή αυτούς που "αγόρασαν΄θέματα;;!! Γιατί εμένα μου έχει εκμυστηρευτεί προσωπικά κάποιος πως αγόρασε θέματα....και μου το λέγε κι μ'ένα υφάκι του στυλ: "Μην ονειρεύεσαι να μπεις αν δεν....."

Και τέτοις περιπτώσεις σαν του Καποδιστριακού υπάρχουν ουκ ολίγες ανά την ελληνική επικράτεια...εδώ φάγανε τον Αλεξανδρόπουλο στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Κρήτης ο οποίος υπερασπίστηκε φοιτητές οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν για την εισαγωγή των "γλυφτρονιών" με χαμηλότερο απ'αυτούς βαθμό στο μεταπτυχιακό και τον άνθρωπο τον περάσανε ΕΔΕ που μετά αποδείχτηκε παράνομη και μια ωραία πρωία (μετά από πολλά απειλητικά για την ζωή του τηλεφωνήματα στο σπίτι του...τον βρήκαν μελανιασμένο πάνω στο γραφείό του....

Κι όλα αυτά ξέρεις γιατί...; Γιατί παίζονταν χρήματα κι εκεί...λαδώνονταν οι καθηγηταράδες για το ποιους θα πάρουν στο μεταπτυχιακό....και στην δική μου την σχολή είχε ένα τέτοιο σίχαμα...ο οποίος απέρριψε απ'το μεταπτυχιακό τον φοιτητή με το πιο κοφτερό και ιδιαίτερο μυαλό στο έτος μου....τον οποίο μετά τον δέχτηκε το Cambridge με υποτροφία!!
Για να τελειώνουμε....δεν λέω πως αυτός είναι ο κανόνας γιατί εγώ δεν είμαι απόλυτη σαν εσένα...αλλά δεν θεωρείς πως πολλοί άνθρωποι που μπορεί να αδικήθηκαν απ'τα βρωμερά μας Πανεπιστήμια ίσως τους αξίζει η ευκαιρία με την διαδικασία της κλήρωσης του ΕΑΠ;;!!!
Και εντέλει να βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό πριν μιλήσουμε τόσο απόλυτα και προσβάλλουμε τόσο κόσμο...!!Άσε που κι εγώ όσους ξέρω που φοιτούν στο ΕΑΠ...και πίστεψέ με είναι αρκετά γερά μυαλά...δεν τα βρήκαν εύκολα με το ΕΑΠ...!! Ούτε φυσικά αγόρασαν καμιά εργασία γι αυτό το νεόκοπο κερδοσκοπικό ίδρυμα όπως το αποκαλείς...αντίθετα κάτι άλλα λαμογάκια που το παίζουν μεταπτυχιακοί του Καποδιστριακού "αγόρασαν" τα θέματα εισαγωγής!!

Άντε γιατί πολύ κομπλεξισμός έπεσε στο τόπικ ξαφνικά!!  >:( >:(   :-X :-X
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:44:01 μμ »
Και κάτι ακόμη...κι ο αδερφός μου που είναι κάτοχος 2 μεταπτυχιακών αναλαμβάνει ιδιωτικά να κάνει εργασίες μεταπτυχιακών του ΑΠΘ...μεταπτυχιακών...όχι προπτυχιακών!! Κι αφού το αναλαμβάνει ο αδερφός μου...προφανώς και πολλοί  άλλοι και επίσης και φροντιστήρια...γι αυτό δεν πείθεις όσα link κι αν  παραθέσεις...γιατί στην τελική...και 1500 ώρες να 'χει διαβάσει κάποιος για μια εργασία...το θέμα είναι πόσο κριτικά αφομοίωσε τις γνώσεις που πήρε και πώς μπορεί να τις χειριστεί!! Όχι να 'χαμε να λέγαμε μόνο... :o
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:46:43 μμ »
Και τι γράφω εγώ τόση ώρα; Ότι στα Ελληνικά πανεπιστήμια (αναφέρθηκα και στο ΑΠΘ, και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, παρέλειψα το Καποδιστριακό και άλλα, συγγνώμη) επικρατούν συνθήκες αδιαφάνειας τέτοιες ώστε ο επιχειρούμενος  έλεγχος των τίτλων σπουδών αλλοδαπής να συνιστά τουλάχιστον υποκρισία. Το έγραψα μάλιστα με τόση σαφήνεια, ώστε αν δε γίνεται κατανοητό φταίνε μάλλον οι δικές σας ικανότητες ανάγνωσης.

Τα συγχαρητήρια μου στον αδελφό σας για τις σπουδές και το ακαδημαϊκό του ήθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2011, 11:55:52 μμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:53:57 μμ »
Στο ΕΑΠ δεν αναφέρθηκες μ'αυτόν το απαξιωτικό ύφος...;;; Μπορεί να είπες φευγαλέαβ και για τα άλλα,αλλά στοχοποίησες το ΕΑΠ....Μακάρι να καταλαβαίνεις κι εσύ και όλοι πως στην Ελλάδα βρωμάει και ζέχνει από παντού η κατάσταση...χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν δικαίως κάποιο μέσα στα μεταπτυχιακά...και όχι απλά κάποιοι,αλλά αρκετοί...απλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι που ούτε πρώτο πτυχίο δεν θα πρεπε να χουν πάρει...

 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 18, 2011, 11:57:49 μμ »
Άντε γιατί πολύ κομπλεξισμός έπεσε στο τόπικ ξαφνικά!!  >:( >:(   :-X :-X

+oo

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:05:17 πμ »

Τα συγχαρητήρια μου στον αδελφό σας για τις σπουδές και το ακαδημαϊκό του ήθος.

Ενώ οι χιλιάδες που κάνουν ιδιαίτερα με μαύρα λεφτά είναι κάτι άλλο...ε;;; Πας καλά άνθρωπέ μου;;;!!! Το ίδιο πράγμα με τα ιδιαίτερα είναι....!!

Και στην τελική αν είχες τελειώσει κι εσύ μεταπτυχιακό στην ρομποτική και δεύτερο στην τεχνητή νοημοσύνη και με υποτροφία...τις μεταπτυχιακές εργασίες άλλων θα τις είχες για στραγάλια....όπως ακριβώς έχουμε οι υπόλοιποι τα αρχαία και μαθηματικά Α' γυμνασίου και τα κάνουμε ιδιαίτερο!!

Όσο για τα ακαδημαικά του προσόντα...τουλάχιστον αυτός προσφέρει ενεργά στην έρευνα...δεν παίρνει τα χαρτιά για να τα κορνιζάρει και να κυνηγάει ένα δύο μόρια ή θέσεις....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:06:09 πμ »
Ήρθε η ώρα να μιλήσουμε, για παράδειγμα, για το ΕΑΠ και κάποια ΠΤΔΕ - βιομηχανίες διδακτορικών

Δεν αμφιβάλλω πως το μέτρο θα επεκταθεί σταδιακά και στους τίτλους του ΑΠΘ, γιατί (απ' ό,τι έχω ακούσει) εκεί απονέμονταν διδακτορικά διπλώματα (ιατρικής!) σε συζύγους πολιτικών, οι οποίες δεν είχαν ολοκληρώσει ακόμη τον προπτυχιακό κύκλο σπουδών.

Και μια και το υπουργείο αποφάσισε να ασκήσει θεσμικό έλεγχο, μήπως θυμάται κανείς το πόρισμα για τις στημένες κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ Ιωαννίνων (2007);

Στο ΕΑΠ δεν αναφέρθηκες μ'αυτόν (sic) το απαξιωτικό ύφος...;;; Μπορεί να είπες φευγαλέαβ και για τα άλλα,αλλά στοχοποίησες το ΕΑΠ....

Με εκπλήσσει που δε θεωρείτε απαξιωτικό το χαρακτηρισμό "βιομηχανία διδακτορικών", και κρίνετε ως ήσσονος σημασίας όσα έγραψα για τα άλλα πανεπιστήμια. Μπορεί να είναι και μιθριδατισμός... Τέλος πάντων, θα δεχθώ
για την οικονομία της συζήτησης ότι υπάρχουν και άλλα ιδρύματα εξ ίσου προβληματικά με το ΕΑΠ. Αν αυτό σας τιμά, εμένα δε μου πέφτει λόγος.

Για τον αδελφό σας, ό,τι είχα να πω το είπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2011, 12:09:46 πμ από surviving innovation »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:08:15 πμ »
Και μάλιστα κατά παράδοση προβληματικά,αλλά με την επίφαση του κύρους...εκεί είναι το γελοίο!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος surviving innovation

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:11:30 πμ »
Θεωρείτε λοιπόν ότι το υπουργείο έχει καθήκον να εξετάσει εκ νέου όλους τους τίτλους σπουδών από όλα τα ευκλεή αυτά ιδρύματα; Για τα πανεπιστήμια της αλλοδαπής έχει ήδη ανακοινώσει πως θα το κάνει γιατί υπάρχει, λένε, διαφθορά.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πλαστά μεταπτυχιακά με 8.000€
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 19, 2011, 12:22:38 πμ »
ναφερθήκατε στην προσωπική σας εμπειρία από το ΕΑΠ - ας μου επιτραπεί να καταθέσω κι εγώ τη δική μου ως (πρώην) ΣΕΠ: στο μεταπτυχιακό της Αγγλικής, το 1/3 των εργασιών που διάβαζα αποτελούσε συρραφή αυτούσιων κειμένων, είτε από τη Βικιπαίδεια, είτε από άλλες πηγές του internet, είτε από επιστημονικά περιοδικά. Το τελευταίο σπάνια, γιατί η συνδρομή της βιβλιοθήκης έχει λήξει και δεν ανανεώνεται. Στις συναντήσεις, λιγότεροι από ένας στους δέκα φοιτητές ερχόταν διαβασμένοι, και για τις εξετάσεις δε θα κάνω κανένα σχόλιο. Έχει λοιπόν τρομερές απαιτήσεις το ΕΑΠ; Ναι. Υλοποιούνται στην πράξη; Όχι πάντα.

θα σταθω εδω...
Τα ιδια σάιτ που φτιάχνουν εργασίες για το ΕΑΠ απευθηνοντε στις εργασίες ολων των Πανεπιστημίων.
Ως ΣΕΠ είχες τη δυνατότητα να μηδενίζεις κόλλες που έχουν κάνει αντιγραφή κειμένων απο το Ιντερνετ.  Ειχες τη δυνατότητα να μην αφηνεις να περάσουν μάθημα άνθρωποι που πλήρωναν για μια εργασία. Οι περισσότεροι που πληρωνουν για εργασίες ειδικά σε θεωρητικές σπουδές, στις εξετάσεις πατώνουν.
Αν εσυ ως ΣΕΠ ακολουθούσες τους κανόνισμους του ΕΑΠ δε μπορω να αντιληφθω τον απαξιωτικο τρόπο που το βλέπεις. Δηλαδη στα αμφιθέατρα των συμβατικων Πανεπιστιμιων που οι μισοι κάνουν σκονάκι ειναι καλυτερα?
Αν μη τι άλλο στις εξετάσεις του ΕΑΠ (που εσυ θα ξερεις καλυτερα) είστε 50 ΣΕΠ να ελεγξετε 400 άτομα....πόσο ευκολο ειναι να αντιγράψει κάποιος?

Σε ότι αφορά τα μεταπτυχιακά όπως 'εγραψα και νωρίτερα ξέρουμε για 100αδες περιπτωσεις ανθρωπων που δε τους πηραν σε μεταπτυχιακο ενω άξιζαν και πηραν άλλους επειδη χρησιμοποιησαν τη γνωριμία τους.
Στο ΕΑΠ δεν υπάρχει αυτο. Απλά κληρωση. Και αν εισαι μάγκας και αξίζεις θα πάρεις πτυχίο. Αν δεν αξίζεις οσες εργασίες και αν πληρωσεις να σου κάνουν, απλά δε θα μπορέσεις να περάσεις στις εξετάσεις.

Σαφως και το ΕΑΠ έχει τα αρνητικά του....αυτά ομως που αναφέρεις δεν ειναι μέσα σε αυτά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 688
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.